ITRALE I FILM-SCHRIJF-KRANT Atlantische politiek lijdt aan pluralisme GEKNIPT de voor LEZER U IS Variante Stroefheid Te veel conceptieste weinig duidelijkheid C Uaii-.'j zödtéh 1 wm lespaart) Langendam IT" Tijdschrift voor liefhebbers van film en boek Een behoefte Strenge straffen voor „kernploeg" van jeugdbende Door dr. K. Hahn 18 van een van uw stook- lemen een centrale olie- RB 7 ets postzegel) zenden us 294, 's-Gravenhage. S-GRAVENHAGE MEENTEN ANDEREN en Lagendam maakt, 'tikel 161 van de ge- if 5 januari 1965 ge- cretarie der gemeente Ier gelegd het ontwerp •ende stukken inzake enten in Zeeuwsch- bovenvermelde datum erp van wet schrifte- Gedeputeerde Staten 30 december 1964 voornoemd, ■L lUgdigt b powernet Bt beneden- ipen uitge- tl. Wit of 36.90 Jri Nylon, •gevormde ij ke separa- iel. Wit of 13.90 kLZAAK TEL. 22T8 IV LAAN COPES VAN CATTENBURCH 76 01600-34989 T 12. TEL. 01640-3856 T 53, TEL. 01180-4287 TEL. 01150-2369 Tot de velen, die van een welver diende wintervakantie in de sneeuw genieten, behoort sedert Kerstmis ook de Perzische keize rin Farah Diba. Met haar zoon, de vierjarige prins Rheza heeft zij, in de omgeving van Teheran, de lan ge latten ondergebonden. De Russische grootmeester Paul Keres volgt de verrichtingen van zijn landgenote, de wereldkam pioene Nona Gaprindashvili, tij dens een van de partijen in het schaaktoernooi van Hastings. (Van onze kunstredactie) BREDa De N.V. Maatschappij voor Cinegrafie en de C.V. De Bezige Bij te Amsterdam beginnen binnenkort met de uitgave van een film-schrijfkrant, die elke veertien dagen zal verschijnen. De ze ietwat merkwaardige combinatie van filmkrant en literair blad is door een proefnummer aan een aantal eventuele toekomstige abonnees voorgesteld. Voor wat de filmkrant betreft: het is bepaald niet de eerste poging om de Nederland se filmliefhebbers door middel van een periodieke publikatie op de hoogte te houden van wat er in de binnen- en buitenlandse filmwereld omgaat. Er be staan al verschillende bladen. De laat ste pretentieuze aanwinst was „Skoop". Of er in ons land nog ruimte is voor een nieuwe uitgave op dit gebied is zeer de vraag. De poging blijft overi gens de moeite waard. En als de re dactie, die wordt gevoerd door de jour nalist H. de Witte, haar ideeën kan waar maken, zit er o.i. een goede kans in, dat deze krant een blijvertje wordt. In het proefnummer wordt verteld, waar om deze filmkrant er zonodig moet komen. ,,Over film", aldus de redactie, „wordt in Nederland nog nauwelijks gesproken. Terwijl de internationale film kunst zich ontwikkelde tot het belang rijkste communicatiemiddel van deze tijd dreigt de bioscoop nog synoniem te blijven met het avondje-uit. Terwijl er nooit in de gescheidenis méér ge filmd werd dan nu - voor het witte doek en voor de televisie - dreigt de film in de publieke belangstelling ach terop te raken" Deze bewering is natuurlijk maar ten dele waar. Het is immers een vast staand feit, dat de belangstelling voor de goede film de laatste jaren hand over hand toeneemt. Niet voor niets is er emplooi voor tal van nieuwe klei ne theaters, dié uitsluitend films pro grammeren, die terecht het predikaat cultureel opgeplakt krijgen. Dat neemt intussen niet weg - en als deze film krant daar verandering in kan brengen zou dat een groot goed zijn - dat de- inderdaad te weinig mogelijkheden heeft zich door publikaties op de hoogte te houden van wat er zich internationaal afspeelt. Speciale uitgaven, doorgaans niet in het Nederlands, bereiken te wei nig geïnteresseerd. En al kunnen we onze scepsis t.a.v. dit nieuwe filmblad niet helemaal opzij zetten, daarvoor zijn er in het verleden al teveel ambitieuze projecten op nies uitgelopen, we willen deze filmcritische boreling toch gaarne onder de aandacht brengen van de film liefhebbers onder onze lezers. De andere helft van d-e tweeling, Schi-ijfkrant geheten, staat onder redac tie van J. Bernlef. De initiatiefnemers zijn van mening, dat het de Nederland se lezer aan goede informatie en docu mentatie over pas verschenen boeken ontbreekt. We dachten, dat er in dag- week- en maandbladen nogal wat op dit gebied te lezen was, maar dit schijnt toch onvoldoende te zijn. Naast korte, kernachtige boekbesprekingen, wil het blad ook ruimschoots aandacht besteden aan belangrijke gebeurtenissen in en om de letteren. We moeten zeggen, dat het proefnummer er niet onaantrekkelijk uit ziet. Bij een fraaie foto van de schrij ver beoordeelt A. van Swaan het nieu we boek van Willem Frederik Hermans ,,Het sadistische universum". Hij ziet het als het bijzonder goed geschreven gekanker van een schrijver met een goedp stijl en een slee* t humeur. Her mans' antwoorden op een tiental tot hem gerichte vragen zijn grappig be doeld maar nogal flauw uitgevallen. Veel leuker zijn de antwoorden, die Jan Wolkers op dezelfde vragen geeft. B. v. Wat boeit u het meest in het hedendaag se leven? Het repareren van het asfalt- wegdek 's nachts om twee uur op het Victorieplein.Wanneer schrijft u: overdag of 's nachts? 's Nachts (als ze ten minste niet op het Victorieplein aan het werk zijn). R. ten Zijthoff geeft zijn mening over Wolkers nieuwe verhalenbundel, die niet onverdeeld gunstig is. Voorts wordt de achtste aflevering van „Randstad" aan gekondigd. De redacteur bespreekt zelf een zestal gedichtenbundels. De toneel literatuur is vertegenwoordigd met een artikeltje over Arthur Millers „After the Fall", dat door Bert Voeten zorgvul dig werd vertaald. Kleurendruk en lay out geven het blad een fris en leven dig uiterlijk, dat het beste voor de toe- lemiddelde filmliefhebber in ons land komst doet verwachten. Prins Franz Joseph van Liechten stein opent het portier van zijn wagen voor prins Philipprinses Anne en prins Charlesna hun aankomst op het station van Sar- gans in Zwitserland. De Engelse gasten verblijven tijdens hun win tersportvakantie op het kasteel van prins Franz Joseph in Vaduz. In de komende weken zullen de vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, de Duitse Bondsrepubliek, Italië, Nederland en misschien België opnieuw het project van de multila terale kernmacht bespreken. Dit is het enige concrete punt, dat uit de discussie over de verdere integratie van de Atlantische strijdkrach ten voor onmiddellijke behandeling is overgebleven. Overgebleven zyn dus ook de uitgesproken en onuitgesproken verschillen in concepties, de wrijvingen, de onduidelijkheden en daarom zullen ook in de naaste toekomst de discussies over de verdere weg van de Atlantische sa menwerking voortduren. Ondanks de relatief gunstige sfeer, waarin de recente vergadering van de NAVO-Raad midden december in Parijs plaatsgehad, is het dus onver mijdelijk dat men zich van deze politieke problematiek duidelijker bewust is dan ooit. Het behoeft geen verder betoog, dat de bracht, de weigering van Frankrijk na- discussie over de militaire structuur van de Atlantische samenwerking in wezen door politieke overwegingen bepaald wordt. De begrijpelijke wens van de Europese bondgenoten, bij de laatste be slissing over het gebruik van de atoom wapens betrokken te zijn, heeft de Ver enigde Staten doen besluiten tenminste een gedeelte van zijn atoommacht, een zeer klein gedeelte, tezamen met de strijdkrachten van de overige bondgeno ten te integreren in een multilaterale bo venwater-vloot, uitgerust met raketbom- men. Vooral de bondsrepubliek voelt zeer veel hiervoor, omdat zij met haar twaalf parate divisies een grote rol in de weste lijke verdediging en haar bijzondere kwetsbaarheid een groot interesse aan de westelijke verdediging heeft. De overige landen die aan de MLF willen medewer ken, erkennen eveneens de politieke waarde van een eerste stap in de richting van een integratie van de Atlantische strijdkrachten. Gevangen genomen Indonesische infiltranten worden door Maleisi sche militairen door een rivier ge leid, nadat zij uit het wortelboom- moeras bij Singapore zijn verdre ven. ROTTERDAM De rechtbank in Rot terdam heeft de „kernploeg" van een grote bende, over het algemeen jeug dige Rotterdammers, tot strenge straffen veroordeeld voor hun aandeel in 25 in braken, gepleegd in een periode van april tot september van dit jaar. De 21-jarige loswerkman W. V. kreeg 12 maanden waarvan twee voorwaardelijk. Veertien dagen geleden had de officier van justitie twee jaar met aftrek en terbeschikkingstelling geëist. Een ande re leider van de ploeg, de 25-jarige los werkman J.T. werd veroordeeld tot twee jaar en zes maanden. De eis had ge luid drie jaar met aftrek. De 21-jarige havenarbeider N. M kreeg een vonnis van twee jaar, nadat twee jaar en zes maanden tegen hem was geëist. De 20- jarige loswerkman S. K. kreeg twee jaar en zes maanden (eis vier jaar met aftrek). De bende, totaal 17 man sterk, had zijn werkterrein over de gehele stad verspreid; van havenloodsen tot juwe lierszaken. Er werd meestal gewerkt in groepjes van vier of vijf man waarbij een lid van de „kernploeg" als leider optrad. Ze beraamden de plannen in een café. De waarde van hun buit in goederen en geld bedroeg alles bijeen ongeveer fl 30.000,- De grootste slag werd geslagen bij een juwelier waar ze twee plateaus gouden ringen met een totale- waarde van f 5600,- roofden. De rest van de bende werd veroordeeld tot straffen variërend van 3 maanden tot 12 maan- Daartegenover plaatste nu de Britse regering een andere variatie die door premier Harold Wilson en zijn minister van defensie Denis Healey in Washington werd toegelicht en nu voor het Lager huis werd gebracht. Duidelijk wil Enge land aan de ene kant geleidelijk de posi. tie van een eigen onafhankelijke atoom macht opgeven en zich sterker met de Verenigde Staten verbinden in het juiste inzicht dat een nationale kern macht eenvoudig te duur is aan de andere kant wil Engeland echter ver mijden dat West-Duitsland een te direc te medezeggenschap in de nucleaire be slissingen krijgt. Daarom heeft Wilson de gedachte van een Atlantische kern macht ontwikkeld (Atlantic Nuclaer Force, ANF), waarin duidelijk onder scheid gemaakt wordt tussen een Atlan tische samenwerking van de twee kern machten V.S. en Groot-Brittannië, met een plaats open voor Frankrijk en de se cundaire Atlantische kernmacht, name lijk de multilaterale kernmacht, waaraan West-Duitsland met de overige bondge noten kaïn deelnemen. De derde formule is die van De Gaulle. Ze is eenvoudig en ze is bekend, wij be hoeven ze hier dan ook niet nader toe te lichten. Voor Frankrijk is militaire in tegratie een onding, afhankelijkheid van Amerika helemaal verwerpelijk, zodat alleen een Franse kernmacht met een sterke Europese samenwerking in aan merking komt. Dit samenwerkende, dus militair niet geïntegreerde Europa zou dan in alle „onafhankelijkheid" met Amerika en Engeland binnen de NAVO samenwerken. Achter deze algemene voorstellingen verbergen zich zeer concrete, maar zeer vaag geformuleerde, slechts aangeduide of niet uitgesproken politieke concep ties, die de eigenlijke oorzaak zijn van de nog steeds zeer stroeve Atlantische alliantie. We willen hierbij niet ontken nen, dat er juist in Parijs enkele nieuwe positieve elementen naar voren kwamen: Dean Rusk had twee gesprekken met De Gaulle, naast zijn contact met Couvc de Murville en het lijkt dat er zowel van Washington als van Parijs een vriende lijker bries waait. Ook mag niet worden onderschat, dat de Britse voorstellen be treffende de Atlantische Kernmacht in ieder geval een bereidheid van Engeland tonen om op kerngebied steviger in de Atlantische structuur ingebouwd te wor den. Deze positieve elementen worden o.i. niet ernstig in gevaar gebracht door het incident, dat vooral de Westduitse publieke opinie in beroering heeft ge melijk, om een verklaring van de Weste lijke Vier over het Duitse probleem waarin een bepaling over het zelfbe schikkingsrecht was voorzien mede te tekenen, wat minister Sdhröder zeer kwalijk had genomen. Hierbij mag na tuurlijk niet worden vergeten dat deze houding van Frankrijk een antwoord was op de kritiek van Schroder aan degenen die tegen de MLF zijn, zcxnder eigen te genvoorstellen te doen. Ook is het een overvloedig bewijs voor de stuntelige manier waarop gemeenschappelijke At lantische projecten worden geprojecteerd voorbereid en op de markt gebracht, dat op de NAVO-conferentie te Parijs via een groot Duits dagblad uitlekt, dat de Duitsers met toestemming van de Am? rikanen over een mogelijke gordel van atoommijnen langs het ijzeren gordijn in Duitsland gesproken hebben. De opwin ding onder de militairen, de politici, en vooral onder de bevolking van de plaat sen langs het ijzeren gordijn had gemak kelijk kunnen worden voorzien. Hier ligt niet het kernprobleem. De crux van de Atlantische samenwerking minste niet open, niet op de conferenties ties, waarover niet gesproken wordt, ten minste niet op en niet op de conferenties van de NAVO-raad. Dit is politiek zeer verstandig, omdat men dan anders veel te vroeg in principiële discussits belandt en nooit meer tot de concrete en actuele kwesties van de verdediging en planning komt. Anderzijds draait de politieke en ook de militaire discussie voortdurend in het rond, als men niet eens openlijk zegt en eens duidelijk ziet, wat de bond- genoten van de Atlantiscne alliantie wil len, welke politieke doelstellingen zij wensen. Dan zou spoedig blijken dat tussen de V.S. en de meeste continentaal-Europese bondgenoten, West-Duitsland incluis, een algemene consensus bestaat over de noodzaak van een nauwe Europeec-Ame- rikaanse alliantie, over de erkenning van de bijzondere rol van de V.S. als de machtigste factor in dit bondgenootschap, over de politieke eis van een eigen Euro pese rol in dit bondgenootschap. Op deze opvatting, die zonder moeilijkheid en zonder polemiek zeker een aantal modi ficaties en aanpassingen op de algemene militaire en politieke structuur toelaat, vormt nu Engelaind met zijn Labour-re- gering een interessante variante: Enge land wil zijn voorrangspositie als kern macht in de eerste fase wel aan de V.S. binden, maar niet geheel aan een Euro- pees-Altantische integratie. Hij wil West- Duitsland niet te veel nucleaire en daar mee ook niet te veel politieke medezeg genschap geven. Het bezoek van de Pool se minister van buitenlandse zaken Ra- packi en later van Kosygin aan Londen en de voorgenomen reis van Gordon Wal ker aan Tsjechö-Slowakije en Warsehhu, vervolgens ook naar Moskou, wijzen in die richting. Een beleid overigens dat Adenauer al in de tijd van MacMillan nooit bijzonder pret tig heeft gevonden. Duiken hier oude Labour-voorstellingen van een dénuclearisatie van het conti nent weer op? Dan is er natuurlijk Frankrijk. Het is niet te ontkennen, dat de Amerikaanse pogingen om de sfeer tussen Washington en Parijs te ontspannen en misschien naast de ANF en de MLF een directe Amerikaans-Franse coördinatie van de atoomstrategie, met erkenning dus van de Franse „force de frappe nationale" voor te stellen, een zeker succes hadden. Daarmede is de onzekerheid over de uit eindelijke Franse wereldpolitieke plan nen nog lang niet weggenomen. Terecht werd opgemerkt dat de gedachten van een grotere zelfstandigheid van Europa tegenover Amerika die De Gaulle in alle mogelijke variaties uit, in de laatste tijd opnieuw geformuleerd werden door zijn minister van voorlichting Peyrefitte, die daarbij dicht bij een soort Europese Monroe-doctrine terecht kwam, d.w.z. een opvatting van een Europa, „van de Atlantische Oceaan tot de Oeral", zoals zich De Gaulle vaak uitdrukt, en vrij van buiten-Europese overheersing van welke kant dan ook. Is het een toeval dat een zo bekende publicist als Maurice Duver- ger een dag na het einde van de' NAVO- conferentie van Parijs, op 18 december jl., in „Le Monde" voor een „militaire neutraliteit" van Frankrijk pleitte? Hij achtte het niet uitgesloten dat «De Gaulle reeds nu met dergelijke gedachten speelt. Wij hebben hier dus met een zeer am bivalente Franse conceptie te maken aan de ene kant moet zich De Gaulle, die zeer goed weet dat zijn nationaal kernwapen na 1970 voor Frankrijk of on belangrijk of te duur wordt, op een ak koord met een andere westelijke bond genoot voorbereiden, om zijn kernwapen te kunnen financieren; aan de andere kant wil hij volledige vrijheid van han delen tussen de twee grote blokken voor zich in Europa handhaven. Is het dan een wonder dat West-Duitsland zich aan Washington en de MLF houdt, omdat al leen een hechte Atlantische organisatie zijn veiligheid kan verzekeren, ander zijds onder de zware druk van Parijs zie de rede die De Gaulle te Straatsburg hield, zie de weigering van Frankrijk, de Duitsland-verklaring te tekenen, zie de pogingen van Parijs over het hoofd heen van Bonn met de satellietlanden nauwer contact te onderhouden alles doet om de vriendschap met Frankrijk niet in gevaar te brengen en terwille van De Gaulle een tweehoofdige Atlantische structuur voorstelt, met Washington en Parijs als centrum en epicentrum? Deze zeer diepgaande accentverschil len, onduidelijkheden en om tactische re denen gecreëerde misverstanden moeten door een werkelijke politieke discussie worden opgeheven. Als de regeringen nog niet in staat zijn deze discussie te voeren, dan moet de publieke opinie in de betrokken landen zich ermee bezig houden en vooral de Europese Beweging en de Atlantische Commissies als opinie- vormende organisaties op dit gebied, hierover een gesprek uitlokken. Niet zo zeer om ideale structuren volkomen ab stract op het papier uit te werken, maar om voor- en nadelen, kansen en risico's, realisme en illusie van iedere conceptie te onderzoeken en de meest geschikte en meest praktische gemeenschappelijke At- lantisah-Europese samenwerking gelei delijk uit te werken en voor te bereiden. Het is op de duur onmogelijk, zelfs ge vaarlijk, de westelijke politiek io een aanhoudend clair-obscur, in gewilde en ongewilde misverstanden, kortom in een permanente voorlopigheid te ontwerpen. Eens was het Spaak die op het Europese gebied het geduld verloor. Het wordt tijd, dat iemand zijn voorbeeld op het Atlantische vlak volgt. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 JANUARI 1965 ."t-ut, f X f Jürgen Baümler in de Wiener Eis- revue optrad, heeft haar carrière op het ijs moeten beëindigen. „Wij met ons negenen prijzen ons gelukkig tot de eersten te behoren, die de kosmos verkenden. Wij ge loven, dat het jaar 1965 nieuwe successen zal brengen bij de verovering van de ruimte tot het welzijn van ons land en alle men sen op aarde", aldus een nieuw jaarsgroet per briefkaart, getekend door de kosmonauten (v.l.n.r.) V. Titov, B. Egorov, Y. Gagarin, A. Nikolaev, V. Tereskova, N. Popo- vich, V. Bykovsky, V. Komarov en K. Feokistov. Samen met haar echtgenoot, de miljonairszoon Werner von Zahn, bekijkt Marika Kilius babykleertjes. De schaatsster, die samen met Hans

de Stem | 1965 | | pagina 13