Bruiloftsvierders op de vuist met politie MISDAAD BIJNA VERJAARD Verrader nog op het nippertje voor de rechter VAST IN DE SNEEUW Toxopeus wil kies- en gemeentewet wijzigen -LEES-- MENU Ruit was troef Aantal doden in verkeer stijgt sterk Roosendaals raadsel Ministerie wist verschil tussen mannen en vrouwen niet ZIEKENFONDS DUURDER Indrukwekkende „Spuit-Elf" Wegblijven bij stemmen 400 pet. duurder 1965 Wegens enorme belangstelling DAGBLAD VOOR ZEELAND ROOK VEILIG, ROOK SLA Aanhoudende dooi Connie Stuart redt Bredase nieuwjaarswens ANDRIESSEN Zonder Kan een treurige boel.... Voor de entree van machines 104e JAARGANG Ne. 24780 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 te'efoon 2893) (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Het huwelijk tussen een 17-jarige Enschedese schone en haar 23-jarige beminde is een fijn feest geworden, dat tenslotte zijn apotheose vond op het politiebureau, waar bruid en bruidegom en bruiloftsgasten fris op de vuist gingen met enkele agenten. Dat kwam zo: twee jonge feestvieren den, een 15-jarige broer van de bruid en zijn 16-jarige vi'iend, hadden na een hele dag en avond bruiloft vieren zin in een eindje om. Ze kwamen op hun wandeling langs een winkel met een mooie spiegelruit. Feest is feest, dach ten ze, en spontaan sloegen ze de ruit (waarde 300 gulden) aan diggelen. Ze kregen daarbij wel een paar flin ke scherven op zich en dat veroorzaak te nogal wat bloed. Na hun vlucht lie ten zij zich daarom verbinden en een paar uur later, het was intussen nacht, gingen de twee nogmaals wandelen, nu met bruid en bruidegom en een paar zusters van de bruid. Een politiepatrouille ontmoette het vrolijke groepje, waaronder de twee in verband gehulde knapen. In dat verband zag de politie mogelijk ver band met de kapotte spiegelruit, waar over ze intussen melding had gekre gen. SAN FRANCISCO De eerste sla- sigaretten ter wereld zijn gekeurd door een groepje Amerikaanse ro kers en begroet met een matige waardering. „Ze hebben een gerst- smaak" „ze zijn aromatisch" „bitter"„scherp"„koel" „Ze smaken naar verbrande blade ren", aldus de proefrokers. De uitvinder en fabrikant van de sla-sigarettenPerry Resnick, zegt dat zijn sla-sigaretten, die geen ta bak en dus ook geen nicotine be vatten, veilig zijn. Hij is van plan de sigaretten in maart 1965 op grote schaal te gaan produceren. „Wij hebben ontdekt dat onze siga retten er het best ingaan bij men sen die net zijn begonnen te roken en bij rokers die een paar maanden geen sigaretten hebben aange raakt", zei hij. Hoewel hij toegaf dat sla-sigaretten niet naar tabak smaken, verklaarde hij dat de „nieuwsgierigheid" in zijn voordeel werkte. VOOR DE Nederlandse kust, tussen Westkapelle en Hoek van Holland, is een Duitse sleepboot gezonken. Acht opvarenden zijn gered. DE OOSTBERLIJNSE politie gebruikt momenteel meer dan 300 honden bij de muur voor bewaking. VLAK VOOR de landing op het vlieg veld van Detroit is een transportvlieg tuig neergestort. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Veel bewolking en aanvankelijk re gen. Later enkele buien, afgewisseld met opklaringen. Matige tot krach tige, aan de kust aanvankelijk stormachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudende dooi. Vandaag: zon onder 16.38 uur. Maan onder 14.51 uur. Morgen: zon op 8.48 uur. Maan op 7.44 uur. Zon onder 16.38 uur. Maan onder 15.26 uur. Zaterdag: zon op 8.48 uur. Maan op 8.41 uur. „Gaan jullie allamaal maar even mee naar het bureau", vroegen de po litiemannen de bruiloftsvierders. Daar bekende een der jongelieden de ruit te hebben vernield, maar de andere bleef kras volhouden van niets te we ten. „Blijf dan maar een poosje hier", vond de politie maar dat nam de fa milie niet. Bruid en bruidegom en ook de lieve zusters gingen dapper in de slag met de politiemannen. Er zat niets anders op dan met een schot in de lucht (het kwam trouwens in de muur van het bureau terecht) het jon ge paar en zijn gasten tot bezinning te brengen. Ze gaven zich na de knal inderdaad gewonnen. Zonder de jeugdige broer en zwager gingen ze naar huis. CONNIE STUART redster in hoge nood (Van een onzer verslaggevers) BREDA Connie Stuart zal mor genavond na de uitvoering van „De Meeuw" door de toneelgroep Ensem ble, de traditionele Bredase nieuw jaarswens in de Stadsschouwburg uit voeren. Zij wordt hierbij alleen terzijde gestaan door de telkenjare opduikende Adriaan van Bergen, de schipper van het befaamde turfschip. Hiermee maakt Connie Stuart een einde aan de schrik die Schouwburg directeur Hans van Male eergisteren beving toen Ensemble alsnog en rijke lijk laat weigerde de wens uit te voe ren direct na en in de rolbezetting van De Meeuw. Andere jaren had Ensemble dit wel gedaan, maar nu, zo redeneerde artis tiek leider Karl Guttmann, paste de sfeer van het stuk niet bij de wens, die door de Hilvarenbeekse schrijver Jan Naaykens is geschreven op basis van de door de Bredase journalist Wim Koek geselecteerde stedelijke feiten en situa ties. In aller ijl ging directeur Van Male op zoek naar iemand anders en giste ren vond hij Corinie Stuart bereid het te doen. Inmiddels was Jan Naaykens al weer aan het werk om zijn toneel tekst om te werken voor de voordracht door één persoon. Daarmee was de vaar dige auteur gisteravond al weer klaar. Connie Stuart, die maar zo weinig tijd krijgt om de wens in te studeren, mag „spieken" van de opgeluchte schouw- burgdirecteur. SCHIPHOL Minister Andriessen viert oudejaarsavond niet thuis. Hij moest gisteren naar Afrika vertrekken voor een officiële reis, maar het kan hem weinig schelen. „Voor mij betekent oudejaar geen hoogtepunt van het jaar, hoor", zei hij hartgrondig, toen hy op Schiphol in het vliegtuig stapte. „Ik vind het maar een treurige boel als Wim Kan er niet is".. (Van' een onzer verslaggevers) BREDA Vastgeraakt in de sneeuw: dit trieste lot is talrijke auto's in Frankrijk beschoren Daar was gisteren de sneeuw nog lang niet zo ver weggesmolten als bij ons, waar een forse zuid wester een eind aan de gladde en witte boel maakte. Niet alleen deze twee personenwagens (zie foto) hebben het loodje moeten leggen tegen de barre natuur. Ook verscheidene vrachtwagens, waaronder vele uit Nederland, zitten vast. Op de route naar Parijs, tussen Kortrijk en de Franse grens, en ook verder in Frankrijk, staan naar schatting tien tallen vrachtwagens (ook van Bra bantse transportbedrijven) aan de kant. Niet alleen de door felle wind opge hoopte sneeuw maakt het verder rij den vaak onmogelijk. Talrijke tele graafpalen en lichtmasten hebben het begeven en versperren nu de wegen. Voor een aantal chauffeurs is het nog de vraag of ze nog op tijd vrij zullen komen om thuis de oudejaarsavond te kunnen vieren De weerstoestand in ons land ziet er niet ongunstig uit. De dooi heeft over al de wegen weer goed begaanbaar ge maakt. In verband met de viering van nieuwjaarsdag zal het eerstvol gende nummer van ons dagblad verschijnen op zaterdag, 2 januari 1965 Directie Dagblad De Stem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wanneer de Haag se glasschilder (57) die in januari '65 terecht moet staan wegens verraad in de oorlog, niet in april van dit jaar was aangehouden, maar in deze maand, zou de Nederlandse rechtspraak de man niet meer heb ben kunnen veroordelen, omdat dan het misdrijf zou zijn verjaard. Een tweede opmerkelijk feit in deze zaak, die pas na 24 jaar aan het rollen is gebracht is, dat de slacht- (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Burgemeester P. J. Godwaldt van Roosendaal en Nispen heeft het departement van Sociale Za ken tot de ontdekking laten komen dat in de bevolkingscijfers van lf>59 de mannen zijn verwisseld met de vrou wen. Vandaar dat de directeur-gene raai voor de arbeidsvoorziening, dr. ir. Mansholt, bij de opening van Roosen- daals gewestelijk arbeidsbureau met statistische cijfers goochelde, die in burgemeestersoren erg ongeloofwaar dig klonken. Dat, naar een Engelsman beweerde, statistieken de meest fervente leugens zijn, is in Roosendaal weer bewaarheid. Want, zo rekende de nog niets vermoe dende heer Mansholt voor, de groei in het gewest Roosendaal zou over het tijdvak 1959—1964 sterk zijn achterge bleven bij het Nederlandse en Bra bantse gemiddelde. In procenten: 6,3 voor het gewest Roosendaal, 6,8 voor Nederland en 10,2 voor Brabant. Het Roosendaalse gemiddelde zou dan nog het resultaat zijn van een sterke man nelijke toename (9,5 procent) en een geringe stijging van het aantal vrou wen (3,1 procent). Burgemeester Godwaldt stelde daar tegenover dat de groei van de vrouwe lijke bevolking volgens zijn cijfers zelfs nog sterker was dan die van de mannen: 6,7 tegen 5,5 procent. Daarop liet de directeur-generaal de zaak nog eens goed nakijken en zo kwam de verschrijving aan het licht. Het abuis strekte overigens verder dan in eerste instantie werd vermoed, omdat de rijksgegevens niet uitsluitend op Roo sendaal betrekking bleken te hebben, maar ook op verschillende buitenge meenten, die tot het werkgebied van het arbeidsbureau worden gerekend. Dat Roosendaal juist sterker is ge- gi'oeid dan provinciale en landelijke cijfers leren, is intussen ook voor het rijk duidelijk. IN NOVEMBER zijn 10.868 nieuwe wo ningen opgeleverd. In de eerste negen maanden van dit jaar kwamen 66.029 woningen klaar. Dit zijn beide woning- bouwrecords. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Toxopeus (Binn. Zaken) heeft de Tweede Ka mer een aantal wijzigingen van de kieswet en de gemeentewet voorge steld. De belangrijkste voorstellen hou den in: 1. Verlaging van de minimumleeftijd voor het actief kiesrecht van 23 tot 21 jaar. (De grondwet is daartoe reeds gewijzigd). 2. Om te kunnen stemmen bij vol macht hoeven volmachtgever en ge machtigde niet meer in dezelfde gemeente of in hetzelfde kiesregis- ter te zijn ingeschreven. 3. De kiesraad heeft na een onderzoek ontraden om het stemmen per brief mogelijk te maken. Hieraan bestaat volgens de raad geen behoefte. 4. Ook leden van Provinciale Staten krijgen bij hun optreden als kiezers voor de Eerste Kamer de bevoegd heid bij volmacht te stemmen. 5. De sinds 1951 op 500 gestelde waarborgsom voor een kandidaten lijst bij de Tweede-Kamerverkiezin gen wordt verhoogd tot 1000.-. Aan groeperingen, die reeds in de Twee de Kamer zitting hebben, zal even wel de mogelijkheid geboden wor den het storten van een waarborg som achterwege te laten. Voor de verkiezing van leden van Provin ciale Stajen en Gemeenteraden wordt voor kandidatenlijsten een waarborgsom van 250,- ingesteld Hier geldt dezelfde vrijstelling voor zittende partijen. Ook heeft minister Toxopeus een groot aantal wijzigingsvoorstellen in gediend, die het mogelijk moeten ma ken voortaan bij de verkiezing stern- machines te gebruiken. De gemeenten moeten zelf uitmaken of er stemmachi- nes worden .gebruikt. Als dit .gebeurt moet er in het stemlokaal een klein tafelmodel van de machine aanwezig zijn, waarop de handgrepen kunnen worden gedemonstreerd. Minister Toxopeus zal er voor wa ken dat slechts stemmachines zullen worden goedgekeurd die aan hoge, in de wet te stellen eisen, zullen voldoen. Voor Nederland is reeds door een grote Amerikaanse fabrikant een stemmachi ne ontworpen, die bij de Nederlandse wijze van stemmen is aangepast. Minister Toxopeus vindt dat de stem machine voordelen oplevert boven de conventionetle wijze van stemuitbren- ging. Er kan niet ongeldig worden ge stemd en de aantallen uitgebrachte stemmen worden per kandidaat gere gistreerd op tellers. Stembiljetten, stemhokken en stembussen worden overbodig, terwijl ook het volgens de minister vermoeiende en dikwijls tot onnauwkeurigheden aanleiding geven de onderzoeken en tellen van de stem biljetten komen te vervallen. DEN HAAG In de eerste negen maanden van 1964 valt in ons land een aanzienlijke toeneming te constateren van het aantal verkeersslachtoffers. Het aantal dodelijk verongelukte ver keersdeelnemers. tot 1 oktober, steeg in vergelijking met de overeenkomstige periode van 0963 van 1429 tot 1739 (toename 22 pet.). Het aantal gewon den nam toe van 38.600 tot 45.100 (toe name 17 pet). Over de eerste drie kwartalen van 1964 zijn 188.950 verkeersongevallen bij de politie gemeld (1963: 170.300). Ter illustratie de dodencijfers over de eerste negen maanden van 1962, 1963 en 1964. Deze luiden resp. 1561, 1429 en 1739. Over het gehele jaar 1962 en 1963 kwamen in ons land resp. 2082 en 2003 personen in het wegverkeer om het leven. offers van het verraad allen nog in leven zijn. Het zijn mevrouw E. Th. J. baronesse van Heemstra uit Sche- veningen, thans wonend in het zui den van Europa, de heer H. W. Guyt, gezagvoerder bij de K.L.M. en mr. H. T. de Raaf uit Den Haag, thans verblijvend in Parijs bij het hoofdkwartier van de NAVO. Van de zijde van de officier van jus titie, mr. C. Dyserinck uit Den Haag, vernamen wij dat de aanhouding van de man, die jarenlang in het buiten land vertoefde, geheel toevallig was. De verdachte was in april van dit jaar betrokken bij een verkeersongeval te Rotterdam en tijdens het onderzoek bleek dat hij gesignaleerd stond voor een oorlogsmisdrijf. Tijdens de zitting van de bijzondere strafkaamer van de Haagse rechtbank, waarbij de glasschilder terecht zal staan, zullen geen getuigen worden ge hoord. Naar de heer Dyserinck ons mededeelde zijn de getuigen, baronesse Van Heemstra en de heren Guyt en De Raaf bij proces-verbaal gehoord, zodat getuigen tijdens de zitting niet noodza kelijk is. Van belang hierbij is, naar het oor deel van de officier van justitie, dat de verdachte het hem ten laste gelegde heeft bekend. Uit de verhoren is ge bleken dat hij bij de Gestapo werk zaam was als tolk en dat hij zich als illegaal medewerker bij baronesse Van Heemstra heeft aangediend. Deze heeft de man geloofd. Mr. Dyserinck ver klaarde, dat de verdachte inziet dat hij tijdens de oorlog ernstig fout is ge weest. Een van de slachtoffers van het ver raad, gezagvoerder Harry W. Guyt, si een 51-jarige vierbander van de K.L.M., die tegenwoordig met zijn viermotorige „Electra" keurig rechte lijnen trekt langs Europa's luchtwegen. Hij heeft zich indertijd door het verraad nau welijks laten dwarsbomen in zijn plan nen. Goed, na zijn arrestatie in 1940. toen hij op weg dacht te zijn naar En geland maar in plaats van in een Brits vliegtuig in een Duitse cel belandde, veroordeelde de bezetter hem tot twee jaar gevangenisstraf. Maar vrijwel on middellijk na zijn vrijlating reisde de vroegere luchtmachtofficier via België. Frankrijk en Spanje naar Engeland. Met een flegma, dat al van voor zijn Britse tijd moet dateren, praat gezag voerder Guyt er nu over alsof het een vakantiereisje betrof. Met ruim drie jaar vertraging kwam hij januari 1944 in Engeland aan. maar dat oponthoud heeft hem niet verhinderd nog tijdig genoeg bij de Britse luchtmacht dienst te nemen om een respectabel aantal bombardementsvluchten op nazi-Duits- land te kunnen uitvoeren. De toen 31-jarige Harry Guyt kwam als eerste-luitenant-vlieger bij de vrij willige reserve van de R.A.F. en werd ingedeeld bij 608 squadron. Dit squa dron was uitgerust met lichte Mosquito- bommenwerpers, die als „pathfinders" aan de aanvalsvloot voorafgingen om tussen zoeklichten en afweervuur door het doelwit te zoeken en met lichtkogels of brandbommen te mar keren. (Vervolg zie pag. 7 kolom 1) AMSTERDAM De premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering wordt met ingang van 1 januari 1965 door 78 algemene ziekenfondsen ver hoogd. Vier fondsen gaan per 1 fe bruari 1965 en 13 fondsen in de loop van het volgende jaar tot premieverho ging over. De gemiddelde premie, die op het einde van 1964 per verzekerde van 16 jaar en ouder 3,70 per week bedraagt, stijgt met 12,4 pet. tot 4.16 per 1 ja nuari 1965. Toeneming van de medische con sumptie en aanpassing aan de voortdu rende stijging van de lonen en prijzen, waarbij in het bijzonder de kosten van verpleging en behandeling in de zie kenhuizen een rol spelen, maken deze premieverhoging nodig. Hoe zal Nederland er in het jaar 2000 uitzien? Deze vraag stellen is gemak kelijk. Moeilijker is het naar een ant woord te zotken. Toch willen we dit proberen Vandaar dat we uw bijzondere aandacht vragen voor de visie van onze tekenaar Jan van den Brink. Pag. 13. Het jaar 1964 was voor Nederland, met al zijn parlementaire zorgen en zorgjes, bij elkaar een bewogen jaar. Onze parlementaire redacteur ver telt in een vlot en boeiend overzicht hoe een „kernkabinet" uit de Tweede Kamer de regering zo ongeveer het heft uit handen nam. Pag. 15. Ook !n de sport passeerde er in het jaar, dat we vandaag afsluiten, heel wat. Onze sportredacteur haalt het allemaal nog eens op. Pag. 23. We beleefden in de internationale politiek dit jaar weliswaar geen crises van een omvang als de be ruchte Cuba-kwestie, en we hebben ons hart niet moeten vasthouden, maar roerig was ons wereldje toch weer wel. U ziet het allemaal nog eens bij elkaar op pag. 17. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wie bij de verkiezin gen niet voldoet aan zijn opkomstplicht kan een geldboete opgelegd krijgen van maximaal 25 gulden. Deze bepaling wil minister Toxopeus (Binn. Zaken) opnemen in de kieswet. Thans bedraagt deze geldboete reeds sedert 1948 vijf gulden. Dit bedrag wil minister Toxopeus dus met niet min der dan 400 pet. verhogen. Bovendien wil hij bij herhaald verzuim van de opkomstplicht een geldboete van 50 opleggen. Zoals bekend kent ons land een opkomstplicht bij de verkiezingen, maar geen stemplicht. Men moet zich dus wel bij het stembureau melden, maar men behoeft geen stembiljet in ontvangst te nemen. (Advertenties) Het Engelse marine-bevoorradings schip Triumphis uitgerust met een Sprenkel-installatie. In geval van een atoomaanval kan het schip zichzelf nu schoonspuiten van de fall out". De maten aan boord beschouwen de bodem als een reuze-yybedriegertje" ook in hepao Grote Markt 50 - Catharinastraat 4 Breda voor woon kunst op z'n best g\0* werken Lou ten Bosch tXPUMlIt meu':)elen - woningtextiel verlengd tot 10 januari 2 januari van 9—18 uur 3 januari van 2—17 uur MATHENESSESTRAAT 41 (v/h Maurikstraat 41) Breda, telefoon 01Ó00—42645 Verkoop: Rechtstreeks aan particulier Gratis advies van onze binnenhuisarchitecten

de Stem | 1964 | | pagina 1