Litteraire deining door Zunderts v. Gogh-boek Plastic fusts voor veilingen Walcheren ZUID-BEVELAND Zeeuwsch-Vlaanderen „UJK VLIEGEN EN CITROENKRUID NET PERSOON SLUISKIL MIDDELBURG Koninklijk goud onderwijzeres Gevonden rapport wordt goed bewaard in Goes GOES Voorlichting voor schilders VEERDIENST TIJDELIJK' GESTREMD HULST OOSTBURG TERNE UZEN Nog geen 3 1/2 voor omroep Kerken van Mississippi in frontlijn Directeur PT-kantoor Dagblad De Stem Vlissingen Breskens Vioolaalmoezenier A. Brugmans met pensioen Burgerlijke stand Half jaar rassenstrijd EXAMENS HOOGWATER Burgemeester G. Manders op vingers getikt Zwaar polemisch Document Lijkvliegen Wel in de handel KVP Den Boscli niet voor regionale zender Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 6 JANUARI 1965 Burgemeester mr. J. Qrijber heeft gis termiddag de eremedaille in goud in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan mejuffrouw J. Polderman, onderwijze res aan de christelijke lagere school aan de Olmenlaan. Zij werd gisteren 65 jaar. Mejuffrouw Polderman heeft het onder wijs meer dan veertig jaar gediend, se dert 1932 in dienst van de vereniging De Christelijke Burgerschool te Middelburg. Zij heeft steeds de lagere klassen gehad. Zij stond bekend om haar vitaliteit en om de uitstekende zanglessen, die zij gaf. Op 50-jarige leeftijd haalde zij nog het Gehrels-diploma. Haar klas behoorde steeds tot de klassen, die werden gebruikt tijdens het afnemen van de examens voor het Gehrels-diploma. GOES Op de lijst van gevonden voorwerpen over december wordt een schoolrapport van Willem Kats- man uit Hansweert vermeld. Het rap port is uitgegeven door de openbare lagere school. Het is het eindrapport van het vorige schooljaar. Willem zat toen in de eerste klas. Soms wordt een rapport wel eens door de het nauwst daarbij betrok kene verdonkeremaand, omdat de cij fers niet helemaal of helemaal niet „je dat" zijn. Dat kan in dit geval niet het geval zijn geweest. Willem kon trots zijn op zijn cijfers: zes achten, twee zevens en maar één zes: voor zingen. Men mag aannemen dat zo'n mooi rapport echt verloren is. Dat gebeurde op 20 december jl. in Goes. Mevrouw Rouw, Jozef Israël- straat 19 te Goes raapte het op en heeft het nog steeds in haar bezit. Zij verdient een 8 voor gedrag; vind je ook niet Willem? De Stichting Landelijke Vakopleiding Schildersbedrijf zal vrijdagavond in de kantine van de ambachtsschool een voor lichtingsbijeenkomst verzorgen voor de Studieclub Schilders in Goes. Er zullen drie korte inleidingen worden gehouden. Verder-èullen twee films worden getoond Maandagmiddag is de nieuwe directeur van het post- en telegraafkantoor, de heer P. Dansen jr., in het bijzijn van het "personeel geïnstalleerd door de heer W. Eelsingh, directeur van het postdistrict Middelburg. De heer Dansen jr. is 36 jaar. Van 1947 tot 1952 was hij leerling van de hogere postschool te Wassenaar. De hierna vol gende negen jaar was hij als hoofd van de inspecties en gebouwen werkzaam in het postdistrict Middelburg. Van mei 1961 tot 1 januari j.l. werkte hij bij de cen trale afdeling postformatie en arbeids- techniek bij de centrale directie te Den Haag. Jaarvergadering CHU Zaterdag 16 januari a.s. om 2 uur 's middags zal in De Prins van Oranje de algemene jaar vergadering worden gehouden van de Statenkring Goes der Christelijke Histo rische Unie, omvattende de kiesvereni gingen van Zuid. en Noord-Beveland. Dan zullen de verslagen over 1964 wor den uitgebracht en de bestuursverkiezin gen worden gehouden, terwijl het lid van de Tweede Kamer en de secretaris der GHU, mr. J. W. van Gelder te Amsterdam zal spreken over „Hedendaagse Christe. lijk Historische Politiek". Woningwetwoningen Als de weers omstandigheden 't toelaten kan spoedig 'n begin worden gemaakt met de bouw van twintig woningwetwoningen aan het Binnenhof. De huurprijs van deze woningen is voorlopig berekend op f 21,85 per week. Feestavond voetbalvereniging De v.v. Kloetinge houdt zaterdag een feestavond voor haar leden in „Amicitia". Het ca baretgezelschap Schellekens uit Hooger- heide zal optreden, waarna een bal volgt. Tegen boom Door de gladheid van de weg geraakte de heer C. P. J. van Iwaarden dinsdagmorgen met zijn per sonenwagen in een slip bij het nemen van een bocht op de Kapelse straatweg. De auto botste tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De heer Van Iwaar den, die met een gematigde vaart reed, kwam met de schrik vrij. Kruiningen Kapelle De sloot in De heer A. T. moest met zijn personenauto op de rijksweg bij de Smokkelhoek aframmen, terwijl hef wegdek glad was. De wagen ging slip pen en belandde in de naast de weg ge legen sloot. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto werd beschadigd. Inleg RPS In december werd op het kantoor van de rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 19703,84 en terugbetaald f 24521.40. Er werden 4 nieuwe boekjes uitgereikt. Dammen Om het persoonlijk kam pioenschap van de damclub Kapelle wer den weer een aantal wedstrijden gespeeld met de volgende uitslagen: J. de NeefI op 't Hof 2-0, J. v. LiereC. Korstanje 2- 0, J. de NeefC. de Blaay 21-0, J. v. LiereC. Blankenburgh 1-1. H. v. d. Vrie Chr. Corstanje 0-2" C. de Blaay—C, Sulsters 2.0. Kloetinge Uitvoering De muziekvereniging Excelsior uit Kloetinge zal ook deze winter weer een uitvoering geven voor haar donateurs. Op 15 en 16 januari worden deze toneelavonden gehouden in Amicitia. De toneelvereniging Plata- go uit Goes zal een blijspel opvoeren getiteld: De avond van de zevende juli Sportverenigingsproeven Twintig adspirant-leden van de sportvereniging T.U.V.E.O. hebben met succes de bonds vaardighedisproeven afgelegd. Het hoogst aantal punten per afdeling werd be haald door C. van Minde, 38 punten; I. Minnaard 37,5 punt er E. Philips 37 punten. Zij behaalden in de groep meis jes van 10-11 jaar de 1e, 2e en 3e prijs. In de afdeling grote meisjes kwamen K. Verlare, ,E. Verlare en de Leeuw op de eerste drie plaatsen allen met 37 punten. Bij de jongensgroepen werd A. van de Velde eerste. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377. Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252 GOES Eerste redacteur voor Zeeland; Exploitatie- inspectie Zeeland L. K M DE JONG tel. 2377 Hulst F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Huls4 privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41 Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel 6252 Goes Rayonheheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU. tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2M> mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels ol minder l.— elke regel meer f 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/ot leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplag«- resp- 1,60 en 0.60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigu plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Raiff eisen bank Bij de coop. Raiffeis senbank alhier werd in december f 67.861,44 meer ingelegd dan uitbetaald. Het saldo per ultimo december inclusief de bijgeschreven rente van f 360.000, is f 11.510.000. Er werden in december 32 boekjes uitgereikt. Ontwikkeling landbouw De afdeling Oost-Zuid-Beveland van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting zal donderdag middag in de Korenbeurs een algemene ledenvergadering houden. Ir. H. de Bruin rijkslandbouwconsulent te Goes, zal een lezing houden over de toekomstige ont wikkeling in de landbouw. Voordien zal een bestuursverkiezing plaats vinden. Aan de beurt van aftre den is de heer K. Dees te Kapelle-Bieze- linge. Het bestuur stelt de volgende kan didaten: W. Bierens te Schore en Th. Boot te Kruiningen. (Advertentie) Wegens ziekte van de tegenwoordige een gevraagd, mnl. of vrl. voor het bestellen van ons blad in Goede verdienste gegarandeerd. Geen dagtaak. AANMELDEN bij Mevr. Dieleman Veldstraat 12 Sluiskil, of Dag blad De Stem Hulst, Steenstraat 14, tel. 01140—2377. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Gistermorgen in alle vroegte is de veerdienst Vlissingen-Bres kens twee uur lang gestremd geweest. De Prinses Beatrix", die normaal om 4.50 uur uit Vlissingen was vertrokken, kreeg juist buiten de haven van Vlissingen met een mechanische storing te kampen. Hij moest voor anker gaan en wachten op sleepboothulp ten einde weer in de haven te kunnen worden teruggebracht Voertuigen en passagiers werden hier ge lost en overgenomen door de „Prinses Irene". De reis van 5.50 uur uit Vlissin gen kon door een en ander evenwel niet meer worden gemaakt. De „Prinses Beatrix" is in de loop van de morgen hersteld en weer in de vaart gebracht. (Van onze correspondent) STAMPERSGAT Pater A. Brugmans van de Sociëteit van de pater maristen. bekend vlootaalmoezenier, is met pen sioen gegaan. Dertien jaar was deze pa ter als missionaris werkzaam op de Sa lomonseilanden. Daarna heeft hij 22 jaar op alle wereldzeeën en in het vaderland als vlootaalmoezenier kerk en staat ge diend. Pater Brugmans werd in 1902 geboren te Stampersgat. In 1928 werd hij pries ter gewijd en benoemd op San Cristobal, In 1935 werd hij benoemd tot vicaris-ge neraal. Na de aanval op Pearl Harbour werd hij in 1942 gevangen genomen. Hij wist te ontkomen en kwam in Australië terecht. Daar werd hij kapelaan te Croy don. Ia 1943 werd hij vlootaalmoezenier Afscheid Het P.T.T.-personeel van het postkantoor zal zaterdagmiddag tij dens een intieme bijeenkomst afscheid nemen van de directeur, de heer J. de Voogd, die onlangs is overgeplaatst naar Venray. Men zal dan tevens kennis kun- nen maken met de nieuwe directeur, de heer J. Louwe uit Axel. Duivenkeuring De Duivenvereniging Vitesse organiseert zondag in café Baart aan de Stationsweg een duivenkeuring. Alle door duivenmelkers op de keuring in te brengen materiaal zal worden ge keurd door de heer P. van de Zande uit Halsteren. Ook niet leden van Vitesse zullen hun duiven kunnen laten keuren. Clinge Autobotsing Omstreeks tien uur kwam gistermorgen de bestelwagen van de gebr C. uit Goes in botsing met een personen wagen op het kruispunt Lange Nieuw- straat - Gravenstraat De inzittenden kwa men met de schrik vrij, doch de schade aan de wagens was aanzienlijk. Heikant Biljartwedstrijd In de zaal bij Theo de Block werd een biljartwedstrijd ge houden tussen de aldaar gevestigde bil jartclub en de Steense club Zondagsver- maak. Evenals de vorige clubwedstrijden zegevierde de Steense club nu met 9 te gen 7 overwinningen. St.-Jansteen Auto tegen huis De Hulstenaar D. L reed in zijn personenauto in de Molen straat tegen de huisgevel van C. de S. Alhoewel de auto zeer zwaar werd be schadigd, werd de enige inzittende niet gewond. Hij reed na het ongeluk door in de zwaar gehavende auto. De politie wist de brokkemaker, dankzij tips van voor bijgangers. toch te achterhalen. Koewacht Schietingen Aan de schieting bij R. Clapdorp alhier namen 92 boogschutters deel. Uitslag: wip 1 hoogvogel A. Apers Zuidd., Ie zijvogel R. Veltman Wachte beke B, 2e J. v. Remortel Kemzeke B wip 2 hoogvogel G. de Block Moerbeke B., Ie zij vogel A. Martinet Stekene, 2e werd niet afgeschoten. Op deze schieting was aanwezig een peloton, bestaande uit tien schutters van de vriendenclub Moerbeke België die het presteerde 27 vogels waaronder de hoog vogel af te schieten, iets dat zelden voor komt. Schieting bij V. Thys met aanwezig 22 schutters. Hoogvogel A. v. Overloop Koe wacht, le zijvogel A. Scholter id., 2e J. Elegeert idem. (Van onze correspondent) Huldiging jubilaris De heer W. Kam- minga, opzichter eerste klas bij de P.T.T., vierde zijn 25-jarig dienstjubileum. Dit gebeurde in de telefooncentrale van het district Oostburg. Er was van de zijlde van de P.T.T. zeer veel belangstelling. Achtereenvolgens werd gesproken door ir. J. Blankert, directeur van het tele foondistrict te Breda, H. van Beek, di recteur van de buitendienst voor de kring Breda, burgemeester J. van Leeu wen uit Oostburg (de heer Kamminga maakt namelijk deel uit van de Oostburg- se gemeenteraad), R. Plasschaert, hoofd- employe in het district Oostburg, die de jubilaris een boekwerk, en mevrouw Kamminga een bloemstukje aanbood. Schoondijke Raadsvergadering De raad van Schoondijke komt 11 januari a.s. voor het eerst in het nieuwe jaar bijeen. Naast de traditionele nieuwjaarsrede van de voor zitter komen op de abenda nog de vol gende belangrijke punten voor: 1 ver zoek van b. en w. om machtiging tot het aangaan van een vaste geldlening voor de bouw van de nieuwe lagere land en tuinbouwschool tot maximaal 500.000 gld., 2 herindeling gemeenten Z.Vlaan deren; 3 verzoek van b. en w. tot het voteren van een krediet groot 500 gld. voor het herstellen van de entree brand put aan de Landbouwstraat. Stoppeldijk Weerzien De gemeentesecretaris van Vogelwaarde, de heer B. A. de Schepper uit Stoppeldijk, zal waarschijnlijk eind deze week, na een verblijf van ongeveer vijf maanden in het St. Luidinazieken- huis te Hulst, weer naar huis terugkeren. De heer De Schepper werd in september van het vorig jaar betrokken bij een auto ongeluk, dat hem voor lange tijd op non- actief stelde. Geboren: Frangoise dv P. Michielsen - Verbiest, Zaamslag; Hanna dv P. Note- baart - de Ruijter; Johanna dv F. van der Vliet - v. Broekhoven; Marleen dv M. Kunst - van Dijk! Margaretha dv A. van Dam - Korteweg, Axel: Marinus zv W. van den Berge - Klaassen; Ingrid dv E. Martheze - Butter, Axel: Katharina dv J. Dogge - Heydens, Axel; Adriana dv H. van de Wege - de Bruijne. Getrouwd: Karei Lansen, 26 j. en Eli zabeth de Ritter, 24 j.; Pieter van Hulle, 28 j. en Johanna Bracke, 28 j.; Pieter Bergsma, 25 j. en Beatrice Bracke, 29 j.; Ferdinand Kou wijzer, 25 j., Graauw en Bertha de Bruijn, 25 j.; Hendrik Visscher, 31 j., Axel en Anna Ploeg, 33 j.; Ma- chiel de Doelder, 22 j. en Hermandina Loof, 21 j.; Pieter van de Velde, 21 j. van de Nederlandse strijdkrachten Australië. Hij was aan boord van vele grote schepen en heeft de rang van ka pitein-luitenant ter zee. Zijn onderschei dingen zijn: ridder in de orde van Oranje Nassau, Oorlogsherinneringskruis en de medaille van 20 jaar trouwe dienst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het omroeppersoneel verkeert nog in onzekerheid over de vraag of zijn eis een salarisverhoging van 3 Va pet. met terugwerkende kracht over 1964 zal worden ingewilligd. Gisteren is over die eis in Den Haag geconfereerd tussen minister Veldkamp (loonbeleid) en Bot (radio, t.v.) en ver tegenwoordigers van omroeporganisaties, van het omroeppersoneel, van de Stich ting van de Arbeid en het college van rijksbemiddelaars. Over het overleg wilde minister Veld kamp geen mededelingen doen. Wel ver klaarde hij dat het de eerste maal is dat zich concrete moeilijkheden voordoen bij de toepassing van het huidige loon systeem. Hoe het standpunt van de Stichting van de Arbeid in deze materie luidt zal vandaag duidelijk worden uit een brief van de stichting aan minister Bot. Daar na kan en zal volgens minister Veldkamp de hele zaak opnieuw en snel bekeken worden. NEW YORK Sedert half juni zijn bij rassenongeregeldheden in de Ameri kaanse staat Missisippi tenminste 35 ker ken in brand gestoken of het doelwit geweest van bomaanslagen, zo heeft ne gerleider Roy Wiikins op de jaarlijkse bijeenkomst van de nationale vereniging voor de vooruitgang van gekleurden (NAACP) gezegd. Wilkins zei dat ge weld, moord en onderdrukking in Missis sippi aan de orde van de dag zijn. Wat betreft de opheffing van de rassenschei ding op de scholen en het tewerk stellen van negers was volgens hem vooruitgang geboekt. „DE RUYTERSCHOOL" TE VLISSINGEN Geslaagd voor S.W.T.K.-diploma A: W. R. v. Roosmalen, N. F. de Back, F. Hoogstrate, W. de Nood. Geslaagd voor S.W.T.K.-dipolma B-I: H. Verburg, J. W. Weug, F. M. Lecluijze. Geslaagd voor S.W.T.K.-diplama B-II: J. Wielart, J. Schotman, J. C. Lamars, R. G. van Die- rendonck, J. G. Bos, H. Pesch. Geslaagd voor: S.W.T.K.-diploma C-I: H. Blaauw. Geslaagd voor S.W.T.K.-diploma C-II D. Coppoolse, met lof. Geslaagd voor 3e stuurman G.H.V.: J. Huson, J. R. v. d. Steeg. Geslaagd voor 2e stuurman G.H. V.: H. J. Minderhoud (theorie), J. Witte (theorie), J. van Leeuwen, H. Bonsma (theorie), J. W. Kleijn. Geslaagd voor radiotelegrafist 2e klasse: J. M. J. Won- dergem. Geslaagd voor radarcursus, ra darwaarnemer: J. Heuvink, D. J. Hof man, W. Maas, F. R. W. Le Maie, R. Rijckaert, G. Verkroost, C. J. v. d. Wal, E. F. A. Roelofs, J. M. Th. Smeets, J. C. van Wieringen. Geslaagd voor radama- vigator: P. J. Bruis, L. B. A. van Brui nesse, J. Horbeek. Geslaagd voor K.S.V.: A. Hoorweg. x Elisabeth Duurinck, 19 j. Overleden: Gerhardus Barelds. 77 j„ 17.32 u., Vlissingen 4.38 en 16.! e.v. M. Meeusen; Leendert van Wel, 83 meldinge 6.25 en 18.46 u. j., e.v. J. van der Werf. Morgen, donderdag 7 januari: Hans- weert 5.46 en 18.09 u, Terneuzen 5.08 en u., We- BREDA Het ziet er naar uit, dat er rond het Zundertse van Gogh-monument een flinke rel zal gaan ontstaan. De polemiek, die reeds gaande was rond dit nogal omstreden werkstuk van Zadkine is namelijk heftig opgelaaid door de dezer dagen verschenen studie van dr. Mark E. Tralbaut, getiteld „De gebroeders van Gogh", een uitgave van het gemeentebestuur van Zundert, meer speciaal nog door de inleiding, die Zunderts burgemeester G. J. A. Manders op het boek heeft geschreven. De wij ze, waarop de burgervader van Zundert de critici van het van Gogh-monument in zijn gemeente van repliek dient heeft in de litte raire wereld in Nederland nogal enige overigens gezonde dei ning verwekt. De studie van dr. Mark E. Tralbzut, is gedateerd op 28 mci 1964. Dit is de dag, waarop de koningin het monument in het grensdorp onthulde. Het is oor spronkelijk de bedoeling geweest het tij dens de feestelijkheden aan de voor naamste genodigden te overhandigen, maar later is men daarop teruggeko men om dc serene atmosfeer van de inhu!dig;ngspltchtigheden niet te ver- troebele^ Burgemeester G. J. A. Manders ver telt dit in de uitvoerige inleiding op het boek. dat, zoals gemeld, bij W. Vors- seimans te Zundert verschenen is. De heer Manders ziet het beeld van Zadkine als een symbool van de broe derschap onder de mensen van goeden ville. Wat dat betreft is het boek in de Kerstperiode wel te juister tijd ver schenen We moeten er echter onmiddellijk aan toevoegen, dat het n°cli van onderlinge vriendschap, noch van wederzijds begrip getuigt- Het is zwaar polemisch e" we melt van de invectieven. Burgemeester Manders en dr. Tralbaut steken elkaar naar de kroon wat de edele veront waardiging betreft. In het Nymeegse dagblad De Gelderlander heeft M. B. er al op gewezen, dat de burgervader wel wat te ver gaat, en dat zijn ad viseur, dr. Tralbaut, hem had moeten temperen. Ook naar onze mening geeft het geen pas te spreken van ,,een zekere Jan Engelman", waar het hier toch een van onze grootste katholieke dichters en een zeer befaamd kunstkenner be treft. In de inleiding lazen we voorts, dat bij Jan Engelman „de schijnheilig heid er als het ware afdruipt". Ook dit is geen uitlating, die een magistraaat siert en M. B. noemt haar terecht be neden peil. Dit is niet het niveau, waar op een polemiek, en dat nog wel in boekvorm, gevoerd moet worden. Datburgemeester Manders de beeld houwer Cor Hund, die indertijd door Jan Engelman naar voren werd ge schoven, niet kent, is geen schande. Er zullen in Nederland heel wat colle ga's van hem rondlopen, die evenmin ooit van deze beeldhouwer gehoord heb ben. Voorts schrijft M. B. apodistisch: ,Het Zundertse beeld van Zadkine is een slecht beeld". Hierover valt te twis ten. We mogen er aan herinneren, dat het alom geprezen Rotterdamse beeld van Zadkine aanvankelijk ook veel kri tiek heeft moeten verduren. Thans be schouwt men het als een der hoogte punten uit zijn oeuvre. In dit verband is het wel jammer, dat het geplande Symposion geen dooorgang heeft kunnen vinden, omdat het niet mogelijk was de bekendste Van Gogh-sppecialisten op 28 mei samen te brengen. We hadden wel graag hun mening over het jong ste werkstuk van Zadkine gehoord. De belangrijkste passage in de inlef ding is ons inziens de mededeling, dat dr. Edgar Leroy, de directeur van het (Van een onzer verslaggevers) RIJEN De mogelijkheden voor toepassing van plastic lijken voorlopig nog onuitputtelijk. Een nieuw voorbeeld hiervan is de „fruitkist" van polyethyleen, die door Curver te Rijen werd ontworpen en aldaar ook bij honderdduizenden wordt geproduceerd. De plastic fruitfusts zijn alle bestemd voor de export naar veilingen in België. In de toekomst worden ook orders verwacht uit Frankrijk en Duitsland, waar Cur ver evenals in België ook een verkoopkantoor gevestigd heeft Ook bij divei'se Nederlandse veilingen bestaat belangstelling voor de plastic fusts, die welis waar duurder, maar ook duurzamer zijn dan de traditio nele houten kistjes. Bovendien veroorzaken ze ook geen last door breuk en splinters. Toch zal het nog wel even duren voor de plastic fusts op Nederlandse veilin gen gebruikt zullen worden. Hiervoor zijn nl. nog onder zoeken (o.a. door 't TNO) nodig. Een en ander schijnt hier nu eenmaal langer te moeten duren dan in het buiten land, waar minder stringente voorwaarden gelden. De plastic „kistjes", zoals die op de foto staan afge beeld, werden onlangs gebruikt op de kerstfruitexpositie te St.-Truiden, een van de Belgische veilingen, die ge leidelijk aan de houten kistjes door plastic fusts ver vangen. Aangezien de veilingen graag hun eigen kistjes terug ontvangen, krijgt iedere veiling de fusts geleverd in een eigen kleur, wat de selectie bij de handelaren vergemakkelijkt. De door Curver ontworpen fusts zijn in Genève gedeponeerd, waardoor de zgn. modelbescher ming verzekerd is. (Zie ook financiële pagina). Asile Samt-Paul-de Mausole te Saint- Rémy-de-Provence, de kopie van een tot nu toe onbekende brief aan burge meester Manders geschonken heeft. Dit schrijven is door Theo aan dr. Th. Pey- ron gericht, die destijds directeur van het Asile was. Hij verzoekt zijn broer Vincent in het gesticht op te nemen en schrijft: „Vervolgens verzoek ik u, zonder aan te dringen op d© zorgen, die hy zal nodig hebben en die ik veronderstel met dezelfde bekommernis worden verstrekt aan al uw kostgangers, hem wel te willen toestaan tenminste 0,5 liter wijn by zijn maaltijd te gebruiken.'» Dit epistel is opnieuw een ontroe rend bewijs, van de zorg waarmee Theo zijn broer omringde. Het moet de heer Wentinck te denken geven. De middenmoot van het boek be staat uit een studie van dr. Mark E. Tralbaut, de grootste Van Gogh-kenner van het heelal, zoals De Gelderlander een beetje smalend opmerkt. Deze dy namische figuur, bruisend van vitali teit, en beschikkend over een bewon derenswaardige eruditie, stelt zich in een deels geestig, deels ernstig betoog te weer tegen Chr. Wentinck en Louis Roelandt. Hij koos voor zijn studie een „figuratieve" titel, namelijk Lijkvlie gen en Citroenkruid. Deze herinnert aan een wandeling op het kerkhof van Auvers-sur-Vise, waar Vincent en Theo broederlijk naast elkaar begraven liggen. Hij leerde op deze dodenakker, dat ci troenkruid de lijkvliegen verdrijft. Voor wie de inleiding van burgemeester Man ders aandachtig gelezen heeft is het geen vraag meer wie met deze lijkvlie gen bedoeld worden. Achtereenvolgens geeft dr. Tralbaut daarop bewijzen voor 1. de innige ver bondenheid tussen Vincent en Theo; 2. het vaste geloof van Theo in Vincents ongemene begaafdheid; 3. Theo's wan hopige pogingen om Vincents werk te verkopen; 4. Theo's baanbrekerspositie in de internationale kunsthandel: en 5. Johanna's (Johanna van Gogh-Bonger, weduwe van Theo en uitgeefster van de brieven) perfecte goede trouw. Zoals van hem te verwachten vas, overstelpt Tral baut zijn lezers met een overvloed van citaten, waaruit onomstotelijk komt vast te staan, dat de innige band tussen Theo en Vincent herhaaldelijk in de in ternationale publikaties is aangeroerd. Hij gaat uitvoerig in op „de akelige dissonant", die het „indrukwekkend uni sono" verstoorde en waar ook Wentinck in zijn Elsevier-artikei op doelde: het boek van Louis Roelandt. dat tot doel had de nauwe lotsverbondenheid tussen de twee broers te onderkennen. Het kreeg in Nederland een slechte pers. Tralbaut is eerlijk genoeg om ook enke le andersluidende echo's uit de Fran se pers te releveren. Het verst ging Jean Bouret, die in Franc Tireur schreef over „Les frères ennemis"! Daartegen verklaarde Henri Sandberg in de Nieuwe Haagsche Courant: Men kan er op rekenen, dat zij die aan Vincent en Theo „geloven" hun beider nagedachenis niet zomaar zullen laten bezoedelen. Het onderhavige boek is er een on omstotelijk bewijs van. De bewering van Wentinck, dat het werkje van Roelandt niet in de handel is, weerlegt Tralbaut met de aanteke ning: Op zaterdag- 2 mei 1964, rond zeven uur 's avonds, stapte de heer Manders, burgemeester van Zundert, in gezelschap van zijn zoon, te Parijs een boekhandel binnen en trof er op slag een exemplaar aan van Roelandts boekje. Daarboven verzekerde de verkoper hem, dat hij er in zijn voorraadkelder nog meerdere exemplaren van beschikbaar had. Onder het opdissen van een smake- lijke anekdote zet Tralbaut uiteen waarom Wentinck hem geer» goed hart toedraagt. Helaas worden ook hier gro te woorden gebruikt, die de wetenschap- Een herinnering aan 28 mei 1964: koningin Juliana en Burgemees ter Manders Bekijken het Beeld van Ossip Zadkine. pelyke waarde van het werk geen goed doen. Zo verzekert Tralbaut, dat Wen tinck hem by „iedere gelegenheid in Elseviers Weekblad onder zyn stoel gang tracht te begraven"! Door de overvloed van citaten die Tralbaut aan zijn uniek archief ont leent, vinden we deze uitlating van É- lisabeth Huberta Du Quesne-Van Gogh, een zuster van de schilder, bijzonder waardevol: De genegenheid, verering, veeleer, die deze (Theo) de oudere (Vincent) toedroeg is van de aanvang aan, hand aan hand gegaan met de ontwikkeling van diens kunst. Hun, die menen, dat Theo niets in zijn broer zag, moet een passage als deze uit een van zijn brieven toch wel iets zeggen: Nu zullen we moeten wachten of het zal blyken. dat hij genie heeft. Ik ge loof het... Wanneer zijn werk goed wordt, zal hij een groot man worden. Het zou ons te ver voeren, moesten we op alle interessante details de aan dacht vestigen. Men leze er het onge meen boeiende essay van dr. Talbauf zelf op na. Wat hij b.v, vertelt over de verhouding tussen de Amsterdamse schilder J. J. Isaacson en de gebroe ders Van Gogh zal voor velen nieuw zijn. Deze schreef al in 1889 als eerste over de betekenis van Vincents kunst. Aan het slot van zijn, ~oms al te ge ëmotioneerd betoog, legt de Antwerpse kunsthistoricus nog eens de nadruk op de juistheid van Zadkines visie. Van „een standbeeld om een fataal mis verstand", zoals Elseviers Weekblad schreef, is geen sprake. Mocht de di rectie van dit periodiek ooit een op dracht aan de Frans-Russische beeld houwer willen verlenen dan zou dit kun nen zijn voor „een standbeeld van het fataal onverstand" waarvoor Roelandt en Wentinck model zouden kunnen staan aldus dr. Tralbaut! Uit wetenschappelijk oogpunt hadden we liever gezien dat burgemeester Man ders en zijn adviseur hun verweer in een andere vorm gegoten hadden. Met scheldpartijen is niemand gebaat. Het is wel zeker, dat over een mo gelijke controverse tussen Theo en Vin cent het laatste woord nog niet gespro ken is. We hopen daarom dat dr. Tral baut op het Zunderts pamflet nog eens een erstige studie zal laten volgen. Hij zou daarin ook het materiaal kunnen opnemen, dat hij nog in petto heeft, want als een goed advocaat heeft hij in esrste instantie nog niet al zijn kruit verschoten. WILLEM v.d. VELDEN. (Van onze correspondent) DEN BOSCH B. en w. hebben de KVP-fractie in de gemeenteraad laten -veten dat zij geen aanleiding zine om zich in te spannen voor de oprichting van een regionale radio- en televisiezen der. MIDDELBURG City 20 uur Banditi a Orgosolo. GOES De Korenbeurs 10.30 uur Alg. verg. kamer van koophandel. TERNEUZEN Luxor Theater 20 uur Bandieten ran Orgosolo. a.l. VNTWERPEN K.V.O. 20 uur Traviata.

de Stem | 1965 | | pagina 2