RESSE Tijdens begrafenis laaide de „vendetta" op Bakker redt twee kinderen uit vuur Senator... aanstekelijk lekker! ANNEKE ELRO: plan voor sprookjestuin HANDWEEFSTER UIT LIEFHEBBERIJ drank dagen Chefarine .4 Man ontdekt gat in spoordijk K.AJ. en V.K.A.J. gaan fusie aan KENNERS SCHENKEN WIJNEN PORT SHERRY MADEIRA weven weven weven weven weven weven weven weven weven weven iix-drank >g in huis BLOEDWRAAK WERD UITGESTELD Veertig schoten daverden DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 22 DECEMBER 1964 Spanning Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Erezaak Schoten BREDA Graaf Hendrik m plein 25, 01600-42000 Ridderstraat 21, 01600-35565 Half miljoen "Daar *S behoefte zegt Coen Ramblers 12 13 IS NDBETON-BOUW hoofd van de ante, afwisselende correspondentie, ecretariaat. olopleiding, het vlot idse en Franse taal, i de werkzaamheden, ederlandse instelling ke gegevens en ver- chten aan de Directte PARIJS. Het was een schone begrafenis, die van Jules Giuly op Corsica. Jules had het dorp Moca Groce al vier jaar geleden verlaten. Op 11 november 1954 hadden de gendarmes hem gearres teerd, omdat hij zijn buurman Joseph Susini had vermoord. De ruzie was ontstaan over een paar grassprietjes, want de schapen van de een kwa men wel eens op het weiland van de ander. Dat had Jules niet kunnen verdragen en hij schoot zijn buurman neer. Moca-Groce is maar een klein dorpje. De paar families, die er wonen, zyn bijna alle aan elkaar geparenteerd. Om die reden besloten de Susini's. ofschoon over de moord bitter verontwaardigd, dat zy zich op de Giuly's niet zouden wreken. De vendetta van Corsica zou ditmaal niet werken, maar op één voor waarde: Jules Giuly mocht nooit meer in het dorp terugkeren, noch levend, noch dood. De moordenaar zelf, wetend, wat hem te wachten zou staan, respecteerde deze afspraak. Door de rechtbank van Bastia werd hij tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar na achttien maan den in vrijheid gesteld. Hij vestigde zich in Joinville-Le-Pont maar daar stierf hij op 30 augustus 1958. Het had er alle schijn van dat het dorp de moord van 1954 was vergeten. De twee fami lies spraken nog wel geen woord met elkaar, maar er hing toch wel een ver zoening in de lucht. De familie Giuly meende, dat het onweer voorbij was getrokken en maakte daar gebruik van om het stoffelijk overschot van Jules naar zijn geboortedorp terug te brengen. HET EILAND CORSICA Het was 11 september. In het begin van de middag, onder een hete zon, stonden de mensen aan de ingang van het dorp Moca-Groce. Men wachtte op de komst van de lykwagen uit Ajaccio. Maar de familie Susini had waarnemers op de uitkyk staan: Dominique Guider- doni. 51 jaar, zyn broer Ange-Francois, 53 jaar en Francois Poggi, 69 jaar. Wat zij zagen gebeuren deed hun h,et schuim op de lippen komen, men maakte zich inderdaad gereed om de vervloekte Jules Giuly in het dorp met (Advertentie) Vier middelen in één tablei werken krachtiger zonder de maag van streek ie maken I De vier middelen verenigd in Che farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. grote plechtigheid te begraven. Alles zag er even fraai uit, de lijkwagen, de zwarte kleden, de kist zelf en ook de bloemen. Het zag er niet alleen fraai, maar in de ogen van de drie mannen ook veel te weelderig uit Zij voelden het als een provocatie. Zij verwijder den zich enkele ogenblikken om onder ling overleg te plegen. Intussen had de stoet zich in bewe ging gesteld en trok door het dorp. De dode werd begeleid door zijn zoon Do minique en door zijn twee broers, Cesar en Napoleon. Op het terras van het café Taffenelli zaten de leden van de familie Susini aan tafeltjes. Toen de stoet voor bij trok stond Dominique Guiderdoni op stak de hand uit naar de doodkist en riep met luide stem, zodat iedereen het in het dorp kon horen: „Zij hebben de treurige moed gehad hem hierheen te brengen. Levend zou hij deze plek nooit zijn gepasseerd", alle leden van de familie Giuly beefden over hun ledema ten bij het horen van deze gruwelijke belediging, maar men hield zich nog in. Tijdens de godsdienstige plechtigheid werd voor alle zekerheid de gendarme rie gewaarschuwd, die buiten een oog in het zeil hield. Men hield de twee families zoveel mogelijk uit elkaar en deed op de Giuly's een dringend beroep de boze woorden te vergeten. Maar op de terugweg van het kerkhof is de bom toch nog gebarsten. gen in het ziekenhuis van Mondever- gues, waar hij geinterneerd was. De berichten daarover drongen door tot de bergen. Dominique, horende dat zijn broer overleden was, meldde zich bij de gendarmerie aan, maar stelde een voorwaarde- dat hij voor de laatste maal in Ajaccio in de gelegenheid zou worden gesteld afscheid te nemen van zijn broer Ange-Francois. Die voorwaarde werd door de autoriteiten ingewilligd. Op de dag van de begrafenis maakte de stoet een kleine omweg en hield voor de gevangenis stil. Dominique was naar de kamer van de chef der cipiers ge bracht en daar mocht hij zijn broer vaarwel zeggen. Terug in de cel zij hij tot de gen darmes: „Voor mij was het een ere zaak. De terugkeer van deze misdadiger naar ons dorp was een diepe belediging voor de ganse familie. Wij hebben niets kwaads gedaan door ons te wre ken. Wij zijn fatsoenlijke en eerlijke mensen, niemand zal in onze familie een moordenaar kunnen aanwijzen. Afgewacht moet worden hoe de recht bank daarover denkt, want dezer dagen begint Dominique's proces. UTRECHT De gepensioneerde spoor wegarbeider de heer A. Timmer uit Vleuten heeft te Halfweg onder Vleu ten een gat in de spoordijk ontdekt en onmiddellijk de spoorwegen gewaar schuwd. Hij heeft daarmee mogelijk een ernstig treinongeluk voorkomen. De heer Timmer merkte het gat in de spoordijk op toen hij in zijn volks tuintje naast de spoorlijn aan het werk was. Hij aarzelde niet met de stations chef van Vleuten van de gevaarlijke situatie op de hoogte te stellen. Een onderzoek ter plaatse wees uit, dat zich onder de spoordijk een loopgraaf heeft bevonden, die mogelijk een ver binding vormde met een bunker, die in de oorlog vlak bij de spoorlijn was gebouwd. In het gat werden houtqn planken gevonden, die geheel waren vergaan. De gang moet zijn ingestort toen deze planken het gewicht van de dijk niet meer konden dragen. De spoorwegen hebben boven het gat een noodvoorziening aangebracht in de vorm van enkele steunbalken, waar door de drukke treinenloop op deze lijn voortgang kan vinden. Het defi nitieve herstel van de dijk zal vermoe delijk nog enkele dagen vergen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een broodbezorger heeft gisterochtend twee kinderen gered uit de fel brandende benedenverdieping van een huis dat totaal verwoest werd Toen de brand uitbrak was het tweetal vier en vyf jaar, alleen thuis. De bakker maakte zijn dagelijkse ron de door jde straat, toen hij ook bij het bewuste huis kwam en daar de brand ontdekte. Hij had het geluk, dat de lo per, die hij altijd bij zich draagt, op het slot van de voordeur paste en hij het huis binnen kon gaan om te zien of hij nog iets kon redden. Zich door dikke rookwolken worstelend ontdekte hij al snel, dat zijn hulp niet meer kon baten, maar wel hoorde hij het angstige gehuil van de kinderen, die een schuilplaats hadden gezocht in een achterkamertje, dat niet door de brand was aangetast en dat na de blussing ook maar kleine brandschade bleek te hebben opgelopen. Blindelings tastend vond hij het tweetal, pakte ze bij een arm en bracht ze via een bijna verstikkende rook door de keuken in veiligheid. In het huis woonde een 22-jarige gescheiden vrouw die tijdens het uitbreken van de brand bij Sociale Za ken was. De kinderen blijken met luci fers te hebben gespeeld. De brandweer kon bij aankomst niet veel meer doen dan te voorkomen, dat de vlammen nog verder om zich heen zouden grijpen. Van het meubilair is niets meer over. Stoelen, tafels, bedden alles werd zwart geblakerd op straat ge worpen. De vrouw was tegen brand ver zekerd. 's-GRAVENZANDE De gezamen lijke verbondsbesturen van KAJ en VKAJ hebben besloten tot invoering van een nieuwe structuur. Deze structuurs verandering houdt o.m. in het opgaan van de VKAJ en KAJ in een beweging onder de nieuwe naam Katholieke Wer kende Jeugd, de opheffing van de auto nome diocesane bonden en een indeling naar districten. Door deze nieuwe struc tuur zullen de leden grotere medezeggen schap krijgen op alle bestuurlijke ni veaus. De genomen beslissing zal in de loop van het volgend jaar voorgelegd worden aan de nationale raadsvergadering, welke in laatste instantie haar fiat van genoem de verandering zal moeten geven. (Advertentie) Daarmee doe je me 'n reuzeplezier: met zo'n kist sigaren en dan nog wel Senator Gulden Eeuw compliment voor de keuze hoor! Terwijl de menigte zich op het dorps plein verspreidde, sprongen Poggi en de twee broers Guiderdoni naar voren. Zij liepen naar de familie Giuly en daar vielen de eerste schoten. De familie Giuly liet zich vanzelfsprekend niet on betuigd. De revolvers kwamen voor de dag en in minder dan geen tijd knalden veertig schoten. De lucht daverde er van. Daarna viel over het dorp een grote stilte. Vier mannen lagen op de straat stenen: Dominique, Cesar, Napoleon en een neef van de Giuly's: Charles Gia>- mini. Tijdens het transport naar het ziekenhuis van Ajaccio blies Napoleon de laatste adem uit. Ook Dominique Guiderdoni werd tij dens de vechtpartij ernstig gewond, maar dat belette hem niet met zijn broer Ange-Francois onder te duiken en de wijk te nemen naar de bergen. Poggi, te oud om te vluchten, meldde zich bij de politie aan. Maandenlang woonden Dominique en Ange-Francois in de bergen, maar na een jaar werd Ange- Francois ziek en liet zich gevangen ne men. Hij behoorde echter niet tot dat soort roofvogels dat het in een kooi uithouden. Hij trachtte enkele malen te vergeefs een einde aan zijn leven te maken en wist zich tenslotte op te han- t m Hofleverancier Wijnhandel Antonio Aguilar N.V. Lange Houtstraat 10-12, Den Haag. Tel. 070-11 7290 Alle Aguilar-merken eo -imponprodukten zijn verkrijg- baar bij de goede slijter. -X w.-.-.V.V..V..V«BftWftiWMmwivwwwmM (Van een onzer verslaggevers) De cijfers liegen er niet om: in de tien jaar van haar bestaan trok Anneke Elro's sprookjestoneel 175 tot 200.000 bezoekers per jaar en gaf het gemiddeld 200 voorstellin gen door het gehele land, die altijd voor negentig procent waren bezet. Elk stuk was een kassucces, elk stuk garandeerde volle zalen en fel kinderenthousiasme. Binnenkort komt hieraan een einde. In de loop van het volgend jaar houdt Anneke Elro op met toneel spelen. Dan gaan Sneeuwwitje, Sjors en Sjimmie, Doornroosje en al die an dere sterk tot de kinderverbeelding sprekende figuren de kast in. Dan is het voorbij met de afmattende tour nees over gladde, smalle wegen of langs muisgrijze modderige dorps paden. Voorgoed voorbij, want An neke wil wat anders. Ik kan het nu nog doen. zegt zij, ik ben nu nog jong genoeg om over te schakelen en al gaat het me aan het hart en zal ik het kinderapplaus wel missen. Geen kinderapplaus, maar toch kin deren, want Anneke en haar man, zakelijk leider Coen Spaan, beginnen een sprookjestuin. Eerst tien en la ter twintig hectare bos» waarin de meest bekende sprookjesfiguren een vaste staan- of ligplaats krijgen. SIÉÉIF V Spaan, „in 1953 hebben we er een gehad in het park Clingendael te Was senaar en die trok in vier maanden tijd een half miljoen bezoekers. We zijn er toen om twee redenen mee gestopt. Het park Clingendael was het jaar daarop niet meer beschik baar en bovendien werd Anneke Uoor de AVRO gecontracteerd voor een tournee, die vijf jaar zou duren. We zoeken intensief naar geschikte grond. De reeds ver gevorderde besprekin gen met de gemeente Apeldoorn zijn een maand geleden afgesprongen en nu speuren we in 't Gooi, maar we hebben nog niets gevonden." Nog geen grond, maar de tuin zelf neemt in de verbeelding van Anne ke die hierin samenwerkt met de oude chef tekenaar van Maarten Toonder, Cees van Weert, reeds vaste vorm aan. „We gaan", zegt zij, „het verleden, 't heden en de toekomst brengen. Het verleden krijgt onder meer gestalte in Doornroosje, het stadje Hameien, en de reus, het heden in de figuren, die als het park opengaat bij de jeugd populair zijn voor nu zou den dat de Flintstones en Ivanhoe zijn en de toekomst zal worden verbeeld door* de ruimtevaart. In het park komen verder een restaurant en een speeltum en picknickplekken'. Coen Spaan is ervan overtuigd, dat de sprookjestuin een reële zaak is. «En als we", zegt hy, „hier in Ne derland bijvoorbeeld zouden vast lopen op^ de vergunningen, gaan we naar Italië. Iemand van de Italiaanse Kamer van Koophandel heeft ons al benaderd en een serieus aanbod gedaan". In Den Haag werd zij bekend door Duizenden fabrikanten breken zich bet hoofd over de vraag hoe zij in nog kor tere tijd nog meer kunnen produceren. En juist in deze tyd wordt het handwe- ven steeds meer gewaardeerd. Mevrouw T. Bruggeman-Niemyer uit het Gelderse Ellecom kan dat in alle toonaarden be vestigen: zy kan haar beide handweef getouwen niet snel genoeg bedienen om aan de vraag te voldoen. Mevrouw Bruggeman verdient sinds een zestal jaren de kost met huisnijver heid in de meest letterlijke zin van het woord: de twee weefgetouwen hebben een plaats gekregen in een ruimte die door deur noch wand van haar woonver trek is gescheiden. ,Op het ogenblik bestaat er voor hand- weven een grote belangstelling" zegt zij. Dat geldt voor de produkten zowel als voor het weven zelf. Er zijn heel wat mensen die een getouwtje op de kop tikken en uit liefhebberij stoffen gaan weven voor eigen gebruik". Mevrouw Bruggeman is zelf ook uit liefhebberij met handweven begonnen. Tientallen jaren produceerde zij stoffen voor eigen gezinsverbruik. Omdat haai man sinds vele jaren is overleden en haar kinderen nu op eigen benen staan heeft zij haar hobby tot dagelijks werk verheven. Deze bijna uitgestorven hand nijverheid beoefent zij met een enorme toewijding. Handweven neemt je ontzaglijk in be slag" zegt zij. ,,Het is erg meeslepend. Als je ergens mee bezig bent, zie je alweer iets voor je dat je ook zou willen maken Je komt werkelijk handen te kort". Per dag produceert mevrouw Brug geman ruim twee meter stof van dub bele breedte een schijntje van wat een moderne weefmachine kan preste ren. Toch neemt zij het in haar prijzen op tegen het massaprodukt. Hoe dat dan wel mogelijk is? „Ik verkoop uitsluitend aan particu lieren. Daardoor houd ik de stoffen be taalbaar. Als de tussenhandel er ook nog winst op moest maken, zouden veel min der mensen in staat zijn handgeweven stoffen te kopen. Ik zou dat jammer vinden, want veel mensen stellen een handprodukt zo op prijs. Bij mij beta len ze nu niet meer dan ze in de winkel kwijt zouden zijn voor machinaal ver vaardigde stof van heel goede kwaliteit. Daarom krijgt zij ook klanten uit het hele land. Mensen met speciale wensen in het hoofd stappen onbeschroomd bij haar binnen. Ik vind het leuk op bestelling te wer ken, vooral als de mensen zelf een pa troon hebben ontworpen. Andere keren zoeken we samen uit, welke figuren het beste zullen uitkomen en welke wolsa menstelling we zullen nemen". Op deze manier vervaardigt mevrouw Bruggeman stoffen voor jurken, rokken en mantels. Zij maakt ook meubelstof fen, tafelkleden en handtassen. Met trots toont zij de soepelheid er van. „Men klaagt vaak over stugheid van handge weven stoffen" zegt zij- „Maar voelt u eens hoe zacht deze stoffen zijn. Dat komt omdat ik ze zelf een juiste was behandeling geef." Overdag bedient mevrouw Bruggeman haar weefgetouwen, 's avonds is zij druk met haar spinnewiel Want een deel van haar wol spint zij eigenhandig. „Soms stap ik op de fiets om bij een boer uit de omgeving een mooi schaap te zoe ken. Een afwijkende vacht te vinden is niet eenvoudig, maar ik heb die soms nodig om in een patroon een aardig effect te bereiken". Tot driemaal toe heelt zij meege werkt aan de demonstratiedagen van het Openluchtmuseum. Dit jaar bedien de zij het 17e-eeuwse, uit Brabant af komstige getouw dat eigendom is van het museum. Op zulke demonstratieda gen bemerk Ik telkens weer dat de be langstelling voor de oude manier van weven steeds groter wordt", aldus me vrouw Bruggeman, ANNEKE ELRO van zesde jaar op de planken de organisatie van de sprookjesop tocht ten bate van de Kinderbescher ming. De eerste keer bracht dat 75.000 en de tweede keer 50.000 gulden op. Daarbij was zij nog ambassadrice van het Koningin Wilhelminafonds. Een van haar successen uit het recente verleden, is haar rol van Miss Kieke boe in het televisieprogramma van deze naam. Daar zet Anneke nu alle maal een punt achter. Na al die ja ren, zegt zij, wil je wel eens wat anders. Maar toch is het vreemd hoor. Vorige week waren we in Zutfen en toen ik bedacht dat het de laatste keer was, ging er toch wel wat door me heen". Overigens zou het beslist met grote spijt zijn, als Anneke Nederland zou moeten verlaten. Zij is in Rotterdam geboren en heeft vanaf haar 6e jaar eigenlijk al op de planken gestaan. Het kan niet anders of zij voelt zich heel sterk verbonden met het Ne derlandse publiek, met name het jeug dige. „Toen ik zes jaar was", zegt zij, „speelde ik al rollen van elfjes en feeën in de groep van Willem Goos- sen, waaraan mijn moeder ook ver bonden was. Eerst alleen op de woensdag- en zaterdagmiddagen, maar later definitief. In 1946 werkte ik bij Johan Steenbergen, totdat ik naar Den Haag verhuisde, waar ik Coen Spaan leerde kennen, die een theaterbureau had". gpaan, die na de oorlog de Bouw meesterrevue uitbracht in Scala en ook The Ramblers en Cees de Lan ge pousseerde, zag meer dan alleen maar een actrice in Anneke. Hij trouwde haar en samen begonnen zij met het sprookjestoneel. Anneke werd in vrij korte tijd enorm popu lair, mede door haar uitverkiezing tot Westlands duivenprinses en de AVRO-tourneo.

de Stem | 1964 | | pagina 9