Walcheren AANLEG NIEUWE BRUG. BOUW NIEUW BEDRIJF Voorsprong op Dordrecht flink vergroot en Delfzijl Z.-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen Meisje vond aktentas met 2000 gulden MIDDELBURG Bijeenkomsten Oecumenische Jeugdraad VLISSINGEN GOES HULST OOSTBURG Yele werken in nieuwe jaar Door transactie te Goes: Terneuzen blijft derde zeehaven DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 JANUARI 1965 Meer agenten nodig Verkeer in haven neemt toe G. Antheunisse onderscheiden Dagblad De Stem P. van Kleunen nieuw raadslid 's-Gravenpolc5er N.V. SLAVENBURG'S BANK Schouwen-Duiveland Verhuizen Glastuinders over sla-teelt Turken staakten m Zaandam HOOGWATER Vandaag Morgen Burgemeester mr. J. Drijber heeft in zijn nieuwjaarsrede een opsomming ge geven van de vele bouwwerken, die thans onderhanden zijn of waarmee in 1965 zal worden begonnen. Momenteel is men bezig met de brand weerkazerne, de restauratie van de Klo veniersdoelen, de openbare leeszaal, de Coöperatieve Melkinkoopvereniging Sa menwerking" aan de Walensingel, Vroom en Dreesmann, de Algemene Bank Ne derland, het gasinkoopstation op het nieuwe industrieterrein, de uitbreiding van het bedrijf van J. Waverijn. De burgemeester deelde mee, dat het begin van de bouw van Vijvervreugd en de grote uitbreiding van het Gast huis zeer aanstaande is, evenals het Be jaardencentrum aan de Seissingel, dat eigenlijk al in heistadium had moeten zijn. Voorts is reeds begonnen aan de bouw van de gereformeerde kerk aan de Breeweg en voor de garage van Dijk- wel aan de Veerseweg is de bouwver- gunnning afgegeven. Als urgent ver meldde mr. J. Drijber de bouw van vier winkels met bovenwoning in de Stromenwijk en de herbouw van drie winkelpanden in binnenstadsstijl op de hoek van de St.-Pieterstraat en de Korte Delft. In de Magistraatwijk zal voor sep tember een supermarkt in een noodbe huizing moeten verrijzen. Dit loopt dan vooruit op het buurtwinkelcentrum, dat in 1965 in gebruik genomen gaat worden. Voor 1965 heeft zich ook een nieuwe bouwer aangediend n.l. de N.V. Middel burgse Maatschappij tot Stadsherstel, die beoogt een bijdrage te leveren aan de restauratie van de binnenstad door na overleg met de gemeente bepaalde panden aan te kopen, te restaureren en daarna weer een waardige bestem ming te geven. De binnenstad zal ook verrijkt worden met een uitbreiding van de provinciale griffie aan de Sint-Pie terstraat. Men hoopt dit nog in 1965 te kunnen voltooien met de herbouw van de Sint Jorisdoelen, die in een passende bebouwing geplaatst zullen worden. In zijn nieuwjaarsrede heeft burge meester mr. J. Drijber meegedeeld, dat alles in het werk gesteld zal worden om het gemeentelijke politiekorps uit te breiden. Dit zal dan gaan gebeuren als de huidige vacatures zijn vervuld en het korps weer 38 man sterk is. De uitbrei ding achtte burgemeester Drijber nood zakelijk vanwege de zomerse drukte en de geboorte van de Magistraatwijk. ..Vlissingen heeft een sterkte van 47 man. Dit is een aanwijzing te meer, dat Mid delburg met 38 man aan de heel lage kant zit", zo meende burgemeester Drij ber voorts. Het verkeer in de haven neemt toe. Dit bleek uit de cijfers, die door burge meester mr. J. Drijber in zijn nieuw jaarsrede werden meegedeeeld. In 1964 waren er 78 zeeschepen met een totaal tonnage van 37248 B.R.T. (1963: 61 sche pen met 30500 B.R.T.) verder '086 bin nenvaartschepen met gezamenlijk 299180 kubieke meter inhoud (1963: 1072 met 266793 kubieke meter). G. Antheunisse onderscheiden. De heer G. Antheunisse heeft dinsdagoch tend in hotel St.-Joris uit handen van burgemeester mr. J. Drijber de ere-me- daille in goud, behorend bij de orde van Oranje-Nassau, in ontvangst mogen ne men. De heer Antheunisse viel deze on derscheiding ten deel vanwege zijn veer tigjarig dienstverband bij de limonade- en siroopfabriek WEMCÖ C.V. te Mid delburg. De heer Antheunisse vervult hier thans de functie van bedrijfsleider. In het kader van de week van gebed voor de eenheid der Christenen organi seert de plaatselijke Oecumenische Jeugdraad een aantal bijeenkomsten. De ze reeks van bijeenkomsten wordt op zondag 17 januari geopend met een oecumenische gebedsdienst. Op maandag 18 januari komt het onder werp: Het kerkelijk gesprek in de prak- Krekel''uitvoering Onder leiding van de dirigent, de heer J. Hekhuis, gaf de mondorgelclub een uitvoering in het hervormd verenigingsgebouw. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter de heer Kees Boo gaard. Voor de pauze werd een 10-tal num mers gespeeld en gezongen, terwijl na de pauze het blijspel „Cupido in een speelse bui" werd opgevoerd. Dit toneelstuk in drie bedrijven van H. de Beukelaere oogstte veel succes. Ons Oud Verbond Op de maande lijkse vergadering van „Ons Oud Ver bond", die onder voorzitterschap van de heer K. Minderhoud werd gehouden, sprak de heer J. Sinke te Souburg over het onderwerp „Welzijn en welvaart". Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252 GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zee Land. inspectie Zeeland F. ÜE LIGT L. K M DE JONG tel. 6252 Goes tel 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwse tl- V laanderen 3. PETIT, v Ostadestraat 41 Oostburp tel 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S AUGUSTIJN, tel 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-b eve land en Walcheren K MENU. tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestem* voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2^ mm gewone advertenties Bil contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels ot minder l.~ elke regel meer f 0,25 Als één regel gelden 23 letters sn/oi leestekens Bij plaatsing ook in de Brabantse oplag* resp f 1.60 en f 0.00. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigu plaatsingen de derde plaatsing teger. half geld. tijk aan de orde. Op dinsdag 19 januari is het onderwerp: Wij en het hiernamaals. Op woensdag 20 januari: Hoe zien wij de doop. Op donderdag 21 januari: Avondmaal en Tucht. Op vrijdag 22 janu ari: Liturgie en Kerklied. Zaterdag 23 januari is de slotbijeenkomst met een oecumenische gebedsdienst. Op deze bijeenkomsten worden verte genwoordigers van alle kerken verwacht. Men verwacht tot vruchtbare discussies te kunnen komen en te luisteren naar en te leren van een ander. Parochiële contactavond Zondaga vond, 17 januari, om 8 uur wordt in de schouwburg van hotel Britannia een con tactavond gehouden voor alle parochia nen van Vlissingen en Souburg. De bedoeling is een gezellig samen-zijn contact met mede-parochianen en stads genoten, kortom: bevordering van de in deze tijd door de televisie zo kwijnende gemeenschapszin. Bij voldoende belang stelling zal dit samen-zijn uitgroeien tot een maandelijks terugkerende paro chiële „soosavond", met dans, spel en wedstrijden. De eerste avond komt het kwartet van Baby de Toonder aan b°d. Visaanvoer In de week van 4-9 ja nuari werden de volgende hoeveelheden vis aangevoerd: 6089 kg garnalen, 452 kg bot, 377 kg schar, 3030 kg schol, 481 kg wijting, 172 kg kabeljauw en 89 kg sprot. Oost- en West-Souburg Toename bevolking 1964 Het zielen aantal van onze gemeente nam in het afgelopen jaar toe met 32 pers. Op 31 december 1963 bedroeg het aantal inge zetenen 8484, waarvan 4283 mannen en 4201 vrouwen. Dit aantal vermeerderde door geboorte met 170 (81 mannen en 89 vrouwen) en door vestiging met 479 24l mannen en 238 vrouwen). Het ver minderde door overlijden met 56 (28 man nen en 28 vrouwen) en door vertrek met 561 (261 mannen en 300 vrouwen). Op 31 december 1964 bedroeg het inwo nertal dus 8516, waarvan 4316 mannen nertal dus 8516, waarvan 4316 mannen en 4200 vrouwen. Er werden 65 huwe lijken gesloten VS/estkapeüe De gemeenteraad komt op woensdag 20 januari bijeen in openbare vergade ring. Tijdens deze vergadering zal de heer P. van Kleunen als lid van de raad worden beëdigd. Hjj zal de vacatu re gaan vervullen, die ontstaan is door bet aftreden van de heer A. Heyboer. Voorts komen tijdens deze vergadering voorstellen aan de orde over grondaan kopen ten behoeve van het uitbreidings plan Valckeslot 1 en verdere uitbreiding van het industrieterrein Zuid-West. Ook stellen b. en w. voor enkele percelen grond te verkopen. Op het subsiddieverzoek i.v.m. het 20-jarig bestaan van de Z.V.U. stellen b. en w. de raad voor afwijzend te be schikken. omdat zij van mening zijn, dat een twintigjarig jubileum moeilijk een aanleiding kan zijn tot het geven van een cadeau van f 25.000,- Verder merken b. en w. op, dat er in Zeeland meer culturele organisaties werk zaam zijn, die bij een soortgelijk jubi leum wellicht een dermate groot ge schenk zouden gaan verwachten. Driewegen Raadsvergadering De gemeenteraad die morgen in openbare vergadering bijeenkomt, heeft een slechts zes punten tellende agenda af te werken. Het voor naamste punt is de opheffing van het burgerlijk armbestuur. Hansweert Auto-capriolen De 79-jarige W. Ka- relse uit Schore heeft geheel onbewust met zijn personenauto een huzarenstukje uitgehaald. Komende uit de Hoofdstraat botste hij tegen de smederij van H. Oele in de Kanaalstraat aan, om vervolgens aan de andere zijde tegen het café van mej. R. Baert te rijden en daarna langs de woning van de weduwe de Pauw te schuiven. Nog kwam het voertuig niet tot stilstand. De bejaarde chauffeur reed van de Korte Geer tegen de kanaal dijk. Maakte vervolgens een zwaai, stak deze straat opnieuw over reed het dub bel trottoir op en kwam tot stilstand bij het huis van A. de Poorter. Betrokkene werd daar binnengelaten om van zijn rit op verhaal te komen. Wonder boven won der kwam hij er zonder kleerscheuren af. Zijn auto werd danig beschadigd. Kruiningen Feestavond In Ons Dorpshuis geeft de voetbalvereniging Kruiningen, 15 ja nuari a.s. te 20.00 uur een feestavond Medewerking wordt verleend door het cabaretgezelschap ,,Van de hak op de tak" uit Hoogerheide. Na afloap zal er gelegenheid geboden worden tot dansen met medewerking van The Cressendo Boys. Woningbouw. Maandagmiddag was hier een bijzondere bezigheid te be zichtigen. Deze bijzonderheid bestond in het bij wijze van proef heien van de eerste houten paal voor het complex van 20 woningwetwoningen in het kader van het ratiobouwplan oostelijk Zuid-Beve land door de fa. Schrijver te Goes. Het bleek, dat een lengte van 18 meter nodig was aleer de paal vaste grond onder de „voeten" kreeg. Vanzelfsprekend bestond voor dit gebeuren, dat in die plaats voor woningbouw nog nimmer voor kwam, behalve van officiële zijde heel wat belangstlling. Gehoopt wordt, dat nog dit jaar de laatste woning betrok ken zal worden. Advertentie) SPAARREKENINGEN Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150) Hulst: Zitdag Steenstraat 20. 3553 Biljartwedstrijd In café P. Voets te Kemzeke Paal is een biljartwedstrijd gespeeld tussen „Paals Sportief" en „Marionette". De Paal won met 128. De uitslagen waren: E. Taelman - O. de Moor 20; W. v. Swaal - P. v. Dorselaer 11; J. v. Denderen - C. Mortier 11; P. de Kerf - M. de Mees ter 11: B. Taelman - F. Shegers 11; W. de Kindt - K. Vonck 02; W. Bar- bé - O. Rombout 02; K. Daute - L. Hemelaer 0—2: J. de Bruyn J. Ver- straeten 20; W. de Kindt - C. v. Dor selaer 02. TELETYPE DE VREE H. A. Ambtenarenbond De algemene amb tenarenbond W.Z. Vlaanderen hield een buitengewone vergadering in hotel „De Eenhoorn'' o.l.v. de heer H. Goedege- buur uit Zuidzande. Deze vergadering werd ook bezocht door een groot aantal leden van de Nederlandse Onderwijzers vereniging. De heer A. van Aalst, dis trictsbestuurder van de A.B.V.A. sprak daar over de recente salarisonderhande lingen met de regering, de komende wij zigingen in de pensioenwetten en de ziektekostenverzekeringsregeling voor rijksambtenaren. Hij slaagde erin om de aanwezigen een duidelijk inzicht in deze ingewikkelde materie te geven. Breskens Ouderavond Door het onderwijzend personeel en het oudercomité der lage re school is een ouderavond gehouden. Voor het officiële gedeelte was er ge legenheid het werk der leerlingen te be zichtigen alsmede om met het onder wijzend personeel van gedachten te wis selen. Tijdens de vergadering prees het hoofd der school zich gelukkig, dat met in gang van september 1964 een derde leer kracht kon worden aangetrokken in ver band met de toename van het aantal leerlingen dat op het ogenblik 74 be draagt. De toestemming loopt tot 31 december van dit jaar. Dan wordt per 1 januari de leerlingenschaal weer ver laagd, zodat aangenomen kan worden dat deze derde leerkracht voor de school behouden blijft. Voorts werd een beroep gedaan op de ouders om zoveel moge lijk gelijk met de school vakantie te nemen, opdat de kinderen zo weinig mo gelijk moeten verzuimen. Een tweede beroep, dat op de ouders werd gedaan was hun kinderen 's morgens en 's mid dags niet te vroeg naar school te stu ren, daar het niet mogelijk is altijd toe zicht te houden door het onderwijzend personeel. Omtrent de schoolreis deelde het hoofd der school mede, dat de eerste en tweede klas naar Knokke en Cadzand gaan en de anderen naar Brussel. Pastoor A. Verhoeven gaf een uiteen zetting over de nieuwe methode van godsdienstonderwijs op de scholen. Hierna werd de heer Verschorre met 17 stemmen in het oudercomité geko zen. Clinge Raadsvergadering. Donderdag 14 januari zal er 's avonds in de raadszaal een openbare raadsvergadering plaats hebben, waarin de begroting 1965 be handeld zal worden. Verder zal bespro ken worden het verbeteren van de Ver boomstraat te Nieuw-Namen. Het ge meentelijk sportterrein zal opnieuw aan de voetbalvereniging verpacht worden. Voor de Stichting Sociale Werkplaats Hulster Ambacht zal de raad een ver tegenwoordiger aanwijzen in het alge meen bestuur. Ook zal een voorstel van b. en w. behandeld worden om percelen grond in het uitbreidingsplan N. W. I. pachtvrij te maken. Alvorens de rond vraag te stellen zal de voorzitter aan de raadsleden enkele mededelingen doen. Pryskaarting. De plaatselijke afde ling van de N.K.V. zal zaterdag 16 ja nuari weer een prijskaarting organise ren in het verenigingsgebouw. Voor de behaalde resultaten zullen weer punten worden gegeven, welke meetellen voor het kampioenschap. De wedstrijd vangt aan om half zeven. Kapellebrug Sterk geslacht. In de St.Janstraat nr. 23 en 25 wonen naast elkaar de zus ters Leonia Maria van Dorsselaer, ge huwd met René Schelfhout op 19 febru ari 1915 te Sint-Jansteen en Louisa Ma ria van Dorsselaer gehuwd met Boussen, Emile Polijdore op 9 juli 1915 te St.- Jansteen. Beide echtparen zullen dus dit jaar hun gouden huwelijksfeest vie ren. Van beide echtparen zijn 8 kinderen in leven, die allen gehuwd zijn. Een broer van hen, Johannes van Dorsselaer in de Molenstraat 5 zal op 2 mei zijn 55-jarige bruiloft vieren. Strop voor raadslid. Bij het raadslid J. v. d. Bulck werden uit zijn volière niet minder dan 32 tropische vogels ge stolen. Alle tekenen wijzen erop, dat deze vogels (waarbij verschillende eer ste prijswinnaar van vogeltentoonstel lingen) door ratten werden gestolen die in de beruchte Gentesevaart hun holen hebben. Kloosterzande Veilig Verkeer. De Bond voor Vei lig Verkeer zal in de zaal van hotel van Leuven alhier, een nieuwe cursus voor Zierikzee (Van onze correspondent) Maandag vond Anne Ringelberg te Zierikzee in de Kromme Elleboog een aktentas met o.m. f 2.000,erin. Een in woner van Haamstede, die zijn auto in die buurt had geparkeerd, zonder de auto af te sluiten miste zijn tas. Een dief stal vermoedend, spoedde hij zich naar het politiebureau, waar al spoedig bleek dat van diefstal geen sprake was, maar wel van verregaande slordigheid van de automobilist. Tijdens zijn rit door de. Kromme Elleboog moet de tas uit de auto geraakt zijn. Hoe dan ook: de ver liezer was zeer verheugd en de vind ster, na incassering van een beloning van 1 100,eveneens. veilig verkeer beginnen. De cursus wordt gegeven aan de hand van een ze vental schriftelijke lessen en omvat alle bestaande voorschriften. De cursus vangt te 7.30 uur aan en de eerste samen komst, waarvoor zich reeds 20 deelne mers hebben aangemeld, is als inlei ding bedoeld. Meerdere deelnemers, bo ven 15 jaar, kunnen zich alsnog aan de zaal melden. De cursus wordt gegeven met medewerking van de rijkspolitie. Ter verduidelijking zal gebruik worden ge maakt van dia's. Koewacht Wip aanbesteed De nieuwe wip van „St.-Sebastiaan" is aanbesteed. Het wordt een wip, voorzien van een krof voor het opvangen van pijlen. De wip is gegund aan de fa. R. Baes en zn. voor een bedrag van f 4650,- Het is de bedoeling, dat het werk voor 1 april zal zijn opgeleverd. Ze wordt geplaatst op het terrein van A. de Schepper, waar nog een wip staat. Teerdag „De Ware Vrienden" zet te de bloemetjes op hun teerdag buiten. Na een gezamenlijke maaltijd werd een prijskaarting gehouden met de volgende uitslag: 1. E. Heymans en G. Drubbel. 2. K. Jansen en R. David. 3. A. de Schep per en J. Drubbel. 4. A. Rombout en C. Inghels. 5. J. Martens en Ed. v.d. Sijpt. De teerling werd gewonnen door M. Audenaerde en G. Wouters. St.-Jansteen Bromfietsen gestolen. Reeds twee dagen achtereen werd op de Oude Ferdinandusdijk een bromfiets gevon den, die resp. in de gemeente Axel en Terneuzen gestolen waren. De laatste ge stolen bromfiets was in de sloot gegooid. Het stuur stak nog maar net boven het water uit. Nieuw en St.-Joosland Nieuwe pastorie De vrijwillige bij dragen door de ingezetenen hebben een bedrag van f 9.000,- gepasseerd. Dit is nog niet het eindbedrag, want er komen nog steeds giften binnen. Beroep In de vacature van predi kant van de Ned. herv. Kerk alhier wegens vertrek van dr. A. van Haar lem naar Waddinkxveen is door de ker- keraad beroepen vicaris P. Siderius, the ologisch drs. te Laren (N.H.). Afscheidspredikatie Wegens vertrek van predikant dr. A. van Haarlem naar Waddinxveen zal deze zijn afscheidspre dikatie houden in de dienst van de Ned. herv. Kerk aldaar op zondag 17 januari a.s. des middags om half drie. Sluis Speeltuincomité In hotel Balmoral vergaderde 't plaatselijk speeltuincomité voor de nadere uitwerking van enige acties om de benodigde startgelden bij elkaar te krijgen. Voorzitter M. Leen- houts kon hierbij nog mededelen, dat in de eerstvolgende raadsvergadering de aanwijzing van een terrein in de nabij heid van het-gemeentelijk sportveld, een punt van bespreking zal zijn. Enige klei ne werkcommissies werden gevormd o. m. om bij de ingezetenen geld in te za melen. Er zal alle mogelijke moeite ge daan worden om nog dit jaar te starten. (Van een onzer verslaggevers) GOES Aan de Westhavendijk te Goes weerklinken sinds korte tijd de slagen die geproduceerd worden door de heistelling, die daar ter hoogte van houthandel E. van Riesen heipalen de grond in drijft. Deze heipalen moeten tezamen de landhoofden gaan vor men voor de ophaalbrug, waar- overheen in de toekomst het in- dustriespoor naar het havenin dustrieterrein zal komen, en een verkeersbrug, die straks de ver binding zal zijn tussen de aan te leggen westelijke en oostelijke ont sluitingswegen van Goes. In verband met al deze plannen heeft de gemeente Goes het terrein van de houthandel Van Riesen aan de West havendijk aangekocht. De heer E. van Riesen is daarop begonnen met de bouw van een nieuw, bedrijf aan het haven industrieterrein, dat thans zo goed als gereed is. De transactie tussen de heer Van Riesen en de gemeente Goes heeft dus tot gevolg dat deze gemeente de zo noodzakelijke brug kan gaan aanleggen en dat er een volkomen nieuw bedrijf is ontstaan, waarmee veel economischer en efficiënter gewerkt kan worden dam met het oude bedrijf. De bedoeling is dat de brug aan de Westhavendijk in september van dit jaar gereed zal zyn. Momenteel is men op het voormalige terrein van Van Riesen met heien van de landhoofden bezig, die straks de ondergrond zullen moeten vor men van de ophaalbrug. De montage van deze brug, die uit staalconstructies be staat, zal in de bouwvakvakantie gebeu ren. De rijbaan en de spoorbaan zullen sa men elf meter breed zijn, met aan weers- kanten rijwielpaden van 2,5 meter en voetpaden van ruim één meter. De brug zal 2,80 meter van de waterspiegel ver wijderd zijn. De overspanning vam de brug zal 9,14 meter bedragen. De brug gaat dus als verkeers- en spoorbrug dienen. Het aanleggen van de spoorlijn naar het industrieterrein zal te gelijk aangepakt worden met' de aanleg van de westelijke ontsluitingsweg. De gronden, die voor deze beide projecten nodig zijn, zijn praktisch helemaal in be zit vam de gemeente Goes. Als de brug gereed is zal worden begonnen met het maken van toegan gen tot de brug. De hoop bestaat, dat men met de spoorlijn en de weste lijke ontsluitingsweg nog dit jaar zal kunnen beginnen. Bij houthandel Van Riesen is men op bet ogenblik dï.uk metyerrhuizen. bezig. Het was eigenlijk de bedoeling dat het nieuwe bedrijf aan het havenindustrie- terrein reeds in begin januari in gebruik zou kunnen worden genomen, maar de spantenfabriek kon het voor de loodsen (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Na de grooh- machten Rotterdam en Amster dam is Terneuzen in 1964 de derde zeehaven van Nederland gebleven. Met een totaal van 1.843.341 ton is de voorsprong op Dordrecht en Delfzijl flink vergroot. De havens van Sluiskil en Sas van Gent inbe grepen komt de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen aan een to taal van 2.254.252 ton. Deze enorme toename van het scheep vaartverkeer dat zich ook heeft doorge zet in de binnenvaart, zal Terneuzen tot 1970, wanneer de nieuwe suizen in ge bruik kunnen worden genomen, grote zorgen baren. Volgens rykshavenmeester K. Groenhof is n.l. de maximum capaci teit van de huidige sluizen bereikt. Tn 1964 heben zich nog geen lange wachttijden aangediend, maar wan neer de ontwikkeling in gelijke mate zal doorzetten, verwacht hy grote moeilijkheden. Het schutten van de schepen zal dan niet meer vo vlot kunnen geschieden en wachttijden van minstens twintig uur zullen dan niet meer tot de uitzonderingen be horen. Bij de zeevaart was de tonnage van geladen en geloste goederen in 1964 voor de rede van Terneuzen 888.900 (in 1963 780.064), haven Terneuzen 954.441 '945.795), Sluiskil 238.697 (319.870) en Sas van Gent 172.214 (127.089). De ge voelige vermindering voor Sluiskil werd veroorzaakt door de toename van het laden en lossen op de rede, waar de grote buik-carriers overslaan. Het aantal zeeschepen voor de Kanaalzone bedroeg 1269, tegen 1204 in 1963. Bij de binnenvaart is er over de gehele linie een grote stijging waarneembaar, die o.m. wordt veroorzaakt door de ka naalwerkzaamheden (zand en grint) en door de overslag van goederen op de rede van Terneuzen. In deze sector werd in de Kanaalzone in totaal 6.205.270 ton ton verscheept, te gen 4.943.783 het jaar daarvoor. Het aan tal schepen bedroeg 11.580 (953). Sluis kil en Sas van Gent kregen de grootste toename, resp. van 1,6 naar 2,1 miljoen en van 0,6 naar 1,1 miljoen ton geladen en geloste goederen. Door de drie sluizen werden 54.188 (47.951) binnenvaartschepen geschut. In 1961 maakten 4980 zee- en 11352 bin nenvaartschepen gebruik van de zee- vaartsluis. In 1964 waren deze aantallen 8159 en 13.755. De nationaliteit van de zeeschepen was voornamelijk Nederlands, Duits en Engels, die voor de binnenvaart Ne derlands en Belgisch. Bij de zeevaart bedroeg de doorvaart naar en van België 6049 (5247) en bij de binnenvaart 36.126 (33.855). In 1964 werden in de haven van Ter neuzen 926.056 ton goederen gelost en 843.719 geladen. Kolen, natuursteen, kalk, cement, zand en grind en ertsen vormden het hoofdbestanddeel. De enorme toename van de scheep vaart op het kanaal heeft in gel. .ke mate een verhoging met zich meege bracht van de hindernissen voor het verkeer op de weg. Beruchte knelpunten zijn daarbij do midden- en oostsluis te Terneuzen en de bruggen van Sluiskil en Sas van Gent. Het aantal schuttingen in de westsluis bedroeg 6853, middensluis 3746, oostsluis 2900; brugopeningen Sluis kil 19.225, Axel Sassing 547 en Sas van Gent 20.666. Het heien van het landhoofd voor de brug aan de kant van de West havendijk is reeds klnar. Nu be gint het heien van het landhoofd op het terrein van houthandel Van Riesen, die over enkele weken het bedrijf volledig gaat voort zetten in de nieuwe onderneming op het havenindustrieterrein. benodigde materiaal niet tijdig opleveren. Het bedrijf is momenteel zo goed als ge reed. Men is bezig de laatste omwanding van de loodsen aan te brengen. Twee om- wandingen zijn gereed. De oostkant van de loodsen zal open blijven omdat de wind bij het opgeslagen hout moet kun nen. De machinale afdeling is men ook aan het gereed maken. Binnen veertien dagen is men hiermee klaar, zodat dan het bedrijf volledig in werking zal kun nen treden. Het nieuwe bedrijf is zo economisch mogelijk opgezet. De verschillende afde lingen hebben een zo gunstig mogelijk ligging ten opzichte van elkaar gekregen. Er zijn vier grote loodsen, die elk 20 me ter breed en 94 meter lang zijn. Door deze loodsen heen lopen hoofdwegen van 8 meter breed, die met elkaar verbonden zijn door verbindingswegen. Het hout in de loodsen ligt op een efficiënte manier gesorteerd, zodat men op een betrekkelijk eenvoudige manier hout op de juiste plaats in de loods kan brengen of het er zonder zoeken uit kan halen. Bij het ver voer van het hout in het bedrijf gaat mén gebruik maken van elektrische trekker- tjes en heftrucks. De oppervlakte van de vier loodsen is ongeveer 8500 vierkante meter, die van de schaverij en slijperij is 625 vierkante meter, terwijl het kantoor en de kantine 200 vierkante meter be slaan. Voorts heeft het nieuwe terrein een grote binnenplaats. Achter de lood sen ligt een groot reserveterrein van 50 bij 120 meter, dat nu al gedeeltelijk als opslagruimte in gebruik is genomen. Dit reserveterrein zal in de toekomst de mo gelijke uitbreidingen van het bedrijf op moeten vangen. Hoewel de heer Van Riesen ongeveer negen ton van de gemeente Goes heeCi gekregen voor zijn oude bedrijf, heeft hij er toch eel wat moeten bijleggen om het nieuwe bedrijf te kunnen bouwen. De totale kosten van de nieuwbouw be dragen nl. 1,5 tot 1,6 miljoen gulden. Door de transactie tussen de gemeen te Goes en houthandel Van Riesen is een modern bedrijf tot stand gekomen en is men thans kunnen beginnen met het ma ken van een bru^ over de haven, die mo gelijk in de toekomst van veel belang zal kuninen zijn. (Van onze correspondent KAPELLE De glastuinders uit Ka- pelle-Biezelinge en omgeving hebben zich maandagmiddag beziggehouden met de mogelijkheden en moeilijkheden bij de sla-teelt. In de kantine van de veiling te Kapelle werd hierover een inleiding gehouden door de heer B. Bayense te Tholen, as sistent van de rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst. Deze gaf de tuinders uit Kapelle, die weinig ervaring hebben met deze teelt, tal van technische aanwijzingen. De leiding berustte bij de heer A. J. Berman, voorzitter van de glastuinders studieclub. ZAANDAM Onder de Turkse arbei ders van de woningfabriek „Idneco" n.v. is gisteren een staking uitgebroken. Mis verstanden over in Turkije gemaakte af spraken die niet in de contracten zouden zijn opgenomen en taalmoeilijkheden zijn volgens de directie van de fabriek de oor zaak van deze staking, waarbij 70 van de 140 Turkse arbeiders betrokken zijn. Gistermiddag vond in het hotel te Zand- voort, waar deze 70 Turkse arbeiders zijn ondergebracht, een bespreking plaats en verwacht werd dat vandaag de arbeiders weer aan het werk zouden gaan. Donderdag 14 januari: Hansweert 11.59 en 00.00 uur, Terneuzen 11.28 en 00.00 uur, Vlissingen 10.57 en 23.31 uur, Vemeldinge 12.29 en 00.00 uur. GOES Grand: 20 u.: Plantage Tamarinde. 14 j. \N Alhambra, 20 u.: Plantage Tamarinde. MIDDELBURG City 20 uur Plantage Tamarinde, 14 j- ANTWERPEN KVO 20 uur De Wildstroper BIERVLIET Hervormd jeugdgebouw 19.30 uur Ver- keerscursus

de Stem | 1965 | | pagina 2