:ruid door boek Joke Stroo, Zoutelande. terug van Jap anse reis Taalonderzoek in Land van Hulst Geen pompgemaai in afvoer- leiding langs Zandstraat Oostenrijkse huizen gaan verdwijnen ..Ik moet nog wel dertig brieven gaan schrijven Vriendelijk en gastvrij Vandaag Morgen Den Boscli niet egionale zender DROOMVAKANTIE VAN EEN ZESTIENJARIGE Vriendschap Ziek Op televisie INSTALLATIE VAN BURGEMEESTER TE ZUIDZANDE In Terneuzen Spelregel wedstrij d scheidsrechters - journalisten Drenkeling is jonge Griek AARDGAS IN BRABANT Jubilea in 1965 Paters Cisterciënsers Bus de sloot in START IN FEBRUARI Wetenschappelijke bezigheid voor drs. v. d. Ven Diefstal f 80.000 Vonnis tegen Commando bevestigd Ingelanden ex-polderTe duur Wateroverlast na verwerping goedkoop plan Verwend a&bïafl 0c ÜTctt! Meer gewicht Huiver G.S. vernietigen raadsbesluiten Vol vertrouwen Te Terneuzen Door matroos geschaakt meisje aangehouden J5 Banditi a Orgosolo. eurs 10,30 uur Alg. verg. koophandel. r iter 20 uur Bandieten T«n f' lur Traviata. DAGBLAD Dit, huiaU vAlN VvUtiNaDAG 6 JANUARI 196b innering aan 28 mei 1964: n Juliana en burgemees ters bekijken het beeld ip Zadkine. de van het werk geen goed •zekert Tralbaut, dat Wen- li „iedere gelegenheid in 'eekblad onder zijn stoel- te begraven"! overvloed van citaten die n zijn uniek archief ont- i we deze uitlating van E- erta Du Quesne-Van Gogh, ran de schilder, bijzonder ïheid, verering, veeleer, die de oudere (Vincent) toedroeg nvang aan, hand aan hand de ontwikkeling van diens nenen, dat Theo niets in ag, moet een passage als van zijn brieven toch wel we moeten wachten of het dat hij genie heeft. Ik ge- nneer zijn werk goed wordt, ïroot man worden. ns te ver voeren, moesten nteressante details de aan- ?n. Men leze er het onge- de essay van dr. TalbaUf Wat hij b.v. vertelt over ïg tussen de Amsterdamse Isaacson en de gebroe- dgh zal voor velen nieuw hreef al in 1889 als eerste kenis van Vincents kunst, t van zijn, "oms al te ge- betoog, legt de Antwerpse is nog eens de nadruk op van Zadkines visie. Van eeld om een fataal mis- zoals Elseviers Weekblad een sprake. Mocht de di- iit periodiek ooit een op- de Frans-Russische beeld- n verlenen dan zou dit kun- ►r „een standbeeld van het stand" waarvoor Roelandt model zouden kunnen staan albaut! schappelijk oogpunt hadden zien dat burgemeester Man- I adviseur hun verweer in vorm gegoten hadden. Met n is niemand gebaat, 1 zeker, dat over een mo- overse tussen Theo en Vin- tste woord nog niet gespro- lopen daarom dat dr. Tral- Zunderts pamflet nog eens studie zal laten volgen. Hij ook het materiaal kunnen at hij nog in petto heeft, n goed advocaat heeft hij tantie nog niet al zijn kruit WILLEM v.d. VELDEN. onze correspondent) 3H B. en w. hebben de in de gemeenteraad laten ij geen aanleiding zine om pannen voor de oprichting onale radio- en televisiezen- (Van onze verslaggevers) SCHIPHOL/ZOUTELANDE Joke Stroo uit Zoutelande, 16 jaar en leerlinge van de vierde klas van de christelijke h.b.s. te Middelburg, is weer terug. Volkomen onverwacht en zonder dat zij er iets voor heeft hoeven doen werd zij eind vorig jaar uitgekozen voor een droomvakan tie van twee weken in Japan. Jan Huynen (Maastricht), Jan Tomson (Alkmaar) en Jesse Bos (Groningen) waren de andere gelukvogels. Beladen mjst cadeaus en boordevol herinneringen zijn ze gistermorgen vroeg op Schiphol teruggekeerd. Zij nuttigden daar een Hollands ont bijt met kaas. „Erg lekker na al dat Japans gedoe", aldus Joke Stroo gistermiddag nadat trein en bus haar weer bij haar ouders aan de Postweg te Zoutelande hadden afgeleverd. Zo goed als het gehele programma werd door de televisiecamera's vastge legd. Vier maal is een televisiereportage van hun bezoek uitgezonden. Slechts één keer is het Joke Stroo en Jesse Bos ge lukt zonder het overigens zeer gewaar deerde escorte van de Japanse gastheren door de binnenstad van Tokio te slente ren. Zij hebben toen iets kunnen proe ven van de sfeer in de kleine zijstraatjes mét hun vele kroegjes en kleine huisjes. Zij waren echter verstandig genoeg om zich niet te ver van de hoofdstraten te wagen en het alleen bij kijken te laten. Wat haar het meest opgevallen is in Japan? „De Japanners waren ontzettend vriendelijk en gastvrij. Tokio was vrese lijk druk: gewoon niet te vergelijken met onze grote steden. Ik had me Japan veel armer voorgesteld. Japan zal in de toekomst een heel belangrijk land wor den. En overal waar je komt hebben ze het over Anton Geesink. Wat ook opvalt is dat prinses Beatrix zeer geliefd is in Japan". Joke Stroo en de drie andere middel bare scholieren zijn op 20 december naar Japan vertrokken. Zij gingen op uitno diging van de Asahi Glass Company, die al enige jaren een uitwisselingsprogram ma financiert tussen Japanse studenten en studenten uit andere landen. Vóór deze uitwisseling met Nedei-land, waar voor de K.L.M. bemiddeling heeft ver leend, hebben reeds uitwisselingen plaats gehad met Nieuw-Zeeland en Oostenrijk. Toen de vier Nederlandse studenten naar Tokio vertrokken werden ze verge zeld door zeven Japanse studenten, die op terugreis waren van hun vakantie aan Nederland. De Nederlandse jongens en meisjes hebben in Japan een druk programma afgewerkt. Zij vierden Kerst mis in Nagasaki, oud en nieuw in Tokio. Jammer genoeg zijn alle vier studenten rond nieuwjaar ziek geworden, waar schijnlijk van iets wat zij op oudejaars dag hebben gegeten. Joke Stroo heeft de oudejaarsavond zelfs in bed moeten door brengen. In de loop van nieuwjaarsdag Jesse Bos (links) en Joke Stroo (rechts) aan tafel in Japan herstelde zij gelukkig weer. Het is wel opgevallen, dat Japanners veel meer werk van hun nieuwjaarsviering maken dan Nederlanders. De straten zijn uit en op oudejaarsdag ceremonieel thee ge- bundig versierd wordt er heel dronken. ZUIDZANDE De nieuwe burgemees ter van Zuidzande, de heer J. de Wilde, zal zaterdagmiddag 16 januari als zo danig: worden geïnstalleerd. Gisteren heeft hij een eerste bezoek aan Zuidzan de gebracht. Hij maakte er kennis met de wethou ders Adr. Luteyn en Iz. de Hullu, met het secretariepersoneel en met de postcom- mandant van de rijkspolitie. Jhr. mr. A. de Casembroot, commis saris van de koningin in Zeeland, heeft de heer De Wilde op het einde vain de middag beëdigd in het Provinciehuis te Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het ligt in de bedoe ling van de Scheidsrechtersvereniging Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen op zaterdag avond 27 februari a.s. in hotel Des Pays- Bas te Terneuzen een spelregelwedstrijd tussen vijf leden-scheidsrechters van de vereniging en vijf sportmedewerkers van de in deze contreien het meest gelezen dag. en weekbladen te organiseren. Het team van journalisten zal. indien moge lijk, worden gevormd uit medewerkers van Dagblad De Stem. PZC. Het Vrije Volk, De Vrije Zeeuw en het Nieuws- en Reclameblad. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het zoeken naar de maandagmiddag overboord geslagen op varende van het Libanese schip „Kissa- vos" voor de rede van Vlissingen, is gisteren voortgezet. Het heeft echter geen succes opgeleverd. Gistermorgen pas kon de rijkspolitie te water in kennis worden gesteld van de identiteit van het slacht offer. De ongelukkige bleek te zijn de 17-jarige dekjongen Emanuel Chrisakis, een Griek, afkomstig van het eiland Sa- mos. Een tweede drenkeling, die tegelijker tijd te water raakte, heeft de reddingslijn aan de achterkant van het schip kunnen grijpen. Via een touwladder kon hij weer aan boord komen. Joke Stroo en haar medestudenten hebben o.m. het keizerlijk paleis, vel schillende middelbare scholen, een aan tal fabrieken, enkele tv-studio's en het Kabuki-Theater in Tokio bezocht. In laatstgenoemde gelegenheid maakten zij, tijdens de pauze van een toneeluitvoe ring, kennis met een van de bekendste acteurs van Japan. Wat hun bezoek aan de scholen betreft is het Joke opgevallen dat de Japanse studenten zoveel sport krijgen (400 minuten per week) en dat een tekenles die zij bijwoonde, veel ru moeriger van aard was dat ooit in Ne derland het geval zal zijn. eDe Nederlandse studenten hebben in de afgelopen twee weken veel vriend schapsbanden aangeknoopt in Japan, vooral met de studenten met wie zij veelvuldig in contact zijn geweest. Joke Stroo bijvoorbeeld zal er echt wel de nodige „penfriends" van over houden. „Ik krijg het nog druk deze week", zei ze gistermiddag, „ik moet wel dertig brieven schrijven". Joke was echt moe. Van de reis na tuurlijk („maar zes uur geslapen van nacht in het vliegtuig") maar toch vooral van de aaneenschakeling van ge beurtenissen en evenementen in dat verre Japan. Voor Joke Stroo zijn Tokio, Nagasaki, Kokura, Kyoto, Kobe, Nagoya en Atami voortaan méér dan namen al leen. Deze middelbare scholiere uit het kustplaatsje Zoutelande heeft, zoals een van haar gloednieuwe Japanse vriendin nen het uitdrukte, in twee weken meer van Japan gezien, dan de meeste Japan ners er in tien jaar of zelfs hun hele leven van zullen zien. Dat zo'n vakantie nogal wat vergt van een zestienjarig meisje laat zich verstaan. Hoewel de christelijke h.b.s. in Middelburg gisteren al weer begonnen is dacht Joke toch nog wel de hele week thuis te blijven. „Ik moet echt goed uitrusten". Wat ze deze week óók nog zal doen is alle cadeaus <„De kamer staat vol") een goed plaatsje geven, haar kimono aan trekken, haar vader en moeder met stokjes leren eten, een verslag schrijven voor de schoolkrant en zich voorberei den op de lezing die zij voor de leerlin gen van de christelijke h.b.s. over haar droomvakantie in Japan zal geven. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Nistelrode is de eerste Brabantse gemente die aardgas kreeg. Maandagmorgen heeft de commissaris van de koningin drHl C. N. M. Kortmann de gasvlam ontstoken, et dorp heeft nog maar één huisaansluiting, namelijk die van burgemeester H. de Wit. Maandag kreeg ook Boxtel aardgas. Men verwacht dat Boxtel op 20 februari geheel van aardgas voorzien zal zijn. Het Nederlandse gezelschap voor een Boeddha-beeld in Kamakura. Joke Stroo is de tweede van rechts. DOM JOANNES VAN ENGELEN 50 jaar professie: 17 oktober Dom Jo annes v. Engelen, abt en 28 november pater Alphonsus Lieven. 25 jaar professie: 25 februari de paters Stephanus Leijten, Robertus Cornelissen, Godefridus Claessen, Aloysius Coppens, Dionysius van Doremalen. Paulus Groot- Kormelink, Henricus van Hoorn, Alberi- cus Bak, 1 november Gulielmus v. d. Broek en Raymundus van Kessel. 25 jaar priester: 21 december de pa ters Augustinus Heestermans, Stanislaus de Groot, Lambertus v. Veldhoven, Ber- nardus v4 Son. BRESKENS Dinsdagmorgen is op de provinciale weg OostburgZuidzande een bus van de n.v. Stoomtram Breskens ten gevolge van de gladheid van de weg ge slipt en in een sloot langs de weg te recht gekomen. De bus liep hierbij scha de op. De weinige inzittenden kwamen met de schrik vrij. Later op de dag is de bus door een takelwagen uit zijn benarde positie gehaald. Het verkeer moest enige tijd worden omgeleid. (Van een onzer verslaggevers) HULST Gedurende de komende jaren zal drs. M. Ch. J. van de Ven uit Hulst, leraar Nederlands aan het Janseniuslyceum te Hulst, een taalsociologisch onder zoek verrichten in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen in het algemeen en het Land van Hulst in het bijzon der. Met het onderzoek, dat overigens zal worden ingesteld in samen werking met o.m. de Centrale Commissie voor Onderzoek van het Nederlandse Volkseigen, af deling dialectologie van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, de Nijmeeg se Centrale voor Dialect- en Naamkunde, het Instituut voor Algemene Taalkunde tje Nijme gen, zal waarschijnlijk in de maand februari worden begon nen. Drs. Van de Ven is afkomstig uit 's-Her- togenbosch. Hij was vroeger verbonden aan het Agneslyceum te Leiden en kwam in I960 naar Hulst Zijn vrije uren besteedt hij aan o.pi. taalonder zoek, hetgeen hij overigens niet als zijn hobby beschouwt: „Het is al met al maar een zeer wetenschappelijke be zigheid", zoals hij pleegt te zeggen. Drs. Van de Ven verkeert overigens nog in het ongewisse over de al dan niet goe de resultaten van het onderzoek. „Het belangrijkste voor het welslagen van het onderzoek is dat de bevolking van het Land van Hulst ons alle mogelijke medewerking zal verschaffen", ver klaarde hij. De heer Van de Ven beschouwt het Oost-Zeeuwsch-Vlaamse taalonderzoek als een vervolg op het taalsociologisch onderzoek, dat men in de afgelopen ja ren heeft uitgevoerd in de Overijsselse Noord-Oost-polder. Hij is momenteel doende de resultaten van het onderzoek te hervatten in een monografie. „Men zal die monografie te zijner tijd met gemengde gevoelens lezen omdat het onderzoek niet in alle opzichten is ge slaagd: er waren onvoldoende normen voor dit onderzoek bekend. Wellicht komen die normen bij dit onderzoek duidelijker uit de verf", hoopt hij. Het taalonderzoek zal worden gevoerd onder de ongeveer 6000 Oost-Zeeuwsch- Vlamingen in het Land van Hulst, die in leeftijd variëren van 40 tot 55 jaar. Ongeveer 74 pet. van deze mensen komt uit het Land van Hulst. De be doeling van het onderzoek is eventuele samenhangen te ontdekken tussen de sociale en taalkundige bevolkingsgroe pen. Het onderzoek zal worden ingezet met het invullen van vragenlijsten door hopelijk alle 6000 in aanmerking ko mende personen. Het is overigens nog de vraag of er een massale medewer king aan het onderzoek zal zijn. Aan een onlangs gehouden proefenquête heeft ongeveer 20 pet. meegewerkt. Drs. Van de Ven verwacht dat dit percenta ge bij het eigenlijke onderzoek aanmer kelijk hoger zal liggen. De gegevens, die de vragenlijsten zullen opleveren, zullen worden verwerkt in een compu ter, die een indeling van de bevolking in verschillende groepen zal maken. Vervolgens zullen selecte steekproeven in de groepen worden genomen: men zal verschillende personen bezoeken en ge sprekken met hen op de band opnemen. De resultaten van deze proeven zullen worden onderzocht in de technische ho geschool te Eindhoven. In Zeeuwsch- Vlaanderen werden overigens reeds eerder taalonderzoeken ingesteld door o.m. Johan Winkler (in 1870) en prof. dr. E. Blancquaert in ongeveer 1930. DEN HAAG Het hoog militair ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren het vonnis v,an de krygsraad, waarby de 20- jarige dienstplichtige soldaat G. C. van D. V. veroordeeld was tot VA jaar ge vangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst, bevestigd. Soldaat van D. V. heeft by het korps commandotroepen in Roo sendaal een bedrag van 80.000 gestolen. Op 15 december diende zijn zaak voor het hoog militair gerechtshof. Hij was van het krijgsraadvonnis in beroep ge komen, omdat hij de hem opgelegde straf te zwaar achtte. De advocaatfiscaal zag echter geen termen voor verlichting van de straf en vorderde bevestiging van het krijgsraadvonnis. (Van een onzer verslaggevers) ZANDSTRAAT De heren M. Rie- mens (dijkgraaf) en A. Perdaen (plaats vervangend dijkgraaf) uit Zandstraat on der de gemeente Sas van Gent zullen voorlopig slechte herinneringen bewaren aan de laatste maand van hun bestuur over de 200 hectare omvattende Van Re- moorterepolder in en in de omgeving van Zandstraat. Voor die onprettige herinne ringen kan een reeks gebeurtenissen be treffende de afwatering van de polder door de waterleiding langs Zandstraat naar de gewestelijke afvoerwatcrleiding (van Sas van Gent naar Terneuzen) ver antwoordelijk worden gesteld. Met de af voer van het water uit de polder, die met ingang van 1 januari j.l. is opgegaan in het Waterschap De Verenigde Braak manpolders, is het altyd bar gesteld ge weest. Die toestand zal voorlopig blijven gehandhaafd. De heren Riemens en Per daen zijn van mening, dat dit zeker niet aan hen is te wijten. Wat betreft die reeks gebeurtenissen: In juni van dit jaar gaf het pol derbestuur de Grontmij te De Bilt opdracht een plan te maken voor de stichting van een pompgemaai in de waterleiding, die zuidelijk langs de bebouwde kom van Zand straat loopt. Het pompgemaai was naar het inzicht van de polderbe stuurders nodig om een verval in de leiding van 1.10 meter van Zandstraat naar de uitmonding in de gewestelijke afvoerleiding te overbruggen. Het plan was snel gemaakt. De kosten werden geraamd op f 75,- per hectare van de polder, door de ingelanden te betalen over een periode van 10 jaar. Het plan werd ter goedkeuring naar G. S. van Zeeland gezonden. (Van onze correspondent) WESTERSCHOUWEN De toekomst voor de 140 Oostenrijkse woningen in de Westhoek van Schouwen ziet er somber uit. Deze houten woningen, die de gemeente Westerschouwen in het rampjaar 1953 ten geschenke kreeg van Oos tenrijk, zullen worden afgebroken. Wanneer, dat weet het gemeente bestuur van Westerschouwen niet. Het ziet geen andere oplossing. Het zit met de handen in het haar. Ieder jaar worden de exploitatiekosten hoger van de Oostenrijkse dorpen. De grond, waarop zij zijn gebouwd wordt duurder en duurder. Het is zelfs zo. dat het gemeentebestuur van Westerschouwen De heer T. Kootstra en zijn doch- ter: Waarom zouden we ons nu al bezorgd maken...?" ieder jaar een fiks bedrag op het onder houd van de dorpen in Westerschou wen, Haamstede en Renesse) moet toe leggen. „We kunnen de kostbare grond beter voor de recreatie gebruiken", meent het gemeentebestuur. De mensen, die permanent in de hou ten huizen wonen, maken zich nog geen zorgen over hun huisje, dat moet ver dwijnen. Officieel hebben ze nog niets over een ontruiming gehoord. Mej. Kootstra, die met haar vader, de heer T. Kootstra aan de Accacia- laan in Haamstede een Oostenrijks huis bewoont, vertelt: Als rampslachtoffers zijn we in ddit huis gekomen. We wo nen hier reuze naar onze zin. Via een krantenartikeltje weten We dat de hui zen worden afgebroken. Maar dat zal heus nog wel een poosje duren. Overi gens zijn er nog maar een paar gezin nen, die hier wonen, omdat ze hun huis door de watersnood hebben verloren. Alle andere bewoners zijn hier naar tor gekomen omdat ze geen ander huis Begin december kreeg men toe stemming van G. S. het plan uit te voeren, mits de ingelanden ermee zouden instemmen. Op 11 december deed het polder bestuur tijdens een vergadering, die werd gehouden in hotel De la Bourse te Sas van Gent, de inge landen het voorstel het pompge maai volgens het plan van de Grontmij te stichten. Van de elf ingelanden waren er negen aan wezig. Het voorstel werd met 5 te gen 4 stemmen verworpen. En tenslotte: op 31 december stond de zuidelijke zijde van Zandstraat onder water, „dankzij" een overvloedige regenval, de grote hoeveelheden smeltende sneeuw en het feit, dat de leiding alle overtollige water weer eens niet kon verwerken. Op de laat ste dag van het bestaan van de polder zijn de heren Perdaen en Riemens de hele avond doende ge weest met behulp van een „Atlas" de sneeuw uit de leiding te halen. „Was dat niet gebeurd dan hadden de inwoners van Zandstraat de wijk kunnen nemen naar de zol ders", zoals beide heren zeggen. De heren Riemens en Perdaen zijn nn polderhes,tuurders-af. Zij kunnen er niet meer naar streven, dat hun plan alsnog wordt uitgevoerd. „Het enige wat we nog kunnen doen is het plan voor te leggen aan het bestuur van het nieuwe water schap. Maar voor men dan eens met dit werk zal kunnen beginnen. Bovendien zulen de kosten straks aanmerkelijk ho ger zijn. Wij hebben namelijk gezocht naar de goedkoopste oplossing: een stuw- dammetje in de leiding en een automa tische pomp. die het water daarover he velt. En alle narigheid was van de baan geweest." Men heeft volgens beide heren in Zandstraat reeds ontelbare malen te kampen gehad met ernstig wateroverlast. In 1964 bijvoorbeeld drie keer en: „hoe heilzaam ware dan deze oplossing ge weest". De ingelanden zijn echter de mening toegedaan ,dat de oplossing teveel geld kost. „De moeilijkheid is, dat de polder- lasten bij ons altijd te laag zijn geweest. De ingelanden zijn altijd teveel verwend Er gebeurde nooit iets en dus behoefde niet veel geld uitgegeven te worden." meent de heer Riemens. De heer Perdaen vult aan: „De meeste ingelanden hebben hun grond bovendien veelal in het hoger- gelegen noordelijke gedeelte van de pol der. Zij hebben nooit wateroverlast ge had. Zij vergeten echter ,dat de „zuide lijken" evenzeer polderlastcn betalen. Hun argument, dat over enige tijd de persafvalwaterleiding in de kanaalzone n™ nnstpnriiksp hvirpn rvllrr, kl?ar z.al komen en de situatie dan wel Lal verbeteren gaat onzes inziens niet op. [ets zwaarder weegt Nederland sedert een paar dagen in de internationale politiek. Wij zijn geroepen weer voor twee jaren zitting te nemen in het hoogste coliege dat onze internatio nale rechtsorde kent, de Veiligheids raad van de Verenigde Naties. Het is de derde keer dat deze eer aan ons land te beurt valt. Het behoorde tot de eerste formatie, die de raad kende en het kwam opnieuw aan bod in 1951 en 1952. De jaren waarin de spanning der wereld zich nog con centreerde op de ongestabiliseerde verhoudingen in ons eigen wereidt- deel Kuropa. De wereld waarin Ne derland thans weer mag gaan mee spreken. biedt een totaal ander beeld. De oude wereld is. afgezien van een nog wat stuiptrekkingen van resten nationalistisch sentiment, tot een ze kere rust gekomen, die een snelle Ver hoging van haar welvaartspeil moge lijk maakt. De scheidslijn tussen wes telijke en communistische wereld heeft zich dwars door Europa vastge zet. Zij wordt weliswaar nog geken merkt door schrikdraad, doch de spanning daarop is zeer verminderd. Naarmate de welvaart ook in Oost- Europa toeneemt, zal dit proces wel voortgaan en zal het ijzeren gordijn, wel verder slijten. Volop in beweging zijn daarentegen de verre werelddelen, die in wel vaartsontwikkeling in ide loop der eeuwen zover zijn achter gebleven. Onder de volksmassa's in Zuid-Oost- Azië is alles in gisting. Het is niet toevallig dat Nederland tot de Veilig heidsraad is toegetreden tegelijk met een der nieuwe staten die in deze gis ting is ontstaan: Maleisië. Dit gezel schap confronteert onze buitenlandse politiek al terstond met de gevolgen van zijn nieuwe verantwoordelijkhe den. Wij hebben ons na ons vertrek uit Irian op het Zuidoost-Aziatische toneel politieke onverschilligheid kun nen veroorloven, die ons te pas kwam bij ons streven weer on speaking terms, te geraken met Soekarno's In donesië en zo de vruchtbare economi sche samenwerking met dit grote en rijke land te bevorderen. In het con flict tussen Indonesië en Maleisië heb ben wij ons zorgvuldig buiten schot gehouden. Voor een lid van de Veilig heidsraad is de vlucht uit de politiek echter niet zo gemakkelijk. Hij is geketend aan de zware last van zijn verantwoordelijkheid voor recht en orde in alle hoeken der wereld. Het zal voor Nederland een zware taak zijn mede te werken aan de handha ving van het wereldrecht in een zo woelig gebied, waar regeringen die een vierde der wereldbevolking verte genwoordigen, buiten de wereldorga nisatie staan. Doch niet minder zwaar weegt on ze nieuwe verantwoordelijkheid je gens de volkeren van Afrika, die nog zo wankel op hun eigen benen staan. De rassenstrijd is in de Verenigde Na ties altijd op de agenda. In de ont wikkeling van de Verenigde Naties heeft de Veiligheidsraad weliswaar door zijn gebrek aan besluitvaardig heid veel van zijn macht moeten af staan aan de Algemene Vergadering, maar hij kan toch weer ieder moment worden geroepen om stoom te doen afblazen waar de spanningen te hoog zijn gestegen. De taak die Nederland daarbij op zich genomen heeft, moet niet worden onderschat, maar een land dat de internationale rechtsorde in zijn grondwet heeft geschreven, kan zijn verantwoordelijkheid niet ontgaan. wanneer? onder de slopers hamer vallen. kunnen krijgen. Een deel van de hui zen wordt .alleen 's zomers bewoond door toeristen.'* Ook op Schouwen-Duiveland gaat men beginnen met ratiobouw. Het college van b. en w. heeft een voorstel ingediend om in de kern van Haamstede te be ginnen met de bouw van 40 woningen. Wanneer de plannen omtrent de af braak van de Oostenrijkse woningen zo ver gevorderd zijn, dat de slopers met hun werk kunnen beginnen, kunnen de huidige bewoners eventueel in Haam stede worden opgevangen. Maar de plannen zijn nog zo vaag. dat de bewoners van de houten huizen er geen nacht minder om slapen, on danks alles wat er boven hun hoofd hangt. We zullen met een te groot verval in on ze leiding blijven zitten." De heren Perdaen en Riemens zijn er uiteraard bijzonder teleurgesteld over dat „hun" plan niet ten uitvoer zal worden gebracht, temeer „omdat we gedacht had den dat het er zo doorgegaan zou zijn". Zij zeggen dat, nu het nieuwe waterschap in werking is getreden, de zaak hun niet meer interesseert „wij hebben ons best gedaan" maar zien toch met huiver uit naar de volgende keer, dat er 30 a 40 millimeter water zal vallen: „Dan is het weer mis. Want de normale hoeveelheid af te voeren water, plus dat extra-regen water plus tenslotte het water van de Seydlitzpolder en de Kleine St.-Albert- polder, die ook op de Van Remoortere polder uitwateren, is teveel voor onze waterleiding" Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben het besluit, dd. 11 september 1964, van burgemeester en wethouders van Bruinisse tot vordering van een pand, met erf en toebehoren vernietigd. Gedeputeerde Staten hebben daahbij overwogen, dat van de vorderingsbe voegdheid, welke het eigendomsrecht in ernstige mate aantast, slechts in. aller noodzakelijkste omstandigheden mag worden gebruik gemaakt. Voorts, dat de woningsituatie in de gemeente Bruinisse niet zodanig is, dat voor het ingevorderde gezin geen andere oplossing had kunnen worden gevonden. Om die reden meen den Gedeputeerde Staten, dat het niet te rechtvaardigen was van het uiterste, rechtsmiddel van vordering gebruik te maken. Gedeputeerde Staten vam Zeeland heb ben voorts vernietigd het besluit dd. 11 september 1964, van burgemeester en wethouders van Bruinisse, tot vordering van de woning (met erf), Dorpsweg 16. Gedeputeerde Staten hebben daarbij overwogen, dat de vordering in strijd was met de wet, omdat: 1. de adviescommissie niet was bekend, gemaakt met de naam van degene, aan wie het gevorderde zou worden toe gewezen; 2. niet gevorderd was terwille van een doelmatige verdeling van woongele genheid, maar ten behoeve van de ge zondheidstoestand van één der leden van het ingevorderde gezin; 3. niet gevorderd was terwille van een doelmatige verdeling van woongele genheid ,,in de gemeente", maar ten behoeve van een niet in de gemeente Bruinisse wonend gezin, dat geen en kele economische band met Bruinisse heeft. TERNEUZEN In ons artikel over de vergadering van de kring Zeeland van de tuinbouwbond van de N.C.B. is een zinsnede uit het openingswoord van de voorzitter, de heer W. Vermue uit Bors- - sele, enigszins misvormd. De heer Vert mue ziet, zoals hij bij die gelegenheid zei, de toekomst met de Ned. Fruittelers Or ganisatie niet wantrouwend, maar alles, zins vol vertrouwen tegemoet. TERNEUZEN Op een gisteren bin nenvarende coaster werd op verzoek van de ouders door de Kon. Marechaussee te Terneuzen een 18-jarig meisje aangehou- den, dat door een 21-jarige matroos op 13 december j.l, zonder voorkennis van de gezagvoerder mee aan boord wa* ge nomen. Tegen de matroos werd procesver baal opgemaakt. Het meisje werd door de moeder op het bureau van de gemeen- politie afgehaald.

de Stem | 1965 | | pagina 3