POLITIE TE GOES DRIJFT NOZEM-LEGER UITEEN Hoofdstad roerig, Den Haag en Rotterdam rustig Belastingbetaler leeft reeds in milder fiscaal klimaat Britse versterking naar Verre Oosten Oudejaars,, weekend was niet overal even rustig Ontsnapte joy-rider kreeg lift van de rijkspolitie TECHNISCHE HER ZIENINGEN a a VAN OUDEJAARSFRONT: rsdiensten ierenartsen MOEILIJKE BINNENBRAND IN GOES Baldadigheid te Axel Terugblik Drie kinderen uit drijfzand gered Extra troepen in de strijd Spanning aan Chinese kust VOOR VERDEDIGING MALEISIë uzen zet omen in Ie brand \MENS INWATER andaag torgen aandag Snel retourtje Oudenbosch: Café-brand te Walsoorden Brand in bakkerij te Othene Schuur afgebrand te St.-Jansteen TOEN GEPARKEERDE AUTO'S GEKLEMD Mee- maar ook tegenvallers In Terneuzen: VIETNAM Tweede Potaris-schip: Uitkering ineens personeel radio en t.v. in geding Zelf vervaardigd vuurwerk kost jongen oog Rood komplot in India Kon. Zout haalt miljoen ton DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 JANUARI 1965 correspondent Het „Wielerco- ïe heeft meerpijlen dan alleen het orga- )ersen. De heren „in den zich ook bezig omen. oeders teriville te ijls geen raad weten ele restanten van de ■rijke feestbomen, en ntelijke reinigings- ze jaarlijks terugke- id af te helpen, heeft Ie mogelijkheid ge- bomen in één keer anden. iheid val vanavond, ■zeven uur plaats vin- 3t zo maar fikje sto- „Harmonie Terneu- zich ermee, n marcheren van de oor de Axelsestraat •branding", aan het Zui dl andstraat, kerstboom torst kan muziek aansluiten >an bestemming moe- i worden ingeleverd daarvoor een lot in ij wordt ogenblikke- e gehouden. 9 De vrijwillige i de gemeentepolitie rtsen nemen dit week- ideren: dokter Nijsten: Kloosterzande: dokter burg-Oostbufg: dokter te Oostburg, tel. 01170- etranchement, Sluis en De Meyer te Sluis, endijke, Hoofdplaat en Lievens; Bruinisse en v. Leeuwen te Brui- dokter De la Haijze, "Vlissingen: dokter War- oes: dokter Weiten, tel. Nieuwdorp: dokter Gel- 96-327; Hoedekenskerke ie: dokter Geldof, tel. Arendskerke, Wol- Heinkenszand: dokter 01106-202; Kruiningen, bendijke en Rilland- 'wijn, tel. 01130-566. oes: Goese Apotheek •urg: v. d. Boogert. te] Klaassen. tel. 2090; Vlis tel. 2025. erenartsen nemen waar: -Vlaanderen: dokter jstburg, tel. 01170-2693; lent, Zaamslag: dokter Hulst en Nieuw-Namen: Nieuw-Namen: Walche- tel. 01195-283. ADMINISTRATIE de deel van het Staats. voor bedrijfsadmini- e heer G. J. Lepoeter te 3 januari, te Hansweert uur; Terneuzen 2.40 en ïgen 2.10 en 14.29 uur: en 16.25 uur. nuari te Hansweert om Terneuzen 3.17 en 15.4C 1.47 en 15.06 uur; We- 17.01 uur, aatswedstrijden. uur: De Haal van 8 u.: De slag om N? u.: Mc. Lintock, de sr: 7.45 u.: Tokio in d< misdaad. bij J. de Guchtenelre. Tumult op Tahiti. j A. Apers. )E arsbal in zaal van bij L. de Vilder. fl.45 u.: Wonderful Life haai van Londen. 14 j 2.30 u,: Slag om Na u.: De piraat des Ko u.: De slag om Na- 2 u.: Mc. Lintock, d< 4.30 u. en 8 u.: Gee i.l. ér: 3 en 7.45 u.: Toki Zonde en miedaad. ■szal bij P. van Dijk. bij S. Blommaert. al voor Hulster Ge- 10—14 u.: duiventer v: 2.30 u.: De dolle Pietje Bell.. 5.15 u de nacht. 14 j. 8 u htpatrouille. 14 j. .30 u.: Prijskaarting ijspiering bij J. de 1 u.: Seriekaarting bij A. de Bock. 8 u.: Tumult op Talhit ■ting bij P. Compiet. Boerenmaandag Groc v; 8 u.: PT 109 op 14 j. J. Nij». 8 u.: De piraat des (Van onze verslaggevers) BREDA Het nieuwjaars»,,weekend" is niet overal even rustig verlopen. Hier en daar hebben jongelieden die men vangt onder de verzamelnaam „nozems" van de gelegenheid gebruik gemaakt om de oudejaarsvrijheden van kerstboomvetbranding, vuurwerk afsteken e.d. te misbruiken. Voorts hebben de laatste dag van het oude jaar en de eerste van het nieuwe alweer de nodige stof opgeleverd voor de chroniquers van auto-diefstallen, branden, ongelukken en derge lijke. Hieronder laten we een bloemlezing volgen van wat zich zoal in Zeeland en West-Brabant afspeelde. GOES De Goese gemeentepolitie heeft in de nacht van Oud en Nieuw ver schillende charges moeten uitvoeren op ongeveer 200 nozems, die de jaarwisse ling aangrepen om de omgeving van het kruispunt Kamperfoeliestraat - Zonne bloemstraat onveilig te maken. Nadat de politie de verbranding van kerstbomen en het ontsteken van vuurwerk enige tyd had aangezien namen deze vreugde- uitingen dermate baldadige en gevaarlij ke vormen aan dat het publiek gesom meerd werd er een einde aan te maken. In plaats van hieraan gevolg te geven keerde het publiek zich tegen de politie. De ergste belhamels gooiden met stenen, flessen en vuurwerk naar de politie. Ze kere P. gooide een agent een rotje in de- kraag. De agent bleef ongedeerd. Wel waren er schroeiplekken op zjjn tenue. P. werd naar het bureau overgebracht, samen met nog enkele andere oproer kraaiers. Het is al een paar jaar onrustig op ge noemd kruispunt. Ook is het al meer voorgekomen dat de politie daar wordt uitgejouwd. Tijdens de jongste Nieuw jaarsnacht ontstonden de moeilijkheden vooral omdat de kerstboomverbranding ver over de toelaatbare grenzen dreigde te gaan. Onder luid gejoel werden fles sen benzine en flessen met andere brand bare vloeistoffen in de kerstboomfik ge gooid. Er werd zelfs een vat olie aange sleept. Dit werd de politie, die al ver schillende keren tot doorlopen had aan gemaand, te gek. Met de gummiknuppel in de hand werd de onwillige massa uit een gedreven. Zij kwam echter terug om het handjevol politiemannen te treiteren, uit te jouwen en met verschillende ma terialen te bestoken. Het gevolg was dat nog enkele andere charges werden uitge voerd. Er werden flinke tikken uitge deeld. Uiteindelijk werd de politie de situatie meester. Later in de nacht ont stonden er opnieuw moeilijkheden in de buurt van de Grote Markt. Een ploegje jongens, vrienden van de ingesloten no zems, kwam in de omgeving van het po litiebureau de nodige herrie maken. Het werd hier pas rustig toen de politie an dermaal een charge had uitgevoerd en een van de jongens had meegenomen naar het bureau. In Middelburg is het tijdens de jaar wisseling vrij rustig geweest. In de om geving van de Markt was het even wat rumoerig. Er werden wat verkeersborden en een Roode-Kruisbrievenbus omver gegooid. Enkele tikken met de gummi stok waren hier voldoende oim het jonge grut tot bedaren te brengen. In Vlissingen was het rustig. De politie hoefde nergens op te treden. In Zierikzee hebben jongelui, vóór twaalf uur al, enkele ijzeren dakspanten, die voor nieuwbouw gereed lagen, dwars over de Melkmarkt gelegd. Het verkeer kon er niet meer door. De politie heeft de obstakels met behulp van enkele bur gers verwijderd. Geen moeilijkheden deden zich voor in Souburg. Nadat de politie de jeugd een half uurtje had laten uitrazen was het uit met de pret. De bedreiging: „Wie nu niet van ouhouden weet is zijn brom mer kwijt" deed wonderen. icuiu wuu uc uiiwimge xuaööa uit- uier ivwijc ueeu wonuei BREDA. De 18-jarige M. Br. uit waarmee de politie op pad was kon c (Van onze correspondent) AMSTERDAM De jaarwisseling is ook ditmaal in Amsterdam verlopen op de traditionele rumoerige manier, die de politie handenvol werk bezorgde. Het meest trieste slachtoffer hiervan werd de Zuid-Amerikaanse matroos Franceso Blanco, wiens lijk drijvend werd aangetroffen in het IJ. Hij blijkt bij een vechtpartij aan boord van een motorschip overboord te zijn geslagen. De 29-jarige B. B. werd gearresteerd op verdenking van dood door schuld. Het nieuwjaar was nauwelijks enkele minuten oud, toen 300 brooddronken teenagers op het vitale verkeerscircuit Haarlemmermeerstation de politie tot optreden trachtten te verlokken door het stichten van brandjes en het afschie ten van vuurwerk. Toen zij hierin niet slaagden, bezetten de nozems de rijbaan waardoor het verkeer stagneerde. Met behulp van honden en ruiters werd de weg vrijgemaakt. Enig slachtoffer: een agent, die door een onbekend vrouws persoon met een paraplu op het hoofd was geslagen. In de Ferdinand Bolstraat hadden zich vlak na het begin van het nieuwe jaar 250 mensen vefzameld, die met allerlei gebruiksvoorwerpen en meubelstukken de trambaan versper den. Toen de bestuurders van de laatste trams die ook wel eens naar huis wilden de rommel probeerden op te ruimen, werden zij bekogeld met stenen en straatvuil. Hetzelfde lot viel de agenten ten deel, die £le zaak kwammen sussen. Gummistokken en sabels maakten een einde aan de rel zonder dat er gewon den vielen. In de Houtrijkstraat daaren tegen werd een agent gewond, toen iemand uit de daar verzamelde nieuw- jaarsvierders een lat tussen de spaken van een politiemotor stak. Ook hier moesten gummiknuppels worden ge bruikt, voordat de rust terugkeerde. DEN HAAG Dank zij de soepele en beheerste houding van zeshonderd man van de Haagse politie heeft de oude- jaarsviering in Den Haag een bijzonder rustig verloop gehad. De houding van de politie had een kalmerende invloed op de bevolking in de wijken, waar zich in voorgaande jaren moeilijkheden heb ben voorgedaan, 'zodat slechts eenmaal een charge moest worden uitgevoerd, waarbij een jonge monteur door een slag van een sabel aan het hoofd werd gewond. Er werden vijf personen gear resteerd. Voor het overige bepaalde de oudejaarsviering zich tot enkele vecht partijen, veelvuldige kerstboombranden vernielingen van ruiten, omkantelen van auto's en het uit elkaar slaan van een nozembende. De Haagse politie was Joop Doderer dankbaar: het t.v.-toneelstuk waarin hij de hoofdrol speelde heeft de mensen tot rond elf uur thuis gehouden. ROTTERDAM Ook in de Maasstad had de politie een rustige nacht. De brandweer moest enkele malen uitruk ken, maar ernstige dingen kwamen er niet voor. Alleen staken jongens op de Beukelsweg een geparkeerde auto in brand. Dat was trouwens het enige ech te incidentje. BREDA. De 18-jarige M. Br. uit Oudenbosch, heeft de jaarwisseling in de cel van het politiebureau in Ouden bosch kunnen „vieren". Hij belandde hier na diverse oudejaarsavonturen die hem naar Roosendaal. Breda en in de politieauto en het politiebureau brach ten. Het begon allemaal in Oudenbosch. Br. wilde tegenover twee meisjes de flinke jongen uithangen. Hij zou hen wel even naar huis toebrengen. Een auto leek hem een zeer geschikt vervoermid del en een wagen van een verhuurin- richting in de Vader Vincentiusstraat, die startklaar stond, moest het ontgel den. Nadat de eigenaar enkele ogenblikken later de diefstal had ontdekt, toog de politie van Oudenbosch aan het werk De omliggende plaatsen werden gewaar schuwd en men ging uitkijken naar de bewuste auto. De gemeentepolitie in Roosendaal ontdekte het voertuig. Met een auto wist men Br. bijna klem te rijden. Niet helemaal echter, want Br. wist zich (nog) uit de handen van de sterke arm te houden. Hij reed vervol gens in de richting Breda en het busje waarmee de politie op pad was kon de huurwagen in snelheid niet overtroe ven. Onderweg zette Br. zijn beide passa giers af. In de Baroniestad gearriveerd reed hij de wagen in een sloot bij het Liesbosch. Het voertuig werd zwaar be schadigd. Vervolgens ging Br. op pad om te trachten naar huis te komen. Hij ging langs weg staan liften en had snel suc ces. Alleen bleek de eerste de beste auto die stopte een politie-auto te zijn. De pa trouillerende rijkspolitiemannen hadden al gauw door dat hun lifter wel eens de bestuurder van de ontvreemde wagen kon zijn. Toen hij inderdaad een inwoner van Oudenbosch bleek te zijn, zat de zaak snel rond. Br. werd naar het politie bureau in zijn woonplaats gebracht, leg de een volledige bekentenis af en kon, in de cel vertoevend, naar de beierende klokken luisteren die voor hem een weinig voorspoedig begin van een nieuw jaar aankondigden. WALSOORDEN Ook in Walsoorden onder de gemeente Hnotenisse heeft ge durende de jaarwisseling de rode haan gkraaid; de brandweer van Kloosterzande moest uitrukken voor een brand ,die was uitgebroken in café Scheldezicht op de zeedijk van de heer Ots, die eveneens een rijschool exploiteert. De brand ont stond in het theorielokaal van de rij school en is vermoedelijk veroorzaakt doordat een butafles ontplofte. Twee ver trekken op de eerste verdieping van het pand brandden uit. De verzekering dekl de schade. De fam. Ots was, toen de brand uitbrak, niet thuis. Het vuur werd ontdekt door een voorbijganger, die met een de brandweer, die de brand vrij snel de baas was, alarmeerde. ZAAMSLAG Omstreeks de jaarwis seling is brand uitgebroken in de bak kerij van de heer B. te Othene onder de gemeente Zaamslag. De brand is vermoe delijk veroorzaakt door oververhitting van de ovens. Een gedeelte van de bak kerij brandde uit. De schade wordt ge raamd op ongeveer f 6000.Het vuur werd bestreden door de brandweren van Zaamslag en Terneuzen, die de brand spoedig meester waren. DE BRITSE premier en mevrouw Wil son hebben in intieme kring hun zil veren bruiloft gevierd. Een massale kerstboomverbran ding op oudejaarsavond in de „stromenioijk" te Middelburg. Heel wat belangstellenden moes ten op de laatste dag van het jaar 1964 nog even de heerlijke dennegeur van knappende kerst boompjes naar binnen snuiven. GOES Op Nieuwjaarsochtend is brand ontstaan in het kantoor van de drukkerij van Oosterbaan en le Cointre in de Lange Vorststraat te Goes. Kort sluiting is de oorzaak geweest. De brand werd ontdekt door een familielid van de directeur van de drukkerij. De brandweer stond voor een moeilijke taak. Het vuur zat onder de beneden- vloer en tussen het schotwerk van het kantoor. Er had zich een zware rookont wikkeling gevormd. De brandweer moest met persluchtmaskers voor het kantoor binnen dringen. De brandkast was reeds door de vloer gezakt De vloer en het schotwerk moesten wroden weggebroken om bij de vuurhaarden te kunnen komen. Na anderhalf uur van ingespannen werk was de brandweer het vuur meester. Het kantoor is helemaal uitgebrand. Verzekering dekt de schade. ST.-JANSTEEN Op nieuwjaarsdag rond twaalf uur 's middags werd de DEN BCsCa* In de nieuwjaarsnacht z(jn de echtgenote en vier kinderen van de Bossche tandarts Franssen allen min of meer ernstig gewond toen de auto- mobolist P. uit Den Bosch met grote snelheid door de Peperstraat kwam rij den en daar een auto ramde. Het ge volg ervan was dat vijf in deze straat geparkeerde auto's op elkaar schoven. De familie Franssen, die op straat naar het nachtelijke vuurwerk stond te kij ken, wilde zich, toen zij de auto zag aankomen, lussen de geparkeerde auto's in veiligheid stellen De familie is toen met de benen tussen de op elkaar schuivende auto's' beklemd geraakt. Van enkele personen liet de toestand zich aanvankelijk vrij ernstig aanzien, doch het bleek dat van geen van allen de toestand gevaarlijk is. Ook de auto mobilist die het ongeluk veroorzaakte moest naar het Groot Ziekengasthuis worden overgebracht. AXEL. Op oudejaarsdag hebben nkele onbekenden de voor het raadhuis geplaatste leeuwenbeeldjes omver ge haald. Zij werden beschadigd en de voetstukken werden vernield. De beeld jes hebben vooral ook historische waar de. aangezien zij meer dan 300 jaar oud rijn Men zal het met ons eens zijn dat het optreden van de Opera van Peking wei nig te maken heeft met wat wij in Europa onder opera verstaan. Maar al mag de naam dan misleidend zijn. het schouwspel zoals we dat gisteravond op de beeldbuis te zien kregen, is in elk geval hoogst fascinerend. Het gezelschap uit de Chinese Volksrepubliek beeldt met zang. dans, muziek en acrobatiek dingen uit die ons als westerlingen bizar aandoen, maar mede daardoor op een vreemde manier boeien en intrigeren Bovendien kon men vaststellen dat er aan de techniek van dit optreden niets ontbrak. Het bewegingsspel was zonder meer virtuoos. Men mag in rood China veel overboord gooien, in elk geval blijkt men verstandig genoeg om theatertra- iities, die wortelen in een cultuur van uizenden jaren, met zorg te behoeden J.V. 'Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De klokslag van twaalf uur, welke 1965 inluidde, bracht voor zeer vele Nederlandse belastingbetalers een aantal belang rijke wijzigingen met zich mee. Op dat tijdstip immers trad de door de staatssecretaris van Financiën ver vaardigde herziening van de wetten op de inkomstenbelasting en de ver mogensbelasting in werking. {De her ziening van de wet op de loonbelas- ing gaat 1 juli 1965 in). Het gaat hierbij om een technische herziening van deze belastingwetten. Men mag deze technische herziening dan ook heslist niet verwarren met de maatregelen tot verlaging van de inkomsten- en loon belasting. welke op 1 juli 1965 ingaat. Toch levert ook deze technische belas- ingherziening de belastingbetaler nog 'iet lieve sommetje van f 205 miljoen op Hiervan komt aan de werknemers ten roede f 101 miljoen, aan de ondernemers f 35 miljoen, de vermogensbezitters f 40 miljoen en aan al deze groeperingen te zamen nog eens 2.9 miljoen. De belangrijkste wijzigingen in de wet op de inkomstenbelasting waarvan er verschillende ook op de loonbelasting van toepassing zijn houden het vol gende in: 1. De aanslaggrens wordt verhoogd van f 10.000 tot f 12.000. Men kan echter ook beneden die grens een aanslag vra gen voor de gevallen waarin de loon belasting als eindheffing eventueel te zamen met andere voorheffingen (b.v. de dividendbelasting) zou leiden tot een belastingdruk, die belangrijk uitgaat bo ven die van de inkomstenbelasting De verhoging van de aanslaggrens gaaf ge lijk in met de eerste fase van de er- laging van het tarief der inkomri" ioe- lasting. dus op 1 juli a.s. de zgn grens voor neveninkomsten (thans f 200.—) ter beoordeling van de vraag of men al dan niet in de inkomstenbelasting zal worden aangeslagen is gebracht op f 400 2. Van groot belang zijn de bepalin gen omtrent de aftrekbare kosten, tot dusver „kosten van verwerving" ge noemd. Afrekbare kosten voor nog actieve werknemers zullen, zonder enige aanto ning, worden gesteld op 5 pet. van hun inkomsten uit arbeid, met een maximum van f 600.— doch op tenminste f 240— Maakt een werknemer aannemelijk dat zijn aftrekbare kosten f 600.te boven gaan dan wordt het maximum van de 5 pet-aftrek voor hem gesteld op f 1000. Ingevolge de huidige bepalingen is er een vaste aftrek van f 100.Als men kan aantonen dat men hogere kosten heeft dan dit bedrag krijgt men thans aftrek van 5 pet van het loon met een minimum van f 120.— en een maximum van f 600. Voor een hogere aftrek dan f 1.000.— moet men (evenals thans voor een ho gere aftrek dan 600.-) de werkelijke kosten tot dat hogere bedrag aantonen. Voor gepensioneerden geldt met be trekking tot hun inkomsten uit pensioen een algemene aftrek van 1.50. De reiskosten van vervoer (naai en van het werK op een afstand van niet meer dan 10 km) zijn tot een gelijke som voor iedere belastingplichtige ver werkt in de 5 pct.-regeling, waarbij het bedrag is afgestemd op de kosten van plaatselijk openbaar vervoer. Voor degenen die op een grotere af stand dan 10 km van hun werk wonen wordt, met betrekking tot de reiskosten voor een afstand boven de eerste 10 km een bijzondere aftrek voorzien boven de hiervoor genoemde 5 pct.-regeling. Voor een afstand tussen 10 en 40 km zullen, afhankelijk van de afstand, vaste aftrek bedragen worden vastgesteld, afgestemd op de kosten van interlokaal openbaar vervoer. Voor de meerdere afstand bo ven 40 km zullen de nu gehanteerde re gels voor de aftrekbaarheid gelden. De 5 pct.-regeling, zomede de extra reiskostenaftrek, zullen afzonderlijk wor den toegepast voor de man en de wer kende gehuwde vrouw. BEJAARDENAFTREK 3. De regeling met betrekking tot de bejaardenaftrek aftrek van 702 ",r een echtpaar 65 jaar of ouder' is uitgebreid. D. i ij gezel van 65 jaar on ouder en de Listingplichtige (van 65 jaar of ouder), die tenminste 5 jaren ge huwd is geweenof uit wiens huwelijk een kind is gelmien, komen eveneens voor een bejaardenaftrek in aanmer king, echter tot 351. WERKENDE GEHUWDE VROUW 4. De regeling inzake de invoering van een inkomensaftrek voor de werken de gehuwde vrouw (op 1 januari 1962 in werking getreden) is in de wet opge nomen en behelst' aftrek 1/3 van haar jaarlijkse arbeidsinkomsten met een maximum tot 2000,-. KINDERAFTREK 5. De bestaande regeling voor kinder aftrek is op enkele punten gewijzigd. Het zogenaamde extra kind („Lu- cas-kind"), waarvoor aanspraak op kin deraftrek kan worden gemaakt (tussen 16 en 21 jaar indien reeds voor 3 andere kinderen kinderaftrek wordt genoten), wordt vervangen door het kind tussen 16 en 27 jaar. dat een belangrijke dag taak heeft in het verzorgen van het huis houden van de belastingplichtige (d.w.z. de moeder in het huishouden vervangt). Als de dagtaak vooral bestaat in het medeverzorgen van het huishouden, is de voorwaarde gesteld dat tenminste nog drie andere kinderen tot dat huishouden behoren. Wordt in beide gevallen dit kind gro tendeels op kosten van de belastingplich tige onderhouden, dan wordt het voor twee kinderen geteld. Voor twee kinderen wordt ook ge teld het kind van jonger dan 16 jaar, dat niet als eigen kind. aangehuwd kind of pleegkind in een ander huishouden is opgenomen 'zgn, internaats- en schip perskinderen) en wiens dagtaak groten deels bestaat in of verband houdt met het volgen van onderwijs of een beroeps opleiding. Voorwaarde is dat het kind grotendeels op kosten van de belasting plichtige wordt onderhouden. 6. SAMENSTELLING INKOMENS GEHUWDEN De regeling dat de belasting wordt be rekend over het gezamenlijk inkomen van man en vrouw, is aangevuld met de mogelijkheid de totale belasting op ver zoek naar evenredigheid om te sla? over het inkomen van de man en d van de vrouw en in verband hierme de vrouw een eigen aanslag op te Ie: gen. 7. GIFTEN tigde kerkelijke, charitatieve, culturele en wetenschappelijke en het algemeen nut beogende instellingen wordt ver hoogd van 4 pet. tot 10 pet. Giften zullen voor aftrek in aan merking komen voor zover zij tezamen zowel 120 als 1 pet. van het inkomen (na vermindering met de persoonlijke verplichtingen) te boven gaan. De maximumgrens voor de aftrek wegens giften aan in Nederland geves- 8. BUITENGEWONE LASTEN De uitgaven voor buitengewone lasten (ziekte, bevalling, sterfgeval, invaliditeit etc.) worden slechts in aanmerking ge nomen indien zij meer dan 4 pet. van het onzuivere inkomen belopen (thans 6 pet.). De vermindering van dit percen tage van 4 met een half percent per kind wordt echter vooitaan slechts toegelaten van het d.erde kind af. met een limiet van 3 pet. De kosten van ziekte, beval ling en invaliditeit kunnen slechts voor aftrek in aanmei king komen voor het gedeelte waarmee ze 500 of indien dat minder is 2'2 pet. van het onzui vere inkomen te boven gaan. 9. BIJZONDERE BELONINGEN Bij de wet op de loonbelasting vormt het tarief voor bijzondere beloningen een fiscale tegenvaller. De nieuwe wet heeft een speciale loonschaal, verdeeld in ta riefgroepen, die tot 9000 loopt, De ta rieven variëren afhankelijk van het jaar inkomen en het kindertal. Enkele voor beelden: voor iemand met een jaarinko men tussen 4000 en 6000 bedraagt het tarief 18 pet. (ongehuwd), 14 pet. (gehuwd) en 12 pet. (1 kind) en bij twee of meer kinderen geen aftrek. Voor inkomens tussen 6000 en 9000 bedragen deze cijfers resp. 24. 18 en 16 pet., met 2 kinderen 14 pet. met 3 kin deren 12 pet. en met 4 kinderen 10 pet., bij vijf en meer kinderen vindt geen af trek plaats. Boven de 9000 per jaar betalen onge- huwden 30 pet., gehuwden 23 pet., ge huwd met 1 kind 21 pet. en vervolgens aflopend tot 9 pet. bij 7 kinderen. 10. VERMOGENSBELASTING De wet op de vermogensbelasting ten- 'otte verhoogt de vrijstellingsgrens tot taling van deze belasting als volgt: huwden van 30.000 naar 55.000 gulden, .gehuwden van 22.500 naar 40.000 gul- en. Gehuwden met kinderen genieten jen kinderaftrek die verhoogd wordt van 7500 tot 1 13.500. De extra aftrek voor belastingplichtigen van 65 jaar en ouder en invaliden is tenslotte verhoogd van 20.000 tot 35.000. brandweer uit St.-Jansteen opgeroepen voor een brand in een landbouwschuur van de landbouwer F. Verdurmen te Absdale (gem. St.-Jansteen). De brandweer moest zich beperken tot bescherming van de omliggende ge bouwen, aangezien aan blussen niet meer viel te denken. Verschillende landbouw machines, een landbouwwagen en een melkmachine gingen verloren. (Van een onzer verslaggevers) der, die momenteel wordt opgesloten met zand, dat afkomstig is van de ver breding van het gedeelte van het ka naal van Gént naar Terneuzen tussen Terneuzen en Sluiskil, zijn gisteren op een terrein nabij de Kamerlingh Onnes- straat spelenderwijs in drijfzand ge raakt Het waren de negenjarige A. G. en zijn twee jongere broertjes. De laat- sten konden worden gered door een voorbijganger, de heer Van de Kloos ter uit Terneuzen. De heer Van der Klooster waarschuwde vervolgens de brandweer, die A. G., die al tot z\jn middel in het verraderlijke zand was weggezakt, bevrijdde. Het hoeft geen betoog dat de Serlippenspolder momen teel gevaarlijk speelterrein voor kinde ren is. SAIGON Een vloot Amerikaanse helikopters heeft gisteren versterkin gen gebracht naar Binh Gia op 65 km ten oosten van Saigon, in de omgeving waarvan Zuid Vietnamese regeringstroe pen nu al vijf dagen in zware gevech ten zijn gewikkeld met guerrillastrij ders van de communistische Vietcong. Aan regeringszijde zouden tot nu toe 44 man gesneuveld en 94 gewond zijn. Bij de Amerikanen, die aan de strijd hebben deelgenomen, zouden 11 man gewond zijn geraakt. Zes Amerikanen worden vermist. De guerrillastrijders, die woensdag door de regeringstroepen uit Binh Gia werden verdreven, bieden echter nog steeds heftige tegenstand in het dichte kreupelhout en de rubberplantages om de stad. In de afgelopen dagen zouden ruim 100 guerrillastrijders gesneuveld zijn. Van Amerikaanse zijde is intussen meegedeeld dat er op 11 december, bij luchtaanvallen in de provincie Tsjoeong Thien, die op rond 175 km ten zuid westen van Saigon ligt, 400 communis tische guerrillastrijders om het leven zijn gekomen. NEW DELHI Langs de Stille- Oceaankust van communistisch China geldt een uitgaansverbod. De regering in Peking heelt dit uitgevaardigd nu een tweede Amerikaanse Polaris-onder- zeeboot langs de Chinese kust gaat pa trouilleren. In de Chinese kuststeden is een ver hoogde spanning waarneembaar. Het leger heelt de patrouilles langs de kust gebieden geïntensiveerd. Op het vlieg veld van Kanton is het drukker dan ooit met een komen en gaan van mi litaire vliegtuigen. Peking is bezig het leger nog verder uit te breiden en de milhia te ver sterken. Om deel uit te maken van de lucht macht moet men aan nieuwe eisen vol doen. Alle vliegers moeten lid van de communistische partij zijn en behoren tot de arbeiders- ol boerenstand. Zij die niet aan deze eisen voldoen zuller van hun taak als piloot worden ont heven. DEN HAAG De minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, Veld kamp, en minister Bot (O. K. en W.) kunnen geen gevolg geven aan het ver zoek om met de bij de c.a.o. betrokken partijen overleg te plegen over de na betaling over '64 voor het omroepper- soneel, daar de beslissing over dit punt bij de Stichting van de Arbeid ligt. Deze heeft de uitbetaling van een uit kering ineens geweigerd. Wel hebben de ministers zich be reid verklaard de vertegenwoordigers van omroeporganisaties en omroepper- soneel in gehoor te ontvangen omtrent de plaatsbepaling van het radio- en t.v.-personeel. Het onderhoud zal dins dag a.s. plaatshebben. HENGELO De vijftienjarige Hen drik Westerhof is donderdagavond bij het afsteken van vuurwerk ernstig ge wond geraakt. De jongen zal waar schijnlijk zijn linkeroog moeten missen. Scherven van een busje dat explodeer de zijn in zijn hoofd doorgedrongen. Nadat eerste hulp in een ziekenhuis in Hengelo was verleend, moest de knaap wegens hersenletsel ogenblikkelijk naar Enschede worden vervoerd. De jongen gebruikte een mengsel van kalium- zwavel. NEW DELHI De Indische minister van binnenlandse zaken heeft in een radiotoespraak verklaard dat de Indi sche communisten een gewapende op stand voorbereiden. Hij zei dit bij een uiteenzetting van de redenen voor de arrestatie van 700 leiders en actieve leden van de Indi sche communistische partij in de afge lopen dagen. „Het doel van de partij is thans het bevorderen van een binnenlandse revo lutie, die samen moet vallen met een nieuwe aanval van de Chinese commu nisten om zo de democratische regering van India te vernietigen door een dub bele actie". „We hebben redenen om aan te ne men dat de uiterst linkse vleugel van de partij ideologische inspiratie en steun krijgt van de Chinese commu nisten", aldus de minister. HENGELO Op oudejaarsdag heeft de fabriek van de n.v. Koninklijke Ne- derlandsche Zoutindustrie voor het eerst de jaarproduktie van 1 miljoen ton zout overschreden. Dit cijfer krijgt vooral betekenis wanneer men bedenkt dat de eerste fabriek, die de K.N.Z. in 1919 in bedrijf nam, een jaarcapaciteit van slechts 30.000 ton had. In Hengelo is thans een installatie in aanbouw die een jaarcapaciteit van 600.000 ton zal hebben. Deze zal mede dienen ter vervanging van het oudste gedeelte van de bestaande fabriek, dat reeds voor de laatste wereldoorlog da teert, aldus een mededeling van direc tie zijde. LONDEN Nieuwe Britse troepen zendingen naar het Verre Oosten, waar mee woensdag een aanvang wordt ge maakt, zijn een „voorzorgsmaatregel" met het oog op dc Indonesische dreige menten aan het adres van Maleisië. Vandaag zullen dc eerste eenheden van het tweede parachutistenbataljon ver trekken vanuit Lyneliam. Zondag zal nog een deel vertrekken naar Singa pore. Zij zullen dc naar schatting 10.000 man Britse troepen in het Verre Oos ten versterken. Behalve de valscherm troepen zal ook een bataljon van het beroemde regiment der „Green Jackets" naar Hong Kong worden gezonden. De Green Jackets zullen daar een bataljon Gurkha's vrijmaken voor dienst in Ma leisië. „Wij moeten ons een positie verze keren om onze verplichtingen Maleisië te verdedigen ie kunnen nakomen", al dus de Britse legering. De valschei introepen zouden oor spronkelijk maar twee maanden oerwoud-training krijgen, maar deïe periode is tot zes maanden verlengd. De Britse vloot in het Verre Oosten zal na aankomst van de versterkingen ongeveer 80 schepen omvatten, hetgeen sedert de Koreaanse oorlog niet ma*» het geval is geweest. Soekarno heeft gisteren in een toe spraak tot het Indonesische volk zijn strijdkreten herhaald: in 1965 zal hij on verdroten voortgaan met Maleisië te verpletteren. Hij vertelde ook dat zijn land zich uit de Verenigde Naties zal terugtrekken als Maleisië lid van do Veiligheidsraad zou worden. De vac^jj te zetel die Tsjecho-Slowakije achtte laat, wordt misschien ingenomen do©» Soekarno's aartsvijand Maleisië. De koning van Maleisië wijdde in zttn nieuwjaarsboodschap ook aandacht aan het geschil tussen beide landen. „We moeten ons erbij neerleggen dat we ronduit in oorlog zijn met Indonesië", zei hij. Op Borneo is tussen Indonesische guerrilla's en Maleisische veiligheids troepen hevig mortiervuur gewisseld.

de Stem | 1965 | | pagina 3