LS! NOVIB: vraag een gast aan uw tafel Moskou wakkert V.N.-crisis aan „Karikaturaal verslag5' wekt wetenschappelijke verbazing GEBED TOT HET KIND Leone vandaas: wettig president LECTUUR- - MENU - RE PRIESTER WORDEN Actie tegen honger voor iedereen „Ruimtevaart geen doodgeboren kind" Scheepskater haalde t niet REM-directeur Brandei krijgt eervol ontslag 'ipvtiifMflkW) etotr.ltoon DAGBLAD VOOR ZEELAND Koude kerst Nog geen hoop op financiële oplossing In Bredase gevangenis Duitse dominee viert Kerstmis met de „vier PROFESSOR FLORKIN ZEER VERONTWAARDIGD Jagers naar huis Cecil sprake van verloving kroonprinses VERWACHTING IN ITALIË: i Scotland Yard jaagt op bankrovers Uitnodiging 14 104e JAARGANG No. 24776 Voor God, Koningin en Vaderland jvensverzekering. everisverzekering an de financiële ïger alleen. Igenoot, die twee van uw gezin en lescherwing weer ING imaïaan 41, Utrecht. tEDA LBURG SN BOSCH V. VAN DER STEEN Uitgive i N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur t Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v, 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 fel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. ƒ0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - te'efoon 2893) Ter gelegenheid van Kerstmis pre senteren wij de lezer vandaag zes extra pagina's. Medewerkers van naam belichten het kerstgebeuren vanuit de gedachte van eenheid tus sen volkeren en geestesstromingen. Ter gelegenheid van zijn afscheid van de Nijmeegse universiteit heeft prof. dr. L. J. Rogier een weten schappelijk monument gekregen het boekwerk „Voor Rogier". Het wordt besproken en toegelicht op pag. 8. De kinderen hebben in groten getale meegedaan aan onze kerstwedstrijd. De resultaten van deze geslaagde wedstrijd staan op pag. 17. De kunstenaar en de samenleving. Verdragen zij elkaar? Hebben zij elk aar nodig? Een uitvoerige beschou wing over dit vraagstuk op pag. 13. In de O.L.-Vrouwekerk te Maas tricht wordt vannacht de Eurovisie nachtmis gecelehreerd. Een reportage over deze merkwaardige kerk op pag. 14. Mozambique is een Portugese kolonie in Afrika. Eén der laatste Europese wingewesten in het zwarte wereld deel. Een boeiende reportage vertelt over het leven in Mozambique. Pa gina 15. Ook onze vrouwenpagina staat in het teken van Kerstmis. Pag. 17. Verder, om u genoeglijke kerstdagen te bezorgen, enkele gezellige rubrie ken. Hiasaa VERSLAGGEVERS die president John- son op zijn verkiezingsreis hebben ver gezeld, krijgen van hem als kerstge schenk een gouden dasklem in de vorm van een straalvliegtuig, met de initia len L.B.J. De vrouwelijke verslagge vers krijgen een medaillon. RADIO DAMASCUS heeft woensdag maatregelen van de Syrische regering aangekondigd, die overeenkomen met naasting van de olie-industrie en de winning van andere bodemschatten. MINSTENS VIER mensen zijn om het leven gekomen en 20 anderen hebben letsel opgelopen bij de instorting woensdag van het dak van het station van de Braziliaanse stad Aerocaba. OP DE rijksweg tussen Echt en Maas tricht is de vijfendertigjarige J. van Dijck uit Asten omgekomen toen hij met zijn truck door nog onopgehelder de oorzaak tegen een boom botste. Het slachtoffer was vader van zes kinderen. De afgelopen dagen bracht een lagedrukgebied winterweer met s nachts lichte vorst en overdag tem- Pfraturen om het vriespunt. Dit ho- gedrukgebied verplaatst zich lang- J zaam naar Midden-Europa. Hierdoor I ^an een zwak oceaanfront van Schot- l land over de Noordzee naar het zui- den trekken. Dit frontje zal eerste kerstdag wat meer bewolking bren- gen en op enkele plaatsen een sneeuwbuitje. Een meer noordweste- hjke wind gaat wel koude lucht aan- voeren, maar hierin komt de tempe- ratuur overdag enkele graden boven j [jet vriespunt. Het algemene weer- br>eld zal tijdens de kerstdagen iets minder bestendig zijn, maar blijft aan de koude kant. met in de nacht nog lichte vorst. Deze vorst is echter 1 °ok in de komende dagen van te I weinig betekenis om ons op de schaats te brengen. DEN HAAG De anlihongcractie „Een gast aan tafel", die in 1961 op initiatief van een kleine groep particulieren is begonnen en binnen de stichting Nederlandse organisatie voor internationale bijstand (NOVIB) streeft naar daadwerkelijke voedselhulp, treedt thans uit naar buiten en presenteert zich aan het Nederlandse volk. Nu, aan het begin van wat het NOVIB-comité voedselhulp ontwikke lingslanden de derde fase noemt, heb ben 1650 deelnemers in totaal 95.000 geschonken. Daarvan heeft de NOVIB tot dusver in totaal ruim 80.000 aan projecten toegewezen. Projecten tot be strijding van de honger van kinderen en zieken hebben voorrang. Op een persconferentie van de NOVIB is woensdagmiddag in Den Haag meegedeeld dat het doel van de anti-hongeractie is, ieder die meeleeft met het probleem van de honger en de ondervoeding m de wereld, in de ge legenheid te stellen een persoonlijke bijdrage te leveren ten behoeve van de hongerige mens in de noodgebieden. De opzet is dat de deelnemers aan de actie „Een gast aan tafel", de waarde schenken van een maaltijd per dag. Deskundigen hebben de waarde van die maaltijd bepaald op 20 cent. Gedurende iedere dag dat de deelnemer de waarde van die maaltijd afstaat, heeft hij een gast aan tafel, aldus de opzet van deze actie. De kosten van deelneming be dragen minimaal zes gulden per jaar. Teneinde het sparen voor „Een gast aan tafel" te vergemakkelijken heeft de NOVIB spaarbusjes beschikbaar. In de eerste fase, die tot eind 1962 duurde, heeft men deelnemers gezocht door middel van persoonlijke benade ring. In deze experimentele fase kreeg de actie driehonderd deelnemers. In de tweede fase, die thans is afgesloten, werden een aantal personen door mid del van een brochure uitgenodigd aan de actie deel te nemen. Op de foto: Kinderhanden met eten en drinken kunnen geluk en wel vaart uitbeelden. Wie echter let op de gescheurde kleding, bcgrypt dat er in dit geval geen sprake is van weelde maar van armoe, met uw bij drage aan de anti-hongeractie op te heffen, opdat dit brood tot dagelijks brood wordt. Prof. dr. J. Kooy: nonsens NEW YORK De Sovjet-Unie heeft woensdag naar verluidt een plan verworpen tot instelling van een noodfonds om de Verenigde Naties uit de financiële moeilyk heden te helpen. Dit plan was af komstig van de voorzitter van de algemene vergadering, de Gha- nees Quaison-Sackey. Doorgaans betrouwbare kringen zeiden dat de Russische delegatie daarente gen onmiddellijke opheffing van het drie weken oude moratorium inzake stemmingen in de algeme ne vergadering hepft voorgesteld De Russen zijn de Verenigde Naties naar bekend, miljoenen dollars schul dig voor de V.N.-operaties in Kongc en de Suezzone en kunnen daardoor krachtens artikel 19 van het handvest hun stemrecht verliezen. Om het Rus sische stemrecht niet in het geding te brengen besloot de algemene vergade ring enkele weken geleden eventuele stemmingen uit te stellen. De ontwikkeling van woensdag heeft een soortgelijke crisissfeer geschapen als op de openingsdag van de V.N.- assemblée, toen slechts door een com promisplan op het laatste moment di algemene vergadering met haar werk zaamheden kon beginnen. De Russer zouden hun bezwaren tegen het plar van Quaison-Sackey woensdagmorgei kenbaar hebben gemaakt. De assem- bléevoorzitter deelde later in de alge mene vergadering mee, dat hij zich genoodzaakt zag de bijeenkomst van woensdagmiddag af te gelasten. In de plaats daarvan zal de assemblee donderdagmorgen bijeenkomen. Het is nog niet eerder voorgekomen dat dr algemene vergadering op de dag vooi Kerstmis bijeenkomt. Volgens sommig< kringen is de toestand zo kritiek ge worden dat mogelijk zelfs de eerste kerstdag doorvergaderd zal moeten worden. Diplomatieke kringen zeiden woens dag dat de Russen gekant zijn cege een plan om de algemene vergadering tot 11 januari of zelfs misschien tot fe bruari, op reces te sturen, en secreta ris-generaal Oe Thant te vragen voor 1: januari verslag uit te brengen over bijdragen die zouden zijn geleverd vooi het voorgestelde noodfonds. De Russer willen het reces niet langer laten du ren dan tot 4 januari, zo werd gezegd en wensen een normale procedure waaronder het stemmen op de gebrui kelijke wijze. Zij willen geen genoe gen nemen met het eenstemmig later goedkeuren van de voorlopige begro ting en met de verkiezing van nieuwe leden van de Veiligheidsraad en de economische en sociale raad langs de zelfde weg. SPEYER De president van de pro testantse landskerk van de Palts, Hans Stempel, is gisteren met zijn auto naar Nederland vertrokken om voor de vijf tiende maal het kerstfeest te vieren te zamen met de vier Duitse oorlogsmis dadigers, die nog in Breda gevangen zitten: Lages, Fischer, Aus der Funten en Kotalla. Het betreft hier vier oorlogsmisdadi gers die oorspronkelijk ter dood wer den veroordeeld, maar later levenslange gevangenisstaf hebben gekregen. Enkele weken geleden heeft de Ne derlandse justitie een verzoek de oor logsmisdadigers gratie te verlenen en in vrijheid te stellen, afgewezen. Zoals gemeld werd kort geleden een kerst concert in de Bredase strafgevangenis verboden. (Van een onzer redacteuren) BREDA Talrijke wetenschapsmen sen in Nederland en België hebben zich gisteren de ogen uitgewreven toen zy in „De Telegraaf" en in het Luikse blad „La Meuse" lazen dat de Luikse hoogleraar professor Marcel Florkin het Amerikaanse maanproject en de gehele ruimtevaart als een doodgebo ren kind had gekwalificeerd. In een lezing voor de Rotary Club van Seraing zou prof. Florkin, een vooraanstaand biochemicus, o.a. hebben betoogd dat alle ruimtevaarders, Rus sische en Amerikaanse, abnormaal van hun vluchten zijn teruggekeerd en dat de toestand van gewichtloosheid van zodanige invloed is op het menselijk lichaam dat het die niet langer dan maximaal vijf dagen kan verdragen. Op die grond zou ruimtevaart, zo liet ,,De Telegraaf" prof. Florkin beweren, onmogelijk zijn. Hij zou ook gezegd hebben dat de Russen en de Ameri kanen dat weten, maar dat ze hun mond houden om hun gezicht en de kredieten niet te verliezen. „Wie zegt dat binnen tien jaar mensen op de maan zullen landen, is een leuge naar", aldus zou de Luikse hoogleraar gezegd hebben. Hij had de kans op de eerste stappen in de ruimte voor de eerste één a twee eeuwen onmogelijk genoemd, zei het opzienbarende ver haal. Hij zou ook nog verklaard heb ben dat de Sovjet-kosmonaute Valenti- na Teresjkova psychisch in een zeer abnormale toestand verkeert. „Onzin!", zei kort en bondig prof. dr. J. M. J. Kooy, de in Breda wonende in ternationaal bekende ruimtevaartdes kundige, toen wij hem commentaar vroe gen op de intussen ook via persbureaus verspreide uitlatingen van de Luikse professor Florkin. „De ruimtevaart on mogelijk te achten op grond van de weliswaar bestaande, maar in verhou ding tot andere ruimtevaartproblemen eigenlijk onbetekenende moeilijkheden die de toestand van gewichtloosheid veroorzaakt, is een grote dwaasheid". Prof. Kooy zei zeker te weten dat Va- lentina Teresjkova in een uitstekende gezondheid verkeert. „Het enige abnor male aan haar zou kunnen zijn dat ze als vrouw de onvoorstelbare moed op brengt zich de ruimte te laten inschie ten. Dat is inderdaad niet gewoon", aldus prof. Kooy. Overigens zei hij sterk aan de ge loofwaardigheid van het verslag van Florkins rede te twijfelen. „Ik kan me niet voorstellen dat hij zich in die geest heeft uitgelaten. Het zou eenvou dig belachelijk zijn", zei prof. Kooy. Een zeer verontwaardigde prof. FloY- kin maakte later een einde aan de we tenschappelijke verbazing, door te ver klaren dat de verslaggever, het weten schappelijk betoog niet begrijpend, van zijn woorden een karikatuur had ge maakt. „Ik geloof nog altijd in de ruimtevaart, ik heb niemand een leu genaar genoemd en Valentina Teresjko va is zo gezond als een vis", zei hij, er aan toevoegend dat de manier waarop zijn rede verhaspeld werd „een schan daal" is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een aanhoudende stroom van geruchten en speculaties in vooral de buitenlandse pers ten spijt valt er met de kerstdagen geen verlovingsfeest op paleis Soestdijk te verwachten. „Voor zover het aan de koninklijke familie ligt krijgen we een volkomen rustige kerst", zo verzekerde ons een terzake goed geïnformeerde zegsman gisteravond. In de laatste week doken n.a.v. dc diverse de afgelopen dagen gehouden koninklijke jachtfestijnen telkens de namen op van voorname adellijke en niet-adellijke personen als huwe lijkspartner voor prinses Beatrix. Met name werden telkens de namen van prins William van Gloucester en var Nicolas Tollemache, de tweede zoor van de zeer gefortuneerde Engelse bierkoning, lord Tollemache, genoemd Prins William van Gloucester verlicl echter ons land dinsdag reeds om de kerstdagen met de Engelse koninklijke familie door te brengen op Windsoi Castle. Volgens de rijksvoorlichtings dienst zou Nicolas Tollemache gisteren (woensdag) naar Engeland terugreizen. De andere deelnemers aan de door het Nederlandse hof georganiseerde jacht partijen zijn inmiddels ook weer ver trokken. In verband met het Hoogfeest van Kerstmis zal ons eerstvol gende nummer verschijnen op maandag, 28 december 1964. DIRECTIE DAGBLAD DE STEM Geef ons in deze donkerste dagen de kleine troostende vlam van een kaars in de duizelingwekkende ruimte houvast aan een lichtende boom rust en geborgenheid overdag rust en geborgenheid in de nacht en alle komende tijd en sneeuw over alle landen alle zeeën alle bergen alle dalen rust en geborgenheid over alle bergen alle dalen alle zeeën en landen sneeuw over alle huizen alle stromen alle gelaten alle handen en harten rust en geborgenheid sneeuw over een wereld zonder angst WILLEM ENZINCK (Van onze Romeinse correspondent) Vandaag, vooravond van het kerstfeest, zal het Italiaanse par lement dus voor de vijftiende ninal bijeenkomen om te stem men voor een nieuwe president van de republiek. Het is niet uit gesloten, dat Menni tot staats hoofd wordt gekozen. De meeste kans maakt echter Leone. Een verwijzing naar de laatste presi dentsverkiezingen in Frankrijk was gisteren meer dan gewettigd: ook Coty kwam pas bij de vijftiende stemming als staatshoofd uit de bus en aldus trad toen in Frankrijk de ongeneeslijke ziekte van de parlementaire democra tie aan het licht, zoals nu ook in Italië. In een nek-aan-nek-race ging het woensdagavond bij de veertiende stem ming praktisch alleen nog maar tussen de officiële kandidaat van de Demo- crazia Cristiana, Leone, en de kandi daat van de linkse partijen en van de communisten, Nenni. De eerste behaal de 406 stemmen, de tweede 353. Er wa ren nog steeds 120 blanco stembiljetten, waarvan de moedige auteurs derhalve vandaag tezamen met hen die tegen beter weten in 54 waardeloze stemmen uitbrachten de doorslag zullen kun nen en moeten geven. De verkiezing van de bejaarde (72) revolutionaire marxist en verklaarde LONDEN Scotland Yard heeft woensdag de speurtocht naar een ben de gemaskerde en bewapende bandie ten voortgezet. De bende wordt ervan verdacht in de laatste acht dagen vier gewapende overvallen te hebben ge pleegd op banken. Zij sloegen telkens op klaarlichte dag hun slag. KOBLENZ De zwarte kater „Pe ter", die een verblijf van acht dagen in het op de Rijn gezonken Nederland se motorschip Tjoba had overleefd, is woensdag gestorven. Toen de Tjoba, die 13 december bij Koblenz was gezonken, op 21 decem ber werd gelicht, had men het dier le vend aangetroffen in de kajuit, waar het zich in een luchtbel in leven had kunnen houden. Ondanks versterkende middelen, massage en een liefdevolle behandeling heeft men het dier niet in leven kunnen houden. Volgens de dierenarts was de huid van de kater te zeer aangetast door stookolie en hadden zijn ogen teveel te" lijden gehad van het achtdaagse ver blijf in een donkere ruimte. atheïst Petro Nenni op de hoogste post van de republiek, zou onvoorstelbare gevolgen hebben. Er is evenwel meer kans dat morgen Leone de vereiste meerderheid van 482 zal behalen, hetgeen een redding zou kunnen betekenen voor de demo cratische staatsinstellingen, die zelfs volgens de meest gematigde grote na tionale dagbladen op dit ogenblik lager dan ooit gezonken zijn in een chaos van verdeeldheid, gebrek aan ernst en aan verantwoordelijkheidsgevoel. AMSTERDAM De n.v. Reclame Exploitatie Maatschappij R.E.M. heeft woensdagmiddag meegedeeld dat zij aan de heer J. M. Brandei, die zich vanaf 15 november 1963 tijdelijk als directeur ter beschikking had gesteld, op zijn verzoek met ingang van 15 november 1964 op de meest eervolle wijze ontslag heeft verleend. De R.E.M. zegt „de heer Brandei bij zonder erkentelijk te zijn voor de wijze waarop hij zich beijverd heeft voor de totstandkoming en de programmering van een t.v.-net, waarvan de uitzendin gen blijkens de recente opinie-onder zoekingen zich konden verheugen in de belangstelling van 80 pet. der gezinnen die in de randstad Holland over een t.v.-apparaat beschikken. De R.E.M. verwacht tijdens haar ver dere ontwikkeling aanspraak te mogen blijven maken op de deskundige mede werking en uitgebreide internationale kennis op t.v.-gebied van de heer Bran dei, die zich daarvoor nog regelmatig naar Nederland zal begeven". (Advertenties) tussen 16 en 30 jaar groepsgewijs of persoonlijk onderwijs Inlichtingen en brouchure „Happy Lan- dnig" worden graag en vrijblijvend ver strekt door „Studiehuis voor late roepingen" Duiven (G) telefoon (8367) 212 Tot een tezoet aan ome Speciale Kerststow, verfraaid met sctilderijen en tekeningen van de tekende DorJtse Kunstsckilder Lou ten Boscli. Officiële opening 2e Kerstdag om 11.50 uur. Openingstijden 26 en 27 december van ld.00 tot 17.00 uur, van 28 - 31 december van 9.00 tot 21.00 uur* BANKSTELLEN - EETKAMERS - SLAAPKAMERS - OVERGORDIJNEN TAPIJTEN - VLOERBEDEKKING - VITRAGE - VERLICHTING MATHENESSESTRAAT 41 (v/1. MAURIKSTRAAT 41) TEL. 42S45 BREDA

de Stem | 1964 | | pagina 1