Bouwbedrijf niet geheel in de greep van de vorst I.CTIE Toon Hermans is er weer TALRIJKE PROJECTEN ZIJN STILGELEGD, MAAR Vier jongelui bekennen drie bromfietsdiefstallen i 30aabla3 le Stem Burenhulp Het nieuwe jaar begint op een (mooie) kalender Zeeuwse kunstenaars bijeen te Middelburg R.H.B. Doorwerksysteem werpt nu goede vruchten af Terugblik Heroriënter'ng op V.N. Oplevering In Zeeland Recidivisten uit Hulst en St.-Jansteen Voor koffer schrijfmachines Terneuzen lood Maleisië ontdekt Chinese vijfde colonne Jaarlijkse kcrsttcntoonstelling U 3 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 DECEMBER 1964 Roosendaal voor zover mogelijk voort gezet. In beide plaatsen heeft de n.v I.Z-A.M., waarin een aantal grote aannemers samenwerkt, de uitvoering van de woningwet-bouw in handen. Door bepaalde voorzieningen blijft men hieraan doorwerken De materialen wor den vorstvrij opgeslagen en bij gebruik voorverwarmd, terwijl het metselwerk meteen wordt afgedekt, zodat de specie niet te snel droogt. Het binnenwerk gaat normaal door. Resultaat daarvan is, dat vandaag in Bergen op Zoom weer een blok woningen wordt opgele verd en dat men dat volgende week nogmaals hoopt te doen. Daarmee zullen dan 58 van de 112 woningwetwoningen in Bergen op Zoom, die door de I.Z.A.M. worden gebouwd opgeleverd zijn. Aan enkele grotere bouwwerken zoals V. en D. te Roosendaal, het moederhuis van Charitas te Roosendaal en het Hema- winkelcomplex te Etten is het mogelijk door te werken, omdat deze grote ge bouwen glasdicht zijn. De laatste twee complexen worden afgewerkt buiten de verletsubsidieregeling. Bij de bouw van V. en D. Roosendaal eveneens centraal verwarmd wordt mèt gebruikmaking van de extra sub sidie doorgewerkt. Alleen reeds voor Bouw- en handels bedrijf P. H. Bakker uit Roosendaal, dat in verschillende plaatsen van west-Bra bant woningwet- en premiewoningen in aanbouw heeft, betekent dit dat het werk voor 500 woningen stil ligt. In totaal moet aangenomen worden, dat de vorst thans de bouw van ruim 1000 woningen in de westhoek van Brabant stagneert. Aan de bouw van het St.-Franciscus- ziekenhuis te Roosendaal wordt op be scheiden schaal doorgewerkt. Het com plex is echter nog niet zover gereed, dat dit masaal kan geschieden. Wel is er een planning opgezet om in het volgende winterseizoen normaal bij vorst te kun nen doorwerken. (Van een onzer verslaggevers) HULT/ST.-JANSTEEN De vier jongemannen G. B. (18) uit Hulst en A. S., W. B. (19) en F. P. (17) uit St.-Jansteen, die (zoals wij gisteren reeds berichtten) op eer ste kerstdag op de weg van Axel naar Hulst door een wagen van de rijkspolitie werden klemgere den in een van de gebr. V. te St.- Jansteen gestolen auto en werden aangehouden, hebben inmiddels bekend de diefstal van nog drie bromfietsen op hun geweten te hebben. Voorts worden de vier er van verdacht op eerste kerst dag nog een tweede auto, die van F. V. uit Hulst, te hebben gesto len. Geen van de vier heeft overi gens nog een bekentenis met een dergelijke tendens afgelegd. De jongelui zullen vandaag voor de officier van justitie te Middelburg worden geleid. De bromfietsdiefstallen zijn in de afge lopen maanden gepleegd, respectievelijk te Hulst, Sas van Gent en Terneuzen. Overigens opereerden de vier in deze gevallen niet gezamenlijk: „het was er telkens één van het komplotje". zoals ons van de zijde van de rijkspolitie werd meegedeeld. De tweede auto, die de jongens gestolen zouden hebben, die van F. V. uit Hulst dus, werd door de verwonderde eige naar op tweede kerstdag „teruggevon den" bij de St.-Willibrordusbasiliek. toen hij de H. Mis wilde gaan bijwo nen. De heer V. wist niet beter of zijn auto stond gestald in zijn autobox aan het Stationsplein. Hij bracht onmiddel lijk de rijkspolitie van de eigenaardige verhuizing op de hoogte. Bij onderzoek bleek dat de koppelingsplaten van de auto waren verbrand en dat nog enige andere schade aan de auto tot een totaal van ongeveer f 200,- was aan gericht. De schade moet zijn veroor- zaakt door het ondeskundig behandelen van de auto. De politie vermoedt dat de vier eerst met de wagen van de heer V. aan de haal hebben willen gaan. Door het slechte rijden van een van de vier de jongelui waren geen van al len in het bezit van een rijbewijs zou de motor het echter begeven heb ben. De vier zouden toen de wagen bij de kerk hebben achtergelaten en hebben later, dat staat dus wel vast, hun ge luk beproefd met de auto van de gebr. V. uit St.-Jansteen. Waarschijnlijk zal het muisje met name voor G. B. uit Hulst een lang staartje hebben; hjj is een „recidivist" van de eerste orde gebleken. In het begin van dit jaar was hij betrokken by de dief stal van een behoorlijk aantal brom fietsen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Toen de justitie haar rekening met hem vereffend had eigende B. zich meteen weer en onrechtmatig een ve hikel toe. Nu houdt hij zich al met auto's bezig. Ook A. S. en W. B. heb ben reeds met de justitie te doen gehad. Dat laatste gold niet voor P uit St.- Jansteen. (Adverten-ie) Rijnbérg's Ha<ndelsbureau Noordstraat 78 tel. 2304 spreekwoord iSAJJAB! et Bisdom Kampala i student op het van Ggaba. nadat zijn vorige S an voorbereiding 5 i te vergezellen iet weinig meer, - lods. aat hij' meerdere i en het is voor 10 ideaal gedacht 'inancieel blijven werk voor eigen m et van de heer S. dse spreekwoord: 2 N 070-1123 43 In Amsterdam negeerde eeü wegpi, raat de sirenes van een politie-auto. De surveiliance-wagen bots, 3 tegen een verkeerszuil: de twee inzittende agenten, die op pad waren on: het le ven te redden van een tweejarig kind het had een blikje autopol:.:h leeg gedronken werden gewond. Van elders komen gelukkig betere berichten. Heel wat automcoilisten blijken bereid de helpende hand te reiken aan mede-weggebruikers, die door de sneeuw of de vorst in moei lijkheden verkeren. Houden zei Met een beetje menselijkheid kunnen we elkaar een heel eind helpen bij de problemen, waar de winter ons vooi stelt. Een winter als deze vraagt oir, ge? meenschapszin, om burenhulp. ele bejaarden kunnen door de gladheid de deur niet uit. Laten we hen niet vergeten. Tonen we ook onze waarde ring voor de mannen langs de straat, de bezorgers, de buschauffeurs, de pe- kelstrooiers. Waarom zouden we njet goede voornemens wachten tot ouda-r jaarsavond als nu reeds de daad gg; steld kan worden. president Nasser van Egypte heef, nu openlijk toegegeven, dat hij de rebellen in Kongo met militaire bij. stand terzijde staat. Deze militaire in. terventie gaat regelrecht in tegen het internationaal recht en het Handvest van de Verenigde Naties. De V.N. kun nen zich er niet bij neerleggen. De re- gering-Tsjombe heeft krachte-ns het Handvest recht op de bescherming van de V.N. tegen deze duidelijke agressie van een lidstaat. Maar zal de V.N. iets doen? De blok. vorming in de UNO heeft de Algeme. ne Vergadering al verlamd. In de Vei ligheidsraad kan het Sovjet-veto het nemen van sancties onmogelijk ma, ken. Indien dit zou gebeuren krijgen we een herhaling te zien van het Vol kenbonddrama. Wordt het niet de hoogste tijd, dat de vrije westerse we. reld zich heroriënteert op haar hou ding ten aanzien van de V.N.? n, gebieden waar moet gebeuren, irbeeld uit vele ;erichte apostoli- ir van Same ia en gebied onge- ns land, bewoond 130.000 mensen, 00 katholieken, ostolisch prefect onze landgenoot 'inkelmolen, die erswerk dat hem en, de hulp heeft priesters vonderen dat de refecten van pas heden ook met de« uk om priesters "HEOPHILUS het Bisdom Bhagalpuf dent op het van Mangalore. (Van onze verslaggevers) BREDA-DEN HAAG De Stich ting Verletbestrijding Bouwnijver heid heeft de indruk dat het op dit ogenblik nog meevalt met de nade lige gevolgen van het winterweer op de bouwactiviteiten, alhoewel er sinds maandag vele bouwvakkers thuis zitten, omdat tientallen bouw projecten in het zuiden stilgelegd z\jn. Men verklaarde ons desge vraagd de indruk te hebben, dat er nog vrij algemeen gewerkt wordt, mede doordat de vorst tot dusver niet gepaard gaat met krachtige winden. Ook plukt men nu de vruchten van het systeem van zgn. doorwerkprojecten. Het sociaal fonds bouwnijverheid moet de formulieren van de aannemers met de gegevens over niet gewerk te uren en dagen nog ontvangen en kan daarom thans nog geen over zicht verschaffen over verlies aan werkuren en produktie. De Stichting Verletbestrijding gaat vanuit, dat bij weersomstandigheden mét 1 a 4 graden vorst iweerfase 4) een pro- duktieverlies van hooguit 20 procent op treedt Van belang is, dat de wegen nog praktisch allen vrij goed berijdbaar zijn, netgeen van belang is voor de bereik baarheid van de bo-uwobjecten. Bij 1 a 5 graden vorst is er sprake van een ver plichte doorwerkdag, bij lagere tempera turen spreekt men van vrijwillige door werkdagen. Beide aanduidingen zijn van belang voor de uitkeringen door het so ciaal fonds voor de bouwnijverheid aan het bouwbedrijf. Zoals bekend kunnen doorwerkenden aannemers een belangrijke vergoeding ontvangen voor de kosten die zij hebben moeten maken voor het treffen van ver schillende voorzieningen orn het bouw proces ook tijdens de vorstperiode op gang te houden. Door verwarming, af dekking en afdichten van bouwwerken zijn zgn. doorwerkprojecten gecreëerd. Door de Nederlandse aannemers zijn ruim 1000 projecten aangemeld voor de verlet- bestrijdingsregeling 1964-1965. Hiervooi zijn er circa 825 in aanmerking gekomen voor de doorwerkregeling (vorige winter 552). De aanneemsom van deze objecten beloopt ruim f 2 miljard. De Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid ver wacht, dat er in ons land deze winter 4500 woningen méér gereed zullen komen indien er op de woningbouwprojecten on danks minder gunstige weersomstandig heden, zal worden doorgewerkt, dank zij getroffen bijzondere maatregelen. Dit be tekent dat voor elke dag ondanks de vorsl op doorwerkprojecten wordt doorgewerkt een produktiewinst van ruim drie mil joen ofwel 90 woningen wordt bereikt. Als de vorst buiten gehouden wordt, kan er worden afgewerkt. Stucadoor, schilder, timmerman en sanitair instal- Advertentie) lateur kunnen dan ongehinderd vooruit. Daardoor, zegt adjunct-directeur A. A. C. van de Ven van het Tilburgse bouw bedrijf Zeebregts, blijven we aan ons tempo: vijfentwintig- woningen in veer tien dagen. Hij spreekt over Braba.nts grootste continubouwplan in de ,,Hoge Vucht" te Breda, waar zijn onderneming acht tienhonderd woningen bouwt. Ruim hon derd twintig daarvan zijn nu opgele verd. Vijfhonderd staan er onder de kap. Veel vertraging zal dit plan niet krij gen. Bij de voorbereidingen is rekening gehouden met het fasegewijs aanslui ten van centrale verwarming in een bloksysteem, waarvoor vier ketelhuizen in de nieuwbouwwijk verrijzen. Zeven tig tot tachtig huizen in aanbouw wor den daardoor deze week verwarmd. Het binnenwerk kan daarom doorgaan. In het tweede Brabantse continubouwplan, dat het bouwbedrijf Van Eikelenburg als ,,Oosterheide" in Oosterhout reali seert liggen alle werkzaamheden stil. In Terheijden staat het zogenaamde project Molenpolder op stapel, omvat tend tweehonderdtweeënvijftig wonin gen. Enkele zijn er al bewoond. Naar verwachting zouden er gemiddeld zes tot zeven per week opgeleverd kunnen worden. Nu zijn nog een tiental huizen zover gevorderd, dat de timmerlieden nog wat door kunnen, maar bij aanhou dende vorst zal dat ook snel afgelopen zijn. Gilze-Rijen had als grootste projec ten onderhanden 25 woningen van de behangselpapierindustrie, 33 woningwet woningen, 19 van de Woningbouwstich- ting en nog een kleine dertig particu liere bouw. Vooorts de nieuwe school in Rijen West. Alles ligt stil Etten-Leur heeft als grootste project de continubouw (104 woningen) met daarbij nog particuliere bouw, in totaal een kleine honderdvijftig. Ook daar ligt de bouw helemaal stil. Ook het continubouwplan te Ooster hout in het uitbreidingsplan Oosterheide, waar momenteel enige honderden wo- Door het materiaal te verwarmen kunnen sommige bouwvakkers nog doorwerken. Als dat niet meer mogelijk is zullen ze ook moeten verletten. ningen in aanbouw zijn, wordt door het winterweer opgehouden. In Zuidwest-Brabant is de bouwacti viteit aanzienlijk ingekrompen. Aan verschillende bouwwerken is het werk geheel stilgelegd. Anderzijds wordt de woningbouw in Bergen op Zoom én in KOEALA LOEMPOER De Maleisi sche regering is op het spoor gekomen van een samenzwering van Chinese communisten om op Maleisisch Borneo een vijfde colonne op te richten. Er werden geheime documenten ge vonden welke alle leden van een zoge noemde „nationale bevrijdingsliga" on der direct bevel van O, codenaam van een clandestiene communistische orga nisatie, plaatsten. De in het Chinees gestelde documen ten bevatten het bevel aan de organisa tie om haar leden te werven onder Ma- leisiërs van Chinese afkomst en niet- Chinezen slechts onder het strengste voorbehoud toe te laten. De regering verklaarde dat zij de or ganisatie zou verbieden omdat deze zui ver en alleen een werktuig van de com munisten is in hun campagne om de bevolking van Borneo in samenwerking met de Indonesiërs onder een commu nistische dictatuur onder leiding van Mao Tse-Toeng en de regering van rood hina te plaatsen." Volgens het communiqué werden de documenten op 1 en 5 november in twee dorpen op Borneo ontdekt. In 1962 en 1963 verhuisden naar schat ting duizend Chinese ingezetenen van Maleisisch Borneo naar Indonesisch Borneo, om er naar verluidt, les te geven in guerrillatactiek, nadat Indone sië zijn politiek van confrontatie tegen de Maleisische federatie had aangekon digd- In Zeeland lag gisteren het werk op alle grote bouwwerken zo goed als stil. De combinatie van sneeuw en vorst maakte alle buitenwerk onmogelijk. Op zeer beperkte schaal werd er hier en daar wat aan het binnenwerk gedaan. Het bouwweerbericht voor vandaag liet voor Zeeland de mogelijkheid open van vrijwillig doorwerken voor aannemers, die deelnemen aan de regeling Verletbe strijding van de Stichting Verletbestrij ding Bouwnijverheid. De algemene verwachting was dat van die mogelijkheid geen gebruik zal wor den gemaakt. Het is bekend dat aanne mers en vooral bouwvakarbeiders het he lemaal niet zo erg vinden wanneer het tussen kerst en nieuwjaar behoorlijk vriest. Er wordt in deze periode nooit op topcapaciteit gewerkt. Men gaat van aannemerszijde dan ook liever in vorst verlet dan zo maar wat tussen de feest dagen te moeten doorkwakkelen. In het programma van Openbaar Kunstbezit maakte gisteravond drs. Th. van Velzen, directeur van het Cultureel Centrum De Beyerd te Breda zijn debuut. Hij behandelde een middeleeuws handschrift uit bet Utrechts aartsbis schoppelijk museum, dat de presentator niet via foto's maar inderdaad kon laten zien. Dr. Van Velzen wist zijn voordracht rustig (soms zelfs iets te rustig) maar zelfverzekerd te brengen. Hij zal het niet bij dit debuut laten, aldus hebben wij begrepen en we kun nen ons voorstellen dat hij zich snel zal ontwikkelen tot een presentator, die de abonnees van Openbaar Kunstbezit graag zien en horen. Daarna werd een Franse komische film afgedraaid, die genoeg geest be zat om de rest van de avond genoeg lijk vol te maken. AMSTERDAM Tijdens het trans port naar een ziekenhuis is het 10- jarige meisje Metje Scheper overleden. Zij gleed met haar sleetje een glooiing af! kwam op de rijbaan terecht en raakte onder het rectherachterwiel van ©en passerende vrachtauto. (Van een onzer redacteuren) BREDA De traditie getrouw hebben vele bedrijven en instellingen ter gele genheid van de jaarwisseling kalenders laten vervaardigen. En zoals elk jaar zijn er ook nu zowel juweeltjes van drukkunst bij als streng en zakelijk ge houden exemplaren. In de eerste categorie strijden de fel gekleurde getekende kalenders om de voorrang met kalenders vol foto's, door gaans door vooraanstaande fotografen gemaakt. Ook de kunstreprodukties zijn deze keer van de partij. Een bekende verschijning is tevens de kalender van de stichting Pro Juventute, die wordt uitgegeven onder het motto: „Hart tegen hard: tal van kinderen hebben extra zorg nodig". Het omslag wordt gesierd door een fraaie kleurenfoto van H.M. de Koningin, prins Bernhard, prinses Ons aller Toon, die in de Eindho- vense schouwburg afknapte van wege een keelontstekingis weer overeind. Thans brengt hij in Carré te Amsterdam zijn eenman show. Op het plaatje ziet men Margriet en premier Marijnen. Op de di verse bladen binnenin, zijn tal van zeer geslaagde kleurenopnamen afgedrukt van gebeurtenissen, waar leden van het koninklijk gezin acte de présence heb ben gegeven. De kalender bevat o.a. een zeer fraaie opname van de kroonprinses, die werd genomen door fotograaf Jan Sterk. Een kalender die het goed zal doen aan de wand van b.v. bedrijfsruimten is die van H. C. L. Sieberg n.v., Amster dam/Ede, die ook verlucht is door kleu renfoto's. De samenstellers hebben het hier gezocht in natuuropnamen, die op ruim formaat zijn afgedrukt op glan zend papier. Veel pittoreske plekjes uit Europa zijn in de lens gevangen. Een andere aantrekkelijke fotokalender op groot formaat is uitgegeven door Esso. ..Langs Europaden" kondigt het schut blad aan. Voor dit exemplaar geldt het zelfde als voor het voorgaande, geschikt om opgehangen te worden in een gro tere ruimte, waar de fotografische stil levens voor wat „buitenlucht" kunnen zorgen. Ook de rijkspolitie heeft haar ka lender met foto's opgesierd. De zwart- witopnamen verschaffen de kalender- bezitter enig inzicht in de werkzaamhe den van de rijkspolitie. De Vlaamse Toeristenbond en de Vlaamse Automobilistenbond hebben de kalender, die ze samen hebben uitgege ven, in het teken gesteld van de Vlaam se begijnhoven. Tussen de talrijke op namen van hoven in België bevindt er zich ook een van het begijnhof te Breda. Het geheel is bovendien verlucht met grappige tekeningen van Edwin Wouters, die hoe kan het anders het feno meen begijn onder de loep heeft geno men. Nog meer fraaie kleurenopnamen val len tenslotte te bewonderen op en in de kalender, die is uitgegeven door de Pers en Informatie-afdeling van de Westduit- se Bondsrepubliek. De foto's zijn hier zelfs als prentbriefkaarten te gebruiken. De Hollandsche Sociëteit van Levensver zekeringen heeft het gezocht in foto grafische opnamen van curiosa uit mu seums; onze vaderlandse luchtvaartmaat schappij K.L.M. heeft Joop Geesink aan het werk gezet, die een forse kalender heeft afgeleverd met afbeeldingen van tekeningen en van papier gemaakte ta ferelen. Een heel aantrekkelijke uitgave voor wie oog heeft voor grappige afbeel dingen. D.A.F. heeft zijn fotografen naar ver scheidene musea gestuurd om er opna men te maken van beelden, wandschil deringen e.d., die op plezierige wijze in de forse kalender zijn ondergebracht. De boerenleenbanken hebben hun kalender ook verfraaid met artistieke afbeeldin gen. Wandreliëfs, die een plaats hebben gekregen in de verschillende banken her en der in het land, zijn hier samenge bracht. Ook de Nillmij-kalender is ge illustreerd met reprodukties. In dit ge val van olieverfschilderijen van de jeug dige kunstschilder Adrian Stahlecker. Tenslotte ontvingen wij nog kalenders Trt/v, Mn,iUr, van J. J. Romen en Zonen te Roermond, Toon een praatje maken met een het Genootschap „st.-Joseph" te Alk-! Vaar toneelknechtendie belang- |maar> de n>v. Ned-Lloydlijnen te Amster- stellend informeren of het Win dam en Rotterdam en de Nationale be weer gaat^fuh. ri.r vensverzekeringsbank. m. De traditie getrouw organiseerde de Stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars ook dit jaar in de Burgerzaal van het Middelburgs stadhuis een kersttentoon stelling, die tot 3 januari van het nieuwe jaar geopend zal zijn. Toen wij er, om deze aankondiging tijdig in de krant te hebben, een bezoek brachten was de ex positie nog niet helemaal ingericht. De officiële inrichter van de Stichting, de Zierikzeese ceramist Braat, die zelf ook met enkele boeiende werkstukken ver tegenwoordigd is, liep nerveus rond om in gedachten alles, ook het werk dat nog niet aanwezig was, een passende plaats te geven; de een na de andere Zeeuwse kunstenaar verscheen met een groot pak ket onder de arm om dit bij andere in zendingspakketten te voegen, die door col lega's werden uitgepakt, sommigen ver dwenen weer, na zich van hun last ont daan te hebben, anderen bleven om Braat behulpzaam te zijn bij het „hangen", en weer anderen bleven waarschijnlijk alleen om een oogje in het zeil te houden op het plaatslot dat hun werk ten deel zou vallen. Maar er was voldoende aanwezig om reeds een oordeel te kunnen vormen over deze expositie, waar de Zeeuwse beel dende kunstenaars ook alweer volgens een gelukkige traditie meestal goed voor de dag plegen te komen. Wat wij zagen laat de prognose toe dat dit ook nu weer het geval is. Als altijd boeiend was de inzending van de jonge Zierikzeese schilder Jan Jongschaap, wiens sterk abstraherende werk, dat altijd uitmunt door de zorg die er aan de materie besteed wordt, ditmaal een nieuwe meer grafische tendens verr SINT-FRANCISCUS van mevrouw Messer toont, sterk en zuiver tot uitdrukking ko mend in het paneel Vegetatie met een wemeling van grassen of ook in Oude Stad. Van de beeldhouwster mevrouw Messer viel behalve een mooie portret studie Peter een in witte steen gehouwen Sint-Franciscus op, die de tot de vissen en vogels sprekende heilige in zijn sym pathieke extase treffend karakteriseert en dat straks als het in de openlucht, in een tuin, een plaats krijgt van wind en weer de finishing touch zal krijgen. Andries Minderhout is aanwezig met naar gege ven en techniek interessante werkstuk ken, die hun motieven ontlenen aan de aquarium- en onderwatersfeer en uitmun ten door hun prachtige kleurenwemeling. Voor een verrassing zorgde Piet Bulthuis, die nieuwe en frisse inspiratie heeft op gedaan in de Dolomieten en uit dit on herbergzame landschap een aantal doeken meebracht die het visionaire benaderen en opvallen door een voor hem nieu we schildertechniek, die zich prachtig voegde naar zijn visie. Een nieuw lid van de groep, mej. Van Citters toont en kele gevoelige schilderijen van bloemen en portretstudies. Verder zijn natuurlijk alle bekende en vertrouwde namen aan wezig. De kwaliteit van het bovenge noemde als pars pro toto nemend menen wij rustig te kunnen stellen, dat geen bewoner van Zeeland deze kerstexpositie van zijn beeldende kunstenaars mag ver zuimen! WILLEM ENZINCK

de Stem | 1964 | | pagina 5