Britse para s over A Doden in glad weekeind Grotere vrijheid in loonbeleid bepleit Antwerpen blijft plat Anton als Samson miljonair Ard Schenk schaatstitel Opstand in Bolivia onderdrukt Soekarno uit Verenigde Naties Felle strijd, in Zuid- Vietnam Filmaanbod 'g Aardbevingen in Algerië eisen doden Leo Horn tot mei veld uit IN CONGRES VAN „ST.-ELOY" SCHEPEN-REVUE OP REDE VLISSINGEN DOMINEE VAN ELBURG MAG WEER PREKEN PEKING VALT AAN DAGBLAD VOOR ZfcLLAND Bui INLEIDING OPRUIMING GROEIT PER DAG ,05e JAARGANG No. 24782 Voor Qod, Koningin en Vaderland MAANDAG 4 JANUARI 1965 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) OPNIEUW ONRUST IN ZUID-OOST-A ZIE UTRECHT De Italiaanse San Paole-filmmaatschappij heeft judo- kampioen Anton Geesink gewaagd de titelrol te spelen in een speelfilm over het leven van de bijbelse figur Samson. De opnamen voor reze nieuwe film van spektakel-regisseur Marselo Bal- di, die onder meer reeds de rolpren ten „Saul en Dayid" en de Gideon story op zijn naam heeft staan, wor den in februari en maart gemaakt in de Cinecitta-studio's in Rome. Er zijn ongeveer vijf weken mee gemoeid. Anton Geesink weet nog niet of hij op de aanbieding zal ingaan. „Het aangeboden honorarium is wel aan trekkelijk, maar", zegt Geesink, „al zou het een miljoen zijn, ik moet me er toch mee kunnen verenigen." Deze week gaat Geesink er serieus over nadenken, want de belangen van zijn sportschool wil hij beslist niet verwaarlozen. Voorts speelt bij zijn uiteindelijke beslissing de over weging een rol, of hij op 16 en 17 ok tober van dit jaar zal meedoen aan de wereld-judokampioenschappen in Sao Paulo. „Dan ben je met mijn verjaardag weer niet thuis", reageer de prompt Geesinks dochter Lenie. Geesink beseft heel goed dat Sao Paulo en film niet kunnen samen gaan, want als hij zijn wereldkam- pioeiifChap wil prolongeren, moet hij deze maand zijn training serieus gaan hervatten. De film zou hem zeker drie maanden kosten, want het blijft volgens Geesink natuurlijk niet bij de vijf opnameweken. DE NEGENJARIGE Oswald Zank uit Den Haag is zaterdagmiddag bij het spe len in zijn woonplaats te water geraakt en verdronken. Mond-op-mondbeade ming mocht niet meer baten. EEN LAWINE heef$ tien scholieren bedolven vijfentwintig km ten zuiden van Innsbruck. Een" van hen kwam om het leven en twee werden ernstig ge wond. DE CHINESE luchtmacht heeft een „binnenvliegend verkenningsvliegtuig van het Amerikaanse imperialisme, dat zonder piloot vloog", neergeschoten, al dus het persbureau Nieuw-China. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Opklaringen, maar aanvankelijk plaatselijk nog enkele buien. Vooral in de kustprovincies en in het bin nenland liier cn daar tijdelijk mist banken. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. In de ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst, in de middag tempera turen in het algemeen enkele graden boven nul. Vandaag: zon onder 16.43 uur. Maan onder 18.02 uur. Morgen: zon op 8.48 uur. Maan op 10.43 uur. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/WASHINGTON/KOEALA LOEMPOER In Zuidoost- Azië is 't dit weekeinde onrustbarend gaan gisten. Opmerkelijk in dit verband klinkt de verklaring van Amerika's minister van buitenland se zaken Dean Rusk, die voor de televisie de bereidheid te kennen heeft gegeven de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam terug te trekken, op voorwaarde dat rood China en Noord-Vietnam hun agres sie staken. Een politieke overeenkomst zou daarvoor tot basis moeten dienen. De verklaring kwam op een moment dat de gevechten tussen Vict Congrebellen en Zuidvietnamese regeringstroepen bij Binth Gia opnieuw een slagveld hadden veroorzaakt en de boeddhisten opnieuw actie tegen de regering hadden aangekondigd. Onder de huidige om standigheden zei minister Rusk afwijzend te staan tegenover een vol ledig terugtrekken uit Zuid-Vietnam. Voor de ontwikkelingen in Zuidoost- Azië zijn bovendien de volgende feiten van belang: Soekarno heeft Indonesië laten be danken als lid van de Verenigde Na ties uit protest tegen toetreding van Maleisië tot de Veiligheidsraad. Honderd parachutisten zijn dit week einde per vliegtuig van Engeland naar Maleisië vertrokken. Ze vor men het eerste contingent van in to taal duizend Britse militairen, die de oceaan oversteken. Tsjoe En Lai is herkozen als minis ter-president van communistisch China tijdens het partijcongres. Amerikaanse en Zuidvietnamese schepen hebben, aldus het Noord- Vietnamese persbureau, zondagavond het dorp Vinh Tanh, tien minuten lang bestookt en drie huizen ver woest. Over het uittreden van Indonesië uit de Verenigde Naties is tot heden nog geen schriftelijke verklaring uitgege ven. Maar aangenomen wordt dat In donesië het eerste land is dat zich sinds de oprichting van de Verenigde Naties als lid laat schrappen. De wereldgezond heidsorganisatie en de Unesco zal In donesië vermoedelijk niet verlaten. In enkele westelijke commentaren op het besluit van Indonesië is geopperd, dat het wel eens de inleiding zou kun nen zijn van een nauwere samenwer king tussen Soekarno, die nog eens na drukkelijk verklaard heeft zich kip lekker en bepaald niet ziek te voelen, en rood-China. De pogingen van Dja karta om samen met Peking andere landen in een gemeenschappelijk anti- Westers front te verenigen, zouden kun nen leiden tot de stichting van een in ternationale tegenhanger van de Ver enigde Naties. Maleisië is al lang het doelwit van de propaganda van Soekarno c.s. Al voor de oprichting van de Maleisische federatie vorig jaar, had Soekarno ver kondigd dat de federatie, die Malakka, Singapore en Britse bezittingen in Noord-Borneo zou omvatten, een ver kapte poging was tot handhaving van het Britse imperialisme en als zodanig niet door Indonesië kon worden geto lereerd. Invasiepogingen van groepjes Indo nesische „vrijwilligers" zijn op even zoveel mislukkingen uitgelopen. Op het diplomatieke vlak heeft Soekarno al evenmin veel steun ontvangen voor zijn streven de Maleisische federatie té laten verdwijnen. Zelfs zijn vrienden onder ,.de in opkomst zijnde landen", die plegen warm te lopen voor alles wat anti-imperialistisch heet, hebben in deze zaak nog weinig sympathie voor Indonesië getoond. In de hoofdstad van Maleisië, Koeala Loempoer, heeft zondag vice-premier Rahzak bekendgemaakt, dat aanvullen de maatregelen zijn genomen op het gebied van de defensie, teneinde een verwachte intensivering van de Indone sische militaire activiteit het hoofd te kunnen bieden. In Koeala Loempoer bleek men niet rouwig om het Indo nesische besluit. Ook als lid van de Verenigde Naties had Indonesië voor niets respect, verklaarde Rahzak en hij zei de mening van premier prins Rah- Advertentie) man te onderschrijven, dat in dit geval de uitdrukking „opgeruimd staat net jes" van pas komt. In Australië, ook een bondgenoot van Maleisië, wordt nog een in hoofdzaak afwachtende houding aangenomen. Wel zijn op het ministerie van buitenland se zaken besprekingen aan deze kwes tie gewijd. ALGIERS Al vier doden zijn ge vallen als gevolg van aardschokken, en kele honderden kilometers ten zuiden van Algiers, in het bergstadje M'sila zijn al 2.800 huizen verwoest. Naar schatting 18.000 mensen in dit stadje en in de vruchtbare vlakte van Hodna in de omgeving van M'sila zijn dakloos geworden. M'sila, dat zelf 12.000 inwo ners heeft, is het centrum van een land bouwstreek van 60.000 mensen. De vier slachtoffers zijn geborgen in twee oude wijken van M'sila. Gevreesd wordt dat het dodencijfer zal stijgen. Het oprui- mingswerk is aan de gang onder toe zicht van de minister van sociale zaken, dr. Mohamed Nekkache. Na de eerste schokken is een groot deel van de bevolking van M'sila ge vlucht. De vlakte van Hodna is herhaaldelijk het toneel van werking van de aarde, als gevolg van onstabiliteit der geologi sche lagen. BREDA Opvriezing, waar door op vele plaatsen in ons land de wegen spiegelglad werden, was de voornaamste oorzaak van de verkeersongevallen in het weekeinde, waarbij vijf doden en vele gewonden te betreuren wa ren. Ook de afgelopen nacht bleef de temperatuur beneden het vriespunt en trad plaatselijke mistvorming op. DEERSUM Bij een frontale bot sing met een personenauto is gister middag de P.T.T.-besteller S. Grouwstra (62) uit Mantgum om het leven geko men. De overige inzittenden van beide auto's zijn ernstig gewond naar het zie kenhuis in Sneek gebracht. EMST Mevrouw E. van Dijk-Lan- genberg (60) werd zaterdagmiddag op siag gedood toen de auto van haar echt genoot, naast wie zij zat, slipte en over de kop sloeg. De heer Van Dijk liep een armblessure op. MAARN Plet slippen en enkele malen over de kop gaan van zijn auto kostte zaterdag het leven aan de heer H. M. E. Weber (58) uit Bremen. Door opvriezen was de bestrating op het via duct op de snelweg Utrecht-Arnhem spiegelglad geworden. 'S-GRAVENDEEL In het diacones- senhuis te Dordrecht is gistermorgen de heer F. Verzendaal (32) uit Strijen overleden. Hij was zaterdag met zijn bromfiets bij een verkeersongeval be trokken. DEN HAAG Bij het oversteken van de Plesmanweg in Den Haag is de heer R. D. van der Veldt (79) uit deze plaats, zaterdagavond door een auto overreden en kort daarna aan de gevolgen overleden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten om scheids rechter Leo Horn tot 1 mei niet aan te stellen voor het leiden van een voet balwedstrijd. Deze beslissing werd ge nomen naar aanleiding van de affaire in Emmeloord, waar, zoals bekend, Leo Horn een gemeente-arbeider sloeg om dat deze hom uitschold voor „katte- mepper". Voor commentaar zie sport pagina. Leo Horn: het veld uit. De commandant van hei tweede Engelse parachute-bataljon, over ste C. E. Eberhardie, wijst zijn mensen op een kaart hoe de toe stand in Maleisië en Indonesië is, nadat bekend werd, dat het twee de bataljon in deze omgeving wordt gestationeerd, wegens het toenemen van de onrust tussen Indonesië en Maleisië. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Niet de grote favo riet Rudi Liebrechts, maar Art Schenk, de 20-jarige zoon van Klaas Schenk, die vele jaren de Nederlandse schaats ploeg onder zijn leiding had, is zege vierend tevoorschijn gekomen uit de strijd om de Nederlandse schaatstitel op de Jaap Eden-baan te Amsterdam. Ruim 9000 toeschouwers zagen hoe hij, technisch gezien duidelijk beter dan in voorgaande jaren, op de 500 meter nog een val maakte, hetgeen hem op deze afstand enkele tienden van seconden kostte. Hoewel het reglement hem de kans bood deze afstand opnieuw te rij den. stelde hij zich tevreden met de behaalde tijd. Zie verder de sportpagina. AMSTERDAM Voorzitter P. Mertens van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, is van oor deel dat een ontwikkeling van het loonbeleid in de richting van een systeem met grote vrijheid voor de partners in de bedrijfstakken en ondernemingen, thans voor de hand lijkt te liggen. Tijdens het zaterdag in Amsterdam gehouden demonstratief congres van de katholieke metaalbewerkersbond „St.- Eloy" gaf de heer Mertens als zijn me ning te kennen, dat een aanzienlijke be perking van het nationaal beleid dui delijk gewenst is. De SER-rapporten zullen het loonoverleg niet zo sterk meer mogen binden. Wel kunnen die (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN/VLISSINGEN De staking van het sluis- en sleep- bootpersoneel in de Antwerpse haven, die op oudejaarsdag is be gonnen, duurt nog steeds voort. Een oplossing voor het conflict de werknemers willen een com pensatie voor continuwerk is nog steeds niet in zicht. Uitgezonderd de schepen voor of van dj Scheldekaden, waar voor geen sluizen behoeven te worden gepasseerd, heeft geen schip de haven meer kunnen ver laten of binnen gaan. Het verlies door de gedwongen werk loosheid beloopt al vele miljoenen frank. Naar schatting liggen 110 sche pen in de havenbekken geblokkeerd. Contacten, die zaterdagavond en zon dagochtend tussen vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, die het be heer over de haven uitoefent, en sta kingsleiders, hebben niets opgeleverd. Ongeveer 500 stakers besloten giste ren op een vergadering de actie voort te zetten en maandagavond weer bij een te komen om te bepalen hoe de kansen dan staan. De foto toont het spectaculaire beeld dat de rede van Vlissingen te zien geeft. Rond de tachtig schepen hebben gedwongen het anker op de rede moe ten uitwerpen, omdat doorvaren naar Antwerpen niet de minste zin heeft. Voor een tiental schepen kon voor deze kostbare vertraging een oplossing wor den gevonden. Zij stoomden door naar Rotterdam, Hamburg en andere havens, om daar de voor Antwerpen bestemde lading te lossen. Zoals bij voorgaande stakingen wel is gebeurd hebben tot nu toe nog geen schepen de haven van Vlissingen opge zocht, om daar van de faciliteiten ge bruik te maken. rapporten volgens de heer Mertens blij ven functioneren als achtergrond bij overigens in hoofdzaak vrije onderhan delingen in bedrijfstakken en onderne mingen. Op het gebied van de lonen en ande re arbeidsvoorwaarden zal er zeker ook een centrale taak blijven, gelooft de NKV-voorzitter. Naar zijn oordeel zal daartoe o.m. behoren het (on) verbin dend verklaren van bepalingen van c.a.o.'s. De uitvoering van het loonbeleid zal de vakbeweging in 1965 voor vele moei lijkheden plaatsen, voorspelde de heer Mertens. Het NKV is vast van plan zo veel mogelijk de toezeggingen loyaal gestand te doen. Dat is niet mogelijk, wanneer er geen reëel overleg in de bedrijfstakken en ondernemingen is. Eerste vereiste voor het vastgestelde loonbeleid in 1965 is dan ook, dat se rieus overleg wordt gepleegd over her ziening van de arbeidsvoorwaarden, op basis van de voor het loonbeleid geko zen uitgangspunten. Aan het verstop pertje spelen achter de stichting van de arbeid wenst het NKV geen steun te geven. Ook voorzitter P. Brussel van de r.-k. bond van metaalbewerkers St.-Eloy "s van mening, dat het huidige systeem van loonpolitiek gewijzigd moet wor den. „Het ondergraaft de eigen verant woordelijkheid van het bedrijfsleven en tast de vrijheid van de vakbeweging aan. Een herziening in de vorm van een grote mate van vrijheid voor de onder handelaars in de bedrijfstak en de on derneming is noodzakelijk", aldus de heer Brussel. Hij sprak in een bijeenkomst van ka derleden van St.-Eloy in Amsterdam. ELBURG Ds. B. G. A. van der Wiel uit Elburg mag spoedig de kansel weer bestijgen. Dit is het gevolg van de beslissing van het breed moderamen van de Nederlands-hervormde kerk in Gelderland, die op 29 december in Arn hem de kerkeraad en ds. Van der Wiel heeft geboord. Ds. Van der Wiel kwam in opspraak toen hij in november vorig jaar tijdens de kerkdienst bekende dat hij had ge zondigd tegen het kuisheidsgebod. Men verwacht dat het breed moderamen binnen enkele dagen het resultaat vtin zijn onderzoek officieel bekend zal ma ken. Het kerkelijk college acht geen reden aanwezig de predikant uit zijn ambt te ontzetten. Niet bekend is hoe het mo deramen denkt over de kerkeraad. die er bij de predikant op heeft aange drongen dat hij tijdens een kerkdienst voor de kansel zijn zonden zou belij den. Ds. Van der Wiel heeft tijdeiis het onderzoek in deze zaak geen kerk diensten meer geleid. QAT paus Paulus zich geroepen heeft gevoeld binnen enkele da gen tweemaal een oproep aan de wereld te richten om de vrede te bewaren is zeer wel begrijpelijk. Nog geschokt immers door de gruwelen van de burgeroorlog in Kongo, waar aan ook zovele Nederlandse zusters, paters en broeders blootstaan, zijn we het nieuwe jaar binnen gegaan met hoogst verontrustende ontwik kelingen in zuidoost-Azië. Het uit treden van Indonesië uit de V.N. heeft, gecombineerd met de nage noeg complete chaos in Zuid-Viet nam en nieuwe aanwijzingen van Chinese agressieplannen jegens In dia, in dat deel van de wereld een zeer explosieve situatie doen ont staan, waaruit van alles kan voort komen. QNRUST en dreigend oorlogsgevaar in' Afrika en Azië. Het valt niet moeilijk in de troebelen in beide werelddelen de hand te herkennen van Peking-China. In Kongo zijn de Chinese communisten de belang rijkste leveranciers van de rebellen, in Zuid-Vietnam trekken zij aan de touwtjes en wat Indonesië betreft lijdt het geen twijfel, dat Soekarno zijn aan waanzin grenzend prestige- spel met Maleisië niet zou kunnen spelen als hij zich niet gedekt zou weten door de machthebbers achter het Bamboe Gordijn. Alles overzien de krijgt men de indruk, dat com munistisch China, gebruik makende van de commandowisseling op het Kremlin, de mogelijkheden van een krachtproef met het westen aftast. Alleen reeds voor de verhoudingen binnen het communistisch blok kan de huidige agressiekoers van Peking van groot belang zijn. \Y/IE van het Nieuw-Guinea-conflict een nare nasmaak heeft overge houden zal misschien moeite hebben enig leedvermaak te onderdrukken over de moeilijkheden, waarin met name Amerika eif Engeland zich thans bevinden. De situatie in zuid oost-Azië is echter te ernstig om zich leedvermaak te kunnen veroor loven. Wat daar in het Verre Oosten gebeurt gaat heel de wereld aan. Het communisme is immers geen lokaal begrensde bedreiging. Het is even ge vaarlijk in de Straat Malakka als aan de Elbe. Van elk land dat een bijdrage kan leveren tot verminde ring van de spanning mag en moet daarom een initiatief worden ver langd. Zelfs van Nederland, zelfs indien daardoor het uitzicht op een wat betere verstandhouding met Soekarno c.s. en de daaraan ver bonden economische voordelen verslechterd zou worden. WOOR alles is evenwel noodzake lijk, dat het Westen het onder ling gekrakeel staakt. Het is eerder gebeurd in de geschiedenis, dat men door het geruzie onder elkaar niet de nadering heeft gehoord van een vijandelijk leger. De dreunende voet stap van het Chinese miljoenenleger moet echter zelfs, hopen we, in Pa rijs, Washington, Bonn en Londen te horen zijn. LA PAZ De Boliviaanse minister van binnenlandse zaken, kolonel Oscar Quiroga Teran, heeft bekendgemaakt, dat door snel ingrijpen van de strijd krachten een opstand kon worden ver ijdeld zonder dat een schot gelost be hoefde te worden. Het was de bedoeling dat de opstand in verschillende steden tegelijkertijd zou uitbreken. Militairen hebben alle gebouwen van de carabinieri, ook hun militaire acade mie, bezet. Het hoofd van de politie werd gearresteerd, evenals een vrouw, die als tussenpersoon fungeerde tussen de ex-president Estenssoro en de sa menzweerders. De leiders van de sub versieve beweging, politici, die sinds de revolutie van 4 november van hun functies werden ontheven, zullen voor het gerecht worden gelyeid. Veronder steld wordt dat ongeveer 100 personen in hechtenis zijn genomen. Het complot werd ontdekt toen de regering de hand wist te leggen op ge codeerde telegrammen. «Advertentie) het grote, onafhankelijke televisie- radio- en familieblad. VERSCHIJNT PER WEEK Per 1 januari 1964 255.000 Per 1 januari 1965 480.000 NU OP NAAR DE 500.000 Doe wat honderdduizenden deden, neem óók een abonnement, f. 6,50 per kwartaal - f. 0,50 per week. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 2 - Lelden

de Stem | 1965 | | pagina 1