Benzine in België al schaars Faillissement Arch bedreigt zakenlui Tiental families alweer dakloos Ultimatum veroorzaakt aanbiedingen Geschaakte Bredanaar krijgt jaar MEMESA Twee doden in Staphorst INBREKER OP DAK GEGREPEN Havens aan Amerikaanse O.-kust plat Metaal werkers dreigen met werkstaking EN KOSYGIN WILSON ELKAARS GASTHEER Veertien man opgesloten na mijn-explosie Smokkelaar bij verstek gevonnist DAGBLAD VOOR ZEELAND Anneke terug .PSYCHOLOOG" ONTMASKERD SABOTAGE Bredase politie grijpt snel in KADERDAG GOES In Engeland dreigt artsenstaking METAAL-PERIKELEN Korte staking in Amsterdam Zuidelijke wind D: kerkdeur collecte 105s JAARGANG No. 24789 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DI N SDAQ 12 JANUARI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. ƒ0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ICl. AAOH I 11J lel I/. 1 Uulyll U I I I H I I I 1tlf 2893) Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377^-^Bijbureaus^T£RhlEUZEN^JJsbaanstraat 24 STAKERS: HELP ONS! Anneke Grönloh is terug van een tournee door Indonesië. Zij heeft er wetenswaardigs over verteld tijdens een persconferentie op de luchthaven Schiphol. Voor een sa menvatting daarvan zie pagina 5 MAASTRICHT Do recherche te Maastricht heeft de 35-jarige P. G. gearresteerd, die ervan wordt ver dacht twee jaar lang als afgestudeerd psycholoog in een groot bedrijf te Maastricht te hebben gewerkt. De man had slechts twee jaar op de h.b.s. gestudeerd. Als personeelschef lichte „drs." B. G. het bedrijf door. Hij oordeelde dat noch de chefs van de afdelingen, noch de bedrijfslei ders voldeden. Ook de directie kwam in de rapporten van B. G. in een minder gunstig daglicht te staan. Dientengevolge hebben enkele direc tieleden van de firma bij B. G. een aanvullende cursus gevolgd. B. G. trad in december 1962 bij het bedrijf in dienst als opleidingsfunc tionaris. De directie bevorderde hem daarna tot personeelschef. In deze functie verrichtte B. G. psychologi sche testen. Hij had een gezaghebben de stem bij de benoeming van het personeel. Enkele kleine fouten deden ten slotte argwaan rijzen. Na een onder zoek bleek dat het verhaal van B. G., dat hij aan de Vrije Universiteit te Amsterdam was afgestudeerd, een verzinsel te zijn. Ook bleek dat hij in Amsterdam al enkele malen was veroordeeld wegens oplichting en verduistering. STAPHORST Twee fabrieksarbei ders uit IJhorst (gemeente Staphorst), de zestienjarige B. Bos en de achttien jarige IT. Kappert, zijn maandagmor gen bij een verkeersongeluk op de ge meenteweg in Staphorst om het leven gekomen. Ze zaten samen op een brom fiets, die in volle vaart tegen een langs de weg staande verlichte melkwagen botste. Ze waren vrijwel op slag dood. TIEN MENSEN kwamen om het leven en meer dan dertig werden gewond, toen op een overweg in de buurt van Buenos Aires een trein in volle vaart op een bus reed. BIJ EEN VAL van het dak is de 61 jarige W. van der Ende uit Schiedam maandag omgekomen. Voor reparatie- werk bevond hij zich op de in aan bouw zijnde zuivelfabriek in Bleskens- graaf. SCHADE VAN een half miljoen is het gevolg van eeh brand, die maandag tij dens de middagpauze in Hcrwails tas senfabrieken te Lichtenvoorde is uitge- broken. De leersnijderij en de Lassen- afdeling bleven behouden. VIJF BEAMBTEN van twee goederen treinen kwamen om het leven toen bei de treinen nabij Sterling in Ohio fron taal op elkaar botsten. Acht dieselloco motieven werden zwaar beschadigd. (Van onze correspondenten) BRUSSEL-DEN HAAG - De stakende arbeiders in de Belgi sche olie-industrie hebben gister avond een beroep gedaan op hun collega's in aangrenzende landen Nederland, West-Duitsland, Frankrijk en Luxemburg so lidariteit te tonen door levering van olie of benzine aan België te weigeren. Bij de Nederlandse vakbonden was gisteravond echter nog geen dergelijk verzoek binnengeko men, zo zei men. Komt een derge lijk verzoek van de bonafide vak bonden binnen dan zal dit zeker in overweging worden genomen aldus vakbondsleiders. Bij de benzinepompen aan de Neder landse kant van de grens was het giste ren over het algemeen iets drukker dan gewoonlijk, maar van een te hoop lopen was bepaald nog geen sprake. In Zeeuwsch-Vlaanderen verwachten de pomphouders dat pas vandaag de run op benzine zal beginnen. De pomphou ders aan de grens hebben ervaring in dit soort dingen. In België is intussen de benzinever koop beperkt. In Brussel werd aan de pompen niet meer geleverd dan voor honderd frank (ongeveer 12 liter). De bewoners van de flatgebouwen Brussel zijn gewaarschuwd zuinig aan te doen met hun centrale verwarmings systemen, want behalve de produktie zit ook de toelevering in de knel. Fir ma's waarvan het personeel gisteren nog niet slaakte, hebben in aller ijl de verwarmingstanks van hun klanten bij gevuld. In Antwerpen is de staking vrijwel algemeen. De arbeiders hebben posten uitgezet om eventuele werkwilligen tot andere gedachten te brengen. Zij doen dit onder streng politietoezicht. Zelfs groepen kantoorpersoneel worden door de stakers gecontroleerd om te zien of zich tussen de witte boorden geen col lega's verschuilen. Zondag is uit een tank van de So- ciété Industrielle Beige de Pétroles te Antwerpen een hoeveelheid ruwe olie weggestroomd. Een onderzoek bracht aan het licht dat een kraan was open gedraaid. Men vermoedt sabotage. In een van de kantoren was de telefoon cel vernield. Het politietoezicht is hier door in de haven verscherpt. Overigens is de Belgische regering nog niet al te ongerust. Aan het op vorderen van de arbeiders wordt niet gedacht. Naar schatting nemen thans in heel het land vijfduizend arbeiders aan de staking deel, waarvan driedui zend in de Scheldestad. Ter dekking van de vitale behoeften zijn er olie voorraden voor twee a drie weken. Speciale maatregelen zijn getroffen om ziekenhuizen, koelinstallaties, maalde rijen, bakkerijen, waterdistributie, rei nigingsdiensten en andere vitale indu strieën van regelmatige olietoevoer te voorzien. Men vreest dat het eerst de particu lieren zullen worden getroffen bij een langere duur van de staking. Gisteren al werd de leverantie van olie aan particulieren stopgezet, omdat ook de chauffeurs staakten. Zoals gemeld is de staking ontstaan door een loonconflict. Een bemidde lingsvoorstel van het Belgische ministe rie van arbeid, waarbij een verhoging van ruim dertien percent over twee jaar werd toegekend, werd van de hand gewezen door de werkgevers, die niet verder wilden gaan dan tien percent. De werknemers vroegen ruim 17 per cent. De bonden aanvaardden trouwens evenmin het compromisvoorstel. In vakbondskringen zei men maan dag te verwachten dat de staking min stens twee weken zal duren. De actie kost de katholieke en de socialistische vakbonden samen ongeveer 1 miljoen frank per dag, ruim 70.000,-. Inmiddels hebben vakbondsvertegen woordigers maandag vergeefs met de grote oliemaatschappijen overleg ge pleegd over de interpretatie van de „vi tale behoefte", waaraan moet worden voldaan. De vakbonden verlangen ga rantie dat daar geen misbruik van wordt gemaakt. De bepalingen brengen overigens met zich mee dat een be langrijk percentage van de arbeiders aan het werk moet blijven. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Na een jaclit op het dak van het C. en A.-gebouw aan de Bredase Ginnekenstraat, heeft de po litie de 34-jarige P. v. D. gearres teerd. Hij was samen met de 20-ja- rige H. S. binnengekomen door de ruiten van de voordeur en die van de tochtdeur in te drukken. Toen de politie het gebouw binnendrong had den de twee verdachten al voor een bedrag van meer dan duizend gul den aan overjassen en kostuums „in gezameld". De politie was zo snel ter plaatse omdat een van de buren het geluid van vallend glas had gehoord en di rect opbelde. Kennelijk in de war door de onverwachte komst van de politiek snelde Van D., toen hij de surveillancewagen hoorde aankomen, het dak op. Ilij kon zich daar echter niet lang verborgen houden. Na enig verweer moest hij zich overgeven. S. had van de verwarring gebruik ge maakt om te ontsnappen. Zijn vrij heid duurde ook niet lang. Hij werd 's middags thuis aangehouden. P. v. D., goede bekende van de Bredase politie, heeft bekend. Hij is pas veertien dagen geleden uit de ge vangenis ontslagen. Sinds de oorlog heeft hij in het totaal al zo'n twintig veroordelingen achter de rug in ver band met inbraken. H. S. ontkent halsstarrig iets met het geval te ma ken te hebben. Ook hij is, ondanks zyn jeugdige leeftijd, reeds meer dere malen veroordeeld. NEW YORK In de Amerikaanse havens aan de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico liggen bijna 100 schepen op lossen of laden te wachten als gevolg van de staking van 601:00 havenarbeiders. Het is de eerste havenstaking sinds 1963 waarbij een meerderheid van gro te havensteden als Portland, Boston, Provindence, New York, Philadelphia, Baltimore, Norfolk, Charleston, Savan nah, New Orleans en Houston betrok ken zijn. In de haven van New York liggen 55 schepen te wachten. De enige havenactiviteit was waar te nemen bij militaire installaties, waar het werk normaal werd voortgezet, dank zij een overeenkomst tussen de organisatie van havenarbeiders (de ILA International Longshoremen's Association) en rederijen. In Charleston verklaarden de arbei ders zich bereid om 65.000 kisten met bananen uit twee vrachtschepen te los sen. Daarna zouden ook zij in staking gaan. De 1013 passagiers van het luxe pas sagiersschip „United States" zouden gis teren met slechts de hulp van em ployés van de maatschappij moeten de barkeren. Een beeld van de staking, welke de haven van Houston in Amerika heeft lamgelegd: twee van de zestigduizend stakende havenarbeiders „patrouille ren" met plakkaten op de borst door het havengebied. Langs de gehele Amerikaanse oostkust worden de ha vensteden door stakingen getroffen. (Van onze correspondent) GOES Wettelijke bepalingen, vast gelegd in het Besluit Bijzondere Ar beidsverhoudingen beletten ons over te gaan tot het afkondigen van een lande lijke staking van de metaalarbeiders die georganiseerd zijn in de A.N.M.B. en de Elektrotechnische Industrie, aldus de districtsbestuurder van deze bond, P. A. Kats uit Breda op een te Goes gehouden rumoerige algemene kaderyergadering van de A.N.M.B. voor het district Zee land en West-Brabant. Dit betekent ech ter niet, zo vervolgde de heer Kats, dat wij, nu per 1 januari 1965 geen over eenstemming kon worden bereikt over een nieuwe c.a.o. voo^ de metaalnijver heid, met de handsn in de schoot zul len afwachten. Met een aantal daarvoor in aanmerking komende metaalindus trieën in Nederland zullen onderhande lingen worden geopend voor het afslui ten van ondernemingsgewijze c.a.o.'s, die tegemoet komen aan onze wensen, aldus de heer Kats. Indien deze onder handelingen geen succes zullen hebben, zullen op deze bedrijven door de A.N.M. B.-ers acties worden gevoerd om de eisen kracht bij te zetten. Uit het verloop van de vergadering en de daar in gevoerde discussie werd het duidelijk, dat met deze acties in de eerste plaats werk stakingen worden bedoeld. De bond zal echter het tijdstip van deze acties be palen. (Van onze correspondent) LONDEN Ook in Engeland heerst sociale onrust. Onderwijzers staken 21 januari een dag en duizenden havenar beiders werken 's zondags niet meer. De grootste bedreiging komt echter van de zijde der 23.009 artsen van de nationale gezondheidsdienst, die zeer ontevreden zijn over de honoraria. Dezer dagen ontvangen de artsen een brief van de Vereniging van Geneeshe ren, met de vraag of zij bereid zijn het werk neer te leggen voor meer loon en betere arbeidsvoorwaarden. Voorzitter dr. Terance Gardine van de vereniging, houdt niet van het woord staken, „maar", zegt hij, „het is tijd dat we druk uit gaan oefenen". Een staking zou betekenen dat de dokters ontslag nemen uit de nationale gezondheidsdienst. De Labourregering, die na de oorlog aan het bewind kwam, nationaliseerde de gezondheidsdiensten. DEN HAAG Hpt faillisse ment van Arch n.v. (winkelin ventarissen) te Wassenaar brengt ongeveer 1000 middenstanders over het gehele land eigenaars van kapperszaken, cafés, snack bars, e.d. in ernstige moeilijk heden. De normale gang van zaken bij Arch was namelijk dat -winkelpanden van de eigenaars werden gehuurd. Deze pan den werden door de vennootschap in gericht en vervolgens, inclusief inte rieur en goodwill, onderverhuurd. De overeenkomst die aldus tot stand kwam, was een tweeledige: de huurovereen komst van het pand, waarbij Arch slechts de bemiddelende rol van on derverhuurder speelde, en daarnaast de verkoop van inventaris plus goodwill aan de huurder op een huurkoopocon tract. Deze huurkoopcontracten werden dan door Arch gefinancierd, zoals later bleek soms bij meerdere financierings instellingen tegelijk. Naar eerst onlangs uitkwam, betaal de Arch bovendien de huur, die zij van de exploitanten der zakenpanden ont ving, niet door aan de hoofdverhuur ders. Deze huur soupeerde zij zelf op. Vanzelfsprekend is in de surséance-pe riode de huurbetaling eveneens achter wege gebleven. Een en ander komt erop neer dat de hcofdverhuurders al enige tijd geen huur meer hebben ontvangen. Zij dreigen de onderhuurders, die wel trouw aan hun huurverplichtingen te genover Arch hebben voldaan, met uit zetting uit hun panden. Deze dreigitig hangt boven het hoofd van zo'n 1000 middenstanders, over het hele land ver spreid. AMSTERDAM Alle ca. 350 toen aanwezige arbeiders van de n.v. ma chinefabriek D. Croo en Brauns te Am sterdam hebben gistermiddag hun werk een uur onderbroken. In de kantine hebben zij de moeilijkheden besproken die de totstandkoming van een nieu we c.a.o. nog in de weg staan. Volgens de directie had deze staking een demon stratief karakter. Tijdens het weekeinde hebben, zoals gemeld, de metaalbewerkers tijdens verschillende districtsvergaderingen la ten horen dat ze korte, bedrijfsgewijze stakingen niet schuwen. WILSON Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Opklaringen, maar hier en daar ook enige regen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Iets lagere temperaturen. LONDEN Oll'icieel is in de Britse hoofdstad bekendgemaakt dat premier Wilson van Engeland een bezoek zal brengen aan de Sovjet-Unie, nadat pre mier Kosygin van de Sovjet-Unie dit voorjaar Engeland zal hebben bezocht. Over het juiste tijdstip van de bezoe ken zal langs diplomatieke weg over leg gepleegd worden. Wilson is in juni vorig jaar in Mos kou geweest, voordat hij premier was. Hij heeft verscheidene reizen naar Mos kou gemaakt, sinds zijn eerste reis daarheen in 1947, toen hij deel uit maakte van de eerste Labourregering na de oorlog. Kosygin is in 1955 in Londen ge weest als hoofd van een Rüssische han delsdelegatie. Hij was toen waarnemend Sovjet-premier. De heer N. Min was maandag een van de laatsten, die zijn klande- stiene woning aan de Generaal Vetterstraat verliet. Enkele gezin nen, die hun krot moesten ontrui men hebben inmiddels elders een (tijdelijk) dak boven het hoofd gevonden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ook maan dagmorgen roffelden de slopers hamers er weer driftig op los in de Amsterdamse Generaal Vet- terstraat. Maar afgezien daarvan is de rust er wel teruggekeerd, na de invasfe van in totaal tien ge zinnen, die er de vorige week clandestien in een aantal leeg staande huizen trokken. Maan dagmiddag om twaalf uur ver liep het ultimatum van de ge meente en kort tevoren verlieten de vier laatste gezinnen hun hui zen. Er is geen agent aan te pas gekomen. De mensen verlieten de straat geprik keld en wanhopig, maar vrijwillig, zoals ze eerder bij hun verzoek om uitstel aan de gemeente hadden beloofd. Twee echtparen met een baby en twee echtparen die spoedig gezinsuitbrei ding verwachten. Niet uit balorigheid waren ze tot het laatste ogenblik in hun illegale behuizing gebleven, maar een voudig omdat er voor hen nog geen op lossing was gevonden. Een etmaal lan ger in de Generaal Vetterstraat verko zen zij boven de vereniging voor hulp aan onbehuisden, een particuliere in stelling, waarop ze nu zijn aangewe zen. De meeste andere gezinnen trouwens ook. Het echtpaar Stokman heeft voor 14 dagen woonruimte gekregen bij par ticulieren; een aanbod waarvan dank baar gebruik is gemaakt. Over twee weken zien we dan wel weer ver klaarde de jeugdige vader Stokman. Het echtpaar Van Hoften, de eerste clandestiene bewoners van de Gene raal Vetterstraat, kreeg van een vol slagen onbekende de sleutel van een bouwvallig huis aan de Kattenburger kade, dat onbewoonbaar is verklaard en nog slechts als opslagruimte mag worden gebruikt. Ze kregen er een kwitantie bij die aantoont dat voor drie maanden huur is betaald. Toen ze dit weekeinde met, hun schamele bezittin gen gingen verhuizen, werden ze van af de Generaal Vetterstraat gevolgd door een ambtenaar van de dienst ont ruimingen, die nog getracht heeft te verhinderen dat zij hun intrek namen in de nieuwe en al even illegale behui zing. De ambtenaar haalde er een pa trouillewagen van de politie bij, maar met de sleutel en de kwitantie in de hand bleek de heer Van Hoften, die rechten studeert, althans voorlopig vol doende sterk te staan. ic andere gezinnen hebben in het afgelopen weekeinde allerlei adres sen afgelopen, waarvan werd gezegd dat er woonruimte was. Meer dan 100 tips kwamen in de Generaal Vetter straat binnen, maar zonder uitzonde ring bleken het onjuiste gegevens te zijn. De woonruimte was al verhuurd of in ieder geval niet beschikbaaiEen echtpaar heeft in het weekeinde tot tweemaal toe een reis naar Alkmaar ondernomen, omdat met stelligheid be weerd werd dat de jonggehuwden ei in de Haarlemmermeerstraat terecht zouden kunnen. Dit bleek niet juist te zijn, zodat het paar volkomen ontmoe digd in Amsterdam is teruggekeerd. Inmiddels zorgt de gemeente Amster dam ervoor dat een herhaling van de trieste taferelen in de Generaal Vet terstraat tot de onmogelijkheden be hoort. Een leger slopers is er van morgen aan het werk gegaan om te zorgen dat de leegstaande woningen zo spoedig mogelijk totaal onbruikbaar zijn. Tot nu toe had men dit achter wege gelaten om de laatste legale bewo ners van de straat, die nog op vervan gende woonruimte wachten, geen overlast te bezorgen. Die zullen nu bij de eerste fikse regenbui wellicht er- varen dat de eerste etage boven hun .niet langer wind- en water dicht is. BELGRADO Door een ontploffing van een compressor zijn in Zui-i-Slavië veertien mannen ingesloten in een ko lenmijn. Het reddingswerk w< rdt be moeilijkt door een brand, die v< j1 rook ontwikkeling tot gevolg heef Er is volgens een woordvoerder van le mijn- directie een kleine kans dat Ge inge- slotenen het er levend afbrengen. Aanvankelijk zouden achttien man nen bedolven zijn geweest, zo meldt het persbureau Tan joeg. Vier hebben zich onder het vallend puin uit weten te werken. De ramp heeft zich voc rgedaan in de republiek Servië. Een laag van ongeveer 30 rr. ter dik heeft de mannen bedolven. ver de oorzaak van de ontploffing an de luchtcompressor tast men nog in het duister. De mannen ziten op eer: diepte van 1500 meter. Na achttien uur graven zijn de redders zes meter gev< rderd. Geen enkel levensteken is vernomen. De mannen zouden een muur van steenkool hebben moeten bouwen om de brand, die verderop in dezelfde schacht woed, van zich af te houden. (Van onze Belgische correspondent) ANTWERPEN De Bredanaar L Kr., die begin december op sensatio nele wijze geschaakt werd uit een zie kenhuis te Brasschaet, waar hij onder politiebewaking werd verpleegd, nadat hij met een smokkelauto tegen een boom was gei eden, is thans voor de correctionele rechtbank van Antwer pen bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en een boete van ruim 80.000 Belgische frank of bijna 6000.-. In het wrak waren destijds 500 kg bo ter van Nederlandse herkomst gevon den. Het Belgische gerecht heeft in beslag genomen wrak inmiddels ver kocht voor 200 Belgische frank. Veroordeeld werd eveneens de Ne derlandse schipper P. S., 35 jaar, uit Nijmegen, Aan boord van een binnen schip, eigendom van een Belgische re derij, bracht hij op 18 december, samen met zijn sindsdien voortvluchtige broer Theo, zes ton Nederlandse boter ille gaal over de grens. Het schip was gela den met zand, doch de smokkelwaar was verstouwd in een afzonderlijk ver trekje, het zg. „erf". P. S., die aan boord van het schip werd gearresteerd, werd thans veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en een boete van 770.000 Belgische frank, dat is onge veer 55.000,-. Hel geval van zijn broer zal later worden behandeld. De recht bank heeft het in beslag nemen van het schip niet bevolen, omdat de Bel gische wetgeving terzake onduidelijk is. Een voortgelijk geval is momenteel aanhangig bij het Belgische hof van verbreking. (Advertentie) ZONDAG 17 JANUARI 1965

de Stem | 1965 | | pagina 1