'UW 2?' NIEUWE MOORDEN ONTDEKT Honderdtal blanken spoorloos in Wam ha Puber(15) j Bi'una Commandeur vermoordt in Orde van St.-Silvester Twee zonen per familie in dienst Meisje (15) verzint overval [he zorg ligen >p sap iudse 98 orstjes 83 Drie procent voor rijkspersoneel kotl&tvlecuwp AFSCHEID VAN HOOFDREDACTEUR OOSTERHOUTER MOEST HAAR REDDEN 198 rmouth STUURLOOS Defensie bepaalt vanaf 1966 Geboortegolf Onderdeel 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND Ravage door regen GEEN AKKOORD Invallende dooi kosmo poliet 188.- President Saragat weigert regeringsontslag Drama in België: .De krant Kaatsheuvels meisje doodgereden A. P. Theeuwes vicaris van bisdom Breda L hij niet binnen komen. Ijoenen, welke hem waaH- Ijeten worden teruggegeven, lieel geen sprake. Dat wordt |:1 om de bevolking op te In werkelijkheid gaat het lielemaal niet om deze mil- 1 villen alleen het bestaan lian binnen de Oostenrijkse ■mogelijk maken, opdat hij ldeine politiek niet zou ver- li deze argumenten houden lom het recht van een mens loen. Iprichten van de Dienst So- ogische Zorg heeft men in ,vust een lacune op willen [alle specialistisch werk dat {-schillende levensbeschouwe- iere instellingen op het ge- zwakzinnigenzorg werd ver- Ik steeds 'n belangrijke scha- Isociaal-pedagoog. Ital-pedagoog, die de stichting [mogelijk wenst aan te stel- lenlijk de basis zijn van de lbo uw van de zwakzinnigen- verdere uitbouw zal verzorgd i een team van deskundigen, phtingsbestuur wil gaan vor- leam zal bestaan uit één of lal-pedagogen, één of meer lelijk werkadviseurs, een so- later, een psycholoog en één jstorale medewerkers, enst de stichting samen te organisaties en instellingen, eneens met zwakzinnigenzorg i. De stichting wil tevens Litiatief of op verzoek advie- Ingen of uit laten brengen pie wettige middelen ter hand verwezenlijking van het ge- kunnen bevorderen. Itingsbestuur is van plan om fciaal bestuur om subsidie te [Men gelooft, dat dit niet veel len zal opleveren. Imeen bestuur van de stich- It nu uit mej. C. de Bruin uit [en de heren R. Nonnekes uit C. Kooman uit Middelburg, |olten uit Terneuzen, M. van Vlissingen. A. Berenpas uit G. Rosink uit Zierikzee, lin uit Middelburg L. Buysert [burg, A. van Oosten uit Oos- Is. H. Strating uit Goes en Voek te Middelburg. 104* JAARGANG No. 24779 Voor God, Koningin en Vaderland EDING lEUZE I» KAAS medium dry 3.^ lu Palais Gallien 1.'® GO3.95 JP grote fles 68 grote fles l.5' pakje_^9 88 100 gram 49 gram aan't stuk 1.09 250 gram 99 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlar'Hia. Directeur: Drs W A. J. M. Haikx. HoofdredacteurJ J. H. A Bru Redactieraad J M. A C. v Dongen. C. J. v. Hoolegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P V. i Vercauferen, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - te'efoon 2893) Hevige regenval heeft in Californië verwoestingen aangericht. Op de foto het moment waarop een huis instort in San Francisco DEN HAAG Rijksambtena ren krijgen drie procent salaris verhoging per 1 januari. In de dinsdag gehouden vergadering der centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtena renzaken, waarbij de minister van Binnenlandse Zaken aanwe zig was, is over het betrokken re geringsvoorstel géén overeen stemming bereikt. In een communiqué van het minis terie van Binnenlandse Zaken wordt hierover het volgende meegedeeld: „Overeenkomstig het regeringsvoor stel zal thans het rijkspersoneel op grond van de loonontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven in aanmer king komen voor een algemene salaris verhoging van 3 procent. Daartoe is be sloten op grond van de overweging dat van de toegestane 5 procent loonsver hoging voor de particuliere werkne mers VA procent bedoeld is als com pensatie voor de verhoogde a.o.w./ a.w.w.-premie (welke premie voor het rijkspersoneel ten laste van het rijk wordt genomen) en dat de resterende 3'2 procent, als gevolg van de sprei ding van ingangsdata der c.a.o 's zou kunnen worden gesteld op ruim 3 pro cent op jaarbasis. Het minimuminko men wordt vastgesteld op 110,- per maand. In de loop van 1965 zal nader in ogenschouw worden genomen in hoe verre (bij „nacalculatie") het percen tage van de salarisverhoging nog wijzi ging dient te ondergaan. Minister Toxopeus heeft zich in de centrale commissie bereid verklaard het overleg in de loop van het eerste kwar taal van 1965 over enkele secundaire maatregelen voort te zetten. In dit overleg zal dan tevens de vraag wor den betrokken in hoeverre de bereke ning van de loonstijging in het kader van de ondernemingsgewijze loondiffe- rentiatie over 1964, nog aanleiding geeft tot voorzieningen voor het overheids personeel". WEST-DUITSLAND zou alsnog over wegen de verjaringstermijn voor oor logsmisdaden te verlengen. DE ZUIDVIETNAMESE generaals hebben zich beraden over een com promis-oplossing van de crisis waarin het land zich nu al tien dagen bevindt. LEVENSLANGE dwangarbeid is ge- eist tegen de voormalige medewerkers van Eichmann in Hongarije. Otto Hun sche en Hermann Krumey. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met sneeuw val, gevolgd door yzel en regen. Ma tige tot krachtige, aan de kust krach tige tot stormachtige zuidwestelijke wind. Vanuit het westen invallende dooi. Vandaag: zon onder 16.37 uur. Maan onder 14.24 uur. Morgen: zon op 8.48 uur. Maan op 6.38 uur. LEOPOLDSTAD, Nairobi, Van de honderd eenentwin- lig blanken die dinsdagmiddag in Wamba, in hel noordoosten van Kongo zijn bevrijd, hebben enkelen verklaard, dat de op- slandeliiigen met Kerstmis „een tiental" gijzelaars hebben op gegeten. Later werd bekend dat de rebellen vijfentwintig tot dertig blanken hebben vermoord en nog een honderdtal gij- zeiaars naar het oerwoud zijn overgebracht. Een colonne van het Kongolese le ger, geleid door blanke huurlingen, be reikte dinsdagmorgen Wamba, 240 mijl ten noordoosten van Stanleystad. Luchtmachtofficieren verklaarden niet te weten in welke lichamelijke staat de bevrijde gijzelaars zich bevin den. ..Maar onze vliegtuigen staan klaar om ze op te halen zodra we daartoe orders ontvangen". Wamba was één van de laatste ste den in noordoost-Kongo, waar zich nog een concentratie van blanke gijzelaars bevond. Wamba beschikt niet over een lan dingsbaan voor grote transportvliegtui gen, zodat de bevrijde gijzelaars eerst per helikopter of per auto naar Paulis moeten worden overgebracht. Men heeft zich al lang ernstig be zorgd gemaakt over het lot der blan ken in Wamba. Tot dusver is het Kon golese leger wegens gebrek aan troe pen niet in staat geweest naar deze stad op te rukken. BRIEF De ..minister van buitenlandse zaken'; van de Kongolese rebellenregering, Thomas Kanza, heeft dinsdag in Nai robi verklaard dat zijn regering een blief in haar bezit heeft waaruit zou blijken dat de Verenigde Staten, Span je, België en Portugal ten nauwste betrokken zijn geweest bij de politieke terugkeer van Moise Tsjombe en deze terugkeer ook mogelijk hebben ge maakt. In de brief zou Tsjombe een speciaal fonds ter beschikking zijn gesteld voor rekrutering en organisatie van speciale militaire eenheden onder commando van Amerikaanse strijdkrachten, in sa menwerking met Belgische technici. Voorts zou Tsjombe moderne mili taire uitrustingen en technische steun zijn aangeboden en zou in de brief zijn gezegd: „De Amerikaanse regering gaat ermee akkoord u volledig te steunen in uw strijd tegen de communistische regeringen rondom Kongo". Volgens Kanza beschikt de rebellen- regering over nog meer documenten waaruit zou blijken dat België, Spanje. Portugal, Zuid-Afria en Rhodesië zou den zijn betrokken bij de politieke fe- rugkeer van premier Tsjombe. Hij zei verder dat deze bewijsstukken zullen worden voorgelegd aan de or ganisatie voor Afrikaanse eenheid (O.A.U.). Advertentie) SELECTIEKLEDING 3-delig kostuum met zo'n Inter nationale allure dat Hollenkamp dacht: dat is nu 'n kosmopoliet. Komt u 'ns kijken of we gelijk hebben Compleet met vest ili p] AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM ROME President Saragat (66) heeft dinsdag na zijn beëdiging tot pre sident van de Italiaanse republiek, het ontslag van de Italiaanse regering niet aanvaard en verzocht de aanvrage in te trekken. Volgens traditie bood pre mier Moro het ontslag van zijn kabi net aan na de verkiezing van een nieu we president. President Saragat dankte premier Moro voor dit eerbewijs. De Italiaanse regering is een coalitie van christen-democraten, sociaal-demo craten, republikeinen en socialisten. Premier Moro vervult de post van mi nister van buitenlandse zaken, totdat een opvolger voor Saragat in deze functie gekozen is. Saragat legde gisteren zijn eed af in de kamer van afgevaardigden en senaat. (Van onze Belgische correspondent) ANTWERPEN Een achtjarig meis je, dat nog alarm kon slaan voor het, hevig bloedend uit een diepe keel- wond, bewusteloos in elkaar zakte, heeft een drama onthuld dat zich heeft afgespeeld te Schelle, in de buurt van Antwerpen. Het meisj kon op het nip pertje worden gered, maar haar negen jarige broertje heeft het met de dood moeten bekopen. Het hele geval wordt nog zieliger wanneer men weet dat de misdaad werd gepleegd door een 15- jarige buurjongen. De jeugdige dader lijkt in een voort durende droomtoestand te leven. Hij nam geen enkele notitie van de politie mannen die hem kwamen arresteren en evenmin wil hij de kinderrechter een verklaring geven voor zijn daad. Het enige wat men weet is, dat de jon gen erg van streek is geraakt door het overlijden van zijn moeder, enige maanden geleden. Voordien was hij al erg gesloten, zodat hij weinig vriendjes had. Na de dood van zijn moeder was dat nog verergerd. Aan de kinderrech ter heeft de jongen verteld dat hij de twee kinderen, die voor hun ouders een boodschap hadden gedaan,gevraagd had even naar zijn kerstboom te ko men kijken. Toen zij daar op ingingen is hij hen met een groot mes te lijf gegaan. De jongen, Jos Callebaut, was alleen thuis. Zijn vader was in een stadje in de omgeving aan het werk. De aanval moet zo verrassend zijn geweest dat de kinderen zich niet eens konden verwe ren, laat staan wegvluchten. De keel- wonde bij de 9-jarige Julien de Meier was zo diep, dat hij volgens de dokter op slag dood moet zijn geweest. De 8-jarige Erna, zeer zwaar gewond, is na de overval neergevallen naast het lichaam van haar broertje. Toen de aan valler weg was, is zij overeind gesuk keld en naar de woning van haar oom gestrompeld, die vlakbijwoont. Zeer vaag kon zij de woning van Callebout aanwijzen voor ze bewusteloos raakte. De oom, die eerst nog geloofde aan een ongeluk, alarmeerde een arts en de politie. Over gladde wegen reed de arts met bet kind naar een Antwerps zie kenhuis, waar inmiddels alles klaar stond voor een noodoperatie. De politie kwam voor een gesloten deur. Niemand reageerde toen werd aangebeld. De deur werd ingedrukt en in de woonkamer vonden de politie mannen, met een deken bedekt, het lichaam van de negenjarige jongen. DETROIT De Lincoln-Mercury- fabrieken hebben dinsdag een droom auto geïntroduceerd, die de naam ..Comet-Cyclone" draagt. De wagen, die aanvankelijk aan een science- fictionprodukt doet denken, heeft geen stuurwiel meer en ook de ge- bruikeliike pedalen ontbreken. De „Comet-Cyclone" beschikt over vier inlaaipijpen. die in de motor kap zijn ingebouwd en is uitgerust met een typisch uitlaatsysteem. In plaats van een stuurwiel heeft de wagen twee kleine handles met pistoolgreep, die aan het einde van de stuurkolom zijn gemonteerd. Hier mee is de wagen door een simpele handbeweging bestuurbaar. De pedalen zijn vervangen door segmenten onder de vloermat, die in werking treden door met de voet op de juiste plaatsen druk uit te oefe nen. Zo kan worden ontkoppeld, ge remd en geeft men gas. Als veiligheidssnufje is het elek trische circuit zodanig gemonteerd, dat men eerst contact kan maken na dat de veiilgheidsgordels zijn aan gegespt. Voor degenen die zich onmiddel lijk een dergelijke droomwagen wil len aanschaffen, moet de medede ling van Lincoln-Mercury, dat de „Comet-Cyclone" niet voor de ver koop bestemd is. wel een teleurstel ling zijn. Een schrale troost is mis schien dat de vindingen die op deze auto zijn toegepast, incidenteel op de commerciële typen zullen worden aangebracht. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De heer J. J. H. A. Bruna, hoofdredacteur van ons blad, is gisteren bij zijn afscheid in een bijeenkomst met het vol tallige personeel door paus Pau- lus VI benoemd tot Commandeur in de Orde van Sint-Silvester. De bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, kwam de scheidende hoofdredacteur van deze hoge on derscheiding mededeling doen. Deze gebeurtenis vormde de in drukwekkende apotheose van de afscheidsbijeenkomst in 't Zuid. „Ik stel er bijzonder prijs op u in dit gezelschap bij gelegenheid van uw af scheid te mogen begroeten", aldus mgr. De Vet, „opdat allen weten wat u voor dit gewest hebt gedaan als hoofdredac teur van een dergelijke en zo ver ver breide krant". Met enkele welgekozen woorden ging de bisschop in op de betekenis en de functie van een gewestelijk blad als „Dagblad De Stem", in het geheel van de opinievorming in de streek. „Het welzijn van de streek niet alleen in zijn economische ontwikkeling, maar ook in zijn groei naar een beter chris tendom", zo zei mgr. De Vet, „is sterk gebonden aan de communicatiemidde len, en ik zou willen zeggen vooral aan de krant, die bel meest beklijft". De bisschop roemde de bijdrage van de heer Bruna aan deze totale con structieve welvaartspolitiek. niet alleen overigens vanwege zijn werk aan onze krant, maar ook vanwege de vele func- 5? ties die hij daarbuiten bekleed heeft. „Ik ken niet al uw functies", zo zei de bisschop, „maar ik wil gaarne herinne ren aan uw belangrijke werkzaamhe den voor ons eigen weekblad „Onder weg" en aan uw ijveren voor de ka tholieke journalistiek". Met een langdurig applaus werden de woorden van de bisschop onderstreept, die de heer Bruna daarna de bulle. vermeldend zijn benoeming, overhan digde. „Het is me echt teveel en ik weet heus geen woorden te vinden om mijn dank uit te spreken", zo reageerde de heer Bruna op deze voor hem totaal onverwachte eer. „Ik dacht dat ik alles gezegd had aan dank en erkentelijkheid na het vele wat mij vanmorgen al is verteld. Ik ben ervan overtuigd dat er zowel nu als vroeger op deze morgen wel wat overdreven is, maar toch kan ik mijn oprechte ontroering voor dit alles nauwelijks onder woorden bren gen". Nadrukkelijk wilde de heer Bruna bij deze gelegenheid vaststellen dat hy zyn journalistieke functie steeds heeft ge zien als een functie voor het welzijn van deze gewesten en als een poging tot verdieping van het christendom onder de bevolking van de streek. Tevoren had een rij van sprekers na mens Dagblad De Stem, Uitgeversmaat schappij Neerlandia en de Pers Unie, op hartelijke wijze afscheid genomen van de heer Bruna. Zie voor uitvoerige verslagen hierover de pagina's 3 en 5. Mgr. G. de Vet, bisschop van Bre da, overhandigt hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna de bulle met diens onderscheiding tot Commandeur in de Orde van Sint-Silvester. (Van onze verslaggevers) KAATSHEUVEL De 16-jarige Gerda van der Pas uit Kaatsheuvel is om het leven gekomen toen een auto mobilist op het gezin Van der Pas in reed, dat voor hem op de rijweg liep. Haar vader en zusje liepen lichte ver wondingen op. Maar de moeder en vier andere zusjes plus een baby in een kin derwagen bleven ongedeerd. De auto mobilist heeft het gezin, dat twee aan twee op de weg liep, niet gezien en reed met volle snelheid op hem in. AMSTERDAM De 28-jarige chauf feur B. J. Veenendaal uit Amersfoort is om het leven gekomen toen zijn vrachtauto in Amsterdam door de leu ning van een brug schoot en in het water stortte. De bijrijder redde zijn leven door juist voordat de auto door de leuning reed uit de cabine te sprin gen. Een scholier, die ook in de auto zat. kon zich in het water uit de cabine bevrijden. Het ongeluk gebeurde toen een per sonenwagen op de brug aan het slip pen raakte en met de vrachtauto in bot sing kwam. De inzittenden van de per sonenauto werden licht gewond. Bij Schiphol zijn vijf personen ern stig gewond geraakt bij een botsing tussen twee personenauto's. Een van de auto's was geslipt en werd door de andere in de flank gegrepen. Het plotseling stoppen van beide wa gens veroorzaakte nog een kettingbot sing. De gevolgen beperkten zich tot materiële schadt ZUTPHEN In een ziekenhuis te Zutphen is de 70-jarige heer G. van Altena overleden Hij was gevallen met zijn fiets en door de aanhangwagen van een vrachtauto overreden. GRONINGEN De 18-jarige Maria Carlier uit Groningen is op slag ge dood toen zij werd overreden door een vrachtwagen met oplegger. Het meisje fietste met haar tweelingzusje achterop, slipte en viel op het wegdek. HET WESTDUITSE weekblad „Stern" heeft Mao Tse-Toeng uitgeroepen tot man van het jaar. VIJF ARBEIDERS in Dordrecht zijn licht gewond toen een gasfles, vermoe delijk door oververhitting, uit elkaar sprong. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Jong van Defensie wil vrijstelling van militaire dienst verlenen aan derde en volgende zonen uit een gezin, die in 1946 of later geboren zijn. Deze nieuwe vrijstelling voor dienstplichtigen gaat in voor de lichting 1966, mits de kamer de binnen kort te verwachten wijziging van de dienstplichtwet goedkeurt. Zij geldt voor de jongen wiens twee broers minimaal dertig dagen in wer kelijke dienst geweest zijn. Maar niet voor de derde zonen, die vóór 1946 ge boren zijn en door uitstel of om an dere redenen nog niet in werkelijke dienst geweest zijn. De dienstplichtigen die voor de nieu we vrijstelling in aanmerking komen, zullen te zijner tijd van de gemeente diensten in hun woonplaats bericht ont vangen hoe zij vrijstelling kunnen krij gen. Minister De Jong is tot zijn voorstel gekomen, na een interimrapport van de commissie dienstplichtvoorzieningen, waarover hij onlangs in de Tweede Kamer gesproken heeft. Vooral de K.V.P. heeft er bij de minister van Defensie al jaren op aangedrongen de extra lastenverzwaring voor grotere gezinen die onherroepelijk aan de dienstplicht verbonden zit ongedaan (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Een vijftienjarig Oosterhouts meisje heeft het de politie enige tijd moeilijk gemaakt met verzinsels. Gisteren viel ze door de mand. Vorige week had een auto mobilist haar drijfnat op het politie bureau afgeleverd. De man liep met zijn hond langs het Wilhelminaka- naal en werd gealarmeerd door hulpgeroep. Zonder te aarzelen haal de hy het kind uit het ijskoude wa ter en bracht haar met zijn auto naar betere oorden. Nadat voor droge kleding was ge zorgd en het meisje door een arts was onderzocht, kwam zij wat op verhaal. Daarna kwam ze met een relaas dat niet al te best klonk. Het meisje, werkzaam op een fa- briekskantoor, werd volgens haar verhaal op weg naar huis door een man aangevallen, gekneveld met een sjaal en in een auto gesleurd. Zonder iets te zeggen zou de aan valler met haar zyn weg gereden, waarna een ritje door plan Zuid zou zijn gevolgd. Vervolgens, aldus het relaas, zette de wagen koers naar het Wilhelminakanaal, waar de chauffeur het meisje in het water zou hebben gegooid. Het meisje wist een nauwkeurig signalement van de man te ge ven: donker type, dun zwart snor retje. zeker een buitenlander. Bo vendien voor haar geen onbekende, want ze Jiad al eerder de man ont moet. En toen zei hij bon giorno. Dus zou het wel een in Oosterhout werkzame Spanjaard zijn geweest. Foto's van alle buitenlanders in de gemeente werden getoond: de aan valler was er niet bij. Dan maar naar „Koppelpaarden", waar een groep Spanjaarden, werkzaam bij Excelsior, is ondergebracht. Stuk voor stuk kwamen de zuiderlingen opdraven: zonder resultaat. Vervol gens naar het fabrieksterrein van Excelsior, waar een groep Grieken in barakken verblijft: resultaat nihil. Een dag later werd geprobeerd bij de vreemdelingenpolitie te Breda, die een hele collectie „buitenlandse" foto's kon tonen. De dader bleef onbekend. Een telexbericht ging uit: „Aan houding verzocht van een man, ver moedelijk buitenlander, donker type en dun zwart snorretje. Wordt ver dacht van poging tot doodslag" Het signalement blijkt achteraf precies te kloppen. Het is van een man die speelde in een der vele afleveringen van de Dick Powell- films. Voor het meisje was het pre cies de figuur om een fantasie wer kelijkheid te laten worden. Toen alle speurtochten en ook het telexbericht geen resultaten oplever den, kwam er al argwaan. De zaak werd nog eens nauwkeurig nage gaan en ontdekt werd o.a. dat de tijden niet helemaal klopten. Tijdens de kerstdagen heeft men de zaak bij politie en meisje even laten bezin ken. Gistermiddag bekende het kind: het is pure fantasie geweest. Hoe ze dan wel te water was ge raakt? Wel, heel eenvoudig, toen ze de man langs het kanaal zag lopen en hy binnen gehoorsafstand was, is ze zelf langzaam in het water ge zakt. De man reageerde op haar hulpgeroep en de rest liep gesmeerd. te maken. De minister deelde de Twee de Kamer tijdens de behandeling van zijn begroting mee, dat hij voor 1 ja nuari 1965 met een gunstige beslissing zou komen, wanneer de commissie dienstplichtvoorzieningen hem in deze geest zou adviseren. Dit is thans het geval geweest. De gunstige beslissing is gebaseerd op de naoorlogse geboortegolf, waar mee in 1966 ook Defensie te maken krijgt. Sinds 1953 was het aantal dienstplichtigen, dat voor opkomst in werkelijke dienst in aanmerking kwam, onvoldoende voor het bezetten van de open plaatsen. Als gevolg daarvan moest Defensie een greep doen in de volgende lichtingen. Deze vooruitgreep was in 1962 opgelopen tot 42.000 dienst plichtigen. Van de lichting 1965 moesten nog 23.500 man eerder opgeroepen wor den en van de lichting 1966 komen daarvoor 21.000 man in aanmerking. Het aantal dienstplichtigen van 1966 is (omdat de naoorlogse geboortegolf dan voor Defensie doorwerkt) zo groot, dat einde 1966 niet alleen de vooruit greep ongedaan gemaakt is, maar dat er zelfs een overschot van 5000 man zal zijn. Dit geldt ook voor de jaren daarna. Een niet onaanzienlijk aantal dienstplichtigen zal daardoor in deze jaren boven de vereiste oproepsterkte van rond 59.000 man komen. De vrijstelling voor derde en ver dere zonen uit een gezin, na 1966 rond 9000 jongens, is een onderdeel van de maatregelen die minister De Jong in petto heeft om de dienstplichtlast te verlichten. Wellicht is het ook moge lijk de keuringseisen iets te verzwa ren en meer vrijstellingen te verlenen op grond van andere beweegredenen dan alleen broederdienst. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, heeft tot vicaris-gene raal benoemd bedrijfsaalmoezenier A. P. F. Theeuwes, tevens godsdienstleraar te Oosterbout. De benoeming van mgr. Theeuwes gaat 1 januari 1965 in. Mgr. dr. W. Koen laadt treedt dan als vicaris-gene raai af.

de Stem | 1964 | | pagina 1