Papier voor UW pen ONZE PUZZEL Het éérste nieuws... de béste., de éérste! Jubilea in 1965 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 JANUARI 1965 DOOR Walter Breedveld Dode en zwaar gewonde bij autobotsing Paters H.H Harten (Advertentie) HELDEN99 schuit) en vanwege de aesthetie. Velen 99 hier hebben schrik van de gevaarlijke In uw blad van vrijdag 18 dezer bergwegen, vele buitenlanders hebben ■itond op de voorpagina een artikel schrik van de wegen langs het vaar- over de „R.E.M."-operatie. Het ver- water. Ik acht mij niet geroepen pro- haal van kapitein Erik Gerritse van motor te zijn in de kwestie van de de luchtvaartpolitie deed mij denken driebaanswegen en een en ander, doch aan Jantje die „Indiaantje" had ge- wiJ moeten de zaak actueel houden, speeld. Hij droeg een band om zijn Wie volgt? Ik vind het interessant dat hoofd waarin twee kippeveren; vervol- W*J in de Stem 2 artikelen konden gens was hij „gewapend" met een lezen over het Brabantse wegennet, houten sabel en een plastic pistooltje, waarin men onze zuidelijke volksver- Tijdens zijn spel vond hij een oude tegenwoordigers min of meer tot meer varkensblaas en kwam juichend op mij ?Cx1V1Aj bewegen. Wij moeten op af en zei: „Ik heb de blanke krijger hetzelfde aambeeld blijven hameren, gescalpeerd". Dit was een leuk spel Pressie uitoefenen en niet aflatend, kan met kinderfantasie waarvan ik heb geen kwaad, zie dijkbeweging op Texel genoten. Bij het lezen van het man- autoritje van Twente naar Den - Haag. OUDENBOSCH, G. VAEL KLAAGZANG Europa o Europa Europa o Europa Met een atoomlijn in uw schoot Een cadeau als zonder weerga Wat men uw N.A.V.O. thans aanbood. Europa o Europa moedig verhaal van de kapitein draai' de mijn maag rond. Kapitein, ik geef u de verzekering dat ik (waar ik nooit soldaat ben ge weest en geen zeeman ben) rustig met een motor vlet naar het „R.E.M."- - eiland was gevaren, overtuigd zijnde ^r1J uw rijke oude cultuur dat daar geen uitschot van het Neder- Jj*aar vrec*e die Gij voorstaat landse volk aanwezig zou zijn en ook Ver bleekt reeds met het uur. geen piraten. Maandenlang heeft deze kapiteitn zich voorbereid op deze „landing en bijna drie maanden de „REM-Burcht" verkend te water en uit de lucht. Toen hij voet aan boord had gezet „schoten ze als konijnen in hun hol". - Ik maak mij sterk, dat toen de be- spreekt reeds, van Quo-Vadis manning van deze „Burcht" deze held is hij die hierin voorga had waargenomen tijdens zijn maan- koms een echt, volbloed Sadis-t, denlange „verkenning", zij wel hebben geweten met wat voor held zij te doen ^-uropa o Europa hadden en zeer wel mogelijk is de be- *s Vw hierop, wel gesteld manning binnenscheeps gegaan omdat ft1 ïs bIJ die hierop prat gaat zij te fatsoenlijk was om de vertegen- Vurig, voor het bruutst geweld woordiger van luchtvaartpolitie in zijn gezicht uit te lachen. In een tweede ft opa 0 ,Turopa- artikel van voornoemd blad staat ove- gesprekken zijn „atoom" rigens een andere lezing. Dat de eS hen, niet wetend waar u, naar toe „REM"-mensen foto's hebben gemaakt gaat kan ik mij indenken en ik hoop dat ^iens sen die goeie, ook Sam Oom. deze foto's zullen worden gepubliceerd. Zulke feiten gebeuren niet dagelijks, Pa 0 ^irop? Ben overigens overtuigd dat wij man- 1 m®£.Pe A«bom is geschied nen hebben bij de politie en in het rTan Gij zult versteld staan leger, gewone mannen, die werkelijk Wei Ö1J u> doch bij een ander niet. heldendaden hebben verricht doch er- over zwijgen omdat zij werkelijk hel- 0 Europa den zijn. Dit was weer een donkere Beset toch de controlelijn bladzijde in onze vaderlandse geschie- Dat deze enkel volgens pla-n denis, waarom alleen maar te lachen Ue DOIhmen alleen voor u maar zijn valt, hoe triest het ook is Europa o Europa BREDA J.S. Dan geeft Oom Sam en Ome Rus Als Gij dan bent verguisd, aldra KAMERS TE HEER EIkaar een vredeskus- Dagelijks leest men in de dagbla- fturopa oEuropa den „Kamers te huur gemeubileerd, S? ï11 Europese Oost en West en met stromend water. Toevalliger- ft *ïr ln, "e armen te omhelzen wijze heb ik zulk een „kamer" ge- Daardoor kan vrede zijn in het Euro zien, en ik vond deze werkelijk af- nest. grijselijk. Toen ik de voordeur opende Europa o Europa sloeg een vieze lucht mij in het ge- .y kortzichtigheid ten spijt zicht en ik had werkelijk het gevoel Verklaar hun, dat Ge alleen wilt gaan dat ik van m'n stokje zou gaan. Na UP basis van neutraliteit. 3 smerige trappen te hebben beklom- C. KOELEN, MADE men, belandde ik op een z.g. over- loop, waar dan links en rechts de te verhuren kamers zich bevonden. De muren zijn van zulk een soort mate riaal dat je bij de buren ieder geluid Nieuwstraat 43, LOERDES-ACTIE De ijle warme stilte van de kraam- waarneemt. En dan de toestand van kamer werd gevuld door een klein de kamer zelf. Het woord erbarmelijk kindergehuil. Er is weer een nieuwe is hier slechts op z'n plaats. Een toi let is er wel. O ja, beslist. Maar wat voor een!Van dit hokje behoeven slechts 8 gezinnen gebruik te maken. Het meubilair bestond uit gordijnen en men slechts met 'n gezin of vijf te de len. Ik ben ervan overtuigd dat het de buren heus wel 2 dagen met elk aar uit zullen houden. Alles wat men wereldburger geboren. De eerste woorden van de moeder zijn: „Dok ter zit alles er aan, mist het geen vingertjes of teentjes". Is nu de vraag: „Is het een jongen of een vloerbedekking. De keuken behoeft meisje", niet meer belangrijk' De va- der kijkt met ontroering naar het klei ne ding en probeert dan stiekum zijn grote vinger in het knuistje van het kleintje te stoppen, Ja, Goddank, het ziet is vies, vuil, smerig en de lucht kind is gaaf en reageert normaal Dan is er allesbehalve fris. Maar nu komt kan het trotse oudergeluk pas goed het!! De huur van een zon hok be- opbloeien draagt f 35. Heus, geachte medemens! Vader en moeder krijgen het druk U behoeft hier slechts f35,- per week en wel zo druk dat zij totaal vergeten voor neer te tellen aan een stel woe- dat ze heel even bang zijn geweest dat keraars die er waarschijnlijk genoegen hun kindje niet gezond was Ze vin- in scheppen een kapitaal uit jongelui den dit nu al vanzelfsprekend en ge- hun zak te scheuren, die vaak in de woon Dit is nu een van de kleintjes moed der wanhoop zo'n overeenkomst waarvoor zoals het er uitziet aangaan omdat ze niet weten waar ze geen actie gevoerd hoeft te worden hun, vaak in sneltreinvaart opgesnord Wat vinden we het toch allemaal 2 persoonsledikantje en kinderwiegje gewoon dat onze kinderen gezond en neer zullen zetten. Goed ze wonen! goed zijn. We willen meestal niet den- Maar ik vind het verschrikkelijk en ik ken aan de zorgen rond een kindje dat hoop dat u deze brief zult plaatsen niet zo gezegend is. We beseffen niet speciaal voor die mensen die er beter aan doen hun kindje maar ongetrouwd te verzorgen, en ongetrouwd liefde te geven, dat is in ieder geval beter dan die stumper ziek te laten worden of misschien gebeten door de nog waar schijnlijk aanwezige insekten. vo'doende dat we O. L. Heer wel moeten danken dat ons gezin niet hoort bij de velen (1 op de 11 gezinnen), waar een van de kinderen niet zo is zoals, wij het in onze oudertrots graag zien. Laten we ons daarom eens bezinnen Waar ik woon mocht de huur niet wanneer we onze gezonde kinderen omhoog omdat het toilet buiten stond, zien spelen. Wat een hemelse gave is hoe is deze toestand dan mogelijk? dit gezonde kind. Help nu eens min- Ik kom uit Oosterhout, maar waar ik stens twintig Dongense kleinen naar het over heb is het moderne Breda. Lou-des te laten gaan. Ik hoop dat de overheid hier een einde Niet om wonderen te zien maar om aan maakt, nog deze week Druk de steun bij het dragen van' hun lot huur van deze krotten van f 35.- naar Dacht u dat deze smeekbede waar f 3.50 of roei ze uit. De woekertijd wij allen ouders van gezonde kinderen heeft reeds veel te lang geduurd. En achter willen staan, geen gehoor mochten eigenaren van deze panden zou vinden? Daarom ouders van alle dit artikel lezen, dan hoop ik dat ze gezonde kinderen, help ons! het tien maal herlezen, net zo lang Per kind kost dit f 250.-. tot ze hun eigen misdaad inzien en met vreugde goed maken met hun huur ders, wat al zo lang geduurd heeft. Dan zullen ook deze meest jong ge huwde stumpers ook prettige feest avonden hebben. En als dan "alles geregeld zal zijn dan is het tijd dat we met vreugde KERK GINNEKENSTRAAT zeggen: Voorspoed in 1965. OOSTERHOUT W.K. Het gironummer van deze Lourdes- actie is 1066777 t.n.v. Herwonnen Le venskracht. DONGEN Een vader van gezonde kinderen. (IV) DRIEBAANSWEGEN (V) Beste heer uit Ulvenhout De inwoon ster uit Breda heeft u reeds een ant woordje gegeven op uw briefje van 14 dagen geleden. Nu wil ik er ook Als ik een snelheid van 80 km een mjjn antwoordje aan toevoegen. Zij matig gangetje vind, wil dat niet zeg- heeft mij heel wat beter begrepen dan gen dat ik op bedoelde wegen sneller u. Wanneer u van mening zijt, dat die njd dan 80 km p. uur en als ik dat nn, uit rijnaart 'n welgesteld persoon d,9£n, met blJVJ ,ee,n snel.,heid van is, dan bent u er heel ver naast. In 90 a 100 km p.u. vlak langs de bomen aUe oprechtheid is het tegenoverge- dan heb ik de meeste kans de weg stelde de waarheid. Het ging bij mij Jovensgevaartok to maken voor mezelf niet over de verkot>p van die kerk levensgevaarlijk te maken voor mezelf Dat men vloekte toen de Duitsers in dertijd er om de andere boom een uit haalden zegt ons niets. Tegenwoordig offert men zoniet alles dan toch zeer veel voor het veilig verkeer. Dhr. Jaspers wil om beurten het verkeer van de linker en de rechterbaan van de drie- baansweg de middenstrook laten berij den. Hij is van mening als men de bor den van inhalen verboden op zijn initia tief plaatst, dat men dan geen overtre ding zal begaan wat dit betreft. Het om beurten de middenstrook berijden wordt een mooie puzzel op de weg en als men 3 a 5 km netjes in de rij moet blijven op de buitenstrook van de weg en men wordt dan losgelaten maar wel over dat dubbeltje voor de kerk. U vraagt mij of ik dat ene dub beltje dat ik meer geven wil, niet wat weinig vind? Ja het is heel weinig, maar als diegenen, die nog niet een dubbeltje per week gaven, er ook eens zo over dachten, en één of meer dub beltjes gaven dan zou dat dubbeltje toch aangroeien tot een kapitaaltje nietwaar? Hoeveel gelovigen boven de 18 jaar (gelukkig niet alle) zijn er niet die nog niet een dubbeltje per week, waarom de bisschop vraagt wil len afstaan voor de noodzakelijke bouw van nieuwe kerken? Terwijl zij allen met een beetje goede wil daA éne dub- opB het middengedeelte: dan =1 een race-partij op de middenbaan Vol gens de heer Jaspers zullen bij snel heden van 100 a 120 km op 4-baanswe- gen die men goed kent geen ongeluk ken gebeuren, dan rijdt r. en zo veilig mogelijk volgens hem, ook voor andere weggebruikers. Wat denkt hij ervan als men met een vaart van 100 a 120 km door de middenberm schiet? De mid denberm van de weg DordrechtRot terdam is gedeeltelijk beveiligd met een heuveltje dat voldoende hoog is zodat men 's avonds geen last heeft van de lichten van tegenliggers. Naar mijn mening gaat men met de zwaar ste vrachwagen en met behoorlijke snelheid hier niet door- of overheen Ik heb circa 15 jaar geleden de A.N.W B. gesuggereerd de betreffende in stanties er toe te bewegen de auto wegen langs de waterwegen te bevei ligen niet een walletje grond ter hoog te van 1 a l,25m hoog, dit zou een zeer solide beveiliging geweest zijn en kunnen geven voor dit noodzakelijke en goede deel. Laat diegenen die in deze aangelegenheid zo schromelijk te kor geschoten zijn nu eens hun goede wil tonen en blijven tonen, door niet één zondag, maar alle zondagen dit kleine offertje te brengen. Geloof me, niemand zal daarvan armer worden. MEDEMENSELIJKHEID Hierbij danken voor de ondervonden ..naastenliefde" op het kantoor van de P.T.T. Oude Vest. In een lange rij staan we daar om onze kerstpakjes af te geven. Het loopt tegen 7 uur. Heel die middag was het even druk. De ambtenares bleek van moeheid vervult haar eentonige plicht. Nee, meer dan dat, zij blijft tevens vriendelijk inlichtingen geven zegt zo nodig eer vriendelijk woord. Zij is met elke cliënt een mo ment persoonlijk bezig. Dat was mijn indruk en ondervinding. Hulde aan niet duur. Ook de scheepvaart zou er Sr/"*aBTpTT ua o;; aUe personen verbonden aan de P.T.T. moe nnoal Mnl i=«t v?n rfo afitojtoh die he' deze dagen 2o druk hebben men noga eens last van de autolich- 7.=Ito ten. De A.NW.B deelde mij hierop mede dat dit niet mogeliik scheen, er was nog eer» vooi «ming in de wet op het jaagpad (uit de tijd van de trek- met eentonig werk Zalig nieuwjaar voor allen en enkele rustige dagen worden u van harte gegund BREDA A. Smits i< KERSTAVOND IN REITERSBOS Donderdagavond verraste het stich tingsbestuur van Ruitersbos in Breda de bewoners van dit bejaardentehuis met een sfeervolle Kerstviering. Het gehele huis was met Kerstattributen versierd, doch de recreatiezaal spande de kroon. Aan lange tafels voorzien van allerlei versnaperingen en getooid met bloemen en levend kaarslicht, veel stemmiger dan het dode licht van elek trische lampjes, hadden alle bewoners plaatsgenomen, toen de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer Ver meulen zijn welkomstwoord tot de gas ten richtte. Hij wierp een terugblik op het afgelopen jaar en hoopte dat de bewoners hier een nieuw tehuis hadden gevonden, waarin ieder zoveel moge lijk vrij gelaten wordt in zijn doen en laten, doch zich tevens bewust is tot een gemeenschap te behoren. Hij be sloot met namens het bestuur allen een gezellig feest toe te wensen. De avond werd toen begonnen met het voorlezen van het Kerstverhaal door de direc trice van het tehuis zuster van 't Ge loof. Tussen de drukke werkzaamheden door had het personeel nog de kans gezien een Kerstspel in te studeren, waarvan de uitvoering de Kerstsfeer verhoogde. Onder leiding van de heer Kennephaas voerde een koortje van be jaarden zelf enkele welgekozen liede ren uit, terwijl verscheidene Kerstlie deren in community singing, ten ge hore werden gebracht. Tot slot droeg de directrice een Kerstgedicht van An ton van Duinkerken voor en vervolgde met een woord van hart tot hart, dat waarlijk wel het beste was dat de avond gebracht had. De voorzitter van het comité van bewoners, de heer Meie rink was de tolk der aanwezigen door en het stichtingsbestuur en de direc trice met personeel dank te brengen voor de meer dan gezellige avond, die de bejaarden van Ruitersbos hadden ge noten. BREDA, H. A. J. W. JEEGDSCHEIDSRECHTER Welke jongeman van 18 jaar leeft niet in de ban van het voetbalspel. - Duizenden jongens in de leeftijd van 12 tot en met 18 jaar spelen in de jeugdcompetitie. Maar een grote han dicap is, dat er een enorm tekort aan arbiters is. Ieder die iets van voetbal afweet, is er van overtuigd dat het spelen van een voetbalwedstrijd zon der scheidsrechter niet mogelijk is- De K.N.V.B. organiseert begin januari weer een cursus voor scheidsrechters in samenwerking met de scheidsrech- tersvereniging de (c.o.v.s.). Kom, geef u op, het is leuk en dankbaar werk en u doet er de jeugd een groot ge noegen mee. C. W. VAN AARD, COMPETITIELEI- DER VAN DE JEUGDCOMPETITIE K.N.V.B. AFD. NOORD-BRABANT, KRING BREDA. NIEUWE INSLAG 16, BREDA. LEXINGT0H CARNAVALSBALS (II) Naar aanleiding van uw artikel over carnavalsbals zou ik het volgende naar voren willen brengen: 1. Het stre ven naar «carnavalsbals en carnavals vieringen is de laatste jaren steeds toegenomen, (eerst waren er ongeveer 50 clubs terwijl het aantal inmiddels verdubbeld is.) 2. Zodoende is het helemaal niet verwonderlijk dat twee of meer carnavalsbals op dezelfde dag worden gehouden 3. Het bal van c.v. De Kobolders en c.v. de Biggen was me overigens al eerder bekend dan het uwe. 4. Eerstgenoemde verenigin gen hebben door samenwerking meer tot stand gebracht. 5. Waar met twee- en aan gewerkt wordt kan ook beter zijn. 6. Ik geloof dat het wel prettig is als er een keuze is tussen twee bals, valt het ene tegen dan kun je nog altijd naar het andere gaan. 7. De beide bals worden in de kerstvakantie gehouden, hetgeen de ouders op prijs zullen stellen i.v.an. de studie van hun kinderen. Hiermee besluit ik, beide bals veel succes toewensend. BREDA ALOIS JANSEN. Presentator c.v. de Biggen en c.v. De Kobolders. CARNAVALSBALS (III) Nar aanleiding van het schrijven van de heer S.K. waarin verschillende bezwaren werden geopperd tegen het geven van twee carnavalsbals op 27 dec., heb ik het volgende op te merken. Als dit volgens u geen zin heeft waar om zijn er dan zoveel sociëteiten? Een soos is misschien een geldzaak. Dit is bij een carnavalsbal geenszins het geval. Een carnavalsbal wordt op de eerste plaats gegeven ter bevordering van de carnavalsvreugde. Waarom dan geen carnavalsbals op 27 dec.? BREDA FRANS FOKKEMA. Voorzitter c.v. de Kobolders. CARNAVALSBALS (IV) Toen ik enige dagen geleden in uw blad een artikeltje over carnavals bals las, heb ik ergens moeten lachen Ik hoop niet dat de heer St. K. het mij kwalijk neemt maar ik vind hem kinderlijk. Daar ik al enige tijd in Breda vertoef heb ik elke week ver schillende aanplakbiljetten van soos-en andere bals die op dezelfde dag wer den gehouden, gezien. Daar is nooit tegen geprotesteerd. Maakt het nu een verschil uit of het een carnavalsbal is of een ander bal dat op dezelfde dag gehouden wordt. Ik ben naar di verse carnavalsbals geweest waar fk me verschrikkelijk verveeld heb, maar ik kon die avond niets anders doen, daar er geen andere bals die avond waren. Als het ene bal nu verveelt, kan ik nog altijd naar dat andere gaan. Hulde aan beide bals. J. SIKKEMA, VERONICA Waarom moet radio Veronica nu ver. dwijnen?, vragen wij ons af. Het ver. dwijnen van deze zender zal veel teen,, agers teleurstellen maar ook oudere mensen. Kunnen de vrienden van Veronica daar nou niks aan doen? Wij moesten er zo over denken: Vero» nica van de baan, het luistergeld ge* daan. SPRUNDEL. M. ROKS, „Wat zouden ze denken?" „Ze zou den misschien denken dat ik er stie kem tussenuit was gegaan". ,,Ik zal Godefrieda een briefje laten schrijven dat ik het goed heb gevonden", zei Godefriedus met een speels spotlach je. ,,Dat kun je dan laten zien als ze vragen hoe het in elkaar zit". Toon Meerwijk kreeg een kleur, hij snapte de plagerij niet direct. Toen begon hij hard te lachen: „Dan sta ik hele maal voor aap ,,'t Is mooi aange boden, Godefriedus, bij ons zou geen een boer dat doen. Toch zal ik er voor bedanken. Over zeven jaar ben ik zelf wel zo ver dat ik paard en kar kan kopen". Het ging nu prima met Toon Meerwijk. Hij had een in nemend gezicht ondanks de sproeten en zijn dor hooikleurig haar. Hij kon leuk vertellen over de oude heerlijk heid Bokhoven en hij kon ontzaglijk hard fluiten op zijn vingers Hij at niet schrokkerig, de soep slurpte hij niet naar binnen, hij liet geen boeren of winden vliegen en hij vloekte niet. Zondags dronk hij een paar glaZen bier, door de week kwam hij nooit in een herberg,iets wat de laatste tijd onder boerenknechten meer en meer een kwade gewoonte was gewor den. Marjan kon bijzonder goed met hem opschieten, ze stopte hem zo veel lekkere dingen toe dat hij er verlegen van werd. Over een ding was ze niet helemaal gerust. Als hij zon dags niet naar Bokhoven ging, stapte hij na de vieruurs boterham wel eens naar Den Bosch. Wat deed zo'n jonge snuiter alleen in de stad? Op een keer vroeg ze het, dan was ze daar tenminste over gerustgesteld, of ze zou hem anders moeten gaan bekij ken. ,,Wat ik daar doe, Marjan? Niets bijzonders. Ik loop er maar wat te lopen. Soms ga ik een glas bier brin ken bij De Paternoster of De Meie- rijsche Kar. Is daar' iets op tegen?" „Nee, Toon", haastte Marjan zich te zeggen. „Ik vroeg het zo maar. Vind je het niet verdrietig om alleen door de stad te dwalen? Of ben je dan bij kornuiten? „Nee, Marjan, ik heb geen kornuiten in Den Bosch, daar taal ik ook niet naar. Ik vind het plezierig om op mijn dooie gemak te lopen prakkizeren". Even staarde hij voor zich uit en zei dan opge wekt: .Er is een groot verschil tus sen de mensen hier en bij ons. Hier klitten ze altijd bij elkaar, bij ons zijn ze veel liever alleen. Misschien komt dat omdat het zo open en wijd is. Als Godefriedus en ik op d,e ak ker aan het werk zijn, staan we maar een paar meter van elkaar af; als Godefriedus op de akker bezig is en ik in de wei, is dat nog maar een roep afstand. Als jij bij ons een perceel gras gaat maaien, moet je eerst een half uur lopen en dan zie je de hele voormiddag niets anders dan je zeis en soms een grashaas". „Ik begrijp het", zei Marjan. „Bij jullie is alles vlak, daarom kijken jullie ook veel verder dan wij". Even was het stil en dan begon hij even- dig over De Bosch te praten. De wallen waren afgegraven, de poorten afgebroken Ze waren er heel wat van plan. „Ik heb het gezien", zei Marjan. „Het gaat er wild aan toe- Waar is het allemaal goed voor?" „Het zal wel ergens toe dienen, Marjan. Die dingen zie ik graag, me dunkt dat daar vooruitgang in zit. en en dan zie ik hoever zeTHkijkl Ik ga kijken en dan zie ik hoever ze zijn; twee weken later ga ik weer dan zijn ze weer een stukje verder." Marjan kon het nut van die vooruit gang niet inzien, daarom vroeg ze: „Ben je hier graag, Toon?" „Ja, Mar jan, mirakels graag. Ik kan hier veel leren; het eten, de ligging en 't loon zijn wonderlijk goed en jullie zijn beste mensen. Godefriedus" arm be gint nu goed te beteren. Daar ben ik blij om voor hem, maar wat mij betreft mag hij nog wat nakuren," zei hij met een verlegen-plagerige glimlach. „Dat zal ook wel", dacht Marjan. „Ik denk dat je het volgend jaar de hele zomer nog wel hier kunt blijven. Daar zal ik het wel op aan sturen." F)e verstandhouding tussen Toon Meerwijk en Godefrieda was ook goed, hoewel heel anders dan met Marjan. Godefrieda had hem vanaf het eerste moment gezien als een vreemdeling, waar ze nog niets van af wist. Ze was wel vriendelijk, maar wat gereserveerd. Sterk sprak tot haar verbeelding, dat hij uit Bok hoven kwam; niet ver daarachter be gon het Land van Heusden en Altena, dat haar hevig had geboeid toen ze daar was geweest met Jan Griniau. Ze was ook met hem in Bokhoven geweest, een vriendelijk, dromerig dorpje met de brokstukken van het vroegere kasteel en een eeuwenoud kerkje waar alles altaren, beelden en balkkronen uitgevoerd waren de miniatuurmaat van het kerkje zelf. en waar een magnifiek door de be roemde Antwerpse beeldhouwer Aert Quellinus gekapt grafmonument te zien was van een heer van Bokhoven graaf Engelert van Immerzeele en zijn gemalin Hélène uit het Fran se geslacht De Montmonrency. Ze waren naar de pastorie gegaan waar de pastoor, een norbertijn, een ken nis van Jan Griniau, hen heel vrien delijk had ontvangen en hen daarna had rondgeleid door zijn klein do mein. Hij had hen gewezen op een fraai huis met gotische ramen waar vroeger rechtspraak werd gehouden, en het lakzegel van de „President der rechtbank van Bouckhoven" een gekroond schild met vier kwartie ren, laten zien. Een stukje van de dorpsweg met hoge, statige iepebo men, eens de oprijlaan naar het kas teel, noemden de dorpelingen Singel. Welk ander dorpje van tweehonderd zielen heeft een singel? Meer was er niet over van de vroegere glorie. Het dorpje lag er rustig te dromen langs de Maas; het had in tegenstelling tot andere dichtbij gelegen dorpen als Ammerzoden en Hedel, een uitge sproken Brabants karakter. Er was niets Gelders aan, noch in de bouw trant van de boerderijen, noch in de aard van de bevolking. Het was een van de dingen waar Godefrieda graag aan terugdacht en nu was een jongen uit die streek op de Dommelhoeve gekomen. Hij leek in geen enkel op zicht op Jan Griniau en toch werd door hem de herinnering aan die charmante avonturier met zijn grote, warme liefde en zijn brutale vrijpos tigheden, veel sterker dan eerst. Al les kwam terug en werd weer levend; in haar hart groeide het heimwee- verlangen naar die gelukkig-verdrie tige jaren. Corns als ze Toon Meerwijk naar Frieda zag kijken tijdens de middagmaaltijd, kroop de onrust in haar keel. Waarom eigenlijk? Het meisje dat pas zestien jaar was ge worden, sloeg geen acht op hem en wat was er op hem aan te merken? Niets! Een fatsoenlijke ijverige jon gen, hij kon wat lezen en schrijven en had een goed verstand; hij snap te het direct als Godefriedus hem iets uitlegde over het werk op de groenteakker. Toon Meerwijk was om vele rede nen graag op de Dommelhoeve maar het meest boeide hem Frieda toch Hij zag het meisje niet veel, de meeste dagen alleen tijdens het middageten en 's avonds als ze ge zamenlijk het rozenhoedje baden. Zij had haar eigen werk waar hij niet bij te pas kwam. Voor dag en dauw ging ze met haar moeder naar de Bossche markt en ze ventte de melk uit in het dorp; de overige tijd hielp ze haar grootmoeder het huishouden te doen. Zijn houding tegenover haar was verlegen-teruggetrokken, en zij nam weinig notitie van hem. Als dat een keer gebeurde, keek ze hem aan met ongeveinsde verbazing, alsof ze zich altijd afvroeg hoe hij aan die grote sproeten en die vreemdkleurige haardos kwam. Ze plaagde hem niet om zijn hooihaar wat anderen wel eens deden, ze keek maar vol ver bazing en tegenzin. Maar juist dat kijken bracht hem in verwarring. Als ze tegen hem lachte met haar mond vol kleine, roomwitte tanden half o- pen, raakte hij helemaal van de kook. Hij vond haar ontzaglijk lief, bijna mirakels lief. Haar haar was zwart als van een zigeunerin en Ze had een huid van een volrijpe perzik. Een heel ander meisje dan de stijve boerentrienen uit het dorp. Degin september werd het plotse- ling heel anders. Godefrieda kreeg een lichte ontsteking aan het rechteroog waar ze veel hinder i van had doordat het oog erg traan de. Ze legde er in leswater gedrenkte watten op en deed een oogdoek voor. Dit was erg vermoeiend voorzl bij het markten waar ze van het goede oog veel moest vergen. Besloten werd dat Toon Meerwijk een paar dagen mee zou gaan. Dat beviel de jongen niet. Markten en met melk venten waren geen bezigheden voor een jon geman. Toen hij nogal stuntelig te genpruttelde, maakte Godefriedus daar vlug een eind aan. „Het moet" zei hij kortaf. Het beviel hem veel beter dan hij had verwacht. Het was gezellig tus sen al die menen te zijn, de uren vlogen voorbij in het marktrumoer. Op de woensdagse grote markt amu seerde hij zich kostelijk met de koop lieden; de humoristische manier waarop zij de raarste dingen pro beerden te slijten aan de boeren, burgers en buitenlui, was een vol komen nieuw evenement voor de jon gen uit het kleiland. Horizontaal: 1. dood lichaam; 6. soort bril; 11 rondhout; 12 plaatg in Enge land: 14 water in Friesland; 15 maand; 18 steen; 19 muziekinstrument; 21 stof- maat; 22 kledingsuk; 24 kern; 25 he- zelfde; 27. Visnet; 28 bedorven; 29 leef- ijd (Fr.); 30 soort poeder; 33 aan land gaan; 34 kindergroet; 35 schrijfbehoef te; 38 meisjesnaam; 39 de somma van (afk.); 40 bevestiging; 41 landbouwwerk tuig; 42 N. V. (Duitse afkorting); 43 vo- gelprodukt; 45 schoeisel; 49 zoals de akten getuigen (Lat) 50 zedig; 51 on gerustheid; 53 boom; 54 zeepwater; 56 plaats in Gelderland; 57 selenium (afk.); 59 reptiel; 61 insekt; 63 titel (afk.); 64 plaats in Frankrijk; 66 pret: 68 rivier in Gelderland; 70 jongensnaam 71 zout water; 73 zangnoot; 74 hache- 75 gunstige bekendheid. Verticaal: 1 bouwmateriaal; 2 spoe dig; 3 karakter; 4 jongensnaam; 5 kle dingstuk: 6 steerisoort; 7 goud (Fr.); 8 herkauwer; 9 keurig; 10 uitdagen; 13 huid; 16 reeds; 17 deel v. e. boom; 19 sterkte; 20 vreemd; 23 enkelspel; 24 soort sport; 26 nagerecht; 29 gravin van Holland; 31 reptiel; 32 Frans pers- voornaamw.; 35 geestelijke; 36 metaal; 37 bid (Lat.); 44 Europeaan; 46 deel v.e. kachel; 47 lengtemaat (afk.); 48 overal; 49 gesloten; 50 muziekinstru ment; 52 klaar; 55 vaas; 58 bijwoord; verzoek; 60 deel v.h. dak; 62 wijze van betaling; 65 beetje; 66 kippeneigen schap; 67 koeiemaag; 69 ontkenning; 71 onmeetbaar getal; 72 Fr. lidwoord. Horizontaal: 1 eed; 3 na v.; 5 bajo net; 10 rai; 12 are; 13 aai; 14 ka; 16 spar; 18 lam; 19 ede; 21 mal; 23 ERMELO Bij de botsing tussen een bestelwagen en een personenauto op rijksweg 28 (Amersfoort-Zwolle) onder Ermelo is een persoon gedood en een ander zeer ernstig gewond. De auto's kwamen uit tegenovergestel de richting. De bestuurder van de be stelwagen, de 20-jarige D. L. Best, kwam om het leven. In de personenauto zat de 41-jarige arts L. T. Ang uit Hoogeveen. Hij is opgenomen in het zie kenhuis te Ermelo. vaal; 25 mama; 26 sigaar; 28 rete; 30 ala; 32 roem; 34 erin; -36 plooi 39 leer; 41 edda; 43 heel; 45 eert; 47 mooi; 49 tarn; 51 aster; 54 toon: 56 eden; 58 gat; 60 sate; 62 ideaal; 65 vest; 66 apis; 68 ems; 69 her; 70 ark; 7l stom; 73 st; 75 lor; 77 eva; 78 lsk; 80 globaal; 81 rem; 82 gil. Verticaal: 1 eek; 2 dr; 3 nip; 4 vara; 5 belle; 6 jammer; 7 oa; 8 niemand; 9 the; 11 asla; 15 ami; 17 avro; 20 dal; 22 agio; 24 arme; 26 sap; 27 arie; 29 tere; 31 ara; 33 ella; 35 iets; 37 leo; 38 ohio; 40 eend; 42 die; 44 etna; 46 rand; 47 mug; 48 otterlo; 50 reep; 52 stram; 53 rel; 55 ostara; 57 eist; 59 ave; 61 takel; 63 eems; 64 ass; 67 isar; 69 heg; 72 olm; 74 tol; 76 ob; 79 kg;. 50 jaar priester: 25 juli de paters Euse- bius Rinkes, Rome - Wilfried Martens, Valparaiso - Romuald van Kalveen, Nu land - Felix Marchand, Valparaiso - Egi- dius van den Boogaart, Rio de Janeiro. 40 jaar priester: 2 augustus de paters Ant. Hulselmans, Valkenburg - Franc. Wakkers, Portugal - Eloi Kee, Brazilië - Mauritius v. d. Veer, Brazilië - Philiber- tus Braun, Brazilië. 25 jaar priester: 28 juli de paters Mat thias Schoenmaker, Weiteveen - Pancra- tius Heideman, Cook-eilanden - Arnuld Bijmoer, Brazilië - J. Manders, Hintham - Theod. Tabak, Brazilië - Modesto Broe ken, Lissabon - Irenaeus Lambregts, In donesië - Paulinus v. d. Rijt, Brazilië - Arn. Groot, Lissabon - Th. van der Lin den, Formosa in Brazilië. 50-jarig kloosterfeest: 27 januari de pa ters Cyrillus Grondhuis, Den Bosch - Ur- banus van Leerdam, Peru - Thaddeus Bouhuysen, USA. 40-jarig kloosterfeest: 25 september de paters Clemens Baltus, Brazilië - Grego- rius Verdonk, Lissabon - Henricus Her mans, Den Bosch - Stanislaus Kleemans, Nuland. 25-jarig kloosterfeest: 9 juli de paters Martinus Verrijt, Nuland en J. J. Remijn, Bavel. 27 oktober: Mgr. J. H. J. Tielbeek, bis schop van Formosa in Brazilië en Wal- ther Rovers, Indonesië - Liborius van Oirschot, Formosa in Brazilië - Steph. Brink, Cook-eilanden - Maxentius Heit- könig, Indonesië - Pius Haarman, Brazilië - J. Mooij, Rome - Theod. Grondhuis, Brazilië - Donatus Mennen, Brazilië P. Verschragen, Valkenburg.

de Stem | 1965 | | pagina 18