S.E.R.-voorzitter verwacht voor 1965: Vandaag Politie laat knuppel spreken bij razzia in woonwagenoord u Illegale bewoners moeten maandag sloophuizen uit Twee procent meer - loonzakje toch iets lichter MEMISA Mishandelde Haagse politie dronken man COMPENSA TIE PREMIE Ie etage MODELKAMER VERKOOP Goed gezadeld Komplete woninginrichting DAGBLAD VOOR ZEELAND in Üafilblat) £lc Stem kerkdeur collecte Lagere temperaturen De Pous bepleit lange-termijn- politiek Gezochte wapens niet gevonden Garocda en K.L.M. exploiteren samen nieuwe luchtlijn Vieze chauffeurs naar de kapper en in bad 105e JAARGANG No. 24787 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neeriandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. rei. i w 'i|i|C|t waiyuw i ii i Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat^l^j-^telefoon^2377^—^JBijbureaus^TERNEUZEN^Jsbaanstraat Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 9 JANUARI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) LOONSOM STIJGT MET Vandaag vragen wij uw speciale aandacht voor de eerste reportage in de serie „Om de toekomst van onze kinderen'' een reeks, die wij u op oudejaarsdag hebben aangekondigd met een prent van onze tekenaar Rien v. d. Brink. Deze serie is tot stand gekomen met medewerking van deskundigen uit binnen- en buiten land. De reportages zijn voor onze gewesten bijzonder actueel, omdat zij de noodzaak onderstrepen van een grootscheepse aanpak van het we- genvraagstuk. Actueel ook, omdat dit wegenvraagstuk op 26 januari a.s. in de Tweede Kamer aan de orde komt. Pag. 15. Het wil niet erg winteren. Wie ijs en sneeuw wil zien moet naar de noord pool gaan. Het wordt er steeds gezel liger, want de beschaving marcheert met forse tred op naar het eeuwige ys. Pag. 6. Norman Lindsay, een Australiër, is een beeldend kunstenaar die over een groot talent beschikt. Wij wijden aan zyn werk een bespreking op pag. 13. Staphorst geldt in Nederland voor een bolwerk van conservatisme. Maar de dingen zijn nooit zo absoluut als zijn schijnen. Staphorst gelóóft name lijk in het gezag van de Schrift en wenst daarnaar te leven. Pag. 17. Politie en douane zijn vorig jaar van schietgraagheid beschuldigd. Hoe zit het eigenlijk precies met het recht van een opsporingsambtenaar om het schietijzer te gebruiken? Pag. 21. Op onze sportpagina een exclusief interview met Leo Horn naar aan leiding van de schorsing die de voet balbond hem oplegde. Zoals bekend sloeg de bekende arbiter onlangs een gemeentearbeider in Emmeloord, die hem voor „kattenmepper" uitmaakte. Hoe Leo Horn over deze zaken denkt vertelt een van onze sportmedewer- kers. 8 PROCENT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In zijn nieuwjaarsrede heeft de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, drs. J. W. de Pous, gistermorgen gezegd, dat het jaar 1965 in economisch opzicht minder onevenwichtig zal verlopen dan 1964, maar dat de maatregelen, die de regering voor het thans begonnen jaar heeft genomen of gesanctioneerd, toch nog niet zullen leiden tot ontspanning op de arbeidsmarkt, tot het voorkomen van nieuwe kostenstijgingen en tot het herstel van de betalingsba lans, welke drie punten tot de beleidsdoeleinden van het kabinet be horen. Dit komt volgens drs. De Pous onder meer, omdat de loons verhogingen niet zullen blijven binnen de nauwe grenzen, waarvan in de troonrede sprake was. Iljj verwacht een verhoging van de loonsom met tenminste 8 a 9 procent en dit veroorzaakt zelfs hij een meevallende produktiviteitsstijging een verdere loonkostenstijging. tigheid ten opzichte van het buiten landse kosten- en prijspeil meer is, zullen wij ons na de enigszins onstui mige inkomensontwikkeling in het jongste verleden weer vertrouwd moe ten maken met de gedachte dat de toe neming van de inkomens een voldoen de mate van parallelliteit met de stij ging van de produktiviteit zal dienen te vertonen", aldus drs. De Pous. Advertentie) ZONDAG 17 JANUARI 1965 DE NEW-YORKER Thmopson, die ge arresteerd is op beschuldiging van spio nage voor Rusland, is tegen een borg som van 15.000 dollar op vrije voeten gesteld. VOOR HET personeel van de N.S. is een loonsverhoging van 3V2 pet. en ten aanzien van enkele niet procentueel van de lonen afgeleide bijkomende arbeids voorwaarden, verbeteringen op basis van 3V2 procent voorgesteld. DE „Star of India",- een saffier van on schatbare waarde, die op 29 oktober uit een museum in New York werd gesto len, is teruggevonden in een bagage- kluis in Miami. TWEE TURKSE Cyprioten 'hebben, voor het eerst sinds december 1963 de gevechten op Cyprus uitbraken, for meel contact gehad met het Cyprische parlement. HET „SLACHTOFFER" van de roof overval op het benzinestation in Am sterdam heeft verklaard, zich mede schuldig te voelen. Hij zou eerder de alarminstallatie in werking hebben kunnen stellen. Bovendien heeft hij de aanvallers gewezen waar het geldkistje stond. '••••••••••••••••a* Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Opklaringen maar plaatselijk ook mist. Enkele verspreid voorkomende buien. Meest matige westelijke wind. Iets lagere temperaturen. Vandaag: zon onder 16.49 uur. Maan onder 23.54 uur. Morgen: zon op 8.45 uur. Zon onder 16.50 uur. Maan op 12.17 uur. Maan onder Maandag: zon op 8.45 uur. Maan op 12.34 uur. „Dit overziende moeten wij consta teren dat hoe fraai wij het politieke en maatscshappelijke institutionele ka der ook hebben ontwikkeld, hoe minu tieus de besluitvorming op allerlei ni veaus ook is gereglementeerd wij het met de aan te leggen normen iets minder nauw hebben genomen, omdat wij met ons allen nu eenmaal teveel in ex kort tijdsbestek willen realiseren", aldus de S.E.R.-voorzitter. Drs. De Pous bepleitte in dit ver band dan ook het opstellen van lange- termijndoelstellingen om te voorkomen dat de economische groei als sluitstuk van het beleid gaat fungeren. In die lange-termijnpolitiek kan een aantal automatismen worden ingebouwd. Daar toe behoort bv. periodieke aanpassing van de belastingtarieven. Met fiscale maatregelen kan men weliswaar de conjunctuur beïnvloeden, maar de praktijk is dat dergelijke maatregelen sterk worden beïnvloed door de poli tiek. Over de recente moeilijkheden bij het overleg over de loonmaatregelen, zei drs. De Pous onder meer, dat de regering ten behoeve van de a.o.w. bij voorbaat als een belangrijk deel van de „ruimte" had verbruikt. „Onder die omstandigheden wordt het voeren van een verantwoorde loonpolitiek door het bedrijfsleven welhaast een onmogelijke opgave. De regering mag dan wel for meel volhouden dat de primaire verant woordelijkheid hiervoor bij het be drijfsleven berust, dit neemt niet weg dat een verantwoorde inkomenspolitiek slechts mogelijk is wanneer hierover op het daarvoor adequate tijdstip overleg wordt gevoerd tussen overheid en be drijfsleven". Volgens drs. De Pous zou de regering op een vroeger tijdstip met concrete denkbeelden ter tafel hebben moeten komen. Daaruit concludeerde hij weer, dat ook voor een verantwoorde inkomens politiek een programmering op mid dellange termijn 3 a 5 jaar nood zakelijk is. Kabinetsformateurs en fractievoorzitters hebben weliswaar het primaat voor het afsluiten van het ak koord van Wassenaar en het vaststel len van prioriteiten, aldus drs. De Pous, maar het georganiseerde bedrijfs leven mag toch ook een uitspraak eisen by de beoordeling en uitvoering van een voorgenomen programma. Dan kan men ook tot een evenwichtiger loon politiek op langere termijn komen, het geen het afsluiten van meerjarige con tracten in de bedrijfstakken zou bevor deren. De S.E.R.-voorzitter wees er voorts op, dat het bij een voortgaande econo mische eenwording gewoon zal wor den, dat „Brussel" meespreekt over de wenselijk geachte loonontwikkeling in de gemeenschap in het algemeen en in een lidstaat in het bijzonder. Zolang er echter nog geen gecoördineerde inko menspolitiek op Europees niveau is ont wikkeld en de nationale regeringen ver antwoordelijk zijn, geldt als algemene norm dat de inkomensontwikkeling pa rallel moet verlopen met de feitelijke of structurele produktiviteitsstijging. „Nu er geen fundamentele onevenwich- DRS. DE POUS „teveel hooi op de vork" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De veertigjarige chauf feur H. L. Hermans uit Den Haag heeft bij de Haagse politie aangifte gedaan wegens mishandeling in een Haags po litiebureau door vyf agenten. De m^n zou zijn geschopt en geslagen, tcrwyl de handboeien zo strak zouden zijn aan gedraaid. dat hy striemen zou hebben op opgezwollen polsen. Bovendien zou den de agenten zijn hond mank hebben geschopt. Een woordvoerder van de po litie ontkent echter ten stelligste, dat er van mishandeling sprake zou zijn. De man bezocht in de nacht van dinsdag op woensdag een café en nam daar zo veel alcohol, dat hij behoorlijk dronken was. Om een uur kreeg de politie een telefoontje, dat de man met zijn auto wilde wegrijden, hoewel hij sterk on der invloed was. De politie rukte uit en bleef voor het café wachten totdat de man naar buiten kwam. Deze ging achter het stuur van zijn auto zitten. De agenten legden toen de man een rijverbod op en namen het contactsleu teltje in beslag. Tegen de man zeiden zij, dat deze de volgende dag zijn sleu teltje weer zou kunnen komen halen en adviseerden hem zich door een taxi te laten thuisbrengen. Deze weigerde, waarna de agenten de man mee naar het bureau namen. Uit voorzorg werden hem de handboeien omgedaan. De politie ontkent dat de boeien zijn aangedraaid, zoals de man beweert. De man beweert door de agenten te zijn geslagen en geschopt, terwijl ook zijn hond geschopt zou zijn. De politie verklaart echter, dat de man, hoewel die bij zijn fouillering lastig werd, niet is mishandeld. Ook zegt men de hond niet geschopt te hebben. De chauffeur beweert de volgende mor gen, toen hij uit zijn cel kwam, voor de tweede maal door de agenten te zijn mishandeld, hetgeen door de politie eveneens wordt ontkend. Het onderzoek is thans geheel afgesloten. De man is bij de politie bekend als bijzonder agressief. Naar aanleiding van de klachten van de man over de handboeien deelde de politie ons gisteren mede, dat in de toekomst minder gebruik zal worden gemaakt van de wapenstok en meer van de handboeien. (Advertentie) VOOR SPECIAAL OP ONZE V0°r woon'<unst °P 2n neipan Grote Markt 50 Catharinastraat 4 BREDA (Van een onzer verslaggevers) DE BILT Rijks- en gemeentepolitie hebben met enkele tientallen agenten het woonwagenkamp in De Bilt over vallen, op grond van het vermoeden dat er in dit kamp vuurwapenen waren. Deze overval heeft nogal wat strubbe lingen verwekt. Er is zelfs gebruik ge maakt van gummiknuppels. Verscheide ne personen hebben daarbij verwondin gen opgelopen. Volgens de verklaringen van de woon wagenbewoners is de overval zelfs meer dan beestachtig geweest. Een der ergst getroffenen, de heer Veraart, vertelde ons, dat donderdagmorgen om acht uur ineens de deur van zijn woonwagen openvloog en dat er toen vijf agenten naar binnen stormden. Hij lag nog in bed. „Mijn jongens waren net uit het bed. De beddeboel lag nog op de grond. De agenten liepen er zo met modder- voeten overheen. Ik duwde ze terug. De agenten vertelden niet waarom ze zo onze woonwagen binnenvielen. Toen ik dit niet nam en een der agenten naar buiten wist te werken, sprongen ze op mij af. Ik werd met gummiknuppels ge slagen en op een gegeven moment werk ten ze me tegen de grond. Aan de ha ren sleepten ze me toen de wagen uit. De heer Veraart toonde ons daarna zijn rug, die zat vol met rode striemen en ook op zijn borst waren lelijke blauw rode vlekken. Mevrouw Driessen, woon wagenbewoonster, werd eveneens en bijna naakt naar buiten gesleept. Ook zij werd met een gummiknuppel gesla gen. Zij heeft een kind van nog geen jaar oud. Dit kind heeft een hartkwaal en heeft niet lang meer te leven. Zelfs dit kind is niet door de politie met rust gelaten. Volgens mevrouw Driessen pakten de agenten het bedje, waarin het kind lag, beet en schudden het heen en weer. Zij wilden zelfs het kind naar buiten slepen. Dit heeft haar man op het laatste moment nog kunnen voorko men. Een jongen van twaalf jaar, die ook in nachtkleding naar buiten werd ge jaagd, trapte met zijn blote voeten in een glasscherf. De wond bloedde nogal. Men wilde met de jongen naar een dok ter. Maar de politie zette het terrein af en verbood de jongen naar de dokter te gaan. Pas veel later werd de wond door de politie verbonden. Frater Marinus Willehadus, die met de zorg over dit kamp is belast, zei: „Ik vind het verschrikkelijk wat hier gebeurd is. Moeten deze mensen niet fatsoenlijk worden behandeld? Mag hier zomaar een leger agenten de woningen binnenvallen en van zich afslaan? Had den ze bewijzen dat er vuurwapens wa ren?" Majoor mr. J. W. Buitendijk van de rijkspolitie, die zelf verklaarde bij deze overval mede de leiding te hebben ge had, vertelde dat zijn mensen met schimpscheuten werden ontvangen. „Er werden ons ook voorwerpen naar het hoofd geslingerd. De overval was niet normaal, maar toch ook niet te hardhandig. We zijn zelfs lankmoedig geweest. De overval heeft geen succes gehad ,want we hebben geen vuurwa pens gevonden." DEN HAAG De Garocda Indone sian Airways cn de K.L.M. zijn over eengekomen de dienst Amsterdam-Dja karta v.v. gezamenlijk te exploiteren. Deze overeenkomst werd gisteren in Den Haag ondertekend, waartoe de pre sident van Garoeda, captain Partono. en de commercieel directeur van deze maatschappij, de heer Soedarmo, eer gisteren op Schiphol aankwamen voor een kort bezoek aan ons land. De overeenkomst behelst dat Garoeda die het voornemen heeft de komende zomer tweemaal per week op Amster dam te vliegen en de K.L.M. teza men vier diensten per week tussen beide hoofdsteden zullen uitvoeren. De overeenkomst houdt ook nog in dat de maatschappijen voor elkaar als generaal-agent zullen optreden in Ne derland en Indonesië, eikaars passa giers en vracht zullen afhandelen en samen zullen werken bij leveranties voor boordverstrekkingen. Zij voorziet tevens in technische assistentie. SAO PAULO Bus- en taxichauf feurs in Sao Paulo, die bij de operatie „barbier" zijn geknipt en geschoren, moeten zich nu onderwerpen aan de operatie „baden". De politie heeft naar aanleiding van talloze klachten van het publiek over het „schandalig vieze uiterlijk" van bus- en taxichauffeurs een actie onder nomen. Op de eerste dag van „operatie bar bier" werden GO chauffeurs door de po litie naar het verkeershoofdkwartier gebracht, waar zij gedwongen werden zich aan de kapper te onderwerpen. De meesten namen het gehele geval met een lach op, maar sommigen protes teerden en wezen erop dat hun indi- divuele vrijheden werden geschonden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De zes jonge studenten-echtparen, die clan destien zijn gaan „wonen" in voor sloop bestemde huizen in de Ge neraal Vetterstraat, moeten er maandagmiddag om twaalf uur uit zijn. Zo niet dan komt de Am sterdamse politie hen eruit zet ten. Het gemeentebestuur heeft ergens in de woningwet van 1947 een artikel gevonden dat de bur gemeester het recht geeft, zo no dig met de hulp van de sterke arm, illegale bewoners op straat te zetten. Tot dusver had het gemeentebe stuur gemeend dat de grondwet ille gale bewoners van een huis be schermde, zo lang daarin een bed aanwezig was. Er zijn ook bepaalde arresten van de Hoge Raad over deze zaak. Daarvan profiteerden de zes jonge echtparen, die nog lang niet „Ik zou liever 18 kinderen willen krijgen dan geen", zei mevrouw L Buitenhuis-de Haan (links op de foto) uit Apeldoorn toen ze nog ver loofd was. Kort geleden trouwde ze en prompt kwam als huwelijksge schenk een fiets van 4 meter lengte en geschikt voor vervoer van het echtpaar plus zijn achttien gewenste kinderen binnenrijden. Of ze er ooit gebruik van zal moeten maken? voor toewijzing van een huis in aan merking komen. „Als we daar in die sloophuizen kruipen, krijgt de ge meente ons er voorlopig niet uit", meenden ze. En de gemeente dacht dat het inderdaad zo was. Totdat de juristen van de afdeling bevolking dat artikeltje in de wo ningwet van 1947 vonden. Blij tegen de illegale bewoners te kunnen op treden, liet loco-burgemeester F. van Wijck meteen pamfletten aanplakken in de Generaal Vetterstraat: vrijdag middag om 12 uur eruit, of de po litie komt u op straat zetten. De zes echtparen (bij enkele is een baby op komst) legden meteen botje bij botje om een advocaat te betalen. Ze dachten dat politie-optreden on grondwettig was. Maar de raadsman, mr. M. Rood, heeft moeten vertellen dat het artikeltje in de woningwet al hun hoop de bodem inslaat. Het enige dat hij voor hen kon be reiken was dat öe gemeente uitstel van executie geeft. Maar maandag middag om 12 uur loopt die termijn af. Zijn de zes echtparen dan niet verdwenen dan zullen ze de sloophui zen onder dwang moeten verlaten. Het respijt diende om hen in de gelegenheid te stellen naar andere woonruimte uit te zien. De gemeente Amsterdam heeft echter met nadruk verklaard dat zij daarbij geen vin ger kan uitsteken. Ze blijft bij haar standpunt dat het zeer onbillijk zou zijn jegens de vele duizenden wo ningzoekenden die hoger op de wachtlijst staan, als zij de jonge echt paren. die een maas in de wet zoch ten, nu aan een huis zou helpen. Op de foto: Twee van de zes echtparen, die zich met slaapzak ken en petroleumkacheltje op de houten vloeren van een der sloop huizen hebben geïnstalleerd. redactie) loonadmini- (Van onze parlementaire DEN HAAG Menige strateur in Nederland heeffr gisteren de eerste toorn en verbazing van werkne mers moeten opvangen over de om vang van de nieuwe weeklonen, nu ge bleken is dat deze Ionen in vele ge vallen netto lager zijn dan het vorige jaar. De compensatie van twee procent voor de verhoging der sociale verze keringspremies blijkt niet toereikend te zijn. Er is nog geen sprake van een „na tionale toorn", omdat de weeklonen, die dezer dagen werden uitbetaald veel al op vrijdag nog geheel of gedeel telijk betrekking hadden op het oude jaar, maar voor zover er een inzicht te krijgen is in de nieuwe situatie blijkt het „schone" loon iets achteruit te zijn gegaan, nu zich vrijwel overal de loons verhoging nog beperkt tot de algemene loonmaatregel van twee procent. Men zal zich herinneren dat alge- meen gesproken de lonen met vijf procent mogen worden verhoogd, te weten 2 procent met ingang van 1 ja nuari jl. en 3 procent bij de vernieu wing van de collectieve contracten. Maar er zijn nog geen nieuwe con tracten in werking getreden. Toch lie pen op 1 januari jl. 69 c.a.o.'s, bestemd voor in totaal bijna een miljoen werk nemers af. De onderhandelingen over vernieuwing van deze c.a.o.'s zijn nog steeds niet voltooid. Ten dele komt dit doordat het nationale loonakkoord zeer laat werd afgesloten, maar ook is er sprake van een opzettelijk trainerun. „Niemand wil de eerste zijn", aldus de heer Boon van het N.V.V., „want vele bedrijfstakken willen best wat ver der gaan dan de toegestane vijf pro cent en willen dus nog even bezien of er nog „gaatjes" te vinden zijn. Wie zich meteen vastpent op 5 procent zit eraan vast, ook als zou blijken dat er elders wat meer „ruimte" blijkt te zijn. Men heeft dit bet vorige jaar in de metaalsector gezien, waar men het eer ste klaar was met een nieuwe c.a.o. en achteraf veel te laag gemikt bleek te hebben". Als gevolg van deze ontwikkeling krijgen de werknemers en zeker zij wier c.a.o.'s pas verderop in het jaar vernieuwd worden op dit moment nog slechts de compensatie van twee procent. En deze blijkt ontoereikend te zijn om het oude netto-loonniveau te handhaven. De verschillen zijn welis waar niet opzienbarend, maar toch weer voldoende om een geprikkelde sfeer te veroorzaken. Het verschil blijft meestal beneden een gulden per week Een Haags bedrijf toonde ons de loon briefjes van een gehuwde werknemer zonder kinderen met een bruto-week- loon van 150 gulden in de laatste week van vorig jaar en dus nu met 153 gul den. Ze zagen er als volgt uit: Brutoloon Pensioenpr. 3 pet. Belastb. loon Premie a.o.w. 11.44 Loonbel. 13,03 Ziek.f. en w.w. 4,15 Nettoloon 1964 1965 150,— 4,50 153,— 4.59 145,50 14,67 12,92 4.53 148,41 28,62 32,12 116,88 116,29 VOOR KWALITEIT EN KOMFORT Rechtstreeks particulier Gratis interieur-advies MATHENESSESXRAAT 41 - BREDA Telefoon (01600 4 26 45 Achter Valkenierslaan. Dageiyks geopend van 9-18 uurj ook naterdags.

de Stem | 1965 | | pagina 1