Het woord is aan de stakers Semi-arts doorboort zijn hoofd Telefoneren, gireren en verzenden weer duurder Kraaiepoten op de weg VOOR ONS MAG T NOG EVEN' Posttarieven per 1 juni eerst hoger KONINGIN VERBIEDT PROTEST m jél MEMISA kworst Hof boos op Franse krant z\merika stopt twaalf miljard in buitenland PANIEK IN AMSTERDAMS ZIEKENHUIS Tsjombe toch naar Brussel oep, llandse tensoep liefst m tige prijzen DAGBLAD VOOR ZEELAND POMPHOUDERS: KATH. AANNEMERS Bouwvakkers eisen te veel ATOOMCENTRUM Meer stakingen in Amsterdam Jurist laakt artsen inzake bloedproef LUCHTBUKSEN NIET ONDER NIEUWE WET Opklaringen kerkdeur collecte 105a JAARGANG Ne. 24792 Voor God, Koningin tn Vaderland afgemaakt. 5RAT1S deel- j <aart aan de L ers die Max- t [feeverkopen. staat precies 1 Joen moetl /vant er zijn 3 n van 12t/m 1965 in het de winnaars I april 1965. irder smaakt, fieliefhebber 'jg halen en Uitgave i N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJDA6 15 JANUARI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSfBJRG: Nieuwslet 41 telefoon 2893) VANDAAG OLIEVREDE? (Van onze verslaggevers) BREDA/HULST/ROOSENDAAL Voor ons mag die staking nog wel een tijdje duren", zeiden giste ren benzinepomphouders, die hun dagomzetten verdubbetld zagen. Niet temin: de echte grote benzmerush was nog steeds niet begonnen. In Zundert; waar vooral ook veel vraag was naar dieselolie, constateerden sommige pomphouders een verdub beling van de omzet, anderen spra ken van „goed merkbare gevolgen van de staking. In Essen viel het op dat de Belgen zowel bij binnenkomst als bij terugkeer de tanks lieten vol lopen. In Zeeuwsch-Vlaanderen ging het er evenmin spectaculair toe. In de buurt van Sas van Gent en Philippine hielden de pomphouders het er op dat de goede Belgische za kenman, die net als ieder ander de staking had kunnen zien aankomen, voor de nodige voorraden had ge- Z Frappant is dat de (Belgische) bus sen van de lijndienst Sint-Niklaas- Hulst, nu op Nederlandse dieselolie rijden. Een pomphouder in Kapelle- brug hij is het die de Sint-Niklaas- dienst door zijn leveranties gaande houdt gewaagde van grote drukte. Veel Belgen hebben jerrycans bij zich en vrachtauto's nemen m extra tanks olie mee voor verwarmings installaties. TTolgens hem worden pomphouders V uit de omgeving van Kapel) ebrug regelmatig door Belgische firma s op gebeld om grote hoeveelheden olie. „Vraag maar een vergunning in Brus sel en kom het maar halen, zeggen de pomphouders dan, want op eigen ri sico brengen ze geen olie de greiJs over. „Die stakers zouden de chaur- feurs ik weet niet wat kunnen doen zegt men. Blijkbaar niet ten on rechte. Op de berichten als zou een einde van het conflict al vandaag bereikt zijn, reageren de pomphouders nuch- tér: „Dan nog zal het enkele dagen duren eer het distributiesysteem weer goed werkt en de pompen vol zijn. Wij gaan hoe dan ook een zonnig weekeinde tegemoet Een soort knokploeg van stakende arbeiders trok door Brussel om ban den van tankwagens door te snijden. Dit gebeurde ook in Antwerpen. Foto: Stakers bij een tankauto om te ver hinderen dat de olie afgeleverd zal worden. De banden waren al door gesneden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vanaf 1 juni zullen de posttarieven, zoals eer der gemeld, aanzienlijk worden verhoogd. De verhoging van de andere PTT-tarieven gaat al op 1 februari a.s- in. Gewone brieven zullen 18 cent gaan kosten (nu 15 cent); drukwerken tot 50 gram 8 cent; pakjes van 1000 tot 2000 gram 1,25 en van 2000 tot 3000 gram 1.75. De portokosten voor postpakketten tot 10 kilogram variëren van 1,tot 4.25. Aangetekende brieven kosten voortaan 45 cent en postwissels tot en met een waarde van 25,- 50 cent. Het port van 18 cent voor normale brieven zal ook gelden voor het verkeer met Suriname, de Nederlandse Antillen en de beide Beneluxpartners. Wat de postcheque- en girodienst be treft worden de tarieven (vanaf 1 fe bruari dus al) als volgt: Stortingen op rekeningen van derden 25 cent: cheques 35 cent. Telegrammen binnenland tot en met 20 woorden gaan 2,- kosten en per volgende vijf woorden een kwartje er bij. Ook de telefoonabonnementen gaan omhoog. In kleine sectoren met minder dan 2000 aansluitingen wordt de abon nementsprijs 7,50 per maand, in mid delgrote (tot vierduizend aansluitingen) 8,25 en in de grote sectoren 9,-. De gesprekstarieven ondergaan geen wij ziging. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De loonvoorstellen van de bouwvakarbeidersbonden voor de komende onderhandelingen over de bouw-c.a.o., zijn gisteren onaanvaard baar genoemd door „De Bouwvakpa troon", het orgaan van de Nederlandse katholieke aannemers- en patroons bond. Hoofdredacteur mr. J. A. van dei- Steen rekent in een artikel voor. dat alleen al het verlangen tot verhoging van de uurlonen met 12 cent (incl. com pensatie a.o.w. en a.w.w.), een loon kostenstijging van 4.44 pet. betekent, terwijl terwijl er ook nog voorstellen zijn betreffende vermindering van het aantal gemeenteklassen, uitkering van 100 pet. bij onwerkbaar weer en ziekte, ondernemingsgewijze differentiatie, extra vakantietoeslag en hogere tarief beloning. In het artikel wordt eraan herinnerd dat men volgens het loonakkoord in de Stichting van de Arbeid mag gaan tot 5 pet. verhoging en verder niet. Als het heel bedrijfsleven zich hieraan houdt, zal het bouwbedrijf de hem toe gekende prioriteit eveneens behouden. „Neemt men het bij de bedrijfsbonden niet zo nauw met het loonakkoord. waar toch ook de vakbeweging zich aan gebonden heeft?" (Van onze verslaggevers en correspondenten) BREDA BRUSSEL Met het stijgen van de olienood, groeit in Brussel de hoop dat de oliemaat schappijen en de vakbonden van daag gunstig zullen reageren op de voorstellen van de Belgische regering om een einde te maken aan de staking. De regering ver wacht uiterlijk vanmiddag om twaalf uur €f)n antwoord. Gisteravond hadden de bonden en de maatschappen nog niet gereageerd. De stemming onder de stakers is in de loop van donderdag grimmiger ge worden nadat de afgelopen dagen ver koopondernemingen zich onder be scherming van rijkswachters konden bevoorraden bij de Antwerpse raffina derijen. Een van deze raffinaderijen wordt door rijkswachters in veldtenue be waakt om sabotagedaden te voorkomen, Zondag liep uit een van de opslagtanks meer dan twee miljoen liter olie weg. Stakers posten bij de olie- en ben zinedumps aan het Kanaal van Ter- neuzen om er op toe te zien dat slechts de door de vakbonden toegestane transporten brandstof de opslagplaat sen verlaten. Hier en daar doen zich al gevallen van ernstige „baldadigheid" voor. Op de weg van Lier naar Meche- len reden tientallen automobilisten de banden van hun wagens aan flarden op de kraaiepoten, die daar mogelijk door stakers werden uitgestrooid om het wegverkeer ?iog verder te beperken. Het verkeer lijdt overigens al merk baar onder het tekort aan brandstof. Treinen, trams en bussen zijn drukker bezet dan ooit. In Brussel en Antwer pen is het tijdens de spitsuren minder druk dan gewoonlijk. Met grote verontwaardiging maakte het Brusselse avondblad Le Soir mei ding van het feit. dat stakers verhinderd hadden dat het atoomonderzoekcentrum in Mol van brandstof werd voorzien. Deze diende niet alleen voor verwar ming maar ook voor de installaties. Le Soir schreef dat deze weigering wel eens zou kunnen uitlopen op een ramp, „waarvan de gevolgen voor het cen trum en de verre omgeving niet te overzien zouden zijn". De bemiddelingsvoorstellen van de Belgische regering, waarop dus van middag de antwoorden worden ver wacht, werden gedaan tijdens een ver gadering die de hele nacht van woens dag op donderdag in beslag nam. De ministers van economische zaken, Spi- noy, en van arbeid. Servais, spraken voor de regering. Alle partijen weiger den gistermorgen na afloop van het gesprek de inhoud van de voorstellen bekend te maken. Inmiddels dreigt al weer een andere staking, waarvan het verkeer al even zeer de dupe zal zijn. De benzinepomp houders hebben gedreigd een staking te beginnen, zodra de oliestaking ach ter de rug is. Het gaat de pomphouders om een groter winstpercentage. Thans verdienen zij drie cent per liter. Zij vinden dat dit minstens 414 cent moet worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hofkringen hebben donderdag een officieel protest wil len indienen bij de Franse regering naar aanleiding van de artikelen in het Franse boulevardblad „France Dimanche". Daarin was geschreven dat prinses Irene en prins Charles zouden willen scheiden, dat koningin Juliana daardoor een zenuwinzinking had gekregen en dat door dit alles de verhouding tussen de koningin en prins Bernhard slecht geworden zou zijn. Koningin Juliana is pas don derdagmiddag van deze merkwaar dige en tendentieuze artikelen op de hoogte gesteld. Zij heeft haar hof echter verboden welke officiële stap ook tegen deze artikelen te doen, omdat haar de persvrijheid, ondanks deze artikelen, zeer hoog gaat. Zij toonde zich donderdagmiddag wel bijzonder terneergeslagen over de inhoud van de artikelen in het Fran se blad, die intussen ook zijn ver schenen in diverse Westduitse en Ita liaanse boulevardbladen. Er is geen woord van waar. Prin ses Irene en prins Charles gaan zeker niet scheiden. Hun huwelijk is even gelukkig als dat van vele andere gelukkige echtparen in Europa. Dit geldt ook voor het huwelijk tussen koningin Juliana en prins Bernhard. Natuurlijk heeft de koningin haar zorgen, zoals iedere moeder die heeft over een dochter die het huis uit is en over een dochter, die helaas bij haar geboorte een lichamelijke afwij king heeft meegekregen. Zegslieden rond het hof verzeker den gisteren nogmaals dat de gezond heid van koningin Juliana niets te wensen overlaat, dat zij normaal haar officiële en minder officiële plichten kan vervullen, maar dat zij wel ge schokt is door de leugenachtige be richten in de diverse buitenlandse bladen. Deze kringen deelden ons ook mee dat het koninklijk gezin met uitzondering van prinses Irene en haar echtgenoot, die een eigen leven leiden in maart een wintersport vakantie in Zwitserland zullen hou den. AMSTERDAM Ook gisteren is er gestaakt in de Amsterdamse haven. Bij circa honderd havenarbeiders van de Koninklijke Hollandse Lloyd, die in de loop van de ochtend het werk verlieten, hebben zich later op de dag nog ca. 250 arbeiders van de Mij. „Nederland" ge voegd. Ook enkele tientallen arbeiders in de Houthaven legden het werk neer. Bij de werknemers heerst, zoals ge meld, een geprikkelde stemming over het uitblijven van de gewenste nieuwe c.a.o. DORDRECHT De officier van jus titie in Dordrecht, mr. W. A. de Saint Aulair, heeft gisteren in een zaak die diende voor de politierechter, in zijn requisitoir in een strafzaak tegen een man die onder invloed een auto had bestuurd, de Zwijndrechtse artsen ge gispt omdat zij weigeren bloedproeven af te nemen. De officier zei dat ook wel medici elders geen medewerking ver lenen. Hij achtte dit in strijd met de tussen het ministerie van Justitie en de Koninklijke Maatschappij ter Bevorde ring van de Geneeskunst gemaakte af spraak en noemde de bloedproef van groot belang voor de verdachte. WASHINGTON President Johnson heeft donderdag het congres verzocht 3.380.000.000 dollar (ruim twaalf miljard gulden) beschikbaar te stellen voor hulp aan het buitenland, het laagste bedrag dat voor dit doel is gevraagd sinds het begin van het plan-Marshall in 1948. De president zei dat de Sovjet-Unie en communistisch China in het afgelo pen jaar de omvang van liun toege zegde hulp hebben verdrievoudigd. Het thans van het congres gevraagde be drag 1.170.000.000 dollar voor mili taire bijstand en 2.210.000.000 dollar voor andere vormen van hulp ligt 136 miljoen dollar lager dan hetgeen vorig jaar werd gevraagd. Johnson verklaarde in de begeleiden de boodschap dat de gevraagde som het minimum is dat zijns inziens met het nationale belang te verenigen is, reke ninghoudend met de hulpverlening van de zijde van internationale organisaties. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de V.S. waar voor hun geld krijgen, maar zij kunnen niet met een lager bedrag volstaan. De Sovjet-Unie en communistisch China doen op het gebied van de hulp aan andere landen meer dan zij ooit hebben gedaan. Hun onderlinge wed ijver heeft geleid tot een toeneming van hun pogingen om elk invloed te krijgen in de ontwikkelingslanden, al dus het Amerikaanse staatshoofd. Ruim 500 miljoen dollar van de ge vraagde gelden voor militaire bijstand zal worden gebruikt om het hoofd te bieden aan „de frontale aanval in Viet nam en Laos", aldus de president. Dit bedrag zou wellicht niet voldoende zijn. Daarom vroeg hij een aanvullende machtiging voor militaire en ondersteu ningsbijstand in Vietnam, uitsluitend als dit nodig zou zijn voor de bescherming van de Amerikaanse belangen in dat land. Het program voor militaire steun noemde de president zeer geconcen treerd. Driekwart ervan zal naar elf landen gaan die in een grote boog tus sen Griekenland en Korea liggen. Het totaal van het voor militaire hulp ge vraagde bedrag is 115 miljoen dollar hoger dan in het lopende jaar. Van de voor niet-militaire bijstand gevraagde gelden is 369 miljoen dollar bestemd voor economische steun tot handhaving van stabiliteit en veilig heid. Het bedrag gaat voor 88 procent naar Vietnam, Laos, Korea en Jordanië NA DRIE maanden bewusteloos te zijn geweest overleed gisteren in het zie kenhuis te Sittard de 26-jarige H. Beu- men, die op 12 oktober werd aangere den door een auto. Na veel strubbelingen is de groep ontslagen Turkse arbeiders, wier re patriëring in de afgelopen nacht plot seling moest worden uitgesteld, d<m- derdagnacht in het vaderland aange komen. Hier gaan zij donderdagmid dag de trap op naar de DC-4 die hen naar Ankara zal brengen. (Een ver slag van de moeilijkheden elders) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de achtennegen tig ongevallen met luchtdrukwapens in de eerste drie kwartalen van vorig jaar zijn er vierennegentig veroorzaakt door minderjarigen. Hierbij waren twaalf in cidenten met ernstige afloop: Er zijn volgens minister Scholten van Justitie 250.000 luchtbuksen en luchtpistolen in omloop, waarmee jaarlijks zo n 125 mil joen kogeltjes worden verschoten. Toch vallen deze buksen en pistolen niet onder de nieuwe wet tot wering van ongewenste handwapenen, die bin nenkort door de Tweede Kamer behan deld wordt. Dit geldt evenmin voor speelgoedwapens, die op vuurwapens lijken, zoals alarmpistolen en andere namaakwapens, die bij bedreiging ge bruikt zouden kunnen worden. Dit soort wapens valt onder de wapenwet 1890 en de vuurwapenwet. 1919. Onlangs zijn daarom ook de Japanse pistolen onder deze wetgeving gebracht. Speelgoed dat alleen in zekere mate lijkt op een echt wapen, valt niet on der de wapenwetgeving. Het gaat hier bij volgens de minister niet om een wapen, ook wanneer het gevaar voor letsel oplevert is dit op zichzelf geen reden het onder de wetgeving te bren gen. hoe antipathiek dit speelgoed ook is. zo stelt de minister in zijn memorie van antwoord op de nieuwe wet vast. (Advertentie) (Van onze correspondent) AMSTERDAM Wanneer de Amster damse semi-arts drs. H. B. Huges met zijn vinger naar zijn hoofd wijst, wil hij daarmee slechts de aandacht vestigen op een (volgens hem) wetenschappelijk experiment. Psychiaters van het acade misch ziekenhus in de hoofdstad echter ALS GEVOLK van de zware regens die het noorden van Egypte de afgelopen week hebben geteisterd, zijn minstens drie personen omgekomen en meer dan honderd woningen ingestort. PARTIJEN die in Den Haag onderhan delen over de c.a.o.-havens, hebben nog geen overeenstemming bereikt. Van de zijde van de katholieke bond van ver voerpersoneel is meegedeeld dat er wel hoop maar nog geen zekerheid bestaat over een akkoord. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Opklaringen maar plaatselijk nnk een enkele bui. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. On geveer dezelfde temperaturen. BRUSESL Naar van welingelichte zijde in Brussel wordt vernomen, wordt premier Tsjombe van Kongo vrijdag ochtend in Brussel verwacht voor be sprekingen met de Belgische minister van buitenlandse zaken, P. H. Spaak. Hij zou al donderdag naar België zijn gekomen, maar stelde zijn vertrek uit Leopoldstad uit wegens de aanwezig heid van ex-premier Adoela in Brussel, Deze is woensdagavond naar de Duitse Bondsrepubliek vertrokken. Tsjombe heeft al een delegatie voor dé financiële besprekingen met de Bel gische regering vooruitgestuurd, die on der leiding staat van de voormalige Ka- tangese minister van financiën. Kibwe. Van Belgische zijde heeft men echter geweigerd met deze delegatie te onder handelen. omdat er politieke beslissin gen dienen te worden genomen, waar voor de aanwezigheid van Tsjombe noodzakelijk wordt geacht vatten het gebaar ietwat letterlijker op en hebben de man gisteren toch naar huis laten gaan. om zijn zaken af te wikkelen, nadat hij plechtig had beloofd, zich vandaag onder behandeling te ko men stellen. Het geval wil namelijk, dat de heer Huges zichzelf met behulp van een boor met flexibele as een gaat van vijf milimeter in het schedeldak heeft geboord en dit ook bij anderen wil gaan doen. "T)r. J. M. van der Valk. directeur-ge- neesheer van het Wilhelmina-gast- huis, gaf gisteravond het volgende commentaar. „Inderdaad heeft de heer Huges zich bij ons gemeld om een rönt genfoto te laten maken, van het gat dat hij zichzelf in de schedel had geboord. Hij had dit, verklaarde hij, gedaan om een blijvende toestand van gelukzalig heid te verwerven, die het roken van marihuana-sigaretten slechts tijdelijk geeft. Wetenschappelijk achten wij dit experiment uiteraard van nul en ge tier waarde. Daarom hebben wij in plaats van een röntgenoloog een psychiater er bij gehaald. We hebben de zaak tijdens een stafbespreking doorgenomen. Vast staat dat de heer Huges niet op grond van de krankzinnigenwet in verzekerde bewaring kan worden gesteld. Hij heeft namelijk niet anders gedaan dan zich zelf een op zich vrij ongevaarlijke ver wonding toe te brengen, en daar valt weinig aan te doen. Ook wanneer hij het experiment herhaalt op bijv. een vriend, die daarin toestemt, kunnen wij niet in grijpen. De heer Huges is wettelijk slechts aan te pakken, wanneer hij bij wijze van therapie tegen betaling ga ten gaat boren in de schedels van pa tiënten. Maar ik vind het allemaal wel een vreemde zaak". Volgens dr. Var der Valk is het boren van gaten in schedels op zich niet nieuws. „Zelfs in het stenen tijdperk", zo verklaarde hij, „werd het blijkens skeletten die zijn gevonden, al gedaan en er zijn aanwijzingen, dat monniken in Tibet zich aan deze ingreep onderwerpen om helderziendheid te ver werven. Neurologen passen de metho den soms toe bij hersenletsel of om een bepaalde overdruk in de hersenen weg te nemen. Maar dat betekent uiteraard niet, dat ik het experiment van de heer Huges goedkeur. Wel wil ik erbij aan tekenen, dat het boren door het sche deldak op zich niet gevaarlijk hoeft te zijn. Het gevaar bestaat voornamelijk uit infecties die kunnen optreden, wan neer niet de nodige voorzorgsmaatrege len worden getroffen". Wat wil Bart Huges eigenlijk, die op het Leidseplein en omgeving in Am sterdam al jarenlang een gerucht makende figuur is, o.m. door zijn rela tie met de anti-rook-magiër Jasper Grootveld en door de marihuanavondst. die de politie eens in zijn woning heeft gedaan? Kort gezegd meent hij op grond van wat hij diepgaande studies noemt, dat het boren van een gat in het sche deldak. precies op de mediaanlijn (daar is het risico het kleinst) een expansie- mogelijkheid van de vloeibare hersen inhoud tot gevolg heeft. De mens zou er als het ware een geestelijke vernieu wing door ondergaan. „Het genot, dat men nu tijdelijk bereikt door het roken van marihuanasigaretten. wordt dan permanent zijn deel". Eerst heeft drs. Huges vrijwilligers voor zijn experi ment gezocht. Op het laatst vond hij er een, maar toen de schrijver Vinkenoog de pen al klaar had om het gebeurde te boekstaven, terwijl cineast Louis van Gasteren de camera in aanslag hield, trok het proefkonijn zich ijlings terug. „Dan ik zelf maar", zei Huges en voeg de heroïsch de daad bij het woord, daar mee de psychiaters van het Wilhelmina- gasthuis een probleem bezorgend, waar van de hele afdeling gisteren panisch gonsde. Hoofdinspecteur Vrijburg van het bureau Leidseplein, die vanwege eventuele overtredingen van de wet op de verdovende middelen altijd grote be langstelling voor de figuren van Huges en consorten heeft, verklaarde gister avond spijtig, dat hij, zoals de zaken nu staan, niets kan doen. Wel zal hij de zaak nauwlettend in de gaten houden. Bij de afdeling geestelijke hygiëne van de Amsterdamse geneeskundige dienst was gisteravond over de opzienbarende praktijken van de heer Huges nog niets bekend, hoewel de semi-arts zijn ideeën gisteren tijdens een persconferentie luid heeft rondgebazuind. (Advertentie) ZONDAG 17 JANUARI 1965 Maak een proefrit bij de Official Ford Dealer!

de Stem | 1965 | | pagina 1