Walcheren „Spanning in kerk is onvermijdelijk" alleS'Skkan met cElafeiir Zeeuwsch-Vlaanderen Afscheid op de griffie van mr. Jan de Vries Straks niet-agrarische jongeren lid van RKJB": Produktie is afgelopen jaar behoorlijk gestegen MIDDELBURG Scholieren in HBS te gast Weer nachtelijk oponthoud met veerboot Z.-BEVELAND GOES AXEL OOSTBURG TERNEUZEN Nieuwe regeling ophaaldienst STEEKPARTIJ OP SCHIP TE SLUISKIL Mgr. de Vet voor R.K.J.B. Gemeente Vogelwaarde Oostburgs spel op de film? 2 2 Hobby-wedstrij d Dagblad De Stem Sluitende begroting A. v. Breda Vriesman huisarts af Dynamiek Bisschop van allen Schaatswedstrij den in Oostburg gaan niet door Bijsonder jammer dat u weggaat Hoedekenskerke Doktersdiensten Dienst dierenartsen Banditi a Orgosolo in drie steden Concert te Middelburg Bij Zuid-Chemie- en Glasfabriek Sas van Gent Nieuwjaarsrecepties gemeentebesturen oost-Z. - Vlaanderen HOOGWATER Vandaag Morgen Zaterdag DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 De lokaliteiten en aula van de Chris telijke die gewoonlijk in deze tijd van het jaar gesloten zijnwa ren gisteren bezet door leerlingen van middelbare scholen Nu vierde naast de sportieve pres taties op het gebied van basketbal tafeltennis, dammen en schaken, de welsprekendheid en de muziek hoog tij. Deze laatste tivee categorieën vonden plaats in de aula van genoem de H.B.S. Bij de retorica zegevierde Jan Stol van de Christelijke Kweek schoolHet niveau bleek niet zo hoog als het vorige jaar; daarom gaf de jury, bestaande uit mevrouw Schel- tens en de heren Constandze en De Kok, slechts één prijs. Wat de muziek betreft: Er waren zes deelnemers, waaronder twee uit Zierik- zee. Wat de pianomuziek onder de pia nisten betrof, bleek Chopin wederom een favoriete componist te zijn. Ineke Arnoldi, die de aankondigingen verzorgde bij de muziek, liet als eerste voorstellen Hans van der Sande van de Chr. Kweekschool, die de bekende Noc turne in Es groot van Chopin speelde. Het geheel werd wel op muzikale wijze gebracht, maar aan de afwerking ervan ontbrak nog al het een en ander, o.a. slordigheden in het tempo. Elina v. d. Ende, viool en Ineke van Geesbergen, piano, van het Prof. Zee manlyceum uit Zierikzee speelden voor de vele jonge luisteraars de tweede so nate van Schubert. De pianiste zou er goed aan gedaan hebben, wanneer zij de klep van de piano gesloten had; nu was zij vooral in de fortepassages de meerdere van de violiste, hoewel zij in wezen de begeleidster behoorde te zijn. Marijke Buys (piano) vertolkte op mu zikale wijze twee Preludes van Chopin, waarbij de goede nuancering zeer zeker genoemd mag worden. Truus Spapé, blokfluit met begeleiding van Hans van der Zande vervolgden met Partita no. 3 in c klein van Telemann. In het tweede gedeelte kwam zij tot tweemaal toe niet door een moeilijke passage heen, waarna zij het maar op gaf. Zodoende kregen we een soort van „Unvolendete" van Tele mann. Later revancheerde zij zich met een werkje van dezelfde componist. Een beetje minder bescheidenheid en een tikkeltje meer durf is het enige wat we deze muzikale Truus Spape willen toe wensen. De jury, bestaande uit de heren Rijn, Van Damme en Sanders hoorden vervol gens nog Toos en Maaike Suurmond in (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Een defect aan een der vier motoren van de veer boot prinses Irene is er oorzaak van geweest, dat in de nacht van dinsdag op woensdag vier perso nenauto's en ongeveer twintig pas sagiers ruim vier uur in Breskens hebben moeten wachten. Tegen half drie in de morgen was het de fect verholpen, waarna de boot vanuit Vlissingen nog een verlate reis naar de overkant maakte om de wachtenden te vervoeren. Normaal varen de veerboten op drie motoren; bij mist en storm echter op vier. Op de voorlaatste reis naar Bres kens ondervond de Prinses Irene bij het uitkomen van de fuik in Vlissingen al grote moeilijkheden. De kracht van de drie motoren kon nauwelijks op tegen de felle windstoten. Er moest dan ook beschutting gezocht worden achter de werksteigen, om vandaar uit met de kop in de wind aan de oversteek te beginnen. Na terugkomst werd besloten om eerst de motor te repareren, alvorens de laat ste passagiers in Breskens nog op te ha len. Daartoe moest een onderdeel uit de motor uit de Prinses Margriet worden gesloopt en gemonteerd worden in de Irene. Rond drie uur kwamen de twin tig passagiers op Walcheren aan. Zij wa ren in Oostburg naar de laatste voorstel ling van het Cadzandse toneelspel „Jaontje" geweest en hadden de tijd wachtend doorgebracht in het kantoor van de veerdienst. Dagblad vooi Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. TelefooD 2371, Huist voor Walcheren en Zuid Beveland: Kiokstraat 1. telefooD 6252. GOES Eerste redacteur Exvlottatte- insvectie Zeeland L K M L>E JONG tel 2377 Hulst voor Zeeland. F. DE UUT tel 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen 3. PETIT, v Ostadestraat 41. Oostburg tel 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayon beheerder voor Zuid-Bevelana en Walcheren K. MENU. tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland t 0,18 per mm 1 mm Ingezonden mededelingen 2ts mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 8 regels of minder t l,— elke regel meer f 0.25. Als één regel gelden 23 letters en/oi leestekens. Bij plaatsing ook In de Brabantse oplage resp t 1.60 eD t 0.60. By 8 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing teger half geld. La Landais van Michel la Barre en de Sonate in b klein van Handel, op waar dige wijze gebracht. Ineke van Geesber gen was de laatste soliste in een deel van de sonate in F groot van Mozart en de snelle wals in cis klein van Chopin. De uitslag was: 1 Ineke van Geesber gen, 2 Truus Spapé (begeleiding Hans van der Sande), 3 Eline v. d. Ende (be geleiding Ineke van Geesbergen). De heer Jan Rijn gaf een korte toelichting op de prestaties van de deelnemers. A.L. Siqgekerke Gewonde Woensdagmorgen raakte de heer Z. uit Meliskerke, bestuurder van een personenauto, gewónd bij een botsing in Biggekerke op de weg naar Zoutelande. Het ongeluk gebeurde toen de auto van Z. in een bocht slipte door de gladheid en op de linker weghelft be landde. Zijn auto kwam daarna frontaal in botsing met een tegenligger bestuurd door de heer L. uit West-Kapelle. Beide voertuigen werden vrij ernstig bescha digd. Z. werd voor behandeling naar het ziekenhuis in Vlissingen overgebracht. Huwelijk Gisteren zijn de heer J. van Stee en mej. I Kampman in het huwelijk getreden. £>e heer Van Stee is een bekende verschijning in Goes. Bij verschillende openbare gebeurtenis sen, zoals het fruitcorso, treedt hij op als presentator. Hij heeft van het be gin af belangrijk aandeel gehad in de organisatie van de Ronde van Midden Zeeland. Sedert kort is hij voorzitter van het organisatiecomité. Hij is ook voorzitter van de wielerclub Theo Mid delkamp. Velen in Goes zullen hem ook kennen als correspondent van ons dagblad in deze stad. Gistermiddag heeft het bruidspaar een bijzonder drukke re ceptie te verwerken gekregen in hotel Centraal. Hansweert Eén dag ys. De ijsclub heeft de nieuwe ijsbaan slechts voor één dag open kunnen stellen. Deze gloednieuwe baan moest tengevolge van de dooi weer spoedig worden gesloten. De baan was feestelijk versierd en helder verlicht in de avonduren, terwijl vrolijke muziek voor een prima stemming zorgde. De belangstelling voor deze kortstondige ijs- pret was groot. Overplaatsing. Met ingang van 1 januari 1965 is benoemd tot directeur van het postkantoor te Hulst de heer J. Louwen, thans directeur te Axel. De va cature wordt tijdelijk vervuld door de heer K. van Drongelen, hoofdemployé der PTT te Axel. De heer J. Louwen was ook in het verenigingsleven geen onbe kende. Hij was langdurig secretaris penningmeester van het maatschappelijk werk en de gezinszorg voor Axel, Koe wacht en Zuiddorpe. Gezien de enorme activiteit die hij tentoon spreidde zien deze instellingen hem node vertrekken. Carillon De automatische speelin- stallatie van de beiaard in de toren van het stadhuis is vanaf gisteren voorzien van een nieuwe speelband. De liedjes zijn op toon gezet door Leen 't Hart. Het be treft hier overigens een band met nog lange liedjes. B. en w. van Axel hebben onlangs tijdens de begrotingsvergade ring meegedeeld dat de speelduur van de liedjes korter zal worden gemaakt. Zulks naar aanleiding van klachten over de te lange speelduur, die de midden standers rond de markt elk kwartier schijnt te irriteren. De kostbare band was echter nog in voorraad. Rust Roest De West-Zeeuwsch- Vlaamse paardenfokvereniging Rust Roest organiseerde in hotel Du Commerce een feestavond. Er werd een film vertoond over de nationale paardenkeuring in Den Bosch. Vervolgens speelde de Sluise to neelvereniging „De Oranjebloem" het stuk „De Garnalenvisser" van L. van Wijk. De uitvoerenden, die met gul ap plaus werden beloond, waren J. van Poecke, mevrouw R. de Clerck, mevrouw A. de Bree, G. van Poecke, mevrouw A. Cortvriend, A. Versprille, Ch. de Meyer en R. van de Broecke. Mét een gezellig samenzijn werd de avond besloten. In de vergadering van woensdagavond kreeg de raad de begroting 1965 aange boden. Ondanks de grote geldelijke zor gen is er een sluitend geheel verkregen met een post onvoorzien van ruim f 7000. De kapitaalsdienst toont een batig saldo van bijna f 85.000. Op een vraag van de heer J. Barendregt deelde burgemeester J. L. van Leeuwen mee, dat de ratio bouw in West-Zeeuwsch-Vlaanderen nog steeds in het stadium van bespreking is. De ge meenschappelijk technische dienst waar voor geen technisch directeur is herbe noemd, moet nog advies uitbrengen. Be gin januari zal er een bespreking zijn over de keuze van het woningtype. Raadslid Barendregt merkte daarbij op, dat de lange voorbereidingen de verwe zenlijking van het contingent 1965 in ge vaar kunnen brengen. De heer W. van Dongen vroeg aandacht voor de verkeers situatie op het Raadhuisplein en bij het postkantoor. Zoals wij al uitvoerig heb ben bericht, heeft rijkswaterstaat plannen om het Raadhuisplein in Oostburg ge heel te vernieuwen. Ter hoogte van het postkantoor achtte het raadslid een voet gangersoversteekplaats noodzakelijk. De raadsleden ging enakkoord met de verhoging van de eigen presentiegelden van f 12,50 tot f 15,-. De commissie Grint weg Oostburg - Waterlandkerkje werd opgeheven omdat de weg in eigendom en beheer is overgegaan naar de provin cie. Aan de heer G. Mooren werd 550 m2 grond verkocht in het plan Schuttebocht voor f 21,50 per m2. Bedrijfsarts. Tot bedrijfsarts bij de Nederlandse Stikstof Maatschappij N.V. te Sluiskil is benoemd dokter A. C. S. van Breda Vriesman, die meer dan der tig jaar als huisarts in Terneuzen een zeer bloeiende praktijk had. In een brief aan zijn patiënten zegt hij dat zijn nieu we functie hem een meer regelmatige werkkring geeft, terwijl deze niet is te verenigen met het beroep van huisarts. Dokter R. J. P. Bauwens neemt vanaf 1 januari de praktijk van dokter Van Bre da Vriesman over. Z.V.U.-film. Onder auspiciën vaui de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit zal op donderdag 7 januari a.s. de film „Ban dieten van Orgosolo" van de bekende cineast Vittorio de Seta worden vertoond in het Luxortheater. De vertoning is be doeld voor de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse leden van de Z.V.U. Overigens betreft het een openbare filmvoorstelling, waar voor ook de Z.V.U.-leden de normale toe gangsprijs moeten betalen. Westdorpe Letterwedstrjjd Op de bij de Boe renleenbank gehouden letterwedstrijden voor de kinderen van de lagere school heeft Freddy van den Abeele met 20 punten de eerste prijs behaald. 2e werd Annelies van Vooren, 17 pnt., 3e Ingrid Haemers, 13 punten en 4e Evert Aude- naerd 12 pnt. Ook de overige 16 in zenders werden met een prijs beloond. Schaatsen Door de IJsclub wor den zaterdag en zondag schaatswedstrij den georganiseerd op Canisvliet, in gang via de Vissersverkorting. Zaterdag om 2 uur worden schoolwedstrijden (per klas) gehouden. Om 3 uur wordt het clubkampioenschap verreden. Zondag om 2 uur zijn er wedstrijden voor da mes. Daarop aansluitend volgen lange- baanwedstrijden voor heren. Tot slot wordt een individuele wed strijd gehouden in schoonrijden, zowel voor dames als voor heren. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, heeft giste ren tijdens de jaarvergadering van de jonge boeren-organisatie van de NCB een belangwekkende rede ge houden over progressieven en con servatieven in de Kerk van het ogenblik. De spanning tussen beide groeperingen voert in ons land soms tot een soort onverdraag zaamheid in eigen kamp, aldus mgr. De Vet. De hardlopers maken de tros verwijten en omgekeerd. Mgr. De Vet, die in tegenstelling tot de Bossche bisschop mgr. W. Bekkers zelden op de grote vergaderingen van de boerenorganisaties verschijnt, hield zijn toespraak onder de titel: „De jongeren en de Kerk". Onder het begrip „jongeren" vatte hij de hele groep progressieven sa men, naar wier smaak de Kerk zich niel snel genoeg vernieuwt. Volgens mgr. De Vet zit het probleem echter niet in de Kerk en haar verschij ningsvormen, maar veeleer in de dyna miek die haar thans kenmerkt. Die ver nieuwende beweging verloopt niet gelijk matig, maar vertoont een spanning, die velen maar moeilijk kunnen accepteren De progressieven willen iedereen in de voorhoede zien, terwijl de conservatieven iedereen aan hun zijde willen hebben Het gevolg hiervan zijn teleurstellinger en onbehagen. Ik ben van mening, aldus mgr. De Vet dat we die spanning als een onvermij delijkheid moet accepteren. De uniformi teit van het maatschappelijk patroon if nu eenmaal verloren en daarmee is ook de geleidelijkheid in de dynamiek ver dwenen. In vroeger tijd deed de tegen stelling tussen progressieven en conser vatieven zich veel minder sterk gelden omdat allen in gelijke mate deel hadden aan de vernieuwingen. We moeten rekening houden met ei kaars tempo, meende de bisschop, die ze dat het mondig-worden van de leken eer niet vermoede dynamiek meebracht, eei nieuw charisma, maar er anderzijds ooi oorzaak van is dat de dynamiek niet ge lijkmatig meer verloopt. Het verwijt dat de bisschoppen geen partij kiezen, wees hij van de hand. Vol gens sommigen zouden de bisschopper de kromstaf moeten grijpen om met d£ krul de hardlopers aan het been te trek ken en met de punt de tragen aan tr porren. Maar wij zijn bisschop van allen zei mgr. De Vet. wij moeten de hardlo pers èn de achterblijvers leiden. De bisschop die er verder nog oi wees dat de jongeren een „ruimtegeven- de pastoraal" verlangen, een benaderings wijze die de christen zijn verantwoorde lijkheid laat en niet met verouderde cate gorieën werkt besloot zijn toespraak met een oproep tot werkelijk christendom „Wat Christus van u vraagt", zo zei hij „is liefde voor de concrete Kerk, de Kerk met progressieven en conservatieven, de Kerk met spanning". De jonge boeren houden de traditie: in ere. Dat bleek uit het feit dat zij de bisschop niet naar huis lieten gaan zonde: hem „een stuk van 't varken" gegever te hebben. Voorzitter J- v.d. Elzakkei verraste hem onder hilariteit van de bis schop zelf en alle aanwezigen met eer hele ham. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De provinciale kam pioenschappen lange baan, die vandaag op de Oostburgse ijsbaan Het Grote Gat zouden worden verreden, zijn wegens dooi afgelast. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mr. Jan de Vries heeft gisteren in de bovenhal van de pro vinciale griffie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd afscheid genomen als chef-kabinet en hoofd van de derde afdeling ter provinciale griffie te Middelburg. „Ik vind het bijzonder jammer dat u weggaat", zo sprak de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot tot de scheidende func tionaris. De commissaris bracht in herinnering, dat mr. De Vries reeds vanaf 1929 in Zeeland werkzam is en dat hy in deze tijd in hart en nieren Zeeuw is gewor den, ofschoon hy volgens jhr. mr. De Casembroot nooit zijn liefde voor zijn geboortegrond, Groningen, heeft verlo ren. Activiteiten „Met u gaat een zeer originele, markante en bescheiden figuur heen, die wij node zullen missen'*, vervolgde de commis saris, die nog even de verschillende ac tiviteiten van mr« De Vries kenschetste. Volgens de spraker stond de scheiden de steeds op de bres voor behoud van de autonomie van provincie en gemeen ten. Ook stond hij steeds klaar voor het personeel van zijn afdeling. Voor de VW heeft hij ook altijd veel over gehad. „Ik kan volkomen begrijpen waarom de VW u tot ere-lid heeft benoemd", aldus jhr. mr. De Casembroot, die voorts mededeelde, dat hij de adviezen van mr. De Vries i.v.m. benoemingen van burgemeesters in Zeeland altijd zeer op prijs heeft gesteld. „Hartelijk dank voor wat u voor Zee land en voor mij hebt gedaan", zo be sloot de commissaris, die mr. De Vries als persoonlijk geschenk een boek aan bood. Veelzijdig leven Ook de griffier, dr. D. van der Wel, gaf een overzicht van de activiteiten van de scheidende overheidsambtenaar. Mr. Jan de Vries is nl. onder meer lid van de vaste commissie van de PPD en heeft bemoeienis met politie, brand weer, interprovinciale personeelszaken, scheidsgerecht, de volksgezondheid en't culturele en maatschappelijke leven in Zeeland. Dr. Van der Wel meende, dat mr. De Vries reeds 'n veelzijdig leven achter de rug heeft, waarin hij opgeklommen is tot de hoogste rang op de provinciale griffie. Hij bood mr. De Vries een boekenbon aan. Ook een boekenbon kreeg de scheldende aangeboden door de heer Meulbroek, bestuurslid van het jubi leumfonds. Karakter behouden In zijn dankwoord zei mr. Jan de Vries, dat hij altijd prettig in Zeeland heeft gewerkt. „De sfeer in Zeeland, de men selijkheid, de vriendelijkheid en de waardigheid, heb ik altijd ten zeerste Tijdens de receptie kreeg mr. Jan de Vries heel wat handen te schudden. kunnen waarderen", zo zei hij. Mr. De Vries meende wel, dat er meer industrie in Zeeland zal komen, maar hij hoopte dat dit gepaard zou kunnen gaan met behoud van het huidige Zeeuwse karakter. Hij vond het voorts een groot voorrecht in provinciale dienst te heb ben mogen werken in een steeds ge varieerde werkkring. De afscheidsreceptie werd, behalve door het voltallige personeelskorps van de griffie, ook bijgewoond door de bur gemeesters van bijna alle Zeeuwse ge meenten, collega's van hem uit andere provincies en andere functionarissen, die ambtshalve met mr. Jan de Vries veel te maken hebben gehad. (Advertentie) BEKENDMAKING De wethouder van Huisvesting en So ciale Zaken dezer gemeente, G. Beersman maakt bekend, dat hij, te beginnen in januari 1965 op de eerste en derde dins dag van iedere maand ten gemeentehuize te Stoppeldijk des avonds van 19.00 19.30 uur spreekuur houdt omtrent za ken, rakende o.a. de algemene bijstands wet. HOEDEKENSKERKE Tydens de raadsvergadering is besloten om toe te treden tot de gemeenschappelijke rege ling ophaaldienst huisvuil. Burgemeester Somers was hiermede content omdat het huisvuil straks ook in Hoedekenskerke en Kwadendamme hygiënisch kan wor den opgehaald en afgevoerd. Voor f 14.50 per jaar kunnen de inwoners hun emmer straks tweemaal in de week laten ledigen. Het tuinvuil zal eens per maand kosteloos worden opgehaald. Alleen de heer J. C. J. Bo one (SGP) had bedenkingen tegen het toetreden. Hij vreog hoeveel dit de gemeente zal gaan kosten en of het nu niet mogelijk zou zijn zelf iets aan te schaffen om tot hetzelfde resultaat te komen. Hij dacht hierbij aan een vrachtauto, waarmee gelijktijdig ook al het andere werk in de gemeente zou gedaan kunnen worden. Burgemeester Somers wees deze suggestie evenwel re soluut van de hand met de opmerking, dat dit niet te doen zou zijn. Bij de ingekomen stukken bevond zich de ontwerplijst voor monumenten in de gemeente Hoedekenskerke. Zonder enige discussie ging de raad ermee akkoord, dat de Ned. Herv. Kerk te Hoedekensker ke de molen en de boerderij van de fam. Jasperse aan de Fransjesweg te Kwaden damme op deze lijst werden opgenomen. De raad voteerde f 2640.voor 6 licht masten te plaatsen aan de Scheldestraat. Bij dit onderwerp bracht de Heer W. F. Maartense (KVP) een aantal klachten naar voren over de verlichting te Kwa dendamme. De woningen Vreelandsedijk 2 en 10 werden onbewoonbaar verklaard en zul len, aangezien deze dijkwoningen reeds ontruimd zijn, worden afgebroken. In 1965 zal de gemeente Hoedekenskerke 4 premie- en 1 woning in de z.g. vrije sec tor kunnen bouwen, aldus bleek uit een ingekomen stuk van g.s. Op verzoek van de commissie ingevolge de gemeenschappelijke regeling vleeskeu ringsdienst werd besloten de keurlonen per 1 januari 1965 te verhogen. Een an dere keus had de raad niet omdat men krachtens de overeenkomst de door de commissie vastgestelde tarieven moet ac cepteren. Een verzoek van de Prot. Chr. Lagere School te Hoedekenskerke om medewer king tot aanschaf van gymnastiekmate- rialen werd in principe goedgekeurd. Terzake ontbrak evenwel nog het advies van de consulent voor de lichamelijke opvoeding in Zeeland. Aan het slot der raadsvergadering werd afscheid genomen van het voltallig aan wezige burgerlijk armbestuur in verband met het in werking treden van de alge mene bijstandswet per 1 jan. a.s. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gisteravond om onge veer half zes heeft aan boord van hei vrachtschip Hoogland, dat voor de cokes- fabriek te Sluiskil in lossing lag, de 28- jarige Nederlandse matroos W. Th., zon der vaste woonplaats, met een koksmes de eerste stuurman L. E. uit Schiedam in de rug gestoken. De aanleiding daartoe was het ontslag van de matroos. Dc stuurman werd met niet levensgevaarlij ke verwondingen opgenomen in het St.- Elisabethziekenhuis te Sluiskil. De ma troos is door de gemeentepolitie van Ter- neuzen gearresteerd en zal donderdaf voor de officier van justitie worden ge leid. Tijdens de jaarwisseling nemen de vol gende artsen waar: ZEEUWSCH-VLAANDEREN: dokter v. de Griek. AXEL: dokter Schiltman, AAR- DENBURG-OOSTBURG: dokter J. Hage te Aardenburg, tel. 01177-366; CADZAND, RETRANCHEMENT, SLUIS EN ZUID- ZANDE: dokter Bom te Cadzand; IJZEN- DIJKE. HOOFDPLAAT en BIERVLIET: dokter Kalkman: BRUINISSE en OOS- TERLAND: dokter Sleeuwman te Oos- terland: MIDDELBURG: dokter Boerwin kel, tel. 2460; VLISSINGEN: dokter Va der, tel. 2472; GOES: dokter v. d. Feen, tel. 5003: BORSSELE en NIEUWDORP: dokter Kiviet, tel. 01105-203 en dokter Gelderblom, tel. 01196-327; HOEDEKENS KERKE en KWADENDAMME: dokter Wöstmann, tel. 01195-450; DRIEWEGEN en 'S-HEERENHOEK: dokter Lucas Luyckx, tel. 01105-280; 's-HEER ARENDS- KERKE, WOLPHAARTSDIJK, HEIN- KENSZAND: dokter Vos, tel. 01198-231; KRUININGEN, HANSWEERT, KRAB- BENDIJKE en RILLAND-BATH; dokter Kamps, tel. 01135-343. APOTHEKERS GOES: Goese Apotheek, tel. 7104: MID DELBURG: Ringeling, tel. 2538; TERNEU ZEN: Klaassen, tel. 2090: VLISSINGEN: v. d. Kleine Muider, tel. 2730. De volgende dierenartsen nemen waar: WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN: dok ter Kapsenburg te Sluis, tel. 01178-225; AXEL, ZAAMSLAG en SAS VAN GENT: dokter J. Jansen te Axel; HULST en NIEUW NAMEN: dokter de Nijs te Hulst; WALCHEREN: dokter Elzerman, tel. 01100-5259 en dokter Gakeer, tel. 01195- 283. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De RKJB, de organisatie van jonge boeren in het NCB-gebied, staat voor een hervorming, die er waarschijn lijk toe zal leiden, dat ook jongeren uit niet-agrarische kring lid kunnen zijn van de organisatie. Op de gisteren gehouden jaarvergadering zyn weliswaar nog geen concrete voorstellen in die richting ge daan, maar zowel rector A. J. Merkx als voorzitter J. v. d. Elzakker lieten een en ander doorschemeren. Zoals alle jeugdorganisaties kampt de RKJB met moeilijkheden. Dat heeft zich het afgelopen jaar weer gemanifesteerd in een verdere afname van het aantal le den. Het liep terug van 8183 tot 7490, het geen een vermindering van 8,5 procent betekent. Dat was een gevoelige tegen valler, want men had gedacht eindelijk stabiliteit te bereiken. Zoven afdelingen werden opgeheven. Maar niet alle me dedelingen waren in mineur, want het aantal adspirant-leden is evenals het aan tal actieve leden toegenomen. GOES Onder auspiciën van de ZVU draait op dinsdag 5 januari in het Grand Theater te Goes, op woensdag 6 januari in het City Theater te Vlissingen en op donderdag 7 januari in het Luxor Thea ter te Terneuzen de film: „Banditi a Or gosolo". In deze film van Vittorio de Seta speelt Michele Cossu als herder, Peppeddu Cossu als diens broertje en Vittorina Pisano als het meisje. Michele wordt in een schietpartij be trokken tussen varkensdieven en cara binieri. Hierbij wordt een politieman ge dood en ondanks het feit dat Michele on schuldig is, vlucht hij toch de bergen in omdat hij er niets voor voelt zijn onschuld te moeten bewijzen. Hij neemt zijn broer tje mee op de zwerftocht, die hem niel veel goeds zal opleveren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Onder auspiciën van de Z.V.U. geeft het Brabants Orkest op maandag 25 januari in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg een concert. Het orkest zal onder leiding staan van dirigent Hein Jordans. Solistische mede werking verleent de Franse pianiste Ja- nine Dacosta. Uitgevoerd zullen worden: de Symfonie in C gr. t. „Le Midi" van Haydn en vervolgens drie composities van Ravel: het pianoconcert in G gr. t., het pianoconcert voor de linkerhand in D gr. t. en de Boléro. (Van een onzer verslaggevers) voorts op dat het Algemeen Glasver koopkantoor te Amsterdam (Alglas) een SAS VAN GENT De algemeen di- zelfstandige n.v. is geworden, die zal Sinds vorig jaar is een commissie aan het werk, die moet uitmaken welke vorm de jeugdorganisaties van de NCB zullen moeten krijgen. Daarin hebben zitting afgevaardigden van de RKJB, van de or ganisatie van jonge boerinnen (BJB), de boerinnenbond (RKBB) en de NCB. Com missievoorzitter rector Merkx deelde mee, dat in de loop van de zomer reorganisa tievoorstellen gedaan zullen worden, mits de besturen met de gedachten van de commissie akkoord gaan. De RKJB heeft in de huidige opzet een tweeledige taak. Zij spant zich ener zijds in voor de vakbekwaamheid van de jonge boer, terwijl zij anderzijds ook veel doet voor de persoonlijkheidsvor ming. Voorzitter Van de Elzakker ver klaarde gisteren dat de vakopleiding, zo wel landbouwtechnisch als sociaal-econo misch, naar zijn mening het best in han den kan worden gegeven van de land- er tuinbouwscholen .terwijl voor jonge boe ren tussen 21 en 25 jaar experts cursus sen kunnen geven. Hij pleitte ook vooi een intensiever contact tussen de jonge renorganisatie en de NCB. De ontwikkeling is ondertussen wc merkwaardig, als men bedenkt dat dc RKJB nog maar enkele jaren geledei haar statuten wijzigde in die zin, da jonge boeren, die niet praktisch in d< landbouw werkzaam waren, niet lange- lid konden zijn van de besturen. Kenne lijk is men tot een geheel ander inzicb gekomen. De moeilijkheden van de RKJI houden verband met de verstedelijkin* van het platteland en de afvloeiing uit df landbouw. De ondervoorzitter van de NCB, d heer P. Vercauteren, stak de jonge boe ren gisteren een hart onder de riem. „E is geen reden tot pessimisme", zei hij. li dezelfde geest liet zich de voorzitter vai de KNJBTB uit, de heer A. Gerritsen, dh erop wees dat de boeren jeugdorganisatie altijd nog tot de beste jeugdverenigingei in het land behoren. (Advertentie) recteur van de N.V. Glasfabriek Sas van Gent en de N.Z. Zuid-Chemie, even eens te Sas van Gent, drs. P. A. Neete- son, heeft tydens de gisteravond in de kantine van de glasfabriek gehouden jaarlijkse „oudejaarsbijeenkomst". die als vanouds onder zijn eminente leiding stond, onthuld, dat belde bedryven een goed jaar achter de rug hebben. In ieder geval zyn er behoorlijke produktiesty- gingen geweest. Daar staat naar de me ning van de heer Neeteson echter tegen r over dat men „steeds meer naar de af grond van de inflatie schuift". „Gelukkig heeft de regering de nodige maatregelen getroffen om grote brok ken te voorkomen", aldus de heer Nee- teson, die voorts mededeelde dat men de enorm gestegen loonkosten heeft kun nen opvangen, omdat „al sinds enige ja ren wordt gestreefd naar een efficiënte bedrijfsvoering'" Wat de glasfabriek betreft, die heeft naar de mening van de heer Neeteson in 1964 behoorlijk geboerd. In vergelij king met 1963 ging de produktie van spiegelglas met ruim 28 procent omhoog. Zulks dank zij de omstandigheid dat in 1964 dertig procent meer is gebouwd in Nederland dan in 1963. De heer Neeteson zei te verwachten dat de bouwproduktie in 1965 een „nog gunstiger progressie zal tonen", zodat wat de produktie van spie gelglas betreft de glasfabriek met zijn hoofdzakelijk binnenlandse markt geen zorgen zal behoeven te hebben in 1965. De produktie van hard glas, hoofdzake lijk ten behoeve van de auto-industrie, steeg met ongeveer achttien procent. De heer Neeteson merkte DAF Eindhoven en Ford aan als de grote afnemers van hard glas. Een belangrijke gebeurtenis van het afgelopen jaar noemde de heer Neeteson de fusie van het Franse concorn St.-Go- bain en het Belgische St.-Rock, dat de aandelen van het bedrijf in Sas van Gent van St.-Gobain heeft overgenomen. Drs. Neeteson zei van mening te zijn dat de fusie een grotere aandacht voor het Sasse bedrijf zal bewerkstelligen, evenals een specialisatie van de verschillende fa brieken „die zich echter nog niet dui delijk afrekent" en decentralisatie van het grote concern in verschillende groe pen. Hij deelde mede dat met ingang van 1 januari a.s. een Jroep Noord in werking zal treden, die de fabrieken in de Benelux, Duitsland en Scandinavië zal omvatten. De heer Neeteson wees er blijven worden gecontroleerd door St.- Gobain. Deze maatregel is volgens de heer Neeteson nodig geweest om Alglas buiten alle fusiegewoel te houden. Ten aanzien van Zuid-Chemie merkte de heer Neeteson op, dat die in 1964 een omzetstijging van niet minder dan vijftig procent te zien heeft gegeven. De export er is bijna geen binnenlandse markt is over het algemeen goed geweest. Die gunstige tendens is te danken aan een aanmerkelijke stijging van het ge bruik van kunststoffen, al hoewel de be hoefte aan mijnkunststoffen beneden de verwachtingen bleef, aldus de heer Nee teson. Een duistere wolk aan het firmament noemde de heer Neeteson het feit dat de grote olie-industrie, die financieel zeer krachtig is zich steeds meer op de produktie van kunstmeststoffen overi gens nog een byprodukt voor deze in dustrieën gaat toeleggen. Dat dwingt de chemische industrie tot de vorming van grote eenheden. De heer Neeteson maakte bekend dat ongeveer 120.000 ton aan produkten de fabrieksdeur is uit gegaan in 1964. In datzelfde jaar werden 142.000 ton grondstoffen ingenomen. (Van een onzer verslaggevers) HULST In Axel en Sas van Gent zullen de respectievelijke colleges van b. en w. nieuwjaarsrecepties geven. Wat be treft Axel is dat het geval op 4 januari a.s. De receptie die zal worden gehouden in de raadszaal van het gemeentehuis, zal om zeven uur beginnen. In Sas van Gent recipiëren b .en w. zaterdagmiddag van drie tot vier uur in de raadszaal. De re cepties zijn toegankelijk voor deputaties van instellingen, organisaties en vereni gingen en alle belangstellende gemeen tenaren. In Sas van Gent vindt een der gelijke nieuwjaarsreceptie voor het eerst plaats. B. en w. van Axel maakten de nieuwjaarsreceptie reeds tot een jaarlijkse gewoonte. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het Cadzandse spe „Jaontje", van de Oostburgse kunstenar Cor Schyve heeft in het Ledeltheater Oostburg de vijftiende en tevens laafc'' opvoering beleefd. Naar schatting hebhc ongeveer 7000 mensen de voorstelling» bijgewoond. Naar wy vernemen wordt c mogelijkheid onderzocht om het spel 1 verfilmen. Voor de laatste opvoering was er oo belangstelling van de zijde van het g( meentebestuur van Oostburg. Burgr meester J. L. van Leeuwen hield eo toespraak. Hij verklaarde grote waard' ring te hebben voor de geestelijke vad van ..Jaontje" en de uitvoerenden, r laatsten zijn afkomstig uit de gehel streek rond Oostburg. Morgen, vrijdag 1 januari te Han' weert om 2.01 en 14.18 uur; Terneuz< 1.28 en 13.47; Vlissingen 0.59 en 13.13 Wemeldinge 2.51 en 15.08 uur. Zaterdag 2 januari te Hansweert 2.3 en 14.58; Terneuzen 2.04 en 14.22 uur Vlissingen 1.34 en 13.50; Wemeldinge 3.3 en 15.48 uur. WATERLANDKERKJE N.H. Kerk: 19 u. Interkerkelijke Oude jaarsdienst. CLINGE L. de Vilder: 19.30 u. kaartenschietin KOEWACHT V.J. Thys: 18 u.: schieting BIERVLIET De Vriendschap: 20 u. dansen. KEMSCHE PAAL A. de Bakker, 15 uur: Schilling. WESTDORPE Canisvliet: schaatswedstrijden.

de Stem | 1964 | | pagina 2