Bezwaren tegen nieuwe catechese bij onderwijs robinson Rumoer in Nigeria rond verkiezingen Britten namen zelf maar vrij MAKREE Verdeeld succes KO K-VOORZITTER IN JAARREDE Katholieke school of niet Politie van Liverpool werkt met televisie Diefstallen lopen al terug N.O.V. wil studie loon en sludiekostenvergoeding KRANTEN WALGDEN ER VAN... Internationals: Verdekt opgestelde camera -v DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 Ni mister \ypxrrf7. Maar vijf pet. van arbeidersjeugd naar v.h.m.o. Landbouwonderzoek binnen de EEG Vorstenlandsche uit EMS-sfeer Vandaag naar dé stembus K W Den Haag goed verzekerd KOMEN EN GAAN Kort en zakelijk aan telefoon! WATERSTANDEN heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grote (les! Smokkelschip op Schelde igehoud aam en Democratisering onderwijs nog te gering Vragen over vleeskeuring Douanetarieven in Frankrijk tien procent lager Koninklijke olie Philips Unilever Hoogovens (Advertentie) lieuwis deze de moderne bootee, een mannelijke winterschoer voor jongens en heren. Uitgevoerd in zwart en donkergroen hunting. Maten: 28 t/m 40 v.a. f 18.90 Herenmaten f 25.90J AMSTERDAM Men kan en mijns inziens terecht bezwaren hebben tegen de nieuwe vorm van catechese. Allereerst heeft er te korte tijd gelegen tussen de be kendmaking in juli en de invoering in september. Voorts is de wijze van bekendmaking zodanig ge weest dat het de leek de indruk heeft gegeven, alsof de afschaffing van het katechismus-boekje de hoofdzaak was". Dit zei voorzitter Th. M. Knippen van hpt katholiek onderwijzersverbond aan het be gin van de jaarlijkse verbondsver gadering, die gisteren in Amster dam werd gehouden. „Men kan zich ook en mijns in ziens weer niet ten onrechte afvra gen", zo ging de heer Knippen verder, ,,of een experiment opgezet moest wor den op alle scholen en in alle leerja ren en of een coördinatie tussen invoe ring op school en oriëntering van de ouders in parochieel verband een vaak op ouderavonden aan de dag tredende kortsluiting niet had kunnen voorko men. Nu echter eenmaal de stap is gezet, dient ieder zich te bezinnen op een zo goed mogelijk integreren van de nieuwe catechese in het geheel van onderwijs en opvoeding zich bewust te zijn dat de vernieuwde vorm van catechese de na druk legt op het beleven van de gods dienst, het leven vanuit een christelijke mentaliteit, meer dan op het aanbren gen van een bepaalde hoeveelheid gods dienstkennis". van invoering LIVERPOOL Twee winkeldieven die elkaar gelukwensten met het succes van hun kraak, vonden een rustige plek en gingen de buit verdelen. Maar ze war ren niet alleen, ze werden bespied door het oog van een verdekt opgestelde tele visiecamera bediend f oor de politie. Ze werden met hun buit opgepakt. De politie van Liverpool is de eerste in Engeland die zich van de televisie ter bestrijding van de misdaad is gaan bedienen, en ze is er enthousiast over. In de ergste penosewijlien van de stad is diefstal met liefst dertig procent te- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De herkomstpercenta- ges der toegelatenen tot het voortgezet wetenschappelijk onderwijs verschillen op opmerkelijke wijze. Van de jongens, afkomstig uit hot milieu dtr vrije be roepen en hoge employés, kiest 85 pet. het voortgezet wetenschappelijk onder wijs. Voor de zoons van de middelbare employés is dit cijfer 68. Daarentegen stroomt slechts vijf procent van de arbei derszoons door naar het v.w.o. Deze cijfers verschafte de Leidse hoog leraar prof. dr. F van Heek gisteren op de algemene vergadering van de Neder landse onderwijzersvereniging. Hij hield voor de N.O.V. een inleiding over „schoolgeschiktheid, intelligentie en mi lieufactoren bij de doorstroming van het lager onderwijs naar het voortgezet we tenschappelijk onderwijs" (v.h.m.o.). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Onder auspiciën van de Europese Commissie wordt in 1965 een grootscheeps onderzoek ingesteld op bij na twee miljoen landbouwbedrijven bin nen de EEG. Het onderzoek moet uitma ken wat de landbouw binnen de gemeen schap precies produceert, wat de bedrijfs omstandigheden zijn en waar de produk- tie-eenheden zich bevinden. Doel van deze enorme enquête is na te gaan in welke richting het landbouwstructuurbe- leid van de EEG zich in de toekomst moet begeven, om de agrarische problemen in de zes landen te kunnen oplossen. Het onderzoek in 1965 wordt be schouwd als een basis-enquête voor stu die in de komende jaren. De bedoeling is, dat dergelijke enquates om de vijf jaar gehouden worden. De bijna twee miljoen landbouwbedrijven, waarmee volgend jaar gestart wordt, maken een vierde deel uit van het totaal aantal agrari sche ondernemingen. Volgens de totnutoe bekende gegevens vormen de plantaardige produkten 40.9 procent en de dierlijke produkten 57,9 procent van het totaal aan agrarische pro dukten binnen de EEG. Nederland bezet hierbij de vierde plaats met 1,7 procent plantaardige en 3.1 pet. dierlijke produk ten. ruggelopen als gevolg van het medium. Het idee is uitgegaan van waarne mend hoofdcommissaris Herbert Bal- mer die, zoals alle politiekorpsen in En geland, te weinig manschappen heeft. Liverpool heeft weliswaar de Beatles voortgebracht, de stad geniet daarnaast de reputatie dat ze het Marseille van Engeland is. Balmer stelde om te beginnen came ra's op in een gebied van een vierkante mijl in het stadscentrum waar het week- gemiddelde van aan het licht komende misdaden tweehonderd gevallen be draagt. De onderwereld van Liverpool wist na tuurlijk direct dat „Big Brother" een oogje op haar had, maar de lokatie van de camera's, die vanaf daken gericht worden werd geheim gehouden. Binnen een week daalde het misdaadgemiddel de tot 143 gevallen, en kwam de helft meer aan het licht. Een aantal misdadigers, onder wie een autodief werd op heterdaad betrapt door de patrouillewagens met radiover binding met het hoofdkwartier. „Wij willen alles moderniseren" zegt Balmer, „en wetenschap gebruiken waar we er wat aan hebben". De waar nemend hoofdcommissaris is een jaar geleden in die functie in Liverpool be noemd, en hij stelde vast dat het mis daadgemiddelde in de stad boven het nationale gemiddelde lag en snel steeg. En hij vond dat hij de misdaad op straat bestrijden moest, al beschikte hij over een ploeg medewerkers die twin tig procent onder de sterkte lag. Televisie was een stap. Een tweede was de toerusting van agenten op sur veillance met een walkie-talkie, een der de instelling van een mobiele recher cheursbrigade die altijd in vermomming op pad is. Deze elitegroep bestaat uit zeventig mannen en tien vrouwen. Ze doen zich voor als werklieden, getrouw de paren, vrijers, zakenlui of balieklui vers. Ook zij zijn uitgerust met walkie- talkies en werken nauw samen met het televisie-onderdeel. Balmer verliest de humor niet uit het aoog, en heeft al vastgesteld dat de vrouwen van agenten er geen bezwaar tegen hebben als hun gemaal beroeps halve met een vrouwelijke agent aan hei knuffelen gaat. Een der vrouwelijke agenten van de rechercheursbrigade, de vroegere onder wijzeres Jean Ripley, vindt dat haar vermommingen maar één nadeel heb ben: ze gaan allemaal met platte schoe nen. „Anders is er geen achtervolgen aan," zegt ze. De nieuwe didactische aanpak, die ge grond is op moderne opvattingen in de kinderpsychologie, eist volgens de heer Knippen een her-oriëntering. Hij noem de het bijzonder verheugend, dat aller wegen zeer grote belangstelling onder de onderwijzers bestaat hiervoor. Dit blijkt op afdelingsvergaderingen, studie dagen, kernbij-eenkomsten en cursussen. De zaak is volgens de heer Knippen door bijna alle afdelingen met een lof- lijke ijver geëntameerd. En de belang stelling was overal algemeen. Hij hoop te dat daarnaast het contact met de priester en de ouders intensief zal zijn", vooral de laasten blijken dit bijzonder op prijs te stellen. Meermalen heerst bij hen een zorgvolle verontrusting en de tot nu toe verspreide folders bieden helaas te weinigq concrete informatie. Hier ligt een terrein waar ouders pries ter ^n school elkaar in eensgezind team work kunnen steunen. Sprekend over de samenhang in de salariëring der onderwijzers, zei de heer Knippen o.m.: „iets wat ons bijzonder hoog heeft gezeten is het langdurig wachten op de salarisvoorstellen voor het buitengewoon onderwijs. Reeds lang zijn suggesties ingediend en voortdurend is aangedrongen op behandeling in de commissie van georganiseerd overleg, maar wij wachten nog steeds. Ik wil hier nadrukkelijk de hoop uitspreken, dat het mogelijk zal blijken het over leg spoedig af te ronden, omdat door de onderwijzer hij het BLO, die zich dag in dag uit inzet voor het gehandi capte Nederlandse kind, werkelijk lang genoeg in deze zaak gewacht is. Te betreuren noemde de heer Knippen het ook dat maatregelen tot taakver lichting van de hoofden der scholen nog niet tot enige beslissing hebben geleid ook al heef de onderwijscommissie der Tweede Kamer daarop unaniem aange drongen. Volgens hem voelt het ulo zich voorts, terecht in vele zaken achterge steld bij de overige takken van voortgezet onderwijs. Al te vaak wor den hier gerechtvaardigde wensen met een beroep op gebrek aan financiële ruimte zonder meer afgewezen. „Wij kunnen begrijpen", aldus de heer Knippen, „dat niet alles ineens kan, maar wij zien niet in, dat momenteel gebrek aan financiële ruimte de aanpak van bepaalde problemen behoeft uit te stellen, ook al zou directe realisering niet mogelijk zijn. Mgr. dr. J. A. E. vain Dodewaard, bisschop van Haarlem verzocht de on derwijzers een eigentijds antwoord te geven op de vragen: „waarin bestaat de katholiciteit van de school", en „heeft de katholieke school in onze da gen reden van bestaan? En wel zoda nig, dat als het nodig zou zijn er van de ouders bijdragen en offers ge vraagd zouden kunnen worden om het katholiek onderwijs in stand te houden en goed te laten functioneren?" De bisschop verklaarde dat zijn aan wezigheid op de verbondsvergadering niet slechts een kwestie van represen tatie was, of van belangstelling maar een „teken van de medeverantwoorde lijkheid van de bisschoppen voor het ka tholiek onderwijs. Over het onderwijs zei de bisschop dat hij in de verantwoordelijkheid van de onderwijzers en zij in zijn verant woordelijkheid deelden ,,En als ik in uw midden sta, aldus de bisschop, dan hoor ik stemmen als ,is de katholieke school nog wel nodig" of „is het niet noodzakelijk dat de katholieken, wat hun scholen betreft, uit het isolement treden en voorvechters worden van een natio nale school" of, wat nog verder gaat: „de kerk staat open voor he+ gesprek met andersdenkende christenen". „Wij leven in een tijd van oecume- nisme en deze tijd is zonder twijfel door de H Geest geïnspireerd. Moet ons schoolwezen dan ook niet de conse quenties trekken en minstens met an dere christengroepen samengaan schoolwezen?" „U kent deze geluiden, maar van de andere kant weet u ook. dat de kerk, overal waar zij geplant is, het recht op onderwijs vindiceert, terwijl wij her haaldelijk in de kranten kunnen stoten op berichten omtrent een schoolstrijd, nu hier, dan daar". .,Nu in onze dagen, na de rust sinds 1920, de twijfels opnieuw gaar opkomen, is het onze taak om datgene, wat tien tallen jaren lang zo vanzelfsprekend en juist leek, opnieuw te funderen en wel vooral door argumenten aan te dragen, die de gelovigen van deze tijd aanspre ken". De bisschop vroeg om dit bewijsma teriaal juist uit de kringen van de on derwijzers zelf en dus direct uit de prak^ tijk. Hij vroeg om argumenten die de hedendaagse mens aanspreken. SCHEVENINGEN De Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) n.v. heeft haar meerderheidsbelang in de Vereenigde Vorstenlandsche Cultuur maatschappij n.v. (WC) afgestoten. Een deel van het verkochte aandelen pakket is in handen gekomen van de Zwolsman groep, die thans een belang rijke participatie in de WC heeft. LAGOS In Nigeria, waar van daag voor het eerst federale alge mene verkiezingen zullen worden gehoudenis een uiterst gespannen toestand ontstaan door het besluit van de grote oppositiepartij uit het zuiden, de „United Progressieve Grand Alliance" (UPGA), de ver kiezingen te boycotten. De UPGA wenst uitstel omdat naar haar oor deel de voorwaarden voor vrye en eerlijke verkiezingen ontbreken. Zij riep gisteren de bevolking op, zich achter haar te scharen „om het land te behoeden voor tirannie, despotisme en feodalisme". Het comité voor gezamen lijke actie van de vakbonden, dat meer dan een half miljoen arbeiders vertegen woordigt, heeft een algemene staking uitgeroepen met ingang van gisteren. Het Noordnigeriaanse vakverbond heeft deze staking afgekeurd. Aan de regering was tot dusver de „Nigerian-National Alliance" (NNA) uit het noorden van het land, die een pro- westelijke politiek voert, terwijl de UPGA grotere neutraliteit wenst. Politie en leger zijn in staat van pa raatheid gebracht. Maandagavond joeg de politie in de hoofdstad Lagos een me nigte betogers van de UPGA uiteen, die onder het schreeuwen van leuzen stem bureaus aanviel. Ook elders in het land deden zich ongeregeldheden voor. Te DEN HAAG De Exploitatie Maat schappij Scheveningen (E.M.S.) n.v. deelt mede, dat het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag op basis van „vaste taxatie", inclusief inventaris, in totaal was verzekerd voor een be drag van ruim 8.000.000.-, exclusief de bedrijfsschade die onder een aparte polis is verzekerd. In de balans van de E.M.S. per 31 de cember 1963 is het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, tezamen met de panden Zwarteweg 6, het Odeontheater aan de Herengracht alsmede de bijbe horende terreinen, een totale oppervlak te beslaande van 93 are 61 ca, opgeno men voor de taxatiewaarde per 31 de cember 1963, zijnde een bedrag van 3.000.000,-. Afinko in Oost-Nigeria viel een dode en werden tientallen mensen gewond. De ernstigste politieke crisis in de Nigeriaanse federatie sinds het land in oktober I960 onafhankelijk binnen het Britse gemenebest is, is 't gevolg van de scherpe tegenstelling tussen het noorden van het land, overwegend mohamme- aans en traditionalistisch ingesteld, en het zuiden dat een meer op het „Afri kaanse socialisme" gerichte politiek voorstaat. Ook tegenover elkaar staan de president van de federatie, dr. Azikiwe, die aan de kant van het zuiden staat en ook uitstel van de verkiezingen wenst, en de premier sir Aboebakar Tafawa Balewa, die plaatsvervangend leider is van de regeringspartij NNA en niet van uitstel wil weten. Premier Balewa voerde dinsdag be sprekingen met militaire commandan ten en politieautoriteiten. Na afloop werd meegedeeld dat regelingen zijn getrof fen om de verkiezingen ordelijk te la ten verlopen. De Italiaanse republiek heeft, zoals gemeld, weer een staatshoofd. Op deze foto zien we de minister-presi dent Aldo Moro de nieuw verkozen president Giuseppe Saragat (r.) feli citeren in het Chigipaleis te Rome (Advertentie) (Van onze correspondent) DEN HAAG Hoewel de drukte niet te vergelijken is met de kerstdagen kwa men gisteren bij de wegeninformatie- dienst van de KNAC en ANWB nog 300 a 400 telefoontjes per uur binnen met vragen over de toestand van de wegen. De situatie in het land was er dan ook wel naar. In de zeer noordelijke pro vincies hing een mist die het zicht be perkte tot 50 en 100 meter. In de achter hoek was het iets beter en bedroeg het 50 200 meter. De mist ging gepaard met gladheid. In het westen van het land sneeuwde het af en toe een beetje, wat met name de seeundaii-e wegen glad maakte. In verband met een vlotte beantwoor ding van de gestelde vragen vestigt de wegeninformatiedienst de aandacht op het volgende: Het verdient aanbeveling om korte en zakelijke vragen te stellen Over het algemeen houden de mensen een te lange inleiding. Men hoeft, aldus iemand van de dienst, zich niet be schroomd te voelen om bijvoorbeeld zon der meer te vragen: „Hoe is de weg van Haarlem naar Leiden". Hoe korter de vraag, hoe sneller het antwoord. In de tweede plaats moet het publiek niet te veel verwachten. De dienst weet niet alles en is geen weerstation. Op een vraag hoe die en die weg in Groningen er vanavond uit zal zien moet men het antwoord schuldig blijven. Konstanz 289 1), Rheinfelden 185 6). Ottenheim 220 1). Straatsburg 176 (+6), Maxau 361 (+4), Plochingen 116 (+1), Mannheim 184 (—1), Steinbach 121 2), Mainz 180 (—16). Bingen 116 6), Kaub 120 (—7), Trier 265 (+7), Koblenz 133 (—7), Keulen 87 (—16), Ruhrort 265 10), Lobith 883 10), Nijmegen 675 (—5), Arnhem 710 (—7), Eefde IJsel 256 (—11), Deventer 166 3), Monsin 5468 (—10), Borgharen 3950 (—2), Belfeld 1140 (+32), Grave beneden de sluis 507 (+12). (Van onze correspondent) DEN HAAG Er moet een rechtvaar dig systeem komen dat aan iedere jonge Nederlander, vanuit materieel oogpunt gezien, gelijke studiekansen biedt. Voor zo'n systeem kan o.m. gedacht worden aan een voor ieder gelfik studieloon, dat de kosten van levensonderhoud en stu die dekt. Ook valt te denken aan een progressieve studiekostenvergoeding, die toeneemt naarmate het gezinsinkomen lager is. Welk ssyteem men ook wil han teren, voor alle studenten zullen de se lectie-eisen gelijk moeten zijn. Dit betoogde de heer E. van Steen bergen, tweede voorzitter van de Neder landse onderwijzersvereniging (N.O.V.) gisteren op de algemene vergadering in Scheveningen. De heer Van Steenbergen vond het „zedelijk onrechtvaardig" dat het thans nog steeds zo is, dat de financiële om standigheden der ouders medebepalend zijn voor de studiemogelijkheden der kinderen. „Als we inderdaad menen dat een optimale ontwikkeling van studie talent in onze maatschappij noodzakelijk is, zullen we maatregelen moeten over wegen, die de jeugd en de ouders be schermen tegen de verlokkingen van de BRUSSEL Een Nederlandse schip per is maandag gearresteerd, nadat de Belgische douane aan boord van zijn lichter 6000 kilo boter had ontdekt, die hij uit Nederland naar België wilde smokkelen. De boter werd, bij een controle op de Schelde, gevonden in een geheime berg plaats in het vooronder van de boot. De broer van de uit Nijmegen afkomstige schipper wist te ontkomen. Hij was van boord gegaan om gereedschap te halen om de ruimte, die naar hij verklaarde nog nooit open was geweest, open te breken. Hij had echter nauwelijks een voet aan de wai gezet of hij nam de vlucht. De onder Belgische vlag varen de lichter werd aan de ketting gelegd. DEN HAAG De Tweede Kamerleden mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (VVD) enij de heer Tuijnman (VVD) hebben aan de minister van Landbouw en Visse rij vragen gesteld over de „verontrusten de" artikelen in de pers over de vlees keuring in Nederland, over het in de han del brengen van ongekeurd vlees en over de krengenafslachterijen, die zieke en do de dieren gereedmaken voor de consump tie. Zij willen vernemen of onze vlees keuring werkelijk onvoldoende is, mede in verband met de eisen, welke voor de EEG-landen zullen gesteld worden voor het slachten en of er werkelijk nog maar heel weinig objectieve maatstaven zijn voor de keuring van vlees. LONDEN De Engelse rege ring had geweigerd maandag tot „vierde kerstdag" te verklaren, maar de Britten hebben hem ge woon genomen. Bij honderdduizenden zijn ze eergisteren van het werk weg gebleven, wat krachtige verwij ten in de pers tot gevolg heeft gehad en een verlamming van de handel. Men had de regering om de vierde kerstdag gevraagd ter compensatie van „Boxing Day", een officiële feestdag die dit jaar op zaterdag viel, wanneer toch al niemand werkt. En omdat ze zich door de weigering van de regering genomen voelden, maakten de Engelsen de maandag gewoon tot vierde kerst dag. Londen was daarom een stille stad. De meeste winkels, kantoren en restau rants bleven dicht. De duizenden foren sentreinen van de ondergrondse reden, maar vrijwel niemand maakte er ge bruik van. De arbeid in de havens van Londen, Manchester, Liverpool en Hull lag stil. In de Londense haven lagen ongeveer 140 schepen te wachten op behande ling, maar de 25.000 arbeiders lieten verstek gaan. De beurs, Lloyds verzekeringsmaat schappij en de Engelse bank waren open, maar ze hadden net zo goed ge sloten kunnen blijven. De handel op de effectenbeurs was de flauwste sinds 1957. In het ministerie van verkeer, dat drieduizend ambtenaren telt, waren er „niet meer dan twaalf'. Van de 1400 van financiën waren er maar honderd komen opdagen. Zij werden naar huis gestuurd. De meeste fabrieken in heel Enge land waren gesloten, en de Daily Mail en de Sketch wisten niet waar ze het zoeken moesten van verontwaardiging en walging. Sprekend over het absenteïsme op de ministeries schreef de Daily Mail: „Wat een voorbeeld voor de zetel van de re gering. wat een inspirerend initia tief door het staatsbezit in de strijd om het economisch voortbestaan...." „Wie maalt erom", vervolgde dit blad, „dat scheepvaartmaatschappijen Rotterdam of een andere buitenlandse haven verkiezen? Kerstmis moet er zijn... terwijl de industrie in andere landen, Duitsland en de V.S. inbegre pen, normaal werkte, heerste chaos in het Britse bedrijfsleven. Om heel eer lijk te zijn, het was een betreurens waardig vertoon van „half-time Bri tain". De Sketch meende dat een kerstva kantie van drie dagen lang genoeg moest zijn voor een land dat probeert uit een economisch slop te geraken. Beide kranten herinnerden aan wat premier Harold Wilson heeft gezegd: dat de economische crisis „in de geest van Duinkerken" moet worden over wonnen. Die geest was hier ver te zoeken, schreven deze bladen. 'materialistische maatschappij", aldus de heer Van Steenbergen. Hij meende dat een en ander een kwestie is van „poli tieke wil" en dat de kwestie van de ma teriële steun theoretisch verder niet zo moeilijk is. De heer Van Steenbergen achtte ook de uitbreiding van research en de verbetering van opleiding en na scholing der leerkrachten gebiedende eisen voor het onderwijs. De heer Van Steenbergen betreurde het dat volgens staatssecretaris Gros heide (O. K. en W.) een eerste aanzet voor een reorganisatie van het lager on derwijs op korte termijn niet verwacht kan worden, omdat de voorbereiding van een nieuwe leerplichtwet en de in voering van de mammoetwet het wet gevend vermogen van het departement vrijwel uitputten. Hier wreekt zich vol gens de heer v. Steenbergen het feit, dat het centrale onderwijsbeleid „te eenzij dig administratief, financieel en juri disch gericht is". „Waar is de onderwijs kundige afdeling van het ministerie?", zo vroeg de heer Van Steenbergen. Hij betoogde voorts dat men onder de mammoetwet via het lokaal en regionaal onderwijsbeleid veel zal kunnen doen voor het scheppen van optimale ontwik kelingskansen. Steeds zal daarbij echter volgens spreker voor ogen moeten wor den gehouden dat de mammoetwet geen eindpunt mag zijn, maar het startpunt voor een nieuwe ontwikkeling zal moe ten betekenen. PARIJS De Franse regering heeft dinsdag een verdere verlaging van 10 procent met ingang van 1 januari 1965 aangekondigd van de douanetarieven op de invoer uit alle EEG-landen. Het in 1957 gesloten verdrag van Rome voorziet in de afschaffing van alle in voerrechten tussen de zes landen vóór 1970. De gemeenschap is reeds twee jaar voor op haar oorspronkelijke tijdschema. (Advertentie) op Toastjes Vanavond IN TOMATENSAUS MAKREEL NATUREL Van de elders in de koerslijst vermelde fondsen, welke de laatste t(jd ter beurze van Amsterdam in het licht der belangstelling hebben gestaan, geven wfj een kort over zicht van de gang van zaken in de afgelopen paar maanden. In de mededeling over de gang van zaken in het derde kwartaal valt op te merken, dat de resultaten over dit tijd vak tegen zijn gevallen. De winst ver toonde in het derde kwartaal een daling van 5,3 procent. In het tweede kwar taal steeg de winst nog met 2 procent en in het eerste kwaraal nog met 5 procent. Verder heeft de maatschappij kortgeleden aangekondigd, dat de opslag capaciteit van Shell in Europoort met 420.000 kubieke meter zal worden uitge breid tot 1.250.000 kubieke meter. Dividend: over het boekjaar 1962-63 werd een onveranderd dividend uitge keerd van 31,25 procent plus een agio- bonus van 20 procent. Het concern zal een onveranderd in terimdividend uitkeren van 6 procent. De nettowinst steeg in het derde kwar taal met ongeveer 6 pet en de omzet bleek 9 pet hoger uit te zijn gekomen dan de overeenkomsige periode van het vorige jaar. De huidige liquide positie wordt als bevredigend gekenmerkt. Een emissie op korte termijn is beslist niet te verwachen. Het bestuur verwacht dat de omzet over het lopende boekjaar zal stijgen tot boven de f 7 miljard. Over de per soneelssterkte kan nog worden opgev- merkt dat aan het einde van dit jaar de 250.000e werknemer wordt verwacht. Dividend: over 1963 werd een onveran derd dividend van 16 pet en 5 pet in aandelen uit de agioreserve uitgekeerd. In de eerste 9 maanden van dit jaar heeft Unilever ltd beter gewerkt dan Unilever n.v., hoewel laatstgenoemde groep ook beslist niet ontevreden mag zijn. Afgewacht zal nog moeten worden hoe het jaar als geheel zal uitvallen aangezien het vierde kwartaal 1963 voor limited een aanzienlijke winstdaling te zien heeft gegeven. Unifever Indonesië niet" zal worden overgenomen. Dividend: over 1963 werd een dividend Va" ',9 'i2' pct uitgekeerd, alsmede een 33 1/3 bonus. de valreep werd nog bericht, dat door de staat A.K.U. AKU heeft een onveranderd interim dividend aangekondigd van 4 pct. Het bestuur verwacht dat de winst over het vierde kwartaal gelijk zal zijn aan dat van het derde kwartaal. Over de eerste drie kwartalen is de winst ten opzichte van het vorige jaar gestegen met 15 pct. In het derde kwartaal bedroeg de om- zetstlgiiig 20,7 pct en was de winst 13,7 pct. hoger. AKU en General Electric hebben on- lang3 een nieuwe n.v. opgericht onder de naam n.v. Polychemie AKU-GE. In totaal 60 pct van de aandelen zijn in be zit van General Electric, terwijl AKU voor 40 pct in het aandelenkapitaal deel neemt. Deze nieuwe vennootschap heeft ten doel een nieuw soort plastic te ont werpen Het is 'n thermoplastische kunst stof en heet polyphenyleenoxyde, kort weg genaamd PPO. Dividend: over 1963 werd een onver anderd dividend uitbetaald van 17 pct. Daarbij zal echter nog 5 pct in aande len uit de agioreserve worden uitgekeerd Hoogovens zal evenals Breedband een onveranderd interimdividend uitkeren van 6. pct. In het derde kwartaal werd ondanks 'n omzetstijging van 8 pct een lagere brutowinst geboekt. Hoogovens deed vooral van zich spre ken bij de aankondiging van de oven- name van Demka en Lohuizen. Het laat ste kwartaal zal niet ongunstig uitval len. aangezien medio november alle vfif hoogovens tegelijk in werking waren. De gunstige invloed hiervan zal echter voor al de cfifers in het eerste kwartaal van 1965 beïnvloeden. Dividend: over 1963 werd een onveran derd dividend van 20 pct uitgekeerd.

de Stem | 1964 | | pagina 7