how RES y. Mr. H. nieuwe alles bkan met cetalaiiM Zeeland krijgt betekenis steeds meer voor mensen w. Kritiek op b. en van Vogelwaarde Streng optreden tegen bouw zonder vergunning IR. DE VINK (P.P.D.): Kijk uit op de weg naar „Kijk uit sigaren uitzonderlijk goed! Zondag Maandag EXAMENS sIBESTEDINGEN )()G WATER BRABANDER IN ZEEUWSE TOPFUNCTIE Jubilea in 1965 Missionarissen S. V.D. Vijfjarige in Zaamslag verdronken Vervoer Zeeuwse veren weer toegenomen Toneel uitwisseling tussen Oostburg en 's-Heerenhoek BESLUIT B. EN W. OVEZANDE Procesverbaal zonder pardon Russen tegen verjaring nazi-misdaden Nieuwe voorzitter Hoera Terneuzen Recreatie Verkeer Openleggen Nederland centrum chemische industrie Kerstmi's en politiek Kleinzerig V eehouderij middag in Middelburg N.a.v. semeenterekenins 1963 - 6.00 uur ;vering worden Dtfck 3 en 7.30 uur: Euro- !en. uur: Tarzan de wolfshond. isen. ieting bij R. de Letter, dt 9 uur: Duivententoonstel- ieting bij A. Apers. k 4 uur: Seriekaarting. Palingkaarting en tritsen bij n. ►EN jaaibolling bij E. Mattens. bij A. J. Ots. Patronaatsgebouw. De In- ZANDE root Kerstbal in Het Witte H.V.V. '24 I—Middelburg I. Groot bal in De Graanbeurs. jfrote prijskaarting bij J. de urn 3.45 en 8 uur: Eddie ge weld. ebouw 2.30 uur: Alleen op de Tarzan vindt een zoon. uiterij op de Bounty. GENT 5 en 7.45 uur; Het eiland der gen op zij. m 8 uur: Wie past er op de Mannequins van Scotland N 0 en 8 uur: James Bond 007 no. nmequins van Scotland Yard. RDE ldschieting bij Th. van Dries- uisboogschieting bij F. Saman. ur; Prijstentoonstelling bij J. id. EEN nijnentritsing café 't Kuipke. gsgebouw 10 uur: Uitreiking ningen. f»E t Raedthuys" Oudejaarsbal. RG en 20 uur: Love in Las Ve- 5.30 en 19.30 uur; De Corsi- eelingbroers. 14 j. rRG ur: Love in Las Vegas. a.L ;n uur: James Bond 007 contra )OL VOOR SCHEEPS- CRKTUIGKUNDIGEN TE MIDDELBURG avenhage slaagde voor het diploma scheepswerktuigkun- er J. P. Toesseint te Schoon- tuur van de Adornispolder t café van Bron te Nieuw- esteed. het 'herstel, de ver- n onderhoud tot 1 januari ie werken tot zeewering en diging van deze polder. De de aanbesteding is: 1. Fa. Zn. Ossenisse f 10850; 2. Fa. aint en Zn. Cadzand f 10872, .K Schoondijke f 1095: 4. Fa. ler en Zn. Biervliet f 10980; )ude en Zn Biervliet f 11000; rnhouts, Sluis f 11000 7. L- ie, Vlissingen f 11100; 8. Fè 'erneuzen f 11490. ting was f 10.191, december: Hansweert 7.38 en Terneuzen 7.04 en 19.38 uur, 6.38 en 19.08 uur, Wemeldinge 33 uur. 26 december: Hansweert 8.38 r, Terneuzen 8 06 en 20.47 uur, 7 41 en 20.17 uur, Wemeldinge 49 uur. 27 december: Hansweert 9.42 lur, Terneuzen 913 en 21.55 tgen 8.48 en 21.26 uur, Wemel en 22.57 uur. 28 december: Hansweert 10.50 ur, Terneuzen 10.22 en 23.01 ngen 9.56 en 22.33 uur. We- 1123 en 0.00 uur. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mr. H. F. M. van der Heijden, plaatsvervangend hoofd van de afdeling algemene zaken van de centrale directie voor de volkshuisvesting en bouwnijver heid, is, zoals in het kort reeds be richt, benoemd tot chef kabinet en hoofd van de derde afdeling ter provinciale griffie te Middelburg. De benoeming zal 1 junuari a.s. in gaan. Mr. Van der Heijden is op 13 novem ber 1915 te Den Bosch geboren. Hij door liep het gymnasium aan het bisschoppe lijk college te Roermand en studeerde vervolgens rechten aan de universitei ten te Nijmegen en Amsterdam. Begin 1945 slaagde hij aan laatstgenoemde uni versiteit voor zijn doctoraal examen. Tot medio 1946 was mr. H. van der Heijden werkzaam als assistent-chef voor personeelszaken op het centraal distributiekantoor voor het bevrijde Ne derlandse gebied. Daarna ging hij over naar het Beheerinstituut te Den Bosch als medewerker voor juridische zaken. Vanaf 1 juli 1947 is hij in verschillende functies werkzaam bij het ministerrie van Volkshuisvesting en bouwnijverheid te Den Haag, sedert 1 maart i960 als plaatsvervangend hoofd algemene zaken van de centrale directie. W oningtoeivijzing In laatstgenoemde functie was mr. Van der Heijden o.m. belast met de secre tariaten van de commissie voor de wo ningtoewijzing en de voorlopige raad voor volkshuisvesting. Deze voorlopige raad zal een permanent karkater krij gen zodra de nieuwe woningwet zal wor den aanvaard. De voorlopige raad voor de volkshuisvesting adviseert de minis ter over alle zich voordoende proble men met betrekking tot de volkshuis vesting. De heer Van der Heijden was voor zitter van het personeelsfonds en vice- voorzitter van de personeelsvereniging ten departemente. De nieuwe chef kabinet kent nog hoe genaamd niets van Zeeland. Uit de amb telijke contacten, die hij vooral in Mid delburg heeft, is hem in ieder geval bekend dat de provincie een bijzondere periode van opkomst doormaakt. Dit ge geven én de aantrekkelijkheid van de algemene beleidskant, die aan de functie van chef kabinet en hoofd van de derde afdeling verbonden is zijn de voornaam ste redenen geweest van zijn sollicita tie Als chef kabinet zal r - Van der Heij den blijkens de taakomschrijving van deze afdeling o.m. zaken te behartigen krijgen aangaande het Koninklijk Huis het geheim archief, briefwisseling van vertrouwelijke aard, benoeming, beëdi ging, schorsing en ontslag van burge meesters, gemeentelijke bestuurs- en be- leidsaangeiegenheden. koninklijke onder- derscheidingen en justitie. Het kabinet van de commissaris der koningin wordt ook belast met bijzondere opdrachten. Onder de derde afdeling ter griffie val len zaken als verkiezingen van leden der Staten-Generaal, de Provinciale Sta ten en de gemeenteraden: het ontwer pen en uitvoeren der r^ovinciale ver ordeningen; onderwijs; kunsten en we tenschappen; de provinciale bibliotheek gemeenteverordeningen, gemeenteperso- 50-jarig kloosterfeest: 7 november broeder Damiaan Verbeek, missiehuis te Steyl (L). 25 jaar priester: 18 augustus de pa ters J. de Hosson, missiehuis Deurne 'N.-Br.) Lules Knops, rector zieken huis Weeze (D) M. van den Munck- hof, kapelaan Vierlingsbeek (N-Br.) J. Tonville, pastoor Jeannerette, Ca. USA (negerparochie) J. Kersten, pastoor Hattieburg Mis., USA, (neger parochie) Ir B. Baack, Ende, Flores, Indonesia J. Loeters, Ende, Flores, Indonesia R. Nieuwendijk novicen- meester, Ledalero, Flores, Indonesia P. Nooy, pastoor, Djakarta, Indonesia. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Woensdagmiddag is het vijfjarig zoontje van de familie de Blaay te Othene (gem. Zaamslag) toen het met enkele andere kinderen naben de Otheen- se Kreek speelde, in het water gevallen en verdronken. De kinderen waarschuw den eerst een half uur later een volwas sene. Kort daarna werd het jongetje uit het water opgehaald. (Van een onzer verslaggevers) GOES Uit de vervoersstatistieken van de Provinciale Stoombootdiensten per eind november blijkt, dat er in novem ber in vergelijking met oktober, met uit zondering van het veer Terneuzen - Hoe- dekenskerke, op alle andere veren zowel het aantal vervoerde passagiers als auto's is toegenomen. Voorts werden er in de maand november wegens mist diverse reizen niet gemaakt. In vergelijking met de maand oktober moesten in november veel meer auto's op de aanlegsteigers achter blijven. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De toneelverenigingen van de RKJB in Oostburg-Groede en 's-Heerenhoek zullen tot een toneeluit wisseling komen. Donderdag 21 januari komt 's-Heerenhoek naar het West Zeeuwsch-Vlaamse streekcentrum, waar in hotel Du Commerce, als sluiting van de gezinsdag van de NCB, een tra gedie opgevoerd zal worden. De spelers van Oostburg-Groede zullen begin febru ari naar het patronaatsgebouw in 's-Hee renhoek gaan om er het blijspel „Hilde en het kleine wonder" te spelen- neel, werklozenzorg. ourgernjKe stand, samenwerking of geschillen tussen ge meenten onderling of tussen de provin cie en een of meer gemeenten en voor het overige alles wat het bestuur der gemeenten raaakt. Mr. Van der Heyden is katholiek. Hij is getrouwd en heeft drie kinderen. De ho-bby van het hele gezin Van der Heij den is zeilen. Wat dat aangaat is er de ruimte in Zeeland. Mr. Van der Heijden is de opvolger van mr. J. de Vries, die de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt. (Advertentie) I BREDA Firma Hamers v. Hooff, Eindstraat 17 Firma Loomans Grote Markt 21 GOES Firma Sinke L. Vorststraat 43 Roovers Lange Vorststraat 77 Goes MIDDELBURG Roovers Vlasmarkt 9 ROOSENDAAL Firma Deelen Markt 75 TILBURG Firma Hamers v. Hooff, Heuvelstraat 50 (Van een onzer verslaggevers) OVEZANDE Tijdens de raadsver gadering heeft burgemeester N. Mooy- man namens b. en w. meegedeeld, dat dit college heeft besloten om in de toekomst bij bouwen, zonder dat b. en w. hiervoor vergunning hebben ver. strekt, zonder pardon een proces-ver- baal tegen de betrokkene te laten op maken. De raadsvoorzitter deelde mee, dat ge durende de laatste weken een aantal ge vallen van onwettig bouwen geconsta teerd zijn. Hij vond dat de betrokkenen er al te gemakkelijk op rekenden dat het toch wel voor elkaar zou komen. ,,De mensen denken: we gaan maar al vast bouwen, want straks krijgen we toch wel een vergunning, zei burgemeester Mooyman, die vond dat in de toekomst tegen deze opvatting stelling genomen zal moeten worden. Hij hoopte dat de nu getroffen maatregel preventief zal wer ken. Voorts deelde burgemeester Mooyman mee. dat b. en w. besloten hebben om de kosten van het verlagen van trottoirs voortaan in rekening te brengen bij de mensen die belang hebben bij deze voor ziening. De raadsvoorzitter constateerde, dat er steeds meer auto's in de gemeente komen en dat er bij het gemeentebestuur steeds meer aanvragen binnenkomen om trottoirbanden te verlagen. In dit ver band meende burgemeester Mooyman dat het gratis verlagen van trottoirbanden, zoals dat in het verleden gebeurde, in de toekomst niet gehandhaafd zal kun nen worden. Ook ben het weer in nor male toestand brengen van de trottoir band zal de rekening gestuurd worden aan de belanghebbende. De raadsvoorzitter toonde zich ver heugd over het aantal woningen, die Ovezande voor het komende jaar zijn toegewezen. Dit zijn zes woningwetwo ningen, een premiewoning en vier on gesubsidieerde woningen. De zes woning wetwoningen zullen gebruikt worden voor de gedeeltelijke realisering van het bejaardencomplex. De raad besloot voorts aan de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen te verzoeken de panden 's- Heerenhoeksediik 27, Noordweg 16 en West Langeweg 3 van de lijst van monu menten af te voeren. Men achtte deze panden niet van een dermate oudheid kundige waarde dat het verantwoord is de betrokkenen in het kader van hun be drijfsvoering dergelijke beperkingen op te leggen. Op deze lijst staan nu nog de Neder lands Hervormde kerk met toren en de korenmolen aan de Molenweg. Door de raad werd tevens benoemd leden van de stichting dorpswelzijn Ove zande. De notariële vaststelling van de oprichting van deze stichting geschiedde gistermorgen door notaris w. Hamelynck uit Goes. Tot voorzitter van de stichting was door het college van b. en w. aan gewezen burgemeester N. Mooyman, Tot leden werden door de raad aan gewezen de heren D. de Pundert, J. de Jonge, W. van Liere, M. Rijk, C Rent meester, mevrouw A. Wöstmann-Veringa A. de Baar, J. Oosthoek, D. Schijf en mevrouw C. van Osselaar-van de Voor de. Bij het samenstellen van dit stichtings bestuur werd ernaar gestreefd hierin een zo juist mogelijke vertegenwoordiging van de Ovezandse bevolking te laten plaatsnemen. Burgemeester Mooyman hoopte dat alle bestuursleden hun be noeming zullen aannemen en dat de stichting overeenkomstig de doelstellin gen de maatschappelijke en culturele be langen van Ovezande zal kunnen behar tigen. Burgemeester Mooyman deelde mede. dat er een circulaire was binnengekomen over deelname aan gemeenschappelijke woningbouw met andere gemeenten. De raad besloot deze kwestie in handen van b. en w. te geven, die dit nader zullen bestuderen. (Advertentie) MOSKOU Het Russische persbu reau Tass heeft een verklaring uitge geven van de Russische regering, waar in o.a. gezegd wordt dat het besluit van de Westduitse regering om „de fascistische moordenaars amnestie te verlenen" diepe verontwaardiging bij alle fatsoenlijke mensen heeft gewekt. Deze daad was ook een belediging van de nagedachtenis van miljoenen slacht offers van het Hitlerbewind en een po ging om ..de klachten aan te moedigen die wraakplannen uitwerken". De argumenten van de Westduitse re gering missen volgens de Russische re gering „elke politieke, juridische of morele grond". Zij is van mening dat in de overeenkomsten over Duitsland de verplichtingen van de vier grote mogendheden zijn vastgelegd wat be treft de bestraffing van nationaal-so- cialistische oorlogsmisdadigers. De Rus sische regering verwacht, aldus de ver klaring. dat de regeringen van de V.S., Engeland en Frankrijk maatregelen ne men opdat alle nationaal-socialistische oorlogsmisdadigers, die zich in West- Duitsland bevinden, berecht worden en hun gerechte straf ondergaan. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het gedeelte van de (rijks) weg van Axel naar de zoge naamde Kijkuit staat nu niet be paald bekend als een weg, die met bijzonder veel goede kwaliteiten is gezegend. Integendeel: het wegdek is te smal, helt teveel af naar de bermen en is bijzonder hobbelig en waf dies meer zij. Bovendien heeft de weg verraderlijke bochten. Maar de slechte toestand, waarin deze (druk bereden) weg zich bevindt, is reeds afdoende gesignaleerd. Men moet er echter voorlopig niet op re kenen dat de weg verbeterd zal wor den. Het rijk oordeelt, dat de (Hul ster) weg aanzienlijk in belangrijk heid zal afnemen wanneer te zijner tijd de nieuwe weg van Absdale naar Drie Schouwen onder de gemeente Axel gereed is. Momenteel zijn wel onderhandelingen gaande tussen rijks- en provinciale waterstaat over een eventuele overdracht van de weg aan de provincie, die wellicht wel de bereidheid zal tonen enige verbeteringen aan te brengen. Maar die onderhandelingen lijken moei zaam te verlopen. Om kort te gaan: voorlopig zal men nog met gevaar voor lijf, leden en vervoersmiddelen van de weg gebruik moeten maken. Onze fotograaf schoot dezer dagen dit plaatje van dit fietsende meisje (6 jaar) dat van Axel was komen fietsen en blootgesteld was aan veel gevaren. De foto laat duidelijk zien, hoe smal beide weghelften zijn; zelfs om een fietser te passeren moet men al helemaal naar de linkerweg helft Een fietspad lijkt op zijn minst noodzakelijk. Merkwaardig overigens, dat het aantal ongelukken op dit stuk rijks weg gering is. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer J. L. D. B Van Hilst uit Axel is de nieuwe voorzit ter van de afdeling Terneuzen en omge ving van de Nederlandse Bond van Ho reca- en Aanverwante Bedrijven „Ho era" geworden. Hij werd daartoe ge kozen tijdens een dezer dagen gehouden ledenvergadering in hotel Ambassadeur De heer Van Hilst is de opvolger van de heer F. Lauret te Terneuzen, die heeft bedankt omdat hij waarschijnlijk volgend jaar uit het „bedrijf" zal stappen. GOES In een algemene beschouwing, voorafgaande aan het zo juist verschenen jaarverslag over 1963 van de Provinciale Planologi sche Dienst voor Zeeland, constateert de directeur van deze dienst, ir. M. de Vink, dat Zeeland voor steeds meer mensen, in een of ander op zicht, een betekenis krijgt. Zeeland gaat ook steeds bij een groter aantal mensen bekend worden. Volgens ir. De Vink wordt deze gang van zaken bepaald door een aantal „projecten" als de recreatie, de industrialisatie en het verkeer. De snelle ontwikkeling van het toe risme in Zeeland is een zaak van de laatste jaren zo concludeert ir. De Vink. Het aantal slaapplaatsen in de recreatieve sector neemt voortdurend toe. Van 1962 tot 1963 was deze toena me 10.700 bedden. Het gevolg hiervan van de uitbreiding van het dagtoe- rismc is. dat de Zeeuwse stranden steeds drukker worden bevolkt. (Advertentie) Specialisten in dubbele beglaxing L tocht- en vocht- YVICCLTYQA wering Vioolstraat 25 - Roosendaal - Tel. 3^0 36 Eén op de drie mensen, die naar het her strand gaan, is een dagbezoeker (d.w.z. iemand die niet verblijft in één van de logeergelegenheden langs de kust). Het lijkt welhaast vanzelfspre kend, aldus ir. De Vink, dat het dag- bezoek, na de totstandkoming van de vaste oeververbinding met de Randstad Holland, een belangrijke uitbreiding zal ondergaan. Volgens de directeur van de P.P.D. zal dit vele gevolgen hebben, ook op planologisch gebied. Indien men b.v. ziet hoe in het hoogseizoen momen teel de intensiteit van het verkeer op de Zeeuwse wegen is. dan is het dui delijk, dat hier problemen liggen, die om een oplossing vragen", zo meent ir. De Vink. Eén op de drie mensen, die naar tie bestudeerd wordt, is aldus de P.P.D.- directie, de diepte van het bebouwings- gebied. De kuststrook wordt n.l. steeds intensiever gebruikt en om velerlei re denen kan men de bebouwing en de re creatie in de kuststrook niet onbeperkt uitbreiden. Wanneer deze kuststrook nu vol dreigt te raken, dan zal naar ande re mogelijkheden omgezien moeten wor den om te voldoen aan de recreatieve behoeften. De recreant wordt steeds mo bieler, constateert de heer Dc Vink en daarom kan men ook gaan denken aan gebieden, die iets verder van de kust strook liggen. Voor b.v. het Walcherse kustgebied zou b.v. het gehele eiland als accommodatiegebied in aanmerking kunnen komen hetgeen echter weer vele consequenties met zich brengt. Daarom zal nauwkeurige bestudering en overleg nodig zijn, meent ir. De Vink. Zeeland is steeds een expulsiegebied geweest en is dat thans nog, consta teert de P.P.D.-directeur. Er vertrek ken meer mensen dan er zich vestigen. Dat het inwonertal toch een uitbreiding onderging is het gevolg van het geboor teoverschot, dat groter was dan het vertrekovcrschot, zo staat in de alge mene beschouwing te lezen. Ir. De Vink is voorts van mening, dat ook In Zeeland de gedachte opgaat, dat toe- of afneming van de bevolkings grootte in het algemeen wordt bepaald door de ontwikkeling van de werkgele genheid Als voorbeeld haalde hij de ontwikkelingskern Terneuzen aan. Van 1960 tot en met 1963 vond hier een toe neming plaats van de voor industriële doeleinden bestemde grond met onge veer 150 ha. Ook in de andere ontwik- kelingskernen: Goes, Sint-Maartensdijk en Zierikzee vond vestiging van nieu we industrieën plaats, zij het in min- derp mate dan 'e Terneuzen. Een an der gebied dat vooral in de komende jaren als zeehaven-industriegebied een belangrijke functie zal kunnen vervul len voor werkgelegenheid, noemt ir. De Vink het in totaal 750 ha grote Sloe- gebied. Ook in de verkeersscctor zijn er voï- gens de P.P.D.-directeur veranderingen in Zeeland gaande, die deze provincie meer bekendheid geven. Op de eerste plaats noemt hij de Oosterscheïdebrug, die straks Walcheren en dc Bevelandcn in verbinding zal brengen met de Rand stad Holland, via de Haringvlietbrug. Welke invloed dit precies zal hebben op de ontwikkeling van de recreatie, de arbeidsmarkt etc.. is volgens ir. De Vink nog niet bekend. „In ieder geval zal met de realisering van deze wer ken voor de noord-zuid-verbindingen in Zeeland een geheel nieuw tijdperk in treden, althans voor de Zeeuwse eilan den", meent hij. Voor zuid-Zeeland blijft de veerboot nog steeds het ver voermiddel zegt ir. De Vink, die meent dat het eigenlijk een logische voortzet ting van de weg over de Oosterschelde vindt als er een vaste oeververbinding over de Westerschelde zou komen. Van evenveel belang als de Ooster scheïdebrug, noemt ir. De Vink de Ka- naalwerken in Zeeuwsch-Vlaanderen. Na de voltooiing van deze werken ligt volgens de P.P.D.-directeur het ge heel in de lijn der verwachtingen, dat zich tussen Terneuzen en Sas van Gent belangrijke ontwikkelingen zullen voor doen. Als verdere aspecten, die Zeeland steeds meer bekendheid geven noemt ir. De Vink: dc Schelde-Rijnverbinding, de mogelijkheid om te komen tot het maken van een haven-industriegebied in een gedeelte van het in te polderen Oosterscheldebekken, etc. Uit al deze factoren kan men volgens ir. De Vink concluderen, dat Zeeland steeds meer wordt opengelegd en dat de mogelijk heden die deze provincie van nature al heeft, steeds meer worden benut. Dit is ook van invloed op de plano logische werkzaamheden. Verschillende streekplannen zijn bij de P.P.D. in be werking of voltooid: het streekplan Schouwen-Duiveland dat in 1963 door G.S. werd vastgesteld, het ontwerp- streckplan Midden-Zeeland, de 2e par tiële herziening van het st-eekplan Wal cheren. het streekplan Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen en het streekplan Oostelijk Zeeland. In dit kader werd door het bureau een aantal nota's ge maakt ten behoeve van de Werkgroep Westerscheldebekken. Dc voorbereidin gen voor het facet streekplan voor de Waterwingebieden in Zeeland zijn zover gevorderd, dat een aanvang kon wor den gemaakt met de besprekingen met de directeuren van de betreffende wa terleidingsbedrijven over het concept streekplan. Vele werkzaamheden, die door de dienst zijn uitgevoerd, zijn, al dus ir. De Vink. het gevolg van de noodzaak om te komen tot een verant woorde bestemming van de grond. TERNEUZEN „Nederland is aardig op weg een der centra van de Europese chemische industrie te worden". Dit ver klaarden eenstemmig de heren dr. C. A. Gerstacker, de voorzitter van de raad van commissarissen van The Dow Chemical Company, en McCauley Whitting, president van Dow Chemical International bij hun bezoek aan de Ne derlandse dochterfabriek van Dow in Terneuzen. Het aantal fabrieken, dat Dow in Ne derland heeft gesticht, of nog zal stich ten, spreekt volgens hen voor zichzelf. Maar als men denkt aan de bedrijven die door deze nieuwe vestiging zullen worden geboren of een stimulans krijgen, dan begrijpt men hoe belangrijk de komst van Dow in Terneuzen wel is. Voor haar nieuwe fabrieken hier te lande heeft Dow niet kunnen aanknopen bij haar bestaande vestigingen in de Botlek, omdat Rotterdam te weinig ruim te bood voor de toekomst. Die ruimte vond men in Terneuzen, alwaar tevens goede arbeidskrachten beschikbaar wa ren. Wat het aardgas betreft, had men bij Dow liever gezien, dat de Neder landse autoriteiten het gas onder bepaal de omstandigheden zouden beschouwen als een chemische grondstof. Dit vermeldt het personeelsorgaan Dow Nieuws. Tn de vaderlandse politiek, door etherproblemen geschokt, heeft Kerstmis een bestand gebracht, dat het oppoetsen van hoge hoeden voor de tocht ten Paleize Soestdijk overbo dig maakt. We kunnen ons rustig wij den aan al wat bij deze dagen hoort. Maar de kerstvrede is zoek in Kongo, in Vietnam, in Maleisië. De dood staat op wacht bij honderden gijzelaars. De haat raast door het oerwoud. Wapens, wapens, overal wapens. Gekocht, gesmokkeld, cadeau gekregen. Er zullen ook op Kerstmis honderden van honger ster ven, omdat we met al ons vernuft de algemene welvaart nog niet konden organiseren. Vluchtelingen leven onder onterende omstandigheden bij tien duizenden in kampen en krotten. Ge vangenissen hergen tallozen, die hun religie wilden belijden, een afwijken de politieke mening meenden te kun nen koesteren. Nationalisme, militaris me, rasse- en klassegeest zijn de grote kwalen, door paus Paulus zo duidelijk gesignaleerd in zijn kerstrede. Eenieder gunnen we plezierige, har telijke, vredige dagen in de intimiteit van het gezin. Maar het is toch nuttig ook even stil te staan bij de donkere plekken in het wereldbeeld. Nog al tijd worden er plaatsen in herbergen geweigerd en broeden Herodussen op het leven van onschuldigen. Kerstmis spreekt van vrede, maar ook van strijd tegen de kwade krachten in onszelf en anderen. In deze politieke hoek van de krant mag zulk een preekje toch ook wel eens gehoord worden. Zalig Kerstfeest, aan onze lezers zo van harte toegewenst, is meer dan een stichten de kerkgang, het gezelschap van fa milie en vrienden, het genieten van het goede der aarde. Het is ook voor de mensen, die politiek bedrijven of over politiek denken, een aanmaning tot meditatie over taak en plicht ten op zichte van mensen en volken en de mensengemeenschap, die nog al te vaak vergeefs hunkeren naar de echte vrede. ps^a Het Rijke Roomse Leven, Parade der Mannenbroeders en Beeld der Vad'ren zal nu ook een documentaire verschijnen over de socialisten en het socialistisch milieu in vroeger jaren onder de titel De Taaie Rooie Rakkers. In de aankondiging wordt echter ge zegd: Het boek wijkt in zoverre af van de twee voorgaande, dat geen beelden storm in eigen kring zal plaatsvinden en de auteurs zich niet tegen het ver leden zullen afzetten. Het verleden zal hier integendeel als de heroïsche tijd getekend worden, het tijdperk van de grote bloei. Het valt ons tegen, dat de socialis ten het niet aandurven de bekrompen heden, overdrijvingen, tekortkomingen, belachelijkheden der vaderen ten toon te stellen, zoals katholieke en pro testantse auteurs dat zo onvervaard de den. Men is in die kring toch klein zeriger dan we dachten. De waarde der nieuwe documentaire moet er sterk onder lijden. (Van een onzer verslaggevers) De veehouderijcommissie van de Zeeuw se Landbouw Maatschappij organiseert op vrijdag 8 januari in restaurant Wöhler te Middelburg een veehouderijmiddag der Z.L.M. Mr. F. van Dijk, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, zal tij dens deze bijeenkomst spreken over: ,Het toekomstig beleid van het produkt schap voor vee en vlees". Daarna spreekt de heer W. van Sluis over: „Doelbewuste fokkerij met verant woorde stieren keuze op het gewone vee houderijbedrijf". (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK. Tijdens de verga dering van de raad Vogelwaarde zat het venijn in de staart. Bij de behande ling van de vaststelling van de gemeen te-rekening over 1963 spuide de heer F. dc Bakker z(jn kritiek. B. en w. zouden zich wat al te gemakkelijk hebben af gemaakt van de vragen van de com missie van onderzoek. De heer De Bak ker was b.v. niet tevreden over het antwoord van b. en w. op de opmer king van de commissie, dat in 1963 f 28.000,was uitgegeven aan de ambts woning van de burgemeester en dat de huuropbrengst in redelijke verhouding moet worden gebracht tot de gedane investeringen. De heer De Bakker betoogde, dat is bepaald dat elf procent van het salaris van de burgemeester huur van de ambts woning moet uitmaken. In 1963 is het volgens de heer De Bakker minder ge weest. De voorzitter, waarnemend bur gemeester P. J. G. Molthoff. ging eerst na afloop van de vergadering tijdens een informele bijeenkomst op deze op merking in. De commissie had voorts de suggestie gedaan de raad in de toe komst maandelijks op de hoogte te hou den van de stand van zaken met be trekking tot de uitvoering van de kapi- taalswerken. B. en w. hadden beloofd een finan- cieringsstaat bij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering te voegen. „We moeten de staten thuis hebben", oor deelde de heer De Bakker. Dat werd hem beloofd. Tijdens de rondvraag maakten de he ren De Bakker en A. Perdaen aanmer kingen ten opzichte van de door de Heidemij. aangelegde drainering in het nieuwe, overigens nog aan te leggen sportpark. Wethouder G. Peersman be streed de opmerkingen en samen met de heer Molthoff verzekerde hij de raad, dat de Heidemij. eventueel gemaakte fou ten kosteloos voor de gemeente zal herstellen. De heer Perdaen sprak er bovendien zijn treurnis over uit, dat de PZEM nog geen begin heeft gemaakt met enkele projecten binnen de gemeente grens. De heer Molthoff bleek zijn te leurstelling te delen. „We zitten de PZEM flink achter de broek", verzekerde hij. De heer E. Vink zei van mening te zijn, dat de uurver- godingen voor de leden van het brand weerkorps te laag zijn. Waarnemend burgemeester Molthoff zei, dat men nog niet eeens zo'n slecht figuur slaat in vergelijking met elders. Hij deelde mee, dat de uurvergoeding wellicht binnen kort van drie gulden op vijf gulden zal worden gebracht. De heer Vink be toogde voorts, dat hij bij de begrotings behandeling enkele weken geleden niet heeft gezegd, dat hij zich afvraagt of er voldoende werk voor een maatschappe lijk werkster in Vogelwaarde is. In het begin van de vergadering werd besloten tot het doen plaatsen van een wegwijzer in de kom van Stoppeldijk, tot vaststelling van het uitbreidingsplan Vogelwaarde, tot aankoop van de wa tergang met zijkantweg langs de Lage- weg. Verder werden een nieuwe spaar- verordening en een kleine wijziging in de gemeenschappelijke regeling reini gingsdienst vastgesteld en werd eer vol ontslag verleend aan de secretaris en penningmeester van het op te heffen burgerlijk armbestuur.

de Stem | 1964 | | pagina 3