Massa slachtoffers op de weg Honderden doden in India door koudegolf Wennerstroem begon „voor de grap' Na 21 stemmingen: Saragat president HIJ STOPTE EVENTJES... NO. V.: Beleid van minister Bot (o.k.w.) verbijstert ons Vorst maakt bet bouwen. lijk moeu ONLUSTEN IN LAGOS Hoofdstad legt bouwvakkers in de watten Rome: geen sneeuw Vriesdood? Overstromingen Koudegolf Verkeer DAGBLAD VOOR ZEELAND ;U-.\ WEGENS „LASTER" s Spaanse dichter moet half jaar extra zitten Aanhoudende vorst Tweede Polans- onderzeeër naar Verre Oosten Noord-Noorwegen rilde het meest NENNI TROK ZICH TERUG BONN EIST Medezeggenschap over Frankrijks a toom bewapening 104e JAARGANG No. 24778 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 29 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klpkstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - te'efoon 2893) Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 fel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 De jeugd maakt zich niet druk over vorstverlet, over moeilijk berijdbare wegen of over andere winterse moei lijkheden. Er is sneeuw, er is vakantie en alles is dus zoals het zijn moet EUROPA NOG MEER KOU i AMSTERDAM/LONDEN/PARIJS/SAN FRANCISCO - Een meedogen loze vorst houdt Europa dezer dagen in zijn ijskoude greep, waarbij de temperatuur op sommige plaatsen recordiaagten bereikt en het strenge winterweer talloze slachtoffers maakt. In ons land werden gisteravond en afgelopen nacht temperaturen van twaalf graden beneden het vriespunt gemeten. Plaatselijke mist maakte daarbij het weer nog barder en de situatie op de weg levensgevaarlijk. Deskundigen verwachten dat de temperatuur de komende dagen nog zal dalen. 4MB v\\ y X LAGOS In de Nigeriaanse hoofd stad Lagos is het tot botsingen tussen politie en demonstranten gekomen naar aanleiding Van onenigheid tussen de Nigeriaanse leiders over een eventueel uitstellen van de algemene verkiezin gen. Een luidruchtige, met spandoeken zwaaiende menigte van naar schatting 1000 demonstranten, trok daarop door het centrum van de stad, waardoor het verkeer geheel werd lamgelegd. Op de spandoeken stond te lezen „Weg met het feodalisme" en „Wij zullen nooit slaven worden van het noorden". Met helmen uitgeruste politiemannen trachtten door charges de menigte uit een te drijven. MADRID De Spaanse dichter Carlos Alvarez heeft een gevangenisstraf van zes maanden gekregen, omdat hij zich in een getuigenverklaring „lasterlijk" had uitgelaten over militaire autoriteiten. Tijdens een voorgaande zaak, waarbij hij werd veroordeeld wegens „illegale propaganda" werd hij al veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en twee maanden en een boete van 50.000 peseta. Tijdens dat proces had hij gezegd: „Het militaire hof heeft Grimau veroordeeld, hoewel men wist dat hij onschuldig was". Dit leverde hem een half jaar extra. HET NEDERLANDSCHE Roode Kruis zal 500 dekens en 5000 blikken baby- en kindervoeding naar de slachtoffers van de overstromingsramp op Ceylon zenden. EEN VROUW is om het leven gekomen en 30 andere passagiers hebben ver wondingen opgelopen, toen bij Manilla een grote doos vuurwerk in een bus ontplofte. BIJ DE JONGSTE gemeenteraadsver kiezingen in het Zwitserse kanton Wal lis heeft een sterke verjonging van de politici plaatsgehad. Zo is de voorzit ter van de gemeenteraad van Ulrichten nog maar net 23 jaar, zijn collega in Icogne 24 jaar en in Staldenried is een jongeman van 21 jaar tot lid van de gemeenteraad gekozen. DE SECRETARIS bij de Roemeense ambassade in Bern is het land uitge wezen. Hij had contacten met een spion die hij opdrachten had gegeven. DE VAKBONDEN van Belgische mijn werkers hebben een staking aangekon digd. als geen overeenstemming wordt bereikt over de toekenning van een nieuwjaarspremie. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Opklaringen afgewisseld met wolken velden. Plaatselijk enige sneeuw. Matige wind uit westelijke richtin gen. Kans op mist in de namiddag. Matige tot strenge vorst. Vandaag: zon onder 16.36 uur. Maan onder 14.02 uur. Morgen: zon op 8.48 uur. Maan op 5.30 uur. DEN HAAG Op de algemene ver gadering van de Nederlandse Onderwij zers Vereniging (N.O.V.) heeft voorzit ter W. van der Gevel ernstige kritiek geleverd op het uitstel van de verlaging van de leerlingenschaal bij het lager on derwijs. Het beleid van minister Bot vervult de N.O.V. met verbijstering, zei hij. „De vaststelling van de data van ingang der verschillende fasen van de leerlin- genschaal-verlaging was een belofte aan alle onderwijzers van het lager onder wijs. Deze belofte is zonder enig over leg verbroken", aldus de heer v. d. Ge vel. „Ons vertrouwen in de minister en in de meerderheid van de Tweede Ka mer is door deze affaire ernstig ge schokt. Zij hebben niet begrepen, dat juist deze zaak ons allen na aan het hart ligt", zei hij, erop wijzend dat ons land wat betreft de klassebezetting bij het lager onderwijs reeds vele jaren tot de meest achtergebleven gebieden van Europa behoort. Verder werd aandacht geschonken aan de bespreking van het rapport over „de organisatie van een schoolverzor- gingsdienst". Dit rapport sluit aan bij een eerdere studie van het N.O.V. over „de geestelijk-hygiënische zorg voor het schoolkind", waarin geconcludeerd werd, dat op grond van de verantwoor delijkheid der gehele gemeenschap voor het algemeen welzijn van het school kind elke gemeente of een groep van gemeenten een schoolverzorgingsdienst moet instellen, die als coördinerend or gaan de lichamelijke, geestelijke en socia le verzorging van het kind op de school tot taak heeft". WASHINGTON De met Polaris- raketten uitgeruste onderzeeboot „Te- cumseh", die op het ogenblik in de wateren langs de Amerikaanse west kust zijn laatste proefvaarten maakt, zal binnenkort worden toegevoegd aan de „Daniel Boone", die als eerste Po- laris-onderzeeboot in de wateren van het Verre Oosten patrouilleert. Over het gebied waarin beide sche pen hun taak zullen uitoefenen, be waart men op het Pentagon het groot ste stilzwijgen, doch van betrouwbare zijde werd gezegd dat er aanleiding bestaat om aan te nemen dat de „Da niël Boone" zich in de internationale wateren bij het Chinese vasteland be vindt. Dit schip vertrok op 26 decem ber van Guan. Binnen zes maanden zullen nog twee andere Polaris-onderzeeboten aan de eerste twee worden toegevoegd. De N.O.V.-studiecommissie zegt het noodzakelijk te achten, dat schoolarts, schoolpsycholoog en eventueel schoolmaatschappelijk werker in één team samenwerken, in nauwe relatie met de school. „De onthouding van een schoolverzor gingsdienst (met medische, psychologi sche, sociale en pedagogische aspecten) aan het kind is niets anders dan een geestelijke misdaad", aldus werd tijdens de besprekingen op de algemene ver gadering van het N.O.V. namens het hoofdbestuur opgemerkt. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Amsterdam gaat In liet buitenland bouwvakkers werven. Er wordt een commissie in het leven geroepen om te adviseren over de vraag hoe dit het best kan geschieden, en het gemeentebestuur zal geld be schikbaar stellen voor de aanleg van een groot kamp. Geschat wordt dat er minstens 500 buitenlandse bouwvakarbeiders nodig zullen zijn, wil het bouwprogramma van de hoofdstad niet nog verder ach terop raken. De gemeente zal aanne mers steunen bij hun pogingen elders bouwvakkers weg te halen. Men wil de werkkrachten in de bouw zoveel mo gelijk in de watten leggen. Arbeidskrachten die gedurende een bepaalde tijd in Amsterdam hebben gewerkt, krijgen een huis. De werk omstandigheden (bescherming tegen wind en weer, verbetering van schaft en kleedgelegenheid) worden verbe terd. De mogelijkheden tot vakoplei ding voor bouwvakkers in de hoofd stad worden onderzocht en gestimu leerd. Dit alles is nodig, zo heeft het ge meentebestuur meegedeeld, om te voor komen dat Amsterdam economische schade lijdt door zijn bouwproblemen. Allereerst is, om dit te voorkomen, no dig dat er jaarlijks 4500 woningen wor den gebouwd in plaats van de 4000 die tot nu tóe het streefgetal vormden. Daarnaast zal voor 1980 dichtbebouwd stadsgebied van 550 ha moeten zijn ge saneerd. Het gaat om 80.000 woningen en twee miljoen vierkante meter be drijfsruimte. Tenslotte moeten in de komende vijf jaar 15 bouwobjecten van meer dan drie miljoen gulden ter hand genomen worden (totale bouw som 800 miljoen) wil de hoofdstad economisch niet achterop raken. De weersomstandigheden van Moskou tot Madrid waren guur en zullen dat vandaag nog wel blijven. Duizenden kilometers verkeerswegen zijn bijna of totaal onbegaanbaar door sneeuw en ij zei. Vele vervoerdiensten per schip, trein of vliegtuig werden vertraagd. Minstens 53 graafschappen in Enge land en Wales hebben last van ijs en sneeuw. Het Britse leger is te hulp ge roepen om ondergesneeuwde automo bilisten te zoeken. Op sommige plaat sen bereikte de sneeuw daar een hoogte van meer dan twee meter. Er werden meer dan 200 auto's verlaten aange troffen. De koudste plaats in Engeland was gisteravond Eskadlemuir (Schotland), waar het kwik 15 graden Celsius aan gaf. Parijs lag onder een pak sneeuw van 10 cm dikte. De sneeuwruimers ge bruikten meer dan 600 ton zout om de straten sneeuwvrij te maken. De aardverschuivingen, die zich op beide oevers van de Moezel in Luxem burg hebben gemanifesteerd, zijn gis teren door de vorst tot stilstand ge bracht. Men vreest echter dat zij zich zullen voortzetten zodra er dooi komt. Het anders zo zonnige en warme Ita lië kreeg het hard te verduren. Van Venetië tot op Sicilië viel er sneeuw. Rome was een van de weinige grote plaatsen die van sneeuw verstoken ble ven. Op de omliggende heuvels lag echter een dik pak sneeuw van 15 cm hoogte, terwijl de heuvels rondom de Italiaanse Rivièra door een sneeuw dek van 30 cm tot 50 cm dikte werden bedekt. In Venetië ondervond het verkeer grote hinder van een vriesregen, ter wijl de haven in een dikke mist werd gehuld. Slagregens en hagel troffen Rome en Napels, terwijl Sicilië en Sardinië wer den geteisterd door hevige winden, hagel en sneeuw. Zelfs Spanje en Portugal bleven niet gespaard. In het zuiden van Spanje viel regen en in het noorden sneeuw en er wordt nog meer verwacht. De temperaturen daalden gisteren tot 6 graden C. In Portugal bleef het kwik boven nul, maar het weer was niettemin guur door de combinatie van regen en mist. VIER MENSEN zijn om het leven ge komen en 27 anderen liepen letsel op, toen bij de Spaanse stad Mataro een trein op een bus inreed. De bus was geslipt. De koudste plaats op het Europese vasteland was Karasjok in noord-Noor- wegen, met een temperatuur van 34 graden Celsius. De rest van Scandi navië huiverde eveneens onder een hel dere, zonnige hemel. Er was weinig sneeuw. De afgelopen nacht kwam Moskou te liggen onder een sneeuwdek van 7Vz cm en daalde de temperatuur daar tot ongeveer 6 graden Celsius. In Oostenrijk en Duitsland zakte het kwik tot 4 graden onder nul. In het westen van Oostenrijk werd de bevol king gewaarschuwd voor sneeuwlawi- nes. Er wordt nog meer sneeuw ver wacht. Een dik sneeuwdek bedekte heel Zwitserland. Op sommige plaatsen wel enkele tientallen centimeters. De win tersportplaatsen meldden een record opkomst van toeristen. In het druk bezochte winteroord Grindelwald hingen skiërs gisteren twee uur lang in stoelliften door het uitvallen van de stroom. Ook de Franse Alpen en het Jura- gebergte werden ruim van sneeuw voorzien. In het zuiden van Frankrijk regende en stormde het. De Amerikaanse kust werd gisteren getroffen door een gure blizzard, waar door honderden personen geïsoleerd wer den. In Californië bereikte de sneeuw laag een hoogte van 30 cm. In enkele houthakkersgehuchten zijn ongeveer 500 personen van de buitenwereld afgeslo ten. „De mensen daar zouden wel eens dood kunnen vriezen", zo heeft een functionaris van de dienst bescherming bevolking in Californië gisteren gezegd, „Zij hebben al «en week lang geen voedsel meer en zitten misschien ook zonder brandstof". De nieuwe sneeuwstorm vergrootte de misère in het verre westen, waar zes dagen van overstromingen, stortregens en hevige winden minstens 40 mensen levens hebben geëist. De schade als ge volg van het uitermate slechte weer wordt geschat op 200 miljoen dollar. Volgens het Rode Kruis in Washing ton hebben meer dan 16.300 gezinnen hun huis, boerderij of bedrijf verloren zien gaan 8.617 in Californië, 7.170 in Oregon, 365 in Idaho en 149 in Was hington. Bij overstromingen kwamen in Cali fornië 20 personen om het leven, in Ore gon 17, in Idaho twee en in Nevada een. Het ergste schijnt voor Washington, Oregon. Idaho en Nevada voorbij te zijn, maar het herstel van de verkeerswe gen alleen al is een gigantische taak. De overstromingen hebben in Oregon 28 bruggen weggespoeld, in Californië 60 beschadigd of verwoest en in Idaho een tiental bruggen vernietigd. De autoriteiten schatten dat het maanden zal duren voordat de wegen zijn hersteld. Het noorden van India wordt op het ogenblik geteisterd door een ongewone koudegolf, die honderden mensen, die doorgaans onder de blote hemel slapen, het leven heeft gekost. Volgens bescheiden schattingen zijn er in liet oude en nieuwe Delhi meer dan 10.000 personen, die geen huis hebben en op de trottoirs, in telefooncellen of in bomen de nacht plegen door te bren gen. Het verkeer heeft uiteraard grote hin der van het barre winterweer. In de af gelopen dagen zijn in Frankrijk 91 per sonen bij verkeersongelukken om het leven gekomen en werden er minstens 876 gewond. Bijna 80 procent van de ongelukken was te wijten aan de door sneeuw en ij zei glad geworden wegen. Het aantal Amerikanen dat de laatste dagen de dood op de weg vond, is intussen opge lopen tot 600. In Canada vielen 57 ver keersslachtoffers en in Europa 227. Ook de scheepvaart lijdt onder het winterweer. Het Libanese schip Kate- rina Samona van 7.144 ton verkeert in de Golf van Biscaje in zinkende toe stand. Het maakt water in twee ruimen en in de machinekamer en maakt een slagzij van 25 tot 30 graden. STOCKHOLM De Zweedse kolo nel Stig Wennerstroem, die enkele maanden geleden wegens spionage tot levenslang is veroordeeld, was een dubbelspion, zo blqkt uit het rapport van de politie over zijn verhoor voor zijn proces. Dit rapport is gisteren in Stockholm gepubliceerd. Wennerstroem is tot spionage geko men door een voorval dat hij aanvan kelijk als een grap opvatte. Omdat hij goed Russisch sprak werd hem dik wijls verzocht bij officiële partijen de zorg voor kolonel Rybatjenko van de Sovjetrussische ambassade op zich te nemen en als tolk voor hem op te treden. Toen Rybatjenko bij hem om gegevens over een nieuw Zweeds vliegveld bleef aandringen besloot Wennerstroem hem een absurd ant woord te geven en hem te zeggen dat hij de gegevens zou verschaffen wan neer hij 5.000 kronen zou ontvangen. „Mijn financiële positie is altijd goed geweest en dat was dan ook niet de reden waarom ik het geld vroeg, maar ik beschouwde de hele zaak als een grap". Rybatjenko vertrok naar Mos kou en kwam na acht weken terug. Het geld werd in een pakje overhan digd terwijl Wennerstroem en Rybat jenko elkaar de hand gaven na een avondje uit. „Ik werd door een soort paniek overvallen en lag een halve nacht wakker", verklaarde Wenner stroem. Hij besloot de Russen voor de gek te houden en hen een valse kaart van het vliegveld te geven. Later in dat jaar vroeg Rybatjenko meer ge gevens over een nieuw handboek voor de luchtmacht. Wennerstroem zei dat hij er 3.000 kronen voor vroeg, hoe wel de publikatie te koop was. Na zijn vertrek naar Moskou kon hij niet meer terug. Hij verschafte echter ook de Amerikanen inlichtingen over din gen die hij in Rusland vrij gemakke lijk te weten kon komen, sxb da sa OCALA (V.S.) Een automobilist stopte gisteren abrupt midden op de drukke autoweg 75 in Florida, wacht te enkele ogenblikken en zette daar na onverstoord zijn weg voort, klaar blijkelijk onbewust of misschien on verschillig voor de chaos die hij had veroorzaakt. De chaos bestond volgens de politie uit: 17 boven op elkaar gereden auto's in een kettingbotsing. 18 licht beschadigde auto's, waar van de bestuurders nog net erger hadden kunnen vermijden. Een verkeersknoop waarbij hon derden auto's waren betrokken en die het verkeer tot op 75 mijl afstand in moeilijkheden bracht. De noodzaak tot het inzetten van honderden politiemannen, die acht uur nodig hadden om het verkeer weer normaal te doen circuleren. De winter zit vooral minister Bogaers (en de tienduizenden die nog altijd een huis nodig hebben hevig dwars. De vorst maakt het de bouwvakkers wel erg moeilijk de gang erin te houden. Verschei dene bouwwerken, die nog niet voldoende dicht zijn, moesten al worden stilgelegd. Zie voor een uitvoerig verslag hierover pag. 3. CHINA ZAL Cambodja behalve de reeds toegezegde lichte wapens, ook luchtdoelartillerie en anti-tankgeschut leveren. ROME De so ciaal-democraat Giuseppe Saragat is gisteren gekozen tot de vijfde president van Italië. Zijn verkiezing bij de 21e stemming was by voorbaat reeds zo goed als zeker doordat de Italiaan se communisten vóór de stemming bekendmaakten zijn verkiezing te zullen steunen. De 73-jari- ge socialistische vice-premier Nenni had zich voordien namelijk teruggetrokken als kandidaat voor het presidentschap. Met de verkiezing van de 66-jarige minister van buitenlandse zaken tot president, is een eind gekomen aan een serie stemmingen, die 13 dagen heeft geduurd. De christen-democraten hadden oor spronkelijk laten weten geen kandi daat te zullen aanvaarden, die met steun van de communisten zou worden gekozen. Doch zelfs na de communis tische bekendmaking bleven zij Sara gat steunen, klaarblijkelijk omdat hij toch gekozen had kunnen worden door middel van een linkse „volksfront"- beweging, waarbij de regeringspartij er geheel buiten zou zijn gebleven. Saragat werd verkozen met 646 stem men, 164 meer dan de benodigde 482 stemmen. Een aantal christen-democra ten onthield hem zijn steun en stemde blanco. De verkiezing van Saragat werd met applaus begroet. De nieuwe president zal vandaag om 11.00 uur, onze tijd, de eed afleggen tijdens een zitting van de Staten-Gc- neraal. Hij zal dan zijn eerste officiële rede uitspreken. Met Saragat krijgt het katholieke Italië voor de eerste maal een socia listische president. Saragat staat overi gens bekend als rechts-socialistisch. In 1947 scheidde de gematigde vleugel van de socialistische partij zich onder zijn leiding af van de socialistische partij wegens het besluit tot vergaande sa menwerking met de communisten. Sa ragat richtte toen de (meer links-bur gerlijke dan socialistische) sociaal-de mocratische partij op, die bij tijden zelfs rechts van de christen-democra ten stond. Saragat heeft een actieve rol ge speeld in het verkennende overleg over de mogelijkheden om te komen tot Europese eenheid. Hoewel hij zich neer legde bij voorlopige beperking van het overleg tot de „zes", deed hij zich kennen als een krachtig voorstander van een open Europese gemeenschap. De nieuwe Italiaanse president werd in 1898 in Turijn geboren. Hij studeer de economische wetenschappen en trad kort voor de opkomst van het fascisme in 1922 toe tot de Italiaanse socialisti sche partij, waarin hij een vooraan staande rol ging spelen. Vier jaar la ter moest hij vluchten voor het fascis tische regime, eerst naar Oostenrijk, Ia- ter naar Frankrijk. Tijdens de Duitse bezetting van Frankrijk slaagde hij er in uit handen van de nazi's te blijven. In 1943 keerde hij terug naar Rome, waar hij werd gearresteerd en overge geven aan de Gestapo, die hem in de gevangenis wierp. Hij wist na enkele maanden te ontsnappen naar het be vrijde zuiden van Italië en werd daar in 1944 minister zonder portefeuille in de pro-geallieerde Italiaanse regering. In april 1945 werd Saragat benoemd tot ambassadeur van Italië in Parijs. Het daaropvolgende jaar was hij voor zitter van de Italiaanse wetgevende vergadering, die de grondwet voor de republiek opstelde. Sinds 1947 heeft Saragat deel uitgemaakt van verschei dene Italiaanse kabinetten. BONN West-Duitsland zal trach ten ook iets te zeggen te krijgen over de Franse atoombewapening. Dat heeft de minister voor speciale opdrachten, dr. Heinrich Krone, gezegd. West-Duits land is dankbaar voor de Franse ver zekering dat ook Europa door de „froce de frappe" zal worden beschermd, „maar wanneer wij tegen de Verenig de Staten zeggen hoe belangrijk wij het vinden iets over het gebruik van kern wapens te zeggen te hebben om het Duitse volk zo veel mogelijk te be schermen, dan moeten wij dezelfde wens ten aanzien van Frankrijk uiten, des te meer nu Frankrijks atoombewa pening als werkelijke macht aan belang wint", aldus Krone. Krone had kritiek op het plan van de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, voor een flexibele tegen aanval, wanneer de Sovjets in Europa zouden aanvallen. Deze verandering in de Amerikaanse strategische opvattin gen is van Amerikaanse standpunt be grijpelijk, maar het brengt voor Euro pa ernstige consequenties mee, meent Krone,

de Stem | 1964 | | pagina 1