M SPORT HET GAAT GEWELDIG MET TILBURGSE KUNSTIJSBAAN Nieuwe hengelsportvereniging voert actie voor een deskundig visserij-beleid Veerse Meer OP Wolstad in de ban van ijssport.... Hengelaars hebben wensen en klachten Er is harder slag geleverd dan op eerste wedstrijddag Engeland: voetbal problemen 15 GULDEH WAARD Honderdduizend bezoekers in drie maanden Belangstelling Overkapping Toernooi voor wereldkampioenen Wedstrijddata Europacup-duels Hoogoventoernooi Inreisvisa geweigerd Voorronden w.k. nu in Australië Weer zege van Gaston Roelands Ongerustheid Vreemd Titelstrijd judo in TILBURG Ecro Maentyranta is titel rijker! 11 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 8 JANUARI 1965 onder meer het geeft om voor ten en voor ig uit te zoeken! IGoudserte I 179.50 srïe, ongeacht de prijs, n verwerkt met kameel- nieuwste modellen en uk zuiver wol. Keuze uit met mannelijk cachet. ,ERENMODE i overhemden, zelfbinders, Hovers, vesten en alles wat t deze afdeling behoort, in de nste kwaliteiten. othplein Hoek Ginne- t 0 ;rg 16 lurchtstraat 60 aat 3 (Van onze sportredactie) TILBURG „Mag ik dan be sluiten met de wens uit te spreken, dat het nut van deze kunstijsbaan spoedig bewezen zal zijn". Dat zijn slotwoorden, die op 9 oktober van het vorig jaar tevens de opening van de baan betekenden, al zo gauw „oud" waren, heeft burge meester Becht waarschijnlijk nooit durven dromen. Trouwens nie mand, het stichtingsbestuur niet en de Tilburgse schaatsliefhebbers niet, kon toen vermoeden, dat het bedoelde bewijs binnen drie maan den op tafel zou liggen. O. ja, ge hoopt hebben ze 't wel, de wolste delingen die ijskoud aan het ge waagde project begonnen. Maar dat dezer dagen, ongeveer twaalf weken na het open zwaaien van de reusachtige poorten, de honderd duizendste binnengehaald kon wor den had men nooit voor mogelijk gehouden. En toch is het gebeurd. In optocht en triomf heeft het stichtingsbestuur de gelukkige, een negentienjarige h.b.s.'er, naar het restaurant gevoerd en hem naast allerlei andere fraaie cadeaus een toegangsbewijs voor het leven ge geven. En toen 's avonds iedereen het strijdtoneel verlaten had zijn de leden van het stichtingsbestuur eens „onder ons" gaan zitten om die overweldigende start te recon strueren. Denken en praten over het succesvolle begin, tot kapper- gemeenteraadslid-voorzitter Gerrit van den Broek plotseling en zon der dat iemand het hem vroeg het lied van de toffe jongens inzette. Weg spanning, weg narigheid. Op naar de honderdvijfentwintigdui- zend. „Want die halen we voor het seizoen half april gesloten wordt." Gerrit van den Broek zegt het beslist en geeft met een enorme grijns denk-mogelijk- heden tot méér alle gelegenheid. De Tilburgse ijsbaan is ,.in". Dat was vroe ger al met het beroemde baantje aan de Elzenstraat, dat in 1951 echter ter ziele ging. Die wetenschap heeft natuur lijk een belangrijke factor gevormd bij het maken van de plannen voor een nieuwe baan die er dus gekomen is. Plannen, geboren in het brein van men sen, die zich al jaren bezighielden met ,,het jeugdwerk Theresia". Een speel tuin, volleyveldje en meer gaven de jeugd aardige recreatie. Het geld voor al die activiteiten kwam uit de opbrengst van dansavonden en.-ijsbaan. Want in de winter als het hard vroor, trommelde het bestuur tientallen vrijwilligers op, di? gratis en voor niks water over het volleyveld spoten tot ze van de kou niet meer konden. De zaak liep gesmeerd, En och, hoe gaat het dan. Ineens is er een voorstel om maar met een echte baan te beginnen. Dat idee werd, twee jaar geleden gelanceerd en sindsdien is er veel gebeurd. Vergunningen aange vraagd, begroting opgemaakt en ten slotte gebouwd. Er kwam een apart stichtingsbestuur ijsbaan", los van het jeugdwerk dat nu het restaurant in be heer heeft en zodoende toch aan de no dige financiën komt. Op deze manier verscheen midden in de stad Tilburg een kunstijsbaan omge ven door aan drie kanten huizen en de andere zijde het gasfabriek. In het be gin zijn er geruchten geweest als zou den de omwonenden hinder hebben van lawaai en amoniekdampen. Het bleken uiteindelijk verzinseltjes en de baan is nooit, zoals boze tongen dat wilden, gesloten. Er bleek zo'n belangstelling te bestaan dat het stichtingsbestuur na één maand al in een buitengewone vergadering bij eenkwam om een nieuwe onkostenbe- groting te maken. Vier weken later her haalde zich dat. Men was tevreden ge weest met honderdduizend bezoekers op het eind van dit eerste sseizoen. Toen echter op 2 november d-e vijfentwintig- duizendste kwam en sinterklaasdag voor een extrasurprise zorgde met de komst van nummer vijftigduizend, diende er opnieuw gerekend te worden. Die zesde december ook is een top-dag geworden. Niet minder dan vijfduizend liefhebbers zochten in de loop van de dag de acht tienhonderd vierkante meter ijs op. Waar zit hem die enorme animo nu in? Gerrit van den Broek zegt: „vroeger al bestond er in Tilburg grote belang stelling voor de ijsbaan. Die is dus blijk baar gebleven. Bovendien hebben we het geluk dat onze ijshockeyclub TYSC-Trap- pers zo geweldig voor de dag komt. Op die manier worden duizenden warm gemaakt voor een koude sport." Tja, TYSC-Trappers. Jarenlang op non-actief nu ineens weer in volle bloei. Het gaat prima. Zowel aan de nationale als Eu ropa cup competitie wordt met succes deelgenomen en na de officiële openings interland tegen België (die ondanks het slechte weer nog vijfenveertighonderd bezoekers trok) is TYSC-Trappers in Tilburg even populair als Willem 2. Het ziet er dus wel naar uit dat het project zijn geld gaat opbrengen. In to taal kostte de baan vierhonderd vijfen veertigduizend gulden, een geleend be drag waarvoor de gemeente garant blijft. Diezelfde gemeente volgt thans met grote voldoening dé* ontwikkeling van deze kunstijsbaan. Ook al omdat honderden schaatsers van buiten Til burg komen. Uit Waalwijk, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Dongen, Gilze, Baarle- Nassau en niet te vergeten Breda trek ken de enthousiastelingen naar Tilburg. Het duidelijkste bewijs voo degenen, die er aan twijfelen krijgt men bij de uit gang van station en bus-parkeerplaat sen vanwaar iedere avond mensen met schaatsen gewapend de stad intrekken, Een ander punt dat bij de gemeente goed ontvangen werd is 't kerst-hockey- toernooi voor scholieren. Twee weken lang is er door de jeugd geweldige strijd geleverd om het schoolkampioenschap van Tilburg. Ook daar gaat uiteraard een niet te schatten propaganda van uit. In die aantrekkingspogingen is het stichtingsbestuur trouwens bijzonder knap. Op geregelde tijden worden attractieve abonnementen uitgegeven (zoals tijdens de kerstvakantie) en gereduceerde prij zen geboden zoals iedere woensdagmid dag en zondagavond). Op deze manier loopt het drie keer per dag aardig druk. Maar..het stichtingsbestuur wil nog meer mensen. Natuurlijk. Daarom wordt nu al ijverig geprobeerd de baan te overkappen zodat de regenachtige dagen die er intussen toch al verschillende ge weest zijn „opgevangen" worden. Voor die overkapping is echter rijksgoedkeu ring nodig en in Tilburg wacht men o.a. nog op de toestemming voor een tweede overdekt-zwembad, terwijl onlangs de vergunning voor een sporthal afkwam. Wanneer de ijsbaan-stichting dus ak koord krijgt valt dus nog moeilijk te voorspellen Ook of er centen van de „Voor" en >,na". HetïS iedere keer een gedrang van jewelste voor de liefhebbers aan de slag kunnen. Haastig schaatsen aantrekken voorgronddan rondjes draaien achtergrond De Tilburgse kunstijsbaan en toto binnenkomen. „Tot op heden is dat niet zo. Wij exploiteren deze baan hier en in de zomer kan de vloer om getoverd worden in een officieel volley- balveld, zodat we, dacht ik, toch wel in aanmerking kunnen komen", vertelt Gerrit van den Broek. Hij en zijn me de-bestuursleden zullen daar een tijd je als de grootste drukte achter de rug is, wel eens over praten. Want de mo gelijkheid bestaat, dat er binnenkort wéér een nieuwe kostenbegroting moet ko men. den Broek. MONTEVIDEO De Uruguese voet balbond heeft bij de Fifa een verzoek in gediend om in de laatste maand van 1966 een toernooi voor ex-wereldkampioenen voetbal te organiseren. Deelnemers aan dit toernooi zouden zijn Uruguay (in 1930 en 1950) wereld kampioen), Italië (1934 en 1938), Duits land (1954), Brazilië (1958 en 1962), de winnaar van het toernooi dat in 1966 in Engeland wordt gehouden en een Brits nationaal elftal, als vertegenwoordiger van het moederland van het voetbal. NEWTON-LE-WILLOWS Fred Fitton die trainer van het Amsterdamse Ajax is geweest, is overleden. Hij was 60. Fitton maakte naam in het Engelse Burnley als binnenspeler. Donderdag zijn de speeldata voor de kwartfinales van de voetbaltoernooien om de Europese beker voor de kwartfi nales van de voetbaltoernooien om de Europese beker voor landskampioenen en bekerwinnaars bekend gemaakt. De eerstgenoemde datum geldt voor de thuiswedstrijd van de eerstgenoemde vereniging. Het programma ziet er als volgt uit: Europese beker voor landskampioenen kwartfinales: DWS AmsterdamVasas Gyoer Hon garije, 24 februari en 10 maart. 1 FC Köln (Did)Liverpool (GB) 10 febr. en 3 maart. Internazionale Milaan (It.) Glasgow Rangers (GB) 17 febr. en 3 maart; Benfica Lissabon (Port.)Real Madrird (Sp.), thuiswedstrijd onbekend - 3 maart. Europese beker voor bekerwinnaars kwartfinales: Legia Warschau (Pol.)—1860 Mün- chen (Did.) 3 maart en 17 maart; -Lau sanne (Zwits.)West Ham United (GB) 10 maart en 17 maart, Cardiff City (GB) Real Saragossa (Sp.) 20 jan. en 3 febr. FC Torino (It.)Dinamo Zagreb (Z.- Slavië), 3 maart en 24 maart. THEO HANEGRAAF, de Hankse amateur zal in 1965 tot eind juli nog het militaire pak dragen. Daarna echter zal hij zich vol energie op de wielersport wer pen. JOS VAN DER VLEUTEN is door zijn ploegleider aangewe zen voor deelname aan Parijs Nizza. De Mierlo-Houtman die in 1964 19 overwinningen boekte, rekent op een etappezege die de kansen voor grote wedstrijden doet stijgen. WIM VAN EST zal in 1965 niet voor Dr. Mann uitkomen. Na onderdag geweest te zijn in Ne derlandse, Franse en Belgische sportgroepen, wil hij in 1965 voor een Duits merk rijden. Zijn groot ste wens is deel te kunnen ne men aan de Ronde van Spanje. GERRIT WESSELING, oud-Ne derlands amateurkampioen en winnaar van Olympia's Tour reed in 1964 geen enkele course. Sinds zijn debuut als professional eind 1962 heeft hij steeds met de ge zondheid gesukkeld. Nu heeft hij van zijn arts toestemming gekre gen om aan een come-back te werken. HENNIE MARINUS, Nederlands stayerkampioen, zal in het ko mende seizoen ook op de weg gaan rijden. Hij betreurt het, als kampioen, deze winter geen en kele maal voor een contract in aanmerking te zijn gekomen. JO DE HAAN, Jo de Roo, Huub Zilverberg, Cees Haast, Henk Nij- dam, Leo van Dongen, André van Aert, Piet Braspenninkx en Jac ques van der Kloot zullen zondag deelnemen aan home-trainerwed- strijd van de wv „Fortuna" uit Zundert. De strijd speelt zich af in zaal Victoria. BEVERWIJK Het gezegde schijn bedrieg is van toepassing op de uitsla, gen van de tweede ronde van de groot, meestersgroep van het Hoogoventoernooi. Donderdag is harder slag geleverd dan woensdag doch het evenwicht werd slechts verbroken bij PortischLengyel, die zich van eikaars landgenootschap ken nelijk niets aantrokken. Dat laatste is niet zo maar een lóze insinuatie. IvkovMatanovic bijvoor beeld, kwamen vrij emotieloos tot remi se, 22 zetten, maar Portisch trok onver vaard ten aanval. Omstreeks de dertigste zet begon de intelligente defensie van Lengyel toch nog te wankelen hij moest te veel fronten in tact gehouden waar na het snel uit bleek. Bij de hangpartijen zijn de Nederlan ders royaal betrokken. Even ter infor matie: Langeweg tegen Bobotslov remise maakte (restant uit de eerste ronde) doch het is de vraag of hem dit, thans met zwart, ook tegen Bagirov zal lukken. ZüRICH De voorronden in het toer nooi om het wereldkampioenschap voet bal in de Aziatische groep bestaande uit Noord- en Zuid-Korea en Australië wor den in Australië gespeeld mits de Austra lische regering visa verstrekt aan de Noord- en Zuidkoreaanse teams. Dit werd door de secretaris-generaal van de internationale voetbalfederatie (FIFA) in Zürich meegedeeld. De wed strijden zouden oorspronkelijk in Japan worden gespeeld, maar omdat dit land geen inreisvisa aan de Noordkoreanen wilde verstrekken moest naar een ander ontvangend land worden omgezien. Zoals bekend is het pad van de Afro- Aziatische groep niet bepaald over ro zen gegaan. Van de deelnemende landen in groep 16 hebben alle Afrikaanse lan den zich teruggetrokken uit het toernooi uit protest tegen het feit dat slechs één land uit deze groep zich kon kwalifice ren voor de laatste zestien. MONTEVIDEO De Belg Gaston Roe lands heeft de negende „Strandloop van Montevideo" gewonnen. Tweede werd de Spanjaard Mariano Haro Cisneros, de Japanner Yokii Tsu- vuraya werd derde. Roelands legde de afstand van ongeveer tien kilometer af in 30 minuten en 26,1 seconden. De Belg, die ook op oudejaars avond de „Sao Sylvester" won, had aan de Spanjaard Haro Cisneros een flinke tegenstander. Aan het begin van de wedstrijd had Roelands reeds de leiding van het grote peloton, maar na twee kilo meter kwam de Spanjaard de leiding van Roelands overnemen. Haros Cisneros was niet lang koploper toen op de weg naar het Pocitostrand Ro*> lands hem weer had ingehaald, maar korte tijd later wist de Spanjaard zijn verloren plaats toch weer in bezit te nemen en liep ongeveer 30 meter voor de Belg uit. Kort na de zes kilometer-streep kwam Roelands weer in actie om de Spanjaard Haros Cisneros in te halen, wat hem twee kilometer voor het einde gelukte. De Belg wist tot het einde toe de leiding te behouden, en ging zegevierend over de eindstreep wat door ongeveer 50.000 atletiekliefhebbers werd gadege slagen. Vierde werd de Noor Thor Heiland, ge volgd door de Italiaan Antonio Ambu. Zesde was de Algerijn Hamoud Ameur, zevende de Fransman Jean Fayolle en achtste de Uruguees Norbertino Etche- chury. DE DRIE Nederlandse tennismeisjes zijn hun tournee door de Amerikaanse staat Florida uitstekend begonnen. In de eerste ronde van het kampioenschap van Florida in Orlando zegevierden ze allen met grote overmacht. Trudy Groenman, die als vierde was ge plaatst won met 6-1, 6-0, van Sally Elwell. Elly Krocke schakelde Janice Farnsworth uit met 6-0, 6-3 en Betty Stoeve won met 6-1, 6-0 van Ronnie Kessler. DE TILBURGSE ijshockeyploeg TYSC gaat zondagmiddag om twaalf uur een ijshockeywedstrijd spelen in het Ant werpse Sportpaleis. Als tegenstander zal aantreden Olympia uit Antwerpen. Vele supporters zullen de trip naar Antwerpen meemaken. (Van onze hengelsport-medewerker) KAMPERLAND In het Noord- bevelandse Kamperland hebben Belgische en Nederlandse sportvis sers deze week een nieuwe hengel sportvereniging „Het Veerse Meer" opgericht met de bedoeling bij de bevoegde instanties actie te gaan voeren voor een deskundig en pro gressief visserij-beleid op het Veer se Meer, dat voldoende rekening houdt met de recreatiebelangen van dit veelbelovende deltameer Deze nieuwe club wil in samen werking met de bestaande hengel sportvereniging De Zandkreek uit Wolpbaartsdijk, die al vele honder den leden heeft, een gezamenlijk adres tot de beherende Dienst der Domeinen en de Directie Visserijen richten om een aantal wensen en grieven kenbaar te maken. Met toenemende ongerustheid zien dui zenden sportvissers op het Veerse Meer grote hoeveelheden platvis wegvangen, die door de beroepsvissers aan de vis- afslag wordt verkocht. De beroepsvis sers vangen jaarlijks vele tonnen plat vis weg, die voor recreatie is bestemd. De sportvissers van hun kant zijn be reid een vangstlimiet per hengel te aan vaarden om een zekere platvis-stand, die niet of weinig meer uit het open water wordt aangevuld, over een reeks van jaren te behouden. De grote grief van de hengelaars is, dat er verschillende diensten en instel lingen naast en langs elkaar heen onder zoekswerk op het veerse Meer doen. Het is zaak. zo menen de besturen van deze hengelclubs dat de betrokken instanties en instituten tot een uitwisseling van we tenschappelijke gegevens en onderzoe kingen komen om desnoods gezamenlijk in goed overleg tot de beste maatre gelen voor een verantwoord beheer van de visstand op het Veerse Meer te ko men. Het afgesloten Veerse Meer; een zout binnenwater, is in beheer bij de Dienst der Domeinen te Goes. Voor het inwin nen van visserij-adviezen is deze dienst van het Ministerie van Financieën aange wezen op de Visserij-Inspectie, die weer onder het Ministerie van Landbouw en Visserij valt. Er is goede samenwerking tussen Domeinen en de Visserij-inspectie, die de laatste jaren een aantal belang wekkende onzerzoekingen op het meer heeft gedaan. Geen woord kwaad van de sportvissers dus over de Visserij-in spectie, waarvan de betrokken ambte naar te Breda de heer Petter met ken nis van zaken en veel ijver al heel wat goed werk heeft verricht. Wat het Veerse Meer betreft, is de Visserij-inspectie echter niet alleenzalig makend, om in termen van de vissende broeders in Petrus te spreken. Het meest uitgebreide wetenschappelijke onderzoek wordt verricht door de biologen van de vis, die zich niet voortplant in het meer, Deltadienst van het Hydrobiologisch on derzoek uit Yerseke, een zuiver weten schappelijk onzerzoek dat weer onder het ministerie van Onderwijs Kunsten en We tenschappen ressorteert. Er is nog 'n 3e dienst, die wel eens ondei'zoekswerk op het Veerse Meer pleegt. Dat is het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek, dat eveneens onder het Ministerie van Land bouw en Visserijen werkt. In kringen van de Veerse Meer-henge- laars en speciaal de in de betrokken ver eniging verzamelde leden, wekt het al geruime tijd bevreemding, dat al deze diensten en instellingen vaak langs en naast elkaar heen werken. Deze clubs willen dan ook binnenkort een beroep op de Directie Visserijen met name ir. Tienstra en het hoofd van Do meinen in Goes ir. Tielen doen met de bedoeling alle wetenschappelijke onder zoekers, die iets over de stand van za ken op het Veerse Meer kunnen vertel len, aan een ronde tafel te krijgen. Door onderlinge uitwisseling van de weten schappelijke gegevens kunnen alle partij en ongetwijfeld een beter inzicht in de stand van zaken krijgen. Ook de toene mende stand van de puitaal en de gron dels verwekt de nodige ongerustheid on der de sportvissers. Enkele maanden ge leden heeft het Dagblad „De Stem" al een uitvoerige reportage aan deze drei gende plaag op het Veerse Meer ge wijd, waarvoor misschien het uitzetten van (glas)aal een remedie kan zijn. De ze en andere vragen zijn belangrijk ge noeg om een snelle bezinning op het visserij-beheer op en rond het Veerse Meer te vragen. Wat de sportvissers het meest dwars zit is de massale vangst van prachtige schol en bot door de fui ken van de beroepsvissers, die vooral in de wintermaanden grote hoeveelheden platvis wegvangen, vaak tegen vergoe dingen en prijzen die in geen verhou ding staan tot de recreatiebelangen, die hiermede de komende 10 jaren tot de afsluiting van de Oosterschelde, geschaad worden. De hengelsportclubs van het Veerse Meer in Wolphaartsdijk en Kam perland willen zich op korte termijn gaan beraden over de inhoud van een adres, dat ze aan de betrokken instanties wil len sturen. In het huidige visserij-be heer wordt de belofte, dat het Veerse Meer in de eerste plaats voor recreatie bestemd zou worden, geweld aan gedaan. Ook van de zijde van de sportvissers zal men wellicht een vangstlimiet voor platvis moeten aanvaarden om de plat-, zo lang mogelijk te sparen Waar gevist wordt en niets bijkomt gaat onherroe pelijk af. Dat is ook met de platvis op het Veerse Meer het geval. De aantal len jonge platvis die via de sluizen van Kats en Veere binnenkomen, zijn vri klein. Een zuinig visserijbeheer, dat de platvis-voorraad over een lange reeks van jaren verdeeld, is dus gewenst. Om dat te bereiken zijn snelle maatregelen noodzakelijk, waarbij uitwisseling van alle beschikbare gegevens en inzichten van alle diensten die op het Veerse Meer onderzoekswerk doen, vereist is. Wel licht is minister Biesheuvel dan wel ir. Tienstra de Directeur der Visserijen de man, die dit ronde-tafelgesprek over de sportvistoekomst van het Veerse Meer kan organiseren. Hoewel ook de dienst Domeinen misschien een dergelijk be langrijk initiatief zou kunnen nemén. De belangen van de beroepsvissers zijn wel licht het meest gediend bij verbetering van de aalstand, waardoor ook meer na tuurlijke vijanden van de puitaal en gron dels beschikbaar komen, die het water in enkele delen van het Veerse Meer bederven. Gunstig lijkt ons de positie van Donner tegen v.d. Berg, die een wat verdoold paard (in paard-loper-eindsp.) heelhuids huistoe moet krijgen. Smedevac liep te gen het middaguur het Kennemertheater binnen om direct aan de slag te gaan tegen Van Scheltinga. Het was een Si- ciliaan, die langs vrij bekende wegen verzandde. Dat Johannessen niet van Medina won wekte wat opzien. De Noor had een kwaliteit meer, tegen enig pionnenmate- riaal, maar hij kon de vis niet op het droge krijgen De analyse gaf de Span jaard gelijk. BobotsovPachman leverde zwart initiatief op, doch de drukstelling moest op een erg beperkte ruimte tot „ontploffing" worden gebracht. Met een aardig taktisch grapje voorkwam wit dit en speelde toen bekwaam naar punten- deling. Gel Ier is nog wat aan het indraaien, waarmee we aan de prestatie van Leh- mann niets tekort willen doen. Wit leek wat overwicht te hebben, doch de actie ve defensie van de Westberlijner reikte tot de verzoenende handdruk. De uitslagen van de 2e ronde luiden: Portisch Hong.—Lengyel Hong. 1-0; Bobotsov Buig—Pachman Tsj.-Sl. 0.5-0.5, Bagirov Rusl.—Langeweg Ned. afgebr., Ivkov Z.S.l—Matanovic ZS1. 0.5-0.5, Don ner Ned—v.d. Berg Ned. afgebr., Geiler Rusl.—Lehmann W.Dld. 0.5-0.5; Smedere. vac Z.S1.—V. Scheltinga Ned. 0.5-0.5; Jo- hanessen Noorw.Medina Sp. 0.5-0 5. Afgebroken partij le ronde: Langeweg Bobotsov 0.5-0.5. Stand na twee ronden: 1-3 Ivkok, Leh mann Portisch 1,5, 4-9 Bobots. Gelier, Jo hannessen, Matanovic, Pachman, v. Schel tinga 1 p., 10 11 Medina Smedrevac !a u. 1 12 13 Bagirov, Langeweg 0.5 en 1 afg., 14 Lengyel 0.5, 15 16 v.d. Berg. Donner 0 en 1 afg. (Van onze sportcorrespondent) TILBURG Op 14 februari zullen le Tilburg, in de moderne sporthal van de Studenten aan de Academielaan. de Ne derlandse jeugd-club judokampioenschap pen van de NJJA worden gehouden. Het worden wedstrijden waarin de jeugd in twee klassen is ingedeeld, t.w. de eerste groep tot 15 jaar en de tweede groep van 16 en 17 jaar. De organisatie van deze nationale kampioenschappen berust bij de heer P. Beljaars uit Tilburg. GOTENBURG De sportjournalisten van Zweden, Finland en Noorwegen, De nemarken en óJsIand hebben de 27-ja rige Finse douanier Eero Maentyranta uitgeroepen tot beste Scandinavische sportman van het jaar. Maentyranta won op de Olymypische Spelen in Oostenryk twee gouden skimedailles. Een jaar eer der werd de Zweedse hardryder Jonny Nilsson uitverkoren. EERO MAENTYRANTA de beste. LONDEN Ondanks hogere lonen staat het Engelse voetbal min of meer voor een crisis. Met het wereldkampioenschap 1966 voor ogen, dat overi gens voor de eerste maal in Engeland, de baker mat van het voethal, wordt gehouden, gaan er stemmen op dat het pres tatieniveau steeds lager komt te liggen. Vele jaren waren de Engelsen van mening, dat zij er geen prijs op stel den wereldkampioen te wojrden en daarom na men zij niet deel aan de wedstrijden om de we reldbeker die in 1930, '34 of '38 plaatsvonden. Toen was de titel .leermeester' belangrijker dan de titel van wereldkampioen. De tijden zijn echter veran derd. De oude glans is verdwenen en in 1966 komt de voetbalelite van de gehele wereld naar Al bion. Het is de droom van iedere Engelse voet balenthousiast dat zijn helden de hoogste titel zullen behalen. Maar men heeft zorgen. Het is geen geheim, dat de prestaties van het nationale team steeds meer zijn gedaald. Teammanager Alf Ram sey bezit weliswaar alle volmachten, maar niet het spelersmateriaal, waaruit binnen korte tijd de ideale ploeg te voor schijn komt. Alf Ramsey, zelf een „vaste" keus in het Engelse elftal, gaat zijn derde regeringsperio de in en er zijn velen die om een nieuwe man roe pen. Men is tevens van mening, dat de hoge sa larissen en premies de spelers hebben bedorven. Zij trainen niet hard ge noeg meer. De hoge pre mies zijn er tevens de oorzaak van. dat het spel steeds harder wordt, waardoor het toeschou wersaantal steeds lager komt te liggen. Toch kan een aantal topclubs het zich nog veroorloven dure spelers te kopen. Meer interesse komt er ook voor inter nationale clubontmoetin gen, iets waaraan voor '40 nooit zou zijn gedacht. Er gaan stemmen op om de beste clubs van Engeland en Schotland in een zgn. superliga te verenigen, maar daartegen verweren zich de Schoten, die dan zonder twijfel naar een bankroet zullen worden geleid. Daarom zal alles blij ven zoals het is. Men is en blijft conservatief en degenen die iets bijzon ders willen zullen veel beheersing en veel geduld moeten opbrengen. Voor 1965 en dus ook voor het wereldkampioenschap voetbal 1966 zal men niets willen veranderen.

de Stem | 1965 | | pagina 11