DOIEES BIJ EEN AFSCHEID „Wij hoorden Uw „stem vaak met instemming BEELDEN we 1:1 gt graag DRUKKE RECEPTIE IN MERULA Zilveren V.V.V.-penning voor de heer Bruna RUCTEUB Oosterhout kwam met mand vol iR ken Kruik „Zwaar uur" HONDERDEN HANDEN „Toch mooi" (wieg van de krant) Priester gaat uit protest in ballingschap Sank N.V. hbank ■edietbank N.V. jank N.V. lie Industrie Roosendaal Benoeming raadsheer in Bossche Hof U bent de eerste journalist die haar krijgt VERDACHTE VAN LANDVERRAAD VOOR RECHTBANK DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 IdONDERDAG31 deceaa- (esloten zijn. Jty - Wodka - Gin - llare - Brandewijn - Champagne - Likeu- andse. |isaert) Charles Heirman de de service-ver- plealers en dealer- de toepassing van er. de leeftijd van on- ig hebben genoten, Donsdiploma en eni- is voorts een goede ede een goede mon vaardigheid vereist. 'gezeld van een re- leling Personeelsza - Vervolg van pag. 3 Is er behoefte aan Geheel met ECHTE (geen imitatie dus) wacht weelderig gevoerd. :htig soepel kwaliteits- r. Dikke, oer-solide rub- profielzool. Volkomen be- d tegen alle nukken en tn van ons klimaat. -- de af- (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Wij waarderen u als een voorbeeldig vaderlander, een respectabel mens en een hooggeacht journalist!" Met die woorden nam gistermiddag de burgemeester van Breda, dr. R. M. A. A. Geuljans afscheid van de hoofdredacteur van „Dagblad de Stem", de heer Jan J. H. A. Bruna. tijdens diens druk bezochte rcqeptie in Huize Merula. Uit het hele land zijn vele honderden naar de Baroniestad gekomen om de scheidende hoofdredacteur en diens opvolger, de heer Loek Leyen- dekker de hand te drukken. De heer Bruna, die geflankeerd werd door zijn echtgenote en beide zoons, heeft gisteren meer vrienden, kennissen en relaties ontmoet dan op welke ande re dag van zijn drukke leven ook. Hij moet zich gevoeld hebben als de hoofd persoon in een aflevering van het ra dio- en televisieprogramma „Dit is Uw (journalistieke) leven". Er werden ook stapels telegrammen aangedragen, on der andere van de minister-president mr. V. Marijnen. Onder de aanwezigen, die zich geani meerd door de zalen bewogen, bevon den zich de commissaris van de konin gin in de provincie Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann. en diens echtgeno te, vele hoofdredacteuren en collega's in de journalistiek, militaire en geeste lijke gezagsdragers, en tal van burge meesters en andere autoriteiten uit Bra bant en Zeeland. Burgemeester Geuljans was de eerste die de heer Bruna de hand drukte. „U hebt de noden en problemen van stad en streek becommentarieerd en in per spectief geplaatst" zei hij. „U hebt dat gedaan met een eigen visie en eigen verantwoordelijkheid. U hebt daarbij de overheid niet altijd gespaard". „Maar", zo vervolgde dr. Geuljans, „het sombere geluid van Dagblad De Stem en met name van Uw stem heb ben wij vaak met instemming verno men". Hij roemde het talent en de toe wijding waarmee hoofdredacteur Bruna de pen zoveel jaren gehanteerd heeft. ,.In zeer moeilijke uren hebt u zich bovendien 'n groot vaderland getoond", aldus de burgemeester, die eraan her innerde dat de heer Bruna in de oor logsjaren zeventien maanden als gijze laar in St.-Michielsgestel gezeten heeft. „Zo hebt u waar gemaakt wat u in rustiger uren hebt neergeschreven". Burgemeester Geuljans zei thans niet in staat te zijn woorden met tastbare zaken te illustreren. Hij besloot zijn kf/oAchtige toespraak aldus: „Wij leven van harte met u mee vandaag en dan ken u voor uw prachtige arbeid". een prettige werk- oor wie nog studeert, mogelijkheden, mondeling of schrif- „Ik zit liever achter een stuk papier, met een pen in de hand", zo verzuchtte de heer Bruna toen hij na de rij spre kers achter het katheder moest plaats nemen om hen allen te danken. „Spreken ligt mij niet zo goed, en spreken voor een menigte is nog moeilijker. Dit is dus wel een zwaar uur voor mij." Niettemin bouwde hij a l'improviste een speech op die de volle zaal stil maak te, en af en toe deed glimlachen. Want het was treffend Jan Bruna, die hier aan het woord was. „Ik weeg de woorden die hier vanmor gen vielen, zwaar", zei hij, „want ik weet dat ze vanuit een hartelijke, oprechte ge negenheid komen en ik ben u daar zeer dankbaar voor. Het is moeilijk daaraan uiting te geven, het is me op dit moment allemaal te veel, het hart is boordevol". De heer Bruna zei dit vooral een moeilijk uur te vinden omdat het voor hem het afscheid betekent van de actie ve journalistiek, waarin hij 47 jaar werk zaam is geweest en waarin hij veel men sen heeft ontmoet en van veel mensen heeft geleerd. Dr C. N. M. Kortmann commissaris der koningin in Noord-Brabant, en zijn echtge note drukken de heer en mevrouw Bruna tijdens de receptie in Merula de hand. DEN HAAG - Bij K. B. is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's- Hertogenboschi mr, M. P. J. A. Cre- merSy thans rechter en dQ «wndise- mentsrechtbaak to Arohe^ „Vooral van mijn vader heb ik veel mogen leren. Hij was predikant, een do mineeszoon en domineeskleinzoon, die een andere weg koos uit overtuiging. Hij heeft bij ons al de oecumene aangekweekt toen dat woord nog niet eens bekend was. Hij heeft ons geleerd mild te zijn jegens andere mensen, andere meningen." Vervolgens deed de scheidende hoofd redacteur enkele grepen in een rijk ver leden, in „het rijke roomse leven", waarin veel was, waarvoor wij, aldus de heer Bruna, waardering moeten hebben. „We mogen dankbaar zijn voor die tijd". Hy herinnerde aan de weerstanden die (de „rooie") „Morgen" opriep, aan de onstuimige tyd van „De Nieuwe Eeuw' bladen, waaraan hy in zyn vroegste jour nalistieke jaren meewerkte. Hij haalde namen op van mannen, die daar de koers zengaven, een non-conformistische koers „We hadden en hebben de non-confor misten nodig', aldus de heer Bruna. Door dr. v.d. Poel was hij, vertelde hij, bij Neerlandia gekomen „en hij heeft mij geleerd toch fanatiek te kunnen zijn voor bepaalde zaken, vooral voor Brabant, voor het zuiden" Hij herinnerde ook aan de heer F. Herold. „die niet altijd door iedereen begrepen is". Hij merkte op, dat de Neerlandia-familie aan „de oude heer Herold" veel verschuldigd is en dat men hem niet mag vergeten. Ook aan de heer Van Schijndel her innerde hij „de eeuwige padvinder", die in de vreemde en roerige tijd kort na de bevrijding altijd de kronkelpaden wist te vinden, waarlangs bereikt kon worden wat de jonge krant nodig had. In bewogen woorden riep hij ook de herinnering wakker aan de vorig jaar overleden heer Brader. „Wij zien hem nog altijd dicht bij ons", aldus de heer Bruna „Wat hij voor het bedrijf is geweest, is iets geweldigs". (Van een onzer verslaggevers) BREDA De scheidend*? hoofd redacteur van het Dagblad de Stem, de heer J. J. H. A. Bruna, is gistermiddag begiftigd met de zil veren erepenning van de streek- VVV „De Baronie". De penning werd hem overhandigd door de VVV-voorzitter mr. E. L. H. M. van Mierlo, gesecondeerd door de di recteur van de VVV, de heer G. L. W. Sliepen. Een en ander geschied de tijdens de afscheidsreceptie die de heer Bruna gistermiddag in Huize Merula gehouden heeft Mr. Van Mierlo heeft de onderschei ding met vriendelijke woorden nog meer glans gegeven dan zij krachtens zich zelf al heeft „Het vreemdelingenver keer en de VW heeft de laatste jaren zo'n geweldige vlucht genomen, mede dank zij uw artikelen en uw welversne den pen," merkte hij op. „Wij zijn niet royaal met deze pen ningen," zei hij verder. „Wij kennen deze onderscheiding aan u toe om uw persoon te eren en in u de hele pers. U bant de eerste journalist die deze penning gekregen heeft", aldus de heer Van Mierlo, „Wij hopen" zei hij, „dat deze zilveren erepenning ten huize Bruna een voortdurende herinnering mag zijn aan het vele werk dat u voor stad en gewest gedaan hebt." Hij prees de grote eruditie van de scheidende hoofdredacteur. „Het is voor ons onmogelijk om alle facetten van uw ambt te belichten. Een man als u moet zijn licht laten schijnen over alle dingen van het dagelijkse leven. Dat is geen gemakkelijke taak, maar u hebt er zich voortreffelijk van gekweten," meende hij. OP DE FOTO Mr. E. van Mierlo en de heer G. Sliepen bieden de vertrekkende hoofdredacteur de zilveren erepenning van de V.V.V. De Baronie aan „Juist in deze dagen zie ik dit alles aan mij voorbijtrekken. En dan is af scheid nemen toch wel mooi. Ik heb zoveel hartelijkheid ondervonden." Hy vergat ook niet „het personeel dat niet in de registers staat", de vrouwen van de medewerkers, in de eerste plaats die van zijn journalisten. „Zy weten van de eenzame avonden, van de verstoorde vakanties, van de mislukte uitgaans- en visite-avonden", aldus de heer Bruna, die daarby volop uit eigen ervaring sprak. „Want toen mijn eerste zoon zich aankondigde, te vroeg, moet ik tot mijn vrouw het klassieke woord gesproken hebben: dat kan niet, want ik moet naar de krant", aldus de heer Bruna. „Ik moet naar de krant", zeggen veel journalisten tot hun vrouwen',' merkte hij op. „en die vrouwen dra gen dit als mannen." Hij prees zijn opvolger, de heer L. Leyendekker, gelukkig dat hij in een ge meenschap zoals Dagblad De Stem is, mag binnenstappen. „Geef hem uw ver trouwen", pleitte de heer Bruna, „het is aan hem goed besteed." Met de beste wensen voor de gehele! krantegemeenschap besloot hij zijn af-1 scheidswoord, een oud maar in dit ver band zeer toepasselijk cliché citerend: „Ik bi-eek wel af met de pen, maar niet met het hart." (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester dr. ia. M. A. A. Geul jans. wethouder J. A. Meijs, wet houder J. Vermeulen en wethou der mr. K. AM, Bastiaensen (van links naar rechts) vertegenwoor digden het gemeentebestuur van Breda ter receptie. LOS ANGELES De vijftigjarige r.-k. geestelijke John Coffield van het bisdom Los Angeles heeft op een pers conferentie meegedeeld dat hij vrij willig „in ballingschap" gaat in Chica go, uit protest tegen de orders van zijn bisschop, James Francis kardinaal Mc Intyre, om niet over de rassenkwestie te spreken. In juni publiceerde een andere ka tholieke priester in genoemd diocees, William Dubuay, een brief die hij aan Paus Paulus had gezonden en waarin hij om overplaatsing van kardinaal Mc hem te passief bleef inzake de rassen- Intyre verzocht, omdat deze volgens kwestie. Deze priester werd later uit zijn neger-parochie overgeplaatst naar een overwegend blanke parochie. Volgens het bureau van de kardinaal had Coffield toestemming gekregen om college te lopen aan de universiteit van Chicago. Er was geen disciplinaire maatregel tegen hem genomen. Verder werd in deze verklaring gezegd dat de katholieke geestelijkheid en de leken het eens blijven in hun steun voor de gedachte der rassengelijkheid. BREDA Tydens de receptie die de heer J- J. H. A. Bruna gister middag bij gelegenheid van zyn af scheid als hoofdredacteur van Dag blad de Stem gehouden heeft, heb ben de Oosterhoutenaren voor een spektakelstukje gezorgd. Klokslag drie uur marcheerden twee majoret tes van de drumband „Excelsior" de zalen van Huize Merula binnen. Zy torsten op een draagbaar een reus achtige mand gevuld met het goede der aarde, naar de eisen des tyds in blik en glas verpakt, uiteraard. De inhoud varieerde van ananas uit Californië tot fonkelende cognac uit Frankrijk. „Eerst eten, zeggen ze in Ooster hout," merkte de heer Leo Wellens heel toepasselijk op. Samen met de heer J. van Bekhoven bood hij het cadeau aan namens alle Oosterhoutse verenigingen. „U hebt ons met de krant geholpen bij de opbouw van het organisatieMeven. Wij danken u voor alles wat u met uw stem voor ons gedaan hebt. Dat u ons gesteund hebt heeft ons veel deugd gedaan, juist omdat de wieg van uw krant in Oosterhout gestaan heeft De Ooserhoutenaren hebben het niet bij lekkernijen gelaten. Leo Wellens die een beetje uit zyn doen was naar enkele versprekingen te oordelen overhandigde de heer Bruna ook een schilderij van de Oos terhoutse toren. „Voedsel voor de geest", zei hij, toen hij de heer Bruna tenslotte een boekenbon ten geschen ke gaf. Hij richtte zich ook tot de nieuwe hoofdredacteur, de heer L. Leyen dekker en diens echtgenote, die zich metterwoon in Oosterhout gevestigd hebben. „Ik hoop" aldus de heer Wellens, „dat de belangstelling die de krant aan de Oosterhoutse ge meenschap besteed heeft, ook onder uw bewind bestendigd moge blijven." Foto: de heer Wellens biedt de heer Bruna het Oosterhoutse ca deau aan Mr. P. van Boven, voorzitter van in gesprek met een onzer redac- het Katholiek Werkgeversverbond, teuren Namens de raad van commissa rissen voerde de heer W, van Gor- cum het woordHij las tevens de toespraak voor van de vice-presi dent van de raad van commissa rissen, mr. J. H. Jacobs, die we gens ziekte verhinderd was. Spre ker bood de heer Bruna een ge schenk onder couvert aan Onder de vele gasten die ter burgemeester van Rijsbergendie receptie verschenen was ook op deze foto de heer Bruna de mr. J. J. G. H. Raaymakershand drukt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vrijdag 29 januari zal een 57-jarige glasschilder uit Den Haag voor de bijzondere strafkamer van de Haagse Rechtbank terechtstaan op be schuldiging van verraad in de oorlog. Volgens de tenlastelegging zou verdachte in het tijdvak van 15 mei 1940 tot okto ber 1940 terwijl Nederland in oorlog was met Duitsland aan de geheime staatspo litie, de S.D. of aan een voor de vijand werkende Nederlandse instantie hebben verraden, dat E. Th. J. barones van Heemstra regelend en bemiddelend werk zaam was voor het uitwijken van Ne derlandse onderdanen naar Engeland. In overleg met de S.D. deed hij zidh als goed Nederlander voor bij de barones. Hij had ook kennis gemaakt met de he ren H. P. de Raaf en H. W. Guyt. Bij een bespreking met barones van Heem stra vertelde hij behulpzaam, te willen zijn bij het overbrengen van beide ge noemde heren naar Engeland. De baro nes zou in Den Haag bÜjven. Op 23 ok tober zouden zij dan aanwezig moeten zijn bij een spoorwegviaduct te Den Haag, waar hij met een auto zou zijn om hen naar Den Hoef bij Nijkerk te bren gen. In de buurt zou daar een vliegtuig landen, hetgeen door hem zou worden geregeld. Toen op 23 oktober de drie personen per auto, bestuurd door ver dachte, op weg naar Den Hoef waren, werden zij door de S.D. gearresteerd. De behandeling van deze zaak is nu pas mo gelijk, omdat de verdachte in het buiten land vertoefde en bij diens terugkeer pas werd gearresteerd. Hij is later op vrije voeten gesteld.

de Stem | 1964 | | pagina 5