„We spuien zoveel we maar kunnen Provinciaal post karretje krijgt mooie oude dag België, vooral Antwerpen, na zes dagen opgelucht Vloot voor Vlissingen is al wat geslonken Delta dupeert scheepsbouw rond Heusden Armada wijkt uit Boter en kaas stuk duurder Voor Brabants wegen is 28 miljoen per jaar te weinig De Gaulle geeft persconferentie Willem Ruys" overgedragen DAGBLAD VOOR ZEELAND Even een sigaret opstekenfabriek na ar de vaantjes Onderhandelingen worden voortgezet Zwaar bewolkt Gevolg EEG-regeling Eerste ploeg vandaag op Spanning in en om stadion K. v. K-VOORZITTER: WATERSTAAT TERNEUZEN: Belgisch verwijt ongegrond Zugspitze houdt skiërs vast Neutronen moeten doodsoorzaak vaststellen Russen willen robbenjacht verbieden Prof KooyBreda krijgt Franse ruimtevaart- onderscheiding 105e JAARGANG No. 24785 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 fel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG V ANUAR1 ^6:. Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus; TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) REGERING BREEKT DE HAVENSTAKING (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK De scheepswerven in Heusden en de overige plaatsen in het noorden van Noord-Brabant, worden ernstig gedupeerd door de afsluiting van de zeearmen. Zy zullen na de vol tooiing van het Deltaplan namelijk niet meer van het tij kunnen profiteren. De bedrijven zullen daarom grote investe ringen moeten doen om hun hellingen aan de vaste waterstand van straks aan te passen. Dat zei gisteren de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor noorde lijk Noord-Brabant te Waalwijk, de heer J. Timmermans. Die aanpassingen zullen moeten be staan uit volledige vernieuwing van hellingen en dokken, verlenging van de hellingen of uitbaggeren van het wa ter vóór de werven. Men kan er echter nog niet mee be ginnen, omdat men in en rond Heus den nog niet weet hoe de nieuwe wa terstand wordt. ,.We hebben dat al een half jaar geleden aan minister Van Aartsen gevraagd", aldus de heer Tim mermans, „maar we hebben nog steeds geen antwoord gekregen". LONDEN Een arbeider in een metaalfabriek in het hartje van Londen nam gisteren éven de tijd voor een sigaret. Het resultaat was een ontploffing, die de fa briek in lichterlaaie zette en de gevel van het gebouw in een puin hoop veranderde. Zeven mensen werden gewond, waarvan twee ernstig. Na het ongeluk vertelde de 23- jarige arbeider Kenneth Lloyd- Lewis: ,,Ik was met mijn maat be zig met een acetyleenbrander een stuk metaal door te snijden toen mijn collega een sigaret wilde op steken. We draaiden de kraan van de fles dicht. Toen ik de vlam la ter wéér wilde aansteken hoorde ik een dof geluid en ik realiseer de mij dat het apparaat aan de binnenzijde toas gaan branden. Onmiddellijk daarop zag ik zwar te rook uit de fles komen. Ik gooi de de cylinder neer en liep de fa briek door om alle collega's te waarschuwen", aldus Lloyd-Lewis. „Met zijn allen zijn we toen naar buiten gerend, net een paar se conden voordat die ontploffing kwam", zei hij. (Van onze Belgische correspondent Luc van Gastel) ANTWERPEN De Belgische regering heeft gisteravond de burgerlijke mobilisatie bevolen van het stakend personeel der Antwerpsjs havenkapiteinsdien- sten. De regering nam deze be slissing krachtens volmachten, die haar in 1963 door het parle ment werden verleend. De maat regel wordt gerechtvaardigd door de zware schade, die de staking berokkent aan de belangen van de Antwerpse haven en van de hele Belgische economie. De re gering maakte de burgerlijke mo bilisatie bekend na urenlange moeizame onderhandelingen, waaraan vijf ministers, burge meester en schepenen van de stad Antwerpen, afgevaardigden van de Antwerpse scheepvaartkrin gen en van de betrokken vakbon den deelnamen. Deze onderhandelingen leidden tot geen enkel resultaat. De burgerlijke opvordering van de stakers betekent niet dat de onderhandelingen werden afgebroken. Een procedure werd uitge werkt om binnen de kortst mogelijke tijd tot een voor alle partijen aanvaard bare regeling te komen. Voor de Bel gische regering is de situatie ectuer de licaat. omdat zij te kiezen heeft tussen het alternatief van premies, die aan ambtenaren in openbare dienst door de privé-sector worden uitbetaald ener zijds en een weddenaanpassing, die soortgelijke eisen en conflicten in an dere sectoren van de openbare diensten kan uitlokken, anderzijds. AMSTERDAM ZAL de Nederlandse Opera in liquidatie voor het seizoen '64- '65 een subsidie van twee miljoen gul den verlenen. EEN INDONESISCHE student, die ge zegd heeft dat de economische toestand in Indonesië niet zal verbeteren voordat Soekarno overleden of vermoord is, is veroordeeld tot 15 maanden gevange nisstraf. VIER PERSONEN zijn om het leven gekomen bij een brand in een flatge bouw in Philadelphia. DE BEROEPSVERENIGING van crea tieve televisiemedewerkers, de groep 73. heeft de ministers Veldkamp en Bot gevraagd te worden betrokken in het overleg over de plaatsbepaling van het omroeppersoneel. EEN POOLSE handelsdelegatie, die in ons land besprekingen zou voeren, is door vliegtuigpech in Oost-Berlijn ge strand. IN LEIDEN is onder de naam „Neder lands Studenten Akkoord" een nieuwe landelijke (liberaal getinte) studenten partij opgericht. ..DAT KUNNEN wij ook", zegt de K.L.M. naar aanleiding van de bekend making van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Capitol, dat zij in charter retourvluchten van Nederland naar de V.S. voor minder dan 700 gul den per persoon kan uitvoeren. In de haven van Antwerpen was de jongste dagen de spanning voortdurend toegenomen. De bemanningen van de zeeschepen mochten van hun kapiteins niet aan de wal, om onmiddellijk aan het werk te kunnen gaan bij het einde van de staking. Enkele duizenden bin nenschippers lagen werkeloos in de ha ven, op de stroom, of in de kanalen, en de 11 a 12.000 havenarbeiders, ook al meer en meer tot werkloosheid ge doemd, gingen aan het morren en ver braken de solidariteit, die stakingen doorgaans kenmerkt: hun vakbonden keurden de staking van de havenkapi- teinsdienst uitdrukkelijk af. Sinds het uitroepen van de staking op oudejaarsavond door 800 havenar beiders hebben honderden tankwagens onafgebroken heen en weer gereden tussen de Antwerpse olieraffinaderijen en de diverse centrums in het binnen land om de bevoorrading in benzine en stookolie te verzekeren. De bevoor rading van Brussel begon desondanks precair te worden. Een der grote te Antwerpen gevestigde raffinaderijen had laten weten dat zij hedenavond het werk zou moeten stilleggen bij gebrek aan grondstoffen. Zoals men weet wei den talrijke tankschepen door de sta king geblokkeerd. Het verlies door het niet lossen van de 40 schepen, die in de haven liggen, wordt volgens sommige berichten geraamd op bijna 800.000 per dag. De loodsdiensten van Antwerpen en THEO LEFèVRE aan het werk te Vlissingen hopen intussen dat zij de wachtende armada van zeeschepen voor Vlissingen binnen 48 uur naar haar bestemming zullen kunnen bren gen. Daartoe zullen echter eerst de 110 schepen in de Antwerpse haven open zee gekozen moeten hebben. Van de schepen die deel uitmaakten van de vloot van Vlissingen, waren er gister avond al dertig uitgevaren naar nabu rige havens, zoals Gent, Brugge, Knok- ke en Rotterdam. Gisteren arriveerden in Vlissingen nog enkele kleinere sche pen, echter niet om te laden of te los sen, maar alleen om proviand in te slaan of noodzakelijke reparaties te la ten verrichten, waardoor de noodge dwongen wachttijd produktief gemaakt kon worden. Enkele schepen die voor Vlissingen voor anker liggen, bleken gisteren behoefte te hebben aan enig proviand, waarvoor de heer A. Kool wijk uit Vlissingen met behulp van loodsboten zorgde. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk mot regen of mist. Tot zwak afnemende wind, in hoofdzaak tussen noordwest en zuidwest. Later weer toenemend. Dezelfde temperaturen als gisteren of tets lagere. Vandaag: zon onder 16.47 uur. Maan onder 21.30 uur. Morgen: zon op 8.46 uur. Maan op 11.46 uur. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Boter en kaas worden voor 1970 in Nederland teminste 60 cent en 35 cent per kilogram duurder, als gevolg van de E.E.G.-regelingen. De kans is echter nog groter dat de consumentsprys voor deze artikelen met resp. 75 en 50 cent per kilogram omhoog zullen gaan. Een en ander valt af te leiden uit het nieuwjaarsoverzicht dat ir. B. van Dam, voorzitter van het produktschap zuivel, gistermorgen heeft gegeven. De verhogingen van 60 en 35 cent staan nog los van de zgn. richtprijs voor melk, waarover vermoedelijk nog dit jaar in Brussel een beslissing ge nomen wordt. Van deze richtprijs hangt de werkelijke verhoging van de consumentenprijzen voor boter en kaas ook in Nederland af. De voorzitter van het produktschap vreest, dat deze prijsverhogingen het binnenlands verbruik van boter en kaas ongunstig zal beïnvloeden en dat dit alles ernstige gevolgen kan heb ben voor de binnenlandse zuivelpro- duktie. De geringe prijsverhogingen in het verleden zijn er namelijk al oor zaak van, dat het binnenlands boter- verbruik vorig jaar met 10.000 ton te ruggelopen is. ANTWERPEN In Antwerpse havenkringen werd gisteravond ver nomen dat de stakers afgelopen nacht hun oproep om het werk te hervatten zouden krijgen, zodat he denochtend de eerste ploeg al op kan komen. Hard zal er, zo verwacht men, evenwel niet gewerkt worden, omdat de havenarbeiders vermoede lijk hun toevlucht zullen nemen tot een modelactie, die sterk vertragend zal werken. Terwijl in het stadion van Athene 45.000 mensen in spanning zaten te kijken naar de voetbalwedstrijd tus sen Panathinaikos en A.E.K., was de spanning buiten het stadion niet min der groot. Er waren nl. niet minder dan 15.000 voetballiefhebbers buiten de door de politie gesloten en be waakte poorten blijven staan toen het stadion al bomvol was. Vele wachten den trachtten daarna alsnog het sta dion binnen te komen door over de muren te klimmen (foto). De wed strijd zelf eindigde in onenigheid tus sen spelers en scheidsrechter en tus sen supporters onderling. WAALWIJK „Het blyft de vraag of het door de Tweede Kamer goedge keurde Rijkswegenfonds inhoudt dat er nu ook in Noord-Brabant meer wegen worden gebouwd dan het geval zou zjjn geweest zonder wegenfonds", aldus een in dit opzicht sceptische voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noordelijk Noord-Brabant. De heer J. Timmermans meende in het programma voor de aanleg van Brabantse wegen, zoals dat ontleend is aan het nieuwe wegenfonds wel een aanduiding te zien voor een positieve beantwoording van de vraag. „Maar als men de bedragen ziet die voor de Bra bantse rijkswegen voor 1965 zijn uitge trokken, dan stroken die daar toch niet mee", aldus de voorzitter, die eraan toevoegde er niet gerust op te zijn dat het gestelde doel zal worden bereikt, hoe verheugend de verhoging van 18 naar 28 miljoen gulden voor de Bra bantse wegen ook is. Hij is van mening dat er voor de uit voering van het Brabantse wegenplan tot 1970 per jaar aanzienlijk meer zal moeten worden uitgetrokken. De heer Timmermans merkte dit op in zijn nieuwjaarstoespraak. Het oude postkarretje van de provinciedat vroeger een ver trouwd verschijnsel in de Bossche straten was, is een museumstuk geworden, mede dank zij het hoofd van de huishoudelijk dienst ter griffie, de heer G. Philips (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Wij spuien zo veel mogelijk water uit het kanaal Gent-Terneuzen in de Westersclielde. Desondanks is het waterpeil nog on geveer 35 cm boven normaal. Wij kunnen echt niet meer water kwijt, hoewel we het graag genoeg zouden willen". Dat zei ons gisteren ir. J. Kandelaar van Rijkswaterstaat te Terneuzen n.a.v. een bericht in het dagblad Volksgazet (dat verschijnt in Gent en omgeving), als zou men in Terneuzen niet voldoende gebruik maken van de gelegenheid tijdens eb water te spuien, om de wateroverlast in Gent en omgeving te verminderen. Het betreffende bericht gewaagt van een „stugge houding" van de Nederlandse autoriteiten in dezen en doet het voorkomen als zou men in Nederland maar weinig begrip heb ben voor de ernst van de watersnood die momenteel in Belgisch Vlaande ren heerst. Men zegt van mening te zijn dat er in Terneuzen alle moge lijkheden zijn om zó veel water in de Westersclielde te lozen dat het waterpeil in het getroffen gebied met ongeveer 12 cm per zes uur zal zak ken. Naar ir. Kandelaar ons meedeelde wordt in Terneuzen water uit het kanaal geloosd door de spuiriolen van alle drie sluizen die momenteel beschikbaar zijn. Men loost uiteraard alleen wanneer in de sluizen niet ge schut kan worden: dat is ongeveer van half tij tot half tij, of gedurende ongeveer telkens zes uur. Alleen wanneer er opwaaiing van het water is, is die tijd wat korter. Het hoge waterpeil van het kanaal is volgens de heer Kandelaar een ex ceptioneel geval. „Er zijn wel eens afwijkingen van ongeveer 25 cm, maar 35 cm verhoging komt maar zelden voor. Het mag dus niet ver wonderen wanneer ook wij alle over tollige water graag kwijt willen. Nogmaals: we doen wat mogelijk is. Overigens laat men bij Rijkswater staat het betreffende bericht in de Volksgazet voor wat het is. „Het ver wijt aan Nederlands adres, dat in het bericht is vervat, zal zeker niet af komstig zijn van bevoegde Belgische instanties, waarmee wij gedurende de laatste dagen regelmatig contact over deze aangelegenheid hebben gehad. Men toonde in België alle begrip voor onze moeilijkheden en gaf zelfs gevolg aan ons dringend verzoek niet meer water in het kanaal te spuien dan strikt noodzakelijk is", aldus ir. Kandelaar. MüNCHEN De 20 skiërs die sedert zaterdag geïsoleerd zijn in een skihut op de top van de „Zugspitze", Duits- lands hoogste berg, gaan vandaag een poging wagen de buitenwereld te be reiken. Voor de tocht, die langs de zui delijke helling naar een enige honder den meters lager gelegen hotel zal voe ren, zullen alleen deskundige skiërs worden aangewezen. De helling die zij zullen afdalen staat bekend als verra derlijk. ROME Voor het eerst zal in de geschiedenis van de Italiaanse misdaad bij een gerechtelijk onderzoek gebruik worden gemaakt van de kernweten schap. De rechtbank van Bologna heeft een nucleaire proef bevolen om vast te stel len of de dood van mevrouw Ombretta Nigrisoli op 14 maart 1963 werd veroor zaakt door een hoeveelheid curare. Dr. Carlo Nigrisoli, afkomstig uit een aan zienlijke artsenfamilie, wordt ervan verdacht zijn vrouw te hebben gedood door middel van injecties, waarmee hij haar een overdosering verdovende mid delen zou hebben ingespoten. Deze nar cotica zou curare hebben bevat, een stof die door Zuidamerikaanse Indianen wordt gebruikt als gif voor hun pijlen. Andere proeven hadden geen resul taat. De rechtbank heeft nu een proef ge last door middel van een neutronen bombardement, dat het uiteindelijke antwoord moet geven. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het nit 1888 dateren de provinciale postkarretje, dat jaren lang op de rommelzolder gestaan heeft, is in volle luister hersteld. Het staat te prijken in de hal van de Statenzaal en het is de bedoeling dat het straks een plaatsje krijgt in het nieuwe provincie huis. Met het tweewielige handwagen tje zyn tientallen jaren lang de stukken van en voor het provinciaal bestuur door de Brabantse hoofdstad vervoerd. Dat het karretje het gebracht heeft tot een bezienswaardigheid is te dan ken aan gedeputeerde ir. H. van Haa- ren en het hoofd van de huishoudelijke dienst ter griffie, de heer G. Philips. Zij ontdekten het vehikel tijdens een speur tocht over de rommelzolder van het gouvernementshuis, waar het in dit tijdperk van de automobiel te vermol men stond. Onder leiding van de heer Philips hebben de chauffeurs van het provin ciebestuur het postkarretje vakkundig opgeknapt Men heeft zelfs de wielen teruggevonden. Die lagen op de ge- meèntewerf van de stad Den Bosch. Het enige dat eraan ontbreekt is de linkse carbidlantaarn, maar die duikt misschien ook nog wel eens op. Het wagentje is geschilderd in de kleuren van de provincie: zwart en geel.. Op de voorkant staat het pro vinciewapen met de klauwende leeuw geschilderd. Het is nog het oude, want het officiële wapen werd pas vastge steld bij koninklijk besluit van 15 juli 1920. Dat is, aldus Oosthoeks Encyclopedie, het aloude blazoen van het voormalige machtige hertogdom Brabant. De Bel gischs provincie Brabant en het ko ninkrijk België voeren hetzelfde wa pen. De kleuren van de Belgische vlag (zwart, geel en rood) zijn aan dit wa pen ontleend, evenals die van Noord- Brabant (geel en zwart). Onder de oorlog diende het karretje als transportmiddel voor de zelfverzor- gers aldus de heer Philips, die een en ander vernomen heeft van de vroe gere kamerbewaarder, de heer E. van Crey, die morgen 80 jaar wordt. De griffie-ambtenaren exploiteerden in die dagen een paar aardappelvelden en de piepers werden met het postkarretje gehaald. In september 1944 zou de voor malige griffier, G. A. M. van Rooy, ermee de boer zijn opgetrokken. In ieder geval heeft de bekende griffier, Vincent Cleerdin. het karretje meer malen gebruikt om provinciestukken mee naar huis te nemen. PARIJS De Franse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat president De Gaulle donderdag 4 februari een persconferentie zal houden de elfde sinds hij staatshoofd werd. Men neemt aan dat hij een belang rijke verklaring over de Franse buiten landse politiek zal afleggen, met name over de ontwikkeling van de Franse betrekkingen met de communistische landen en de huidige organisatie van het Atlantisch bondgenootschap. De Gaulle heeft klaarblijkelijk met opzet de pérsconferentie vastgesteld op een datum die na het bezoek van de Westduitse bondskanselier Erhard aan Parijs valt en vóór het bezoek van de Britse premier Wilson. De Franse pre sident zou graag willen weten of West- Duitsland bereid is met Frankrijk naar een onafhankelijke politiek voor Euro pa te streven of nog steeds de mening is toegedaan dat er geen sprake is van een keuze tussen Washington en Parijs. Dit laatste standpunt is in de ogen, van De Gaulle irreëel. De keuze kan volgens hem niet worden verme den. 55 ROTTERDAM Het motorschip „Willem Ruys" is gisteren definitief overgedragen aan de Italiaanse rederij Lauro in Napels. De moeilijkheden, die gerezen waren in verband met deze overdracht, konden alsnog worden op gelost. Het was een onverwachte en ge- improviseerde plechtigheid. De heer Theo Ruys dankte zijn personeel voor de toewijding waarmee zij het schip hadden „bestuurd". Kapitein Herman van den Heuvel uit Roermond heeft als herinnering nadat hij het commando had overgedragen de maatschappijvlag gekregen, die tot gisteren op de Wil lem Ruys wapperde. Het schip is vanmorgen om zeven uur uit de haven van Rotterdam ver trokken naar Palermo, waar het zal worden verbouwd. MOSKOU Russische experts zijn van mening dat de jacht op zeehonden in de Atlantische Oceaan gedurende minstens vijf jaar moet worden verbo den. Een onderzoek naar het aantal rob ben in het hoge noorden heeft een „catastrofale" uitdunning van het ras aangetoond. Russische specialisten on derzochten ongeveer 13.000 zeehonden in de Witte Zee en ontdekten dat zij van vier tot tien jaar oud waren. De intense jacht op deze dieren heeft het aantal zeehonden sterk doen dalen er de gemiddelde leeftijd drastisch omlaa gebracht. De situatie in de wateren rondon Groenland is even ontmoedigend. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Franse vereniging voor ruimtelijk onderzoek, AERA, heeft de voorzitter van de Nederlandse Vereni ging voor Ruimtevaart, prof. dr. J. M. J. Kooy uit Breda, de medaille d'astro- nautique toegekend. Prof. Kooy is erg blij met deze hoge onderscheiding, die niet alleen betrek king heeft op zijn wetenschappelijk werk voor de ruimtevaart, maar vol gens hem ook een uitdrukking is van de goede samenwerking tussen ruim telijke onderzoekers in Europa. De Franse vereniging heeft reeds eerder ruimtevaartpioniers onderschei den. De Rus Gagarin en de Amerikaan Glenn horen bijvoorbeeld tot de wei nigen die door de AERA werden on derscheiden. De medaille zal zaterdag worden overhandigd door de voorzitter van AERA, de heer J. Dominique Venturini, Beiden zijn dan aanwezig op een in Esplanade te Utrecht te houden sym posium over lucht- en ruimtevaart.

de Stem | 1965 | | pagina 1