Krante-gemeenschap tot hoofdredacteur Bruna: Op uw kompas verder e fruittelers uit iiiwboiid N.C.B. hodevoor Izakelijk Als wijs man signaleerde U, maar U kwetste nooit Vier deugden Evenwicht Vraagteken „Blijf komen" Stijl en mens Ooms nieuwe wr van het legijnhof voor KOB OOGWATER Vandaag Morgen fn onzer verslaggevers) Op maandag 4 januari a.s. Pays-Bas te Terneuzen de lind van de Tuinbouwbond Ib vergaderen. Deze vergade- lior een groot gedeelte wor- Jl az<n de besprekingen om. (uittreden van de fruittelers l,i; de afdeling fruitteelt van (onlangs opgeheven. blers zullen nu lid kunnen de Nederlandse Fruittelers (NFO) waarmee NCB nau- lerking zal gaan betrachten. I overigens een pas opgerichte Ie nu al in een grote behoefte Irzien. Tijdens de vergadering chillende NCB-hoofdbestuurs- hzettingen over de nieuwe or- kuden. Voor het overige om- Ida voor de vergadering enke- lelijke punten. |Vet heeft de zeereerwaarde J. Ooms benoemd tot pas- liet Begijnhof in Breda, waar jtetel van het instituut Milieu- zal worden gevesigd. Pas- blijft leider van het Milieu- Deze benoeming gaat op 1 Adrianus Johannes Ooms is I Steenbergen op 18 februari 'erd priester gewijd op 15 juni ■noemd tot assistent te Groede Inber 1946. Op 11 april 1951 Kapelaan te Breda (O.L.Vrouw lllerheiligste Rozenkrans). De lielastte hem met de leiding Jtituut Milieu-apostolaat in het leda op 12 augusus 1963. (afgestemd op de opvoeding) eenheid in zijn geheel. Ten m het memoriseren zei pater >el, dat gedacht wordt aan het van een geïllustreerd boekje teksten. nk vervolgens aandacht aan de it van de katechese, aan de a de priester in dit onderwijs samenwerking met de ouders, de Poel constateerde, dat het issen priesters en onderwijzers oegenomen en dat noemde hij winstpunt. Met betrekking tot werking met de ouders toon- h voorstander voor het houden vonden, gespreksgroepen en de n les mee te laten maken. „De immers méér dan geen hulp gezin", aldus pater van de bestrijkt weliswaar een geheel •ensterrein en heeft een eigen irdelijkheid. nieuwe opzet gaan we uit van ind nodig heeft en het onder- ook in de katechese moeten eunen op evaring". donderdag 31 dec. te Hans- 1.20 en 13.34; Terneuzen 0.47 en Vlissingen 0.19 en 12.33 uur; ge 2 02 en 14.16 uur. ZEN 20 u. James Bond 007 contra dr. TRG 20 u. Wie past er op de winkel. .ANDKERKJE erk: 19 u. Interkerkelijke Oude- enst. Vilder: 19.30 u. kaartensehifting CUT lijs; 18 u.: schieting DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 „WIJ ZIEN U NIET GRAAG VERTREKKEN Dr. H. J. A. Hermens president directeur van de N.V. Uitgevers maatschappij Neerlandia - bracht de scheidende hoofdredacteur dank voor de wijze, waarop hij zijn taak als voorlichter heeft vervuld. De opiniërende functie van de krant heeft de heer Bruna speciaal tot uitdrukking gebracht in zijn bekende, korte en bondige commentaren in de laatste kolom van pagina 3. Als blijk van waardering bood dr. Hermens hoofdredacteur Bruna twee fraaie boekwerken aan: Histoire de la France" (van André Mauroisen „Griekenland en Rome" (samengesteld door Mi chael Grant). In de hal van café-restaurant 't Zuid verwelkomde directeur drs. Harkx de familie Bruna, en bood mevrouw M. Bruna-Weytens een fleurig boeket bloemen aan. Op de foto v.l.n.r. hoofdredacteur J. J. Hm A. Bruna, de oudste zoon Geert, mevrouw Bruna, achter haar (met bril) de jongste zoon Maarten en geheel rechts drs. W. A. J. M. Harkx. De komende en gaande man: De nieuwe hoofdredacteur van het Dagblad De Stem, L. Leyendekker (rechts op de foto) die per 1 ja nuari 1965 zijn functie aanvaardt geeft zijn voorganger, de heer Bruna, de hand tijdens de af scheidsreceptie in café-restaurant 't Zuid. (Van onze verslaggevers) BREDA Niet met grote, maar met hartelijke woorden heeft gisteren een krantegemeenschap afscheid genomen van haar hoofdredacteur. Jan Bruna, 68 jaar, verlaat de redactionele commandobrug en dat is voor Dag blad De Stem niet minder dan een ingrijpende operatie. Met het afscheid van Bruna is een eind gekomen aan een tijdperk, niet alleen voor onze krant, maar ook in breder journalistiek opzicht. Daarvan getuigden de meeste van de toespraken die de scheidende hoofdredacteur gisteren in de bovenzaal van 't Zuid, waar hij, zijn vrouw en beide zoons in een bijeenkomst van het voltallige personeel werden ontvangen. Behalve de medewerkers van Dagblad De Stem waren daarbij tegenwoordig commissarissen en hoofddirectie van N.V. Uitgeversmaatschappij Neerlandia directeuren en hoofdredacteuren van de zusterbladen „De Nieuwe Limburger" uit Maastricht en „Het Centrum" uit Utrecht", en veregenwoordigers van de Pers Unie, de katholieke regionale bladen waarmee Dagblad De Stem sinds een half jaar een innige redactionele samenwerking effectueert. Het gezin Bruna en de gasten werden verwelkomd door de directeur van ons blad, drs. W. A. J. M. Harkx, die en kele vooraanstaande genodigden moest verontschuldigen: mr. E. Sassen, presi dent-commissaris van Neerlandia, mr. H. W. de Vink, vice-president, en mr. J. H Jacobs, gedelegeerd commissa' ris, moesten tot hun spijt bericht van verhindering zenden. ,,Dit is voor u geen uur der beproe ving", aldus richtte drs. Harkx zich tot de heer Bruna, „maar wij hopen dat het een onvergetelijke dag voor u moge wor den, temidden van vrienden". De gedelegeerd commissaris mr. Ja cobs, die namens het college van com missarissen van de N.V. Uitgeversmaat schappij Neerlandia het woord zou voe ren, bleek door ziekte verhinderd te zijn. Zijn woorden werden uitgesproken door de heer W. van Gorcum, die vooraf uit eigen ervaring vaststelde, dat de naam Bruna in de Neerlandiafamilie een be grip is geworden. Hóe Bruna in de Neerlandia-familie een begrip is bleek uit de woorden van mr. Jacobs, die allereerst vaststelde, dat deze afscheidsdag een dag van vreug de over hetgeen bereikt werd en van spijt over wat niet voltooid 'kon worden zeker geen uitvinding van de scheidende was. Maar namens de commissarissen zei hij deze unieke kans gaarne aangegrepen te hebben om het zijne te zeggen over Bruna's werk als hoofdredacteur en over zijn verhouding tot zijn teamgenoten. Hij tekende daarbij Bruna als de man met twee eigenschappen van hoog gehalte voor een journalist: paraatheid en wel willendheid, welke eigenschappen door een duurzam bijregelend verstand en de In een geestige speech nam dr. H. M. Houben, voorzitter van het be stuur van de stichting De Stem, tevens namens de heer A. J, van Putte voorzitter van de redactie raad) y,voorlopig" afscheid van de heer Brunadie hij typeerde met de uitspraak: Le style c'est Vhomme même". mildheid van hart behoed werden voor het ombuigen naar fanatisme. Mr. Jacobs beschreef de passie die Bru na naar de journalistiek heeft doordron gen en doorgaande op een bekend ada gium van de heer Bruna zelf dat journalisten niet gemaakt worden maar geboren, stelde hij vast dat Bruna dan als hoofdredacteur geboren moet zijn. Hij getuigde van het respect dat de raad van commissarissen voor de schei dende heeft en roemde nadrukkelijk diens eenvoud, bescheidenheid, dienst baarheid en trouw, vier deugden, aldus mr. Jacobs, die zich moeilijk verdragen met de statusmanie, die de huidige tijd zo veelvuldig te zien. geeft. „Uw voorbeeld in deze", aldus mr. Jacobs, „laat gü ons niet tevergeefs ach ter. Wij beloven u bjj dit afscheid ten teken van onze erkentelijkheid volgens uw kompas verder te werken". Namens de raad van commissarissen bood de heer van Gorcum de heer Bruna een geschenk onder couvert aan. Dr. H. J. A. Hermens, president-direc teur van Neerlandia schilderde als volgen de spreker wat Bruna voor de krant heeft betekend. Hij herinnerde aan de dag waarop de scheidende hoofdredacteur zijn zilveren jubileum bij de maat schappij vierde, bij welke gelegenheid de heer Hermens tot zijn vreugde kon be kendmaken dat de heer Bruna nog en kele jaren de redactionele leiding van de krant wilde blijven voeren. Thans, drie jaar later, heeft Bruna de wens te kennen gegeven zijn taak te willen overdragen aan een jongere col lega en bij dat besluit hebben commis sarissen en hoofddirectie zich moeten neerleggen. De heer Hermens schilderde in het kort hoe bewogen juist de laatste jaren voor de krant en voor zijn mensen zijn ge weest. De president-directeur dachi daarbij vooral aan het overlijden van de heer E. H. B. Brader, met wie de heer Bruna zoveel jaren in goede harmonie grote eensgezindheid en hechte vriend schap heeft samengewerkt. De gelegen heid die deze dag biedt, aldus de heer Hermens, doet ons een ogenblik stilstaan bij de nagedachtenis van de heer Brader maar ook wanneer men stilstaat bij dc betekenis van de maatschappij, moet de naam van directeur Brader telkens ge noemd worden. Mèt de hoofdredacteur vormde hij eer team dat alle begrip voor eikaars taai: en verantwoordelijkheid had en dat d< overtuiging bezat dat alleen eensgezind heid tot goede resultaten kan leiden. De vruchten daarvan zijn niet alleer het groeiende aantal abonnees maar ook de goede geest die op de krant heerst aldus dr. Hermens. Hij memoreerde de in de afgelopen jaren tot stand gekomen verbeteringen en uit breiding binnen het bedrijf en ook ir de journalistieke projecten die gegroeic zijn. Tot het realsieren van de samen werking tussen zes bladen in de Per< Unie heeft de heer Bruna met kennis ervaring en met de wijsheid van zijr jaren daadwerkelijk bijgedragen. Zijn be- langstelling voor dit en andere grolt journalistieke projecten kwam niet alleer voort uit zijn sterk besef van plicht er verantwoordelijkheid, aldus de heer Her mens, maar vooral uit zijn verlangen d( krant beter en aantrekkelijker te maken U vatte uw taak als voorlichter niet gemakkelijk op. Zelfs de kleinste de tails hadden uw aandacht en zorg. Voorop stelde u dat uw krant oprecht moest zijn, in kleine en in grote zaken- En dagelijks getuigde u van die op rechtheid in de laatste kolom van pa gina drie, in uw commentaren, kort en bondig. Die commentaren waren ken merkend voor uw persoonlijkheid. U zei nooit meer dan noodzakelijk ge zegd moest worden. U toonde begrip voor alle kanten van een probleem. Als een wijs man signaleerde u, maar kwetste nooit een tegenstander in zijn mening. U manifesteerde zich in die laatste kolom van pagina drie als een filosoof, die de betrekkelijkheid van alle dingen inziet", aldus dr. Hermens. De president-directeur releveerde dt onverstoorbaarheid waarmee de heei Bruna kon doorwerken, het evenwichi dat hem kenmerkte en dat hem tot een zo uitstekend leider van een(van naturt woelige) redactie maakte. De goede ver standhouding die liet kenmerk van de redactie van Dagblad De Stem is. aldus dr. Hermens, is het resultaat van de lei ding van de heer Bruna. Het merkwaar dige daarvan is misschien juist wel dat die lefding altijd zo geruisloos, met zo veel tact en met begrip voor de emoties van jonge mensen is gegeven, zei de heer Hermens. „Mijnheer Bruna, de maatschappij ïiet u node vertrekken. En wanneer ik daar van op dit moment getuig, dan ligt hierin besloten de dankbaarheid die wij voelen voor het werk dat u 28 jaar lang in het belang van de maatschappij hebt verricht en waarvan de betekenis nauwelijks is te overzien en nauwelijks is te schatten Het grootste geschenk hebt u uzelf ge geven. U kunt terugblikken op een leven waarin u met uw talenten hebt gewoe kerd. U laat een gezonde, krachtige Stem voor uw opvolger achter. De herinne ring aan het feit dat uw werken en zor gen succes hebben opgeleverd, zal voor u belangrijker zijn dan de vele woorden die vandaag tot u worden gesproken", zo besloot de neer Hermens ziin toe spraak. Met zijn wensen voor nog vele gelukkige jaren bood de president directeur de heer Bruna twee „turven" aan. historische boeken, t.w, Histoire de la France, van André Maurois, en „Grieken land en Rome" van Michael Grant. De heer A. v. d. Made, namens de Ondernemingsraad sprekend, wees erop dat dit instituut in het Nederlandse be drijfsleven mede tot stand is gekomen dank zij de hoofdredacteuren, die pleit bezorgers zijn geweest voor de democra tisering van de samenleving. Voor de meeste mensen in het bedrijf, buiten de redactie, was de hoofdredacteurskamer onbetreden domein, en de figuur van de hoofdredacteur zelf, vooral voor de nieuwkomers, vaak een vraagteken. Maar al wist ieder van hen misschien niet precies hoe, hij besefte wel dat de hoofd redacteur een zeer belangrijk man is, die het bestaan van de krant mede in de hand heeft. „U was wel eens boos, maar we weten allemaal dat u er dan reden toe had, en we weten ook dat uw boosheid nooit te gen iemand persoonlijk gericht was", al dus de heer v. d. Made, die tenslotte na mens het gehele personeel uiting gaf aan de dankbaarheid die het jegens de schei dende hoofdredacteur verschuldigd is. Hij bood zowel namens de technische dienst als namens de administratieve sec tor cadeaus onder couvert aan. Namens de redactie sprak de heer J. Verdiesen, redactiechef, de scheidende hoofdredacteur toe. Wij Nederlanders, zei hij, hebben een beetje moeite met het verschil tussen sentiment en sentimen taliteit: als we in het openbaar een paar dingen willen zeggen die uit het hart komen, zijn we daar gewoonlijk als de dood voor. Vandaar dat we in het Frans zeggen dat vertrekken een klein beetje sterven is. Maar zonder omhaal en in het Nederlands wilde hij de heer Bruna toch zeggen dat de redactie hem niet graag ziet weggaan. „Bruha was de jcrant en de De directeur van het Dagblad De Stem, drs. W. A. J. M. Harkx, sprak in de feestelijk met bloemen versierde bovenzaal van café-res taurant 't Zuid een welkomst woord tot de heer en mevrouw Bruna en hun beide zoons, de vele gasten en talrijke personeelsleden van het Dagblad De Stem. De vele gasten luisterden aan dachtig naar de welgekozen en Imponerende afscheidswoorden van hoofdredacteur J. Bruna. „Bruna was de krant. En de krant was „Bruna". Dit waren de woor den van redactie-chef, J. Verdie sen, die de scheidende hoofd redacteur liefde voor de krant, tot in de kleinste details" toe schreef. Namens de leden van de redactie bood hij de heer Bruna een gouden polshorloge aan met de inscriptie „29-12-1964 Van uw redactie". Verder kregen alle aanwezigen een „feestuitgave" van het Dag blad De Stem, die een humoris tisch beeld gaf van de veelzijdige activiteiten van de man, die vele jaren het redactionele beleid van de krant voerde. Ook de Persunie liet zich niet on betuigd. Namens de copy-com- missie sprak de heer F. Plug woorden van waardering. Hij no digde de heer Bruna uit na 1 ja nuari a.s. als adviseur aan de copy-commissie verbonden te blijven. Een verzoek, dat laatstge noemde graag inwilligde. Als ge schenk had de heer Plug een foto toestel meegebracht. krant was Bruna", aldus de heer Ver diesen. „En nu beiden los van elkaar komen te staan lijkt het alsof de krant ineens een ander ding wordt, waar men opnieuw aan zal moeten wennen". Hij wees erop hoe de heer Bruna de activiteiten van zijn mensen van dag tot dag leidde, soms met een enkel woord, soms discuterend, ook wel eens misprijzend, maar altijd zó dat iedereen een rasjournalist aan het woord wist, een man met een rijke eruditie, een geheugen als de spreekwoordelijke ijzeren pot en een door wijsheid en ervaring gerijpt gevoel voor wat men in de krant wel en niet kan doen, zei de heer Verdiesen. „Uw manier om de dingen te doen en te zeggen was een zo markante dat ze wel iets legendarisch zal krijgen. U hield er niet van met uw gevoelens te koop te lopen. Sommigen zagen daarin wel eens een gebrek aan belangstelling voor hun belangstelling voor u, maar het was gewoon een gebrek aan interesse voor uzelf. Als er ooit gevechten geleverd zouden zijn tussen Bruna privé en de journalist Bruna, dan stond de afloop van de match altijd bij voorbaat vast: Jan Bruna privé ging in de eerste ronde knock-out. U gaf altijd hart en ziel en kennis aan uw werk", aldus schetste de heer Verdiesen de hoofdredacteur zoals de redactie hem altijd heeft gezien. Aan het einde van zijn speech bood hij de heer Bruna het afscheidsgeschenk van de redactie aan, een gouden horloge met de inscriptie: ,29-12-1964. Van uw re dactie". Het ging vergezeld van de wens dat het voor de heer Bruna en zijn gezin nog vele mooie uren en dagen mag be geleiden. „Een Jaar geleden had ik niet kunnen 'ermoeden, dat ik in dit gezelschap, en kele woorden ten afscheid tot collega Bruna zou mogen richten. Enerzijds kon ik toen immers niet weten dat de nog slechts op enkele bioenotevelietjes ont worpen Pers Unie zulk een welgescha pen gestalte zou krijgen dat de kopij commissie in haar geheel kon worden uitgenodigd voor interne bedrijfsbijeen- komsten", zo richtte zich de heer F Plug, voorzitter van de kopijcommissie van de Pers Unie tot de scheidende hoofdredacteur. Anderzijds, zei hij, zou ik mij toen niet hebben kunnen realiseren dat dc hoofdredacteur van Dagblad De Stem voor een afscheid kwam te staan. ,Want collega Bruna heb ik de laatste vijftien jaren noch geestelijk, noch lichamelijk zien verouderen, en daarom hem meer gezien als een fenomeen van het eeuwige lezen, dan als een man voor wie de klok nog eens op twee minuten voor twaall zou komen te staan." Wanneer er geen Pers Unie zou zijn geweest, aldus de heer Plug, zou ik van middag ter receptie zijn gekomen en collega Bruna een collegiale handdruk hebben gegeven en enkele ogenblikken hebben teruggedacht aan de kwaliteiten van deze man, die correct, met veel be grip en waardering voor de evenmens evenwichtig en deskundig, het pad der journalistiek tal van jaren heeft bewan- deld. Als lid van de kopijcommissie van de Pers Unie heeft de heer Bruna zich zeer zeker niet onderscheiden door uitvoerige commentaren en toelichting op plannen die ter tafel zijn gekomen, aldus de heer Plug, maar wel heeft deze commissie naar grote voordelen gedaan met de bondige opmerkingen, die hun inhoud ontleenden aan de gerijpte ervaringen van een journalist, die met open oog en getramde hersenen een groot dagblad re dactioneel heeft geleid. Namens de kopijcommissie dankte hij de heer Bruna voor zijn werk in dit ge zelschap, dat mede door zijn adviezen, zyn inzicht en zijn ervaring, in zijn toch nog zo kort bestaan tot prestaties is gekomen, die hebben geleid tot een aanzienlijke kwaliteitsverbetering van alle aangesloten bladen. Mede dank zij Bruna's werk, zei de heer Plug, heeft het bestuur van de Pers Unie aan de kopij commissie een aanzienlijk ruimere armslag gegeven dan in de eerste zes was. Deze commissie zal in nauwe samen werking met haar redactie het in haar gestelde vertrouwen waar moeten maken En, juist in deze nieuwe periode, waar in ervaringen, relaties en deskundigheid aan de Pers Unie vorm en gestalte moe ten geven, zal vaak alle hens aan dek moeten staan. „En het is vooral daarom, collega Bruna, dat ik u in overleg met het bestuur, en vooral in volledige eenstem migheid van de kopijcommissie, verzoek vanaf I januari onze vergaderingen bij te wonen als adviseur. Op deze wijze blijft u nauw betrokken bjj een organi-1 salie waarvan u de grote waarde en kracht meerdere malen hebt onder* streept, en kan deze commissie in haar huidige samenstelling het vele werk dat haar wacht, gaan verrichten. Het is dus, als u ons verzoek inwilligt, geen af scheid", zo besloot de heer Plug, daarna de heer Bruna namens de commissie een geschenk aanbiedend, een fraaie camera» De heer dr. H. M. Houben, voorzitter van de Stichting De Stem en plaatsver vangend voorzitter van de redactieraad van het Dagblad De Stem, heeft in een geestige toespraak enkele facetten van de persoon van de heer Bruna geschetst. „We hebben hier te maken met het vraagstuk van Der Stellvertreter", zo zei hij, doelend op het afscheid van de heer Bruna. En hardop terugdenkend aan de perio de kort na de tweede wereldoorlog, waarin de Stichting De Stem is opgericht, memoreerde hij het enthousiasme, waar mee enkele notabelen uit Breda bijeen gekomen waren om een katholieke krant uit te geven. De heer Bruna, die in die tijd al een opmerkelijke journalistieke carrière had gemaakt, was de beminnelij ke doch besliste inleider, die geestdriftige leken gaandeweg wegwijs had gemaakt in de krantenwereld. „Het was een periode, waarin we alle maal nog leden aan „heldenpsychose", aldus de heer Houben, „maar u, mijnheer Bruna, hebt ons het pad aangegeven, dat we samen moesten gaan ter verwezenlij king van ons ideaal". Dr. Houben vroeg zich bij gelegenheid van dit afscheid af, hoe hij de heer Bruna feitelijk moest zien. Om tot een typering te komen klampte hij zich vast aan het gezegde „le style c'est l'homme", welke uitspraak hij voor deze gelegenheid gaarne wilde uitbreiden tot „le style c'est l'homme même". Overigens waagde hij er zich niet aan, zoals hij zelf nadrukkelijk stelde, de stijl van de heer Bruna te be oordelen. „Daarvoor heb ik er te weinig verstand van. Toch wil ik hier wel naar voren brengen", aldus de heer Houben, „dat het geschrift, dat u, mijnheer Bruna, hebt geschreven t.g.v. het honderdjarig bestaan van het Dagblad De Stem, mij zeer heeft getroffen. „Ik heb het dan ook bewaard en ik lees het af en toe eens over, omdat ik meen dat u zichzelf daarin hebt overtroffen." De stijl latend voor wat ze is en spre kend over „rhomme" Bruna, releveerde hij nogmaals de na-oorlogse periode van de krant, „waarin we geleerd hebben, dat u een beheerst mens was, met een groot docerend talent. Als we de heer Bruna nu zien", zo zei de heer Houben, „herkennen we in hem nog de man van De Nieuwe Eeuw en De Gemeenschap". Tenslotte wees de heer Houbén"er"op, dat werken in een bepaalde gemeenschap alleen mogelijk is, „als er thuis een goede sfeer heerst. En", zo vervolgde hij, „ik heb het voorrecht gehad kennis te nemen van die goede sfeer. Daarom heeft de Stichting De Stem het passend geacht niet alleen de heer Bruna zelf, maar ook zijn echtgenote en zijn beide zoons een geschenk aan te bieden". Hij offreerde mevrouw Bruna daarop een Perzisch ta pijt en de beide zoons een bedrag onder couvert, te besteden aan aktentassen. „waarin ze de wetenschap van hun vader kunnen overnemen". Voor de heer Bruna zelf was er eveneens een cadeau onder couvert. Zie vervolg pag. 5 HOOFDREDACTEUR J. BRUNA moeilijk uur Ons bedrijf met zijn ca. tweehon derd personeelsleden is onder hoofdredacteur Bruna tot grote bloei en ontwikkeling gekomen concludeerde de heer A. van dé Made, namens de ondernemings raad van het Dagblad De Stem. Hij toonde zijn tevredenheid over de democratisering, die in het be- drijf plaatsheeft. Hij overhandig de de heer Bruna twee envelop- pen met inhoud, een namens het administratieve en een namens het technische personeel van de krant*

de Stem | 1964 | | pagina 3