m Vorst - sneeuw - mist - gladheid - verkeerschaos - slachtoffers Veerbootpassagiers brachten kerstnacht in Perkpolderdoor Twee jongens (met kerstverlof) doden koopman om geld „Ik doodde uit walging 1800 doden in India en Ceylon Directeur Eiiidliovens Dagblad overleden Toch snel nog te ri ij den Onbetrouwbaar ijs Doden op de weg Vloedgolf brengt ramp lo^tLejvlecwnp DAGBLAD VOOR ZEELAND Oververmoeide restaurateur Ze zaten tot in onze badkamer Journalist door tienerbende doodgestoken Aanhoudende vorst Soldaat na moord op Lcidse vrouw: original crombie 168.- 9* \>4 W 104e JAARGANG No. 24777 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs W. A. J M. Harkx. Hoofdredacteur J. J. H. A Bruna. Redactieraad J M A C. v. Dongen, C. J. v. Hoolegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauferen, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1)14111 MAANDAG 28 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon^260JQOSTBURG^Meuwstraat^jll^^^^e^o^^^^^^ NEDERLAND KWAM VAN WITTE, KOUDE (Van een onzer verslaggevers) KRUI N1NGEN/PERK POLDER Donderdagavond omstreeks elf uur werden de inwoners van Perkpolder via de radio opgeroe pen om ongeveer vijftig mensen liefdevol in huis op te nemen. Die mensen konden niet meer met de veerboot mee en het café waarin zij zateny zou gesloten ivorden. Tendens van de oproep je kunt vijftig man toch niet zo maar in de kerstnacht in de kou op straat zetten. Café-eigenaar A. A. van Alphen te Perkpolder, moeilijk in de telefoon gids op te sporen, bleef voor tele foontjes gespaard. Die gingen naar de heer P. de Keijzer, restauratie- houder aan de veerhaven te Kruinin- gen, aan de andere kant van de Wes- terschelde. „Ik heb wel vijftig tele foontjes uit heel Nederland gehad, onder andere van het Leger des Heils. Ze zeiden dat ze het een schan de vonden dat die mensen werden buiten gezet, en dat met Kerstmis", aldus de heer De Keijzer. Het ver velende voor beide heren was dat de schande onverdiend was. Zij hebben integendeel alles gedaan om de ge strande veerbootpassagiers zo goed mogelijk te herbergen. Door de mist Wat was het geval? Door de mist was de veerdienst Kruiningen-Perk- polder vanaf twee uur donderdag middag gestaakt geweest. In de loop van de middag en avond hadden zich zowel in Kruiningen als in Perk polder mensen aangediend om over gezet te worden. In Kruiningen wa ren dat vooral militairen en gezin nen, die thuis of bij familie in Zeeuwsch-Vlaanderen de kerstdagen wilden doorbrengen. In de loop van de avond was hun aantal gegroeid tot ruim vierhonderd. De helft be stond uit militaiien. Omdat de res tauratieruimte in Kruiningen te klein geworden was, werd om elf uur de in de fuik liggende veerboot voor het publiek toegankelijk gesteld. Behalve de restauratie zat ook het woonhuis van de familie De Keijzer vol. „Moe ders met kinderen zaten zelfs bij ons in de slaapkamer en in de badka mer", aldus de heer De Keijzer. Aan de overkant in Perkpolder za ten in het café van de heer Van Al phen voornamelijk vrachtautochauf- feurs te wachten om overget te wor den. Bussen gereed Kort na middernacht kon de veer boot pas vanuit Kruiningen vertrek ken. Drie auto's bleven op het plat form achter, omdat de boot vol was. De chauffeurs waren wel aan boord gegaan. Bij aankomst in Perkpolder stonden de bussen van de Z.V.T.M. (graag een extra pluim voor de Z.V.T.M. die tevoren al negen bus sen had ingezet om de Breda-lijn via Antwerpen vlot te doen verlopen) klaar om de passagiers zoveel en zo ver mogelijk naar de plaats van be stemming te brengen. Om half drie was iedereen vanuit Perkpolderha- ven weg. Toen pas ging café Van Al phen dicht. De veerboot had inmiddels de wachtenden in Perkpolderhaven overgezet naar de veerhaven te Krui ningen. Degenen die op openbare middelen van vervoer waren aange wezen (ongeveer twintig man) zijn in de restauratie gebleven tot kwart over negen op kerstmorgen. Om vijf uur 's nachts ging de heer De Keij zer naar bed, nadat hij de wachten den had gezegd dat ze zelf koffie en limonade konden nemen. Om zeven uur was hij weer uit de veren om voor het ontbijt te zorgen. Wij herinneien nog maar even aan de telefoontjes van die vijftig Neder landers: 't Is een schande 't is een schande 't is een schande LONDEN Een 23-jarige verslag gever van het zondagsblad The People, Michael Munnelly, is toen hij samen met een vriend een man te hulp kwam die in Londen door een groep tieners werd aangevallen, doodgestoken. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Ook de vriend van Munnelly, Donald Webster-Smith raakte gewond. De man die voor zijn huis was aangeval len door de jeugdige bende, kon naar huis nadat hem eerste hulp was ver leend. Een 18-jarige slagersbediende is in staat van beschuldiging gesteld. DE HOGERE school voor de journa listiek komt in Utrecht. Er waren twee officiële gegadigden voor de school: Den Haag en Utrecht. MIDDEN IN Madrid heeft de politie een grote wolf doodgeschoten, die op zoek was naar voedsel. IN EEN pension te Amsterdam is dc 25-jarige student W. L. Klein dood in bed aangetroffen. Hij is om het leven gekomen door gebrek aan zuurstof en roetvergiftiging. HET AMERIKAANSE tijdschrift Time heeft president Johnson gekozen als man van het jaar voor zijn „grootste verkiezingstriomf uit de geschiedenis", HET LIBERIAANSE schip „Athenou- la" zit nog steeds onwrikbaar vast op het strand bij Hoek van Holland. Alle pogingen om liet schip vlot te trekken zijn mislukt. extra stukje kerstkrant voor de pekelstrooiers KERSTMIS THUIS Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Wolkenvelden, afgewisseld door op klaringen. Geen sneeuw van bete kenis. Merendeels matige wind tus sen oost en noordoost. Matige tot lichte vorst. Vandaag: zon onder 16.35 uur. Maan onder 13.44 uur. Morgen: zon op 8.48 uur. Maan op 4.20 uur. EPE Op tweede kerstdag is te Epe op 73-jarige leeftijd plotseling overle den de heer A. P. Moll, directeur van het Eindhovens Dagblad. Tijdens een autorit in de omgeving werd hij door een hartaanval getroffen. Hij overleed achter het stuur. De auto kwam in de berm van de weg tot stilstand. De heer Moll was in de drukkerswe reld een bekende en algemeen geachte persoonlijkheid. Hij werd 5 mei 1891 in Oosterhout geboren en begon zijn car rière als zettcrsleerling. Na op diverse plaatsen te hebben gewerkt, kwam hij in 1915 naar Eindhoven, waar hij als bedrijfsleider in dienst trad bij druk kerij Hermes. In 1944 werd hij tot mede directeur benoemd. In 1953 volgde zijn benoeming tot algemeen directeur van drukkerij Hermes en van het Eindho vens Dagblad. BREDA Kerstmis 1964, een onverwachte witte en een uit- zonderingsgewijs met een forse vorst opgesierde kerst, heeft ons land gespaard gelaten voor rampzalige gebeurtenissen zoals die tien duizenden mensen elders in de wereld opschrikten en in ellende dompelden. Niettemin brachten verscheidene verkeersongelukken rouw in vele gezinnen. Niet alleen het verkeer, ook het ijs vergde doden, de eerste van deze winter. De weersgesteldheid van de afgelopen feestdagen in aanmerking nemend, moet men echter vaststellen dat het aantal slachtoffers nog veel groter had kunnen zijn. Zware mist en door ijzel en sneeuw soms spiegelgladde wegen belaagden een vrij intensief verkeer. Een totaal aantal doden van ruim tien steekt nog gunstig af tegen de trieste cijfers in andere landen. zenden het veilige gevoel bezorgd van een redelijk berijdbare weg on der de wielen te hebben. Ook de spoorwegmensen die met de feestdagen dienst hadden, hebben een extra stuk kerstkrans verdiend: alle drukte <57 extra treinen) werd keurig verwerkt en al bezorgde sneeuw de werking van de wissels vaak last, tot ernstige vertragingen kwam het niet. Het was de vierde achtereenvolgen de Kerstmis dat Nederland matige tot strenge vorst beleefde. Dat was, aldus onze weerkundige medewerker, in de afgelopen eeuw nog niet eerder voor gekomen. De Bilt registreerde een laag ste temperatuur van twaalf graden on der nul. De natuur verraste de meteo rologen ook met een volkomen onver wacht sneeuwdek, dat plichtsgetrouw in de morgen van de eerste kerstdag over ons land werd gelegd. Vele omringende landen deelden rijkelijk mee in de witte oogst, die in ons land hier en daar tot 13 cm hoogte kwam. Het maakte de kerstdagen voor de jeugd extra feestelijk. Ze trok juichend met de slee de straten op. Maar de va ders, die 's middags met het kroost naar familie of vrienden moesten rijden, wa ren er heel wat minder over te spre ken. De automobilisten, die daags tevo ren, op kerstavond, al op pad waren gegaan, verzeilden tot hun groot onge rief in zware mist. Op vele plaatsen in het land (cen trum en ook Brabant) werd de mist zo dik dat er geweldige verkeersopstop pingen ontstonden. Talrijk waren de botsingen, merendeels gelukkig slechts blikschade veroorzakend. De politie moest opnieuw hoofdschuddend consta teren dat vele automobilisten onverant woord hard rijden. De situatie van en kele weken geleden, toen een deel van het land eveneens in dichte mist zat, heeft kennelijk nog niet iedereen vol doende gewaarschuwd. Overigens maakte de politie ook gewag van een heel wat prettiger gedrag van andere verkeersdeelnemers: talrijke automobi listen boden spontaan de helpende hand bij het waarschuwen van achteropko mend verkeer, om file-botsingen te ver mijden. Niettemin: de kerst-verkeersdruk- te begon met een chaos. Toen daar nog een pak sneeuw bovenop kwam, leek het er even op dat Ne derland zo goed als onberijdbaar zou worden, maar er is hard ge werkt. Arbeiders van gemeentelijke en rijksinstanties hebben een deel van hun vrije dagen opgeofferd om de pekel- en zandwagens te laten rijden. En hun werk heeft tiendui- DEN HAAG De moord die woens dagavond door de 19-jarige dienst plichtig soldaat A. J. K. op een vrouw in Leiden is gepleegd blijkt het tra gische einde te zijn van wat als „grap", als voor-de-gekhouderij, was begonnen. De soldaat had met een vriend een café van minder gunstig allooi bezocht, waar zich enige vrouwen bevonden van twijfelachtige reputatie Beide jonge mannen hadden bij wijze van grap deze vrouwen wat willen plagen. Zij had den eens willen zien hoever zij hiermee konden gaan en zij hadden met de vrouwen het café verlaten. Bij het ge sprek dat buiten volgde was soldaat K. echter gezwicht en ingegaan op de voorstellen van de 45-jarige mevrouw W. T. Hij kreeg daarvan achteraf hevig spijt en werd, naar zijn zeggen, over meesterd door een gevoel van walging, dat mede zijn oorzaak vond in de ont stellende chaos die hij in de woning van de vrouw had aangetroffen. Tot de werkelijkheid gekomen had de soldaat gemeend dat er aan dit soort dingen maar een eind moest komen. Hij heeft daarop getracht de vrouw te wurgen. Toen dat niet lukte heeft hij een stok genomen en de vrouw zo lang geslagen tot zij geen tekenen van leven meer vertoonde. In de kazerne gekomen heeft hij het gebeurde aan zijn vriend verteld, die het aanvankelijk niet kon geloven, maar toen K. bij zijn verhaal bleef, de sergeant van de week waar schuwde. Met de brigadecommandant van de marechaussee is deze toen naar de woning van het slachtoffer gegaan. De snel ingevallen vorst, bij weinig windkracht en in een periode met zeer weinig scheepvaart, heeft het ijs een betrouwbaar aanzicht gegeven. De vloer op plassen, vaarten en sloten ziet er keurig vlak uit. Maar er moet ernstig gewaarschuwd worden tegen het mis leidend uiterlijk van het ijs. Het is namelijk nog niet dik genoeg. Ook de sneeuw heeft daartoe bijgedra gen. Dat grote voorzichtigheid op haar plaats is tonen helaas de verdrinkings- gevallen van de afgelopen dagen aan. HEERLERHEIDE De 21-jarige J. Lang zakte daags voor Kerstmis door het ijs op een ondergelopen zandkuil. Toen de brandweer het slachtoffer uit het water had gehaald bleek de on voorzichtige schaatser reeds te zijn overleden. PURMEREND De 16-jarige Maria van Dam verdronk gisteren in een wak in een gracht. UTRECHT Een vierjarig jongetje, Ronald Rolvink, viel van een balk die over een sloot lag en kwam in het wa ter van de Catherijnesingel terecht. Een schipper haalde het kind op het droge. Het leefde nog, maar kort daarna over leed het in het beademingscentrum van het ziekenhuis. Niet alleen de gladheid was oorzaak van de dodelijke verkeersongelukken die de laatste dagen moesten worden genoteerd. Ook onvoorzichtigheid leid de soms tot fatale gebeurtenissen. AXEL De G5-jarige gepensioneer de hoofdonderwijzer A. van Overbeeke uit Axel raakte op tweede kerstdag op de weg bij Vaartwijk door de gladheid met zijn wagen uit de koers. Hij kwam dwars op de weg te staan en werd met een in de flank aangereden door de wagen van L. A. V. uit St.-Jansteen. Mevrouw Van Overbeeke werd uit de wagen geslingerd en werd ernstig ge wond. Haar man werd levenloos achter het stuur aangetroffen. Het staat nog niet vast of hij tengevolge van verwon dingen overleed. DEN BURG Mevrouw B. Vlaming van Dijk, 25 jaar oud en moeder van drie kinderen, verloor het leven toen de auto van haar man op een glad weg gedeelte slipte, over de kop sloeg en in een sloot terechtkwam. NOORD-SCHARWOUDE Ook van het ongeluk dat de 78-jarige A. Schrij ver het leven kostte, was gladheid de oorzaak. De auto waarin hij meereed kwam frontaal in botsing met een an dere wagen na een slip. Vijf mensen werden bij het ongeluk gewond. LEEUWARDEN De heer P. Boon stra *51) die zo juist een lijkkist had bezorgd in Heerenveen. slipte met zijn auto op een brug bij Leeuwarden. De wagen sloeg tegen een pilaar en de heer Boonstra werd daarbij zo ernstig gewond dat hij korte tijd later over leed. DEN HAAG De 62-jarige mevrouw G. Kruithof werd in Den Haag door een bestelauto aangereden en gedood. UTRECHT Op een zebrapad werd de 70-jarige E. v. d. Linden door een auto aangereden. Hij kwam om het le ven. Zijn vrouw werd levensgevaarlijk gewond. TILBURG Harry van Linschoten. zes jaar oud. was gisteren langs de rijksweg onder Moergestel aan het spe len. Hij rende plotseling de weg op en werd gegrepen door een auto. Het kind overleed ter plaatse. LEEUWARDEN Slippen op een gladde weg kostte op tweede kerstdag het leven aan de 18-jarige B. Bil uit Britsum. De auto, waarin hij met een vriend reed. slipte en kwam onderste boven in de bermsloot, waar B. ver dronk. NEW-DELHI Het aantal slachtof fers van de door een cycloon veroor zaakte vloedgolf, die het gebied van Dhanushkodi, een eiland bij de kust van India teisterde, is tot bijna 1800 opgelopen. De regering van Ceylon deelde mee dat ongeveer 1000 Ceylonese vissers worden vermist. Bijna het gehele eiland Dhanushkodi is onder zee verdwenen. Ongeveer 3000 hongerige en dorstige inwoners bevinden zich nog op het kleine deel van het eiland, dat nog bo ven het water uitsteekt. Zo goed als alle bomen en hutten op het eiland zijn verdwenen. Op nabij gelegen kusten zijn de afgelopen dagen honderden lijken aangespoeld. De ge hele mannelijke bevolking van het noord-Ceylonese vissersdorp Myliddy. wordt vermist. Vliegtuigen van de Ceylonese lucht macht hebben voedselpakketten uitge gooid boven de meest getroffen gebie den in noord-Ceylon. De reddingspo gingen worden bemoeilijkt door het feit dat er slechts weinig hefschroef- vliegtuigen beschikbaar zijn, terwijl de marine slechts één schip, een fregat, in dit gebied heeft. De vloedgolf greep een passagiers- trein met 150 mensen op het eiland Ramesjwaram in India. Er is geen spoor van de inzittenden gevonden. De pijp van de locomotief steekt nog boven het water uit. Ramesjwaram staat nog gedeeltelijk blank en het vervoer tussen het eiland en het vasteland is nog niet hervat. wintersport op Nederlandse schaal f HAARLEM De 60-jarige alleenwo nende koopman A. Bom uit Haarlem is op kerstavond in zijn woning vermoord. De politie heeft in de nacht van donder dag op vrijdag twee 17-jarige jongens aangehouden, die bekend hebben de moord te hebben gepleegd. De jongens waren met kerstverlof uit het ryksjon- gensinstituut. Ze hadden de afspraak om de heer Bom te beroven al in het instituut ge maakt. Tussen negen en tien uur brach- Op de foto: De spoorbrug tussen het eiland Ramesjwaram en het vasteland van India werd voor een deel weggeslagen, zoals deze foto laat zien. ten zij op kerstavond een bezoek aan de heer Bom, nadat zij kort tevoren in Haarlem een ploertendoder hadden ge kocht. Daarmee is de heer Bom doodge slagen. Uit zijn zak namen zij een por temonnee met 250 gulden mee. Dit geld hebben de jongens verdeeld. De aangehouden jongens zijn Ronald K. uit Haarlem en R. uit Utrecht. De heer Bom was een kennis van Ronald K. Uit het onderzoek is gebleken dat de Utrechtse jongen met de ploerten- doder op het hoofd van het slachtoffer sloeg, na daartoe een teken te hebben gekregen van zijn Haarlemse vriend. De koopman verweerde zich, waarna de Haarlemse jongen zijn hand op de mond van het slachtofer legde. Daarna is de man gewurgd. De jongens brachten de koopman met een mes (gevonden in de woning van de man) tien tot vijftien steken toe. Aanvankelijk had de Utrechtse jongen verklaard zijn aandeel van de buit in een putje verstopt te hebben. Dit verhaal is gefantaseerd, want het geld is in zijn woning gevonden. Ze hadden gehoopt een grotere buit te vinden, omdat ze een auto wilden kopen om naar Spanje uit te wij ken. (Advertentie) SELECTIEKLEDING Hollenkamp brengt deze beroemde kwaliteit exclusief naar ons land. Deze fraaie tweed overjassen met internationale allure hebben een buitengewoon verrassende prijs:

de Stem | 1964 | | pagina 1