Mozambique PORTUGESE PROVINCIE IN AFRIKA tevreden land Economie Leeg ziekenhuis Dodelijk medelijden Chope-stam 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 15 De Chope-krijgers dansen hun rituele oorlogsdans. In een auto is men zelfs tegen de machtigste leeuw beschermd. (Bijzondere correspondentie) LOURENZO MARQUES - Mozam bique ligt in Zuid-Oost-Afrika, dicht bij tegenwoordig veel omstreden ge bieden als Kongo en Tanganjika. Het is een Portugese provincie, waar on der de bevolking tevredenheid heerst, een zeldzaamheid in het zo onrustige Afrika. Om de hoofdstad Lourenzo Marques te bereiken, hebben we bij na 35.000 km afgelegd. Deze ligt op ongeveer gelijke hoogte als Johan nesburg in Zuid-Afrika. De 270.000 inwoners zijn voor het grootste ge deelte negers. Ondanks het feit, dat een Portugees, genaamd Lourenzo Marques, deze „blauwe Bocht" in 1498 ontdekte en dat het de Portu gezen waren, die het land 400 jaar lang koloniseerden, doet deze stad Amerikaans en Engels aan. Ameri kaans door het snelle opbouwtempo en Engels door het feit, dat men links houdt in het verkeer. Dit laatste komt omdat Mozambiques buurlanden Zuid-Afrika, Rhodesië en Tanganjika uit Engelse koloniën zijn ontstaan en men dit van lieverlee heeft overge nomen. De oorsprong van dit vreedzame land is het eiland „llha de Mozam bique", een koraalrif in de Indische Oceanen, dat in 1498 door Vasco da Gama werd ontdekt, voor hij de zee weg naar Indië vond. In de volgende eeuwen werd net fel omstreden door Hollanders, Arabieren, Engelsen en Fransen, maar nu heeft het de vrede gepacht en richt het zijn blik gespan nen op hef vasteland, de Portugese provincie. Alle Mozambiquanen zijn, of ze nu blank of zwart zijn door geboorte Por tugezen, ze zijn gelijkberechtigd en mo gen onderling huwen. Dat naast de ge lijkheid der rassen ook religieuze vrij- De inboorlingen zijn ware kun stenaars in .tel houtsnijden. Uit ebbenhout snijde' zij sculptures naar motieven, die zij veelvuldig in het oerwoud vinden. heid bestaat, blijkt uit het feit, dat slechts 10 procent van de bevolking van Mozambique de godsdienst van Portugal, het katholicisme, aangenomen heeft, de overigen zijn mohammedanen, hindoes, confucianen Grieks-orthodoxen of beho ren tot de verschillende protestantse ker ken. Velen blijven hun oude inlandse cultuur trouw. In het oerwoud hebben zich, naast wilde dieren, ook nog wilde gebruiken gehandhaafd. Zoals de bloe dige inwijdingsriten van jongens en meis jes en de bigamie (al zet zich ook de monogamie door). Elk huwelijk is gel dig wanneer de bruidsschat loboio", 200 tot 500 gulden, aan de vader van de bruid betaald is. Die wil namelijk voor het verloren gaan van een arbeids kracht schadeloos gestled worden. Het zal nog lang duren eer de in het oer woud levende vrouwen geëmancipeerd zijn. Dikwijls had ik medelijden met hen. wanneer zij, zware vrachten op het hoofd dragend en hun kindje op de rug gebonden, mijn weg kruisten Uit hun opgewekte gezichten kon ik opmaken, dat zij niet weten hoe arm zij zijn. TJortugal, heeft natuurlijk ook fou ten gemaakt in iet verleden. Por tugal heeft de beschaving van de zwarten niet met genoeg energie aanj- gepakt. Sinds echter de onrust in Kon go naar het Potugese gebied Angola is overgeslagen, heeft Portugal zijn inspan ningen vermeerderd. Mozambique, duizenden kilometers van Angola verwijderd, werd door de revo lutie (nog) niet gegrepen. Toen ik aan de gouverneur vroeg of er geen onaf hankelijkheidsbewegingen bestonden ant woordde hij: „Er zijn er 12'of 18, maar ze zijn allemaal uitzichtloos, omdat vol gens de Portugezen, Mozambique uiteen zal vallen en onder de buurlanden op gedeeld zal worden, als het onafhanke lijk zou worden". De levensstandaard is hier hoger, de economie is (thee, sisal. kokos cajou-noten, kapok, piri-pi- ri-peper) standvastig en tegen crises be stand. Rood wervelde het stof op, toen ons vliegtuig landde op het vliegveld van Junqueira. Al in het vliegtuig had ik gezien wat hier gebeurd was. Het oer woud was gerooid en er waren plan tages voor in de plaats gekomen. Een van de planters, die ons op het vlieg veld ontvingen, heette Willem Jager. Hij was Nederlander, op Java geboren, had er tweemaal alles verloren, de eerste keer door de Japanners gedurende de oorlog en een tweede keer door het over nemen van de macht door Soekarno. In Mozambique was hij nu voor de derde maal van vorenafaan begonnen. Over al, in Mozambique, waar ik Europese planters ontmoette was men vol lof over de Portugese gastvrijheid Elk bedrijf in Mozambique dat meer dan 500 arbeiders in dienst heeft, is wettelijk verplicht, een school en een ziekenhuis te stichten en in stand te houden. Ook het loon van de zwarte arbeiders, ongeveer twee en een halve gulden per dag met vrije kost, inwoning en verdere verzorging is wet telijk vastgesteld. Het ziekenhuis was bijna leeg toen ik het bezocht, maar de De leden van de Makonde-stam onderhouden de cultus van dë gezichtstatoeëring: brede groe ven die door een speciale prepa ratie hard worden. Blik in een schoolklas in Mozam bique. Zwarten, blanken en brui nen in één schoolbank. Slechts op enige dozijnen kilometers afstand begint Zuid-Afrika, waar zulk een integratie op grond van de strengste apartheidswetten straf baar is. school was vol leven. Meestal zijn het alleen maar jongens, die de school be zoeken. De negers achten het jammer genoeg niet nodig, dat hun dochters leren lezen en schrijven. Zij zijn reeds op prille leeftijd alleen maar arbeids kracht voor de familie en een onder wijzer zei „Onze ontwikkeling is eerst dan pas algemeen, wanneer we de po sitie van de vrouw hebben kunnen ver beteren". Het viel mij op, dat in elk dorp hoe klein het ook was, doelpalen stonden, die tijdens de weekeinden door druk gestiulerende toeschouwers omge ven waren. Deze doelen van dunne lat ten maakten op mij de indruk poorten van vreugde en vooruitgang te zijn, want niet alleen zwarten leefden zich daar op die stoffige velden uit, ook blanken de den mee. Toen ik eens tegen een vriend mijn verwondering uitte, dat in zo'n heet land voethal bloeien kon, had ik de Portugees diep gekrenkt. Kent u Ben- jica Lissabon'vroeg hij met grote ogen. Ik knikte. Wie kent deze wereld beroemde vereniging niet? „Acht man van Benjica stammen uit Mozambique. Uit mijn vereniging!" heinde dorpen en de dieren leven vrij.. De wildernis in dit park is prachtig, tropisch oerwoud, grote gebieden met palmen, woestijnachtig gebied en savan na vlakten wisselen elkaar af. En waar je ook komt overal is water het be langrijkste facet van het leven, van mens en dier. Pedro was onze gids, tevens chauffeur. Alhoewel hij al zijn behen digheid nodig had om de wagen door zand en onbegaanbare steppen te stu ren, vond hij tussen de natuurlijke mas kering overal de dieren, die ik ondanks ingespannen turen niet kon vinden. Hij kende de schuilplaatsen, kende de drink plaatsen. Zebra's waren de eersten, die ons pad kruisten, tien stuks bijeen. Ver volgens drie buffels die boos hun kop naar ons toedraaiden. Wij mochten uit stappen om ze van dichtbij te bekijken, hoewel ze zeer gevaarlijk kunnen zijn, Pedro had daarvoor bijzonder verlof. Het verlaten van auto's in het reservaat is verboden. Ook de ramen moeten ge sloten blijven. Alleen het dak mag een klein eindje worden geopend. We kon den de koenheid der springtaokken, de kudu's, de zijsprongen der antilopen be wonderen, honderden en honderden. Wil de varkens met grote wratten, buffels, zebra's kwamen we -tegen. Maar waar bleven de leeuwen?. Confrontatie met de levende na tuur. Hun eerste spoor was... bloed! De verscheurde schoonheid van een antilope. In de vroege morgen gaan de lleuwen op jacht. Dat ze uit de kud den meer nemen dan ze op kunnen, zag ik aan de buit die ze hadden laten lig gen. Pedro had de leeuwen al opge merkt. Onder een apenbroodboom, in de schaduw, hokten ze onbeweeglijk bij een. Zes luie leeuwen, te oud of te jong om een gezin te hebben Geen van hen bood het brullende beeld van het wa pen van een bekende filmmaatschappij. Met volmaakte onverschilligheid lieten zij onze wagen tot op staartlengte na derbij komen. Zij gromden niet eens. Tenslotte richtten ze zich onverschillig en verwaand op om tien schreden ver der weer de schaduw op te zoeken. Een oude leeuwin, die niet meer kon jagen, had zich een paar jaar geleden afgezonderd en zo het medelijden van de opzichters verworven. Elke morgen bracht een opzichter haar een stuk vers vlees. Op een dag kwam de man ech- Als een geweldige kroon dragen de vrouwen de zware water kruik. Ze lachen veel omdat ze graag hun mooie blanke tanden willen laten zien. ter niet meer terug. Men wachtte en wachtte, toen werd hij gevonden. De leeuwin had hem gedood. Hij was haar laatste buit, want kort daarop vond men het dier, dood. In Gorongosa leven nog ongeveer 200 leeuwen, 3000 buffels, 10.000 antilopen, 8.000 bokken,, duizenden olifanten, krokodillen, gnus, zebra's, kudu's, wrattenzwijnen, bavianen en andere apen. Uit de bomen langs de weg regende het apen en apinnen, toen we ons kamp naderden en ka kelbonte vogels waarvan hier 322 soorten voorkomen schreeuwden ons spotlustig na, toen wij weer in ónze kooi verdwenen. Slechts een uur rijden van de Lim- popo-kolonie, het beste bewijs van beschaving kan men de Chope- stam leren kennen. De burgemeester ontving ons in een geel uniform bezaaid met onderscheidingen en Portugees spre kend. De Chopes zijn de beste dansers van Mozambique. Buitmgewoor stem mig kwam mij hun orkest van 20 tum- bila-instrumenten voor: xylofonen met aarden kruiken als resonans-instrumen- ten. Een trommel oefent een onweerstaan bare invloed op hen uit. Dan breekt een orkaan van geluiden los, wat zij alleen maar van 't oerwoud met zijn overweldi gend leven geleerd kunnen hebben. De muzikanten dragen mutsen en huiden van luipaarden die ze in de omliggende bergen hebben gevangen. De bijna naak te dansers hebben apenstaarten aan ar men en voeten. Zij slaan met hün schil den op de grond maken bewegingen met hun speren en springen wild in het rond. Hun oorlogszuchtige gebaren, hun zingen, brullen, schreeuwen is ernstig gemeend. Zij herdenken zo hun bloedige stamgeschiedenis op godsdienstige wij ze. Nu is deze stam van 10.000 krijgers echter vreedzaam. Dicht bij het gebied van de Chope- stam ligt het derde natuurreservaat van Afrika het Nationale Park Gorongosa. Serengeti en het Paul Kruger-Park zijn over de gehele wereld bekend.Gorongosa niet. Hier is het eigenlijk een omgekeer de wereld, de mensen wonen in om-

de Stem | 1964 | | pagina 9