Levens in hanclen van stadionmassa België nu voor brandstoftekort Naald toch uit de hooiberg China achter Soekarno tent Marine in vier-landen squadron MEME5A Landingen gaan door Verdronken PERS UNIE WERKT SAMEN MET BEEGISCHE BLADEN Kassier (67) sloeg rover de deur uit V.N.-vliegtuig beschoten door Israëli's Tien jaar wereld wijd Afkeuring „RECHT" IN STANLEYSTAD Massaexecuties zonder begrafenis SOCIALE ONRUST DUURT VOORT Garlistisch blad bezwijkt onder censuur Jenever-concentratie Je sen onderzeeëro FRANSE WANHOOP EN VREUGDE IN TILBURG kerkdeur collecte COMMANDO Politiek beraad over verloop Breedband Kluis gekraakt op station 45 mille buit Koninklijke ruzie Prins Bernhard als verzoener in Athene Zuidwestelijke wind DAGBLAD VOOR ZEELAND Prins Norodom Shihanouk, het Cam bodjaanse staatshoofd, de Verenigde Staten uitkreet voor vijand nr. 1 en daarbij fanatiek opmerkte dat de V.S. zullen merken dat kleine pro gressieve staatjes ook zonder dollar injecties kunnen bestaan. Zaterdagmorgen verhinderde de Ma leisische marine een landingspoging, toen een patrouilleboot een Indonesisch vaartuig aanhield. Zonder schermutse lingen werden de Indonesiërs gevangen genomen. Een van hen verklaarde dat de groepjes, die dezer dagen op de kust van Straat Malakka zijn geland, de voorhoede vormen van duizend In donesiërs, die zich op last van president Soekarno gereedmaken om Malakka te invaderen. Later op de dag bracht de Maleisische marine een Indonesisch vaartuig tot zinken. Aangenomen wordt dat aan boord van dit vaartuig een grote groep infiltranten heeft gezeten. Sommige be richten spreken van 35 man. Allen zou den zijn verdronken. Plaatsvervangend premier van Ma leisië Razak heeft verklaard, dat dooi de Britse troepenzendingen Maleisië nu wel in staat is een grote Indonesische aanval te pareren. Maleisië zal meer kustpatrouillevaartuigen krijgen. De regering van communistisch China steunde gisteren in een communiqué de Indonesische stap. De Verenigde Na ties, aldus de Chinese verklaring, zijn al vaker een werktuig gebleken van het imperialisme en kolonialisme, met aan het hoofd de V.S. NEW-YORK Volgens de correspon dent van de „New-York Times" zijn in Stanleystad, sinds d.eze stad in novem ber door regeringstroepen werd her overd, meer dan 500 personen, die er van werden verdacht tot de opstande lingen te behoren, terecht gesteld. De executies werden zonder berecht- ting en zonder er bekendheid aan te geven, uitgevoerd. Gedurende het grootste deel van de betrokken periode werden journalisten uit de stad ge weerd, aldus de correspondent. Bijzonderheden werden echter ver strekt door welingelichte zegslieden, van wie enkelen een deel der terecht stellingen hadden bijgewoond. Na de verovering van Stanleystad door de Belgische paratroepen en blanke huurlingen op 24 november, zou den ongeveer 300 terechtstellingen heb ben plaatsgehad. Schuld werd op een wel zeer ongebruikelijke manier vast gesteld een voor een werden de man nen het Loemoemba-stadion in Stanley stad binnengeleid. Werd een man door de toeschuiwers toegejuicht of applau- diseerde men, dan werd hij vrijgelaten. Als het publiek jouwde, werd de man ter dood veroordeeld. Volgens het bericht in de New-York Times, werden de terdoodveroordeelde in vrachtauto's naar een eenzame weg nabij Stanleystad gevoerd, waar zij moesten afstijgen, om vervolgens met machinepistolen te worden neerge- maaid. De lijken liet men liggen. Later wer den deze onder toezicht van een ge zondheidsofficier van de Verenigde Naties, in vier massagraven ter aarde- besteld. Tot de terdoodveroordeelden zouden ook twaalf vrouwen en vier kinderen hebben behoord. De selectie der slachtoffers zou heb ben plaats gehad onder toezicht van Victor Nendaka, hoofd van de Kongolese veiligheidspolitie en een der naaste medewerkers van premier Tsjombe, al dus de New-York Times verder. De correspondent berichtte, dat ge durende de eerste twee weken van de tererhtstellingen de meesten der ter doodveroordeelden „waarschijnlijk op standelingen waren of minstens met deze sypathiseerden'. 'Er bestaat ech ter meer twijfel omtrent de terecht- gestelden tijdens de tweede fase, die Omstreeks die tijd kwam vermoede- tot medio december duurde, lijk een einde aan de executies, toen kolonel Moelamba het bevel over de regeringsstrijdkrachten in Stanleenstad op zich nam. Sindsdien zounden slechts af en toe personen, die ervan verdacht werden tot de opstandelingen te heb ben behoord, terechtgesteld waar schijnlijk niet meer dan vijftig. Bij de gevechten op 24 en 25 novem ber zijn, naar de correspondent verder meldde, vermoedelijk ongeveer 3.000 Kongolezen zijn gedood. BREDA Twee Belgische dag bladen, de Gazet van Antwerpen en Het Belang van Limburg, te Hasselt, hebben zich verbonden met de Neder landse groepering van katholieke regionale dagbladen welke op 1 juli 1964 onder de naam stichting Pers- Unie is gestart. Van deze redactionele combinatie maken in Nederland deel uit het Dagblad De Stem te Breda, Het Binnenhof te Den Haag, Het Cen trum te Utrecht De Nieuwe Lim burger te Maastricht, het Noord Hol lands Dagblad te Hoorn en de Twent- sche Courant te Hengelo. De samenwerking van de beide Belgische bladen met de Nederlandse groep betreft in hoofdzaak, doch niet uitsluitend de voorzieningen ten aan zien van het buitenland. De acht samenwerkende dagbladen vertegenwoordigen ruim 450.000 abon nees. In Pontian, in het zuidwesten van de staat Johore (Maleisië), stelt premier Toenkoe Abdoel Rahman vragen aan een gevangen Indonesische guerrilla leider, majoor Aboe Talib bin Osman (derde van rechts in trui met handen achter blitslamp verborgen). De in filtraties van Indonesië in het gebied van Maleisië gaan voort. (Van onze correspondent) GLANERBRUG „Wat kan ik ver dienen, als ik je het verhaal van de overval vertel?" vroeg zondagmorgen heel monter de 67-jarige gepensioneer de politieman en thans kassier van het Duitse grenswisselkantoor bij Glaner- brug aan journalisten die de pleisters op zijn hoofd en zijn purperen oog in ogenschouw kwamen nemen. De avond tevoren had de kordate kas sier Walter Anglewitz na een vechtpar tij met een met een pistool gewapende overvaller de 31.000 marken die in de al geopende kluis lagen weten te redden. De kassier die het vertikte op het bevel van de rover de handen op te steken en ze in plaats daarvan stevig uitstak, liep een paar rake klappen op met het pi stool maar won de strijd. De politie is nog niet achter de iden titeit van de overvaller. MADRID De raad van beheer van het Carlistische, in Pamplona verschij nende blad „Montejurra" heeft in een brief aan de lezers meegedeeld, dat de publikaties van het orgaan niet kan worden voortgezet door de censuur van het Spaanse ministerie van voorlichting. De opdracht om te zwijgen over de Carlistische koninklijke familie" en over prinses Irene en haar echtgenoot kon niet worden aanvaard, aldus de raad van beheer. SCHIEDAM Vier grote maatschap pijen in gedistilleerd, Simon Rijnbende en zn. n.v., Boll en Dunlop uit Schie dam, Van Meerten uit Delft en Roe- broeck Dubois' gedistilleerd uit Maastricht hebben tot een vergaande concentratie van hun bedrijven beslo ten. BRUSSEL Terwijl België nog maar nauwelijks is bekomen van het overigens nog niet opgeloste arbeids conflict in de Antwerpse haven hebben zich het afgelopen weekeinde al weer nieuwe moeilijkheden aan het sociale front aangekondigd. Vanmorgen om zes uur gingen vijfduizend werknemers in de olie-industrie in staking omdat hun looneisen niet zijn ingewilligd. De regering heeft maatregelen ge nomen om de brandstofvoorziening van ziekenhuizen, koelinstallaties, bak kerijen, waterdistributie reinigings diensten en de vitale industrieën te ga randeren. Door geheel België reden zondag tankauto's om nog voor de staking voorraden aan te vullen. De spoorwegen en de Sabena hebben aan gekondigd, dat zij over voldoende voor raden brandstof beschikken om voor lopig normaal te kunnen functioneren. Ook trammaatschappijen en taxionder nemingen hebben er voor gezorgd, dat de staking niet onmiddellijk tot stag natie zal kunnen leiden. Een poging van de Belgische minis ter van arbeid L. Servais om de sta king af te wenden mislukte zaterdag avond laat. Zijn bemiddelingsvoorstel voor een loonsverhoging voor de onge veer 5.000 werknemers in de olieindu strie van 13,7 procent over 1965 en 1966 samen kon in de ogen van de olie maatschappijen geen genade vinden. Zij hadden tien procent aangeboden. De vakbonden hadden 17,3 procent geëist. Het bemiddelingsvoorstel van de minis ter werd trouwens door de Antwerpse afdelingen van de vakbonden, waar on geveer 3.000 werknemers in de raffi naderijen zullen staken, van de hand gewezen. De Brusselse en Luikse af delingen hadden het compromisvoorstel met, grote meerderheid aanvaard. De staking komt op het moment dat de toestand in de Antwerpse haven, waar een 800-tal stakende leden van de „kapiteinsdienst" de vorige week door de regering werd gevorderd, geleide lijk normaal wordt en de raffinaderijen weer met grondstoffen worden bevoor raad. Ondanks de 'langzaam-aan-actie' kon volgens de Antwerpse scheper L. Delwaide de afgelopen dagen weer een normaal aantal schepen in de haven worden afgehandeld. Een nieuw conflict heeft zich echter aangekondigd bij de Belgische binnen scheepvaart. Een staking aan het eind van deze maand wordt overwogen, in dien geen akkoord wordt bereikt over de uitvoering van de 45-uren werk week. die het vorige jaar werd inge steld. OTTAWA/TEL AVIV Een Cana dees transportvliegtuig van het type Hercules C-130 is, terwijl liet voor de Verenigde Naties een vlucht uitvoerde naar de Gazastrook, door een Israëli sche jager beschoten. De Canadese autoriteiten vroegen de V.N. onmiddellijk een onderzoek in te stellen maar zondag kwamen de Israëli's zelf met een verklaring voor de dag. Hierin werd gezegd dat de piloot van de jager op allerlei manieren had ge probeerd contact te krijgen met de be manning van de Hercules, waarvan de vlieger de nationaliteit niet kon achter halen. Daarop werden waarschuwings schoten gelost. WASHINGTON Bijzonder bruut noemden Amerikaanse onderzoekers de methode waarop de Egyptische lucht macht op 19 december korte metten maakte met een klein, ongewapend en verdwaald particulier vliegtuigje dat toebehoorde aan een oliemaatschappij. Uit een voorlopig onderzoek is ge bleken dat de radio van het toestel, waarin twee mannen zaten, defect was. Egyptische Migs schoten het toestel neer. De beide inzittenden kwamen om. HONOLULU Zes inzittenden van een Amerikaans transportvliegtuig zijn om het leven gekomen toen hun toestel brandend in zee stortte nabij het eiland Wake. Reddingspogingen hadden geen resultaat. LONDEN Volgens het Chinese pers bureau „Nieuw China" heeft Mao's luchtmacht weer een Amerikaanse U-2 neergeschoten Het toestel behoorde vol gens het persbureau toe aan „de ben de van Tsjang Kai Tsjek. O (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgende maand be ginnen de Nederlandse, Engelse, Cana dese en Amerikaanse marines aan een gezamenlijke oefening voor onderzee- bootbestryding, die waarschijnlijk enige maanden zal duren. De vier marines vormen daarvoor een speciaal squadron, waarvoor ieder land één onderzeeboot jager afstaat. Begin februari komen deze jagers in de Engelse marinehaven Portland bijeen voor gezamenlijke in structies en voor het gereedmaken voor de grote oefening, die in het Atlantisch zeegebied gehouden wordt. Het is nog niet bekend welke Ne derlandse onderzeebootjager bij het multilaterale squadron ingedeeld wordt. De Koninklijke Marina heeft de keuze uit de vier jagers van de zg. A-klasse met 240 man aan boord en de acht B- jagers. met een bemanning van 280 kop pen. Voor de oefening zelf maakt het volgens de marine niet uit welke jager aan de grote oefening deelneemt, wel dat Nederland deelneemt. Men wijst er op dat het eigen marineprogramma van bv. de smaldelen I en V normaal doorr (Van onze correspondent) TILBURG Een paar uren lang heeft de Tilburgse politie zaterdagavond in de stromende regen en in het gezelschap van een haast radeloos Frans echtpaar, gezocht naar een andere Fransman wiens adres niemand wist. Deze man, Jean Mary Boully, die in Tilburg werk had gevonden, was door het echtpaar naar de wolstad gebracht. Hy had de goede brengers naar zijn pension geloodst; daar had hij zijn koffers onder de arm gepakt en na vriendelijk afscheid genomen te hebben zijn kamer in bezit genomen. Het echtpaar keerde onmiddellijk naar Frankrijk terug. Maar ver kwamen ze niet. Bij de grens bleken zij zonder autopapieren te zitten. Die zaten, zo herinnerden zij zich, waarschynlijk tussen de spullen van Jean Marie. Zy terug om hem te zoeken. Maar dat werd een heel karwei, want Jean-Maries adres wisten ze niet en koersend op het ge heugen reden zij door de druilerige stad. Tenslotte belandden ze by de politie, die hulpvaardig mee aan de slag ging, maar het al even moeilijk had na tuurlijk. Het bleef zoeken naar een naald in een hooiberg, totdat er plotseling lampjes in de breinen der Fransen begonnen te branden. Ze herinnerden zich een wegwijzer waarop onder meer stond „Turnhout 30"; daar moest het vlak bij zijn. En inderdaad: de straten en gebouwen kregen iets bekends en tenslotte belandde het gezelschap in de Colijnstraat, waar enkele uren tevoren Jean Marie was af gezet. Onder uitbundige dankbetuigingen verlieten de opge luchte Fransen politie-inspectcur Fennis en zijn mannen, om voor de tweede keer de rit naar Frankrijk aan te vangen. In het gebouw K. en W. in Utrecht heeft Z.E. Bernard kardinaal Alfrink zaterdag de viering bijgewoond van 10 jaar K.A.J. Wereldwijd. Foto: Dc nationale voorzitster van de V.K.A.J., mej. Tini Bakker, bladert hier samen met de kardinaal in het Wereldwijd- fotoboek, dat zij de hoge gast mocht aanbieden. IN EEN STEPPE, ongeveer honderd kilometer van het Russische oliecen trum Bakoe, heeft zich, met vlammende explosies, een vulkaan gevormd met een geweldige krater, aldus het persbureau Tass. (Advertentie) ZONDAG 17 JANUARI 1965 De samenwerking vindt plaats met goedkeuring van het NAVO-commando. De kans is groot dat in de toekomst meer langdurige oefeningen op multi nationaal niveau georganiseerd worden met het oog op onder meer de onder- zeebootbestrijding. Dit wordt vooral de taak van jagers, fregatten en onderzee boten, met dc daarbij ingedeelde vlieg tuigen en helikopters. Wie de vlagofficier van het jagers squadron wordt is nog niet uitgemaakt Het is evenwel mogelijk dat hiervoor tijdens de Atlantische oefening iedere marine voor enige tijd een comamnde- rend officier aanwijst. De Canadese bijdrage voor dit multi nationale squadron is de jager „Colum bia", een schip met 230 man aan boord, dat gecommandeerd wordt door Peter Hinton. De Columbia is gisteren uit Halifax vertrokken. Het schip zal in februari in Engeland zijn, waar het zich bij de drie andere schepen van hef squadron zal voegen. Op de foto: Een onderzcebootjager van de B-klasse: Hr. Ms. Utrecht. (Van onze parlementaire redacteur) DEN I1AAG In parlementaire kring wordt thans overleg gepleegd over de vraag op welke wijze de Twee de Kamer de verkoop van de aandelen Breedband aan de Hoogovens ter spra ke zal brengen. De voorzitters van de kamercommissies van Financiën en Economische Zaken, resp. dr. A. Lucas (K.V.P.) en drs. D. Roemers (P.v.d.A.), hebben hierover reeds besprekingen ge voerd. Deze zullen waarschynlijk in de loop van de week worden voortgezet, waarna de regering wordt ingelicht. Het is mogelijk dat beide commissies tijdens het kamerreces ter bespreking van de verkoop naar Den Haag in ver gadering worden opgeroepen. De voorzitter van de financiële com missi e uit de Tweede Kamer, de K.V.P.'er Lucas, wilde geen enkel per soonlijk commentaar op de verkoop ge ven. Hij wees er op. dat de regering in de brief van de ministers van Econo mische Zaken en van Financiën aan de kamer, zich bereid hebben verklaard tot nader overleg met de volksverte genwoordiging. Het feit dat de volksvertegenwoor diging niet tevoren door de regering van de verkoop op de hoogte is gesteld vond dr. Lucas een volkomen vanzelf sprekende zaak. Hij zei dat men zulke dingen niet bekendmaakt, al vras het alleen maar cm beursspeculaties te voorkomen. (Zie ook elders in dit blad). UTRECHT In de nacht van zater dag op zondag is de brandkast in het plaatskaartenkantoor van de Neder landse Sporwegen te Amersfoort ge kraakt. Er is naar schatting een bedrag van 45.000 gulden verdwenen. De daders lieten als enig spoor achter de zuur stofcilinder en de branders waarvan zij bij het openbranden van de brand kast gebruik maakten. Zij hadden deze apparatuur dezelfde nacht uit een school te Amersfoort gestolen. SIR FRANK WHITTLE, de Britse pio nier op het gebied van de straalaan drijving, heeft zondag de naar wijlen de Amerikaanse raketdeskundige Ro bert A. Goddard genoemde prijs van het Amerikaanse instituut voor lucht en ruimtevaart gekregen. LICHTPUNT IN SAIGON SAIGON-KOEALA LOEMPOER In zuidoost-Azië komt nog steeds geen eind in zich aan de politieke problemen die er zich hebben opgestapeld. Eén licht punt valt 'nochtans te melden. Nadat zaterdag de drie belangrijk ste Zuidvietnamese feiders Ngoeyen Khan, president Phan Khac Soe en premier Tran Van Hocong in een communiqué hadden verklaard dat aan de cri sis tussen de strijdkrachten en de burgerregering een eind is geko men, werden in de loop van het weekeinde de vijf leden van de door de jonge generaal opgeheven Nationale Raad, die bij de jongste regeringswisseling werden vast gezet, door het leger weer vrijge laten. Totdat een nationaal congres bijeen is zal het staatshoofd Phan Khac Soe de wetgevende macht behouden, die hem door de generaals was toevertrouwd toen zij de hoge Nationale Raad ont bonden. Volgens welingelichte kringen in Sai gon vinden de Amerikaanse functiona rissen aldaar de overeenkomst geen ideale oplossing maar wel een basis om met de Zuidvietnamese regering nauw samen te werken. De besprekingen over meer Amerikaanse steun aan Zuid- Vietnam zullen nu vermoedelijk wor den hervat. Later kwam er van de zijde van de Amerikaanse missie in Saigon een wat positiever geluid. Toegejuicht werd de overeenkomst als een „veelbe lovende stap". Intussen werd op nog geen vijftien kilometer van Saigon vandaan een Zuidvietna mees bataljon overvallen door de Vietkong. Volgens de eerste berichten sneuvelden aan de zijde van de regeringstroepen zes man en wer den er vijftien gewond, onder wie een Amerikaanse officier. Er gingen zware wapens verloren. Dit was voor het eerst dat een der gelijke zware Vietkong-aanval zo dicht onder de rook van de hoofdstad plaats vond. Dertien mannen verloren de rege ringstroepen zaterdag toen een militaire post ten noorden van Saigon door de Vietkong met succes werd aangevallen. Andere nieuwsfeiten in zuidoost-Azië waren dit weekeinde datu 1. De Indonesische infiltraties op Ma lakka gewoon doorgaan; 2. Rood China bijval betuigde aan het Indonesische besluit de UNO te ver laten, terwijl de Russische ambassa deur tegen Soebandrio kwam ver klaren dat de Sovjet-Unie de stap afkeurt; DEN HAAG Een in Nederland niet aangekondigde reis van prins Bernhard naar Griekenland heeft in Athene tot allerlei geruchten geleid. Atheense kran ten spreken van een mysterie rond dit bezoek. Een van de theorieën, die in Athene opgeld doen is ,dat prins Bern hard naar Griekenland was gekomen om te trachten een verzoening tot stand te brengen tussen koning Konstantijn en diens neef prins Peter, tussen wie ver vreemding was ontstaan als gevolg van een door prins Peter gehouden perscon ferentie. Een officiële woordvoerder in Den Haag heeft echter bij navraag medege deeld niet beter te weten dan dat prins Bernhard naar Griekenland is gegaan om te jagen. Nadat hij zaterdagmorgen per vlieg tuig uit Athene in Rome was aangeko men heeft prins Bernhard zondagmor gen een vergadering van het uitvoerend comité van de in 1946 door hem ge stichte Bilderberg-genootschap bijge woond. HEVIGE STORMEN, die de afgelopen week de Japanse oostkust teisterden, hebben aan minstens twee mensen het leven gekost en 46 waaronder vis sers worden sinds vrijdag vermist. HAVENSTAKINGEN in de V.S. zijn niet meer te voorkomen. Vandaag leg gen duizenden dokwerkers het werk neer, nadat een laatste bemiddelings poging in het weekeinde mislukte. Het conflict betreft de c.a.o.'s. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Matige tot krach tige, aan de kust krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Hogere tempe raturen, vooral in het noorden en oosten van het land. - rOSe JAARGANG No. 24788 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893; Voor Gód, Koningin en Vaderland MA ANP AS 11 JANUARI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien: lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt.

de Stem | 1965 | | pagina 1