Slachtoffers van laf verraad toch nog naar de overkant Rusk ziet lichtpuntjes in kwestie Z.-Vietnam GLYCA OPTIMISME IN JOHNSON CITY Eenzijdige ontwapening afgewezen door VJ.R.O. uitzonderlijk goed! K N I PS EL- Zwerven Verslagenheid Engelandvaart Verraad altijd norac op zak Vacatures Mil cn Cuba Hoge Raad Alléén NA GESTAPO-CEL: ENGELANDVAART Auto in huis een dode Bommen voor Duitsland Haagse politie op kerstbomenjacht Neutralisering onaanvaardbaar Geen oplossing voor vredeskwestie SCHIETGRAGE BENDE BEZIG IN LONDEN Hekwerk Horizontaal en verticaal Kleine gemeenschap G eneratiewisseling Citaten Zwarte koning In de kou Veel succes RUWE HANDEN? Grote tube f 1.10 helpt direct! OR. J. SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 (Vervolg van pagina 1) Het tweede slachtoffer van het oorlogsvcrraad is mr. H. T. de Raaf, kolonel bfj de koninklijke luchtmacht. De heer De Raaf is thans werk zaam bij de SHAPE in Parijs op de operatie-afdeling van het hoofd kwartier voor Midden-Europa van de NAVO. Voor zijn vertrek was mr. De Raaf onder meer werkzaam bij de staf van de inspecteur-gene raal van de koninklijke luchtmacht. Zoals bekend is prins Bernhard de inspecteur-generaal. MAASTRICHT Dinsdagavond slipte op de rijksweg Eysden Maastricht, onder het gehucht Maarland, een vrachtwagen tegen een personenwagen en ramde hij ver volgens het huis van de familie Cobben, dat hierdoor dakloos werd. De bestuurder van de personenauto werd gedood, de drie kinderen van de familie Cobben, die op de eerste etage sliepen, werden naar buiten ge slingerd en zwaar gewond. Allen zijn naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. Iqmand die zowel gezagvoerder Guyt als mr. de Raaf van nabij zeer goed kent is de arts J F. van der Vliet te Scheveningen. De heer van der Vliet werd in december 1940 verraden en be landde in de Scheveningse gevangenis. Daar zaten ook Harry Guyt en de Raaf. „Op tweede paasdag 1941 leerde ik Harry Guyt en de anderen voor het eerst kennen", zo vertelt de heer van der Vliet." Op die dag werden Harry, de anderen en ik uit d0 cellen gehaald omdat we de luchtcelien moesten schoonmaken. De moffen hielden geen toezicht en omdat we ons even wilden afreageren stoeiden we met elkaar. Ik stoeide wat met Harry Guyt en op een gegeven moment gooide hij een hoop vuil in m'n gezicht. Dat was mijn ken nismaking met Harry". De heer van der Vliet werd nog in dat jaar vrijgelaten en Harry Guyt in 1943. Hij was maar tot ruim twee jaar veroordeeld omdat de straffen kort na het uitbreken van de oorlog nog vrij mild waren. „Harry had echter geen vast huis" aldus de heer Van der Vliet, „en hij ging zwerven. Aangezien wij el kaar echter goed kenden kwam hij vrij regelmatig bij ons in huis, waar hij at en overnachtte. Harry bleef zwerven totdat ik erin slaagde een route naar Engeland te vinden over België, Frank rijk en Spanje. Harry vertrok samen met wijlen hoofdinspecteur Klijzing van de Haagse politie, maar het was een bijzonder slechte reis, omdat beiden met zeer slecht oorlogsschoeisel de Py reneeën moesten overtrekken. De overtocht gelukte echter en beide mannen vertrokken vanuit Madrid naar Londen, waar ze ons berichtten dat ze behouden waren aangekomen. Hier be gint de heer van der Vliet te vertellen over de vluchten die Harry Guyt naar Duitsland maakte. „Tijdens een van die ^luchten zagen zijn makkers hoe zijn vliegtuig brandend naar beneden stortte ii tot hun grote schrik zagen zij geen parachute, waaruit zou blijken dat Har ry uit het vliegtuig was gesprongen. In Engeland dacht men dat hij was omgekomen en er heerste grote versla genheid. Harry was in die tijd een ge zien persoon, omdat hij altijd gezellig mee kon doen. Zes weken later ging in een pand in Londen de telefoon en tot ieders grote verbazing en vreugde klonk er aan de andere kant het laconieke: „Ja, met Harry hier." hij deelde mede dat hij boven Berlijn was neergeschoten en dat hij er ondanks zijn uniform in was geslaagd per trein naar Frankfurt aan de Rijn te komen Daar was de controle vrij streng zodat hij werd ge grepen en werd ingesloten. Veertien da gen later, in 1945, werd hij weer door de Amerikanen bevrijd. Het laatste slachtoffer is mevrouw E. Th. J. van Heemstra, die in de oorlog regelend en bemiddelend werkzaam was bij het uitwijken van Nederlandse onder danen naar Engeland. Zij woont gedu rende de zomermaanden in een pension in de Leuvensestraat te Scheveningen, maar vertrekt ieder jaar tegen het. aan breken van de wintermaanden naar zon niger oorden, veelal Majorca. Ook dit jaar is zij weer naar het zuiden van Europa vertrokken. Zij schreef over de oorlogstijd een boek, genaamd „In hun greep", dat als ondertitel draagt „Dagboek van mijn (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - In de omgeving van de Van der Vennestraat, de burut waar tijdens de jaarwisseling wel eens on geregeldheden voorkomen, is de politie druk doende met het uitvoeren van kerstboom-razzia's. Het zijn bomen die van heinde en ver door de jeugd zijn aangesleept om met oud en nieuw een lekker fikkie te kunnen stoken. Overal zijn ze opsgeslagen, zelfs op de daken, wat met het oo? op eventueel brand gevaar niet zonder risico's is. Het op halen van de kerstbomen in de buurt gaat niet altijd zonder moeilijkbeden. Want veel jongelui zijn het er niet mee eens 1at hun moeizaam vergaarde voor raad wordt weggehaald. Maar de po litie wint het pleit steeds en behalve de bomen is er ook nog een voorraadje oude banden en ander brandbaar ma teriaal door de gemeentereinigings dienst weggehaald. Ook op andere plaatsen in de stad wordt opgetreden. Drie wagens van de gemeentereinigingsdienst rijden con stant door de stad om de voorraden op te laden en weg te brengen. De po litie heeft de indruk dat de verzamel woede van de Haagse jeugd wat de kerstbomen betreft, dit jaar minder is. Men denkt dat dit komt omdat de aandacht van de jeugd nu ook op het ijs gericht is. (Advertentie) gevangenschap". Baronesse van Heem stra beschrijft hierin haar kennismaking met de verrader die voorgaf een goed Nederlander te zijn, op zoek naar men sen die ons land diensten van grote be tekenis zouden kunnen bewijzen. Hij ver klaarde in Engelse dienst te zijn en ver zocht haar hem te helpen. Fr werd een plan opgezet om eeft aantal officieren, die voor hun land wilden vechten, naar Engeland over te brengen. Na melding g maakt te hebben van enkele mislukte pogingen schrijft de baronesse: „einde lijk zal het dan gebeuren. Door het tel kens uitstellen was ons geduld op een zware proef gesteld, maar op woensdag 23 oktober 1940 zal het vertrek plaats vinden". Er werd afgesproken dat de nu ontmaskerde verrader met een auto met mi totaal zes man naar het vlieg veld zou rijden. Aan de verrader was een grote som geld geleend die hij zei nod;g te hebben voor de voorbereidingen. Een schuldbekentenis, die hiervoor was opgesteld, wist hij in handen te krijgen en onderweg te vernietigen. Verder bleek onderweg dat een van de officie ren, die mee zou gaan van het plan af zag. De baronesse beschrijft vervolgens de autorit met de verdachte aan het stuur en vertélt: „een eind voor Utrecht ging aan de recherzijde van de weg een grote Duitse vrachtauto aan de kant staan. De chauffeur houdt ons aan en vraagt of we soms wat benzine hebben. We schudden ontkennend het hoofd, waarop de vent zegt „Das ist dum". Honderd meter verder wordt het ge zelschap weer aan gehouden. De por tieren worden opengeslagen. Enige re volvers worden op ons gericht en ik hoor Duits spreken. Alles gaat nu blik semsnel in zijn werk. Een van de kerels komt op mij af, maakt zijn excuses en vraagt mij heel beleefd wel zo vriende lijk te willen zijn uit te stappen. Ik neem mijn plaid over de arm, mijn tasje in de hand en sta nu midden op de grote rijweg. Zo sta je ook wanneer je moet wachten op het repareren van een lek ke band. „We zijn er ingelopen als biggen in een vlam", fluistert een van de gevangenen haar toe. Het gezelschap wordt in een vrachtauto geladen en naar de gevangenis gebracht. Uit de afgelegde bekentenis is nu ge bleken wie de verrader in deze zaak is geweest. De baronesse zegt over zijn houding tijdens de arrestatie: „Hij keek strak voor zich uit, groen en vertrokken, met angst in de ogen". Gezagvoerder KLM Harry Guyt flegmatiek JOHNSON CITY, Tuxas De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft president Lyndon Johnson dinsdag in diens huis in Johnson City, Texas, de verzekering gegeven dat de Zuid- vietnamese regeringscrisis kenteringen ten goede vertoont, aldus offi ciële kringen in Johnson City. Minister Rusk heeft de president meegedeeld dat men zich in Saigon op de toestand aan het bezinnen is, en dat over de militaire elementen in Zuid-Victnam die twee weekeinden geleden de nationale raad van burgers ontbonden, een „geest van gemachtigdheid" vaardig wordt. Volgens genoemde officiële kringen zullen in de komende dagen in Saigon tekenen van de militair-civiele eenheid zichtbaar worden die nodig is om cV strijd tegen de communistische infiltratie met succes te voeren. Minister Rusk heeft tegenover Johnson verklaard, dat de crisis die van de eli dagen geleden uitgevoerde staatsgreep in Saigon het gevolg was, een „ontnuch terende weerslag" op de gezagsdragers in Zuid-Vietnam heeft gehad, en dat ze zijn gaan inzien dat een basis van samen werking tussen militairen en burgen dringend geboden is. De Amerikaanse officiële kringen heb ben er nogmaals op gewezen, dat het ven re van Washington moet zijn om de Zuid vietnamezen voor te schrijven wat voor soort regering ze moeten hebben. Wel laat men ondubbelzinnig uitkomen dat er (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Vereniging voor In ternationale Rechtsorde (VIRO) wyst de eenzydigc ontwapening af, maar stelt zich op het standpunt, dat wapenbeheer sing en wapenvermindering de beste weg naar een algemeen en volledige ontwape ning is. Met de totale afschaffing van al leen atoomwapens ls men er volgens de VIRO niet. De VIRO heeft dezer dagen een rapporl ..Slaaf of meester? De mensheid en haar bewapening" over het ontwapenings- vraagstuk laten uitgeven. Daarin stelt de vereniging, dat de mensheid gecon fronteerd met onvoorstelbare gevolgen bij gebruik van atoomwapens uitslui tend meester over de nucleaire wapens kan blijven, wanneer zij via wapen be- De natuurgrijze Norac-tabletjes ver- lossen U van overtol-1 lig maagzuur. Zorg dat U altijd een paar tablet- jes bij de hand hebt. Uw apotheker of drogist heeft het op z'n toonbank voor U klaar staan. Nu doosje Norac 25 stuks 90 cent. Een produkt van de N.V. Algemeene NORIT Maatschappij heersing en wapenvermindering komt tol een algemene en volledige ontwapening Deze moet echter vergezeld gaan van in ternationale regelingen, die leiden tot een wereldrechtsorde, te beschermen mei machtsmiddelen. Voor wat Nederland be treft meent de VIRO, dat aan de departe menten van buitenlandse zaken, defensie en economische zaken ter zake kundige afdelingen toegevoegd moeten worden Men zal zich herinneren, dat ministei De Jong van Defensie reeds een bureau ontwapening in het leven geroepen heeft en dat ook buitenlandse zaken beschikt over ontwapeningsdeskundigen. Verder moet volgens de VIRO het we tenschappelijk onderzoek aan universi teiten en aan andere belangrijke instellin gen bevorderd en uitgebreid worden, ter wijl een speciale Nederlandse instelling zich met het wapenprobleem moet gaan bezighouden. De VIRO acht het bijzonder belangrijk, dat Nederland nu reeds onderdelen van de gehele strijdmacht permanent be schikbaar houdt ten dienste van de Ver enigde Naties. In voorkomende gevallen kan het dan onmiddellijk bijdragen tot de VN vredesstrijdkrachten. Over deze laatste kwestie is, naar wij vernemen, onlangs reeds internationaal overleg gevoerd tussen verschillende klei nere landen, die lid zijn van de Verenigde Naties. Dit overleg wordt in de naijbe toekomst voortgezet. In de VIRO-commissie, die verantwoor delijk is voor de ontwapeningspublikatie hadden zitting professor jhr. mr. H. F van Panhuys (voorzitter), kolonel A. W F. von Balluseck (later vervangen dooi overste J. H. Jansen), vice-admiraal b.d H. Bos. lt. generaal b.d. professor T. E E. H. Mathon, prof. mr. B. V. A. Roling mr. J. L. Heldring, professor dr. B Land heer, drs. F. J. A. Terwisscha van Schel- tinga en mr. H. E. Schetter. Zij zijn allen deskundigen op het gebied van „oorlog en vrede". eenheid moet heersen wil men. met voort gaande steun van de Verenigde Staten met succes de communisten bestrijden. Minister Rusk is ook optimistisch ge weest over Kongo in zijn onderhoud met Johnson. Hij baseert zich op gematigde geluiden uit Afrika, en een resolutie in de Veiligheidsraad waarin de soeverei niteit van Kongo wordt erkend. Rusk was naar Johnson City gegaan om met de president het ontwerp van de ..troonrede" die deze aanstaande maan dag zal uitspreken, door te nemen, en te overleggen over de begroting van bui tenlandse zaken, de buitenlandse politiek en de vacatures die in de binnen- en buitenlandse diplomatieke dienst moeten worden opgevuld. Wat betreft de multilaterale kernmacht waarachter de Verenigde Staten zich te gen Frankryks oppositie in hebben ge steld, hebben de officiële kringen na het gesprek van Johnson cn Rusk gezegd, da< de Verenigde Staten de mening zyn toe gedaan dat het niet hun taak is de Euro peanen voor te schryven hoe ze zich verdedigen moeten, maar dat ze naar hun instemming moeten streven. Johnson en Rusk zijn het voorts met elkaar eens dat in het aflopende jaar pre mier Fidel Castro's invloed op het wes telijk halfrond is verminderd, en dat van de Amerikaans-Franse tegenstelling en binnen de NAVO de scherpe kantjes ai zijn. Amerika is voorts ingenomen met he' verdrijven van de linkse premier van Brits Guyana, dr. Cheddi Jagan, en met soortgelijke door de Verenigde Staten al; gunstig ervaren ontwikkelingen in Vene zuela, Chili en Brazilië. In Amerikaanse regeringskringen is men van mening, dat de boeddhistische vertegenwoordiging in de Zuidvietnamese hoge raad misschien zal moeten worden verruimd, als een manier waarop de eenheid kan worden verwezenlijkt die de Verenigde Staten van essentieel be lang vinden. De hoge raad werd gezui verd door een groep generaals, hoewel hij een creatie van militairen was. De bezorgdheid van de Amerikaanse krin gen komt juist voort uit het feit dat dit kon gebeuren. In Washington is men ook van gevoe len dat als eenmaal in Saigon politieke samenhang is bereikt en persoonlijke rivaliteit op de achtergrond is gedrongen de militaire strijd tegen de Viet Kong geconcentreerder kan worden aangepakl en doeltreffender kan zijn. De Amerikaanse regering weigert nog steeds terugtrekking uit Zuid-Vietnam te overwegen en beschouwt het denkbeeld van zogenoemde neutralisering als on aanvaardbaar, omdat er onder de huidi ge omstandigheden alleen de communis- Rusk: lichtpuntjes. ten van zouden profiteren. De communis tische agressie uit het verleden is daar om dit te bewijzen. Wat Kongo aangaat gelooft men in Washington niet dat het optreden der re bellen alleen tegen premier Moise Tsjombe is gericht, daar het ook al voor kwam onder het bewind van diens voor ganger, Cyrille Adoela. Dat de opstandelingen in Kongo ook niet alles mee hebben, acht men in Ame rikaanse regeringskringen zeker. Welis waar zijn er geen tekenen dat de Sovjet Unie en China hun daadwerkelijke steun aan de rebellen zullen beëindigen, zo zegt men in Washington, maar het feit, dat Kongo uitgestrekt is en het gros van zijn bevolking niet in staat met moderne wa pens om te gaan, duidt aan dat ook dc opstandelingen hun hoofdbrekens heb ben. LONDEN Scotland Yard zoekt noord-Londen af naar gewapende ban dieten, die de laatste twee weken vijf aanvallen op politiemannen en burgers hebben ondernomen. Het begon op 18 december. Tot dusver is er al een dode gevallen en drie mensen liepen ver wondingen op. Dinsdag werd een ser geant van politie bijna in het hoofd ge schoten. Scotland Yard zet alles op alles om de schuldigen te pakken. De (ongewa pende) Londense politie beantwoordt aanvallen op politieagenten doorgaans met snelle vergeldingsmaatregelen. Men weet niet wie de zich doorgaans snel uit de voeten makende aanvallers zijn. De politie meent dat zij met een jeugdige bende te maken heeft. Ook is het mogelijk dat de buurt wordt geter roriseerd door een bende die zaken lieden betaalde „bescherming" biedt. Het feit dat de klassieke wapens als f ietskettingen en boksbeugels vervan gen zijn door vuurwapens, verontrust de politie in hoge mate. 7 Advertentie) 2 i Advertentie) Veel succes heeft men in de Verenigde Staten met een methode van radioactieve bestraling van een bepaald soort vlieg, die zeer ge vaarlijk is voor het vee. De bestraalde dieren worden steriel. Deze steriele dieren strooit men boven bedreigde gebieden in grote hoeveel heden per vliegtuig uit en wel in zulke massa's, dat de steriele man netjes de natuurlijk aanwezigen in aantal duidelijk overtreffen. De kans dat een natuurlijk vrouwtje copuleert met een steriel man netje is bijzonder groot en hieruit komen dan geen larven, die ziekten bij het vee veroorzaken. (uit „Landbouw Nu") Tralie- en hekwerk is uit het priesterkoor gesloopt, onze altaren worden midden tussen h* yolk geplaatst. Maar een hekwerk van dogmatische for muleringen, theol^Asche spitsvondigheden en wettelijke voorschriften staan nog massief opgetrokken rond de Eucharistie. Er wordt niet meer gesproken over Jesus achter het gouden deurtje. Maar Hij is. helaas, nog een gevan gene. Functionele hoogspanning bij sommige priesters onder het uitspreken van de instellingswoorden, psychische spanningen bij vele gelovigen als ze te communie gaan zijn niet op zijn plaats, fk kan me niet aan de indruk onttrekken, dat een brok magie onze Eucharistieviering omgeeft. We hebben ons druk gemaakt over de kruimeltjes, die van de hostie vielen en over een druppel water by het tandenpoetsen; theologische specialisten dokteren aan de werkelijke tegenwoordigheid. Over veel gedisputeer schaamt zich onze generatie. Boven al dat geknobbel en geknibbel klinkt in onze dagen „komt en eet". Het gaat om Christus. Geen prestigekwestie van de Kerken. In deze beleving is het helemaal niet schokkend, dat mensen zelf het brood nemen en nuttigen. Dat ze ook aan de kelk willen drinken. Dat ze zingend en dankend het brood nemen en aldus terugkeren naar hun plaatsen. Het is zeker, dat een Eucharistieviering in deze geest nog meer verandering en aanpassing zal eisen. Ik twijfel aan de opmerking, dat een versneld tempo schokkend zal werken. Er is al te veel tijd verloren gegaan. (Pater Carmelus Jansen (OFM Cap.) in „De Nieuwe Linie") Ondanks het feit dat men steeds meer overtuigd raakt van de te vergaan de consequenties van de kunstspreiding, wordt er rustig verder gespreid. Nauwelijks heeft Eindhoven zijn Schouwburg, waar men nog alle moeite heeft met bespeling en bezetting en zelfs met het vinden van een directeur of een paar Passen verder moest Veldhoven zo nodig een theatertje openen.' De zin van dit alles is duister: er lijkt meer behoefte aan concentratie op de vele grote en goed tot redelijk geoutilleerde theaters in de provincie, dan aan verdere horizontale versplintering. Dat verticale spreiding de meest zinvolle zolang er nog schouwburg drempelvrees bestaat ook niet altijd meevalt, bewees een Rotterdamse jeugdvoorstelling waarbij met stinkbommen werd gegooid. Zelfs de meest verwoede spreider kan niet staande houden dat het optre den in te kleme theaters of onder een stinkbommenregen de toneelkunst ten goede komt. (Uit „Elsevier") In het geding is en blijft de algemene vraag, of de kleine gezonde levende gemeenschap, die zelf verantwoordelijkheid kan en wil dra gen, met van het allergrootste belang is voor het menselijk welzijn in groeiend Nederland. Wij blijven van harte „ja" zeggen. Schaalver- groting, leven op massamaathet klinkt allemaal modern, maar de mens blijft toch geborgenheid vragen in een zekere beslotenheid naar eigen maat, met ruimte genoeg om vrij te kunnen ademhalen, maar zulks dan op een schaal die hij nog kan overzien. Als 't effe kan, moet men de kleine gemeenschappen zichzelf laten blijven. (uit „Noordhollands Dagblad") (<-In/iin6'mUII'iIT1ever d®r, katholieken lijkt een generatiewisseling gaande te zyn. Meestal gaat zoiets geleidelijk, maar doordat de jongeren zoveel 3I°freSiSlfVer, Z'|n „an de vroeSere voortrekkers, en die laatsten zich niet de les laten lezen, heerst er enige spanning. De thans afgetreden professor Rogier was zeer vooruitstrevend, maar een nieuwe generatie (die van ziin zoon Jan) raakte veel verder in denk- en spreekwijze Beducht voor wat hij zelf had opgeroepen, trachtte de hoogleraar een rem op de ontwikkeling Ln VOO,riaar ln cen redp verkondigen dat oecumene alleen kon bestaan in terugkeer naar de r.-k. kerk. De jongerenkritiek was ver- nroefsrhr'ift daarna Promoveerde onder Rogier de heer .loosten op een ia' ikathoIleke" en fascisme: een goede aanleiding tot hele en halve beschuldigingen aan het adres van ouderen. Een van hen Drof As- laidseSkathMiêke~o^° 4Wel? tpïpnw00rdifr nipt meer in het Noordnéder. ttïlnj wi ,enl"rde Raam, maar in de conservatiever Dietsche Warande (Vlaanderen). Zijn jongste artikel, een niet erg gelukkige uitval tegen Joostens proefschrift, stuurde hij naar.... het Jong-Nederlands iite- kan m'enSCAsseiheen verd":".^el'ik blad voor jonge debutanten, maar tot hen Ïïi-F." Asselbergs moeilijk rekenen. Bij gematigde jongeren wekte die fei I t eeiLbescheiden gemeesmuil. maar één viel de 61-jarige hoogleraar fel aan. Jan Rogier, in de Volkskrant, in een artikeltje onder dc kon éewordèS Ro*ler junior is inmiddels vast medewerker van Raam ratte bezigïe verreizen™" op,ettende tijdschriftenlezer, een grote gene- (Uit „Elsevier") irJrJCJj, dI,Naag' °f.een aanbeveling tot geboortebeperking veel indruk zou maken op de groep van uitzonderlijk onbeqaafden die momenteel een paar procent van de bevolking uitmaakt. Als'dat mt~nvrip?liil'etnhet ''VN is' N de u'ereld langzamerhand door een uitzonderlijk onbegaafde mensheid worden bevolkt en voor dit enorme probleem moeten we bijzonder op onze hoede zijn. (prof. De Froe) Politiek is een heerlijk spel. de man waardig. Maar zij verheit zich pas tot mystieke verrukking als de zaak geheel troebel is geworden. (Leo Hanekroot) KRANT De neger heeft al eeuwen lang een plaats gevonden by de herdenking van Christus' geboorte. De middeleeuwse vroomheid schiep de kerststal en in vrome fantasie het bezoek der Drie Koningen: de Indiër, de Europeaan, de neger. Sinds de hoge middeleeuwen hebben christelijke dichters aan doenlijke legenden geweven rond de zwarte koning. Maar daar is het bij gebleven. De christenen hebben de neger nooit als koninklijke mens erkend. Eeuwen lang hebben de christelijke Europeanen de negers zonder gewe tenswroeging behandeld als rechteloze ondermensen. Zij sleepten hen naar Amerika als slaven. Een eeuw geleden verklaarde president Lincoln hen vrij. Hij werd doodgeschoten. Een jaar geleden diende president Kennedy de wet op de burgerrechten in. Hij werd doodgeschoten. In Zuid-Afrika worden de negers nog steeds met een beroep op het evangelie in een on waardige „apartheid" gehouden. Afrika is momenteel het meest tragische deel van de wereld. Honderd jaar blanke overheersing heeft Afrika diep verscheurd. In pijn en bloed moeten zijn bewoners nu vorm geven aan een nieuwe samenleving. De blanke bewoners van Congo krijgen de reke ning gepresenteerd voor eeuwen christelijke minachting en mishandeling. Het was een humanitaire daad hen te redden. Maar het zijn inhumane omstandigheden, die de vertwijfeling der Afrikanen geschapen hebben. Eeuwenlang heeft de neger in de kerststal van de christelijke vroomheid gestaan. Het is meer dan tyd, dat hy koning kan zijn in zijn eigen wereld- deel" (Uit „De Nieuwe Linie") Moet de buitenlander in Utrecht tijdens de feestdagen figuurlijk gespro ken in de kou staan? „Neen", zal iedereen zeggen. Maar toch is bij de Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers bitter weinig gemerkt van de reacties, die de stichting sedert oktober had verwacht te zullen krijgen. Begin oktober namelijk werd middels de pers een beroep gedaan op de burgerij om buitenlandse werkkrachten tijdens de gezellige dagen in de gezinssfeer op te nemen. Mr. J. Buis. directeur van de stichting, verklaarde desgevraagd teleurgesteld: „Van de tienduizenden gezinnen die Utrecht telt, zijn er slechts drie die „welkom" hebben gezegd. (Uit „Het Centrum")

de Stem | 1964 | | pagina 19