SPORT GASTON ROELANTS ZEGEVIERT IN DE SINT SYLVESTER-LOOP Duitse bokssport lioopt op Karl Mi!(leuberger Ex-internationals zege in Haarlem Stanley Matthews is thans van adel rker Prachtige triomf van Belgische topatleet Vanaf heden Donald heeft De oudjes kunnen Sir Stanley zijn record het nog altijd Op weg naar wereldtop ZESDAAGSE TE KEULEN Zondag voetbal? Listige Abe scoort goal Schaatsstrijd te Amsterdam Jeugdschaken te Eindhoven DONALD HEEFT ZIJN RECORD Lidia: sportvrouw van Sovjet-Unie Jim Clark le in Z.-Afrika •olitie! RIS ngen Nieuwjaarswens meer doelpunten Nederlaag voor TOM OKKER Vandaag geen voetbal Libië en Algerije trekken zich terug wereldtitel voetbal Portret Schaaktoernooi te Hastings EN CARLOS ORTIZ VERDEDIGT TITEL Schansspringen in Garmisch P. Ui ;ie Den Haag JLO-diplozqa Bureau P&P" toestel 222E1 ioorhalen kt niet rlangd wordt) er en/of* een >n voor een a te Den Haag. man/vrouw 130, ROTTERDAM in den lande, n vrijwel alle in technische ikeringen zijn irissen nodig. bindingsman lak is gericht en en bestaat teringen, het ijzigingen en ctionaris nog ities. in de functio- als praktisch. in de leeftijd iben genoten i organisatie ote mate van ierste Rotter- tvoerige be- d. bijsluiten). :htingen over 15 DAGKLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 JANUARI 1965 21 leiding isbedrijf een eigen len. zieningen. in de en en vak- itakten met 73-oo, in t« KEULEN Rik van Steenbergen en zijn Duitse ploegmaat Rolf Roggendorf hadden op nieuwjaarsdag de leiding in de zesdaagse van Keulen. De stand: 1 Van Steenbergen-Roggen- dorf (België-Duitsland) 426 punten; 2 Post-Pfenninger (Nederland-Zwitserland) 415 punten; op een ronde: 3 Altig-Jun- kermann (Duitsland) 407 punten; 4 Lyk- ke-Eugen, (Denemarken) 402 punten; 5 Oldenburg-Kemper, (Duitsland) 325' pun ten; op twee ronden: 6 Bugdahl-Renz, Duitsland 258 punten op vier ronden 7 Severeyns-Grossimlinghaus (België-Duits land) 108 punten. BARNSLEY De voorzitter van de Engelse Football League, Joe Richards, heeft deze nieuwjaars wens: verbetering van het spelpeil en meer doelpunten. Richards noemde de publieke be langstelling in 1964 teleurstellend. Hij meent dat de toeschouwers weer zullen terugkomen als er meer doelpunten worden gemaakt. ADELAIDE Onze landgenoot Tom Okker is samen met zijn Australische partner Gail Sherriff donderdag in Ade laide uitgeschakeld in de halve finales van het gemengd dubbelspel van de Zuidaustralische kampioenschappen. Het Nederlands-Australische paar verloor van de Australische combinatie Phillips- Moore-Schacht met 46 75 911. Gali Sheriff bereikte overigens wel en dat tot veler verrassing de finale van het dames enkelspel door de 26 64 61 zege op Robyn Ebbern, een van Australisch vooraanstaande speel sters. In de eindstrijd zal zij Billy Jean Moffit, de kleine Amerikaanse, ontmoe ten. De gebrilde Billy Jean had in de halve finale nog al wat moeite met ma donna Schat: 64 64. In de finale van het herenenkel staan twee jonge Austra liërs tegenover elkaar: John Newcombe en de linkshandige Tony Roche. Roche speelde een marathonpartij tegen de Fransman Pierre Darmon: 1517 75 6—1 64, Newcombe had het heel wat gemakkelijker tegen zijn landgenoot Bill Bowrey: 62 6—1 61. Voor een verrassing zorgde vrijdag in Adelaide de 19-jarige blonde Gail Sher riff, door in de finale van het dames enkelspel de Amerikaanse Billie Jean Moffitt, met 2-6. 6-4, 6-1, te verslaan. In het herendubbel zegevierden John Newcombe en Tony Roche met 6-4, 17-15 6-2. DEN HAAG -- De KNVB heeft alle voor vandaag vastgestelde wedstrijden bij de amateurs en de afdelingen van het zaterdagvoethal afgelast. Aangaande het betaald en amateursvoethal van zon dag zal vandaag een beslissing worden genomen. Slechts korte tijd hebben we kunnen genieten van de witte sneeuwpracht. Wat nu de straten van steden en dorpen bedekt, is dikwijls een grauwe natte blubber. Ook de toestand van de sportvelden is er niet beter op ge worden. Het blijft dus een vraag of ons land een tweede achtereenvolgen de voetballoze zondag tegemoet gaat. ZURICH Bij d iternationale Voet- »alfederatie (FIFA n Zurich zijn ver klaringen binneng <-« dat zowel Libië als Algerije zich mgtrekken uit de voorronden voor het wereldkampioen schap voetbal, dat in 1966 in Engeland zal worden gehouden. Daarmee hebben alle Afrikaanse staten duidelijk hun protest uitgesproken tegen de indeling. De Zuidafrikaanse staten zijn van mening dat tenminste één Afri kaans land in de eindronde moet uitko men. Hierdoor valt de beslissing tussen de Aziatische landen Noord- en Zuid-Korea en Australië, die in het toernooi m Ja pan, waar de landen elkaar tweemaal ontmoeten, zullen uitmaken wie in Enge rd, zal deelnemen. SAO PAOLO Gaston Roelants, de gouden Olympische medaille winnaar steeple, heeft tot verrassing van vriend en vijand in de nieuw jaarsnacht de Sint-Sylvesterloop van Sao Paolo gewonnen. Gaston was daarmee de derde Belg, die deze race won. In 1950 zegevierde Lucien Theeys en het vorig jaar snelde Henri Clerckx zegevierend door de straten van de Braziliaanse stad. Gaston Roelants behaalde zijn over winning op eén zeer overtuigende wijze. Hij had voor de totale afstand van 7.4 kilometer 21.37.7 minuut nodig. Hij was daarmee negen secon den sneller dan zijn belangrijkste rivaal, de Spanjaard Mariano Cisno- os, die op de tweede plaats eindigde. Op de derde plaats kwam de Noor Thor Heiland met 21.52.3 Hij was eentien- de seconde sneller dan de Portugees Manoel Oliveira, die vierde werd. De Italiaan Antonio Ambu bezegelde het totale Europese succes door beslag te leggen op de vijfde plaats. Hij was de laatste loper, die binnen 22 minuten bleef, namelijk 21.56.3. Mike Wiggs werd zesde. Deze Engelsman noteerde een tijd van 22.03.0 De eerste Braziliaan eindig de op de zevende plaats Het was No- gueira Azevedo, die de eer van zijn land hooghield met een tijd van 22-05, De Zuidslavier Nedo Frasic kwam op de achtste plaats. De Japanner Kokiti Tsu- buraya werd negende en de Algerijn Hamoud Ameur tiende. Vanzelfsprekend werd de zege van de Belg op een grootse wijze gevierd. HASTINGS De 41-jarige Zuidslavi- sche grootmeester .Gligoric heeft na de derde ronde de leiding in het internatio nale schaaktoernooi te Hastings met de maximale score van drie punten. Met een half punt minder volgen de jonge Roemeen Gheorgiu, de Rus Keres en de Westduitser Pfleger op de tweede plaats. Gligoric zegevierde in de derde ronde over de Braziliaan Rocha, Keres en Gheorgiu kwam er remise overeen en Pfleger versloeg de Russische None Ga- prindachvili, wereldkampioene bij de da mes. Gaston Roelants, de nieuwe winnaar van de beroemde Sint Sylvester werd op de 5e november 1937 in het Belgische Opveld geboren. In 1963 was hij de vijf de Belg, die kans zag om een wereld- rekord op zijn naam te schrijven. Na Joseph Mostert, Gaston Reiff, Roger Moens en de 4x800 meterploeg samen gesteld uit Bailleux, Langenus, Leva en Moens.was het de kleine spichtige Gas ton Roelants, die als eerste atleet ter wereld de 3000 meter steeple beneden de 8 min. 30 sec., namelijk in 8 min. 29.6 sec liep. Een geweldige prestatie van de 'toen 26-jarige Belg, die in een keiharde race de Russen Osipov en So- kolov ruim 17 seconden achter zich liet- Was het een wonder dat de ruim 2500 toeschouwers, die de wedstrijd te Leu ven bijwoonden, zich terug waanden in acivtnri Bnplrent*' nn rlo Dhr™™ het verleden, toen Gaston Reiff en Ro- sche medaille een zeaein de^int ëer Moens triomfen vierden. De zes- serie meaaiue een zege in ae bint Voudige kampioen van zijn land, die in Sylvesterloop. i NEW YORK Carlos Ortiz, wereld kampioen lichtgewicht, zal op 13 februari te Panama-City zijn titel op het spel zet ten tegen de Panamees Ismael Laguna. De uitdager, die voor dit gevecht 12.000 dollar zal toucheren tegen de titelhou der 30.000 dollar, won 37 van de 39 ge vechten, die hij tot dusver als professio nal leverde. 1954 met atletiek begon, noteerde in 1957, toen hij voor het eerst deelnam aan de Belgische kampioenschappen op de 300 meter steeple 9 min. 37.8 sec., hetgeen resulteerde in een vierde plaats. Een hoopvol begin dus voor de 20- jarige Roelants, de lichtgewicht onder de atleten. Want in d€ volgende jaren vertoonde zijn prestatiecurve een stijgen de lijn, waarbij hij niet alleen op de 3000 meter steeple, maar ook op de 5000 en 10.000 meter bijzonder goede verrichtingen liet noteren. In 1959 was hij op zijn favoriete afstand reeds bene den de 9 minuten gekomen met 8.56.6, terwijl hij in 1961 en 1962 de nationale records op de 3, 5 en 10 km. scherper stelde- Zijn tot dan toe grootste successen behaalde Gaston tijdens de Cross des Nations" in Sheffield, waar hij de grote namen achter zich liet om vervolgens in Belgrado met ruime voorsprong de Europese titel 3000 meter hindernis te veroveren. In 1963 snelde hij van de ene zege naar de andere, zonde rnoch- tans tot buitengewone prestaties te ko- me. In Helsinki echter was er die aan wijzing, dat Gaston, evenals tijdens de zeslandenwedstrijd in Enschede, het oog gericht had op het wereldrecord van e Pool Zdsislav Kryskowiak (8.30.4). Telkens opnieuw begon hij zijn races met een enorm tempo, waarbij zijn te genstrevers reeds na de eerste ronde een achterstand hadden opgelopen en zo ook in Leuven, waar hij op de sterkste hindernislopers van 'togenblik de Russen Sokolov en Osipov stuitte. Zo regelmatig als een uurwerk noteerde hij 1.05.-., 1-07,-, 1.07,-, 1. 8,-, 1.08,-, 105.6 en 40 se conden voor de laatste 250 meter Een pikante bijzonderheid was het ongetwij feld, dat Roelants bijna te laat aan de start kwam omdat hij zijn, door zijn vrouw geschonken mascotte 'n opblaas bare kat, nog uit zijn wagen moest ha len Nog geen week na zijn prestaties in Leuven, kwam hij in Turnhout uit tegen de geduchte Fransman Michel Ber nard op de 5000 meter en deze bot sing resulteerde in een wereldtijd van 13 min. 45.6 sec waarbij Bernard als een beginneling werd geklopt. Op 24 september 1963 in Praag verbeterde hij enpassant het Belgische record op de 6 mijl tot 28.12.4 en dat op de 10 km. tot 29-07.2 sec., waarmee hij zich op de vierde plaats van de wereldrang lijst nestelde. Gaston Roelants in de vorm van zijn lever;, prepareerde zich daarna op de Olympische Spelen lr64 in Tokio Hij verwierf er een gouden medaille en werd bij zijn terugkeer in België als een vorst gevierd. Van zijn hand verscheen een boek ,,Vier jaar voor acht minuten", waarin hij zijn car rière schetste. Gaston bereidde zich na de reeksen huldigingen ernstig voor op het treffen van Sao Paolo. ,,Ik wil daar winnen", zei hij alvorens hij in het vlieg tuig naar Brazilië stapte. Hij hield woord en zegevierde zonder feitelijk ernstig te worden bedreigd. s De kleine Belg liep een prachtige wed strijd en toen hij met een lange eindspurt naar de finish liep viel een confetti-re- gen op hem neer en was een stormachtig huldebetoon zijn deel. Gaston Roelants noteerde over het 7400 meter lange par koers een tijd van 21 min. 37,7 sec, maar bleef verre van het record dat de Tsjech Emil Zatopek eens opstelde (20.30 4). Een hoogtepunt in deze wedstrijd was het deelnemen van de drie Indianen „Vis' „Waterbloem" en „Sprinkhaan" uit het Amazonegebied. Barrevoets lopende kwa men deze Indianen, die de 150 km van hun woonplaats naar Sao Paolo te voet hadden afgelegd, langs de dichte mensen, haag. Vis en Waterbloem eindigdén op de 316e en 349e plaats. Sprinkhaan deed zijn naam geen eer aan, want hij verliet na een eerste ..trainingsronde" het par koers, (Van onze sportcorrespondent) 1 J THEO VERSCHURENS tegens ders voor de Bleische titelst HAARLEM Het jonge elftal van de Kominklyke H.F.C. gemiddeld 23 jaar - heeft weer het hoofd moeten bui gen voor de oud-internationals in de traditionele voetbalwedstrijd aan de Spanjaardslaan in Haarlem. De listen en lagen, die de oude oranjegarde in petto had, waren te veel voor de Haar lemse tweede klasser. die met 35 verloor. Het was een ideale voetbaldag, het weer was mild en het terrein bleek in uitstekende conditie. Als deze wed strijd een maatstaf was voor de bespeel baarheid van de velden, zijn de vooruit zichten voor het competitie-voetbal van zondag zeer goed te noemen. De 7500 kijkers, die het historische veld van HFC omzoomden, zagen in de tweede minuut tot hun grote verbazing dat de vermaar de Piet Kraak een onnozel balletje, door Bouwman ingeschoten, liet glippen, waarmee HFC goedkoop aan een snelle voorsprong kwam. Maar Kraak herstel de zich voortreffelijk en bleek daarna een goede sluitpost. Oud-oranje beschik te over een sterk moreel, want de te leurstelling van het eerste doelpunt werd na 11 minuten uitgewist. Naeen com binatie met zijn stadsgenoot Noud van Melis schoot Roel Wiersma hard in: 1-1 Een fout in de achterhoede van de oud- internationals, waar Schaap, Wiersma, Kuys en Boskamp de achterste vier van het 4-2-4 systeem vormden, gaf Bouwman de gelegenheid HFC opnieuw aan een voorsprong te helpen, maar Biesbrouck herstelde het evenwicht met een ouderwetse kogel: 2-2. Toch zou den de Haarlemmers met een voorsprong van 3-2 gaan rusten. Tillenaar passeerde de uit positie gespeelde Kraak met een AMSTERDAM In de sociëteit van de „Jaap Eden Baan" te Amsterdam is op nieuwjaarsdag de loting verricht voor de nationale schaatskampioenschappen, die daar zaterdag 2 en zondag 3 januari worden gehouden. Voor deze strijd om de Nederlandse ti tels zijn 26 rijders en 14 rijdsters inge schreven, zodat op de eerste dag 40 rit ten zullen moeten worden verwerkt. De ritten van de belangrijkste rijders: Heren: 500 meter: 2e rit Rudi Lie- brechts - Jan Hilgerman; 6e rit: Frats Bartling - Ard Schenk; 9e rit: Wim van Heijst -Leen Meijering; 10e rit: Kees Verkerk - Geale Lourens; 13e rit: Peter Nottet - Arie Hoogschagen: 5000 meter: 5e rit: Hartman - Lie- brechts; 7-e rit: Nottet - Van Heijst; 11e rit: Verkerk -Hilgerman; 13e rit: Blokker -Schenk. Dames: 500 meter: 2e rit: Stien Kai ser - Gerry Luchies. 1500 meter: 3e rit: Alie Groot - Stien Kaiser. BAD SODEN De Duitse bokser Karl Mildenberger is in okto ber 1964 Europees kampioen in de zwaargewichtklasse geworden. Hij sloeg in een gevecht om de vacante titel de Italiaan Santé Amonti in de 75e seconde van de eerste ronde k.o. Mildenberger is, al wordt hij wel eens de nieuwe Max Schmeling genoemd, geen uitblinker. Het mankeert hem niet alleen aan techniek, maar ook aan show. Dat neemt niet weg, dat Mildenberger het in 1965 eens over een andere boeg wil gooien en in de ring wil tegen bijvoorbeeld Zora Folley of Amos Johnson. De weg naar de top is voorlopig geblok keerd door het duo Clay - Liston, maar de Duitse zwaargewicht heeft geduld. Hij benut zijn tijd goed. Elke dag wordt er stevig ge traind. Blijft er naast zijn gewone dagtaak, hij werkt bij Pfaff, nog tijd over, dan houdt de man met de harde vuisten zich bezig met het verzamelen van kostbaar en breekbaar antiek. Hotel Weigand in de Duitse gemeente Bad Soden is niet moeilijk te vinden. Hiet ligt aan de Ort en de rijksweg tussen Frankfurt en Köningstein en heeft het voorrecht een geconcentreerde strijdmacht van Duitse beroepsboksers te herbergen. Een kind kan daar ver tellen waar de boksers zijn „In Bad Soden, meneer". In de gelagkamer hangen een paar zorgvuldig ingelijste foto's van Willi Quatuor en Karl Mildenberger. Daar onder de andere grootheden. De waard heet Addi. Er hangt een lichte lucht van bloemkool en braadworst. In de omgeving van het buffet zitten een aantal jongemannen. Waarover ze pra ten? Natuurlijk over boksen. Boven dien, het bier is weer best. Het is eigenlijk een wat burgerlijke omgeving voor de sterren uit de ring. Even over vieren komen ze opdagen. In de tuin van het hotel staat een lang gerekt gebouw, dat eruit ziet als een te kort geworden kegelbaan. Boven de deur prijkt het bordje „Sportschule". Hier moeten dus de titels en het geld verdiend worden. Hier is dus bijeen wat er van de Duitse bokssport over bleef. Conny Rudhof, de Europese kampioen Willi Quatuor, zijn niet minder be gaafde broer Werner Mundt, de Duitse meester Zech en Gumpert. En natuur lijk de ster van het kamp, de 30-jarige Karl Mildenberger. Ze staan bij elkaar en maken gekheid. We ontdekken ook de dikke Arno KÖblin, een Europees kampioen zwaargewicht en nu manager ""H O (en trainer), de vroegere zwaargewu Kleinwachter en Wolfgang Müller, tra ner en „chef" van deze afdeling. Ec, heerlijk stel. Er is niemand veilig voo hun grappen. Doch als even later de niet al U grote ruimte dampt van het zweet, de zandzak dof dreunt, de bal tegen het blad aan knettert en de ringtouwen strak staan, is de Europese kampioen zwaargewicht en der eijvrigsten. Zijn gezicht glanst van het zweet, zijn tri cot is kleddernat. Na bijzonder lang aan de toestellen te hebben gewerkt, gaat hen de ring in voor een partijtje boksen met Gumpert. Mildenberger is zoals zoveel linkshan- digen iemand die rechts uithaald. Hij staat dus bij het aannemen van de boks houding met de rechtervuist en rech tervoet vooruit. Maar aan zulke partners heeft Gum pert niet zoveel. Maar ja, ook hij moet een kans hebben om zich op komende gevechten voor te bereiden. „Hetzelfde geldt voor Karl Mildenberger", zegt trainer Müller. Hebben Karls meeste tegenstanders de linkse uithaal, op de lever, zijn recht se uithaal heeft hem al menige over winning bezorgd. Met zö'n slag won hij in 2961 van de 27-jarige Pfalzer. Ook de Italiaan Santé Amoni kreeg een der gelijke opdoffer bij zijn eerste streven naar de Europese kroon ongeveer twee jaar geleden. Het werd een k.o. in de eerste ronde. Maar in februari 1962 ging Karl Mil denberger in Dortmund zelf tegen het canvas. Een rechtse hoek had zijn on- gedkte kin geraakt en de slag werd toegebracht door de Engelse titelhou der Dick Richardson. Mildenberger bleef nogal lang liggen en sindsdien heeft hij de bijnaam van „Karei de Vlakke". De k.o. van Dortmund is sindsdien nog duizenden malen gereconstrueerd. Maar de man die het allemaal ret best zou moeten weten, weet nog steeds niet met zekerheid hoe het precies gebeurde. „Hij wilde me stoppenHet was vol gens mij een geluksslag. Ik was blij toen het voorbij was". Een week na de nederlaag is hij ge- ;.rouwd. Hij ging op huwelijksreis naar Sicilië. Daar, onder de zon, kon hij uitrusten. Weer thuisgekomen, bleek zijn lichamelijke conditie perfect Toch stond hij gedurende een half jaar niet meer in de ring. Daarna volgde heel voorzichtig zijn tweede aanloop. In oktober greep hij de Europese titel,, die overigens roet gooide in de toekomst plannen van Frau Astrid, want ze moest haar deelgenootschap in een modezaak te Kaiserslautern opgeven. Maar op een stuk grond in een nieu we wijk zal een woonblok worden ge bouwd, dat gefinanciert zal worden uit dek opbrengsten van de komende ge vechten. De overwinning van Berlijn heeft deze Duitse bokser bovendien wat verandert. Hij is, om het maar zacht- I tegenstan ders voor de Blgische titelstrijd achter de derny's zijn bekend. Theo zal het moeten opnemen te gen Leo Proost, Paul de Paepe, Jos Verachtert, Emiel Severijns, John van Tongerloo en Ludo Jans- sens. De waarde van dit gezel schap kennende dient te worden gezegd, dat de kans zeer groot is, dat Theo zaterdag 9 januari een Belgische titel mee naar St.-Jan- steen brengt. EVERT DOLMAN, Jan Pieterse, Gerben Karstens en Bart Zoet werden door manager Theo Ba lemans gecontracteerd voor de sportpaleismeeting op zaterdag 9 januari. Zij moeten strijden tegen een sterke Belgische ploeg in een internationaal omnium. ROLF WOLFSHOHL heeft op nieuwjaarsdag in het westelijk gedeelte van Berlijn een cyclo cross gewonnen. De Belgen Roger de Clercq en Pierre Kumps, die eveneens van de partij waren, ein digden op de 2e en 3e plaats. WIM VAN HEIJST wat wordt het? EINDHOVEN Het driedaags jeugd schaaktoernooi te Eindhoven, dat door wethouder Baars en de jeugdleider van de afd. Noord-Brabant werd geoepnd is egëindigd. p. v- Genugten (Den Bosch) en F. de Vries (Eindhoven) eindigden met eenzelfde aantal punten in de kam- pioensgroep. K. Zwietink (Breda) en f. Garretsen (Helmond) promoveerden. Tot op de laatste dag is er in de Eind- hovense IH-zaal fel gestreden. Vooral in de kampioensgroep waar de laatste partij tussen de huidige kampioen J. v. Genugten en F. de Vries de beslissing moest brengen. Het duel om de titel van Noordbrabant kon men op een groot demonstratiebord volgen en deze bijzon der fraaie partij is uiteindelijk in een remise geëindigd. Beide spelers zullen nu in een dubbele ronde moeten uitma ken waar de titel naar toe gaat. Eindi gen ook deze partijen onbeslist, dan blijft de titel in bezit van de huidige kampioen. De belangrijkste uitslagen: Kampioensgroep: P. v. Genugten (Den Bosch) 4, F. de Vries (Eindh.) 4, J. Steenbrink (Den Bosch) 2,5, F. Ruh- wandl (Eindh.) 2 C. Roos (Eindh.) 2 en L. Mooren (Den Bosch) 1/2 p. Kandidaten groep: F. Garretsen (Hel mond) 3,5, P. Vos (Schayk) 3.5, K. Zwietink (Breda) 3,5, J. Seidel (Eindh.) 3, P. Hogendorf (Eindh.) 3, F, v. Mens* foort' (Leende) 2,5, L. Goosen (Heeswijk) 2, H. de Nijs (Den Bosch) 2, J, Walra» ""x «ci maai xauix«,- xit_xT ven (Den Bosch) 2, P, Lippens (Nunen) jes te zeggen, zelfbewuster geworden, thews, want dochter Jean vierde op nieuwjaarsdag haar 26e verjaardag.^ r. Sperae-Welland (Eindhoven) 1 p. Voor het eerst in de geschiedenis van koning voetbal is een van zijn onderdanen in de Engelse adelstand verheven. Stanley Matthews, een van de grootste voetbalspelers, die de wereld ooit heeft gekend, is op de drempel van bpt nieuwe jaar tot „knight" verheven en zal dus voor taan „Sir Stanley" heten. Matthews, die volgende maand 50 jaar wordt en pas aan het eind van dit seizoen afscheid van het beroepsvoetbal zal nemen, was een van de gelukkigeen, die op de ieuwjaarslijst van ko ningin Elizabeth was geplaatst. Onmiddellijk nadat het nieuws over En geland bekend werd, stroomden de gelukwensen Matthews' woning in Blackpool binnen. „Sir Stanley" was zichtbaar gelukkig met de hoge eer, die hem te beurt was gevallen, maar hij bleef er toch de lakonieke Brit bjj. Hij sloeg zijn loop- en conditietraining op het verlaten strand van Blackpool niet over en na een (koude) douche te hebben genomen begon hij pas aan het doornemen van de stapels telegrammen, die hem om het uur in postzakken vol werden voortgezet. Gevraagd naar zijn commentaar zei hij: „Ik zie deze eer niet alleen voor mij bedoeld, maar voor het voetbal in het algemeen". Het was dubbel feest in huize Mat listig tikje In de tweede helft voer de een weer slim en onnavolgbaar spe lende Lenstra de oude glorie naar de overwinning. Na 5 minuten dook doel man Buchem tewergeefs naar een hard schot van Groeneveld: 3-3. Gebrek aan adem noopte Van Schijndel daarna zijn plaats af te staan aan Roozen, die meer vaart in de aanvallen bracht. Abe, die lang had gelopen loeren naar een doel kans, kreeg na 22 minuten zijn zin. Na een voorzet van Timmermans joeg hij de bal in het net: 3-4. Wim Roozen bracht de eindstand op 3-5. De oud internationals bepaalden zich in de slot fase tot het bevriezen van het spel, teneinde niet uitgeput het veld behoe ven te verlaten. Deze opzet gelukte voor treffelijk. SYDNEY Op de valreep is de Ame rikaan Donald Campbell er donderdag in geslaagd in een jaar zowel het we reldsnelheidsrecord op het water els dat ter land te verbeteren. Op het Dumbledung meer in West- Australië bereikte hij met zijn Bluebird een snelheid van 444,18 km per uur, waarmee hij zijn oude record van 418,91 km per uur ruimschoots overtrof. MOSKOU Lidia Skoblikova die alle hardrywedstryden op de schaats won op de Olympische Spelen '64 in Innsbruck is benoemd tot sportvrouw van het jaar door de federatie van Russische sport journalisten. De lijst van de tien beste sportlieden van de federatie ziet er uit als volgt: 1 Lidia Skoblikova; 2 Galina Prozu- menshemikova (zwemmen)3 Wyactoe- slav Ivanov (roeien); 4 Leonid Zhabo- tinsky (gewichtheffen); 5 Tamara Press (atletiek)6 Valery Popenchenko (bok sen); 7 Yuro Vlasov (gewichtheffen): 8 Valery Brumel (atletiek); 9 Irina Press (atletiek); 10 Ants Antson (hard rijden op de schaats). EAST LONDEN De Grote Prijs van Zuidafrika, de eerste race voor het wereldkampioenschap 1965 voor cou reurs is op nieuwjaarsdag gewonnen door de Brit Jimmy Clark. Hy finishte nadat hij by de trainig reeds de snel ste was gebleken - als eerste met zyn Lotus Climax voor de wereldkampioen John Surtees met Ferrari en Graham Hill (BRM). Jim Clark noteerde over het 33,20 km lange parkoers dat over 85 ronden werd verreden een nieuw ronderekord van 161,461 kin per uur. De vliegende Schot, die sterk reed, werd telkens opnieuw opgejaagd door Surtees en Hill, maar in de eindfase had hij een voorsprong van 1 min 28 op Surtees en van 1 min 35.- op Graham Hill. Ruim 50.000 toe schouwers woonden deze wedstrijd, die onder lichte regenval werd gehouden, bij Deze race is de eerste van de 11 te houden wedstrijden in de 1,5 liter klasse en het is ook de laatste maal dat in deze categorie de titel wordt be twist, aangezien in 1936 3 liter bolides op de baan zullen verschijnen. De uit slag luidt: 1. Jimm Clark (GB) met Lotus Climax; 2. John Surtees (GB) met Ferrari: 3. Graham Hill (GB) met BRM; 4. Mike Spence (GB) met BRM 5. Bruce McLaren (NZ) met Cooper; 6. Jackie Stewart (GB) met BRM. GARMISCH PARTENKIRCHEN De Fin Erkki Pukka zegevierde op nieuw jaarsdag in Garmisch Partenkirchen in de tweede wedstrijd van het vierschan- sentoernooi met 216 punten voor de Duit ser Heine Ihle met 215,9 en diens land genoot Helmuth Kurz met 214,5 punt. Een gedeelte van deze wedstrijd werd door de NTS op het beeldscherm gepro jecteerd. De uitslag luidt: 1 Erkki Pukka (Finl) 83 en 81 meter, waarderingscijfer 216,- 2 Heine Ihle (Did) 81 en 86,5 meter, waarderingscij fer 215,9 3 Helmut Kurz (Did) 83,5 en 83,5 meter waarderingscijfer 214,5 4 Pjotr Kowalenki (Rusl) 80 en 82,5 meter, waarderingscijfer 213,3 5 Torgeir Brandt- zaeg (Noor) 81 en 80 meter, waarderings cijfer 201,1.

de Stem | 1965 | | pagina 9