Antwerpen opgelucht Inflatiegevaar lijkt nog niet geweken Maar onder dokwerkers heerst grimmige stemming ANDERSDENKENDEN TOT PROMOTIE TOEGELATEN JOE VALACHI SCHREEF MEMOIRES Pyromaan bekent misdaden Vermiste man zat in de nor Zware brand in Bussum Kinderen Green begraven NASSERS IMPOPULAIRE PROTEGE Zaltbommel nen dakloos brand or e koningin moeder It eredoctor Meer drukte Aan Duitse r.-k. Theol. Faculteit Uitspraak jury VERDACHTEN IN ZAAK „CHRISTINE" HEBBEN SCHULD Oud-lid Cosa Nostra Prof. Brouwers over loonakkoord: Bromfietsverzekering Politie kan thuis polis bekijken Brief aan kardinaal „Adelbert bezorgd over gang van zaken in concilie Opzet niet uitgesloten Kunstsmid L. Brom (68) overleden Nieuwe regering in Nigeria Amerikaan was Russisch spion 11 li Advertentie) DAM WESTZIJDE 212 TEL. 63441 VIEL In Zaltbomme! Ia i uitgebrand, dat boven de toterhal lag. Het huis werd r een gezin met vijf kinde- htpaar zonder kinderen. ?n grepen zo snel om zich it tweede echtpaar via het toterhal moest vluchten. Een die opgeslagen waren in de er het brandende huis, Is vrijwillige brandweer van en de beroepsbrandweer van >sch hebben het vuur ge- ee getroffen gezinnen waren trd. Over de oorzaak van nog niets bekend. Koningin-moeder Eliza- geland zal zich op 18 februari r J amaica, om er aan de um- n West-Indië te worden be- eredoctor. ruari zal de koningin-moeder ri terugkeren. Cr was iets onherroepelijks lat drong wel diep in hem jarna had hij voor Marjan [esneden, haar daarmee de end onder de doden en de die haar toekwam. Dat ot rust gebracht en nu hij kersebomen stond was hij eer. Hij kon weer denken, aken en het verleden over- t was een mooie meiavond et helemaal donker. In de hoorde hij merels zingen, ;i klonk het klaaglijk ge ien koe. AI een paar dagen oeest buikpijn. De veearts in de voormiddag een fles in de keel gegoten en hij u in het geloei enige op- e horen. e landgoed lag er heel stil avond en toch was het .even. Overal hoorde hij vo- |n, het geblaf van een hond een hard geweerschot met nagalm. Wat zou er gaande a otter misschien of een vis. chten gingen terug in het Hij zag de baron in zijn de oude spierwitte man te wens het was geweest elhoeve en nog een paar aan deze kant van de kopen, waardoor de rivier landgoed zou stromen. De de Belgische graaf, hield like kinderlijke wensen op is maar een paar maal op geweest, Godefriedus had keer heel vluchtig gezien, schrale man met een kaal stapte voort met kleine ssen en gebogen hoofd. Van zag hij alleen de paar me- voor zijn voeten. De men en hem niet te interesse- is niet in het dorp geweest, >ij de pastoor wat hij fat- toch wel had moeten doen veer lang verleden tijd en t landgoed van een schat- rtrieel uit de stad. Een rij- le man met een grote zwar- yinter en zomer droeg hij jas met een hoge hoed. alleen de zomermaanden dgoed door en dan liet hij liet zien in het dorp. Aan ïeester had hij het beheer •ven opgedragen, man dacht Godefrie- leef niet lang bij hem ver gedachten zag hij mijnheer ie hij zoveel jaren na diens liet kon uitstaan. Dan pas messen, pastoor van Grins- oi' Weiten, pastoor Adams; ten al onder de groene zo- er Bosch van Wierestein, eveman, meneer Bendink slust, oude Kobus Verstap- van Himst, Frans la Haye zeel anderen waren gestor- had het altijd gezien als hij niets mee te maken as hij er zijdelings altijd eer bij betrokken geweest, van Marjan was iets we- zijn leven, hij had het ge- aarmee een einde was ge- een periode, die bepalend zijn eigen leven. Hij leefde :hien nog veel jaren. Dat als hij de gezondheid kon de misantropische gedach- de zon van zijn bestaan gegaan, het beste zou zijn ve Heer ook hem spoedig s hem volkomen vreemd, r iets onherroepelijks ge- dat niet hersteld en niet :on worden. Er bleef voor n nog over zijn tijd al- zingen. UAUJ&kAU Uü» toat v-w owai» miw ■mm—a —ai- --- - (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN/HAVENS De miezerige regen, die constant neerviel, en de steeds dichter wordende mist konden gisteren geen afbreuk doen aan de opgeluchte stemming in de Antwerpse havenbedrijven. Trouwens de gehele sinjorenstad haalde ontspannen adem, omdat de wereldhaven op ministerieel bevel bevrijd was uit de wurgende houdgreep van stakende sluis- en brugwachters en van de stedelijke sleepbootbemanningen. Het werk aan de kaden en dokken komt weer vlot op gang na een week van gedwongen werkeloosheid. Dit was de indruk, die wij opdeden op onze tocht langs de immense havens. en een dwangbevel onder hun neus kre gen om meteen aan de slag te gaan?" Ook in het bureau aan de Brouwers- vliet, waar de diensten van de haven kapiteins gevestigd zijn, heerste een grimmige stemming. Niemand wilde zijn gevoelens uiten. De overigens zeer vrien delijke en voorkomende commandant-ha- Grijpgrage monsterkranen slechts vaag zichtbaar in de mist doken soms met acht of tien tegelijk in de ruimen van de binnengekomen schepen. De ha venarbeiders werkten als duivels om de in de takels kreunende palletten te la den en te lossen. Kolossen van vracht wagens stonden op de kaden gereed om het stukgoed over te nemen. Silo's boor den de zuigstangen in de ruimen van de graanschepen. Nog gretiger werden de tankers leeggepompt, want er dreigde een nijpende behoefte aan olie. Het conflict tussen de oliemaatschap pijen en de arbeiders is echter nog steeds niet tot oplossing gebracht. Er dreigt voor a.s. maandag een staking, waarbij niet minder dan 5.000 arbeiders betrok ken kunnen raken. Overigens, de stemming onder de 800 leden van de „havenkapiteinsdienst", die door de „burgerlijke mobilisatie" ge dwongen werden hun werk te hervatten, is krampachtig gespannen en geladen met wrok. Toen wij een der betrokke nen vroegen, wat hij vond van het „op- eisingsbesluit" van de regering, ant woordde hij kortaf: „Wat zouden de Rot terdammers zeggen als ze 's nachts door de gendarme van hun bed gelicht werden venkapitein, de heer M. Graré, toonde zich wel bereid tot een gesprek, maar onthield zich van ieder commentaar. „Ik ben geen politieker", zei hij, „mijn mening kan ik u als ambtenaar niet ge ven." Ook nagenoeg alle Belgische och tendbladen onthielden zich van com mentaar. Wel toonden zij zich opge lucht over het feit, dat er weer leven kwam in de brouwerij en de staking, die niet alleen de stad Antwerpen, maar de gehele nationale economie een onberekenbare schade heeft berokkend, gebroken is. Met genoegen zag iedere Antwerpenaar de zware vrachtwagens, beladen met goederen door de straten scheuren. Het lawaai van de denderende slepers wagens over de kasseien van de kaden klonk menigeen als muziek in de oren. En de bestuurders van heftrucks en trac tors reden enthousiast af en aan. De ha ven leeft weer. In regen en mist, maar het werk gaat door. Ook in het schippers- en havenkwar tier kwam later op de dag de stemming er in, toen gestadig de passagierende schepelingen kwamen opdagen. In de ca< fés stroomde het bier overvloedig uit de tapkranen en etablissementen van het lichte vertier gingen vroeger open dan ooit. (Adnrerteirö*) Elk* OLVEH polli is winstdelend. MUENCHEN Op het verzoek van het Duitse episcopaat heeft het H. Officie toegestaan, dat voortaan ook niet-ka- tholieken theologiestudenten aan ka tholieke theologische faculteiten kun nen promoveren. Dit besluit wordt in theologische kringen zeer gewaar deerd. Het houdt in, dat voortaan ook niet- katholieken de eigenlijk kerkelijke graad in de theologie kunnen behalen. Het H. Officie bepaalt verder, dat de niet-katholieke promovendi vrijgesteld zijn van de z.g. tridentinische eed, de officiële katholieke geloofsbelijdenis, die alle katholieke promovendi voor hun promotie moeten afleggen. De eni- LONDEN. Voor de rechtbank van Old Bailey heeft de jury het schuldig uitgesproken tegen Edward Richard Anderson en Ronald Ernest Verrier, die er van waren beschuldigd te hebben samengezworen om een levensverzeke- ringsmaatschappij 150.000 pond sterling te ontfutselen. De jury beval aan voor Anderson verzachtende omstandigheden te laten gelden. De rechter doet maan dag uitspraak. De beschuldiging luidde dat Anderson 32 jaar en werkloos, en Verrier, 33 jaai en directeur van een maatschappij het plan hadden gesmeed de levensverzeke ringsmaatschappij Crown te bezwende len voor 150.000 pond. Daartoe werd een polis op het leven van Anderson afgeslo ten. Geënsceneerd zou worden dat An derson op zee was omgekomen via de verdwijning van het jacht Christine bij Ramsgate een jaar geleden. Anderson vloog later naar Ierland en hij moest er ondergedoken blijven tot Verrier het geld zou hebben geind bij de verzeke ringsmaatschappij. Later zou hij wel zijn aandeel krijgen. Maar wegens de publiciteit die de verdwijning van het jacht kreeg en het aanspoelen van het lijk van bemanningslid Dennis Basset, bleven pogingen het geld bij de verze keringsmaatschappij los te krijgen, ach terwege. AMSTERDAM Het jongste loonak- koord getuigt van matiging en gezond verstand. Dit is niet een nieuw bewijs van oude vaderlandse deugden. De in flatie is bepaald nog niet tot staan ge bracht. Aan uitbundigheid geven wjj al thans hierin onze Europese buren wei nig meer toe, eerder is het omgekeerde het geval. De natie is duidelijk min der introvert geworden. Het geluid van aardige of onaardige flierefluiters, waar van het wemelt in het veld, geeft aan dit klimaat zyn aparte, soms wat wil de bekoring. Dit schrijft prof. G. Brou wers, secretaris-generaal van het minis terie van Economische Zaken, in een artikel „op de tweesprong" in econo- mische-statistische berichten van deze week. Hij vervolgt: Hoe onvermijdelijk en in bepaalde mate nuttig de aanpassing aan peil en geest van de Euromarkt mag zijn, overdaad schaadt. Uit vrees voor interne spanningen schijnen wij nu geen stap meer bij de internationale inflatie ten achter te mogen blijven. Zoekt men de oorzaak van de econo mische neurose niet wat te zeer in het eigen innerlijk? Waren de overschotten op de betalingsbalans in het verleden gemiddeld zo excessief? Is de overspan nen arbeidsmarkt geen algemeen ver schijnsel? Is het niet de Europese in flatie, die ons in hoofdzaak vodrtdrijft en die wij eerder moeten bestrijden dan slaafs volgen? Prof. Brouwers vervolgt: de interna tionale concurrentiepositie van ons land was van oudsher richtsnoer voor het so ciaal-economisch beleid. Gegeven de on mogelijkheid op een precieze harmonie met anderen te richten, is enige reserve WASHINGTON De Amerikaanse gangster Joe Valachi, die een senaats commissie heeft ingelicht over de „Cosa Nostra" (een Amerikaanse Maffiabende) heeft in de gevangenis van Washington z|jn memoires geschreven. Het ministerie van justitie zal beslis sen of het boekwerk, dat 1200 pagina's telt en dat van Valachi de titel „De waar heid" heeft gekregen, zal worden uitge geven. Valachi staat in de federale gevangenis te Washington niet in verbinding met andere gevangenen en wordt zwaar be waakt. Sedert hij „gesproken" heeft, heb ban de leiders van de „Cosa Nostra" een prijs van 100.000 dollar op zijn hoofd ge steld. daarbij wijs. De actuele neiging voor dit richtsnoer de gelijkheid met het prijs- en loonpeil elders in de plaats te stellen, miskent een fundamenteel verschijnsel. De prijzen van de uitgevoerde goederen en diensten zijn in de achter ons liggende jaren niet of nauwelijks gestegen. Stij gen doet slechts het binnenlandse prijs- en kostenpeil. De concurrentie heerst op de internationale markt volledig, op de nationale markt in aanmerkelijk mindere mate. Concurrentie is een onnet woord geworden in ons overspannen Hollands binnenhuisje. De vrijheid om de vrijheid aan banden te leggen, schijnt de enige vrijheid, die nog respectabel is. Het is een merkwaardige co- incidentie, dat nu dit besef in ternationaal de roep om een inkomens politiek luider doet weerklinken, in de bakermat van dit beleid de behoefte ontstaat zich er vanaf te wenden. De loonpolitiek blijkt bij een gespannen ar beidsmarkt moeilijk in praktijk te bren gen. De Europese markt zal ongetwij feld nog lange tijd verre van homogeen zijn. En de speelruimte, die wij hebben om in en buiten de gemeenschap onze door tal van factoren bepaalde con currentiepositie te handhaven, wordt on derschat. Maar het effect wordt wel in toenemende mate afhankelijk van het beleid, dat in de partnerlanden wordt gevoerd. En het wordt dus steeds nood zakelijker daarop mede invloed uit te oefenen. Binnenkort zal de douane-unie zijn voltooid. Met het graanakkoord is een nieuwe drempel overschreden. In de monetaire en de conjunctuur-politiek in het algemeen worden de contacten nau wer. De gezamenlijke middellange ter mijn profnoses openen de weg voor gecoördineerde activiteiten in de breed ste zin. Op het interne beleid zal men elkaar geleidelijk vinden, maar in de verhouding tot de buitenwereld zullen de tegenstellingen tussen introverte noor derlingen en extraverte zuiderlingen zich toespitsen. Prof. Brouwers besluit: kan men de integratie bevriezen tot de juis te weg gekozen is? Het risico bestaat, dat zij dan straks niet meer te vinden is. Zo ergens, dan beduidt hier stil stand achteruitgang. Het lijkt wijs be leid de gemeenschap te versterken tot het doek opgaat voor een nieuw be drijf. APELDOORN Met de arres tatie van de 34-jarige Apcldoorner H. van L. heeft de Apeldoornse po litie klaarheid gebracht in de grote serie branden, die sinds 1961 in Apeldoorn ontstonden en waarvoor tot nu toe geen oorzaak was ge- vonden. De man werd aangehouden bij een fi liaal van een levensmiddelenbedrijf aan de Talingweg waar hij op heterdaad be trapt werd bij een hoeveelheid zeer brandbaar materiaal, dat hij_ had aange sleept en waar hij de brand in wilde ste ken. Hij heeft toegegeven de hand te hebben gehad in minstens 12 branden. Het was de politie allang opgevallen dat er in de wijze van brandstichting steeds een zeker systeem te bespeuren vieL Telkens ontstonden de branden tus sen 1 en 2 uur 's nachts en meestal wer den ze gesticht in emballage-opslagplaat sen van grote winkelbedrijven. De politie ging daarna over tot een intensievere wijze van surveillance. Op verscheidene punten in de stad hielden rechercheurs de hele nacht de wacht, tot R. in de val liep. De man verklaarde tijdens zijn verhoor, dat hij tot deze activiteiten was geko men wegens rancune tegen de grootwin kelbedrijven, die hem grote concurrentie zouden aandoen. Alvorens zijn branden te stichten dronk de man zich moed in. In min of meer beschonken toestand kwam hij er ook wel eens toe brand te stichten bij kleinere bedrijven. FOTO BOVEN: Met man en macht wordt er in de Antwerpse haven gewerkt om de ongeduldig wachtende schepen te lossen. FOTO LINKS BOVEN: De driftige sleepbootjes, die het er een week lang bij hebben laten zitten, lagen gisteren weer onder stoom. Gereed om de zeeschepen binnen te varen. BREDA Over de datum van invoe ring van het bromfietsplaatje, bestaat nog steeds onzekerheid. Voor 1 april echter zal worden bepaald op welke datum deze plaatjes moeten worden ingevoerd en van welke kleur en formaat deze dienen te zijn. Zekere publikaties hebben er toe geleid dat er verkeerde conclusies zijn getrok ken over de vraag of er voor die tijd voor de politie gelegenheid bestaat om controle uit te oefenen. Sinds 1 januari van dit jaar bestaat er een verzekeringsplicht en men moet des gevraagd kunnen aantonen dat men ver zekerd is. De politie is te allen tijde be voegd om een bromfietser aan te houden en hem te verzoeken met de polis naar het bureau te komen. Ook kan de politie met de bromfietser mee naar huis gaan om te kijken of men verzekerd is. Dit geldt uiteraard ook voor automobi listen en de berijders van andere gemoto riseerde voertuigen. Een ander voortvloeisel uit deze wet is, dat mensen van 65 jaar en ouder door sommige verzekeraars niet meer worden geaccepteerd. Zij menen, dat de nieuwe wet ertoe leidt, dat zij geen brommer meer mogen berijden. Dit is niet het ge val. Wanneer hun verzekeringsmaat schappij weigert hen te verzekeren, dan kunnen zij zich wenden tot de verzeke ringskamer, die zal bemiddelen dan wel contact zal zoeken met een maatschappij, die niet op leeftijden let. (Van onze verslaggever) MAASTRICHT De spoorloos ver dwenen Nederlandse monteur A. P., naar wie de Belgische politie meer dan een week heeft gezocht, blijkt springle vend in het huis van bewaring in Roer mond te zitten. De vermiste man is enkele dagen geleden door de politie aangehouden omdat „hij nog iets te goed had". P. woonde met zijn gezin geruime tijd in de omgeving van Roermond, maar verhuisde later naar Genk. Op woensdag 30 december reed hij met zijn scooter naar zijn werk. Tegen alle ge woonte in kwam hij 's avonds na zijn werk niet thuis. In de Belgische bladen verschenen berichten over de geheim zinnige verdwijning, waarbij een sig nalement van A. P. werd gegeven. De Belgische politie nam haar Maas trichtse collega's in de arm, omdat zij vermoedde dat P. daar bij zijn broer had gelogeerd. De naspeuringen van de recherche te Maastricht leidden ten slotte tot de ontdekking van P. in het huis van bewaring te Roermond. (Van onze correspondent) UTRECHT Het bestuur van de Adel- bertvereniging heeft in een brief aan kardinaal Alfrink zijn bezorgdheid uit gesproken over de gang van zaken aan het slot van de derde conciliezitting. De brief werd vorige week aan kardi naal Alfrink overhandigd, daags voor dat hij weer naar Rome vertrok, om een vergadering van de coördinatie commissie bij te wonen. De bezorgdheid van Adelbert geldt voor eerst het feit, dat een kleine groep concilievaders erin geslaagd is, de werkzaamheden der overgrote meerder heid af te remmen. Het heeft boven dien verwondering gewekt, dat de kerk vergadering bijna niet reageerde of al thans niet gedaan heeft kunnen krij gen, dat er corrigerende maatregelen werden genomen. Het bestuur van Adelbert is bovendien bezorgd over de geheimzinnigheid, wel ke betracht wordt rond de samenstel ling van de commissie, welke de kwes tie van de huwelijksbeleving moet be studeren. Het vreest, dat het Neder landse episcopaat geen suggesties zal kunnen doen, voor een zo representa tief mogelijke samenstelling van deze commissie. Vervolgens werden als redenen tot be zorgdheid nog genoemd de nota van uitleg, welke aan het derde hoofdstuk van het kerkschema werd toegevoegd, de wijziging van het schema over het oecumenisme en de proclamatie van Maria tot moeder van de kerk. Briefschrijvers zien het verdere verloop van het concilie met bezorgdheid te gemoet, omdat ze vrezen, dat gebeurte nissen als de bovengenoemde zich kun nen herhalen. Zij maken echter met dankbaarheid gewag van het optreden der Nederlandse bisschoppen. Ook er kennen zij met nadruk, dat de derde zitting veel positieve resultaten heeft opgeleverd. BUSSUM Gistermorgen is brand uitgebroken in de magazijnen van de pa pier- en kartonnogefabriek van de firma Van Meurs, gelegen aan de provinciale weg op de grens van Bussum en Hilver sum. Vermoedelijk is het vuur ontstaan in de lijmafdeling. Al spoedig na het uit breken van de brand sloegen de vlam men uit het dak. De brandweer van Bussum, die snel ter plaatse verscheen, riep de hulp in van de brandweren van Hilversum en van Naarden. Een mobiele colonne van de legerplaats „Crailo" in Laren assisteerde eveneens bij de bestrijding van de brand. Om ongeveer half elf had men het vuur zover onder de knie, dat voor verdere uitbreiding niet meer behoefde te wor den gevreesd. Met het nablussen zullen evenwel nog wel twee dagen gemoeid zijn. De aangerichte schade zal zeker enige miljoenen bedragen. Onder meer gingen 2600 ton papier en een gommeermachine verloren.Men slaagde er in de gehele administratie van het bedrijf in vracht auto's te laden en af te voeren. De ma gazijnen brandden geheel uit. De oorzaak van de brand is niet be kend. Reeds enkele malen zijn in deze fabriek kleine brandjes geweest. Enkele maanden geleden kreeg men een anonie me waarschuwing dat de fabriek in brand zou worden gestoken. Politie en personeel hebben daarop verscheidene nachten gepost, maar er gebeurde niets. ge vorwaarde, die het H. Officie stélt is dat de met-katholieken, die tot de promotie aan een katholieke theologi sche faculteit worden toegelaten, geen vijandige gevoelens koesteren tegeno ver de katholieke kerk. Deze toestemming van het H. Officie is van actuele betekenis voor de katho lieke universiteit van Muenchen in ver band met de bezetting van een vaca ture voor godsdienstfilosofie en protes tantse wereldbeschouwing. Hiervoor was prof. dr. Helmut Thielicke uit Hamburg aangezocht. Deze wees de professorale functie af in verband met de promotie-moeilijkheden voor niet- katholieken. Na zijn afwijzing deed de universiteit een beroep op prof. dr. W, Trillhaas, Goettingen. Prof Thielicke heeft thans in een verklaring voor de evangelische persdienst het besluit van het H. Officie verbazingwekkend ge noemd, temeer aldus de professor omdat kardinaal Ottaviani zo'n con servatief is. Hij prees „dankbaar en enigszins beschaamd" de grote open heid van de katholieke theologische fa culteit van Muenchen. Naast de leerstoel voor protestantse we reldbeschouwing omvat de katholieke theologische faculteit van Muenchen ook een leerstoel voor de katholieke wereldbeschouwing, welke bezet wordt door de bekende concilietheoloog prof. dr. Karl Rahner e.j. DEN HAAG. Zaterdag wordt «n Utrecht het stoffelijk overschot begra ven van de bekende edelsmid Leo Brom. De heer Brom, die de leeftijd van 68 jaar heeft bereikt, is in een ziekenhuis in Arnhem overleden. De heer Brom heeft vele jaren met zijn broer Jan Eloy samengewerkt in de internationaal vermaarde Broms Edelsmidse. Zij kregen vooral bekend heid door het vervaardigen van kerke lijke gebruiksvoorwerpen en de restau ratie van antieke kunstwerken. De laatste opdracht, die Leo Brom uitvoer de, was de restauratie van de schrijn in de St. Servaaskerk in Maastricht De heer Brom was ridder in de or de van Gregorius de Grote, officier in de orde van Oranje-Nassau en drager van de erering van het Internationaal Genootschap voor Goudsmeedkunst LAGOS Premier Aboebakar Tafawa Balewa van Nigeria heeft bekendgemaakt dat er een nieuw kabinet is gevormd dat een einde maakt aan de constitutio nele crisis, ontstaan na de stormachtig verlopen verkiezingen van de vorige week. Het nieuwe kabinet is 17 man sterk. Op vier na zijn ze allen lid van de Na tionale Alliantie van Nigeria. Zoals wij reeds meldden is de Natio nale Alliantie tegenhanger van de Ver enigde Progressieve Alliantie, die de ver kiezingen heeft geboycot. Óndanks dat belastte president Azikiwe Aboebakar met de vorming van een nieuw kabinet. In Jemen gaat het de sterke man Sal- lal, die ruim twee jaar geleden met Egyptische steun de imam verdreef, niet voor de wind. Se dert Nassers be moeiingen om een wapenstilstand tussen republikeinen en royalisten in Jemen te bewerk stelligen en zijn pogingen daar een politieke regeling te treffen na het uiterst kostbare en verliezenrijke mi- BLIK NAAR BUITEN ben heroverd en op hun beurt ge steund woi'den door het koninkrijk Saoedi-Arabië. Dit land heeft zelfs zijn grenzen voor de imam en zijn volgelingen opengesteld. De onenig heid tussen Sallal en enkele leden van zijn kabinet is onlangs zo hoog opgelopen, dat enkele ministers uit de regering zijn getreden. In brie ven, waarin zij hun ontslag vroe gen, klagen zij over de incompeten tie en corruptie van het republi keinse regime, dat zich hierdoor heeft vervreemd van de koningsgezinde gevolg te geven. Na deze protestvergadering hebben zestig leden van de jeugdorganisatie hun toevlucht gezocht in Aden, om dat het bewind Sallal hen wilde laten arresteren in verband met „anti- republikeinse uitlatingen" op de pro testvergadering De positie van Sallal is momen teel dan ook uiterst precair. Alleen de steun van Cairo houdt het nog overeind. En wanneer men bekenkt dat Nasser in Jemen geen nieuwe avonturen tegemoet wil, eenvoudig pen en de Egyptenaren heeft ge keerd. Na het grote en kostbare of fensief in augustus en september jl. hebben de Egyptische troepen niet meer durven aanvallen. Alleen wer den daarna nog bombardementen uit gevoerd op royalistische verbindings wegen in het gebergte. Zoals bekend heeft Nasser een vredesconferentie voorgesteld. De re publikeinen, nu dus in drie groepen verdeeld, zullen het eerst onderling eens moeten worden. Het is daarom mogelijk dat Sallal aan het bereiken litaire ingrijpen van Egypte, is de oppositie tegen de harde anti-royalis tische politiek van de tegenwoordige president met de dag toegenomen. Zo werd enkele weken geleden de bijeenkomst van het nationale con gres (volksvertegenwoordiging) voor onbepaalde tijd uitgesteld en distan tieerden enkele vooraanstaande re publikeinse leiders zich met klem van president Sallal, die tot nog toe al tijd sterk gesteund werd vanuit Cairo. Deze vooraanstaande republi keinen, geleid door de invloedrijke Mahoed Zoebairi, wensen een com promis te sluiten met de royalisten in Jemen, die onder leiding van de ver dreven imam een groot deel van het bergachtige noorden van Jemen heb- elementen in de bevolking. President Sallal zit nu eigenlijk tussen twee vuren. Enerzijds de ge matigde republikeinen, anderzijds de jeugdorganisatie, die volgens sommi ge berichten een groep jonge linkse republikeinen omvat, die elk compro mis met de royalisten afwijzen. Zij wensen voorts een ruime vertegen woordiging in de regering in de hui dige kritieke fase van ontwikkeling van het land. Op die manier vormt de jeugdorganisatie onmiskenbaar een zeer ernstige bedreiging voor presi dent Sallal, temeer omdat enkele van haar leiders tijdens een protest vergadering te Hoideida het aftre den eisten van Sallal, voor het geval hij niet bereid was aan hun wensen omdat hij zich dat met de huidige economische malaise in eigen land niet meer kan permitteren, ziet het er voor Sallal niet rooskleurig uit. Nasser zal het prestigeverlies van een smadelijke aftocht uit Jemen niet willen lijden. Dat ook al niet omdat hij in het openbaar in de hoofdstad Sanaa bij Allah heeft gezworen dat hij de republiek nooit in de steek zal laten. Hij is er bovendien van overtuigd dat na het wegtrekken van de Egyptische troepen de republiek volledig in elkaar zal storten. In de twee oorlogsjaren heeft de imam voetje voor voetje terrein herwonnen. Groot is het aantal overlopers ge weest dat zich in het noorden van Jemen tegen de republikeinse troe- van die eensgezindheid wordt opge offerd, zeker wanneer Nasser zijn im populaire protégé iaat vallen. Intus sen heeft de imam verklaard dat hij wel wil deelnemen aan een vredes conferentie, maar dat als voorwaarde daarvoor geldt dat de Egyptenaren nog voor deze conferentie aanvangt het land verlaten. Dezer dagen is in Jemen een nieu we regering gevormd. Het is duide lijk dat dit aan de onenigheid in het land weinig verandert. Het wachten is nu op president Nasser, die echter voorlopig niet van plan schijnt om de „grote pauze", die hij in het Mid den-Oosten heeft doen ontstaan, teniet te doen. In het Italiaanse Macugnc zijn de vijf kinderen Green begraven, die bij een brand in een berghut om het leven zijn gekomen De ouders hadden de kinderen ai leen gelaten om bij vrienden te gaan eten. De vader, de Engelsman Cle ment Green, is als elektronisch deskundige aan het Europese cen trum voor ruimtetechnologie in Delft verbonden. De foto toont Clement Green (met baard) die toekijkt, terwijl zijn vrouw Rose- marie bloemen legt bij het graf van een van de kinderen. WASHINGTON De F.B.I. heeft een 29-jarige New-Yorker, Robert Glenn Thompson, gearresteerd op beschuldiging van het verstrekken van geheime gege vens aan Rusland. Thompson, olieverkoper, wordt ervan verdacht inlichtingen over militaire in stallaties, lanceerinrichtingen voor gelei de projectielen, codes en activiteiten van de geheime dienst der Verenigd» Staten, te hebben verraden.

de Stem | 1965 | | pagina 7