Bredase paters gered in Kongo LEES- MENU INNIEUWJAARSBOODSCHAPPEN: Eén bede om vrede VERKEER EIST NEGEN DODEN POMPBEDIENDE NEERGESLAGEN Overvallers verkopen benzine Vol vertrouwen brutaal RUSTIG OVER DE DREMPEL Vandaag terug in ons land Telefoon niet stil Willy V. weer doende? Stalistici van De Bilt o<ik nóóit tevreden: 1964: OUD EN KOUD "1 Negen miljoen dollar uit oud galjoen DAGBLAD VOOR ZEELAND Bewolking Kwetsbaarmaar noodzakelijk Vandaag meeting metaalbewerkers in Amsterdam Met ingang van vandaag vindt de lezer niet meer de vertrouwde naam van de heer J. J. H. A. Bruna in de kop van de krant. De heer Bruna heeft, zoals u is aangekondigd, per 1 januari zijn functie van hoofdredacteur neergelegd. Als zijn opvolger me nu tot u richtend zou ik willen beginnen met u allen een welgemeend Zalig Nieuwjaar toe te wensen. Het moge u in 1965 in alle opzichten bijzonder goed gaan. De krant is een produkt, dat iedere dag opnieuw gemaakt wordt De belangrijkste grondstof is het nieuws. In een onafgebroken stroom komt het op de redactie binnen. Die nieuwsstroom moet gekanaliseerd, bewerkt, verklaard en van commentaar voorzien wor den. Wil de krant de werkelijkheid van iedere dag kunnen weergeven dan moet de verwerking en bewerking van het nieuws uiteraard op basis van deskundigheid in vrijheid gebeuren. Vrijheid is de zuurstof van de journalist. Het is echter vrijheid in gebondenheid. Tegenover de eis van onafhankelijkheid staat de plicht tot objec tiviteit. KathOLIEK, objectief en onafhankelijk. In het katholiek-zijn van een krant zit vanzelfsprekend besloten het zich richten naar de leer en het respecteren van het gezag van de Kerk. Verwacht echter niet van een katholieke krant, dat alles wat zich onder het predikaat katholiek aandient, kritiekloos wordt aanvaard. Het katholiek-zijn van een krant uit zich overigens veel meer in het positieve dan in het negatieve. Staande op de basis van de christelijke levens beschouwing zal de krant open moeten staan voor de nieuwe ontwikkelingen in deze wereld en moeten zorgen voor een eigen inbreng in de discussies van de dag. In de strijd tussen hetgeen als conservatief wordt gebrandmerkt en als progressief verheerlijkt, zullen in het oude zowel als in het nieuwe de werkelijke waarden onderkend worden. ,,In" zijn voor vernieuwing mag geen verguizing betekenen van hen, die aarzelen uit de geborgenheid van het vertrouwde te treden. Iedere eerlijke mening verdient respect, hetgeen weer iets anders is dan instemming. De krant is Nederlands en gewestelijk. Dit wil zeggen, dat ..Dag blad de Stem" een krant is van en voor Brabanders en Zeeuwen en daardoor een echt Nederlandse krant. Het komt niet overal voor, dat een intense belangstelling voor het eigen gewest samengaat met een open oog voor het gebeuren buiten de directe gezichtskring. Voor de bevolking van Zuidwest-Nederland is dit echter vanzelf sprekend. Wonenid in het geografisch middelpunt, in het hart van de Benelux zijn Zeeuwen en Brabanders als het ware opge groeid in het besef, dat grenzen wel gewesten en landen maar geen mensen kunnen scheiden. De harde les der historie heeft hun bo vendien geleerd, dat hun toekomst in belangrijke mate meebepaald wordt door invloeden van buiten af. DagBLAD de STEM verschijnt in een gebied met een eigen cultuur, met eigen tradities. Men weet er van aanpakken, maar men kan er ook genieten van de goede dingen van het leven. Het is een open land, trots op het eigen, maar met een gezichtsveld, dat niet door bestaande opvattingen of grenspalen beperkt wordt. BESTE VONDST: 105e JAARGANG No. 24781 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave i N.V. Uitg. Mij. Neeriandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau i Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 2 JANUARt 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) PATER C. VAN BEEK PATER A. v. d. GOORBERG Kleine en grote gebeurtenissen uit twaalf maanden vaderlands sappelen vormen de stukken van de pagina grote tekening die u in deze krant aantreft. Weet u het allemaal nog? Het is alleen maar om uw geheugen te testen. En al zijn we dan al over de drempel van 1965 heen, ook van daag kan men rustig nog eens terug kijken. Pag. 8. „De schilder en zijn wereld" heet de tentoonstelling die momenteel in het Prinsenhof te Delft wordt ge houden. Een van onze redacteuren wijdt er een uitvoerige bespreking aan Pag. 11. Het Japanse theater is een interes sant fenomeen. Vandaar dat een van onze medewerkers er vandaag in tekst en beeld het een en ander van zegt. Pag. 12. Polyester Een van de kunststof fen die de wereld veroveren. Zelfs autobussen worden ervan gemaakt. Pag. 13. De Atlantische politiek. Concepties genoeg maar te weinig duidelijkheid vindt dr. Hahn. Pag. 7. BREDA Over het algemeen (en kele uitzonderingen daar gelaten) is de oudejaarsavond in ons land bijzonder rustig verlopen. Ook in het buitenland ging men over het algemeen zonder ernstige beroering van het oude jaar over in het nieuwe. Zie voor uitvoeriger berichten over de oud- en nieuwviering pag. 3. EEN AMERIKAANSE soldaat in West- Duitsland is het nieuwe jaar begonnen met een vechtpartij. Hij verwondde zes personen met zijn mes. TWEE STRAALJAGERS van de Fran se luchtmacht zijn met elkaar in bot sing gekomen. De twee piloten kwa men om het leven. IN IVOORKUST zijn zes personen ter dood veroordeeld. Zij zouden deel heb ben uitgemaakt van een komplot tegen de regering. TIJDENS de afgelopen dagen hebben ruim 80.000 Westberlijners de grens met het oostelijke stadsdeel overschre den om het nieuwe jaar bij familie leden in te luiden. BIJ EEN schietpartij voor een stem lokaal in Nigeria zijn twee vrouwen gedood. De dozen met de uitgebrachte stemmen werden geroofd. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met enkele lokale buien, /wakke to matige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 16.39 uur. Maan onder 16.08 uur. Morgen: zon op 8.48 uur. Zon onder 16.41 uur. Maan op 9.30 uur. Maan onder 17.01 uur. Maandag: zon op 8.48 uur. Maan op 10.10 uur. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Vanmorgen om tien uur zullen op Schiphol de Breda se paters A. v. d. Goorberg en C. van Beek, missionarissen van het H. Hart, uit de Kongolese hoofdstad aankomen. Zij, en nog een aantal andere priesters en burgers, zijn dezer dagen door het Kongolese leger bevrijd uit de handen der rebellen in Wamba. Ze zullen worden verwelkomd door premier Marijnen. Met hen zullen de paters L. Beutener uit Vleuten, H. Schimmel uit Hamersveld, P. Schouten uit Eindhoven, C. Meeuwese uit Eind hoven, H. Hams uit Weerselo, A. Lardi- nois uit Itteren, H. Maders uit Helmond en Sj. v. d. Nieuwenhof uit Helmond, uit het vliegtuig stappen. Pater A. Koens uit Heinkenszand ligt nog in het ziekenhuis in Leo- poldstad. Ook drie Nederlandse broeders van het H. Hart komen vanmorgen terug naar Nederland. Het zijn br. Anastasias Baars uit Lisse, br. Paulinus Smits uit Udenhout en br. Aloysius van Roode uit Alkmaar. Zij behoren tot de groep van veertien missionarissen die gered konden wor den uit de handen van de rebellen. Van acht andere Nederlandse paters en een broeder van het H. Hart heeft men nog geen nieuws. Zoals bekend hebben de rebellen in Wamba de Belgische mis siebisschop mgr. Witebols vermoord. Ze sloegen hem eerst bewusteloos en de volgende dag schoot een „kolonel" van de opstandelingen hem dood, waarna zijn lichaam in de rivier werd gegooid. Ook zes Belgische missionarissen van het H. Hart, een broeder en drie Vlaamse dominicanen lieten het leven bij de moordactie van de tot razernij opgezweepte rebellen. De troepen die de Nederlandse pries ters konden bevrijden troffen in Wam ba in totaal 34 vermoorde Europeanen aan. Daaronder waren 18 Belgische bur gers, een Brit en een Amerikaan, bei den protestantse zendelingen. De patcr-provinciaal van de Priesters van het H. Hart in Breda is gedurende de laatste dagen onophoudelijk opge held door ouders en andere familiele den van de paters in Kongo. Pas giste ren was er zekerheid over de redging van de veertien en toen kon men van uit het provincialaat eindelijk goed nieuws meedelen, in plaats van het martelende „we weten nog niets". De moeder van pater v. d. Goorberg had, toen wij haar belden, nog geen officiële melding geakregen van de aan komst van haar zoon. „Het is ook nog officiële melding gekregen van de aan komt", vertelde ze ons. (Van onze correspondent) LOKEREN Op oudejaarsavond, terwijl er een groot aantal mensen aan wezig was, is in het Parkhotel te Lo keren een onbekende binnengedrongen die van de eigenaresse eiste dat zij de inhoud van de kassa zou afgeven. Toen bleek dat er geen geld aanwezig was. heeft de indringer drie schoten uit een pistool gelost, waarvan er twee in het plafond en een in de muur terechtkwa men. Daarna heeft hij de vlucht geno men. Men vermoedt dat het Willy V. uit Hontenisse is, waarop de laatste tijd door de Belgische en Nederlandse jus titie jacht wordt gemaakt. m, m PAUS PAULUS KOSYGIN ERHARD DE GAULLE SARAGAT VATICAANSTAD Op nieuwjaarsdag heeft paus Paulus weer een dringend beroep gedaan op allen de vrede in de wereld te be waren en te bevorderen. Wij willen u, aldus de paus, onze beste wensen voor het nieuwe jaar aanbieden, wie gjj ook zijt, aan allen ter wereld, aan de gelovi gen van onze Kerk en aan onze christen-broeders, die nog van ons gescheiden zijn. Wij wensen u alle goeds. 55 „Wij hopen en wensen van ganser harte dat de wereld in het komende jaar de welvaart zal bezitten, welke noodzakelijk is voor haar bestaan en haar welzijn. Wij wensen u goedheid, rechtvaardig heid, eerlijkheid, vrijheid, eensgezind heid toe, die u beter kunnen maken". Heel bijzonder wenste de H. Vader al len vervolgens de vrede toe, „die zo kwetsbaar is, maar toch zo noodzake lijk, en die wij allen wensen". De paus hoopte dat zijn nieuwjaars wens en oproep tot vrede ook daar ge hoord mocht worden „waar vandaag nog broeders naar het leven van andere broeders staan, waar het bloed van mensen wordt vergoten". Ook talrijke wereldlijke leiders heb ben in hun nieuwjaarsboodschappen het thema „vrede" behandeld. Premier Ko- sygin van de Sovjet-Unie beloofde de wereld dat zijn regering in 1965 een ac tieve vredespolitiek zal voeren. Hij be nadrukte de noodzaak van het tot stand komen van een kernwapenverbod en algemene en volledige ontwapening. Bondskanselier Erhard zei het vooral nodig te vinden dat West-Duitsland en Frankrijk elkaar vinden, omdat vriend schap tussen deze twee staten de basis is van werkelijke Europese eenwording. De Gaulle liet zijn luisteraars maar veronderstellen dat hij vrede wenst. Hij had het te druk met zijn nationale streven om aan het woord vrede aan- Ontevredenheid over c.a.o.-onderhandelingen (Van een onzer verslaggevers) BREDA Circa vijftienhonderd le den van de Nederlandse katholieke metaalbewerkersbond „St.-Eloy" zullen vandaag in Amsterdam bijeenkomen, teneinde van de nationale voorzitter van de bond, de heer P. Brussel, het standpunt te vernemen dat het bestuur van de bond inneemt t.o.v. de onder handelingen over de metaal-c.a.o. Uit Zeeland en West-Brabant zullen vijf bussen (vertrekpunten Vlissingen, Roosendaal en Breda) de circa 200 le den naar Hank brengen, vanwaar de reis gezamenlijk wordt voortgezet. Deze massale meeting, die als voor lichtingsbijeenkomst is bedoeld, is mede georganiseerd n.a.v. de ontevredenheid, die er in metaalkringen bestaat over de status van de handarbeider in de me taal. Van de zijde van de bonden is nl. aangedrongen op een verandering van deze status, waarbij o.a. de beloning van de werknemer minder direct aan de prestatie gekoppeld zou moeten wor den dan met het huidige systeem van werkclassificatie het geval is. De werkgevers hebben op deze en an dere voorstellen, aldus de zegsman van St.-Eloy, nogal cru gereageerd. Zij wei geren vooralsnog te praten over de po sitie van de handarbeider. De bonden blijven echter op hun standpunt staan, dat het verschil tussen de wijze van beloning bij wprknemer-beambten (ba zen e.d.) en handarbeiders overbrugd dient te worden. De algemene en de christelijke me taalbewerkersbonden nemen geen deel aan de bijeenkomst in Amsterdam. dacht te schenken. Zijn nieuwjaars boodschap was eigenlijk meer gericht tot de Amerikaanse regering dan tot het Franse volk. „We zullen geen Ame rikaanse overheersing aanvaarden", al dus de Franse president, „onder welke mooie naam men ons die ook wil op dringen". Ulbricht zei de vrede bedreigd te zien doordat de westelijke mogendheden aan West-Duitsland kernwapens willen toespelen. „Dat zou een vijandige daad zijn jegens de vredelievende landen van Oost-Europa", aldus de Oostduitse lei der. Wilson besteedde meer aandacht aan nationale problemen dan aan zaken van wereldbelang. Hij beloofde de Brit ten grotere vriendschap met de grote mogendheden en vorderingen op weg naar de oplossing der economische vraagstukken. Saragat, de kersverse Italiaanse pre sident, toonde zich in zijn toespraak optimistisch ten aanzien van de vrede. Ook president Edward Ochab van Polen zei vol vertrouwen te zijn in handhaving en vergroting van de vrede. Hij schreef dit vreugdevolle verschijnsel overigens toe aan „de kracht van de socialistische landen". President Tliomaz van Portugal was de enige in de lange rij van politieke nieuwjaars-speeches, die weinig geloof aan de vrede hechtte. De „mythe van het vreedzaam naast elkaar leven" wees nieuwjaar.-speakers, dis weinig geloof gendheden gebrek aan moed en kracht. Daaraan, aldus Thomaz, is het in Azië en Afrika volkomen verkeerd gegaan. DE BILT We bewaren aan 1964, wat het weer betreft, beslist geen on aangename herinneringen. We hebben een zomer achter de rug die er best mocht wezen en de natuur heeft zo pas nog keurig de sneeuwboel van Kerst mis opgeruimd en voor oud en nieuw voor goed berijdbare wegen gezorgd. Maar de cijferaars van De Bilt zijn over het afgelopen jaar toch niet zo erg te vreden: al was het minder koud dan de twee voorgaande jaren, de gemid delde temperaturen van 1964 zijn on der normaal gebleven. Op 201 dagen van de 366 was het te koud. We kre gen wel het normale aantal zomerse dagen, nl. 23. De 71 vorstdagen waren er volgens de statistieken 7 teveel en we kwamen 44 uur zonneschijnt tekort, althans in het midden van het land. Aan de kust ging het beter. Niettemin was 1964 het zonnigste jaar sinds 1959, dus de sta tistieken behoeven ons helemaal niet bedroefd te maken. De neerslag bleef bovendien ook on der normaal. Er waren gebieden in ons land die te droog gebleven ztfn, maar Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland kregen (alweer volgens de statistieken) teveel regen. (Van onze verslaggevers) PUTTE Op de Putseweg is een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 25-jarige P. A. Hertogs uit Os- sendrecht het leven heeft gekost. De heer Hertogs was gehuwd en vader van twee kinderen. Uit de richting Bergen op Zoom kwam een personenauto, bestuurd door F.S. de L. uit Hoogerheide. Bij het Putse Duin raakte de heer De L., vermoede lijk omdat de wagen was gaan slippen, de macht over het stuur kwijt en botste frontaal tegen een boom. De mederij der P. Hertogs uit Ossendrecht werd op slag gedood. F.S. de L. moest ge wond worden overgebracht naar het Algemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom. DEN HAAG Het 3-jarige meisje Dirkje Koren uit Den Haag is om het leven gekomen, toen de bestelauto van haar vader tegen 'n stilstaande vracht auto botste. De bestelauto moest uit wijken voor een bromfietser die geen voorrang verleende. OOLTGENSPLAAT Doordat hij met te grote snelheid reed is de 45- jarige F. Schut uit Den Bommel op Goeree-Overflakkee met zijn auto uit de bocht gevlogen en op het erf van een woning uit de wagen geslingerd. Hij was op slag dood. OLDEBOORN Een personenauto, bestuurd door de 21-jarige D. Hoekstra uit Akkrum, is op het gladde wegdek geslipt en tegen een lichtmast gebotst. De heer Hoekstra werd uit de wagen geslingerd. Zwaar gewond werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. STAPHORST De 18-jarige J. van de Sluis uit Staphorst is om het leven gekomen, toen hij een auto wilde in halen. Er naderde echter een tegenlig ger; hij remde, waardoor hij slipte en vieL Hij werd door de tegenligger overreden en was op slag dood. DEN HELDER Op oudejaar is een auto geslipt en in het Noordhollands Kanaal terechtgekomen. Daarbij is de 20-jarige zeemilicien A. van Zijll uit Beverwijk verdronken. Zijn stoffelijk overschot is door een kikvorsmam van de marinebrandweer uit de gezonken auto gehaald. De bestuurder van de auto wist de auto tijdig te verlaten. SCHAGEN De 67-jarige J. I. Jon- gejan uit Barsingerhorn is om het le ven gekomen, toen hij per fiets de (gladde) weg overstak. Hij werd ge grepen door een auto en op slag ge dood. SIEBENGEWALD De 67-jarige Ph. Dennemans uit Siebengewald in Noord-Limburg is niet ver van zijn woning met zijn fiets in een sloot ge reden en verdronken. Waarschijnlijk is hij misleid door de duisternis. ALKMAAR Op de weg langs het Noordhollands Kanaal te Alkmaar is het 14-jarige meisje P. van Wanrooij honderd meter van het woonwagen kamp waar zij woonde, aangereden door een auto. Het meisje stond ander halve meter uit de berm op de weg te praten met enkele jongelui. Zij was op I slag dood. De wisseling aan de redactionele top van een dagblad werpt de vraag op volgens welke beginselen de nieuwe hoofdredacteur de krant denkt te redigeren. Wel, die richtlijnen zijn dezelfde als die welke tot dusverre de koers van Dagblad De Stem hebben be paald: de krant, objectief en onafhankelijk, is katholiek, Neder lands en gewestelijk. Het is een beproefd richtsnoer: „Dagblad De Stem" is er een klankboord, een spiegel door geworden van het dagelijks gebeuren in Zuidwest-Nederland, zoals dat zich afspeelt in het geheel van ons land. De krant heeft daardoor de stem van Brabanders en Zeeuwen kunnen laten klinken, overal waar hun belangen in het geding zijn. Wat betekent nu in het licht van het hier voorafgaande dat de krant katholiek is? Vooraf dit: een katholieke krant dient er naar te streven voor alles een goede krant te zijn. Ook een niet-katholiek moet er met belangstelling kennis van kunnen nemen. Hij moet er een geestesgesteldheid in bespeuren waarmee het de moeite waard is van gedachten te wisselen, van mening te verschillen. De katho lieke bevolkingsgroep heeft de plaats veroverd waarop zij recht heeft. Uit de eigen stijl van de katholieke krant zal steeds weer moeten blijken, dat die plaats niet uitsluitend berust op de macht van het getal. Ik geloof ook, dat een katholieke krant geroepen is de helpende hand te reiken aan hen, vooral aan hen, die op het maatschappelijk vlak het tempo van deze tijd niet kunnen bijhouden en achterop dreigen te raken. Als zij hulp nodig hebben, zal de krant er op moeten toezien, dat ze die dan ook krijgen. Speciale aandacht zal ook uitgaan naar die mensen, die door het proces van verainbte- lijking en massificatie in de knel dreigen te raken. Zorg voor de sociaal zwakkeren en bescherming van de burgerlijke vrijheden is het kenmerk van een echte democratie, die in een vrije pers een van zijn sterkste steunpilaren bezit. Het is een vaststaand feit, dat Zuidwest-Nederland, nog een grootse ontwikkeling wacht. Planologen noemen Brabant en Zee land de provincies van de toekomst. Als de grootste krant beneden de rivieren heeft „Dagblad De Stem" hier een belangrijke taak. De krant zal de komende ontwikkelingen mede moeten begeleiden. Zij zal bij problemen moeten meedenken en erop dienen toe te zien dat kansen worden benut. De begeleiding zal geschieden in een con structieve, opbouwende geest maar ook scherp kritischt als dat nodig mocht zijn. Er zal voor gewaakt moeten worden, dat over de toekomst van Zuidwest-Nederland niet wordt beslist zonder dat Brabant en Zeeland zijn gehoord. Er zal gezorgd moeten worden voor een grotere inspraak, voor een nauwer betrekken van onze provincies bij de verdere ontwikkeling van onze gewesten. En al zal er hard geroepen moeten worden, men zal ons horen. De krant zal strijdbaar zijn. In dit gebied redactionele leiding te mogen geven aan een krant is een zware maar inspirerende opgave, zeker nu we hier op de drempel staan van allerlei nieuwe ontwikkelingen. De krant wordt echter niet door één man gemaakt. De krant is een produkt van redactie, administratie, technische dienst en van de lezers. Een krant kan technisch nog zo volmaakt zijn, het is pas een goede krant, als er de polsslag in voelbaar is van het verschijningsgebied. Voor die polsslag zorgen de lezers door hun stimulerende, kritische belangstelling. Ik vertrouw dat de nauwe verbondenheid tussen de lezers en de krant zal blijven bestaan. Geruggesteund door een van moderne ondernemersgeest getuigend directioneel beleid en terzijde gestaan door een team enthousiaste, bekwame medewerkers aanvaard ik het hoofdredacteurschap als een grootse taak, vol vertrouwen in de toekomst van de krant en zijn verschijningsgebied. L. LEIJENDEKKER AMSTERDAM Bij een brutale met grote koelbloedigheid uitgevoerde over val op een pompstation aan de Midden weg in Amsterdam hebben twee Maleis sprekende mannen op oudejaar onge veer 1200 gulden buitgemaakt. De 19- jarige pompbediende Arie van Siooten werd door een van de onverlaten met een met een lap omwikkeld ijzeren voorwerp bewusteloos geslagen. De da ders maakten zich in een uit de garage gestolen auto uit de voeten. De pompbediende werd omstreeks half vier in zijn kantoortje aangespro- hierop gedwongen in een achter zijn verblijf gelegen toiletruimte te gaan en werd daarin opgesloten. Na drie kwartier wist hij zich hieruit te be vrijden en alarm te slaan. Vanuit de plaats waar hij opgesloten zat hoorde hij twee mannen Maleis spreken hij is verloofd met een In donesisch meisje Ook hoorde hij de mannen een klant helpen. De overval lers hebben deze, zo blijkt uit een bon die zij uitgeschreven hebben, voor 8.25 benzine geleverd. Nadat zij zich van de ongeveer 600 gulden, die de pompbediende onder zijn ken door een 25- a 30-jarige man met een Indonesisch uiterlijk. Deze zei in de buurt met autopech te staan en liep, is in een ziekenhuis verzorgd, waarna de jongeman naar huis kon gaan. De overvallers zijn nog niet ge vonden. (Advertentie) vroeg om enkele liters olie. Toen de pompbediende hem zijn rug toekeerde en zich bukte om het gevraagde te pakken sloeg de man toe. De pompbediende was even versuft. Toen hij weer bijkwam dreigde zijn overvaller: „Hou je stil, anders schiet ik je kapot" De pompbediende werd beheer had, meester hadden gemaakt. MIIFCTFI> llf AnikTll drijf ^binnen. zFf^dë^^l PRIESTER WORDEN schijnlijk met een bandenlichter, de kas. Deze bevatte nog eens 600 gul den, deels in vreemde valuta. Bij hun werkzaamheden werden de mannen niet gestoord door een bij het bedrijf horende hond. Deze was in tegenstel ling tof andere nachten, niet losgela ten. Tenslotte stalen de mannen uit de garage een grijze Fiat 600 (AK 17-09) om hiermee te verdwijnen. Hun slachtoffer maakt het goed. Een hoofdwond, die hij bij de overval op- tussen 16 en 30 jaar groepsgewijs of persoonlijk onderwijs Inlichtingen en brochure „Happy Lan ding" worden graag en vrijblijvend ver strekt door „Studiehuis voor late roepingen Duiven (G) telefoon (8367) 212 MIAMI Vier gelukzoekers uit Mia mi hebben by het eiland Grand Baha ma in de Caribische Zee een schat aan Spaanse munten ter waarde van naar schatting negen miljoen dollar ontdekt. Dit zou de grootste vondst uit de ge schiedenis zijn. De ontdekking werd ge daan in een Spaans galjoen dat in de 17e eeuw verging. De vier mannen die de miljoenen op doken (het zijn handelaren in water- sportartikelen). weigeren over hun vondst te spreken. OP HET Noordzeekanaal zijn twee gro te zeeschepen met elkaar in botsing ge komen. Beide schepen liepen grote schade op.

de Stem | 1965 | | pagina 1