Paus Paulus in kerstboodschap: Moezel-oevers bedreigd Donderdag bestuur bij nieuwe opera Uit de loopgraven Dertig mille buit van bankoverval REM-ZEGELS NU LICHTER? Brandnetels op oefen-,,menu Verliefden (14) bekoeld AARDVERSCHUIVINGEN BIJ GRENS Kaler overleeft scheepsramp RUITER. SPORT- KLEDING koUgjoJeawvp DAGBLAD VOOR ZEELAND Spionage tegen NAVO ontdekt in Denemarken WEER SCHANDAAL IN DUITS LEGER Beproefde methode werkt ook in Ukkel Droog weer Na passeren stichtingsakte Vandaag inspectie AKKOORD C.A.O. JOURNALISTEN Zundertenaar (19) tweeduizendste student Eindhoven GEVAREN OORZAAK exclusieve import Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - te'efoon 2893) DEMOCRATIE DE WEG 104e JAARGANG No. 24775 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ïtm WOENSDAG 23 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. KOPENHAGEN - Agenten van de Amerikaanse veiligheidsdien sten in Europa hebben een tegen de NAVO gericht, communistisch spionagekomplot opgerold, waar door drie leden van het personrpl van de Poolse ambassade in De nemarken uit het land zyn gezet. Op het Deense ministerie van bui tenlandse zaken wilde men alleen maar bevestigen dat de Poolse militaire atta ché. kolonel Henry K. Koeckowsky. de kantoorbediende Antoni Zagarowics en een chauffeur, Potovski, op 25 no vember de instructie hadden gekregen het land binnen vijf dagen te verlaten wegens niet met hun diplomatieke mis sie strokende activiteiten. De Deense en Poolse regeringen zou den hebben gepoogd te voorkomen dat ruchtbaarheid aan de spionagezaak zou worden gegeven. Per Haekkerup, de Deense minister van buitenlandse za ken, heeft zijn Poolse ambtgenoot, Adam Rapacki, begin december in New York ontmoet. Politieke waarnemers achtten het mogelijk dat de twee ministers de gelegenheid hadden gebruikt om te spreken over de spionagezaak en met elkaar hadden afgesproken het voor val geheim te houden ter bescherming van de overigens goede Deens-Poolse betrekkingen. DE LAATSTE twee DC-3-vliegtuigen van de K.L.M. zijn verkocht aan Indo nesië en zullen vandaag van Schiphol naar Djakarta vertrekken. De scheepskat Peter van de Neder landse rijnaak Tjoba, heeft het acht dagen uitgehouden in het diep on der water liggende wrak van het schip. De kater heeft in een luchtbel gezeten. Toen het wrak gelicht werd zag schipper Oomens het dier met de poot tegen oen kajuitraam krabben. Onmiddellijk is toen de deerlijk ver zwakte Peter uit zyn benarde positie bevrijd. Op de foto: schipper en kater weer verenigd. OLDENBURG Verscheidene parachutisteninstructeurs van het Westduitse leger zullen terecht staan wegens wrede behandeling van rekruten en het gebruik van ontoelaatbare oefenmethoden, zo heeft luitenant-generaal Ulrich de Maiziere, de inspecteur-gene raal van het Westduitse leger, dinsdag bekendgemaakt. Luitenant-generaal De Maiziere, die persoonlijk een onderzoek heeft inge steld naar aanleiding van klachten bij de elfde pantser-grenadiersdivisie in Wildesheim bij Oldenburg, zei dat de instructeurs het leven voor de rekru ten „onnodig moeilijk hadden ge maakt". Zo hadden de instructeurs de rekruten gedwongen tijdens oefeningen brandnetels te eten. Ook moesten ze elkaar slaan en schoppen. De instruc teurs intimideerden de jonge militai ren dusdanig dat dezen zich niet durf den beklagen bij hun meerderen. Ook werden bij alarmoefeningen traangas- bommen in de barakken gegooid. Tot de beschuldigden behoren een luitenant, drie sergeants en twee sol daten eerste klas. De luitenant, een ser geant en de twee soldaten, die de dienst reeds hebben verlaten, zullen voor een burgerlijke rechtbank verschijnen. Nog geen jaar geleden werden ver scheidene Duitse instructeurs tot ge vangenisstraffen veroordeeld wegens mishandeling van rekruten in het kamp Nagold in het Zwarte Woud. (Van onze correspondent) BRUSSEL De beruchte Belgische gangster Havclange zit sinds enkele dagen weer achter slot en grendel, maar zjjn soortgenoten hebben daar om niet gecapituleerd. Dinsdagmiddag roofden zij de brandkast leeg van een bankfiliaal van de Brusselse voorstad Ukkel. De tactiek van de daders is bijna klassiek geworden: zij opereren met een gestolen auto. Een der mannen blijft achter het stuur van de startklare wagen zitten, een andere zet zich voor het gebouw op de uitkijk. Drie man nen plegen de eigenlijke overval, twee dringen met de wapens in de vuist de bank binnen, en houden iedereen in be dwang, terwijl de derde het voorhanden zijnde geld verzamelt. Aldus zijn de overvallers ook te Ukkel te werk ge gaan. Even voor sluitingstijd stopten zij voor het filiaal, gelegen aan een rustige straat. Twee mannen, die drei gend met hun revolver zwaaiden, had den hun gezicht gedeeltelijk verborgen achter een halsdoek. Zij dwongen de twee bedienden en de twee cliënten languit op de grond te gaan liggen, de derde sprong over de toonbank en graaide uit de geopende brandkast een bedrag bij elkaar van 400.000 Belgische frank, iets minder dan 30.000. Zij vertrokken zonder iemand letsel te hebben berokkend- I HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 BREDA Uitgeput en rillend van kou meldden zich dinsdag de twee gelieven Alain en Agnes, beiden net 14 jaai', bij een douanier aan de grens tussen België en Duits land bij Aken. Zij waren van huis weggelopen omdat hun ouders zich fel tegen hun omgang verzet hadden. Maar zij hadden geen geld bij zich en waren ook nogal dun gekleed, zodat hun „brandende liefde" langzaam maar zeker afkoelde. De Belgische politie zal de beide gelieven nu terugbrengen naar het dorp in Noord-Frankrijk, waar zij wonen. NAAR BROEDERSCHAP VALLENDE STENEN hebben in de ondergrondse werken van de Oranje- Nassaumijn in Heerlen de 23-jarige mijnwerker H. Erven dodelijk getrof fen. SLACHTOFFER van het verkeer werd de P.T.T.-besteller W. Lindenberg (62) uit Rotterdam, toen hij per fiets werd aangereden door een juist passerende brommer. De man overleed in het zie kenhuis. REDDINGSPLOEGEN zijn erin ge slaagd één van de twee mannen die bij een mijninstorting in Pennsylvania waren ingesloten, levend aan de opper vlakte te brengen. Weersverwachting, meegedeeld doorj net K.N.M.I., geldig tot vanavond: uroog weer met enige wolkenvel- den, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vries- punt. LUXEMBURG Twee lang zaam voortkruipende aardver schuivingen aan de Westduitse en Luxemburgse oever van de Moe zel hebben dinsdag driehonderd meter autoweg in de rivier ge worpen, gezinnen uit hun wo ningen verdreven, verbindingen verbroken en een spoorlijn in ge vaar gebracht. De aardverschuiving aan de Luxem burgse oever heeft deze week al twee huizen verwoest en gisteren werden minstens drie gezinnen verdreven uit huizen tussen Grevenmacher en Mach- tum. De aardverschuiving beweegt zich dagelijks negen meter naar beneden over een afstand van driehonderd der tig meter. In het aan de overzijde gelegen Westduitse dorp Wellen zijn nog geen woningen ontruimd, hoewel daar al gezinnen gereed zijn om bij het minste gevaar te evacueren. De langzamer aardverschuiving op deze oever ver plaatst dagelijk de spoorlijn tien centi meter. Duitse spoorwegautoriteiten vrezen dat de lijn ieder moment het stuk autoweg in de rivier zal volgen. Vol gens de autoriteiten kan er op het ogenblik niet veel meer gedaan worden dan levens beschermen. De Luxemburgse en Westduitse auto riteiten hebben nog geen officiële ver klaring over de oorzaak van de aard verschuivingen uitgegeven, maar vol gens staatsingenieurs zijn zij het ver late gevolg van jarenlange graafwerk zaamheden voor de kanalisatie van de Moezel. De Moezel-scheepvaartkanalen werden in mei van dit jaar door pre sident Charles de Gaulle, groothertogin Charlotte en bondspresident Heinrich Lübke in dienst gesteld. Het scheepvaartbureau te Trier heeft de schippers op de Moezel aangeraden het midden van het water aan te hou den en langzaam te varen, om te voor komen dat de verzwakte oeverwanden nog verder instorten. Tevens patrouil leert een boot van de waterstaat om schepen bij eventueel gevaar te kunnen waarschuwen. De Luxemburgers hebben aan hun zijde van de rivier een muur opgetrok ken om de modder- en aardestroom ten minste gedeeltelijk af te remmen. Het werk aan de autoweg is tijdelijk stil gelegd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Nog vóór Kerst mis, op donderdag 24 december, zal de Nieuwe Nederlandse Opera worden opgericht. De staatssecre taris van O. K. en W., drs. L. J. M. van de Laar heeft dit dinsdag in de Tweede Kamer bekendge maakt. Op die dag zal de stich tingsakte van de nieuwe opera notarieel worden verleden en zul len bestuur en intendant worden benoemd. De bewindsman, die sprak bij de be handeling van de begroting, wees er in een uitvoerig betoog op dat de ideale toestand, die men in Nederland na streeft, niet ineens kan worden bereikt. Hij verwacht dat over enkele weken de onderhandelingen over de rechts positie van het ontslagen personeel zul len worden afgesloten. De erkende vakbonden hebben al laten weten dat zij zodra een akkoord over de uit keringsregeling is bereikt zich niet meer zullen verzetten tegen medewer king van orkesten aan de nieuwe opera. Ten aanzien van het Nederlands Danstheater zei drs. Van de Laar, dat hij van zijn kant voor het jaar 1965 financieel niet meer heeft gedaan dan redelijkerwijs mocht worden verwacht. Ook hij wist dat een subsidie van 20.000 gulden van de gemeente Den Haag nodig was om het danstheater net meer dan minimaal in stand te houden. Hij zei het te betreuren dat Den Haag niet bereid is om meer te doen. De problemen rond de vermakelijk heidsbelasting zijn nog niet opgelost. Het gaat hier om een gecompliceerde zaak, vooral ook omdat de gemeentelijke in komsten er bij betrokken zijn en het vaststellen van een compensatie niet gemakkelijk is. De voorstudies hier over zijn afgesloten, het graafwerk is verricht, aldus de bewindsman. Hij be loofde deze zaak, die in een later sta dium in het kabinet aan de orde moet komen, ook met. de onderwijscommis sie uit de kamer te zullen bespreken. (Advertenties) ROME „Wij plaatsen ons achter de jeugd, die van de wereld een tehuis voor allen wil maken en geen systeem van loopgraven voor een onverzoenlijke tweedracht en een voortdurende strijd." Aldus dinsdagavond paus Paulus VI in een kerstboodschap tot de wereld. De H. Vader zei zich geheel te scharen achter de mening, dat demo cratie de grenzen en hinderpalen, die de ware broederschap in de weg staan, moet opruimen. Paus Paulus stond in zijn boodschap even eens stil by de kwestie van de godsdienstvrijheid en herhaalde met nadruk, dat de juiste en welbegrepen vrijheid het verbod omvat om anderen vanwege hun geloof aan te klagen, een niet in vrijheid aan genomen geloof op te leggen of hatelijke achterstelling hetzij onge hoorde chicanes uit te voeren. „Zij behelst bovendien de achting voor datgene, wat waar en goed is in elke godsdienst en in elke menselijke opvatting juist met de bedoeling de eensgezindheid in de burger maatschappij en elke vorm van samenwerking te bevorderen", aldus de boodschap. AMSTERDAM Twee ambtena ren van de bijzondere radiodienst van de P.T.T. uit Den Haag, een of- ficier van de rijkspolitie te water uit Amsterdam en de raadsman van de beide buitenlandse maatschappijen, die eigenaar en exploitant van het I R.E.M.-eiland zijn, bezoeken vandaag de installatie. Aan het hoofd van het Amsterdamse arrondissementsparket, dr. J. F. Hartsuiker, is gevraagd of de verzegeling van de radio- en t.v.- zenders niets iets lichter zou kunnen worden gemaakt in verband met het onderhoud van de apparatuur. Mr. Hartsuiker heeft hiertegen geen bezwaar mits uiteraard het doel der verzegeling van de zenders, het onbruikbaar maken voor zen den, volledig gehandhaafd blijft. De beide ambtenaren van de P.T.T., het hoofd van de bijzondere radiodienst, de heer R. J. Knobbe, en de chef van de opsporing van deze dienst, de heer D. Neuteboom, die zelf de zen ders verzegeld hebben, en zoals daarbij gebruikelijk er enkele es sentiële onderdelen hebben uitge haald. zullen nu nagaan of het tech nisch mogelijk is de verzegeling iets minder zwaar te maken. AMSTERDAM De onderhande lingsdelegaties van de vereniging de Nederlandse Dagbladpers en de fede ratie van Nederlandse journalisten, zijn het eens over de c.a.o. 1965. De over eenstemming vijf procent inclusief de algemene looncompensatie van twee procent met het oog op de premiever hoging van a.o w. en a.w.w. per 1 ja nuari 1965 is gebaseerd op het loon- akkoord van de Stichting van de Ar beid. EINDHOVEN Als tweeduizendste leerling van de technische hogeschool te Eindhoven heeft de 19-jarige A. C. M. Heersche uit Zundert., dinsdagmid dag een „wetenschappelijk" boompje mogen planten in de kwekerij van de hogeschool. In een zaaltje van het „paviljoen", waarin de technische hogeschool in 1957 met het onderwijs startte, bood Philips-employé B. van Wulfften-Palthe tevoren een appelboompje aan, dat hij een „achterkleinkind van Newtons ap pelboom" noemde. In 1810 werd een stek van de appelboom van Newton gesneden. Daaruit groeide een nieuwe forse boom. Hiervan werd in 1940 een stek genomen, die groeide in het East Malling-researchstation. Een vier jaar oude afstammeling van deze boom is thans aangeboden. Toen in 1.957 de Eindhovense t.h. startte was het aantal eerstejaarsstu denten op 80 a 100 geraamd. Op basis hiervan rekende men op 1000 studenten in totaal. Maar er werden het eerste jaar 240 studenten ingeschreven. Op grond van de ontwikkeling mag vol gens de rector magnificus, prof. dr. K. Posthumus, in 1Ö68 de inschrijving van de drieduizendste student worden ver wacht. KONGO-SLACHTOFFERS HERDACHT Koningin Fabiola, koning Boude- wijn, prinses Paola en prins Albert, ge fotografeerd hij hun aankomst bij de kathedraal van St.-Michiel te Brussel, waar ter nagedachtenis aan de slacht offers in Kongo een H. Mis is opge dragen. De paus zegt daarin vervolgens dat de waarheid vast en onveranderlijk blijft en de liefde het zegen brengende licht van deze waarheid uitstraalt. „Dit is vandaag meer dan ooit ons pro gram", aldus de kerkvorst, omdat wij ervan overtuigd zijn dat de wereld liefde nodig heeft. Zij moet de kete nen van het egoïsme overwinnen en zich openen voor een oprechte, moder ne en wereldwijde broederlijkheid". De paus, die zei zijn boodschap uit eerlijk verlangen en innerlijke plicht tot de wereld te richten, blikte daarna terug op zijn recente réis naar India, die hij van grote waarde acht. De paus sprak van een wederzijds be grijpen en een contact van harten. „Wat zij in ons zagen weten wij niet. In hen echter zagen wij mensen van hogere waardigheid. Een gevoel van diepe sympathie heeft ons toen bevestigd wat de voortschrijdende beschaving heel langzaam erkent, nl. dat de mensen broeders zijn". De paus sprak ook over de idealen in deze wereld. De weg naar de voor uitgang noemde hij moeizaam en on zeker, het menselijke weerstandsvermo gen soms ontmoedigend, de mens on bestendig en de haat gemakkelijker dan de liefde. Als gevaren die de wereld voortdu rend bedreigen, noemde de H. Vader het nationalisme, de rassegeest, het militarisme en de klassegeest. Het na tionalisme noemde hij een geest, die slechts aan kracht wint. „Hij scheen na de tragische ervaringen van de laat ste oorlog bijna geheel overwonnen te zijn. maar steekt opnieuw de kop op". De paus vroeg de burgerlijke gezags dragers daarvoor op hun hoede te zijn. „Een tweede gevaar, dat ook her leeft, is de rassegeest, die de verschil lende volkeren tegenover elkaar plaatst, zelfoverschatting oproept, wantrouwen schept en soms tot onderdrukking leidt. Dit alles geschiedt tot schade en schan de van het wederzijdse respect en van de verschuldigde eerbied, die de ver schillende volksgroepen tot samenwo nende broeders moeten verenigen". Ontstellend, noemde paus Paulus het gevaarlijke militarisme, dat een steeds krachtiger en moorddadiger her wapening inhoudt, waardoor energie, mensen en middelen verspild worden en de vrede gebaseerd wordt op een onmenselijke wederzijdse angst. Triest de klassegeest, die nog zo sterk leeft en wereldbeschouwingen, methoden, belangen en organisaties tegenover elkaar plaatst. „Velen die onze boodschap horen zullen wellicht vragen of niet juist de godsdienst een oorzaak van scheiding is onder de mensen". De paus noemde de godsdienst wel een element van on derscheid, niet van scheiding. „Welis waar kan het christendom door de ver nieuwing van het leven, die het in de wereld brengt, een oorzaak van schei dingen zijn. Het is echter niet het ken merk van het christendom tegen de mensen te strijden, maar voor.de men sen om datgene te verdedigen wat in hen heilig en onaantastbaar is, het fundamentele streven naar God en het recht". Paus Paulus achter de jeugd SELECTIEKLEDING „Selectie kostuums" noemt Hollenkamp ze. En dat zijn dan import-kostuums, internationaal uitverkoren en exclusief. Een interessante collec tie die de moeite van kijken en passen meer dan waard is v.a.

de Stem | 1964 | | pagina 1