Niemand weet het eigenlijk precies: Twee doden tijdens en na vechtpartijen Einde van staking nog niet in zicht Ook Brits vliegdekschip naar Maleisisch gebied Babylijkje in tas in het water Wordt W.-Vla anderen tot rampgebied uitgeroepen? Pan-Orthodox concilie Lawine stort op studenten drie doden VOORBEREID Tegenacties Jongen door rollende keien gedood Carlistentop in conferentie IN ANTWERPSE HAVEN TWEE DODEN IN VERKEER Vijf kinderen in Alpenhut verbrand Platinasmokkel uit gevangenis DAGBLAD VOOR ZEELAND Hogere temperaturen Gewurgd met touw Na hevige overstromingen Nasi-incident in Capitol 105e JAARGANG No. 24783 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG JANUARI 1965 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen.- Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) IS DJAKARTA NU NOG VN-LID OF NIET De Eagle": naar het Verre Oosten. StfB 90 S8B8HB mr (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Het kerkdorp Asen- ray, dat tot de gemeente Roermond be hoort, is gisteren in beroering geraakt toen de Roermondse politie vier inwo ners van het dorp arresteerde. Aanlei ding daartoe was de plotselinge dood van de 32-jarige fabrieksarbeider Jac. Engelen, die in de nacht van zondag op maandag dood in elkaar zakte tijdens een ruzie met enkele vrienden. De vier gearresteerden zyn intussen weer vrij gelaten. Jac. Engelen was zondagavond met zeven vrienden naar het aangrenzende dorp Herkenbosch gegaan. Bij het ge zelschap waren drie neven en de echt genote van een hunner. In Herkenbosch werden drie cafés bezocht. In de nacht kwam het gezelschap terug in Asen ray, waar voor het café Schmitz, dat reeds gesloten was, een woordenwisse ling ontstond. Engelen probeerde de ruziemakende vrienden ertoe te bewe gen naar huis te gaan. Op de een of andere manier werd hij tegen de grond geslagen, waarbij hij met zijn hoofd ongelukkig terecht moet zijn gekomen. Tot schrik van het gezelschap overleed Engelen korte tijd later. De gemeentepolitie van Roermond kreeg naderhand over het gebeurde zo veel tegenstrijdigheden te horen, dat zij het nuttig vond vier man uit het gezelschap in bewaring te stellen voor een verhoor. Gisteren verrichtte dr. Zeldenrust uit Den Haag sectie op het stoffelijk overschot. Daarbij werd vast gesteld dat Engelen niet het slachtoffer ADDIS ABEPA Van 20 tot 24 januari zal in de Ethiopische hoofdstad een pan-orthodox concilie worden ge houden. Tot de voornaamste te bespre ken onderwerpen zouden behoren de kwestie van de eenheid van de chris telijke kerken en de houding ten op zichte van de Rooms-Katholieke Kerk. OP 27 JANUARI zal in het Rijnhotel te Rotterdam een bijeenkomst worden gehouden ter herdenking van het feit dat 20 jaar geleden het concentratie kamp Auschwitz werd bevrijd. BIJ WERKZAAMHEDEN aan de metro in Rotterdam is de 51-jarige B. Broek huizen dodelijk verongelukt. Hij werd bedolven onder brokstukken van een houten stelling. DE WESTDUITSE Lufthansa heeft een dienst op Rotterdam geopend. Vanuit Düsseldorf zal van maandag tot en met vrijdag dagelijks eenmaal worden ge vlogen. DE AMSTERDAMSE delegatie, die op uitnodiging van het gemeentebestuur van Djakarta een bezoek aan die stad zal brengen, vertrekt vrijdag van Schip hol. De delegatie werd op het hart ge drukt vooral voorzichtig te zijn en niets te zeggen dat Maleisië boos zal kun nen maken. was geworden van zwaar geweld, waar na de vier werden vrijgelaten. VENLO In liet ziekenhuis te Til burg overleed gisteren de 24-jarige on gehuwde Turkse arbeider P. Rohat aan de verwondingen, die hem toegebracht waren tijdens een vechtpartij in Venlo. De onenigheid was ontstaan in een café waar enige Venlose jongelui ruzie hadden uitgelokt met drie Turken. Op straat ontstond een vechtpartij tussen de Turken en twintig Nederlandse café bezoekers. De Turken sloegen op de vlucht, maar werden achtervolgd en daarbij geslagen met onder meer een autosleutel en een krik. De Venlose politie heeft vijf jonge lui in arrest gesteld en zet het onder zoek voort. Het Turkse slachtoffer was werkzaam bij een fabriek in Venlo. SALZBURG Een groep Nederland se studenten is in Oostenrijk onder een lawine bedolven. Vijf van hen konden zichzelf bevryden, vier konden door anderen worden gered, drie zijn omge komen. De slachtoffers zijn Els Astrego, Jan Helenius en Henk Meekers, allen uit Groningen. Ze werden door helpers uitgegraven, maar de pogingen van toegesnelde art sen om de levensgeesten weer op te wekken bleven vruchteloos. Het ongeval gebeurde in de gemeen te Tweng, De lawine bedolf de weg over een lengte van 50 meter op som mige plaatsen tot acht meter hoogte. De slachtoffers zijn allen studenten van de academie voor lichamelijke op voeding te Groningen. Zij maakten deel uit van een groep van 25 studenten, die op 1 januari naar Obertauern was ver trokken voor een ski-cursus. NEW YORK/LONDEN Is Indonesië nu nog lid van de Verenigde Naties of niet? Djakarta houdt het erop dat men niets meer met de volkerenorganisatie te maken heeft, maar officieel weet men in het hoofdkwartier te New York nog van niets. Na de mededelingen uit de Indonesische hoofdstad en de uitlatingen van de Indonesische ver tegenwoordiger Palar is er geen brief gekomen. Of die nog komt is niet zeker. „Zo'n brief schrijven zou wel erg moeilijk zijn" orakelde Palar gisteren. Sommigen hopen nog dat Indo nesië draalt met-zijn definitieve opzegging van het lidmaatschap. Formeel is moeilijk uit te maken of Indonesië nog lid is: een reuzen zwaai als Soekarno thans maakt, is nog nimmer door enig land onder nomen, en er is dus geen sprake van een bepaalde procedure. Maleisië en Engeland houden zich, naar ook gisteren duidelijk bleek, op het ergste voorbereid. De Britse rege ring heeft, als vervolg op haar maatre gelen ter versterking van de strijd krachten in het Verre Oosten, ook het vliegdekschip „Eagle" naar Singapore gezonden. Het schip moest reparaties ondergaan, doch die worden nu op zee uitgevoerd. In Londen heeft men te verstaan gegeven dat men, als dat no dig mocht zijn, nog meer marine-eenhe den naar de wateren van Maleisië zal sturen. Gisteren is de voorhoede van de dui zend man sterke parachutistengroep in Singapore aangekomen. Uit de politieke activiteit die Lon den gisteren ontwikkelde, kan worden afgeleid dat men daar de situatie na Soekarno's jongste stap, zeer ernstig in ziet. Er was de gehele dag druk be raad. Premier Wilson heeft met het mi nisterie van defensie overleg gepleegd. De minister voor het leger, Mulley, die gisteren voor een inspectiereis vertrok (die hem ook in Maleisië zal brengen), herinnerde nogmaals aan de verplich tingen die Engeland heeft aangegaan met betrekking tot de verdediging van de federatie, en hij voegde eraan toe, dat die verplichtingen zeer ernstig worden genomen. „Behalve Londen staan ook de regeringen en de strijdkrachten van Australië en Nieuw-Zeeland achter Ma leisië", aldus Mulley. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Toenemende bewolking met plaatse- j lijk wat motregen. Matige, aan de kust krachtige wind tussen zuidwest I en noordwest. Geleidelijke stijging van de temperatuur. Vandaag: zon onder 16.44 uur. Maan onder 19.09 uur. Morgen: zon op 8.48 uur. Maan op SCHIEDAM Een dertienjari ge jongen vond in de Poldervaart een drijvende boodschappentas met daarin het lijk van een pas geboren meisje. De geschrokken jongen waarschuwde onmiddellijk de politie. De gerechtelijke patholoog dr. J. Zel denrust heeft gisteren sectie verricht en vastgesteld dat de baby door wurging met een touw om het leven is gebracht. Het kind was niet ouder dan enkele dagen. In verband met het onderzoek naar deze gruwelijke misdaad kon de Schie- damse politie nog geen verdere mede delingen doen. Premier Rachman van Maleisië heeft gisteren gezegd dat zijn land hulp aan de V.N. zal vragen, zodra Indonesië een grootscheepse aanval op de federatie onderneemt. Hij kondigde ook aan dat Maleisië vanaf nu vergeldingsmaatrege len zal nemen als Indonesië acties on derneemt. Tot dusver heeft de federa tie, zoals men weet, slechts defensief gestreden. Militaire represailles van Maleisische zijde zouden de oorlogssfeer in de archipel nog aanzienlijk accen tueren. Gisteren heeft een Brits marinevaar tuig weer een Indonesische patrouille boot met vier zwaar bewapende mili tairen aangehouden. Het kwartet moest dicht bij Singapore landen en daar sa botagedaden bedrijven. Na hun arresta tie vertelden zij wat zij zeiden te weten over nog op komst zijnde infiltratie- groepen. Enkele leden van de onlangs gevan gen genomen groep van 27 Indonesiërs hebben gisteren in Koeala Loempoer aan de pers mededelingen gedaan over hun activiteiten, hun opleiding en de HOEK VAN HOLLAND De elf jaar oude A. W. de Graaf uit Hoek van Holland is bij het spelen verongelukt. Met enkele vriendjes was de jongen aan het spelen op een berg basaltkeien, die Rijkswaterstaat langs de Nieuwe Waterweg heeft gestort. De keien, die in gewicht variëren van 50 tot 3000 kilo, gingen rollen en namen de jongen mee. Zwaar gewond kwamen hij in het wa ter terecht. Hoewel enkele mannen di rect hulp boden, bleek de jongen al aan de opgelopen verwondingen te zijn overleden. anti-Maleisië-actie van het Indonesi sche leger. De uitreding uit de V.N. is overigens juist in het Indonesische geval een voorbeeld van schaamteloosheid: de volkerenorganisatie heeft in weinig lan den zóveel hulpprojecten onder handen als in Indonesië. Zo is er een fonds van 30 miljoen dollar voor de ontwikkeling van West-Irian. Een uitgebreid pro gram van technische hulp hebben de V.N. al afgewerkt en er wordt ook hulp geboden op het gebied van de me dische zorg, behuizing, voedselvoorzie ning, verkeer en onderwijs. Tegen die achtergrond moet men het besluit van Soekarno zien dat Indone sië wel lid zal blijven van de neven organisaties van de V.N. De wankele Indonesische economie zou, als de V.N.- hulp verviel, een we, heel hevige extra klap krijgen. Ook in Ausiralië wees men er giste ren op dat het uittreden van Indonesië geen enkele verandering brengt in zijn verplichtingen inzake de volksstem ming in West-Irian. in 1969. „Als Dja karta zich aan de terzake gesloten over eenkomst niet wenst te houden, dan wordt dat een kwestie regelrecht tus sen de Indonesische en de Nederlandse regering", aldus de Australische auto riteiten. Overigens blijven de gissingen inzake Soekarno's werkelijke bedoelingen nog vele. Het is niet uitgesloten dat hij het V.N.-lidmaatschap nu als pion zal gaan gebruiken in zijn politiek van afdwin gen en confronteren. Oe Thant heeft Soekarno telegrafisch verzocht op het besluit tot uittreden terug te komen. In Djakarta is met verontwaardiging ontkend dat Peking een rol zou hebben gespeeld in het besluit om uit de V.N. weg te lopen. Maar het langdurig ge sprek dat Soekarno vorige maand met de Chinese minister Tsjen Li heeft ge had, krijgt nu toch wel een bepaald re liëf. menen vele diplomaten. (Zie ook ons buitenlands overzicht op pag. 7 onderaan). Op deze luchtfoto zien we een deel van het getroffen «"»bied. MADRID Prins Xavier van Bour- bon-Parma, vader van de echtgenoot van prinses Irene en hoofd van de be weging die een Carlistische koning op de vacante troon van Spanje wil zetten, heeft een strategieconferentie op hoog niveau uitgeschreven. Dit overleg zou „binnen enkele dagen" in Frankrijk plaatshebben. Xavier zou alle top-Carlisren in Spanje alsmede de voorzitter van het Spaanse parlement, Esteban Bilbao, uit genodigd hebben aan de bespreking deel te nemen. Het is niet bekend of ook prins Carles Hugo van de partij zal zijn. Hij en prinses Irene zijn op reis. Er wordt beweerd dat er tweedracht onder de Carlisten heerst. Een woord voerder van prins Carlos Hugo heeft dit gisteren met klem ontkend. De Spaanse regering zou hem hebben opge dragen zijn politieke activiteit te sta ken. Ook dat wordt echter door de Car listen ten stelligste ontkend. BRUSSEL Vlaamse parlementsle den hebben aangekondigd, een wets ontwerp te zullen indienen om West- Vlaanderen, waar de afgelopen dagen enorme schade is aangericht door over stromingen, tot rampgebied te verkla ren. Daardoor zou de regering ruimere voorschotten kunnen verlenen aan de getroffen gemeenten en de slachtoffers rechtstreeks kunnen helpen. De overstromingen zijn ontstaan door dat als gevolg van smeltende sneeuw en overvloedige regens rivieren en ka nalen buiten hun oevers zijn getreden Niet alleen werden honderden hectare weiland en akkers overspoeld, ook woonwijken in tal van stadjes en dorpen kwamen blank te staan. Tientallen boerderijen en huizen moes ten worden ontruimd. De wegen zijn onberijdbaar geworden. Het aantal slachtoffers is beperkt tot een bejaarde man, die tijdens de ontruiming van zijn woning door een hartaanval werd ge troffen. (Van onze Belgische correspondent) ANTWERPEN De leden van de Antwerpse havenkapiteinsdienst hebben gistermiddag met algemene stemmen besloten hun staking voort te zetten tot hun eisen integraal worden ingewilligd. Daardoor is het einde van de staking, die het overgrote deel van de Antwerp se haven lam legt. nog niet in zicht. De staking treft op dit ogenblik onge veer 200 zeeschepen. Een nagekomen foto van de ravage na de instorting van een kerk in het Mexicaanse dorp Rijo, waarvan wij gisteren nog melding konden maken. De ramp, die 61 mensen het leven kostte, geschiedde tjjdens de inwij dingsplechtigheid. In de haven liggen 110 schepen ge blokkeerd en in de Scheldemonding voor Vlissingen gingen ongeveer 70 schepen voor anker. Daaronder zijn 10 supertankers. Een 70-tal schepen startklaar, maar kan niet uitvaren. On derhandelingen over het laten uitvaren van een in de Kruisschanssluis geblok keerde tanker zijn mislukt. De bespre kingen om een Belgisch passagiers schip met 180 personen aan boord te laten wegvaren hadden al evenmin sue ces. Gisterochtend werd onderhandeld tussen het schepencollege (college van b. en w.) van Antwerpen en vertegen woordigers van vakbonden, maar zij bleven zonder resultaat. In Antwerpse scheepvaartkringen is men zeer bezorgd en reeds gaan stem men op om de regering te vragen ge bruik te maken van haar opvorderings- recht. Iedere stakingsdag betekent een miljoenenverlies, niet alleen voor de Antwerpse haven, maar ook voor tal van rederijen en buitenlandse scheep vaartmaatschappijen. Ook brengt het voortzetten van de staking de bevoor rading van stookolie voor de Belgische hoofdstad in gevaar. Gekwetste eigen liefde van enige socialistische vak bondsleiders ligt aan deze havenstaking ten grondslag. Enkele maanden geleden dreigden de leden van de havenkapiteinsdienst reeds met een staking, maar het neerleggen van het werk kon toen worden ver meden doordat een premie in het voor uitzicht werd gesteld voor bijzondere werkprestaties. Dat akkoord was het resultaat van besprekingen tussen christelijke vakbondsleiders en pa troonsvertegenwoordigers. De socialis tische vakbondsleiders, boos omdat bij de besprekingen met hen geen reke ning was gehouden, wilden dat akkoord slechts onderschrijven op voorwaarde, dat ook voor andere groepen van het havenpersoneel de premie zou worden voorbehouden. Die eis werd niet inge willigd door de patroons. De christe lijke vakbond van havenkapiteins riep toen de staking uit. Aanvankelijk wei gerde de socialistische vakbond aan de staking deel te nemen, maar toen de staking op oudejaarsdag begon bleek dat de socialistisch gesyndiceerden zich bij hun christelijke collega's hadden aangesloten. DE BRITSE dichter en essayist Eliot is in zijn woning in Londen op 76-jarige leeftijd overleden. Hij kreeg in 1948 de Nobelprijs voor literatuur. Dwangbevelbetaal f 0,00 (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Wij zijn het nieuwe jaar met veel knallen en vuurtjes, maar ook met sneeuw binnengerold. Dat wil niet zeggen dat iedereen op deze rustige en aanbevelenswaardige manier over de drempel van het oude naar het nieuive is geschreden. Er zijn namelijk mensen geweest, die eerst bijzonder boos moesten ivorden, maar daarna heel erg hard gingen lachen. Hierbij heb ben wij een jongeman op het oog, afkomstig uit de contreien van Bergen op Zoom, die aan een uni versiteit studeert. Bij deze studie maakt hi) gebruik van een studie beurs. waarover, wellicht bekend, geen belasting hoeft te worden be taald. Nu schijnt het op de een of andere manier gemakkelijk te zijn om toch een aanslag te sturen. Dit papier vervalt echter op het mo ment, dat het op de post gedaan wordt, zodat er geen aandacht aan hoeft te worden geschonken. Nu kreeg onze student een aanslag van zegge en schrijve nul gulden en nul cent. Een klein beetje, best te betalen. De jongeman legde het papier echter, zoals te doen ge bruikelijk, naasf zich neer. Enige tijd later echter bracht de post bode hem een aanmaning, weder om van nul gulden en al even zo veel centen. De student haalde zijn schouders op en wierp zich weer op de dagelijkse beslomme ringen. Wederom enige tijd later ver scheen er een dwangbevel. Of hij zo gauw mogelijk, binnen enkele dagen, wilde betalen anders zou de deurwaarder langskomen. De student greep nu de telefoon, bel de de inspecteur en legde hem de zaak uit. De belastinginspecteur, liet de zaak uitzoeken. Toen werd duidelijk, dat de machine nog steeds niet zonder mensenhand kan werken. De computer, die de aanslagen berekend had en op kaarten vermeld, had ook de aan slag voor de student geregeld. Om de een of andere onbegrijpelijke reden was men vergeten de kaart eruit te halen, waardoor de ma chine maar door bleef compute ren, aanmaningen en dwangbeve len producerend. Uit dit ongeloofwaardige maar toch werkelijk gebeurde verhaal mag blijken deze tot vreugdestem- mende moraal: de bureaucratie i: helemaal geen kwestie van ambte narij, maar van machinerie. Enkele honderden arbeiders zijn werk loos geworden doordat fabrieken moet ten sluiten. De schade is nog niet te overzien, maar zal miljoenen guldens belopen. Intussen begint het water in enkele streken te zakken, behalve in Gent, waar de Leie in het centrum van de stad buiten de oevers trad. Militairen zijn ingezet om het wate; te keren. WASHINGTON Tijdens het af roepen van de namen van de leden van het huis van afgevaardigden heeft een man met een zwart ge maakt gezicht en hoge hoed, die plot seling in de zaal verscheen, nogal consternatie veroorzaakt. „Ik ben de Mississippi-delegatie", schreeuwde hij nog, voordat politie mannen hem grepen en de zaal uit- sleurden. Hij zei dat hij Robert Lloyd t heette en lid was van de door George Lincoln Rockwell aangevoerde Ame- rikaanse nazi-partij. „Lang leve Rockwell", schreeuwde hij, terwijl de politie hem naar een lift sleepte. De afgevaardigden waren met 1 stomheid geslagen toen hun ongenode gast midden m de zaal schreeuwde en op een neer sprong. Het incident is, met het oog op de veiligheid, nogal alarmerend, omdat het mogelijk is gebleken dat een man, en nog wel op zo'n opvallende wijze gekleed, in het Capitol had kunnen doordringen, ondanks spe ciale voorzorgsmaatregelen, omdat president Johnson er gisteravond verwacht werd. Het was de grootste consternatie in het huis sinds 1 maart 1964, toen enkele Portoricanen vanaf de pu blieke galerij schoten op de afge vaardigden losten en er vijf ver wondden. DEN HAAG De 22-jarige student Jaap Rijkwaard-Snijders uit Delft is gisteren in een ziekenhuis in Den Haag overleden aan de gevolgen van een slippartij met zijn motor. Hij botste daarbij tegen een tegemoetkomende auto en liep een beenbreuk en letsel aan zijn hoofd op. HENGELO In Hengelo is giste ren de 8-jarige Anneke Wennink door een vrachtwagen overreden. Het meis je, dat op weg was naar school, was direct dood. ROME Vijf kinderen van een in Ne derland werkzame Britse deskundige, van drie tot negen jaar oud, zijn zondagavond bij een brand in een houten berghut te Macugnaga in de Italiaanse Alpen omge komen. De vader, de 30-jarige Clement Green, werkt sinds november als elektro nisch deskundige en computerdeskundige bij het Europese centrum voor ruimte- technologie „Estec" in Delft. De kinderen waren met hun ouders op kerstvakantie, de brand brak uit terwijl de ouders bood schappen haalden. De berghut werd ge heel vernield, de lijkjes konden pas maan dagochtend worden geborgen. LONDEN De Britse politie heeft meegedeeld dat een eind is gemaakt aan platinasmokkel uit de zwaarbewaakte Winson Green gevangenis. In deze gevangenis worden oude ver bindingsmaterialen in geïsoleerde werk plaatsen van platina ontdaan. Ondanks de bewaking waren de gevangenen erin ge slaagd het kostbare metaal naar de bui tenwereld te smokkelen. Op de zwarte markt zou een lucifersdoosje vol platina 50 pond sterling hebben opgebracht. In augustus van vorig jaar wist de Britse treinrover Charles Wilson, die tot 30 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, uit de gevangenis van Winson Green te ontsnappen.

de Stem | 1965 | | pagina 1