BRUG. DRIJF s-Erna G. de Vet Mgr. opening van geeft zaken Drie waterschappen in Zeeuwsch-Vlaanderen Jubilea in 1965 LIJNDIENST VLISSINGEN-AUSTRALIë Eerste DC-9 van de band Wie heeft er nog brillen..? Verantwoording tegenover diocesanen Installaties Axeler en Hulster Ambacht Glastuinders over sla-teelt rken staakten i Zaandam Hoogwater Vandaag Morg en BIJNA 70 PROCENT DOET MEE MET PAROCHIEBIJDRAGE Rustkuur voor G. de mgr. Vet Missionarissen van het H. Hart Recordbegroting in Zweden „Voorbeeld voor gemeentelijke herindelingen*" Begin taken Self-supporting Kantoor in Hulst Weg tussen 's-Heer Arendskerke en Heinkenszand wordt beter Treinkoffie slecht door schudden lien van het landhoofd voor g aan de kant van de West- :ijk is reeds kin ar. Nu he et heien van het landhoofd t terrein van houthandel iesen, die over enkele weken edrijf volledig gaat voort- in de nieuwe onderneming havenindustrieterrein. materiaal niet tijdig opleveren, is momenteel zo goed als ge- •zig de laatste omwanding van aan te brengen. Twee om zijn gereed. De oostkant van zal open blijven omdat de et opgeslagen hout moet kun- aöhinale afdeling is men ook •reed maken. Binnen veertien nen hiermee klaar, zodat dan volledig in werking zal kun- iwe bedrijf is zo economisch pgezet. De verschillende afde- >ben een zo gunstig mogelijk opzichte van elkaar gekregen, r grote loodsen, die elk 20 me en 94 meter lang zijn. Door >n heen lopen hoofdwegen van eed, die met elkaar verbonden verbindingswegen. Het hout in ligt op een efficiënte manier zodat men op een betrekkelijk manier hout op de juiste e loods kan brengen of het er ken uit kan halen. Bij het ver- et hout in het bedrijf gaat men aken van elektrische trekker- 'trucks. De oppervlakte van de ?n is ongeveer 8500 vierkante van de schaverij en slijperij is Vnte meter, terwijl het kantoor ntine 200 vierkante meter be- orts heeft het nieuwe terrein I binnenplaats. Achter de lood sen groot reserveterreim vam 50 eter, dat nu al gedeeltelijk als nte in gebruik is genomen. Dit rein zal in de toekomst de mo- tbreidingen van het bedrijf op ingen. de heer Van Riesen ongeveer van de gemeente Goes heeft voor zijn oude bedrijf, heeft hij eel wat moeten bijleggen om ve bedrijf te kunnen bouwen, kosten van de nieuwbouw be- 1,5 tot 1,6 miljoen gulden, e transactie tussen de gemeen- n houthandel Van Riesen is een ledrijf tot stand gekomen en is kunnen beginnen met het ma- ;en brug over de haven, die mo de toekomst van veel belang sn zijn. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 JANUARI 1965 ran onze correspondent -LE De glastuinders uit Ka- :elinge en omgeving hebben zich middag beziggehouden met de ïeden en moeilijkheden bij de antine van de veiling te Kapelle rover een inleiding gehouden heer B, Bayense te Tholen, as- n de rijkstuinbouwvoorlichtings- eze gaf de tuinders uit Kapelle, ig ervaring hebben met deze van technische aanwijzingen, ig berustte bij de heer A. J. voorzitter van de glastuinders )AM Onder de Turkse arbei- de woningfabriek „Idneco" n.v. in een staking uitgebroken. Mis- m over in Turkije gemaakte af- |die niet in de contracten zouden •nomen en taalmoeilijkheden zijn 'e directie van de fabriek de oor deze staking, waarbij 70 van de !se arbeiders betrokken zijn. liddag vond in het hotel te Zand- ar deze 70 Turkse arbeiders zijn racht. een bespreking plaats en werd dat vandaag de arbeiders het werk zouden gaan. }dag 14 januari: Hansweert 00.00 uur, Terneuzen 11.28 en Vlissingen 10.57 en 23.31 uur, ïge 12.29 en 00.00 uur. 0 u.: Plantage Tamarinde. 14 j. N >ra, 20 u.: Plantage Tamarinde. BURG uur Plantage Tamarinde, 14 j- BREDA Voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse episcopaat legt een bisschop tegenover zijn diocesanen verantwoording af over het afgelopen jaar. Het is mgr. G. de Vet, die een jaaroverzicht liet samenstellen, dat in een oplaag van 130.000 exemplaren bij alle katholieke gezinnen wordt verspreid. Daarmee is een stap gezet naar de openheid der Kerk; het bewijst, dat de leider van het Bredase bis dom begrijpt, dat men alleen kan meeleven met een zaak, wanneer men haar ook kent. De bisschop wil zijn diocesanen als het ware in een gesprek betrekken, waarin hij opening van zaken geeft. Die opening betreft zowel geestelijke als financiële belangen. Mgr. de Vet ziet dit jaaroverzicht als een bijdrage voor een grotere solidariteit tussen de parochies en tussen parochies en bisdom. De bisschop schrijft zelf dat hij uiter mate dankbaar is, dat het nieuwe fi nanciële plan door de diocesanen zeer goed ontvangen is. In de parochies doet 68.5 pet. mee aan het systeem van de parochiebijdrage. Dat is gelukkig heel veel, aldus concludeert mgr. de Vet. 68.5 pet. wil zeggen, dat van de 117.981 katholieken gezinnen in het gebied van het bisdom 80.874 aan de nieuwe finan ciële regeling meedoet: 37.107 onthouden zich ervan. Het gemiddeld bedrag per gezin werd evenmin nog gehaald. Werd bij het in werking treden van de nieuwe regeling gestreefd naar een gemiddelde van f 60,- per gezin, thans blijkt dat dit f 44.90 bedraagt. Dat alles neemt niet weg, dat de bisschop het nieuwe jaar vol vertrouwen is ingegaan omdat hij overtuigd is van de medewerking der parochianen. Tekort, Het gaat in een bisdom om miljoe nen. Voor eredienst en zielzorg is na melijk een totaal-bedrag nodig van f 10.860.000. Daartegenover staat aan op brengsten een bedrag aan plaatsengeld van f 3.258.500. Mis-stipendia, kaarsen geld e.d. brengen een bedrag van f 875.000 op, terwijl de opbrengst van de collecte voor het bisschoppelijk nood fonds voor dit jaar wordt geschat op f 1.097.600. Tekort is dus een bedrag van f 5.628.900,-. Dit tekort zou moeten kunnen worden aangevuld met de gezinsbijdragen maai de opbrengst bleef vorig jaar beneden dit bedrag. De conclusie ligt voor de hand: er zullen nog velen bewogen moe ten worden aan de nieuwe financiering deel te nemen, terwijl getracht zal moe ten worden de gezinsbijdrage op te voe ren en te blijven streven naar f 60.- per gezin. In vele parochies wordt tegenover dit minimum gesteld, dat men 1 pet. van het netto-gezins-inkomen daartoe zou moeten overmaken. Het gevolg van dittekort betekent o.m. dat noodzake lijke vernieuwingen acherwege moesten blijven, en dat slechts onvoldoende af schrijvingen konden worden gedaan. Bo vendien moesten gelden uit het bisschop pelijk Noodfonds, dat bestemd is voor kerkenbouw en diocesane uitgaven, ge deeltelijk besteed worden voor hulp aan parochies. Klemmend Het jaaroverzicht bevat mèèr dan ee-n financieel overzicht alleen. In kort be stek worden de diocesanen namelijk ge confronteerd met de instellingen, die no dig zün voor een goed functioneren van de zielzorg in het bisdom Breda. Zo wordt verteld over de beide semi naria, het pastoraal centrum, de toe risten-zielzorg, het milieu-apostolaat. De strekking van de huwelijksbureaus wordt summier uiteengezet en er is een artikel, waarin op belangrijkheid van het bedrijfsapostelaat wordt gewezen. Er is mèèr en dat alles bij elkaar geeft een indruk van van wat er jaarlijks reilt en zeilt in het bisdom en wat dat allemaal kost. Daarbij blijkt, dat in 1965 een bedrag van f 1.665.994 uit het nood fonds nodig is, waartegenover een be grote opbrengst staat van f 1.590.000, Niet alleen interessant maar klem mend tegelijk is de toename van de katholieke bevolking in het bisdom Breda. Interessant omdat hieruit de ver snelde bevolkingsgroei van het diocees spreekt: klemmend, omdat daartegeno ver een onvoldoende aanwas aan pries ters staat en de behoefte aan de bouw van kerken. We kunnen aannemen, dat het Bre dase bisdom bewoond wordt door 479.369 katholieken, dat is 7743 meer dan een jaar tevoren. In vijf jaar tijd steeg het aantal katholieken met 33.251 dat is gemiddeld 6650 per jaar. Een aanwas van ruim 7000 katholie ken per jaar betekent voor het bis dom de bouw van twee middelgrote parochies met tesamen vijf a zes priesters. Voor deze honderdduizenden stonden begin 1964 421 seculiere priesters ter beschikking, dat wil zeggen èèn op de 1138 katholieken. Dit gemiddelde is - vergeleken met situaties in het buiten land - zeer gunstig te noemen. Zo blijft het echter niet want de jonge generaties blijken veel zwakker vertegenwoordigd dan de middelbare leeftijdsgroepen, al dus het betreffende artikel in het jaar overzicht. Er tekent zich voor de toe komst een dalende tendens af van het voor de zielzorg beschikbare aantal priesters en dat terwijl de katholieke bevolking in toenemende mate groeit. Over vijftien jaar zou de verhouding teruggelopen zijn van èèn priester op de 1500 katholieken. Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat de ver oudering van het priesterkorps een be- drijging voor haar totale vitaliteit en werkkracht betekent. Geen pessimisme Toch staat het bisdom niet pessimis tisch tegenover dit vraagsuk. Voor de oplossing daarvan heeft men reeds een aantal voorzieningen getroffen, die wij zen op een nieuw perspectief. Hiermee wordt mët name bedoeld de inschake ling van regulieren, de voorbereiding van een opleidingsinstituut voor leken- help(st)ers in de zielzorg en de taak verdeling en communicatie in de ziel zorg. De vraagstukken, die samenhangen met de opleiding van priesterkandidaten hebben in dit verband zeer speciaal de aandacht. De diocesane roepingen- raad, in de helft van vorig jaar ge constitueerd, is al volop doende op het terrein van de informatie en met het op bouwen van nieuwe richtlijnen ten aan zien van wat men met. een niet al te mooi maar wel duidelijk woord „wer ving" zou willen noemen. Krijgt men dezer dagen dit jaarover zicht in zijn brievenbus, dan, zouden we willen adviseren mag het niet de weg gaan van veel drukwerk, dat onge vraagd op de gangmat terecht komt. Men zou er goed aan doen het te be waren en in een rustig ogenblik door te nemen. De openhartigheid, waar mee de zaken aan de orde worden gesteld en de bredere kijk, die men als diocesaan eensklaps op tal van punten krijgt, wettigen ons aller be langstelling. Die interesse kan tenslot te slechts leiden tot één conclusie: wij zijn mede-verantwoordelijk voor de gang van zaken in ons diocees. Mgr. G. de Vet, bisschop van Breda, heeft zich onder medische behandeling moeten stellen. De bisschop lijdt aan een aanval van lichte bronchitis. Zijn toestand is niet ernstig. De behande lende geneesheren hebben mgr. De Vet een rustkuur van voorlopig veertien dagen voorgeschreven. De bisschop wordt verpleegd in zijn huis aan de Veemarktstraat te Breda. Alle audiënties en afspraken voor deze en komende week vervallen. 70 jaar professie: 30 september pa ter B. Willemsen, Philippijnen; 3 de cember pater H. Corsten. Tilburg. 65 jaar professie: 8 september pater H. van Iersel. Brazilië. 60 jaar professie: 4 oktober de pa ters J. van Hagen, Philippijnen, J. van Rooyen. Arnhem en M. Pover. Brazi lië. 1 november broeder D. Stroomer. 50 jaar professie; 21 september de pa ters Grcg. Mees, Philippijnen C. de Bruyn, Driehuis, A. Vinkesteyn, Keyen- borg (Gld.) W. Hendriks. Brazilië, 25 maart broeder A. Piette, Arnhem en 8 september de broeders C. Wijnands Sydney. H. Lansbergen, Brazilië. '25 jaar professie; 21 september de paters H. Westerkamp, Amboina, A. Welling, Java. Th. Peters, Brazilië, H. Revers Brazilië, B. Buur. Eindhoven. A. Verhage, Irian Barat, 19 maart de broeders G. Schutjes, Rome en C. Al leman Driehuis. 65 jaar priester: 5 augustus pater H. Corsten, Tilburg. 25 jaar priester: 25 mei pater J. Kas pers, Brazilië, 29 december pater V. Portillo, Philippijnen, 10 augustus de pa ters A. Putuhardjana, Java, E. Soma- hardjana, Java, C. van der Linden, Amboina, H. Temmink, Brazilië, H. van Osch Eindhoven, W. Grol, Brazilië, H. Keet Brazilië, F. de Laat. Rotter dam, E. Bevort, Tilburg, A. van Gorp, Tilburg, Th. Koek. Brazilië, mgr. A. Sol, Amboina, J. Schellekens, Stadbroek- Sittard, A. Kueter, Den Haag en J. Boing, Brazilië. STOCKHOLM In een recordbegro ting van 28 miljard kroon voor het boek jaar 1965-1966, verhoogt de Zweedse re gering de algemene koopbelasting met drie procent. De belastingherziening, vertelde de so ciaaldemocratische minister van Finan ciën, Gunnar Straeng aan het parlement, legt het accent meer op indirecte belas tingheffing, vermindert de inkomstenbe lasting, biedt de meeste loontrekkers een belastingverlaging, maar zal het inko men van de regering met 750 miljoen kroon vergroten. Behalve dat de koop belasting van 6 op 9 procent wordt ge bracht, stelt de begroting ook meer be lasting op benzine en tabakswaren in het vooruitzicht. (Van een onzer verslaggevers) AXEL/HULST Gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen heeft gis teren de installatie verricht van leden van het algemeen bestuur van de waterschappen Axeler Am bacht en Hulster Ambacht. De plechtigheden werden bijgewoond door de waarnemend commissaris der koningin mr. dr. A. Mes, tal van burgemeesters uit de streek, ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat te Zeeland, en door vertegenwoordigers van provin ciale waterstaat, de cultuur-technische dienst en standsorganisaties. Wegens ziekte kon de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot de installatie niet verrichten. Hem werd door beide waterschappen een tele- De plechtigheid van de installatie Axeler Ambacht. gram gestuurd. De gedeputeerde Van Dongen en Mes zeiden het zeer te be treuren dat de commissaris niet aanwe zig kon zijn te meer daar hij zijn hart heeft verpand aan het polder- en water schapswezen in de provincie. De heer Van Dongen noemde de instal laties belangrijke evenementen voor Zeeuwsch-Vlaanderen, waar nu met het Vrije van Sluis drie waterschappen be staan. Hij bracht uitvoerig dank aan de commissie van voorbereiding en aan de betrokken ambtenaren van provinciale waterstaat en van de griffie, die onder moeilijke omstandigheden een mooie taak hebben volbracht. De gedeputeerde stelde hoge verwachtin gen in de geïnstalleerde waterschappen, die, zoals hij zei, een belangrijk stuk his torie afsluiten en een nieuw hoofdstuk beginnen. IPEN 0 uur De Wildstroper [ET md jeugdgebouw 19.30 utw Ver- U8UM Als begintaken zag hij o.m. de verbete ring. van de zeewering in het kader van de deltawet en van de waterbeheersing en het wegennet. Axeler Ambacht zal daarbij nog te maken krijgen met o.m. de strijd tegen de vervuiling van het polder water door de industriële ontwikkeling van de kanaalzone en de ruilverkaveling in Canisvliet en in het zuidelijk deel van het waterschap. Hulster Ambacht zal o.m. aandacht dienen te besteden aan de ver betering van de haven van Perkpolder, terwijl beide waterschappen te maken krijgen met de afwatering uit België. De heer Van Dongen pleitte voor een goed contact met de Zeeuwsch-Vlaamse waterleidingmaatschappij en voor de mo gelijkheid om het Belgische water dat van goede kwaliteit is op te vangen in spaarbekkens. Bij de geschotsheffing zal volgens hem een classificatie naar grond- kwaliteit, die tegen de grens minder is, nodig zijn. Als grootste probleem bij de start van nieuwe waterschappen zag hij de op bouw van het bestuurapparaat. Hij noem de het echter een groot voordeel, dat in het gehele gebied zowel alle calamiteuze oolders als het Nederlandse gedeelte van de internationale polder onder één regle- nent zijn geplaatst. De heer Mes betrok in de dankbetui ging aan de werkers van het eerste uur 10k de heer Van Dongen. Hij deelde nog nee, dat in Zeeland de concentratie zich eeft ontwikkeld van 332 naar tien water- gappen. In de Centrumzaal memoreerde dijk raaf P. van Hoeve van Axeler Ambacht e geschiedenis sinds de dertiende eeuw an het vroegere waterschap. Hij noemde e toekomst van het waterschap afhan kelijk van het inzicht en de werkwijze van het eigen bestuur en zei, dat in een dergelijke organisatie de schotplichtige di rect betrokken is bij de besteding van het geld» O verzicht van de installatie Hul ster Ambacht in het gemeente huis te Hulst De heer Van Hoeve stelde de vraag of de vorm van self-supporting in een wa terschap gehandhaafd kan blijven. Omdat Axeler Ambacht nog niet over financiën beschikt werd het dagelijks bestuur ge machtigd by drie banken een lening in rekening-courant van totaal f 450.000, aan te gaan. De dijkgraaf deelde mee, dat de Anro- bank in Axel geen interesse toonde voor een lening. Burgemeester M. K. van Dijke van Axel noemde de voortvarendheid die betracht is bij de concentratie van polders, het voorbeeld voor de ge meentelijke herindelingen. Hij toonde zich dankbaar dat zijn ge meente de hoofdzetel van het water schap is en sprak de verwachting uit dat Axeler Ambacht belangrijk kan bijdragen tot een verbetering van de infra-struc- tuur. Dijkgraaf W.P.J. Staal van Hulster Am bacht kon tijdens de bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis meedelen, dat zijn waterschap reeds de beschikking heeft gekregen over een fraaie kantoor ruimte. Het gemeentebestuur van Hulst heeft nl. in het stadhuis ruimte aangebo den, die deze maand nog door het wa terschap kan worden betrokken. De heer Staal somde de vele problemen voor een nieuw waterschap op en zei dat grote samenwerking hard nodig zal zijn om de taak naar behoren te kunnen vervullen. Hij kende aan de dag van de installatie historische waarde toe en dankte diege nen, die meegewerkt hebben aan de tot standkoming van het waterschap. Burgemeester P. Molthoff van Hulst toonde zich trots dat hij een waterschap binnen de gemeentegrenzen heeft gekre gen. H- zegde namens het gemeentebe- stuur volledige steun toe. De heer P.J.J. Dekker, voorzitter van de Zeeuwse polder- en waterschapsbond, noemde de twee nieuwe waterschappen een versterking van het waterschaps- bestel in de streek en provincie. Hij pleit te voor goede contacten met de diverse overheden en de voormalige polders. Axeler Ambacht heeft 47 hoofdinge landen en 12 gezworenen, voor Huister Ambacht zijn die cijfers 53 en eveneens twaalf. Tot waarnemend dijkgraaf wer den benoemd resp. de heren G. van Haelst te Westdorpe en A. Staal te Graauw* (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Dinsdag is de En gelse scheepvaartmaatschappij P.N.O. Oriënt Lines Steamship Company te Londen begonnen met het uitvoeren van een geregelde lijndienst van Vlis- singen naar Australië. Dinsdagmiddag scheepten zich te Vlissingen 225 pas sagiers in on een stoomschip van deze maatschappij, de „Orcades". Dit schip dat een bruto-registerton heeft van 28396 was hieT kort te voren uit Lon den aangekomen met reeds 1150 passa giers aan boord, allen met bestem ming Australië. Het schip zal daar de volgende havens aandoen: Fremantle, Melbourne en Sidney. De laatste ha ven, die bij de heenreis aangedaan wordt is Wellington in Nieuw-Zeeland. Daarna vaart het schip weer naar Londen terug. In de maanden april, juni en september van dit jaar en in de maand januari van het volgende jaar zal deze dienst wederom worden uitgevoerd. In Vlissingen worden dan de passagiers van het Europese con tingent aan boord genomen. Als agent voor de Engelse maatschappij in Vlis singen treedt op de N.V. John P. Best en Co. GOES Op 26 januari a.s. zal de aan besteding plaats hebben van de verbete ring van de weg tussen 's Heer Arends kerke en Heinkenszand. De verbetering omvat het gedeelte van de provinciale weg vanaf een punt, dat ongeveer drie honderd meter zuidelijk van de Panhoe- ve ligt tot het kruispunt van het Clara's Pad met de Dorpstraat in de bebouwde kom va-n Heinkenszand. Het gedeelte van de provinciale weg vanaf de Panhoeve tot genoemd punt (in dit stuk zitten twee heel moeilijke boch ten) is uit het bestek gelaten omdat nog een apart plan moet worden ontwikkeld voor de aansluiting van deze weg en de Sloeweg op de bestaande rijksweg. Deze aansluiting zal tot stand worden ge bracht ter hoogte van de Kerkweg, noord westelijk van de bebouwde kom van 'sHeer Arendskerke. De bestaande aan sluiting van de weg 's Heer Arendskerke- richting Goes op rijksweg 58 zal in de toekomst komen te vervallen. De verbetering van de weg gaat over een lengte van ruim 1600 meter. De weg zal even breed worden en van asfaltbeton worden voorzien. De scherpe bocht in de Noordzakpolder. vlak voor men Hein kenszand binnenkomt, zal worden ver ruimd. Er zal een nieuwe aansluiting worden gemaakt voor de verbinding met Nisse. Hiertoe zullen enkele bomen wor den gerooid. Het Clara's Pad zal vanaf de Kraaiendijk tot aan de kruising met de Dorpstraat aan de oostkant van een aaneensluitende parkeerstrook van 2.5 meter worden voorzien. De hier aanwezi ge bomenrij zal daardoor moeten ver dwijnen. Het fietspad aan deze kant zal moeten worden verlegd. Het werk zal waarschijnlijk voor augus tus gereed zijn. UTRECHT De klachten over de slechte kwaliteit van door Wagon Lits in NedeiTandse treinen geser veerde koffie moet volgens de presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, worden toegeschreven aan het feit dat het schudden niet bevorderlijk is voor de kwaliteit van de koffie. Dat heeft Wagon Lits althans aan de spoor wegdirectie laten weten. Op de te Utrecht gehouden nieuw- jaarepersconferentie biechtte ir. Loh mann eerlijk op wat er volgens zijn inlichtingen aan haperde. Over een minieme bevoorrading met echte kof fiebonen had hij nog niet eerder ge hoord. LONG BEACH De eerste DC-9, een vliegtuig door de Amerikaanse Douglas Fabrieken ontworpen, kwam gisteren van de band. De DC-9, die met twee straalmotoren is uitgerust en drie miljoen dollar zal kosten, is reeds door zeven Amerikaan se en buitenlandse maatschappijen be steld of in optie genomen. Ook de KLM heeft belangstelling voor het vlieg tuig getoond. Het bestellen of opteren van 118 toe stellen, zoals op het ogenblik het geval is is niet voldoende om de DC-9 winstge vend te maken. Verwacht wordt dat bij een verkoop van 200 toestellen de ont- wikkelings- en researchkosten zullen zijn gedekt. Verwacht wordt dat begin 1966 de eer ste toestellen in het burgerluchtverkeer zullen worden opgenomen. RENE SS E Zoals de vod denman zijn welbekende kreet ,,Wie heeft er nog lorren" door de straten laat schal len. roepen de Schouwen-en-Duivelan- ders „Wie heeft er nog brillen De schoolmeester vraagt het aan zijn leer lingen. De kinderen vragen het op hun beurt weer aan moeder, die weldra alle kasten overhoop haalt, op zoek naar de afgedankte brillen van manlief en de kinderen. De kinderen deponeren hun buit in de lege doos, die de meester heeft klaar gezet. En deze begint te vertellen over de Afrikaanse negertjes in de onderontwikkelde gebieden, waar zo weinig medische hulp en materialen aanwezig zijn. „Om deze mensen te hel pen, verzamelen wij al deze brillen en sturen ze naar Afrika, want juist in de tropische landen komen zoveel oogziek ten voor", besluit de onderwijzer. Deze brillenactie wordt gevoerd door de Lions-club op Schouwen en Duiveland. naar initiatief van de Lions-club in Rot terdam. Het is geen tijdelijke actie, ze loopt altijd door. Er is een commissie benoemd, die uitmaakt waar de brillen naar toe worden gestuurd. Vóór de ver zending wordt al het materiaal door medici gekeurd. Niet alleen leraren staan in de klas met hun schoenendoos klaar. ,,Ook in de wachtkamers van dokters en tandartsen staan kistjes en dozen, waar de patiën ten hun oude brillen, monturen en gla zen in kunnen doen", vertelt dokter H. J. Simons uit Renesse. „Wanneer je die doosjes na gaat kijken kom je van alles tegen hopeloos ouderwetse monturen, zonnebrillen, hoezen en zelfs gehoorap- paraatjes. De actie loopt enorm goed. In drie weken hebben we al 1500 brillen verzameld. Kisten vol zijn er al weggestuurd naar Rotterdam, het centrale punt. Vandaar uit worden de brillen naar Afrika verstuurd. Zo juist is een partij brillen naar Mozam bique gegaan". Intussen gaat men op Schouwen verwoed verder met brillen verzamelen. Sommige kinderen zijn zo Brillen, brillen, brillen, de stapel in de wachtkamer van dokter Si- mojis wordt steeds groter. Zijn zoons Peter, Jan, Paul en Robert helpen graag een l andjewanneer de brillen in dozen gepakt moeten worden. Nikkelen brilletjes of halve brillen enthousiast, dat ze na schooltijd lanp de deuren gaan en steeds maar vragv om brillen. Van het ene huis naar h andere, met een doos onder de arm g( kneld. Alles wordt in dank aanvaarc hele brillen halve brillen, brillen m< en zonder glazen, met en zonder po ten.

de Stem | 1965 | | pagina 3