Westelijke theorie: Soekarno wil afleiden Ook Sovjet Rusland is verantwoordelijk Eis van 18 maanden tegen messesteker DUITSE HERENIGING: WEINIG HOOP Russische tegenspraak op Eisenhowers visie Crisis Bolwerk ENCELAND'S DUURSTE RACEHOND ZOEK Vraag 55 Amerikaanse veteranen tegen bezoek Russen Verdeeldheid onder rebellen in Kongo Bij geharrewar der pretendenten TOEKOMST TWEEDE WERELDOORLOG Paus dringt aan op eenheid ondei christenen oeratie redde slachtoffer Vietcong gaat veldslagen verlangen 7 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 JANUARI 1965 OORLOGSDREIGING BOVEN STRAAT MALAKKA BLIJFT LONDEN President Soekarno van Indonesië mag er dan niet in geslaagd zijn Maleisië te vernietigen voor de haan nieuwjaarsmorgen van 1965 kraaide, zoals hij had beloofd, de dreiging van een oorlog hang, nog steeds boven straat Malakka, die Indonesië van de jonge federatii scheidt. Van het ogenblik af, dat Maleisië geboren werd, op 16 septem ber 1963, heeft president Soekarno gedreigd met vernietiging van d< elf deelstaten van de vroegere federatie van Malakka plus Singapore Sarawak en Sabah. Terwjjl in de Maleisische hoofdstad Koeala Loem- poer en in Singapore feest werd gevierd ter gelegenheid van het tot stand komen van Maleisië, viel een menigte in Djakarta het gebouw van de Britse ambassade aan. Deze aanval, twee dagen na de zestiende september, luidde het begin in van president Soekarno's politiek var confrontatie, die moet leiden tot vernietiging van de federatie. Philippijnen precies staan weet men nie. zeker. Ze hebben Maleisië nog niet er kend, omdat de kwestie-Borneo nog niet is geregeld. Maar terzelfdertijd zijn de Philippijnen samen met de Verenigde Staten, Engeland, Australië en Nieuw - Zeeland, lid van de Zuidoost-Aziatische verdragsorganisatie, ZO AVO. Terwijl het grootste deel van de we reld min of meer onbekommerd het nieu we jaar verwelkomde, bracht Engeland duizend extra militairen en oorlogssche pen naar Maleisië over om er zijn toch al aanzienlijke troepenmacht te verster ken in het licht van de mogelijkheid van een Indonesische invasie. Die kwam niet, wel de verrassende mededeling dat In donesië zich uit de Verenigde Naties zou terugtrekken omdat ze aan Maleisië een zetel in de veiligheidsraad toegewezen hadden. Wat oorspronkelijk een vraag was, of de bevolkingen van Sera wak en Sabah, het vroegere Brits Noord-Borneo, zich zouden willen aansluiten bij de nieuwe federatie, is uitgegroeid tot een crisis van grote omvang. De Philippijnen wa ren ook van het begin af geïnteresseerd omdat aanspraken op Noord-Borneo her leefden. Nu is de vrees ontstaan, dat in het nieuwe jaar Indonesië zijn landingen op de Maleisische kusten zal intensiveren, dat Maleisië, geholpen door Engeland, tegen Indonesische bases zal optreden en dat een oorlog er het gevolg van zal zijn. In diplomatieke kringen bespeurt men ook tekenen dat de Chinese communisten een belangrijke rol zullen spelen door hulp aan Indonesië in het licht van het recente bezoek van China's minister van buitenlandse zaken, Tsjen Yi, aan Dja karta. In het gezamenlijke Chinees-Indonesi sche communiqué aan het einde van het bezoek, stond dat beide landen de strijd tegen imperialisme, kolonialisme en neo kolonialisme met hernieuwde ijver zou den aanpakken. En voorzover het Indo nesië betreft, is Maleisië het schoolvoor beeld van een neo-kolonialistische sa menzwering. De Russen zijn, vooral vanwege hun ruzie met de Chinezen, vermoedelijk de laatsten die in Zuidoost-Azië oehoefte hebben aan nieuwe moeilijkheden. Maar hun verantwoordelijkheid is er niet min der om, omdat zij het toch zijn geweest, die Indonesië hebben voorzien van straaljagers en straalbommenwerpers, oorlogsschepen en moderne wapens van andere aard. Aan de Maleisische kant hebben de Engelsen, gesteund door Australië en Nieuw Zeeland, de verplichting op zich genomen Maleisië tegen agressie van bui tenaf te beschermen. De Amerikaanse hulp aan Maleisië is tot nu toe voornamelijk moreel geweest, omdat de Verenigde Staten de handen vol hebben aan Zuid-Vietnam. Maleisië wees op het einde van het afgelopen jaar een Amerikaans aanbod van een kapi taalslening van de hand, omdat men de interest te hoog vond. Amerika, teleurgesteld in Indonesië, beëindigde de hulp aan dit land, maar het had er toen al voor honderden mil joenen dollars in hulp van uiteenlopende aard ingepompt. Men schat dat de Verenigde Staten van 1950 tot 1963 aan Indonesië hulp hebben verschaft voor een bedrag van ongeveer 643,9 miljoen dollar in leningen, techni sche bijstand, levering van overtollige voorraden, materieel enz. Waar in het conflict om Maleisië de ELISABETIISTAD Uit berichten af komstig van Kongolese vluchtelingen, maakt men op dat er ernstige verdeeld heid heerst onder de leiding der Kongo lese rebellen. Vele rebellensoldaten zou den weigeren om verder te vechten tegen de regeringstroepen en op het punt staan te muiten. De ene groep der opstandelingen zou onder leiding staan van „president" Gbenje en Gaston Soumaliot, terwijl de andere groep Thomas Kanza als leider erkent. Gbenje wordt ervan beschuldigd soldijgelden in eigen zak te hebben ge stoken. De soldaten zouden al drie maanden geen cent meer hebben ontvangen en op het punt staan tegen hun officieren in opstand te komen. Kanza wordt ervan beschuldigd con tacten met „anti-rebellenelementen" te onderhouden. Premier Tsjombe heeft intussen zijn bezoek aan Stanleystad en andere recen telijk op de rebellen veroverde gebieden drastisch ingekort en is al weer in de Kongolese hoofdstad teruggekeerd in verband met de voorbereidingen van zijn besprekingen in Brussel, waar hij van daag aankomt. Een menigte van naar schatting 10.000 mensen heeft premier Tsjombe enthou siast verwelkomd tijdens zijn eerste be zoek aan Stanleystad, sinds de bevrij ding van de stad enige weken geleden. Tsjombe zei: „Ik ben de vader die zijn kinderen komt bezoeken na de vrese lijke gebeurtenissen in deze stad", waar op de menigte schreeuwde: „De vader is teruggekeerd en ik lijd niet langer honger". Voor het westen had Maleisië in Zuid oost-Azië een bolwerk moeten zijn tegen communistische expansie naar het zui den toe. Voordat de toenmalige premier van Malakka, nu van Maleisië, het denk beeld van een federatie opperde, bestond de vrees dat Singapore, toen een zelfbe- sturend gebied binnen het Britse impe rium, communistisch zou kunnen wor den. Als deel van de federatie zou dit kunnen worden verhinderd. Maar omdsft Singapores overwegend Chinese bevol king de Chinezen die al in Malakka woonden, zodanig versterkte, dat het gele element de overhand zou krijgen, wer den aan de federatie de gebieden in Brits Noord-Borneo toegevoegd om het even wicht te herstellen. En zo is te verklaren dat van Maleisië's om en na bij de tien miljoen onderdanen iets minder dan vier miljoen Chinezen zijn. Indonesië heeft nooit gebiedsaanspra- ken laten gelden op Serawak of Sabah, hoewel dit land geheel Borneo bezuiden genoemde gebieden bezit. Waarom dan het conflict? Wat erg simplistisch ge&teld kan men zeggen, dat het conflict is ontstaan omdat Indonesië nooit heeft aanvaard dat de volkeren van Serawak en Sabah deel wilden gaan uitmaken van de federatie van Maleisië, zoals van de zijde van Engeland, Ma leisië en de Verenigde Naties is verze kerd. Indonesië bleef op zijn standpunt staan, hoewel een Brits-Maleisische commissie onder leiding van lord Cobbold de ge bieden bezocht om de wil van het volk te peilen, en er een volksstemming werd gehouden, waarvan de uitslag werd ge verifieerd door de Verenigde Naties. Voor de hulp aan terroristen in Ma leisië, later gevolgd door levering van ongeregelde en geregelde soldaten, heeft Indonesië als excuus aangeroerd dat de plaatselijke bevolking zulks wilde. Het ging daarbij af op een verzoek van sjeik A. M. Asahari, die in december 1962 in Broenei een mislukte revolte op touw zette en zich sindsdien noemt „pre mier van de revolutionaire regering van Noord-Kalimantan" (de Indonesische naam voor Noord-Borneo), Serawak en Sabah inbegrepen. De Indonesische regering beweert voorts dat „Britse imperialisten" Malei sië gebruiken om Indonesië te omcirke len hoewel dit, wat de bevolking be treft, tien keer zo groot is. En het eist dat alle Britse basissen in het gebied ontruimd worden. De regering van Maleisië is van me ning dat aan de wensen van het volk van Serawak en Sabah volledig is tege moet gekomen door de sondering door Brits-Maleisische en V.N.-missies (Cob bold c.s. consulteerden de sultan van Broenei en diens medewerkers, die zich aanvankelijk bij de federatie zouden aan sluiten. maar later opteerden voor uit sluiting). Indonesië en Maleisië om goede dien sten aan te bieden, maar alles bleef vruchteloos. In het westen is de theorie favoriet ernstiger wordende economische moeilijk dat Soekarno, geconfronteerd met steeds heden, crisissen buiten de grenzen nodig heeft om de aandacht af te leiden. Voorts zijn er de geruchten over zijn ziekte en toenemende macht van de Indonesische communistische partij. Waarnemers in Londen vragen zich in verband met een en ander niet alleen af wat Soekarno's volgende stap inzake De jacht op Indonesische infil tranten is intussen een routine werk geworden in de gebieden van de Maleisische federatie. Hier wordt e<*n gevangen Indonesiër op weinig zachtzinnige wijze mee gevoerd. Maleisië zal zijn, maar ook hoelang hij het nog zal uithouden en wat zal gebeu ren als hij weg is. MOSKOU „Rode Ster", het orgaan van het Sovjet-Russische ministerie van defensie, heeft woensdag twee onlangs door Eisenhower geuite meningen over de tweede wereldoorlog tegengesproken. Volgens Eisenhower had president Frank lin Roosevelt een fout begaan, door van de Duitsers onvoorwaardelijke overgave te eisen. Het blad schrijft nu volgens Tass: ,,De positie van de tegen Hitier gerichte coa litie tijdens de oorlog was duidelijk uit eengezet door de Sovjet-Unie. die geen enkel compromis met het Reich wilde. De formule van totale capitulatie had de steun gekregen van alle vredeskrachten: „zij beantwoordde geheel aan de anti fascistische gevoelens van de volkeren en droeg bij tot de mobilisatie van de massa voor de uiteindelijke overwinning Maar naarmate het Sovjet-Russische le ger verder naar het westen oprukte, be gonnen de reactionaire kringen van de V.S. en Engelapd meer en meer aan te dringen op handhaving van het nazi-re giem als tegenwicht voor de Sovjet-Unie. en tegen het einde van de oorlog vonden deze stemmen steeds meer weerklank". „Rode Ster" zegt voorts, dat het niet juist is dat Duitsland in de Ardennen zou zijn verslagen. „De Anglo-Amerika- nen bevonden zich zelf in een gevaarlijke LONDEN De Britse politie zoekt naarstig naar de „ontvoerde" grey- ïound ,,Hi Joe", Engelands kostbaarste racehoud, die de 10-1 favoriet van de in juni te houden Greyhound Derby op Epping Forest is. Het dier is meer dan 5.000 pond ster ling waard. Er is een beloning van 500 pond sterling uitgeloofd voor zijn te rugkeer. De hond werd zaterdag uit zijn ken nel dichtbij Epping in Essex gestolen situatie en konden slechts van een cata strofe gered worden door het winterof fensief van het Sovjet-Russische leger, waar Churchill om verzocht had. Dat zijn de feiten en men kan de beslissende rol die de Sovjet-Unie en haar leger heeft gespeeld niet verkleinen door vervalsing van de geschiedenis en verdraaiing van de waarheid", aldus het blad. VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft gisteren gezegd dat hu zijn armen zou willen uitstrekken en ,de afgescheiden broeders uitnodigen zich weer aan te slui ten in de eenheid van de kerk van Chris tus". De Paus verscheen gistermiddag voor het raam van zijn studeer kamer, dat uit ziet op het St.-Pietersplein waar onge veer 15.000 personen verzameld waren ter gelegenheid van het feest van drie koningen. Hij gaf de menigte zijn zegen en herin nerde eraan, dat hij precies een jaar ge leden in Bethlehem was. „Dezelfde gedachte als toen komt in on ze geest op", aldus Paus Paulus, „wij wil len onze geloofsbelijdenis in Christus her nieuwen en de wereld de boodschap van het christendom aanbieden als een teken van vriendschap en verlossing". De Paus vroeg om in gebeden de voor spraak van de Heilige Madonna te vragen opdat „deze verwachtingen worden gerea liseerd". EEN KRACHTIGE aardschok heeft voor de tweede maal deze week ern stige schade aangericht in het Algerijn se stadje M'Sila. Duizenden daklozen lijden ernstige koude. Francisco Franco Oj. Voor en na de vorming van Maleisië zijn conferenties gehouden om niet al leen de Indonesisch-Maleisische maar ook de Philippijns-Maleisische geschillen op te lossen. In januari 1964 stuurde presi dent Johnson zijr. toenmalige minister van justitie, Robert F. Kennedy, naar AMSTERDAM „Verdachte heeft met voorbedachten rade gehandeld, an ders had hij niet speciaal een mes ge pakt maar b.v. met een stoel naar het slachtoffer geworpen", zei de officier van justitie te Amsterdam gisteren in zjjn requisitoir tegen de 30-jarige lasser C. T., die wegens poging tot doodslag een gevangenisstraf van een jaar en maanden met aftrek van preventieve hechtenis tegen zich hoorde eisen. Verdachte had op 4 september van het vorig jaar de 25-jarige caféhouder W. de Vries met een vleesmes, waarvan het lemmet 20 centimeter lang was, tot tweemaal toe in de buik gestoken. Een spoedoperatie heeft het leven van de heer De Vries gered. Verdachte was op de dag van de misdaad naar zijn vriendin gegaan, die boven de zaak van de caféhouder woont. Plotseling hoorde de caféhouder een gil, waarop hij naar boven snelde. Daar zag hij, dat verdachte zijn vrien din bij de haren vasthield. Volgens de caféhouder had hij de serveerster toen ontzet, waarna de laatste blootsvoets in pyjama de straat op rende en later bij buren de politie waarschuwde. De vrouw van de caféhouder vertelde te hebben gezien dat verdachte een vlees mes uit een kast pakte en dit bij zich stak. Toen de caféhouder de deur voor de lasser openhield, had deze tijdens het passeren plotseling gestoken. Vol gens de vrouw van de caféhouder had zij de lasser toen met een sleutelbos een aantal fikse slagen op het hoofd ge geven, waarna de „messesteker" de vlucht nam. De raadsman vond dat het voor zijn cliënt het beste was, als hij zo spoedig mogelijk weer naar zijn gezin in Suri name kon gaan. „Zijn gezin is bereid terstond passage voor hem te boeken, zodat ik aandring op uiterste clemen tie". Tijdens het verhoor van de vriendin van verdachte, viel de president van de rechtbank plotseling tegen verdachte uit: „Wilt u die vrouw niet zo onbe schaamd aankijken!", waarna hij de verdachte naar de getuigenbank ver wees, waar hij wat verder van haar afzat. De uitspraak werd bepaald op 20 ja nuari. SAIGON In Zuid-Vietnam is volgens een Amerkaans militair de Vietcong niet zonder succes tot een nieuwe strijd- methode overgegaan, die er op is ge richt langere veldslagen op groter schaal te voeren. De slag bij Bink Gia, die meer dan een week heeft geduurd, zou hiervan het eerste voorbeeld zijn. Daar bij kwamen 200 regeringssoldaten om het leven, werden er 190 gewond en worden er nog 65 vermist Buitgemaakte com munistische documenten wijzen boven dien in de richting van een nieuwe tac tiek. De Amerika a wees er vei'der op, dat de provincie Phaeoc Tuy ideaal" is om de nieuwe tactiek uit te proberen. De provincie bestaat voornamelijk uit dicht oerwoud en rubberplantages, waardoor hun bewegingen vanuit de lucht niet zijn na te gaan. De provincie is te dun be volkt om voor de regeringstroepen van waarde te zijn bij de opsporing van re bellen De regeringstroepen zullen bin nenkort steun krijgen van 3.000 Philip- pijnse experts op het gebied van de psychologische oorlogvoering. Noord-Vietnam heeft intussen weer eens melding gemaakt van een incident, waarbij drie schepen van de Amerikaan se marine en hun Zuidvietnamese „hand langers" de Noordvietnamese territoria le wateren zijn binnengevaren en Moei Boe bombardeerden. Het is het tweede incident in drie dagen, waarvan Noord- Vietnam melding maakt. Daags voordien hadden drie Amerikaanse en Zuidvietna mese schepen het dorp Vinh Thach be schoten. blijft „Caudillo (Van onze correspondente) MADRID Prins Charles Hugues maakt het de Caudillo niet gemakkelijk. Generaal Franco kan zich, nog steeds, de weelde veroorloven van een aantal al dan niet Carlistische troonpretendenten om de een handig tegen de ander uit te spelen maar intussen zelf de teugels strak in handen te houden. Het kan hem dan ook niet schelen, of er in plaats van 252 Spaanse troonpretendenten nu 253 bestaan, die allen vechten om een been dat ze nimmer zul len krijgen. Het feit dat de Spaanse regering de vorige week 31 december opnieuw aan prinses Irene en haar echtgenoot heeft laten weten, dat zij zich ten strengste moeten onthouden van Carlis tische politieke activiteiten, betekent alleen, dat de regering geen moeilijkheden wenst, evenals met Op 31 december richtte generaal Fran co zich tot de Spaanse bevolking in een boodschap, waarin hij zoals gebruikelijk verkondigde, dat de 25 jaren vrede on der zijn regering een kostbaar bezit be tekenen. Bovendien gaf hij enige consig nes voor een voorspoedige toekomst en een betere samenleving van de Span jaarden. Onder andere zei hij, dat „de toekomst toebehoort aan de generaties die zullen leven", waaruit iedereen on middellijk opmaakt, dat Franco van plan is tot het eind van zijn leven hoofd van de staat te blijven. Drie jaar geleden berichtte hij zelf aan bepaalde Europese organisaties, als de N.A.T.O. U.N.O. en E.E.G., dat hij in 1966 afstand zal doen van de regering, teneinde van Spanje een monarchie te maken. Regerend vorst zal dan worden prins Juan Carlos de Bourbon y Battemberg, zodra deze 30 jaar oud zal zijn. Nu, in 1965, zijn wij dus nog slechts een jaar verwij derd van de verwezenlijking van Fran co's belofte. De laatste tijd doen er evenwel geruchten de ronde, dat ge zien het feit dat het Spaanse volk het onderling niet eens is over het toe komstig bewind, Franco besloten zou hebben om op zijn plaats te blijven. Daar hij immers wettelijk in 1947 bij generaal Peron het geval is. Toen eind novumher Charles en Irene de in Barcelona aangekomen Ne derlandse vloot wilden gaan begroeten, waarvan een groepje Carlisten gebruik wilde maken voor een betoging van aanhankelijkheid aan de Neder landse prinses, gelastte de provinciegouverneur de feestelijke ontvangst af. Hij verbood Irene en Char les, hun hotel te verlaten en liet een politiewacht voor de deur van hun hotel opstellen. De Carlis.- ten, die maar 0,6 pet. van de totale bevolking uit maken, moeten begrijpen, dat ze zich slechts mogen uitleven op de eerste zondag in mei, op de jaarlijkse bijeenkomst op de Monte Jurra. Buiten Navarra echter wenst de regering geen relletjes of demon straties, zeker niet als die gehouden worden voor een buitenlandse prins en diens echtgenote. Reeds geruime tijd heerst er in Bonn ongerustheid over de Amerikaanse po litiek inzake Duits land en de drasti sche uitbreiding van de handel van Amerika met de Oosteuropese landen, met name met Oost-Duitsland. Zo heeft de West- duitse regering aan Amerika ge vraagd of de Amerikaanse politiek t.a.v. de hereniging van West- en Oost-Duitsland veranderd is, en of zij het wat West-Berlijn betreft van pian is met de Sovjet-Unie op een akkoordje te gooien. Gelijktijdig liet de regering-Erhard nogmaals met na- rikaanse politiek met betrekking tot het Duitse vraagstuk geen verande ringen hebben voorgedaan. Officieel heet het nu dat het ver trouwen tussen Bonn en Washington „volledig is hersteld". Hoe staat het nu in feite met de Duitse kwestie? Amerika wil in de eerste plaats dat aleer tot een nieuw initiatief wordt overgegaan de westelijke bondge noten het met elkaar volledig eens zijn over de ie volgen politieke lijn. Gezien de onbuigzaamheid van de Russische onderhandelingspartner is eensgezindheid onder de westelijken beslist geen luxe! Amerika wil voorts dat tegelijk met de Duitse kwestie de veiligheid voor heel Midden- Europa ter sprake komt. ren Gordijn, is het onbehagen in Bonn nog gegroeid en vreest het nog meer tegenwerking van Franse zijde. Voor Bonn zal het pijnlijk zijn als De Gaulle me: Oost-Duitsland of met de Sovjet-Unie een regeling zou voorstellen aan de westelijke bond genoten betreffende de Duitse oost grens! In diplomatieke kringen wordt dit evenwel voor mogelijk gehouden. Specifiek westelijke voorstellen zijn er thans dus nog niet met betrek king tot de Duitse kwestie. Wel heb ben de Sovjet-Unie en West-Duits- land reeds geruime tijd geleden elk een oplossing voorgesteld, die zij nog steeds voorstaan, maar die hemels breed van elkaar verschillen. Bonn wil een hereniging in fases, te begin ging wenst. In ieder geval heeft Mos kou er steeds weer op gehamerd dat een vredesverdrag alleen met twee „soevereine" Duitse staten zou kun nen worden gesloten en dat aan West-Berlijn een zelfstandige, inter nationale status moet worden ver leend. De hoop dat de Sovjet-Unie onder nieuwe leiding desnoods stilzwijgend van deze buitenspo rige eisen zou afstappen en tot een meer van werkelijkheidszin getui gende houding jegens de kwestie- Duitsland zou blijk geven, is tot nog toe niet in vervulling gegaan. Zoals bekend wordt deze drie-statentheorie door het Westen onaanvaardbaar ge acht. omdat hierdoor niet alleen Oost- Duitsland officieel wordt erkend, druk bekendmaken dat zij zal blij ven streven naar hereniging van Duitsland, en elke beschuldiging van de hand wijst als zou zij de kwestie- Duitsland als verkiezingstactiek ge bruiken. Erhard heeft reeds aange kondigd dat hij het Duitse vraag stuk ter sprake zal brengen bij zijn komende besprekingen met Johnson, De Gaulle en Wilson. Gisteren heeft de Amerikaanse re gering daarop de trouwe bondgenoot in Bonn gerust pogen te stellen door bij monde van haar ambassadeur McGhee te verklaren, dat de Duitse hereniging nog steeds boven aan de lijst van de meest brandende kwes ties staat en dat er zich in de Ame- De kans op het bereiken van eens gezindheid onder de westelijke bond genoten is mogelijk. Het kan alleen een hele tijd duren omdat Frankrijk op het ogenblik een politiek spel met West-Duitsland speelt, waarbij de Duitse kwestie als een soort druk middel wordt gebruikt. Het feit dat Frankrijk na afloop van de recente NAVO-ministerscon- ferentie heeft geweigerd een verkla ring mede te ondertekenen, waarin werd gesteld dat het Duitse volk recht heeft op zelfbeschikking, heeft Bonn zeer onaangenaam getroffen. En nu Parijs in het diepste geheim initiatieven ontplooit achter het IJze- nen met de vorming van een vier- mogendhedencomité. Onder leiding van dit comité zouden commissies uit Oost- en West-Duitsland samen moe ten werken. Over het vraagstuk van de grenzen heeft Bonn geen voor stellen ingediend. Zij heeft zich nl. op het standpunt gesteld dat alleen een regering voor geheel Duitsland dit zou kunnen doen. Bonn wil wel ..grote offers" brengen voor een ak koord, maar om tactische redenen wil zij nog niet bekendmaken wat deze offers inhouden. Het Russische plan tot hereniging loopt via een geheel andere weg. Het is trouwens zeer de vraag of de Sovjet-Unie wel oprecht een hereni- maar vooral omdat de vrees be staat dat er na het ontstaan van deze drie afzonderlijke staten geen her eniging meer mogelijk zal zijn. Twintig jaar na de tweede we reldoorlog en nog steeds is men geen stap verder met de Duitse kwestie. De hereniging zal nog verre zijn zo lang de zogenaamde Russische ont- spanningspolitiek zich niet ook over Duitsland en West-Berlijn uitstrekt. Wanneer daar nog bij komt een groeiende onverschilligheid in West- Duitsland zelf t.a.v. de hereniging met Oost-Duitsland, ziet de toekomst er voor het Duitse vraagstuk nog somber uit. algemeen referendum door 76 pet der bevolking tot Caudillo is verkozen voor de duur van zijn gehele leven. Censuur Sedert een maand of acht is in Spanje officieel de censuur opgeheven. Dit houdt in. da-t de dagbladredacteuren niet meer dagelijks het bevel ontvangen: schrijf vandaag dit en morgen dat. Men mag schrijven waarover men wil, alleen... de regering zit in een glazen huisje. Het ministerie benoemt ook de directeuren der dagbladen en tüdschriften, terwijl er kortgeleden twee gerechtshoven in het leven geroepen zijn om bedenke lijke artikelen in de Spaanse pers op hun inhoud te beoorlelen Profiterend van deze meerdere cen- suurvrijheid, besloot twee maanden ge leden het maandblad der Carlisten, dat in Pamplona uitgegeven werd, en oog luikend toegelaten werd, door de rege ring, nu wekelijks te verschijnen. Op glanspapier en in kleurendruk nog wel. Een der laatste nummers droeg op de voorpagina het staatsieportret van Ire ne en Charles, de Carlistische spes pa triae. Dit weekblad dat gepubliceerd wordt onder het motto God-vaderland- wettelijke privileges-freros-koning" wijdt een kritisch hoofdartikel aan de 25 ja ren vrede dat gedurende 1964 de slogan van het Franco-bewind is geveest. Men zegt daarin, dat de veelbesproken in greep der Spanjaarden nimmer werke lijkheid is geworden en dat de meer derheid van de bevolking geen herstel van de monarchie wenst. Bovendien be vat dii artikel kritiek tegen de regering. De inhoud ervan zou in geen enkel de mocratisch land de aandacht hebben ge trokken. maar in Madrid heeft het niet tegenstaande de opheffing van de cen suur aanleiding gegeven tot inbeslagne ming van het blad. Geen verbanning Het consigne der Spaanse regering, dat Irene en Hugo zich moeten onthou den van politieke activiteiten, is van geen belang, want Franco heeft er geen enkel belang bij hen eventueel uit Span je te verbannen. Hij beijvert zich juist te bewijzen, dat er in zijn land een'vol ledige vrijheid heerst, zelfs al gaat dit tegen zijn bewind in. Ook generaal Pe ron werd voor de keus gesteld: of Ar gentinië, maar dan gaat u Spanje uit, of in Spanje blijven maar danhoudt u zich koest. Peron schijnt voorgoed Tor- remolinas te hebben gekozen om er een heerlijke vakantie in de winter te ge nieten. In elk geval wil Franco geen stakingsbe wegingen in zijn eigen land en evenmin politieke activiteiten van buitenlandse gasten, waartoe dus Charles Hugues de Bourbon behoort, die al twee jaar lang moeite doet de Spaanse nationaliteit te verkrijgen. In Pamplona heeft men de indruk, dat het recente verbod aan Irene en Charles om geen gebruik te maken van adellijke titels, die de kroonprins toe komen, door de regering uitgevaardigd is om loze geruchten in het buitenland de kop in te drukken. In Carlistische kringen weet men zeer wel dat Charles' kansen zeer miniem zijn. Maar een beet je publiciteit komt altijd van pas. Enkele dagen geleden stonden op het monument voor de gevallenen in vredV'zouden bevorderi FRANCO Pamplona geschreven: God-vader land-koningis opium voor het volk, een toespeling a la Karl Marx. Als reactie op deze terreurdaadorgani seerde de regionale Carlistische bewe ging van Navarra op zondag 3 dezer een plechtige herdenking, rondom dit monument. Overigens schrijft de Spaanse pers nooit over de Ca2Tisiische beweging, en heerst onder d? bevolking weinig belang stelling. Twee vooraanstaande Carlisten, te weten de minister van justitie Itur- mendi en de voorzitter der Cortes, Don Esteban Bilbao, zijn officieel overgegaan naar de aanhangers van Juan Carlos de Bourbon, omdat het schijnt; dat deze inderdaad een goede kans maakt, de Spaanse troon te bestijgen. Generaal Franco echter denkt er nog niet aan, in 1965 het bijltje erbij neer te leggen. „Hij laat de toekomst in han den van de volgende generatie", m.a.w.: „Wie dan leeft wie dan zorgt". LOS ANGELES De nationaal com mandant van het American Legion, dat 2,6 miljoen oorlogsveteranen omvat, Do nald E. Johnson, heeft gezegd, dat zjjn beweging niets voelt voor bezoeken aan de Verenigde Staten van Russische re geringsleiders, zoals voorgesteld in pre sident Johnsons „State of the Union" boodschap. Johnson, die sinds zijn verkiezing in september '64 zijn eerste officiële betoek aan Californië bracht, zei dat de rege ring in Washington er beter aan zou doen eerst haar bondgenoten te raadplegen voor de Russen. Hij geloofde niet dat ..voortgaand gevrij met. de internationale communistische samenzwering" en „nieu we concessies aan de roden" de wereld-

de Stem | 1965 | | pagina 3