Onbekendheid met nieuwe beroepen belemmert keuze Record produktie van Zeeuws fruit Ha vee Terneuzen bouwt „Belgisch" duwschip Nieuw havenproject op linker Schelde-oever Promotie DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 28 DECEMBER 1964 PRIMEURTJE VOOR ZEELAND Gift van de Pers Suikerpot en melkkan voor raad Ovezande Systeem-analist Voedingsvakman Operator WEL TOPOOGST - GEEN TOPJAAR Opbrengst in geld bleef echter gelijk met 1963 KINDEREN MOGEN KIEZEN Tramconducteur Timmerman Smid Drs. Verburg (E.T.I.) Industrie spreiding niet nadelig Zeeland voor Appels Klein fruit PLAN IN ANTWERPEN «sswt."Z (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De fa. Havee (Hamer- linckVeerman) te Terneuzen is doen de met de bouw van een zogenaamd duw schip voor rekening van een kolen- en grindhandel, de fa. Delahaye te Antwer pen. De bouw begon ongeveer anderhalve maand geleden. Bij Havee leeft de ver wachting, dat de schuit eind februari van het volgend jaar zal kunnen worden af geleverd. Het Terneuzense duwschip zal dienst gaan doen op het Belgische Albert- kanaal, waarop het boten van de fa. De lahaye op en neer zal „duwen". De bouw van dit duwschip in Terneuzen is uniek voor Zeeland. Duwschepen zijn tegenwoordig overi gens geen bijzonderheid meer. Zij worden bijvoorbeeld veelvuldig ingezet bij de Rijnvaart. Het Havee-duwschip is een ontwerp van de heer A. Hamelinck. De boot is ongeveer 20 meter lang. De instal laties zijn gebouwd op een oud maar de gelijk casco, waarvan men de voorsteven heeft afgeplat. Beneden zullen de machi ne- en lierenkamer worden onderge bracht. Gelijkvloers is voorzien in enige huisvesting voor twee gezinnen dat van de kapitein en dat van zijn hulpje terwijl nog een verdieping hoger de ka juit is gebouwd. Het duwschip zal wor den voorzien van een General-motor van 300 p.k. De tot nog toe in de vaart zijn de duwschepen zijn doorgaans uitge rust met een motor van 500 p.k., maar moeten dan ook veelal dienst doen op de (Van een onzer verslaggevers) OVEZANDE Drie journalis ten hebben tijdens de raadsverga dering van Ovezande van de rond vraag gebruik gemaakt om het ge meentebestuur van deze gemeente een melkkannetje en een suikerpot aan te bieden. Dit zeer ongebrui kelijke gebeuren was het gevolg van een opmerking van burge meester N. Mooyman, gemaakt naar aanleiding van het serveren van de koffie door de gemeente bode. In het gemeentehuis had men namelijk niet de beschikking over een suikerpot en melkkannetje, zo dat de bode bij het voorzien van koffie aan mensen in de raadszaal, altijd eerst rondging met een grote papieren zak met suiker en na de koffie in de kopjes te hebben ge goten nog eens rondkwam met een fles melk. In verband hiermee maakte de burgemeester de op merking, dat een melkkan en een suikerpot in het gemeentehuis ontbraken, gezien de financiële positie van de gemeente Ovezande. Hij vond, dat als gulle gevers, waarvoor naar zijn mening ook de aanwezige persvertegenwoordigers in aanmerking zouden kunnen ko men, deze attributen eens aan het gemeentebestuur zouden aanbie den, men van achter de bestuurs tafel beslist geen „neen" zou zeg gen. Onmiddellijk werd er aan de perstafel een inzameling gehouden met als gevolg dat er korte tijd later voor de burgemeester op ta fel een suikerpot en een melkkan stonden. „Ingekomen stukken", zo werd van achter de perstafel ver duidelijkt. Deze ongebruikelijke ingekomen stukken werden met grote hilariteit door de raad ont vangen, maar of ze al dan niet voor kennisgeving werden aange nomen, werd niet bekend gemaakt. rivieren, terwijl het werkterrein van het duwschip, dat de fa. Havee momenteel bouwt, voorlopig uitsluitend is beperkt tot het Albertkanaal. Binnenkort zullen de schepen van de fa. Delahaye worden voorzien van een afgeplatte achtersteven. Het duwschip en de binnenvaartschuiten het betreft bij na allemaal schepen van ongeveer 1200 Het bij de fa. Havee in aanbouw zijnde duwschip, zoals het momen teel aan de loskade nabij de Axel- sebrug ligt. Men ziet duidelijk de afgeplatte voorsteven. ton zullen door middel van lieren aan elkaar bevestigd worden. De combinatie zal worden bestuurd vanaf het duwschip- De wendbaarheid van de combinatie zal afdoende zijn gewaarborgd: het duwschip is uitgerust met een kortstraalpijproer. De bouw van het duwschip is voor het grootste gedeelte voltooid. Alleen zal binnen nog de betimmering moeten wor den aangebracht, moet de motor nog wor den geïnstalleerd, zullen de vensters nog moeten worden voorzien van het nodige glas en moet het hele schip nog in de verf worden gezet. de. Dit is een gerechtvaardigde zaak. Geld is niet alleen een beloning voor de moeite, die men zich in de arbeid getroost, maar houdt tevens een stuk maatschappelijke waardering in. Geld is een complimentje van de maatschappij die om arbeid verlegen zit. GOES De fruitproduktie is dit jaar op Zuid-Beveland 36 pro cent hoger geweest dan het vorig jaar. Toen kwam er op de veilin gen van Goes, Kapelle en Krabben- dijke in totaal een aanvoer van 48,5 miljoen kg. Dit jaar is dat 65,5 mil joen kg. De geldelijke opbrengst bleef echter in beide jaren gelijk, namelijk 19,5 miljoen gulden. Hier uit kan worden afgeleid dat 1964, voor een deel door deze top-oogst niet tot de gunstige fruit jaren gere kend kan worden. Dit schrijft de heer M. J. Noordhoek van het rykstuinbouwconsnlentschap Goes in het Kerstnummer van het Zeeuws Fruittelersblad, waarin hu een overzicht geeft van de fruitoogst 1964 aan de hand van de aanvoer- en opbrengst- cjjfers van de Zuidbevelandse veilin gen. Deze cijfers zijn bepalend voor Zee land want op Zuid-Beveland groeit ruim 80 pet. van het Zeeuwse fruit. In de cijfers van appels en peren zijn mede begrepen de voorraden die er nog waren per begin december. Deze wa ren aanzienlijk groter dan het vorig jaar op hetzelfde tijdstip. Toen bedroegen ze op Zuid-Beveland namelijk 6 miljoen kg appels en 700 ton peren. Dit jaar was dat op 1 december 14 miljoen kg appels en 2 miljoen kg peren. in Zeeland en West-Brabant dit jaar wat is afgenomen. In West-Brabant zal er echter het komende plantseizoen naar schatting toch nog ongeveer 100 ha fruit ingeplant worden en in Zee land 50 ha. Hierdoor breidt de fruit teelt in Zeeland en West-Brabant nog steeds uit in tegenstelling tot de lan delijke fruitteelt. Het landelijk areaal pit- en steen vruchten liep in 1964 met 1064 ha terug in vergelijking met 1963. Ir. Vellekoop zegt er vast van over tuigd te zijn ,dat ook in de toekomst in het zuidwesten modern opgezette fruit- bedrijven behoorlijk rendabel te exploi teren zullen zijn. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Als een knulletje stoer zegt, dat hij piloot wil worden, zeeman of tramconducteur, dan prijst men al om zijn pittige bereidheid om de ar men uit de mouwen te steken. Kiest het zelfde jongetje als vak dessinateur che- micien voedingsvakman, operator of systeem-analist, dan loopt hij de kans dat hij zijn ouders ernstig teleurstelt. Van die „rare beroepen" hebben zij nog nooit gehoord. Zij vinden dat hun jongen beter een „gewoon vak" kan ne men en zich geen vreemde dingen in zijn hoofd moet halen. Toch toont deze jongen door zijn keus een aanzienlijke voorsprong op zijn ou ders, wier maatschappelijke visie is blij ven steken bij het ambachtelijk stramien van voor 1945. De industrialisatie die nadien op gang is gekomen en als 'n ma gische magneet werkt op arbeidskrach ten, heeft tal van nieuwa beroepen ge schapen. De meeste van deze nieuwe be roepen hebben trouwens hun definitieve aard nog niet gevonden en zullen zo mo gelijk uitmonden in weer andere beroeps mogelijkheden. Dat veel ouders van deze dingen geen weet hebben maakt het er voor de be roepskeuzebureaus niet gemakkelijker op. Minder bevredigend is echter, dat zij ongewild kinderen kansen onthou- houden. Van de bijna 200 beroepen voor jongens en de rond de 75 voor meisjes kennen de ouders alleen die beroepen, waarbij aan de weg getimmerd wordt. Uit de crisistijd hebben zij bovendien een zekere angst overgehouden, angst niet alleen voor bepaalde vakken, maar ook voor de wisselvallige maatschappij, die opeens kan ophouden bestaanszeker heid te bieden. De middelbare generatie van nu, die de ouders vormt van de kinderen die momenteel een beroep kiezen, loopt nog met het beeld uit de eigen jeugd. In 1750 was tachtig procent van de Neder landse bevolking werkzaam in land bouw en veeteelt. Tien procent in de sector van handel en diensten en tien procent in de ambachten. In deze cij fers is nadien wel enige wijziging ge komen. Maar Nederland bleef bij uit stek een agrarisch land. De industriali satie in Europa die in de vorige eeuw op gang kwam ging ons land goeddeels voorbij. Onze maatschappij bleef door zichtig, waar gewerkt werd timmerde men aan de weg. Alleen uit boeken en films wist men enigszins hoe het er in de fabrieken in andere landen aan toe ging. De na-oorlogse industrialisatie in ons land heeft de maatschappij evenwel on- doorzichtig gemaakt. Men weet ternau wernood wat de mechanisatie voor in vloed heeft gehad op het aloude am bacht en hoe het innerlijk van de fabri cage, het produktieproces, een wezen lijke verandering heeft ondergaan. En nog minder is men bekend met het soort van werkzaamheden, dat ver richt wordt in de allernieuwste chemi sche en metallurgische industrie. De vervaardiging van kunststoffen Betekent voor velen een nog indringender hokus pokus. Onbekendheid met de arbeidsmogelijk heden belemmert een juiste taakverde ling. Een onjuiste taakverdeling werkt werkloosheid in de hand. In de loop van weinige jaren heeft het beroep van ma chine-bankwerker een grote verandering ondergaan. Hij is een gespecialiseerde vakman geworden met een specifieke kennir omtrent de eisen van het bedrijf waarin hij een plaats heeft gevonden. De bedieningsvakman, die in de voe- dings- en genotmiddelenindustrie overi gens voedingsvakman heet, is een ge heel nieuwe verschijning evenals zijn assistent, die bedieningsvakman wordt genoemd. Van de bedieningsvakman wordt verwacht dat hij de werking van een automatisch geregeld of continu- verlopend produktieproces kent en con troleert, dat hij bij storingen regelend ingrijpt, de oorzaak daarvan vaststelt, zelf eenvoudige reparaties verricht en reparatie-opdrachten verstrekt aan de reparatieploeg. Door hun zeer gespecialiseerde kennis van het bedrijf maken zij zich onmis baar. Ziekte of verloop in deze sector van het personeel verstoort het produk- tieritme en kost handen vol geld. Dit geldt ook voor de instrumentatievakman, ook wel genoemd de meet- en regel- technisch vakman, die deel uitmaakt van de reparatieploeg. Voor deze beide beroepen wordt een LTS-opleiding ge vraagd. Een tree hoger (HTS) staat de meet- en regeltechnicus, die bij het uit denken van processen is betrokken. Weer een ander nieuw beroep is elek- tronicamonteur die als basisopleiding LTS dient te hebben. In deze sector staat een treetje hoger de systeem-ana list. De gecompliceerdheid van de mo derne technische en elektronische proces sen heeft trouwens nog weer nieuwe ta ken in het leven geroepen. De verte genwoordigers en de in- en verkopers in deze branches zijn niet alleen men sen die hun mondje kunnen roeren en deswege in het vertegenwoordigersvak zijn terecht gekomen, zij dienen daar naast over een grote technische kennis te beschikken. Behalve commercieel in zicht moeten zij ook de gave bezitten van het demonstreren. Verkopen heeft hier veel minder de betekenis van „aanpraten" dan wel van het demon streren en het instrueren van leken, die met een bepaalde apparatuur moeten kunnen werken. Aan diverse HTS'en Textielvakscholen zijn voor diJ moeilijke onderdeel commerciële cursussen inge steld. Verschillende van deze nieuwe beroe pen zijn nog niet volledig uitgekristalli seerd. Dit betekent ondermeer dat de be oefenaar ervan zelf de kans heeft zijn beroep aanschijn te geven en zichzelf onmisbaar te maken. Dit vertegenwoor digt in het nieuwe beroep een stuk dy namiek. die het aantrekkelijk maakt. Vele bedrijven verzorgen zelf een op leiding wat de binding aan het bedrijf versterkt, maar de stichting vakoplei ding proces-industrie verzorgt cursus sen op allp terreinen, die door de nieu we en zich vernieuwende industrie zijn opengelegd. Toenemende vakkennis ga randeert promotie in de nieuwe bedrij ven. In deze bedrijven wordt de promo tie trouwens gehanteerd als mogelijk heid tot personeelsbinding. Vroeger maakte men promotie door naar een andere baas te stappen. Nu verloop echter zo'n kostbare zaak is geworden, bieden de bedrijven zelf promotiekan sen ook voor volwassenen, die er blijk van geven hun kennis van bedrijf en vak te vergroten. Niet gering is het aantal ouders, dat zich zorgen maakt over de bevrediging die hun kinderen uit hun arbeid zullen putten. Hieromtrent heerst ook nog de traditionele gedachte dat alleen het ou de ambacht, he onder eigen handen zien groeien van een complee werkstuk, de enige voorwaarde is voor het plezier, dat men in zijn werk vindt. Psycholo gen hebben intussen al uitgedokterd, dat de oorsprong van de arbeidsvreugde heel ergens anders schuilt. Niet het on derhanden werk maakt op de allereer ste plaats gelukkig. Er zijn mensen die met het grootste plezier werk doen, waar anderen hun neus voor optrekken. Bij onderzoek bleek hun levenslust te schuilen in hu welijks. en gezinsgeluk, maar ook in zaken van ogenschijnlijk geringer bete kenis zoals de kwaliteit van tv-uitzen- dingen en voetbalwedstrijden. Een be langrijke factor daarnaast is het con sumptiepatroon. Als het werk zoveel geld oplevert dat men kan meedoen in uitgaven, die normaal zijn voor het mi lieu waartoe men behoort, dan geeft ook dat een groot stuk Door de beroepskeuzebureaus is vast gesteld, dat in veel gezinnen nog idee- en heersen omtrent bepaalde beroepen, die niet in overeenstemming zijn met de werkelijkheid. Het is de ouders van grote kinderen ook niet kwalijk te nemen dat zij de snelheid, waarmee de indus trialisatie zich voltrekt hebben kunnen oijhouden. Maar de beroepskeuzebureaus en de jeugdconsulenten van de arbeids bureaus staan altijd open voor elke informatie, die men op dit gebied wenst. Testen acht men in het algemeen niet nodig en eigenlijk bij uitstek aangewe zen voor probleemkinderen. Uit de prak tijk is gebleken, dat goede gesprekkèn zeer verhelderend kunnen werken. Er bestaat een grote categorie kin deren die al vroeg weet, wat het wil worden. Er zijh er ook die met meer of minder zorg geleid moeten worden naar een beroep. Voor beide categorieën is het echter nuttig ze op de hoogte te brengen van de nieuwe mogelijkheden. Dit. kan het best gebeuren via de ou ders, voor wie de mogelijkheden Zijn geschapen om hun horizon op het ge bied van de beroepsmogelijkheden te verruimen. GOES Drs. M. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, is in de jongste aflevering van het Zeeuwsch Tijdschrift tot de conclusie gekomen, dat de totale balans van het duidelijk wor dende industriespreidingsbeleid van de regering voor Zeeland „niet al te nade lig" is. Hschrijft: „De belangrijkste nadelen zijn dat Goes achterstaat bij Bergen op Zoom, en dat in 1969 de ker nen van Schouwen-Duiveland en Tholen wel zullen afvallen. Positief is de herkansingsmogelijkheid van Goes, waarvoor het de moeite waard is te vechten. Aanvankelijk was onze me ning dat het regeringsbeleid ernstig zou interfereren (verschillen: red.) ten aan zien van het provinciale ruimtelijke or deningsbeleid. Dat behoeft echter niet het geval te zijn." De E.T.I.-directeur merkt voorts op: Terneuzen kan de volle faciliteiten ver lenen aan zware en lichte bedrijven; Midden-Zeeland aan zware, omdat Vlis- singen-Oost niet mag worden uitgegeven aan de industrieën, die niet aan diep wa ter zijn geboden. De mededeling van de staatssecretaris dat dit dan maar moet worden toegestaan, is voorshands niét aan te bevelen. In Midden-Zeeland zijn de te subsidiëren lichte industrieën dus arbeidsvreug- op Goes aangewezen." Wat kilo's betreft zijn de appels het belangrijkste produkt van de Zeeuwse fruitteelt. De appelaanvoer steeg van 30,8 miljoen kg het vorig jaar tot 42,8 miljoen kg dit jaar maar de middenprijs liep terug van 32 naar 22 cent per kg en hierdoor bracht deze 40 pet. hogere oogst slechts 9.2 miljoen op tegen het vorig jaar 9,8 miljoen. Bij de peren was de situatie in 1964 gunstiger want de aanvoer steeg van 11,8 miljoen kg tot 16,7 miljoen kg, ook ruim 40 pet. dus, en de middenprijs ver toonde slechts een daling van 39 naar 31 cent per kg. Hierdoor kon de gel delijke opbrengst van de peren stijgen van 4,5 miljoen gulden in 1963 tot 5,2 miljoen gulden dit jaar. Erg wisselvallig waren de uitkomsten in de kleinfruitsector. De aardbeienteelt was over het algemeen behoorlijk. In 1963 waren de opbrengsten door vrucht rot erg laag. Toen bedroeg de aanvoer op Zuid-Beveland 748 ton. Dit jaar was dat 910 ton en de middenprijs liep terug van f 1,38 naar f 0,99. In het zelfde nummer schrijft de rijkstuinbouwconsulent ir. L. Vellekoop dat de belangstelling voor de fruitteelt (Van onze Belgische correspondent) Over twee jaar zal de Zandvlietsluis in gebruik worden genomen. Op dat ogen blik zal de Antwerpse haven beschikken over de grootste zeesluis ter wereld. Om streeks dezelfde tijd zal het Tienjarenplan voor de Antwerpse haven voltooid zijn. Een en ander betekent niet, dat Antwerpen op dat ogenblik zijn infrastructuur vol doende zal achten. Integendeel, zopas heeft de voorzitter van de Antwerpse Kamer van Koophandel, de heer F. Osterrieth, ter gelegenheid van een statutaire jaarver gadering gezegd, dat het Tienjarenplan al in aanzienlijke mate werd voorbijgestreefd „Het beschikbare potentieel", aldus de voorzitter, „is niet langer voldoende om de economische expansie van Antwerpen te handhaven". De Zandvlietsluis moet worden aangevuld met een andere sluis die tenminste gelijkwaardig moet zijn. De Scheldekaden moeten wor den vernieuwd, want zij vormen de zwakke plek in de zoneverdeling tegen overstromingsgevaar. Om tegemoet te komen aan vragen tot vestiging van overslagbedrijven en nijverheidsinstellingen moet nu reeds de aanleg van het achtste en het negende havendok overwo gen worden. Zeer veel gebied komt aan de rechteroever van de Schelde evenwel niet meer in aanmerking, omdat die terreinen te hoog liggen. Daarom sluit de voorzitter der Antwerpse Kamer van Koophandel zich aan bij het project van een Antwerpse Bank, een nieuw havengebied te ontsluiten op de linkeroever van de Schelde tussen Doel en Kallo.

de Stem | 1964 | | pagina 6