Kerstdagen bieden veel verscheidenheid op t.v. K Baron Bluff en de Bluff-Blues „Spuit elf": gebrek aan ervaring en beheersing WILLEM VAN SAEFTINGHE' Vlaamse televisie-opera via zender Nederland II Cammermansfilmpremière Vast en zeker veel verdienen en toch eigen baas zijn dat is wat voor U Een Bendix Launderette daar zit geld in! lederéén heeft last van tandsteen en tandverkleuring TEELAK maakt uw I tanden ECHT WIT: I vrij van tandsteen j ennicotine-aanslag KRUK Pen n eh Iu it'er Opa's krant ORT UNSTNIEUWS w voor gezellig jOJ*OCCE ICf'CCy stijlvol wonen! vraag de gratis prachtuitgave van de Top-Form TneilbclcfltCllogllS bij A top form DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 HILVERSUM. Met de plech tige middernacht Eurovisie-uit zending, vanuit de Lieve Vrouwe-basiliek te Maastricht, welke ongetwijfeld niet alleen als manifestatie van devotie, doch ook als indrukwekkende televisiegebeuren tegenmoet ge zien kan worden, krijgen de Kerstprogramma's welke door NTS en omroepen tijdens beide kerstdagen zullen worden uitge bracht, een belangwekkend en waardevol begin. Ter oriënta tie laten wij hieronder een over zicht van korte programmatoe lichtingen volgen uit de tele- visieprodukties zoals die op bei de kerstdagen bij u thuis bezorgd zullen worden. LIET NTS-programma op eerste Kerstdag op Nederland 1 begint om 3.00 uur met „Lager dan de zee", een film over land, water en water kering. Dit is de Nederlandse inzen ding voor het Eurovisie-uitwisseling programma van documentaires voor jongeren. Dik Seyp en Jan Veneman schreven het scenario Fred Bosman die tevens de regie voert, stelde het draaiboek samen. De uitzending van het kerstprogram ma van het vermaarde Britse circus van Billy Smart is de afgelopen jaren tot een traditie uitgegroeid, die ook nu wordt voortgezet. Men kan er van 15.45 tot 16.50 uur van genieten, dank een televisieregistratie van de B.B.C., die met groot materieel is uit gerukt om van het in kerstsfeer ge bracht circus een boeiende reportage te maken. CEN ANDERE tv-registratie van de 1-4 B.B.C. betreft een uitzending van kerstliederen van 16.50 tot 17.35. De liederen worden gezongen door een mannen- en jongenskoor onder leiding van David Willcocks, in het King's college te Cambridge. Op Nederland 2 zendt de NTS een BBC-produktie uit van het oratorium De Messiah van Handel, uitgevoerd door het Royal Li verpool Philharmonic orchestra (15.30- 16.45 uur). Liefhebbers van kunstrijden op de schaats kunnen tweede Kerstdag over Nederland 2 genieten van demonstra ties kunstrijden in het Olympisch ijs stadion te Garmisch-Partenkirchen: van 16.05 tot 17.00 en van 22.10 tot 22.40. Wij zullen o.a. Regina Heitzer, Nicole Hassler, Sonja Pfersdorf en Gunt'her Matzdorf alsmede Olympisch en wereldkampioen Manfred Schnell- dorfer aan het werk zien. De zaalhandbalsport komt ook aan de orde, eveneens op Tweede Kerst dag en wel op Nederland 2, in de rechtstreekse reportage door de NTS van het internationaal zaalhandbal- toernooi in de Utrechtse Bernhardhal, van 14.00 tot 17.45. Nocturne is een dramatische schets van Herman Heyermans, die men dit jaar opnieuw heeft ontdekt als een groot toneelschrijver. Het spel is een dramatisch schets in één be drijf. En ofschoon de situatie ver ouderd is, blijft deze schets boeiend. Op de foto ziet men Magda Jans- sens, Henk van Buuren en Philippe la Chapelle, drie, die de sfeer van het stuk bijzonder goed zullen aan voelen, omdat zij jong waren, toen Heyermans zijn triomfen vierde. naar het regiment" van een door Arden GREET JE KAUFFELD is de hoofd persoon in een muzikale droomfan tasie, die tweede kerstdag om 21.45 uur via het eerste net de lucht in gaat. 'pERUGKEER is de titel Winch geschreven televisiespel, dat de NTS zondag 27 december van 20.30 tot 23.45 op Nederland 2 uitzendt. Het gaat over een held uit de eerste wereldoorlog, die als eregast aanzit aan een diner ter gelegenheid van het tweehonderd jarig bestaan van zijn re giment. Na de maaltijd is hij evenwel niet meer zo trots op zijn heldendaden. Het RKK zendt via Nederland 1 op Eerste Kerstdag van 11.15 tot 12.15 uur het beeld van de pauselijke zegen urbi (van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het is vrijwel nooit gebeurd, dat een titel zo sterk als een boemerang heeft gewerkt - dus de opgeroepen suggestie zo vernietigend doen terugkomen - als het geval is met de nieuwe Nederlandse speelfilm „Spuit elf", die gisteren in negentien bios copen in primière is gegaan. Het is de bekende, uit België overgekomen to neel- en televisieacteur Paul Cammer mans, die er voor het grootste deel verantwoordelijk voor moet worden ge steld, dat zoveel theaters zijn gedoemd een opvallend slecht filmprodukt tij dens de feestdagen te vertonen. Paul Cammermans heeft deze Neder landse speelfilm geschreven, gespeeld en geregisseerd. Als een Charlie Chap lin, als een Orson Welles, als een Jac ques Tati heeft hij gemeend zich in het eerste gelid van de cinematogra fisch ewereld te kunnen plaatsen n ui' de misplaatste bravour zou men aflei den, dat hij zich beter waant dan hen, die waarschijnlijk zouden weigeren zijn leermeester te worden genoemd. Dat hij een aanvechting, om te glanzen in een bioscoopfilm niet heeft kunnen weer staan, is niet erg. Maar hij had niet de totale last van auteur van het sce nario, hoofdrolspeler en regisseur op zijn schouders moeten laden. Deze ver leiding had hij moeten overwinnen. Hij heeft niet beschikt over het nodige ta- Advertentie) lent, de nodige ervaring vooral en over de nodige beheersing. Wat heeft Cammermans als regisseur gedaan? Hij heeft ooit iets gezien van de oude komische fims, die het blijven doen bij gratie van hun voorbeeldloze timing", hij heeft Chaplin gezien en volgt hem armetierig na, hij heeft- Jac ques Tati gezien en imiteert deze heel slecht, en hij heeft de klok horen lui den in verband met „Cinema de Ve- rité" en doet er daarvan ook een scheut je bij. Verder vindt hij het heerlijk om tot vervelens toe in het beeld te ver schijnen zonder wezenlijk komisch te zijn. Hij munt uit door het verwaarlozen van zijn bekwame medefiguren als, o.a. de buitenlanders Carlo Pisacane en Akim Tamiroff, die eenvoudig worden misbruikt voor onbeduidende rollen en grappen. Rien van Nunen loopt pre cies zo rond als in „Stiefbeen", Ber nard Droog moet de potsierlijke pastoor uithangen en de begaafde actrice Kit- tie Courbois wordt totaal verwaarloosd en bijna beledigend op de achtergrond gehouden. Het verhaal draait om een jonge nietsnut, wiens passie branden blussen is. Zodoende ziet men tal van brandjes maar de een lijkt op de an der Éen droomfantasie van brandweer man Cammermans lijkt ontvreemd aan een of andere vroege Amerikaanse show film en zo kan men voortgaan. Ze zeg gen, dat Paul Cammermans opzettelijk heeft gestrefd naar weinig Nederland se tekst en naar een bezetting met en kele vrij bekende buitenlandse spe lers (Carlo Pisacane en Akim Tamiroff) om de film aantrekkelijker te maken voor verkoop naar het buitenland. En dan te bedenken, dat hij waarschijnlijk in Nederland verder niet verkoopbaar zal zijn PIETER VAN DER VALK (Advertentie) Begin *n BENDIX LAUNDERETTE - uw EIGEN zelfbedieningswasserij. Royaal inkomen, verzekerde toekomst, volledige zelfstandigheid. Met Bendix staat u 3x sterker: door uiterst gunstige financierings regeling door eigen deskundigen die de meest winstgevende vestigings- punten voor u uitzoeken en alle formaliteiten verzorgen door de modern ste, in zelfbedieningswasserijen meest gebruikte Engelse Bendix-apparatuur. Inlichtingen: Bendix Launderette, Scheldestraat 93, Amsterdam. Te!. 020 - 792071. et orbi uit Commentator is Jan Dijk graaf. Na het NTS-journaal brengt de AVRO om 20.05 de Danny Kaye-show, gevolgd dooi: Voor de vuist weg. Beide uitzen dingen komen over Nederland 1. In het KRO-programma van Eerste Kerstdag over Nederland 2 zien wij om 20.05 de film ,,Ik ben jouw licht" over een blind negerjongetje en een blank lotgenootje. Vervolgens speelt het concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink onder regie van Ben Metrop de symfonie nr 96 van Haydn, waarna de KRO een Vlaamse produktie op het scherm brengt, namelijk het televisiespel De langste nacht van het jaar door Ar- mand Lanoux in de regie van Kris Betz. Op de Tweede Kerstdag brengt de VARA om 20.20 uur een Rudy Carrell- show vanuit Davos. Als bijzondere at- traktie wordt het optreden van het nu in ons land reeds zeer populaire duo Walter and Conny bekend van de Engelse televisielessen, aangekondigd, waarna het strijkorkest Benedetto Marcello werken van o.a. Vivaldi en Sweelinck verklankt. Dit is een onder regie van Ellen Blazer opgeno men programma. Om 22.15 uur volgt de dramatische schets in één bedrijf „Nocturne" van Herman Heijermans, met o.a. Magda Janssens, Philip La- chapelle en Henk van Buren. FAE NCRV presenteert op Tweede Kerstdag op Nederland 2 om 20.01 „De bel gaat voor de laatste maal", een programma rond de zanger Ge rard Cox, die o.a. liedjes van Marinus van Henegouwen zingt In „Onder vier ogen" heeft Kees van Langeraad ver volgens een gesprek met de heer De Bruyn Slot, hoofdredacteur van het dagblad Trouw. Tsjechische Kerstpastorale is de titel van een muzikaal programma, uit de 18e eeuw Deze muziek wordt gebruikt ter begeleiding van een film, waarin toonbeelden van religieuze volkskunst zijn gemonteerd. Een kinderkoor en musici van de Tsjechische radio wer ken aan dit programma mee. HILVERSUM Met de inzending van de Vlaamse televisie voor de prix Italia 1964, de televisie-opera Willem van Saeftinghe van Frederik Devreese heeft de Vlaamse televisie in de cate gorie oorspronkelijke muziekprogram ma's de le prys behaald. Het was de eerste keer dat deze hoge onderscheiding aan een Belgische inzending werd toe gekend. Op zaterdag 26 december. Twee de Kerstdag, zendt de NTS dit boei ende werk uit via de zender Nederland 2 en wel van 15.00tot 16.05 uur. Frederik Devreese geeft zijn opera partituur op een oorspronkelijk in het Frans gestelde tekst van Jean Vrancis. De Nederlandse bewerking is van Dries Waterschoot en Korneel Goossens. Re- nee Lafontaine ontwierp de choreo grafie. Het werk is uitgevoerd door so listen, koren en orkest van de BRT o.l.v. de componist. Herman Verdin had de produktie van deze televisie-opera, terwijl Mare Liebrecht de regie voor zijn rekening nam. De hoofdelementen van Jean Vrancis' toneelstuk in drie bedrijven, is van historische oorsprong. Om verschoond te blijven van het oor logsgeweld dat het Franse leger over Vlaanderen zou brengen was Willem in getreden bij de monniken van Ter Doest. Desondanks raakt hij betrokken in het krijgsgewoel en hoewel hij tot op het slagveld blijft ijveren voor het behoud van de vrede, komt hij er ten slotte toch toe zelf te doden. Hij raakt in ernstige gewetensnood en wanneer hij tenslotte door zijn overheid voor deze daad wordt gestraft, komt hij he vig in opstand en doodt de abt van het klooster. Daarop wordt over hem de banvloek uitgesproken, die alleen kan worden opgeheven indien de gewel denaar zich bereid verklaart deel te nemen aan de kruistochten Willem van Saeftinghe stemt toe, maar komt tij dens de kruistocht in het oosten opnieuw in opstand tegen zijn omgeving. Dit wordt hem tenslotte noodlottig. Met de terechtstelling van Willem van Saeftin ghe komt het drama rond deze tra- Op tweede kerstdag is RUDY CAR- RELL met zijn show in Davos. Maar de kijkers kunnen zijn verrichtingen volgen via het eerste net (20.20 uur). Het wordt een echte witte kerst. gische mens tot ontknoping. De thans 36-jarige componist Frederik Devreese schreef deze opera in opdracht van de BRT. Hij heeft acht maanden aan de partituur gewerkt. De muziek wordt ge kenmerkt door momenten van grote ex pressieve kracht. Roger Coorens speel de de rol van Willem van Saeftinghe, die gezongen wordt door Robert van Helvert. De opera werd opgenomen vol gens het play-back-systeem. Voorts wer ken nog elf acteurs en elf zangers aan deze realisatie mee,, (Advertentie) Geval van verkleurde tanden Na 5 dagen Teelak- behandeling Dagelijks met Teelak gepoetst TANDSTEEN vormt zich. op de j tanden, aan alle kanten, voort- durend. Lelijk en onhygiënisch. Bruine tabaksvlekken hechten zich op het ruwe tandsteen op- pervlak. Daarom zijn uw tanden niet' zo wit als ze kunnen zijn'. Neem TEELAK, geen gewone tandpasta maar een nieuwe medicinale tandgelei, waarmee u elke dag gewoon uw tanden poetst (maar dróóg). Het gevaar- lijke en vaak verkleurde tand- steen wordt zacht en verdwijnt na korte tijd. Dan pas zijn uw tan- den echt wit! SCHAKEL TOCH OVER OP TEELAK, de verant- woorde anti-tandsteen mondver- zorging. Bij contróle^al de tand- arts enthousiast zijn over uw prachtige gebit. Zie het verschil na één tube Teelak Paris/Dlspec nv Den Haag In Heerenveen is de barkruk een onwettig meubel. De horecabe drijven in die Friese plaats hebben aanzegging gekregen ervoor te zor gen dat alle barkrukken binnen veertien dagen opgeruimd zijn. De politie komt na die twee weken kijken en als ze ergens nog een bar kruk ziet, komt er een proces verbaal van. Het fascinerende van dit bericht is dat het zo volmaakt onzinnig lijkt. Er blijkt helemaal niet uit waaróm de politie van Heerenveen iets tegen barkrukken heeft. Het mag gewoon niet meer, punt uit. Nu kun je daarover wel je schou ders ophalen, maar het zijn toch problemen die in je ziel blijven prikken. Al probeer je de zaak van je af te zetten, telkens duikt voor je geestesoog een barkruk op en dringt zich de pijnigende vraag op: waarom zou een barkruk in Heerenveen als een zo verdorven voorwerp worden beschouwd dat de politie er over veertien dagen niet één meer wil zien? Als u of mij in een quiz de vraag zou worden gesteld: „noem eens een voorwerp dat in bepaalde etablissementen in Nederland wordt aangetroffen, dat zodanig in strijd is met onze opvattingen inzake zede en moraal, dat het verboden zou moeten worden", zoudt u dan direct zeggeneen barkruk? Je kunt, die mogelijkheid blijft aanwezig, iets tegen bars in het algemeen hebben. Maar ze bestaan, legaal. Wat is er dan tegen een kruk? Misschien worden er op de Heerenveense barkrukken zonden bedreven. Wellicht is menige wel doortimmerde Friese reputatie op een Heerenveense barkruk verlo ren gegaan. De politie aldaar heeft waarschijnlijk soms bemoeienis met lieden die, op een barkruk zittend de rode streep uit het oog verloren en hun dorst overschatten. Dat is allemaal best mogelijk. Maar is dat dan de schuld van die krukken? Je kunt toch op een ge wone stoel ook onnette dingen doen en onnette hoeveelheden drinken. Daar komt de Heerenveense poli tie wellicht pas achter nadat de krukken opgeruimd zijn. Dan zal ze ook de stoelen in de ban willen doen. Om daarna tot de ontdekking te komen dat degenen die tot dus ver op krukken en stoelen de per ken te buiten gingen, dit evenzeer staande kunnen. En wat dan? Moe ten dan de vloeren in cafés en bars verboden worden? Maar misschien moeten we het helemaal zo ver niet zoeken. Mis schien is Heer'nveen zón nette stad, dat de politie er van verve ling niet weet waar ze nu eens aan beginnen moet. En heeft ze daarom gezegd: kom, laten we eens iets te gen de krukken gaan doen. Dat lijkt me de enige zinvolle reden. PRAET-MAECKER PECH lil Londen hebben dieven kans ge zien een groot aantal koelkasten uit een magazijn te halen. Ze hebben er echter niets aan. De kasten waren voor export bestemd en hebben één heel ander voltage als het Engelse. GEWICHT De politiecommissaris van Idahofalls in Amerika laat zijn agenten iedere dag wegen. Als ze te zwaar zijn, moe ten ze verplicht aan sport gaan doen om te vermageren. HOT DOG Amerika's hot dog (broodje met warme worst) is in het voorbije week einde zestig jaar geworden. Het was een deelnemer op de Louisiana-expo sition van St.-Louis, Missouri, in 1904 die het eerst op het idee kwam het publiek een Wenerworst gevangen in een broodje aan te bieden. In 1963 heb de Amerikanen naar schatting 13,6 miljard hot dogs verorberd. KERST(VER)GIFT In Florida in de Verenigde Staten is het mogelijk dat iemand onder de kers! boom een cadeautje zal vinden dat bestaat uit twee sissende adders, drie levensgevaarlijke cobra's en een pyton. Voor de resterende dagen van het jaar zal er ook nog genoeg zijn, want hij of zij die de betonnen muur om het serpentarium van Miami nam, ging er van door met 26 stuk voor stuk giftige slangen. Daar waren acht co bra's, vijf adders, een pyton en een assortiment van andere serpenten on der. TANDEM Louis Warden uit Chandler's Ford in Engeland wilde een tandem kopen voor zich en zijn vrouw Eva. Maar Eva zegt nee. Tandems, zegt ze, zijn wat mij betreft uit de mode. Vroeger kon je er veel plezier aan beleven mara ik zie me nu al. Warden is 92 Eva 80. Horizontaal1. insect - godsdienst; 2. soort zalf; 3. omroepvereniging; 4. drinkgerei - nauw; 5. godin v.d. dage raad - bloeiwijze; 6. vlek - Ierland; 7. strafwerktuig; 8. oude naam voor meisje; 9. flink, sterk - meisjesnaam. Verticaal: familielid - verlaagde noot - naschrift; 2. schoeisel; 3. voorzetsel - noorse lichtgod - muzieknoot; 4. grote bijl - deel v.d. trap; 5. Israëlitisch (afk.) - ijzerhoudende grond; 6. stuk hout - roem; 7. muzieknoot - tentoon stellingsgebouw - neon (afk.); 8. ver lichtingsmiddel; 9. lengtemaat - voor (in samenstelling) - spil. 'sb - aid - uiui *6 Isieesj •g !au - TBI- B| i !iaa - ^o^s '9 !iao - 'isi 's laan - s^b lop - asB - do g tduiópf z sd - sag - ba *x :ibban-wa •sfa - lao^s '6 Juiaap '9 !aoi 'i !aiia - jauis '9 j JBB - SOa 'Q :dBj3f - SBjg 'f IOIJ[ .'ejsed z .'uib[st - 0[A .'feemozrioH guissopio BLOEMEN De thans 70-jarige Hertog van Wind sor (korte tijd koning van Engeland tot hij de troon verliet voor een vrouw) die in Houston (Texas) is opgenomen in het ziekenhuis voor het ondergaan van een operatie, heeft daar bloemen ontvangen van zijn nicht koningin Elisabeth. Het is een van de weinige blijken van genegenheid, die de ko ningin haar oom kan geven. Hem is namelijk de toegang tot Engeland ont zegd en daar kan zelfs geen koningin iets aan veranderen. VRIENDELIJKE VLIEGENIERS PARIJS, 24 December 1914 Twee Duitsche vliegers vlogen, volgens het verhaal van de Times-correspondent over Duinkerken. Zij lieten geen bom men vallen integendeel, hun bezoek was van veel vriendelijker aard. Een van hen liet in de buitenwijken een tasch vallen, waarin een brief zat van een Duitsch generaal, die de Fransche militaire overheid verzocht nasporingen te doen naar het lijk van zijn zoon, die onlangs in een ge vecht bij Soissons gesneuveld was. De andere „Taube" liet ook een bericht vallen, waarin nieuws gege ven werd over een Fransche vliege nier, die in Duitsche linies was krijgs gevangen gemaakt en waarin tegelij kertijd aan alle Fransche vliegeniers een zalig Kerstfeest werd toege- wenscht. Maak van je werk je hobby DORUS, Jarenlang afwezig ge weest, is op tweede kerstdag 's avonds om 10 uur te beluisteren in het programma „Ik trek door het land", (298 m). OISTERWIJK In het gemeentehuis wordt thans een tentoonstelling van Jan Kuhr gehouden. Het betreft teke ningen en schilderijen. De exposant is o.m. docent Stichting kunstzinnige vor ming te Eindhoven. BOTTERDAM In museum Boymans- van Beuningen is een expositie inge richt van Duitse tekeningen uit de 18e en 19e eeuw uit eigen bezit. De ten toonstelling van Marino Marin" is ver lengd tot 10 januari. Beeldhouwerken en tekeningen van Dodeigne zijn te bezichtigen tot en met 24 januari. SANTA MONICA De negerzangei Nat King Cole ondergaat op het ogen blik een kobaltbehandeling voor een „longgezwel". De medische verklaring gaf geen aanwijzing of het gezwel kwaadaardig is. Kobalt-behandeling wordt normaal gegeven voor kankergezwellen. TILBURG In de studenten sociëteit Asgard aan de Academielaan te Til burg exposeren thans 12 Tilburgse kunstenaars. De tentoonstelling heet Olaf '64. De deelnemers zijn Hans Claesen, Egbert Dekkers, Jan Dij ken, Jacques Kreijkamp, Joop Lies- ker, Ad Louwinger, Nico Molenkamp, Marjan van Mook Ru van Rossem, Joost Sicking, Jos Smale en Hans van Zummeren De expositie duurt tot 3 januari. 228. De zanger Frankie zat broedend in een crème kleurige stoel voor de open haard en nipte van een hoestdrankje in een kris tallen kelkje. „De dag van het Songfes tival nadert..." mompelde hij. „En nog steds heeft mijn voornaamste me dedingster zich nog niet te ruggetrokken! Daar moet wat aan gedaan worden. En nu ik weet, dat zij op haar moeder gesteld is, dat zij zonder deze niet wil zingen, weet ik ook wat mij te doen staat! Hij zette zich aan zijn no- tehouten schrijftafel, nam een ivoorkleurig vel papier en verwijderde met zorg zijn naam en adres- Na een tijdje dubbend op zijn zil veren balpen te hebben ge zogen begon hij te schrijven. Niet veel later werd er bij baron Bluff lang en drin gend gebeld. Daar werd Jo- han terzijde gedrukt door Jackie Spinet-Mineure, die snikkend op de baron toe- stoof. ..Moesje wordt bedreigd!" riep zij, met een brief wap perend. „Iemand, die het goed met mij meent, schrijft dat hij moesje zal ontvoeren als ik blijf mee doen aan het festival. Om haar de teleurstelling van mijn nederlaag te besparen, zegt hij...!" De baron fronste zijn wenkbrauwen. „Geef eens hier," sprak hij. „Dan zal ik even ik heb verstand van crimino logie deduceren waar de ze brief vandaan komt." Hij snoof aan het papier en vervolgde: ..Dit is een brief waar een luchtje aan zit Een parfumluchtje En blijkens het handschrift mijn kennis omvat ook de grafologie is de af zender.. een ijdel en eer zuchtig persoon. Kortom, ik weet in welke richting wij moeten zoeken. Kon. mee, Johan.." N.V. JAN HENDRIKX BOSSTRAAT 1 BREDA TEL 0160»—30635

de Stem | 1964 | | pagina 5