Toekomst is reeds begonnen Brabant en Zeeland: ruimte voor randstad 9 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 14 JANUARI 1965 9 II Ligging Klein Europoort Rijn-Donau Achterland (De eerste reportage In deze serie publiceer den wij in ons blad van zaterdag 9 januari.) DELTA BRANDPUNT IN DE bijzonder gunstige ligging van Nederland in West- Europa biedt mogelijkheden tot verdere welvaarts stijging. Door de bevolkingsgroei wachten ons land echter in de toekomst ook grote problemen. Dat complex van mogelijkheden en moeilijkheden vormt een uitdaging aan deze generatie. Voor de toekomst van onze kinderen is het te hopen, dat die uitdaging wordt aanvaard. Het enige afdoende antwoord erop is een gezamenlijke, nationale toekomstplanning. DE WERELD „Wie aan zijn toekomst wil bouwen moet vooruitzien", stelt ir. G. C. Lange, adjunct-directeur van de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland. Ir. Lange waarschuwt met grote na druk: „Nederland kan alleen leefbaar blijven en delen in de stijging der wel vaart, als nu reeds in gezamenlijk over leg gewerkt wordt aan de blauwdruk van de wereld van morgen. Gebeurt dit niet dan zal de komende generatie ver kommeren in monsterachtige mam moetsteden en zal Nederland geïsoleerd komen liggen in West-Europa". In dat geval zal de voorspelling van wijlen prof. Gerritson in vervulling gaan: hij zag het toekomstige Nederland als „een overbevolkte boerderij langs de Noord zee". De noodzaak van een nationale toe komstplanning baseert ir. Lange op de volgende gegevens: Wat betreft de bevolkingsgroei: in het iaar 2000 zullen er in Nederland rona 20 miljoen mensen wonen, Op het ogenblik rijden er één miljoen auto's rond in Nederland. Zij vormen nu al een groot probleem. In het jaar 2000 zullen er echter 6 a 7 mil joen auto's zijn. Van de 20 miljoen Nederlanders zul len er 19 miljoen in de grote en klei nere steden wonen, de rest in de weinig landelijke gebieden, die er dan nog over zullen zijn. Jaarlijks zal er 20 miljoen ton vuil opgeruimd moeten worden. En waar blijft men tegen die tijd met de duizen den tonnen industriële afval? Het lucht- verontreinigingsvraagstuk wordt on voorstelbaar. En het recreatieprobleem. In de zomermaanden zullen ieder week einde meer mensen onderweg zijn dan er destijds betrokken waren bij de Gro te Volksverhuizing. Men krijgt enige indruk van de ont wikkelingsmogelijkheden van Neder land als gevolg van zijn gunstige lig ging, wanneer men met Rotterdam als uitgangspunt een cirkel met een straal van 600 km over West Europa trekt. Binnen die straal wonen thans 150 mil joen mensen, meer dan de hele bevol king van de Verenigde Staten. Een groot deel van die miljoenen wonen in gebieden, die echte brandpunten van activiteit zijn Daar is vooreerst de megalopolis bin nen de stedenhoek Alkmaar-Duinker- ken-Dortmund, waar tegen het einde van deze eeuw 40 50 miljoen mensen zullen wonen. Rond deze wereldstad aan de delta der grote Europese rivie ren liggen belangrijke andere agglome raties: Londen met 15 miljoen inwoners. Parijs met 12 milj.. Frankfort-Wiesba- den-Darmstadt met 7 miljoen en Ham burg met 3 miljoen. c\ Wat betreft de welvaartsgroei: De potentiële mogelijkheden van verdere welvaartsstijging, die Nederland alleen reeds aan zijn gunstige ligging in West-Europa dankt zullen slechts gerealiseerd kunnen worden, als het verkeers- net in Nederland blijvende aan sluiting garandeert op de grote verkeersstromen in West-Europa. In dit verband verdient vooral de aandacht de ontwikkeling als gevolg van de Kanaaltunnel. De planologen zijn het er over eens, dat die tunnel er binnen afzienbare tijd komen zal. Door die vaste verbinding tussen Engeland en het Westeuropese continent kan Ne derland nieuwe welvaartsimpulsen krij gen. Wordt echter van Nederland uit niet tijdig gezorgd voor een goede aan sluiting op de Kanaaltunnel dan dreigt het gevaar dat ons land tuiten de grote verkeersstroom komt te liggen. Neder land zou dan achterblijven bij de alge mene welvaartsontwikkeling. de zijn gemaakt. Aan de hand ervan kan men een wereldbeeld construeren, dat wij tot nog toe hebben opgebouwd met behulp van de kaarten in onze c.t- las, die elk maar een klein stukje van de aarde laten zien. Van een punt recht boven de kust van Nederland en België kan de helft van de aarde worden overzien. Het is de „grootste helft" want er woont ne- gen-tiende van de wereldbevolking. Recht onder ligt West-Europa met 85 steden van meer dan 200.000 inwoners. Aan de andere kant van de Atlanti sche Oceaan vinden we zo eveneens een hoogontwikkelde bevolkingsconcentra tie: 40 grote steden in het oostelijke deel van de Verenigde Staten. Uiterst oostelijk liggen Pakistan, India, Japan, China en Indonesië met 1200 miljoen inwoners, een gebied met enorme afzet mogelijkheden ook al heeft het nog lang niet de technische ontwikkelings- trap bereikt van West-Europa en Ame rika. Terug naar West-Europa: pal tegenover de St. Lawrence Sea way, de belangrijkste verkeers ader van Amerika en Canada, ligt midden in de Europese Deltastad de St. Laurenstoren van Rotter dam! Hier ligt het brandpunt van de handel tussen oost en west via de havens tussen Hamburg en Le Havre. Deze kaart laat in één oogopslag zien welke centrale positie de Rijn-, Maas- en Schelde -delta inneemt. Die po sitie springt nog ster ker in het oog, als men bedenkt dat aan de overkant van de At lantische Oceaan de tweede haven ter we reld, New York, ligt... lussen deze Ameri kaanse pool en het Europese Rotterdam zijn voortdurend sche pen en vliegtuigen onderweg... een belangrijke rol, maar kan toch niet in de schaduw staan van Rotterdam. Hamburg heeft minder goede verbin dingen met het aohterland dan de Maasstad. De Hanzenstad is bovendien door het ijzeren gordijn afgesloten van een van de grootste cliënten van vroe ger: Berlijn. Van al deze havens is Rotterdam thans reeds duidelijk DE Europoort. Dank zij de ligging aan het einde van de Rijn, de „grootste straat van Euro pa", die de Noordzee een goede verbin ding geeft met een der belangrijkste in dustriële wereldcentra, het Ruhrgebied is Rotterdam de grootste havenstad ter wereld geworden. Niet alleen daardoor overigens. Rotterdam heeft goed begre pen, dat een gunstige ligging alleen niet voldoende is om ontwikkelingsmoge lijkheden te realiseren. De Maasstad is ook de grootste havenstad ter wereld geworden door goede havenfaciliteiten en snelle methoden van overslag, waar door de ligtijden der schepen tot een minimum kunnen worden terugge bracht. De cijfers wijzen uit welk rendement Rotterdam dankt aan een voortvarend beleid. In de periode 1955-1962 nam Rot terdam van alle deltahavens verreweg het grootste deel van de Rijnvaart voor zijn rekening. In duizenden tonnen.' Rotterdam 28.084, Antwerpen 8.039, Am sterdam 3842 en Gent 1195. De grootste Duitse havenstad Hamburg speelt ook Eindeloos ver reikt de hui zenzee van Los Angeles aan de westkust van de Ver enigde Staten van Amerika. Er zijn daar de laatste jaren enorme voorzieningen ge troffen om de almaar toene mende verkeersstroom te kunnen opvangen. Op deze foto ziet u een van de grote highway-complexen in Los Angeles. Deze verkeersweg loopt dwars door de stad, die aldus voor het van bui ten af toestromende verkeer toegankelijk blijft. Ook in Nederland zullen soortgelij ke verkeersdoorbraken tot stand moeten komen. In menige binnenstad zit het verkeer nu al flink in de knoop Naar alle waarschijnlijkheid zijn de Rotterdammers nog lang niet aan het einde van hun Latijn. De industriële ontwikkeling van West-Europa is nog lang niet ten einde. En een enorm waterbouwkundig werk, dat Karei de Grote en Napoleon reeds op hun programma hadden staan nadert zijn voltooiing. In 1967 zal een kanaal, waaraan in 1921 is begonnen, de twee belangrijkste Europese rivieren de Rijn en Donau, met elkaar verbin den. De weg van Rotterdam naar Odessa, die via de Middellandse Zee ongeveer 7200 km lang is, wordt door het Rijn- Main-Donau-kanaal met meer dan de helft bekort. De betekenis van die nieu we vaarweg, die 3400 km lang is en het hele Europese continent doorsnijdt, is op het ogenblik nog nauwelijks te over zien. Hij verbindt niet alleen de Noord zee met de Zwarte Zee maar ook West- Europa met de nog achter het ijzeren gordijn gevangen Balkanlanden en de Sovjet-Unie. Nu reeds komt er een be langrijke Oost-westhandel op gang. Het nieuwe kanaal zal die handelsbelangen ongetwijfeld nog bevorderen. Wie weet wat voor politieke gevolgen dat nauwe re contact nog zal hebben. Het is duidelijk, dat het Rijn-Main- Donaukanaal het achterland van de Deltahavens in de grootstad Alkmaar- Duinkerken-Dortmund enorm vergroot. De positie van het mondingsgebied en het daarin gelegen centrum Rotterdam zal er nog aanzienlijk door versterkt worden. Eenzelfde gevolg kan de kana lisatie van de Moezel hebben. Daardoor ontstaat via Rijn en Rhöne een nieuwe verbinding binnendoor tussen Noordzee en de Middellandse Zee en Afrika. Heel belangrijk tenslotte zullen voor Nederland de gevolgen zijn van de aan leg van de Kanaaltunnel. Hierop komen wij in een volgende beschouwing nader terug. T^euwenlang is Nederland een door waterpartijen versplin terd land geweest. Eenheid van volk en land ontbrak daardoor. Het westen was een wat deftige hautaine heer. De rest dommel de in landelijke rust. Activiteiten kwamen er moeilijk aan de grond. „Holland"' keek de an dere kant uit. Slechte verbin dingen vormden dikwijls een hinderpaal. Toen kwam de stoommachine. Christoffel Columbus wist het al: „il mondo poco", de wereld is klein, zei hij. Hoe klein de wereld is hebben de astronauten pas goed gezien. Dat to nen ons ook de foto's die op grote afstand uit satellieten van de aar- Duitse waterstaatsingenieurs ma ken thans een droom tot werke lijkheid die Karei de Grote en Na poleon al gekoesterd hebben. Zij leggen het Rijn-Main-Donauka- naal aan, een waterweg die de af stand tussen Rotterdam aan de Noordzee en Constanza aan de Zwarte Zee terugbrengt van 7201 tot 3400 km. In 1967 zal de nog ontbrekende scha kei in de ketting, het kanaalgedeelti tussen Bamberg en Regensburg, gereeo zijn. De gevolgen die deze rechtstreek se verbinding tussen de West-E-uropest en Oost-Europese waterwegenstelseh zal hebben voor onze gebieden (Rijn- Maas—, en Schelde -delta), zijn niet te overzien. Het kanaal wordt geschikt voor sche pen van 1500 ton. De aanleg is een enorm karwei Tussen Bamberg en Re gensburg moet een hoogteverschil over wonnen worden van 414 meter. Daar voor bouwt men 44 sluizen en 3 „lif ten" Met de aanleg van het kanaal i.c een half miljard West-Duitse marken gemoeid. De Duitsers zetten echter al les op alles om het zo snel mogelijk klaar te krijgen. Een gewichtige over weging is, dat Joegoslavië en Roeme nië in 1963 besloten hebben om de nau we passage bij de IJzeren Poort, de bottleneck in de Donau, nog voor 1971 te verruimen. De verbinding tussen de grote Europese rivieren, de Rijn en de Donau wordt waarschijnlijk van zeer grote betekenis in politiek opzicht. Van economisch oog punt bezien wordt zij in elk geval van het grootste belang. Dat leert een verge lijking met het toch zeer belangrijke Panama-kanaal, dat in 1955 36 miljoen ton goederen verwerkte. Het Rijn-Main-Donaukanaal kan 32, maximaal liefst 55 mil joen ton goederen per jaar verwerken Een historische beschouwing over dit reusachtige project zou een boekdeel vergen. We volstaan met te vermelden dat reeds Karei de Grote in 793 aan deze verbinding dacht. Wegens gebrek aan technische kennis zou het plan in die tijd nooit ten uitvoer gelegd kunnen zijn. De Franse generaal Desolle legde het idee na de Slag bij Jena voor aan keizer Napoleon, die er wel voor voelde. De gedachte werd overgenomen door de geallieerden die Napoleon versloegen. In 1814 hield het Wener Congres er zich mee bezig. Men bleef harrewarren over het tracé, totdat koning Ludwig I van Beieren de knoop doorhakte. Elf jaar nadien werd het zogenaamde Ludwigkanaal geopend, een vaarweg van 178 kilometer. Het kanaal bewees zjjn nut. In 1850 werden via deze waterweg 196.000 ton goederen vervoerd. Dat is een grote hoeveelheid, als men in aanmerking neemt, dat toen per schip maximaal 120 ton getransporteerd kon worden. Het kanaal verouderde snel. Nog voor de eerste wereldoorlog werd de Main genormaliseerd. Het duurt echter tot 1939, voordat men tot de stad Würzburg kon varen. Pas in 1947 dus na de tweede wereldoorlog kwam het traject Würzburg-Bamberg aan de orde (136 km). Nu is men al zover gevorderd dat alleen het stuk Bamberg-Rogensburg nog aangelegd hoeft te worden. En thans legt men de laatste hand aan de aanleg van het 677 kilometer lange kanaal tussen Rijn en Donau. Met de voltooiing van deze scheepvaartweg tussen Noordzee en Zwarte Zee openen zich fantastische vergezichten. De havens van Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland, de Duitse Bondsrepubliek en Oosten rijk worden verbonden met Joegoslavië, Hongarije, Tsjechoslowakije Bulgarije, Roemenië en de Sovjet-Unie. Thans is inderdaad niet te overzien welke betekenis deze nieuwe handelsweg zal kunnen hebben, economisch maar ook politiek. Spoorlijnen en wegen maakten een einde aan het trekschuit tempo. Een nieuwe dynamiek werd in het land merkbaar. Eerst in de nog bescheiden in dustriecentra, later ook elders. Het silhouet van het land ver anderde er echter nauwelijks door. Dat gebeurde pas na de alles ondersteboven halende oorlog. Uit het puin van de ver woesting groeide in snel tempo een nieuw Nederland. Uit de industriële revolutie is de randstad Holland ontstaan, een b\jna gesloten keten van ste den, die onder de enorme druk van de bevolkingsgroei een wurggreep voor het westen dreigt te worden. Men roept er om ruimte, ruimte. Nu reeds is er door Amsterdam en liet ook al dicht gegroeide Gooiland een claim ge legd op de IJsselmeerpolders. De inpoldering van de Zuider zee lieeft een eind gemakt aan het isolement van het noorden. De groei van de Randstad is ech ter het sterkst in zuidelijke rich ting. Daar wordt een harmonisch groeiproces belemmerd door slechte verbindingen, over water zowel als over land. De Delta werken en betere verbindingen met Brabant zullen hier straks uitkomst moeten brengen. Brabant en Zeeland zullen de volgepropte Randstad lucht moe ten geven. Brabant zal daardoor nog meer in de industriële stroomversnelling komen. Zee land wordt een nieuw zeehaven en industriegebied en krijgt daar naast een zeer belangrijke re creatiefunctie. Zeeland wordt de speeltuin, het strand van West- Europa. Wat voor mogelijkheden liggen er b.v. niet langs het Zeeuwse meer. Voor het (klei nere) Grevelingenbekken is al uitgerekend dat daar straks 400 a 500.000 mensen ieder tien vier kante meter recreatiegrond tot hun beschikking kunnen heb ben. Deze geweldige groei met goede kanten maar ook met ge varen moet in goede banen worden geleid. Nu reeds moeten die ontwikkelingslijnen getrok ken worden. Gebeurt dat niet dan groeit Nederland uit tot een tweede Ruhrgebied.

de Stem | 1965 | | pagina 5