„Potvis" te water gelaten DAT JAN HENDRIKX Utrecht helpt zijn voetgangers omhoog SPOTKOOPJES Man koelde zijn woede op baby kunt Uniet laten passeren Duur protest ALBERT SCHWEITZER 90 Waarom geen priesteressen „Breedband 2 februari in de Kamer Loemoemba: politieke legende Verzorging voor Philipijnse zeelieden Concentratie erevelden in Indonesië Overleden na een maand bewusteloosheid Hakenkruisen op synagoge in Aalten DE die u NU vindt in: ameublementen - fauteuils - kasten - salotafels - kleinmeubeln enz. - enz. - karpetten - lopers - gordijnstoffen enz. enz. in onze balans opruiming. - Komt u eens kijken?-U slaagt zeker! WONINGINRICHTING Bcschstraat 1 Breda Tel. 01600-30635 N.V. Ombudsman I Ombudsman II In envelop Sovjet-agent Onderontwikkeld Citaten START VAN PLAN „HOOG CATHARIJNE" Door affaire v. d. Wiel Kerkeraad El burg: verdeeld huis 7 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 JANUARI 1965 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zonder enige hapering is gistermorgen de nieu we onderzeeboot voor de Kon. Marine van de werf Wilton-Feije- noord te Schiedam te water ge gleden. Het schip werd daartoe met vaste hand gedwongen dooi de echtgenote van de minister van defensie mevr. A. G. J. H. de Jong- Bartels, die precies volgens tijd schema de champagne tegen de boeg van de nieuwe oorlogsbodem liet stromen onder het wakend oog van minister P. S. de Jong, staats secretaris A. van Es en van vele marine autoriteiten en scheep bouwers. De „Potvis", zal vermoedelijk over twee maanden zijn eerste proefvaart kunnen maken. De nieuwe onderzeeboot is de derde uit de Dolfijn-serie. De vierde die deze serie moet completeren, wordt nog dit jaar te water gelaten. Als meter van het nieuwe schip, ont ving mevr. De Jong niet alleen de dank van de gehele Koninklijke Marine voor deze tewaterlating, maar ook een fraai geschenk van een der werfdirecteuren, de heer B. Wilton. Deze directeur herin nerde eraan dat Wilton-Feijenoord sinds 1835 al 152 allerlei typen voor de marine gebouwd heeft: brikken schoeners, on derzeeboten, kruisers enz. De ..Potvis", die in Den Helder zijn thuisbasis krijgt, is evenals zijn voor gangers uit deze serie, de ..Dolfijn" en de „Zeehond", voorzien van drie cylin ders (primeur voor Nederland), kan 14.5 mijl boven water en 17 mijl per uur onder water afleggen en krijgt een be manning van 67 koppen. Als bewapening heeft het schip acht torpedo lanceerbui- zen. Vice-admiraal P. Cool, vlag-officier materieel, wees er na de tewaterlating op. dat de familie De Jong bijzonder veel voor de onderzeedienst betekent heeft. Minister De Jong heeft als des kundige op onderzeebootgebied, des tijds speciaal voor encyclopedieën hier over geschreven en de eerste zin van deze artikelen luidde: „Een onderzeeboot is een schip dat onder water vaart". „Van deze opmerking heb ik bijzonder veel geleerd", aldus admiraal Cool on der zeer grote vrolijkheid van minister De Jong. foto toont een model van de 'klasse. Links een dwarsdoo'r- '.ie de drie cylinders, waaruit :p is opgebouwd, laat zien. Op orgrond de eerste onderzeeboot van de Kon. Mar. Hr. Ms. „O.I." ex. „Luetor et Emergo", gebouwd by ,>De Schelde'' in Vlissingen. BRUSSEL Een Belgische markt kramer heeft aan den lijve onder vonden, dat met de Antwerpse rech ter niet valt te spotten. Hij werd veroordeeld tot een boete van 400 frank (30 gulden) omdat hij zijn autobelasting te laat had betaald. De man had een voorstel tot schik king afgewezen. In de rechtszaal kondigde hij aan de boete niet te zullen betalen. De rechter gelastte hem de zaal te verlaten, maar ook dat weigerde hij. De marechaussee werd ingeschakeld en pas na een hevige worsteling waarbij een hoofddeksel van een ordebewaarder sneuvelde, konde man worden weg geleid. Een uur later werd hij, ge boeid, in de zaal teruggebracht. De rechter had hem laten aanhoi'iden op beschuldiging van smaad aan de magistratuur en verzet tegen de marechausse. Uitspraak: twee maanden gevangenisstraf, 2.000 frank boete en 400 frank voor een nieuwe kepj., H De onthutste man kon na de uit spraak veters en stropdas, die hem volgens de voorschriften direct na zijn „arrestatie" waren afgenomen, bij de marechausse gaan terughalen. Zijn twee maanden zal hij later on dergaan. ROTTERDAM De bemanning van het onder Liberiaanse vlag varende vrachtschip „Mindanao Logger", die door de Philippijnse rederij financieel in de steek is gelaten, zal geholpen worden. Het schip is aan de ketting gelegd in Rotterdam omdat de rede- rü in Manilla niet in staat bleek schuldeisers te betalen. Ook de be manning zelf, 35 man in otaal. heeft al maanden lang geen gage ontvan gen, terwijl de scheepskas zijn bo dem laat zien, zodat voedsel- en brand stoftekort een nijpende situatie ver oorzaakte. De heer W. B. Knoops, directeur van Kipo n.v., een coöperatieve inkoopver eniging van ambtenaren heeft nu echter uitkomst gebracht. Zijn orga nisatie stak gisteren de gehele beman ning ruim in warme kleren. Verder zal gezorgd worden voor brandstof, voedsel en alles wat verder nodig is om de mannen een complete ver zorging te geven. Daarnaast zal ieder bemanningslid een wekelijks zakgeld krijgen voor een sigaretje, een bier tje en een ut je. Deze zuip zal worden geboden zo lang als nodig is. Waarschijnlijk zullen de opvarenden moeten wachten tot het schip executoriaal verkocht is, voor zij hun gage of een deel daarvan zul len ontvangen. Dat kan echter lang duren. (Advertentie) DEN HAAG De chef directie alge mene zaken van het ministerie van bui tenlandse zaken, mr. E. O. baron van Boetzelaere, vertrekt vrijdag naar Dja karta om in opdracht van de Nederland se regering te onderhandelen over een N ederlands-Indonesische overeenkomst over de Nederlandse erevelden aldaar. Hij wordt bygestaan door de directeur van de oorlogsgravenstichting, de heer P. W. de Hertogh. Deze zal vergezeld van een technisch deskundige, de erevelden inspecteren en de noodzaak van restauratie beoordelen. De aanstaande onderhandelingen over een oorlogsgravenovereenkomst zijn een re sultaat van de besprekingen die minister Luns, eind juli op Bali met zijn Indone sische ambtgenoot, dr. Soebandrio, heeft gehad. In hetop 1 augustus te Djakarta uitgegeven gemeenschappelijk communi qué werd gezegd, dat op verzoek van de Nederlandse regering de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken heeft ge zegd dat zijn regering instemt met het sluiten van een oorlogsgravenovereen komst. In Indonesië zijn thans achttien Neder landse erevelden. Het is de bedoeling de graven te concentreren op twaalf be graafplaatsen .waarvan acht op Java. Als de overbrenging is voltooid, zullen er drie begraafplaatsen bij Djakarta zijn, twee bij Semarang en één bij Bandoeng, Soeraba- ja, Jjimahi, Palembang, Balikpapan, Me- dan en Makassar. De erevelden tellen in totaal 24.787 gra ven en urnen. Hierbij zijn ook graven van Indonesiërs die in Nederlandse mili taire dienst zijn geweest. ZAANDAM Na een maand lang be wusteloos te zijn geweest is gisteren de 19-jarige mej. T. IJff uit Assendelft in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam aan de verwondingen bezweken, die zij bij een verkeersongeval had opgelopen. Bij een val met haar scooter werd mej. IJff in de nacht van zaterdag 12 decem ber ernstig gewond. ROME De internationale alliantie St. Jeanne heeft bij de pauslijke commis sie voor de herziening van het kerkelijk recht een petitie ingediend, waarin ver zocht wordt het kerkelijk recht in over eenstemming te brengen met de burger-, lijke en sociale status van de vrouw. De consequenties hiervan voor de vrou wen zijn, aldus de petitie, dat van haar niet meer geëist wordt, dat zij met „ge dekt hoofd" de kerk ingaan, dat vrouwen worden toegelaten tot het diaconaat en uiteindelijk ook tot het priesterschap. St. Jeanne baseerde haar petitie op een studie van de Duitse theologe Josepha Th. Muench. De petitie noemt in totaal 30 kerkelijke bepalingen, welke herziening behoeven gezien de huidige status van de vrouw. DEN HAAG De Eerste Kamer is gistermiddag akkoord gegaan met het voorstel van kamervoorzitter J. A. Jonk man om bij de algemene financiële be schouwingen te houden op 2 februari, de brief van de regering' aan de kamer over de verkoop van Breedband aan de Hoogovens te behandelen. De afgevaardigde Vo0 (P.v.d.A.) sprak zijn vreugde uit over dit voorstel. Hij vond de zaak van zeer grote betekenis en drong aan op volledige kennisneming van alle op deze zaak betrekking heb bende stukken. Hij vroeg de regering in zage van het rapport-Lieftinck over deze verkoop. AALTEN Op de synagoge in Aal ten bevinden zich sinds zaterdagnacht hakenkruisen en de zin „Auch Holland Judenfrei". Gemeentewerklieden trach ten deze tekens, die met zogenaamd vet krijt zijn aangebracht, te verwijderen. Er zijn ook enkele vernielingen aange richt: regenpijpen werden van de mu ren genikt en in één van de deuren werd een hakenkruis gekrast. De politie wilde zich er niet over uit la ten of de tekens op de muren zijn ge kalkt door een antisemitische groep of dat er sprake is van een optreden van nozems. De joodse gemeenschap in Aalten telt tien gezinnen. Prof. dr. Albert Schweitzer, die op 14 januari zijn 90e verjaardag hoopt te vier. Dr. Schweitzer is nog steeds actief werkzaam in zijn hospitaal te Lambarene in Afrika. ROTTERDAM Een 19-jarige classi ficeerder uit Rotterdam heeft gisteren bij de politie bekend dat hij maandag avond zijn vier maanden oude dochter tje ernstig heeft mishandeld door het kind enige malen met de vuist op het hoofdje te slaan. De baby liep daar bij zulke ernstige verwondingen aan het schedeltje op dat het onverwijld naar het Dijkzigtziekenhuis moest worden overgebracht. De classificeerder is in bewaring ge steld, verdacht van zware mishandeling. Uit de verhoren is gebleken dat de classificeerder maandagavond na zijn thuiskomst onenigheid kreeg met zijn twee jaar jongere echtgenote. Zij verliet na de ruzie het huis om de hond uit te laten. Toen de vrouw weer thuis kwam trof zij haar dochtertje, dat in haar bed lag te slapen toen zij de wo ning verliet, liggend in een stoel aan met schaafwonden aan beide wangetjes en ernstige verwondingen aan het hoofd je. De man lag in het bed te slapen. KNIPSEL KRANT „Ik ben niet zo gek op het idee van een ombudsman. De Kamer moet haar eerstgeboorterecht niet uit handen geven. Ik zou willen, dat de Ka mercommissie voor de Verzoekschriften de beschikking kreeg over een bureau met een hoog gekwalificeerde directeur, een eigen staf en een eigen secretariaat. Zo ongeveer als de verhouding rekenkamer-parlement, maar liefst nog nauwer. Dan blyft de beleidslyn tenminste waar hy hoort. Bij de Kamer. Dat zou naar myn mening goed werken. Er zyn nu zoveel misver standen. Mensen die in de knoei zitten, zeggen vaak: Als ik mijn zin niet krijg, schrijf ik naar de koningin of naar de prins. Ze hebben geen besef van de positie van het koninklyk huis. Ik vind het trouwens verkeerd, dat de koninklijke familie erin betrokken wordt. Toch zyn er zelfs nog wel ambtenaren, die denken dat er een schepje op moet, als iets via liet secre tariaat van Soestdijk wordt voorgelegd. Dat is feodaal. (Dr. Vondeling in „Opinie") Een geïllustreerd weekblad, Panorama, heeft een commissie van ombuds mannen ingesteld. Ombudsmannen, zo herinneren wij ons, zijn mannen in Scandinavië, die allerlei klachten over de overheid onderzoeken. De com missie van het weekblad is natuurlijk weinig meer dan een grapje. De Pa noramamannen hebben geen enkele macht. Ombudsmannen wel. Ombudsmannen zijn bovendien heren, die zich een groot gezag hebben verworven door hun opvallende objectiviteit. Tot de Panoramannen echter behoort de Nijmeegse prof. F. J. F. M. Duynstee. Prof. Duynstee, heeft altijd leiding willen geven aan het politiek-domme volk. Dit is nu zijn troostprijs je. Trouwens hij heeft altijd meer geleken op iemand, die bij een ombudsman op bezoek moest, dan op de ombudsman zelf. We houden het er maar op. dat de Panoramannen een nieuwe vorm is van Tante Mies en Ome Kees. die vroeger de kolommen van de weekbladen vulden met het oplossen van de persoonlijke problemen van de lezers. (uit „De Volkskrant") De terreinwinst onder rooms-katholieken kost de NVSH meer moeite. Verstandig Ouderschap verschijnt in 213.000 exemplaren. Ruim tien procent 22.500 stuks gaan naar plaatsen beneden de grote rivie ren. En dat gebeurt voor die tien procent in gesloten enveloppen. De vereniging dacht dat dat nu wel eens anders kon. Resultaat: tweehonderd alarmbrieven uit het zuiden, met het verzoek die enve loppen toch vooral om het maandblad te laten zitten. En dat gebeurt voorlopig dan nog. Een zak vol pillen naar India sturen zal wel min der omzichtigheid vragen. (Uit „Het Parool") Alleen mensen die dit waard zijn mogen in het Sovjetland in de dienst van de openbare orde zijn. Op aanbeveling van de Komsomol-organisatie van het chemische kombinaat Wolga trad onLangs de jonge arbeider Nikolaj Korolj tot de politie toe. Met behulp van de bevolking bereikte deze dat in zijn wijk een voorbeeldige orde ging heersen. Het is een typische verte genwoordiger van de Sovjet-poli tie. Hij is altijd correct in zijn omgang met de mensen en lost op rechtvaardige wijze alle vraagstukken op die de wer kers hem voorleggen. Korolj is iemand met een brede geestelijke horizon, hij leest veel, houdt van muziek en studeert met een gedeeltelijk schrifte lijke cursus van de politieschool in zijn gebied. (uit Inf-Bulletin Russ. Amb.) Steeds meer jonge echtparen in Amsterdam kruipen illegaal in woningen, die voor de sloop zijn bestemd. Ze vinden daar geen gas, geen licht en geen water, maar wel vier muren met een dak er boven. Het betrekkelijk ge noegen van enige dagen of weken te wonen in een incomplete woning nemen zij voor lief. Hoe hoog moet de woningnood gestegen zijn, voordat volwassen mensen 'n dergelijke noodsprong doen? Zolang zo iets voorkomt kan geen mens, die op een of andere manier bij de woningbouw is betrokken, als verantwoordelijke of als uitvoerder, met een behagelijk gevoel van te vredenheid achter zijn eigen kachel kruipen. Ook aan deze noodtoestand van onmachtig pogen moet tegen elke prijs een einde worden gemaakt. Een land, dat bij gebrek aan woningen de eigen noodzakelijke werkers niet kan herbergen en hulpkrachten uit de vreemde in hun gezinsleven belemmert, is een onderontwikkelde natie. (uit De Linie) Ligt er geen levensgroot gevaar in, dat de werkende mens zijn arbeid als maar blijft waarderen in het loonzakje, dat hij zich steeds meer eenzijdig gaat vergelijken met andere „kostwinners" en daardoor noott een grens van voldoening en tevredenheid haalt? Ik vind hel hachelijk, om in mijn situatie te spreken van de hogere ivaarden van de arbeid, omdat de priester zo gatiw verdacht wordt te bedoelen: vrome, degelijke kerksheid en statistieken van geloofsleven. Met ho gere waarden in de arbeid bedoel ik menselijke voldoening in het kunnen presteren, volwaardige ontplooiing van menselijk kunnen en kennen, vreugden om door arbeid het menselijk bestaan te geven aan zijn gezin, de gezonde fierheid verantwoordelijk te kunnen en mogen zijn voor de toevertrouwde arbeid. En dat alles niet als doekie voor het bloeden, als camouflage voor inwendige ontevredenheid en jaloerse gebogenheid, maar als beleefde vreugde om zijn ontplooiing als volwaardige mens, (Rector Cl. Gerris) Bij burgemeestersbenoemingen heb je tegenwoordig voortdurend de roep om een academicus. Die kreet komt van doodgewone mensen, ook van onze partijgenoten. Een academicus als burgemeester is blijkbaar het nieuwste statussymbool. En het is besmettelijk. „We moeten vechten tegen dat deftige stadsgedoe. Het krijgt nu ook al politieke betekenis. Je hebt van die opkiim- mertjes die zich zelf ineens te hoog gaan vinden voor de Partij van de Arbeid, die zonodig het walhalla van de VVD binnen moeten. Straks krijg je nog partijen voor de betere en de mindere standen Heus vechten tegen het stands besef is in wezen vechten tegen maatschappelijk bederf. (Dr. Vondeling) Het getuigt van grote zelfbeheersing dat de van huis uit katholieke socialist Cyrille Adoula (44) niet eerder heeft ge probeerd terug te komen in de Kongo lese politiek. Na tuurlijk, men kan van de voormalige premier van Kongo zeggen, dat hij tij dens zijn bijna driejarige bewind niet in staat is gebleken eenheid in het land te brengen, maar dat kan van iedere Kongolese politicus worden gezegd. Adoula stelt nu een overgangsre gering voor" zonder Tjombe en met rebellen. Cyrille Adoula heeft, toen hij in september 1961 aan het hoofd de die geheel voor rekening van Adoüla komt. Met de Partie Natio nale Patrice Loemoemba is het ech ter helemaal mis gegaan. Dat lag aan de recalcitrante houding van Gizen- ga, die waarschijnlijk vooral onder druk van Chinese of Oosteuropese adviseurs zijn liaison met Adoula moest opgeven om opnieuw in de illegaliteit te stappen. Dit bracht hem tenslotte in de gevangenis. Ook dit komt, begrijpelijkerwijs voor reke ning van Adoula. Daarna is het met Kongo, dat bovendien had af te re kenen met Moise Tjombes federatie, snel bergafwaarts gegaan. Nu nog is het een raadsel hoe onmiddellijk na de V.N.-acties in Kongo (tegen Katanga) Moise Tjombe naar Kon go werd teruggeroepen om daar de tie P- Vermeylen alle nummers van „Pourquoi Pas" in beslag liet ne men. Tjombe beweerde in het in terview, dat op 28 november 1960 Adoula tegen hem had gezegd: „Wij zullen Loemoemba naar je sturen, dan moet jij er maar een einde aan maken". Tjombe had toen als te genstander van het bewind in Leo- poldstad niet veel belangstelling voor de zaak getoond, aldus het in terview, „maar een levende Loe moemba achtte ik alles bij elkaar nuttig, een dode Loemoemba was voor mij een katastrofe". Ongeveer zes weken later zou president Kasa- voeboe Tjombe in Elisabethstad heb ben opgebeld. „Ik stuur je vandaag drie pakjes" zei Kasavoeboe. „Wat zit erin?" vroeg Tjombe. Kasavoe- van 26 ministers en 15 staatssecre tarissen kwam te staan zelf zo'n regering gevormd. In 1961 waren het de aanhangers van rebel An- toine Gizenga, die in de hoofdstad van Oostprovincie. Stanleystad, een tegenregering had gevormd. Premier Adoula vloog naar bet bolwerk der rebellen om Gizenga het vice-pre- mierschap aan te bieden. Gizenga leek akkoord te gaan. Adoula's Mou vement National Congolais en Gizen- ga's Partie Solidaire Africaine gin gen zelfs een fusie aan. Onder de naam Partie Nationale Patrice Loe moemba zag een nieuwe politieke partij het levenslicht. Dit was een politieke prestatie van de eerste or- leiding van de centrale regering op zich te nemen. Dit zit met name A- doula niet prettig. Maar er is nog een reden waarom Adoula geen be wonderaar van Tjombe kan wor den genoemd. Ongeveer een jaar ge leden verscheen in het Belgische conservatieve blad „Pourquoi pas" een interview met de toen nog in ballingschap levende Moise Tjombe. In dat interview beschuldigde de voormalige Katangese president A- doula ervan met president Kasavoe boe in het complot te hebben geze ten, dat tenslotte leidde tot de dood van Loemoemba. Deze beschuldiging werd in België zo ernstig geacht, dat de Belgische minister van justi- boe: „Dat zul je wel zien". De pak jes kwamen inderdaad aan. Een daarvan was Loemoemba, meer dood dan levend. „Ik was in paniek", al dus Tjombe, „want (nog steeds vol gens het interview) Loemoemba was niet meer te redden. Hij was in het vliegtuig naar Elisabethstad samen met twee andere gevangenen zo toe- lakcld dat hij nog maar enkele uren te leven had". Tjombe belde Kasa- 'voeboe. „Die gevangenen gaan dood", zei Tjombe. „Dan begraaf je ze, maar praat er maar nooit over", zou Kasavoeboes antwoord geweest zijn. Toen ze inderdaad gestorven waren, wilde Tjombe de lijken naar Leopoldstad terugsturen, maar de piloot van het vliegtuig weigerde ze aan boord te nemen, aldus de lezing van Tjombe. Adoula wordt hier een misdadige rol toegemeten, om nog maar niet te spreken van president Kasavoeboe, die niettemin Tjombe als premier naar Kongo heeft terug gehaald. Adoula heeft nu aangedron gen op opening van zaken rond de affaire Loemoemba. Tjombe heeft zich in deze kwestie nooit geheel kunnen vrijmaken van bepaalde be schuldigingen. Waarom Adoula dan niet zijn visie geeft op de moord op Loemoemba is vooralsnog niet dui delijk. Evenmin duidelijk is de ver houding Kasavoeboe - Tjombe. Maar het is in Kongo al wel meer gebeurd, dat de vijanden van vandaag de vrienden van morgen werden. Oud-premier Cyrille Adoula's sug gestie verdient, los van de kwestie Loemoemba, aandacht. Dat hij een overgangsregering voorstaat onder bemiddeling van de alles overlevende president Kasavoeboe getuigt van politiek inzicht. Dat Audoula eindelijk eens klaarheid wil rond de dood van Loemoemba is duidelijk, want zo lang niet vaststaat wie schuldig is aan deze politieke moord blijft Loe moemba een legende. En iegendes kunnen in bepaalde streken, gehan teerd do.or goed geschoolde agita tors, heel gevaarlijk uitpakken. Het is in Kongo's belang, dat deze le gende werkelijkheid wordt. UTRECHT Met het uitzetten van de rooilijnen en het onthullen van een reclamebord in de tuin van een af te breken huis aan de Catharijnesingel in Utrecht, is de realisering van het plan Hoog Catharijne begonnen. Dit sane ringsplan beoogt een reconstructie van de Utrechtse stationswijk en naaste om geving (ongeveer 24 hectare), waar door de centrumfunctie van Utrecht zal worden versterkt. Het ongeveer een kwart miljoen gul den vergende plan wordt uitgevoerd dooi de n.v. Maatschappij voor Projectont wikkeling EMPEO (een dochteronderne ming van Bredero's bouwbedrijf), die daartoe een overeenkomst heeft gesloten met het gemeentebestuur van Utrecht. Typische kenmerken van het project zijn onder meer de scheiding van voet gangers- en ander verkeer en de con centratie van allerlei kantoren in hoge gebouwen en winkels langs de voetgan- gersstraverse. In oktober 1962 aanvaardde de ge meenteraad van Utrecht het plan. Wethouder T. Harteveld, die samen met de hoofddirecteur van openbare werken de rooilijnen uitzette, noemde Hoog Catharijne een gedurfd plan, dat getuigt van visie, waardoor in de toe komst de voetgangers in letterlijke zin op hoog niveau kunnen gaan winkelen zonder door verkeer te worden gehin derd. Veel waardering had hij ook voor het feit, dat voor het eerst een groot plan wordt gerealiseerd in goede sa menwerking tussen particulier initiatief en overheid. Daardoor is in ons land de discussie over deze nieuwe mogelijk heid op gang gekomen. De heer Harte veld sprak de hoop uit, dat Gedeputeer de Staten nu ook spoedig de raadsbeslui ten betreffende de aanleg van een rond weg en de bouw van een tunnel aan het Leidseveer zullen goedkeuren, want Hoog Catharijne is ook een antwoord van de gemeente verkeersverruimende maatregelen. O ELBURG De samenwerking tussen gereformeerde bonders en „confessione len" binnen de Nederlands Hervormde kerk in Elburg dreigt volledig verbro ken te worden, nu de commissie van op zicht van het breed moderamen van de N.H.-kerk in Gelderland heeft bepaald dat ds Van der Wiel binnenkort de kansel weer mag bestijgen. Ds Van der Wiel. die in het nieuws kwam omdat hij op aan drang van de kerkeraad eind vorig jaar tijdens een kerkdienst bekende dat hij het kuisheidsgebod had overtreden, weet overigens officieel nog niet dat deze be slissing is genomen. Drie leden van de kerkeraad gere formeerde bonders hebben tot dusver voor de kerkeraad bedankt. Zes andere leden van deze N.H.-groepering, die over wegen hetzelfde te doen, hebben lang durig met twee leden van de commissie van opzicht over de moeilijkheden ge sproken. Vast staat dat zij ernstige bedenkingen hebben tegen de beslissing van de com missie dat ds Van der Wiel binnenkort de kerkdiensten weer mag leiden en voor al tegen de motivering van dit besluit. De drie overige leden van de kerkeraad, „confessionelen", leggen zich bij de gang van zaken neer.

de Stem | 1965 | | pagina 11