Onderzoek in REM- zaak geëist Groeiende onrust bij metaalbeam bten FRANS-DUITSE HERORIËNTERING SLIK UW PIJN WEG MET EEN 'AKKERTJE' Een op vier Amerikanen laat t roken DOOR OFFICIER TE AMSTERDAM: Engelse en Panamese onder- o nemingen evenmin vrijuit Kernonderzeeboot kreeg aanvaring 356 inwoners per km2 Plesiermode in lerlenka Dr. Lucas was geen onmens De lege zetel High Seas In twee jaar tijds: Sanatogen Protest Geveltoerist (15) wierp diamanten in het water Straks minder in loonzakje Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne Gewraakte roman voor Hoge Raad Met nieuwe medicijn Kans op behoud apen Blij dorp AUTOBUSRAMP IN MEXICO In Middellandse Zee Hoofddaders krijgen gevangenisstraf voor verzekeringsfraude Bevolkingsdichtheid in Nederland: Auschwitz-proces Vermiste baby in België terug Italiaanse moordzaak: Curarepreparaat niet gebruikt „Rode Zee bergt Liberiaans schip DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 12 JAMJAKt 1965 De eerste vordering betreft de n.v. Reclame Exploitatie Mij REM, (wier kantoor aan de Herengracht te Amster dam is gevestigd), in de persoon van de gedelegeerd commissaris van de ven nootschap de Haagse advocaat mr. H. J. Minderop. Het gaat hier (evenals bij de overigen) om overtreding van arti kel 20 van de telegraaf- en telefoonwet van 1904: het gebruiken of doen gebrui ken en aanwezig hebben van twee tv- zenders en een radio-installatie zonder de vereiste machtiging van de minister van Verkeer en Waterstaat. Subs, uit lokking of medeplichtigheid aan 't straf bare feit, gepleegd door de High Seas Television Ltd, gevestigd te Londen, door aan deze maatschappij de zenders ter beschikking te stellen. 99 99 De tweede vordering voor een gerech telijk vooronderzoek betreft de High Seas Television Ltd (de exploitant van de zenders) in de persoon van haar be stuurder de heer Eric Bent te Londen. Ook hier gaat het om overtreding van het genoemde artikel, dat als misdrijf is gekwalificeerd. Er staat een straf op van ten hoogste zes maanden of een boete van vijf mille. Het derde vooronderzoek is gericht te gen de drie directeuren van de Paname se maatschappij Explotacion de Con- strucciones Mantismas Exomar S.A.), die de eigenaar van het platform is. Primair de overtreding van artikel 20 der telegraaf- en telefoonwet, en sub sidiair uitlokking of medeplichtigheid daaraan door het beschikbaar stellen van het platform met de zenders. De vierde vordering tenslotte heeft betrekking op de vijf Belgische technici, die op het eiland bij de „bezetting" werden aan getroffen, naast het bewuste artikel gaat het bij hen subsidiair om medeplichtig heid - het behulpzaam zijn geweest - aan het gebruiken van de installatie door High Seas Television. Als een strafbaar feit is gepleegd door een n.v. wordt de strafvervolging ingesteld tegen de leden van het bestuur van de n.v. (de REM heeft geen be stuur). Wanneer en tegen wie te zijner tijd een strafvervolging zal worden in gesteld, kan mr. Hartsuiker pas zeggen WASHINGTON Een van de vier Ame rikaanse volwassenen heeft sinds 1962 de sigaret afgezworen, zo blijkt uit een rapport, dat maan door dr. Luthcr Terry is ingediend bij de Amerikaan se raad voor tabak en gezondheid (NICSH). Dr. Terry heeft het befaamde rapport van januari 1964 over siga retten en longkanker opgesteld. De NICSH is een niet-officieel orgaan, ge vormd uit geneesheren en vertegen woordigers van 16 Amerikaanse in stellingen. In zijn nieuwe rapport zegt dr. Terry dat het tabaksverbruik door vrouwen het eerst daalde, zij het in mindere mate tussen 1962 en 1964. Het sigarettenver- bruik is nog steeds een nationale ramp, verantwoordelijk voor de dood van minstens 125.000 Amerikanen (mogelijk 300.000) perd jaar, zo werd maandag door een woordvoerder van de NICSH meegedeeld. Het nieuwe rapnort van dr. Terr> somt de volgende feiten op: Sinds 1962 roken ongeveer 18 miljoen Amerikanen geen sigaretten meer. Van de ondervraagde personen be schouwt 69 procent de sigaret als een der oorzaken van kanker. Zeven van de tien ondervraagden menen dat de sigaret zoveel gevaar oplevert dat er maatregelen tegen ge nomen moeten worden. Een op de negen mensen is een andere mening toegedaan. Voor openbare voorlichting inzake tabak sprak 90 procent der onder vraagden zich uit, 80 procent is tegen het gebruik van de naam of foto van atleten of beroemdheden in sigaret tenadvertenties. Tachtig procent van de ondervraag den zou op elk pakje sigaretten het gehalte aan nicotine en teer vermeld willen zien. DJAKARTA Volgens het Amerikaanse persbureau UPI heeft paus Paulus VI een gouden miskelk geschonken aan de Indonesische militaire academie in Ma- gelang op midden-Java. De kelk zal een plaats krijgen in de nieuwe katholieke kerk op het terrein van de academie. Het Indonesische persbureau Antara heeft meegedeeld dat de paus de miskelk ten geschenke heeft gegeven uit waardering voor de godsdienstvrijheid, die door de Indone sische regering daadwerkelijk wordt voorgestaan. (Advertentie) Al zijn uw zenuwen nil nog elastisch Pas op dat de rek er niet uitraakt Van nu af aan Sanatogen nemen SANA- 1 TOGENii Het zenuwsterkend tonicum de processen-verbaal van de verhoren door de rechter-commissaris heeft be studeerd. Hoe het zal gaan met het ho ren van de buitenlanders, die zo zij in ons land zouden komen, de kans zouden kunnen lopen in voorlopige hech tenis te worden genomen, zal nu nader worden bekeken. Zij kunnen niet ge dwongen worden daarvoor naar Neder land te komen en zouden via een z.g. rogatoire commissie in hun eigen land kunnen worden gehoord. AMSTERDAM De officier van justitie en hoofd van het arrondisse mentsparket te Amsterdam, mr. dr. J. F. Hartsuiker, heeft gisteren bij de rechter-commissaris mr. A. Cohen Tervaert in de R.E.M.-zaak een gerechte lijk vooronderzoek gevorderd tegen tien personen, onder wie negen bui tenlanders en één Nederlander. Mr. Hartsuiker vertelde een zo breed moge lijk onderzoek te hebben gevraagd teneinde een duidelijk inzicht te krijgen hoe de situatie is in deze zaak. Deze begon op donderdagmorgen 17 de cember op spectaculaire en sensationele wijze met de bezetting van het R.E.M.-eiland, waarop de zenders van Radio- en T.V.-Noordzee werden ver zegeld. als het vooronderzoek is gesloten en hij Zonder twijfel zullen zij op dit punt het advies van hun raadsman in Am sterdam, de advocaat mr. H. J. Sluij- ter inwinnen. Deze heeft bij het Minis terie van Buitenlandse Zaken namens de Panamese maatschappij geprotes teerd tegen de inbeslagneming. Tot op heden is er echter nog geen bezwaar schrift bij de rechtbank in de hoofd stad ingediend tegen de inbeslagne ming. Overigens geeft de wet de be langhebbende daartoe vijf jaar de tijd. Mr. Hartsuiker heeft nu alle proces sen-verbaal ontvangen over de verzege ling, het verhoor van de op het platform aangetroffen 5 Belgen en 4 Nederlan ders, alsmede de daarna opnieuw doch in lichtere mate aangebrachte verzege ling, teneinde de apparatuur goed te kunnen onderhouden. De proeeisen-verbaal zyn opge maakt, door de ambtenaren van de bij zondere radiodienst der P.T.T. in samen werking met de afdeling luchtvaart der rijkspolitie en de rijkspolitie te water uit Amsterdam. Het gerechtelijk vooron derzoek zal zeker wel enig.e tijd in be slag nemen. Aan de heer Hartsuiker zijn voor het verdere politiële onderzoek in deze zaak twee rijksrechercheurs ter beschikking gesteld. ERIE, Pennsylvania. De politie van Erie zoekt naar 1500 dollar in contanten en diamanten ter waar de van 4000 dollar, die werden ge stolen door een geveltoerist", een jongen van vijftien jaar. De politie kwam toevallig achter zijn activiteiten toen hij werd on dervraagd over een autodiefstal. Een agent vroeg hem terloops of hij iets afwist van de „geveltoe rist". „Ja", zei de jongen doodkalm, „dat ben ik. Het was een tijdver drijf voor de nachten dat ik niet kon slapen". Behalve het geld en de diamanten had hij ook goederen ter waarde van duizenden dollars gestolen. Hij had het seld in verscheidene glazen potjes gedaan en die be graven in het havenkwartier. De diamanten, die volgens hem vals waren, had hij in het water ge worpen. (Advertentie) UTRECHT De beambtenbonden in de metaalindustrie vrezen dat de be ambten met een hoger inkomen aan het eind van de maand minder salaris in hun loonzakje zullen vinden dan een maand tevoren, indien de werkgevers geen gebruik maken van de door het college van rijksbemiddelaars geboden mogelijkheid tot compensatie van de ho gere a.o.w.-premie boven een inkomen van 12.000,-. In een gisteren aan de 1400 ondernemingen in de metaalindu strie (de vroegere sector „groot metaal") verzonden circulaire, hebben de Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechni sche industrie, de Katholieke Federatie van Beambtenbonden voor industrie en aanverwante bedrijven en de Nederland se bond van middelbare en hogere tech nici, gevraagd boven de verplichte com pensatie van twee procent ook gebruik te maken van de compensatiemogelijk heden voor hogere inkomens. Dit voor stel hebben de bonden gedaan om te voorkomen, dat het reële inkomen van de betrokken beambten door de hogere premies voor a.o.w. en a.w.w. zal dalen. Zoals bekend is, heeft het college van rijksbemiddelazrs in de algemene loon maatregel 1965" een compensatie van twee procent verplicht gesteld. Voorts werd toestemming verleend om ten aan zien van de inkomens boven 12.000 gul den ook 2 procent uit te keren. Boven- die werd toestemming gegeven, doch eveneens facultatief, om over het loon bedrag boven 10.900 gulden per jaar een bijslag uit te keren van 6,6 procent daar van, met een maximum van 72,60 per jaar. DEN HAAG Voor de Hoge Raad dient op 26 januari de zaak tegen de Haagse uitgever-auteur J. van K. over het uitgeven van de roman „Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne". Het gerechtshof in Den Haag heeft van K. op 16 oktober veroordeeld tot f 25.- boete of vijf dagen hechtenis onvoor waardelijk wegens het verspreiden van een pornografisch geschrift. De officier, van Justitie bij de arrondissements rechtbank was in beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij van K. werd vrijgesproken. Volgens de rechtbank kon het boek in het huidige tijdsbestek niet als pornografisch wor den aangemerkt. De uitgever-auteur tekende beroep in cassatie aan tegen het arrest van het gerechtshof. De procedures over „Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne" duren al meer dan vijf jaar. De bonden zijn ook teleurgesteld over de houding van de werkgevers in de metaalindustrie bij het overleg over de nieuwe c.a.o. De motieven, waardoor de onderhan delingen op niets zijn uitgelopen, ver schillen evenwel van die voor de „groot metaal", waar onder meer de integratie van handarbeiders en beambten een struikelblok bleek. Dit speelde bij het beambtenoverleg evenwel geen rol. Het „neen" van de beambten berustte volgens de K.F.B.I. en de N.B.T. vooral op het feit dat de werkgevers niet be reid bleken tegemoet te komen aan het verlangen tot gelijke beloning voor man nen en vrouwen, de verlaging van de leeftijd voor het minimuminkomen tot 23 jaar. een bijdrage in de ziektekosten regeling aan beambten boven de loon grens en uitbreiding van de vakantie voor de zogenoemde bazengroep met één dag. ROTTERDAM Een nieuw medi cijn, dat de chimpansee Dientje en de ora.ng oetan Barbara is toegediend, die beide ziek waren van de tropische huidinfectie, die op het ogenblik de apen in de diergaarde Blijdorp bij Rotterdam bedreigt, zou wel eens een keerpunt kunnen blyken in het ge vecht met deze ziekte, die al het le ven van twee jonge populaire mens apen heeft geëist. Na het toedienen van die medicijn zijn de blaasjes op de huid van beide apen gaan verdrogen en is de alge mene toestand van de dieren wat vooruitgegaan Het ziet er dan ook naar uit dat zij een goede kans maken de ziekte te overleven Men is er in Blijdorp des te verheugder over, omdat inmiddels ook bij de chimpansee Zita, de orang oetan Ernst vader van de overleden Tom en de orang oetan Puk, die destijds in het nieuws was omdat op hem voor het eerst in de geschiedenis van de mensapen met succes een blinde darmoperatie is toegepast, ook al ver schijnselen van de ziekte zich voor doen. De bezorgdheid om de apen is dus nog steeds groot. LEON. Nabij de Mexicaanse stad Leon is een autobus met voetballers en familie leden van een smalle weg afgeraakt en in een 150 meter diep ravyn gestort. Volgens de eerste berichten zijn ten minste 18 personen bij de ramp omgeko men. terwijl 22 anderen allen ernstig werden gewond. Het voetbalelftal van San Miguel Al- lende was op weg naar Dolores Hidalgo toen de bus verongelukte. Volgens over levenden heeft de chauffeur waarschijn lijk de macht over het voertuig verloren op het slingerende bergpad. WASHINGTON De Amerikaanse kernonderzeeboot Ethan Allen, die uitge rust is met polarisraketten, is in de Middellandse Zee in aanvaring geko men met het 20.211 ton metende Noorse vrachtschip „Octavian". Het Amerikaanse ministerie van de fensie deelde mee, dat niemand enig letsel opliep en dat de schade aan bei de schepen te verwaarlozen is. Het ongeluk moet in het westelijk deel van de Middellandse Zee gebeurd zijn, terwijl de onderzeeboot op peris coopdiepte voer. Na de aanvaring wis selden de schepen lichtseinen en zetten daarna hun reis voort, aldus het Pen tagon. De .Ethan Allen", met basis Ho ly Loch in Schotland, maakte een ,,rou- tinetocht". LONDEN In de fraudezaak, ver band houdend met de verdwijning van het jacht Christine, heeft de leider van het komplot, maatschappijdirecteur Ro nald V. zeven jaar gevangenisstraf ge kregen, zijn medeplichtige, de autohan delaar Edward A.. werd tot twee jaar veroordeeld. In januari van het vorig jaar was het jacht Christine na vertrek uit Ramsgate in Het Kanaal verdwenen. Toen het jacht zonk, dook A. onder om V. gelegenheid te geven de polis van 150.000 pond ster ling te innen, die op het leven van A. was afgesloten Uiteindelijk 2ijn alleen maar wrak stukken van het jacht gevonden. Later is het lijk van een man, van wie bekend was dat hij aan boord was geweest, Dan ny Hasset genaamd, aangespoeld. Als gevolg van de publiciteit om de verdwijning van het jacht is geen poging gedaan het geld bij de verzekeringsmaat schappij te innen. De twee beklaagden hebben elkaar in het proces over en weer beschuldigd. A. beweerde dat hij was afgeperst om mee te doen en V. beweerde dat de polis bonafide was en dat hij door A. was bedrogen. DEN HAAG Nederland is nog steeds verreweg het dichtstbevolkte land van West-Europa, zo blijkt uit de sta tistieken van de OESO, de organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling. Ons land telt 356 inwoners per vierkante kilometer, tegen België 305. West-Duitsland 223 en Engeland 221. Nederland had in de periode 1950-1962 de grootste bevolkingsaanwas van deze landen nl. 1,3 procent per jaar, tegen België 0,5, Duitsland 1,1, Engeland 0,5 en Japan 1,0. Met de autodichtheid valt het in ons land nogal mee, er rijden in Nederland 62 auto's per duizend inwoners tegen 10l in België, 111 in Zwitserland, 117 in Frankrijk, 119 in Duitsland, 126 in Engeland en 140 in Luxemburg. De Nederlandse woningbouw is meer in lijn met die van andere landen: in 1962 kwamen in Nederland 6,7 woon eenheden per 1000 inwoners gereed, te gen 4,9 in België, 6,6 in Frankrijk en 6,0 in Engeland. Dit was aanzienlijk minder dan de 10,1 in Duitsland en de 10,5 in Zwitserland. Om te pierewaaien, om pootje te baden, om te spelevaren, om te vissen, gaan we ons zometeen nog plezieriger kleden dan we al deden. Dat maakte de Terlenka All-Free Style, die te zien was op de sportvakbeurs V65 in Rotterdam, duide lijk. Twee nieuwe terlenka-stoffen werden er geintroduceerd: een cord-fluweel en een texture, geweven uit gemêleerde ga rens. Voo rhet overige lag het nieuws in de confectiemodellen en in de zich uit breidende mogelijkheden all-free gekleed te zijn. Gemakkelijk, fris, jeugdig, zijn de jurk jes en pakjes, rokken en jakjes, die men hier zelfs waardig keurde voor een cock tail. Sportief de badhemden, de knicker bockers en lange broeken, die echter nog nietin de wijd uiteenlopende nieuwste lijn werd gebracht. Naast de bekende safari- look is er de jagersstijl gekomen, maar men moet daar niet te zwaar aan tillen: de meisjes, die deze vakantiepakjes dra gen, jagen niet in de wildernis. Een nieuwe kreet en een nieuw terrein om iets bijzonders te draeen is de après- tennis. De jonge vrouw kan zich na de match omkleden in een wit pakje met kleurige randen, of lange mouwen, in elk geval zo, dat het net geen tennistenue is. Plezierige mode voor heren moet er nu eenmaal ook zijn, sedert zoveel heren anders da ntraditioneel gkleed willen gaan. De industrie zal wel mal wezen om niet aan deze (door haarzelf in het leven geroepen) behoefte te voldoen. Van af de knoopjespatten op de mouwen van het colbert tot aan de rood-wit-blauw- gebreide randen langs de après-tennis kniebroek kan meneer zich all-free voe len; het zal hem niet deren, dat hij steeds minder op een heer lijkt. Van Terlenka zijn intussen ook de keu rige herenregenjassen (waarom niet lan ger dan tot halverwege het dijbeen?) en de jekker van opvallend mooi grijze lo den, die even geschikt is voor een meis j es-caban. Voor kinderen is het gemakkelijk te be handelen terlenka wel ideaal. Wij zagen een voortreffelijk gesneden jongenstuin- broekje, maar de show werd gestolen door een kleine kriebel in een zwart badpakje met strookjes, waarvan het achterkantje wiebelde als van een waggelend kindje. MENIN De auto met een baby van vijf maanden, die zondag in het Belgi sche plaatsje Ingelmunster werd ont vreemd. is 's avonds laat teruggevon den vlak bij de plaats waar de eigenaar hem achterliet. Het kind mankeerde niets. De politie vermoedt dat de dief later merkte, dat hij een baby in de auto had en de wagen toen heeft teruggebracht. Om er de aandacht op te vestigen liet hij de auto midden op straat staan. FRANKFORT Verscheidene getui gen, onder wie een Poolse arts en een r.-k. kloosterzuster, hebben in het Ausch- witzproces te Frankfort ontlastende getuigenissen afgelegd voor de gewezen SS-arts Bernhard Lucas. „Wij hebben door Lucas het geloof in de Duitse mens teruggevonden" zo zei de arts. Lucas zou, in tegenstel ling tot de beruchte dx\ Josef Mengele, altijd aanvullende medicijnen verschaft hebben. „Het verbaasde ons dat hij zul ke risico's nam", aldus een getuige. De Westduitse journalist en ex-gevan gene Geissler zei dat de overige SS-art- sen Lucas als een verrader beschouwd hadden. Bondskanselier Lud- wig Erhard van West- Duitsland gaat op 19 en 20 januari in Pa rijs besprekingen voe ren met president Charles de Gaulle van Frankrijk. Van beide kanten zal ernstig worden gepoogd het precies twee jaar oude Frans-Duitse vriendschapsver drag weer wat meer reliëf te geven. De tijd lijkt daar nu rijp voor. want het dieptepunt der Frans-Duitse be trekkingen, paradoxaal gevolg van dat verdrag, is nu voorbij. Bovendien staan in beide landen verkiezingen gegaan met het Frans-Duitse vriend schapsverdrag. Toen dit verdrag twee jaar geleden in de Bondsdag ter dis cussie kwam, eiste een goed deel van de volksvertegenwoordiging dat het verdrag zou worden voorafge gaan door een verklaring, volgens welke de overeenkomsten tussen Bonn en Parijs geen afbreuk zou doen aan het Europees overleg. Bondskanselier Adenauer bestreed die noodzaak van deze verklaring, maar ze kwam er toch, tot grote ontstem ming van De Gaulle. De Franse pre sident heeft immers speciale bedoe lingen met de as BonnParijs. Rond deze as wil hij Europa componeren. de gedachte van een reis naar War schau. De Gaulle vindt dat hij in zijn Europese politiek door bondskanse lier Erhard, met minister van buiten landse zaken dr. Gerhard Schroder als zondebok, wordt gedwarsboomd. Erhard heeft er nooit twijfel over la ten bestaan dat hij niets voelt voor een Europa onder Franse overheer sing. De bondskanselier ziet meer in een langzaam integrerend Europa onder de beschermende atoompara plu van de Verenigde Staten. Erhard geeft daar waar mogelijk is, steun aan de Amerikaanse Europa-politiek. Deelneming aan de M.L.F. is daar De Gaulle heeft in zijn uitnodiging reeds gezinspeeld op een „Europese stap voorwaarts". Bonn heeft door het graanprijsakkoord de sfeer voor het gesprek opgeklaard. Daarnaast moet de druk van de invloedrijke Gaullis tische vleugel van de Duitse C.D.U. (Adenauer, Strauss en Krone) niet wor den vergeten. Tegenover het aanblij ven van Schroder zullen wel conces sies jegens de Duitse Gaullisten heb ben gestaan. Een daarvan blijkt on getwijfeld uit de minutieuze voorbe reiding van Erhard op het persoon lijk onderhoud met De Gaulle. Bonn wil gespaard blijven van een herha ling van het laatste gesprek tussen voor de deur. Noch De Gaulle, noch Erhard, noch de partijen die zij heten te dienen, kunnen zich in hun voor bereidingen op algemene verkiezin gen veel tweedracht veroorloven. Opmerkelijk is dat het belangrijkste agendapunt van de conferentie (Euro pa) voornamelijk onder vier ogen zal worden afgewerkt. Erhard komt op 19 januari tegen de middag in Parijs aan. Vandaar zal hij zonder omwegen naar Rambouillet rijden, voor een persoonlijk onderhoud met De Gaulle. Daar is heel wat„tijd voor uitgetrokken, want de ministers van buitenlandse zaken mogen niet eer der dan voor het middagmaal de vol gende dag de conferentiezaal betre den. Van het begin af is het niet goed In sommige visioenen denkt De Gaulle zich zijn Europa van de At lantische kust to de Oeral. Daar is heel twat fantasie voor nodig en De Gaulle heeft die. Van de andere kant is hij realist genoeg om te beseffen dat hij deze conceptie niet meer zal beleven. In ieder geval wil hij er de basis nog voor leggen. Samen met de Bondsrepubliek. Daarnaast houdt hij zich reeds uitvoerig bezig met inni ger contacten met Oosteuropese lan den. Tsjechische, Bulgaarse en Joego slavische diplomaten hebben nog on langs bezoeken aan Prijs gebracht. In De Gaulles ogen waren dat be langrijke visites. De Gaulle bereidt ook bezoeken aan Oosteuropese lan den voor. Met name speelt hij met een voorbeeld van. Erhards hang naar Amerika is begrijpelijk: alleen dat land is in staat West-Berlijn te vrijwaren voor communistische expansie uit het Oosten. En alleen de V.S. zijn in staat West-Duitslands eis tot hereniging kracht bij te zetten. Dit betekent niet dat Bonn niet ge baat zou zijn met Franse vriendschap. Ook de politieke oecumene maakt school. Vooral in economisch opzicht hebben beide landen elkaar nodig En welke politicus zou niet gaarne met het aureool van vredestichter al gemene verkiezingen tegemoet gaan? Op 19 en 20 januari gaat Erhard pro beren met De Gaulle wat verder te komen. Opvallend waren de vriende lijke woorden waarmee de Franse president Erhard naar Parijs lokte. Erhard en De Gaulle, dat in juli van het vorige jaar in Bonn op een vol ledige mislukking uitliep. Opmerkelijk is dat Erhard een dag na zijn Parijse bespreking in Bonn premier Harold Wilson van Engeland zal ontmoeten. Gedurende het Parijse overleg hoopt De Gaulle genoeg stof te hebben opgedaan voor zijn pers conferentie, die hij voor 4 februari heeft aangekondigd. En omdat De Gaulles weinige persconferenties re geringsverklaringen zijn en omdat er in maart al gemeenteraadsverkiezin gen in Frankrijk worden gehouden, moet de president met positieve ge dachten komen. Een wederzijdse her oriëntering Frankrijk-Duitsland ligt daarom in de lijn der verwachtingen. BOLOGNA Italiaanse kerngeleer den hebben een waarschijnlijk de finitief antwoord gegeven op de vraag of dr. Carlo Nigrisoli (39) zijn vrouw Ombretta, heeft vermoord door middel van injecties met sincurarina, een pre paraat dat het dodelijke pjjlgift curare bevat. Nigrisoli, telg van een sedert geruime tijd in Bologna wonend geslacht van me dici, staat in die stad terecht op be schuldiging van gifmoord op zijn echt genote. H zou haar het curarepreparaat hebben toegediend om te kunnen trou wen met z'n 24-jarige vriendin, Iris Azza- li. Het proces duurt reeds enige tijd en men heeft geen definitieve uitspraak kunnen doen. De resultaten van ver schillende proeven met urine van de overledene waren tegenstrijdig. De rechtbank wendde zich verleden week tot kerngeleerden, die de nog over gebleven urine in een kernreactor plaats ten en bombardeerden met neutronen. Daar curare zelf bijna geen spoor ach terlaat, zochten zij naar een ander be standdeel van het preparaat, jodium. Dit element zou radio-actief worden bij een reactorproef van deze soort en bij gevolg gemakkelijk zijn op te sporen. Prof. Arnaldo Lberti, het hoofd van de groep door de rechtbank geraadpleeg de geleerden, zei dat de urine geen jo dium bevatte. Indien het hof deze proef de eerste van deze soort in de Italiaanse rechts geschiedenis accepteert als een af doend wetenschappelijk bewijs zal er geen basis meer zijn voor de aanklacht tegen Nigrisoli. ROTTERDAM De sleepboot „Ro de Zee" van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst is er gistermorgen in geslaagd het Liberiaanse vracht schip „Seamaid" (2953 brt.) dat 100 mijl van Puerta Cabello om sleepboot hulp had verzocht, vast te maken. De Liberiaan dreef hulpeloos rond nadat het schip zijn schroef had verloren. De ..Rode Zee", die juist een L.S.T.- vaartuig van Christobal naar St.-Croix had gesleept, toen het s.o.s.-bericht in de lucht kwam, zal de „Seamaid'1 voor reparatie naar Curasao slepen. tv an onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De grondwet be paalt, dat „de Tweede Kamer be staat uit 150 leden, gekozen op de grondslag van evenredige verte genwoordiging binnen door de wet te stellen grenzen". Dat lijkt erg simpel, maar er zijn gevallen, waarin het helemaal niet zo een voudig is als het lijkt. Immers, die 150 gekozen leden moeten ook nog worden toegelaten als lid van de Kamer. Dit geschiedt via het onderzoek van hun „geloofsbrie ven" door een commissie uit de Kamer, Zijn de geloofsbrieven in orde bevonden daartoe behoort de verklaring van de gekozenen, dat hij zijn benoeming aanneemt dan adviseert de commissie aan de Kamer de heer X toe te laten, nadat hij de bij de grondwet voor geschreven eden of beloften zal hebben afgelegd. Nu rijst al on middellijk de vraagis iemand, die is gekozen verklaard, officieel benoemd en ook reeds toegelaten doch nog niet beëdigd een echt Kamerlid? Het antwoord op die vraag luidt ontkennend. Zowel de Tweede en de Eerste Kamer zelf als de regering hebben zich steeds op het standpunt gesteld, dat het lidmaatschap van de Kamer pas effectief wordt, na toelating en beëdiging. Vroeger was het ge bruik, dat de beëdiging der Ka merleden door de koning ge schiedde. Toen kon het gebeuren, zoals in de zitting 18971898, dat drie leden der Kamer die wel wa ren toegelaten, maar nog niet beëdigd, van deelname aan het werk der Kamer werden uitgeslo ten door de voorzitter. Zij moesten uiteraard ook de vergadering ver laten. De vraag zou kunnen rijzen of deze zaken thans, nu de beëdiging door de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer plaatsvindt nog betekenis hebben. Dat is inder daad in, wellicht uitzonderlijke omstandigheden het geval. In het voorjaar van 1963 werd het Ka merlid voor de K.V.P., drs. M. M. A. A. Janssen, tijdens een verblijf in Berlijn zeer ernstig ziek. Hij stond toen reeds op de kandida tenlijst van de K.V.P. voor de ver kiezingen, die op 15 mei van dat jaar zouden worden gehouden. Drs- Janssen werd herkozen; hij aanvaardde ook zijn benoeming, werd toegelaten door de Kamer op advies van de commissie, die ook zijn geloofsbrief onderzocht had, maar kon niet worden beëdigd. Die situatie heeft voortgeduurd tot gisteren, toen drs. Janssen de voorzitter van de Tweede Kamer mededeelde, dat hij zijn benoe ming niet aanvaardde. Dat bete kent dus, dat hij teruggekomen is op zijn besluit van juni 1963 om het wel te doen, een beslissing, die voortvloeit uit het feit, dat de ern stige ziekte die hem is overkomen, een belemmering vormt voor het uitoefenen van het Kamerlid maatschap. Hierbij doet zich te vens een andere moeilijkheid voor: drs. Janssen kon niet be danken voor het Kamerlidmaat schap, want formeel en effectief was en is hij geen lid van de Ka mer: hij was immers nog steeds niet beëdigd. De parlementaire geschiedenis kent hiervan ook een voorbeeld. In september 1937 stelde de com- missie voor onderzoek van de ge loofsbrieven uit de Eerste Kamer aan de senaat voor een nieuw lid toe te laten, nadat hij de eden zou Bij de ingekomen stukken van hebben afgelegd. dezelfde dag bevonden zich echter twee brieven van het nieuwe lid, een, waaruit bleek, dat hij aan het centraal stembureau had meege deeld terug te komen op de aan vaarding van zijn benoeming en een brief aan de Kamer zelf, waarin hij „in verband hiermede zijn ontslag nam". Dat was na tuurlijk een onmogelijke situatie. Wanneer men geen lid is, kan men ook geen ontslag nemen. De enige mogelijkheid was geweest liet in trekken van de mededeling van het centraal stembureau. In. het hier aangehaalde geval weigerde het centraal stembureau, overeen komstig de visie van de voorzitter van de Eerste Kamer, een nieuw lid benoemd te verklaren. Het reeds benoemde en toegelaten lid moest nu worden beëdigd, hetgeen op 2 november 1937 gebeurde. De volgende dag nam hij weer ont slag als senator, waardoor de weg vrijkwam voor een opvolger. In het geval, waarmee de volks vertegenwoordiging thans te ma ken heeft, n.l. het wegens ernstige ziekte niet aanvaarden van het Kamerlidmaatschap door het af leggen van de vereiste eden, zou zich eenzelfde moeilijkheid heb ben kunnen voordoen, omdat in de kieswet (art. u 2 lid 5 staat, dat men wanneer „nog niet of nog niet onherroepelijk" tot toelating is besloten, op aanneming van de benoeming kan terugkomen, via een schrijven of telegram aan de voorzitter van het centraal stem bureau. Men kan echter in het on derhavige geval concluderen, dat dc Tweede Kamer het betrokken lid alleen dan wilde toelaten, wan neer hij aan de voorwaarde der beëdiging heeft voldaan. Nu dat niet het geval is geweest, vervalt het besluit door de Kamer in juni 1963 genomen. Zo ziet men, dat er bijzonder strikte regels zijn, waarmee de parlementaire democratie werkt. Misschien zou het goed zijn, wan neer die regels toch nog werden uitgebreid met de bepaling, dat men bijvoorbeeld binnen drie maanden, na het besluit tot toela ting, ook beëdigd moet zijn. Voor ziektegevallen kan dan een ver zachting worden opgenomen, die er toe leidt, dat de Kamervoorzitter deze termijn voor eenmaal met drie maanden kan verlengen. Het is dan in ieder geval niet meer mogelijk, dat een Kamerzetel bij na twee jaar onbezet blijft. Er zijn voldoende voorbeelden, waaruit blijkt, dat het lot van een kabinet of een zeer belangrijk wetsont werp van die ene stem kan af hangen.

de Stem | 1965 | | pagina 11