Strandkerk voor KAMPERLAND Vijftien doden na steekpartij in trein VOORPROEFJE „EEN TEGEN ALLEN Weinig geestdrift voor herindelingsplan G.S. Aardenburg krijgt geen gelegenheid te groeien Spel met verf en kleur op schouwburg-scherm zó lekker zó gezond e< If ONBELEEFDHEID AANLEIDING Woningtoewijzing voor 30 lasblaa 0c Sïetti Onderscheiding voor 15 jaar Welfare-werk v? Modeshow R.K.B.J.B. G.P. Nieu w Zeeland Graham Hill naar In raad Schoondijke Meisje overreden door tractor Burgemeester M. van Berckel Mevr. Kakebeeke te Goes Kindermishandeling Ook medelijden P. en O. opent lijn Vlissingen-Australië 14 <0 'v':v?« v<v gragmffife V£\ \T- .f'x.ror"*».* i-. w>4x 4V>- - ijpff rgen n fles lelkman?" DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 12 JAMJAR! 1965 door W. VAN DER STEEN (Van een onzer verslaggevers) GOES Burgemeester en wethouders van de gemeente Wis- senkerke hebben maandag besloten medewerking te verlenen aan een plan van de stichting r.-k. Toeristenzielzorg in Zeeland om in Kamperland een semi-permanente strandkerk te bouwen. Het plan is de kerk te bouwen op het terrein van de heer K. Schip pers aan de Molenweg. De heer Schippers drijft een camping, 's Win ters zal de heer Schippers de kerk kunnen gebruiken als opbergplaats voor caravans. Het ontwerp van de nieuwe strand kerk is, zoals gebruikelijk, van de heer J. Loonen uit Breskens. De kerk is geheel gesloten en zal 12 meter breed en 26 meter lang wor den. Achthonderd toeristen zullen in deze strandkerk de H. Mis kunnen bijwonen Het aantal katholieken, dat in de omgeving van Kamper land met vakantie gaat neemt jaar op jaar toe. In 1964 waren er in het hoogseizoen elke zondag ongeveer 700 kerkgangers. De strandkerk zal vanuit Goes be diend worden. Lange tijd zijn in Kamperland kerkdiensten gehouden in een particuliere bungalow in het bungalowpark De Banjaard. Eén seizoen is er van een legertent ge bruik gemaakt. Het laatste jaar werd gekerkt in een vroegere stal op het. terrein van de heer Schip pers Deze oude stal zal het komen de seizoen als kampwinkel worden ingericht. De strandkerk zal aan weerszij den hooggaande beplanting krijgen. IN DE TSJECHISCHE hoofdstad Praag zijn de nationale kampioenschappen kunstrijden gehouden. Bij de heren werd de 13-jarige Ondr.ej Nepela op volger van Karol Divin en bij de da mes won de 15-jarige Hana Maskova voor Jana Mrazkova. Het paarrijden werd een overwinning voor Agnesa Vlachovska en Peter Bartosiewicz, die tijdens de Olympische Spelen in Inns bruck op de negentiende plaats ein digden Het ijsdansen kwam op naam van de Europese- en wereldkampioe nen Eva Romanova en Pavel Roman. Bijgaande tekening geeft een in druk van het interieur. Links de deur naar de sacristie, rechts de toegang tot een verblijfruimte voor de priester. (Van onze correspondent) OOSTBURG Door de kring Oost burg van de R.K.B.J.B. werd een modeshow gehouden van zelfgemaakte kleding door de leden van de afdeling Aardenburg, Biervliet, Eede, Oost burg en IJzendijke. In totaal showden 23 meisjes de zelf gemaakte en in verschillende gevallen ook door hen zelf ontworpen kleding stukken. Bij het beoordelen werd gelet op algemene indruk, keuze van de stof, afwerking en pasvorm. Bij de dagkleding waren 6 prijswin- narèssen: 1. Lauret Rootsaert, Eede (36.5 pnt.), 2. Imelda v,d. Vijver Bier vliet 35.5 pnt., 3. Josée Maenhout, Oostburg 35 pnt., 4. A. v.d. Vijver, Aar denburg 33,5 pnt. De vijfde plaats werd gedeeld door Beatrix v.d. Vijver, Aar denburg en Henny Staelens, Eede, bei den 33 punten. Bij de nachtkleding was dc le prijs voor Annie Vermue afd. Oostburg 34 pnt.. 2. Els de Winne, Bier vliet 33 pnt., 3. Rita de Dobbelaere, Biervliet 30 pnt. De winnaressen van de beide eerste prijzen worden afgevaardigd naar Til burg, waar de show in interkring-ver- band wordt gehouden. De jury werd gevormd door mevr Ouwendijk uit Oostburg en mej. R. van Damme, IJzendijke naaileraressen van de huishoudschool te IJzendijke. Mej. R. v. Damme zorgde voor de nodige toe lichting. Hierna verzorgde de firma Raes - Fierens uit Oostburg een show met sportieve kleding. Zij toonde o.a. verschillende pantalons pullovers en regenkleding. MANILLA In een slecht ver lichte, rijdende exprestrein heeft zich ten zuiden van Manilla een drama afgespeeld, dat vijftien doden heeft geëist. Volgens de politie begon het toen de tweelingbroers José en Antonio Toleng, 37 jaar, weigerden hun plaats af te staan aan een vxouw. Zij waren zo grof. dat de metgezel van de vrouw José een klap in het gezicht gaf. Antonio haalde een schaar voor de dag en begon er links en rechts mee te steken. Vervol gens gaf hij de schaar aan José, die op zijn beurt begon te steken. Inmiddels was paniek ontstaan. Het spoor rij tuig was vol en alle passagiers probeerden weg te komen. Vrouwen en kinderen werden onder de voet gelopen en gil den om hulp. Een aantal passagiers sprong uit de rijdende trein. De broers werden gearresteerd toen de trein op het station Calamba stopte De politie telde toen negen doden, waarbij vijf vrouwen, in de treih. Steekwonden waren de doodsoorzaak. Langs de spoorlijn werden nog zes lij ken gevonden, waarbij dat van een jon gen van 11 jaer. Het tweetal wordt zwaar bewaakt in een ziekenhuis waarheen zij zijn ge bracht voor behandeling van wonden, die zij zelf hebben opgelopen tijdens de dramatische treinrit. OIRSCHOT De 42-jarige zaken man uit Oirschot. die het morgen avond gaat opnemen tegen de stad Zierikzee in de NCRV-televisie- quiz „Een tegen allen'', is zich druk aan het voorbereiden. Wat het betekent om alleen tegenover allen te staan ondervond hij toen hij in zijn woning ging touwtrek- ken met zijn vrouw en tien kin deren. DEN HAAG. Ten behoeve van de economische groei van de ontwikkelings kernen heeft minister Bogaars over eenkomstig een advies van de staatsse cretaris van economische zaken aan de provincie Zeeland 156 woningen voor dit jaar toegewezen en aan de provin cie Noord-Brabant 168 woningen. Deze toewijzing is geschied op basis van 40 woningwetwoningen. 10 premie woningen en 10 ongesubsidieerde wo ningen voor elke primaire ontwikke lingskern en 8 woningwetkoningen, 2 premiewoningen en 2 ongesubsieerde voor elke secundaire kern. De provinciale besturen kunnen bij toewijzing van deze extra woningen aan de in aanmerking komende gemeenten zo nodig in beperkte mate van genoem de basis-verdeling afwijken, mits het to tale aantal per provincie ongewijzigd blijft. Bij de woningtoewijzing voor 1965 in oktober j.l. verzocht de minister de pro vinciale besturen bij de verdeling over de gemeenten van de initiëel toegewe zen contingenten geen rekening te houden met de woningen voor de ontwikke lingskernen, die thans extra zijn ver strekt. AUCKLAND De Brit Graham Hill zegevierde in de Grote Prijs van Nieuw Zeeland voor de Australiër Frank Gard ner en de Nieuwzeelander Jim Palmer. De Nieuwzeelander Bruce McLaren reed zijn Cooper in de strobalen toen hij een ambulancewagen, die een geblesseerde coureur wilde helpen, ontweek. De wagen van Bruce McLaren was zo gehavend, dat hij niet meer aan de race kon deelnemen. De Amerikaan Phil Hill gaf zijn Cooper aan Bruce McLaren zodat deze toch voor zijn landgenoten zou kunnen rijden. Erg ver kwam McLaren in deze 108 mijl lange race echter niet, want na twee dramatische eerste ronden, waarbij ook favoriet Jim Clark van de weg raakte, won Graham Hill met grote voorsprong. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Weinig waardering heeft de raad in de jongste vergadering kunnen opbrengen voor het tweede ont werp gemeentelijke herindeling. Schoon dijke was in het eerste voorstel van G.S. met Breskens, Groede en Hoofdplaat tot een gemeente geformeerd, in het twee de werd Hoofdplaat uit deze combinatie gelicht. Zowel b. en w. als de meerderheid vary de raa^T zijn van oordeel, dat Hoofdplaat tot de groep met Breskens moet beho ren. Beide gemeenten en Schoondijke en Groede hadden alkaar al in de vorm van een industrieschap gevonden, voor er sprake was van een herindeling. Het schap bestaat overigens nog louter ad-i ministratief, maar zal toch misschien dit jaar in de praktijk treden. Aan het begin van de debatten kwam KVP-raadslid R. de Badts, die het twee de voorstel van G.S. vol tegenstri, ighe- den noemde, met de suggestie het punt van de agenda af te voeren om de bevol king de gelegenheid te geven te kunnen reclameren. Hij kreeg echter geen steun Het raadslid deelde o.m. mee dat e groep van ongeveer honderd person bij G.S. kenbaar zal maken liever bij de middengemeenten met Oostburg te horen omdat de afstand daarheen ruim zes km minder is dan naar Breskens. Burgemeester J. C. Hoftijzer zei zeer blij te zijn geweest met het eerste ontwerp maar voor het tweede maar weinig en thousiasme te kunnen opbrengen. Hij werd daarin gevolgd door de raad, die met zes tegen een stem tevens goedkeur de dat het college zal ijveren voor toe voeging van het gedeelte tussen Noze- mansweg en de Verlengde Cathalijneweg om de wig in de nieuwe gemeente te doen verdwijnen. In zijn .nieuwjaarsrede vroeg de burge meester aandacht voor een West- Zeeuwsch-Vlaams oorlogsmonument, de verwezenlijking waarvan hij nu passend achtte. Ook zijn Breskense collega heeft daarop gezinspeeld bjj de opening van het nieuwe gemeentehuis aldaar. In de onderwijssector krijgt Schoondijke te ma ken met tal van omvangrijke uitbreidin gen. Een geldlening van een half miljoen gul den werd aangegaan voor de bouw van een lagere land- en tuinbouwschool waar- over wij al hebben bericht. Verder werd meegedeeld, dat op 16 februari een ge sprek op hoog niveau zal plaats hebben met als onderwerp de uitbreiding van de zich sterk ontwikkelde landbouwprak- tijkschool. Weinig geestdrift kon de heer Hoftijzer opbrengen voor de gang van zaken met betrekking tot de opruiming van nood- en krotwoningen in zijn gemeente. Vol gens hem komt het woord „efficiency" nog te weinig in ieders woordenboek voor. Gezien de oppervlakte die de nieuwe gemeente Terneuzen gaat aannemen ver wacht de burgemeester weinig van het idee het West-Zeeuwsch-Vlaamse land te ontwikkelen als woongebied voor de kanaalzone. Hij was de mening toege daan dat men in de streek de vestiging van lichte industrie moest propageren. Tot de wensen van dit jaa.r behoren o.m. de realisatie van 24 bejaarden- en 20 w.w.-woningen, uitbouw van het bejaar dencentrum en het tot ontwikkeling ko men van het industrieterrein van het in dustrieschap te Breskens. (Van een onzer verslaggevers) WOUW Op de Westelaarsestraat is maandagmorgen 'n verkeersongeluk gebeurd dat de zestienjarige mej. J. Schoonen 't leven heeft gekost. Oni on geveer kwart voor acht liep mej. J. Schoonen in de nabijheid van de ouder lijke woning rechts van de weg toen van achteren een tractor naderde. Ver moedelijk omdat zij op het moment dat de tractor haar had ingehaald naar links is uitgeweken werd zij door een der grote achterwielen van het voertuig ge grepen en zwaar gewond. Zij werd per ambulance overgebracht naar het Al gemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom waar zij even later aan de ver wondingen bezweek. (Actvertenitie) O (Van onze correspondent) AARDENBURG In zyn nieuwjaars rede stond burgemeester M. van Berckel stil by de teruggang van de bevolking. Hij zag hierin als duidelijke oorzaken het streven der overheid om grotere eenhe den te scheppen en het strakke bouwbe leid. De fout is z.i. dat het bouwbeleid te landelijk wordt bezien. De gemeente Aardenburg kan zich uitbreiden, maar krijgt daarvoor niet de gelegenheid. Het aanood aan werkkracnven in de streek is verdubbeld, zodat hier een bouwstop overbodig is. Hy pleitte dan ook voor een vrijer bouwbeleid vooral voor deze streek. Ten aanzien van de plannen voor 1965 deerne nij rnede, dat na ue winter met ue reconstructie van het is.aaiplein zal woraen u^mnen. m september kan de douw vei gu.uniig voor ae nieuwe gym- iiasiieKZdcu woiden tegemoet gezien. Up ae .beigische Degrotmg voor i^üd zijn geiaen uugetrokKen voor de bouw van nieuwe muggen dij btrobrugge, netgeen voo,r Aarcienuurg een belangrijke verbe tering zal zijn. Verwacnt Kan worden, aat binnen korte tijd de uitbreiding van de straatverlichting te Eede en te St. Kruis ter hand kan worden genomen. Men hoopt dat met de uitvoering van de wegen rond St. Kruis in 1965 zal kunnen worden begonnen. Als lid van de commissie van bestuur en de commissie van toezicht der instel ling voor openbaar buitengewoon lager onderwijs in West-Zeeuwsch-Vlaanderen werd aangewezen burgemeester M. G. M. van Berckel en als plaatsvervanger wet houder J. P. Slager. Aan de West-Neder landse Politiesportbona werd ter gele genheid van het veertigjarig beslaan een subsidie verleend van f 25.aan de plaatselijke vereniging voor rVeemdelin- genverkeer werd een subsidie verleend van f 500.— voo,r de uitgave van een nieuwe streekfolder welke in een oplage van 100.000 exemplaren zal verschijnen in vier talen t.w. Nederlands, Duits, En gels en Frans. Bij de vaststelling van een nieuwe ge meenschappelijke regeling betreffende de regionale sociale werkplaats in West- Zeeuwsch-Vlaanderen spraken de heren Rijckaert (katholiek) en de Klerck (Pv dA> en hun misnoegen over uit, dat de vakbeweging in het bestuur niet is ver tegenwoordigd. Er is slechts een advise rend lid van de vakbeweging. De heren Paridaan en van Bellegem (beiden Katho liek) vroegen zich af, of dan ook niet de werkgevers vertegenwoordigd moeten zijn. De rekeningen van het burgerlijk armbestuur Eede en het algemeen arm bestuur te Aardenburg over 1963 wer den vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven ,resp. f 4298.75 en f 12.792.32 en een gemeentesubsidie van resp. f 1525.74 en f 10.686.43. De heren Lampo en Rijckaert pleiten voor controle op het schoonhouden van trottoirs bij sneeuwval wat volgens de politieverordening door de bewoners BURGEMEESTER M. VAN BERCKEL moet geschieden. De heer de Klerck vroeg meer aandacht te besteden aan het onderhoud der woningwetwoningen. De heer Rijckaert pleitte voor een spoedige uitbreiding van de speeltuin en een be tere garage voor de autobrandspuit. Hij sprak zijn misnoegen uit over de trage bouw van de w.w.-woningen met name te Eede. Hij wijtte daaraan ook de ge ringe toewijzing van woningen aan de gemeente Aardenburg. De heer Bonte drong nogmaals aan op een spoedige verbetering van de Roese- laerestraat te St.. Kruis. Volgens hem is men al veel te lang. n.l. al tien jaar bezig met plannen maken. GOES Mevrouw A. Kakebeeke-van der Vonk uit Goes heeft de leiding van het welfare-werk voor het Rode Kruis in westelijk-Zuid-Beveland neer gelegd. Voor haar verdiensten op dit gebied in de afgelopen vijftien jaar is zij gisteren onderscheiden met de me daille van verdienste in brons van het Rode Kruis. De medaille is haar thuis opgespeld door mevrouw E. van Heel- van Dissel, lid van het hoofdbestuur. Mevrouw Kakebeeke heeft voorname lijk thuisliggende patiënten bezocht. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Tussen alle schilders, die de gloednieuwe schouwburg op het Molenwater een fris kleurtje geven, loopt de kunstschilder Andries Minderhout uit deze stad, eveneens met een pot verf en een kwast. Hij is bezig met een schildering op het brandscherm, dat het podium van de zaal afscheidt. Het is voor de kunstenaar de eerste keer. dat hij schildert op de soort stof, waarvan het brandvrije scherm is gemaakt Daarom experimenteert hij een beetje met verf en kleuren, maar zo langzamerhand zien de stoffeerders, elektriciens en timmerlieden toch iets tevoorschijn komen op het „doek". De wandschildering toont een danseres en enkele acteurs en actrices. Allemaal figuren dus, die met het toneel te maken hebben. De kleuren, die kunstschilder Minderhout gebruikt, zijn zwart, grijs en oranje. Het schilderij, dat ongeveer 5 bij 3,5 meter groot is, is een geschenk van de provincie. Bij de opening van de schouwburg zullen de bezoekers het kunnen bezichtigen. In Vianen is een zeer ernstig gev£ van kindermishandeling geconsta teerd. Dit geval staat niet op zichzelf. Voor het gehele land is een veront rustende toeneming waar te nemen van het aantal ernstige gevallen van kindermishandeling. In de meeste ge vallen zijn het kinderen onder de vier jaar, die het slachtoffer worden van een plotselinge woedeuitbarsting van hun ouders. Het stijgend aantal kindermishan delingen is geen specifiek Nederlands verschijnsel. In andere landen zit men met hetzelfde probleem. Een re cent onderzoek in Amerika b v. wees uit. dat de kranten daar in één jaar tijd 662 gevallen van kindermishan deling hadden gerapporteerd. Een- vierde van de kleintjes overleed aan de opgelopen verwondingen. Dit ontstellend cijfer is in Amerika aanleiding geworden tot een diep gaand onderzoek. Daarbij is gebleken, dat heel wat dokters vermoeden, dat het aantal gevallen van kindermis handeling veel groter is dan het offi cieel bekende cijfer. Het schijnt veei- vuldig voor te komen, dat de ouders de blauwe plekken en builen (en er ger), die zij hun kind hebben toege bracht, verklaren met een val uit liet bedje of iets dergelijks. De behande lende geneesheer heeft dan wel ver moedens maar bewijzen, dat de ouders de schuldige zijn, is dikwijls heel moeilijk. De baby kan niet zeggen, wat er gebeurd is. Waaraan is de toeneming van het aantal kindermishandelingen te wij ten? Sommigen wijzen als oorzaak aan het jachtig tempo van deze tijd. Het zenuwgestel staat onder veel gro tere spanning dan vroeger. Men heeft geen geduld meer. Door het huilen van een baby kan de geprikkeldheid zich ontladen in een uitbarsting van woede, waarbij klappen vallen, die harder aankomen dan ze bedoeld zijn. Hier zou een verklaring kunnen lig gen. Geen verontschuldiging. Wie met dokters, sociale werkers en politie mensen praat krijgt de indruk, dat in vele gevallen van kindermishandeling de ouders hun kinderen zien als onge wenste indringers in het onbezorgde pre tie vent. je. dat zij zich van hun hu welijk hadden voorgesteld. Men spreekt van onvoldoende geestelijke rijpheid bij man en vrouw, over een tekort aan voorbereiding op het hu^ welijk. Liet hoeft natuurlijk geen betoog, dat het hier om uitzonderingen gaat. De overgrote meerderheid der ouders ervaren hun kinderen, on danks de zorgen, die ze met zich bren gen, als een verrijking van hun huwe lijksgeluk. Nu 'de uitzondering zich echter zo duidelijk manifesteert mo gen we de ogen er niet voor sluiten. In Nederland beraadt de medische wereld zich op dit probleem. Bij het rapporteren van gevallen van kinder mishandeling kan het medisch be roepsgeheim een rol spelen. Er zijn ook gevallen van kindermishandeling bekiend, die net niet zo erg zijn. dat de arts er bij gehaald moet worden. Het is d®" dikwijls moeilijk om tegen de ouders op te treden. Onze wetge ving gaat er terecht van uit, dat de ouders-kinderverhouding een zeer bijzondere is. Slechts in zeer uitzon derlijke gevallen kan hierin getreden worden. Wij hopen van harte, dat degenen, die op deze problematiek studeren, op de kortst mogelijke termijn voorstel len kunnen doen voor een afdoende bescherming van het kind. De kinder bescherming in Nederland heeft een goede naam. Laat ze deze behouden, En wat de ouders betreft, die zich je gens hun kinderen misdragen: laten we bij al onze gerechtvaardigde ver ontwaardiging niet vergeten, dat ook medelijden op zijn plaats is. Zij mis sen een groot stuk werkelijk gelukt dat van het ouderschap. LONDEN. Uit Vlissingen zal van^ daag het 28.000 ton metende passagiers schip „Orcades" van de P. en O.-Oriënt Linies vertrekken naar Australië, met aan boord 270 Nederlandse passagiers. Met deze eerste afvaart uit Vlissingen opent de P. en O. officieel een geregelde dienst van Vlissingen op Australië en Nieuw-Zeeland. De P. en O.-Oriënt Lines behoort tot de P. en O.-groep, die met 340 schepen met een gezamenlijk ton nage van 2,5 miljoen alle wereldzeeën bevaart. Voorlopig zal de P. en O.-Oriënt Li nes vijf maal per jaar via Vlissingen naar Australië en Nieuw-Zeeland va- leii. Op de thuisreis zullen de schepen vier maal de haven van Vlissingen aan- uoen. Ten behoeve van de Nederlandse pas sagiers heeft de P. en O. Nederlandse meisjes in dienst genomen, die in Enge land zijn opgeleid tot assistent-purser. In de P. en O.-groep werken veertien scheepvaarimaaiscnappijen samen. Het moederbedrijf is de Peninsuler and Oriental Steam Navigation Company, waarvan sir Donald Forsyth Anderson directeur is. De groep vervoert gezamenlijk jaar lijks een miljoen passagiers en tien miljoen ton vracht. Het programma van gisteravond op Nederland I werd geheel beheerst door ie In-gmar Bergman-film: „De zomer idylle". een van zijn eerste scheppingen cn filmisch ongetwijfeld een der beste, die hij ooit gemaakt heeft. Het scenario heeft overigens weinig boeiends en het vleugje filosofie dat de romantiek iinihoud moet geven zou bepaald niet gedurende anderhalf uur kunnen boeien als deze film niet zo weergaloos knap was. Berg, man is een cineast van groot formaat dat was hij, zegt men nu overigens vaak en die veroordeling lijkt zijn grond al te vinden in de eerste en toch waarlijk grootse successen, zoals de film van gis teravond. Wat Bergman te zeggen heeft zegt hij als cineast op bijna ongeëvenaard knappe wijze, maar het is niet erg veel wat hij zegt. En ook van „Zomeridylle" houdt men. tenslotte misschien weinig meer over dan de herinnering vam een grandioos auteur in beelden, die .nog al tijd behoefte heeft aan een onderwerp dat zijn vaardigheid waardig ist. M..Gt

de Stem | 1965 | | pagina 5