„Het Vrije van Sluis5' ijvert voor verbetering zeewering Sasse begroting: batig saldo Groede dag! Proefvaart .„Breskens 5" Rebellen in tegenaanval Afvalwaterleiding kanaal- grotej geldnood zone in BONTMANTELS Onder elke Kerstboom f{ Vermeulen NOG GEEN NIEUWE BELASTINGEN VROUWEN REGEREN ITALIAANS DORP ;d blijspel Nieuw is Toneel 4ND (AMENS )GWATER Vandaag /Worgen Zwakke plekken westelijk van Cacband-haven Zwingeul Door dak van loods Man maakt val van negen meter RAAD VAN BESTUUR IN TIJDNOOD EN Beg roting voor '65 vastgesteld Verhoudingen Intuïtie van politie Buit van f 5000 in enkele uren terup Zierikzees tekort verdubbeld A Pelterijenhuis Veel kapitaals- werken zijn in voorbereiding Gent Sas van wil meer faciliteiten Benoemingen BB Z.-Ylaanderen filagMafl P* Sïetn Denken in uniform Verkouden ONRUST GROEIT WEER IN KONGO - Met het blijspel sn in het park" heeft eer de toneelliefhebbers ond bezorgd. De prak- e zaal heeft intens mee- kwintet van spelers uit rdams Toneel, dat met dit blijspel van Neil bracht. ïorend schrijven citeren egels van de regisseur „We hopen dat u in g evenveel plezier zult hebben gehad bij het i." Hieraan hebben we nog wel eens moeten we konden dit beamen, wen betrekkelijk simpel er een kritieke periode oten huwelijk stijgt het door degenen die het de vaart waarmee dit was van een dergelijke zaal, die van het ene andere viel, soms moei- tempo presto bij te hou- bedrijven speelden zich etage van een oud huis aan dit blijspel kunnen uitzondering in één a- inoemd: Paul Bratter bleek een beminnelijke die als het er op aan taak als heer des huizes an het „gezin" op het wist te realiseren. Voor e Eric Schneider, men we direct noemen iw Corrie Bratter, die Annet Nieuwenhuyzen) wat een jong getrouwd :h zou kunnen hebben: ol was toebedeeld aan Is Ethel Banks, Corrie's men in Jan Teulings co, de buurman en Sacc als de telefoonmonteur niveau had. combinaties, die op het n, zijn bijna niet na te kunnen het Nieuw Rot- alleen maar feliciteren waarop hun spelers dit iver het voetlicht hebben mia in Vlissingen heeft grondvesten door het h van de honderden aan konden met recht spre- ondje uit. Het gulle ap- jubliek en de fruitmand aangeboden kregen, was beloning. Mogen we tot lden het suggestieve de- tomer. A. L. rg 2 had grote moeite om jas te blijven (4—5). nt 2 kreeg tegen Jong kans op positieverbetering Walcheren 3 zijn zwakke n 30 zege op Zeelandia :on versterken, getuige de ce 2 1121; Hoofdplaat 2 |rg 2 1113; Noormannen ndijke 3 1010; Zeelandie \mbon 2 87; Walcheren nchement 2 94; Groede or Robur 2 met, 24 van 5 maar won Robur 3 met lingen 3. 's Heer Arends- ie twee punten door een Luctor 3. De stand luidt: 2 918; 's Heer Arends- Zeeland Sport 5 912; Luctor 3 9—8; Kruinin- 'adendamme 2 53; Robur 8—2. islotte behield Axel 3 zijn or met 40 van Sluiskil Ria 2 had aan één punt ndijke 3 te verslaan (10) noest het onderspit delven ;se 3 (23). De stand is 3 918: Breskens 3 814; -12; Hontenisse 3 1111; Ria 2 99: Vogelwaar- liskil 3 9—6; Yzendijke 3 2 9—0. CON. HOGESCHOOL pr het doctoraal examen vetenschappen A. Bruyn- ;en). RANDWEER imen brandwacht 2e klas- Terneuzen de heren: J. Cleemputte, J. de Fouw, Neels, allen te Terneu- Pooter en Pladdet, le- rrijwillige brandweer te Bruijne, M. Cortvriendt, ;r, C. Dubbeldam, C. Eek- jut, W. de Feyter, J. Ha- Kraker, M- Vanhijfte, J. /ermeulen, J. de Visser, Hen te Sluiskil. Van de 25 Wen er drie afgewezen. NCT-COMMIES men adjunct-commies van tingen slaagden mej. N. te Arel en de heren R. euzen, E. Scheerders te n F G. Zegers te Zaam- rkzaam ter inspectie der Terneuzen en de heer W. :er te Axel, werkzaam op igkantoor te Temeuzen. nsdag 23 december, gel and de volgende hoogwa- lansweert 5.57 en 18.27; en 17.47; Vlissingen 4.49 eldinge 6.39 en 19.06 uur. anje 10 uur Alg. ledenver- T.B.M. De scherpschutters. Met de drie Stooges de lur Volkskerstzang. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 22 DECEMBER 1964 S (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Tijdens de alge- mene najaarsvergadering van het waterschap „Het Vrije van Sluis", in hotel De Eenhoorn gehouden, heeft dijkgraaf J. B. Becu zijn gro te verontrusting uitgesproken, over het uitblijven van een beslis sing van Rijkswaterstaat, om ten westen van Cadzand vier nieuwe hoofden in zee aan leggen. Pei lingen hebben uitgewezen, dat ter hoogte van de oude hoofden, de verdieping grote vormen gaat aan nemen, zodat de natuurlijke zee wering bedreigd wordt. Ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-direc teur van Rijkswaterstaat Zeeland, deel de ons desgevraagd mee, dat hij adviezen van zijn dienst nog niet binnen heeft. Daarna kunnen de plannen pas ter goed keuring naar Den Haag worden gezon den. Ir. Zuurdeeg is het er in beginsel mee eens, dat er ten westen van Cadzand iets aan de hoofden moet gebeuren. Hij voegde er echter aan toe, dat ook nog bezien moet worden of het geld voor de werkzaamheden momenteel aanwezig is Dijkgraaf Becu zei in de vergadering o.m. het volgende over deze kwestie: „Het is me bekend, dat men bij Rijks waterstaat nog steeds studeert over dit probleem, waarvoor het waterschap al een jaar geleden een plan heeft inge stuurd. Studeren vind ik goed, maar de zee „onze vijand, wacht niet en werkt door. Er moeten hier daden komen". In dit verband werd ook de aandacht geschonken aan de Zwingeul, die zijn oude loop tracht te hernemen. Het wa terschap ijvert voor een definitieve dam op de grens van Nederland en België, om de geul te beteugelen. Volgens de heer Becu is dit werk te verwezenlijken bin nen de afspraak van de Internationale Zwincommissie en is het noodzakelijk ter bescherming van strand en duinvoet. Strijdvaardig voegde de dijkgraaf er aan toe, dat wanneer de daden hier ontbre ken, het waterschap, al of niet met goed keuring, deze zaak zal moeten aanpak ken. Hij verwees in deze naar de aanleg van de dam van Sandijk. „Komt er in ternationale herrie van, dan moet men ons dat niet kwalijk nemen", zo besloot de heer Becu, dit chapiter. De begroting 1965, waarover wy uitvoerig hebben bericht, werd er een genoemd voor een overgangstijd. De toe komst ziet er niet zo rooskleurig uit en veel zal afhangen van de financiële bij stand van de rijksoverheid. Het Vrije van Sluis staat momenteel tegen over een gro te hoeveelheid werk. Begin volgend jaar zullen de dijkverzwaringswerkzaamheden tussen Breskens en Nummer Een wor den aanbesteed, het waterbeheersings- plan, dat miljoenen guldens gaat vergen is onlangs rond gekomen en staat op uit voering te wachten, terwijl het tertiaire en quartaire wegenplan de voltooiing nadert. Uitvoerig belichtte voorts de dijkgraal de situatie in de west-Zeeuwsch-Vlaamse landbouw, voor het belang waarvan hel waterschap een krachtige organisatie moet blijven. Het afgelopen jaar is gunstig geweest voor Het Vrije van Sluis. Op de Roomsch Polderdijk te Sluis na, werd het gehele wegen verbeteringsplan afgewerkt; het delfplan kende een vlot verloop. Het schonen der sloten vraagt om doorge voerde mechanisatie. Het tijdrovende prutswerk, als onderdeel van voornoemde bezigheden, noodzaakt een verdeling van de taken tussen het waterschap enerzijds en de boeren anderzijds. De vergadering keurde de begroting 1965 goed. Zij is sluitend gemaakt kun nen worden door o.m. een verhoging van het dijkgeschot van vier gulden per h.a voor ongebouwde eigendommen en van 0.8 procent voor de gebouwde. Hiermede kon het ongedekt nadelig saldo van de gewone dienst ,van ongeveer 112.000, (Van een onzer verslaggevers) GOES W. B. uit Zevenaar, onder aannemer van Verbeco n.v. te Eede, is maandag van een op het havenindustrie terrein te Goes in aanbouw zijnde loods van houthandel E. van Riesen gevallen. B. was het dak opgegaan om te kijken hoe het werk daar vlotte. Op een gege ven moment stapte hij door een plastic golfplaat en viel van een hoogte van ne gen meter naar beneden. B. kwam op een zandbodem terecht. Met ernstige ver wondingen aan het hoofd werd hij in het St.-Joannaziekenhuis opgenomen. (Van een onzer verslaggever) TERNEUZEN. De raad van bestuur van de Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen heeft tijdens de in. de raadzaal van het gemeentehuis te Terneuzen gehouden openbare vergade ring in ernstige tijdnood gezeten. Die werd veroorzaakt door de lange, welis waar interessante, debatten over de grote geldnood, waarin de Afvalwaterlei ding verkeert. De discussies liepen der mate lang uit, dat een vergedering van de kringraad van de Zeeuwsch-Vlaamse B.B., die ook in de raadzaal moest wor den gehouden, in het gedrang dreigde te raken. De besprekingen over het oplos sen van alle financieringsproblemen rond de afvalwaterleiding door de kanaalzone werd tenslotte opgeschort tot de vol gende vergadering. Maar dat was niet helemaal een gevolg van het feit dat op de gang de Zeeuwsch-Vlaamse burge meesters stonden te trappelen van on geduld. De financieringsproblemen zijn ont staan doordat de aanvankelijke kosten raming voor de aanleg van de leiding (ongeveer f 12.000,000,zeer aanmer- Kflijk zal worden overschreden, name lijk tot f 16.000,000,Over alle moei lijkheden is een rapport opgesteld door enkele financiële deskundigen. Naar aan leiding daarvan was een brief voor de ^misters van Buitenlandse Zaken en financiën opgesteld. Voorts was er een borstel van het dagelijks bestuur de hiinisters van Binnenlandse Zaken en Economische Zaken te vragen additio- ncle voorzieningen te treffen. De be windslieden zullen voorlopig echter on kundig worden gelaten van de afvalwa terleiding-problemen. Verschillende le den van de raad van bestuur betoog den dat het nog niet duidelijk is, waar- °m er kostenstijgingen zijn. Men zei meer exacte cijfers te willen zien. „Wij zullen ook de overheid die exacte cij fers moeten tonen anders zal men ook deur geen juist inzicht in de stand van zaken krijgen", zoals bijvoorbeeld de heer p, j. Huybrecht uit Terneuzen zei. De voorzitter, burgemeester G. van Waes van Westdorpe zegde toe die exac te gegevens te zullen verzamelen. Wan neer dat eenmaal is gebeurd zal de zaak opnieuw aan de orde worden gesteld. Ir. R. H. van Krevelen zorgde voor een verlengstuk]e van de discussie. Hij protesteerde met grote stelligheid tegen de door het dagelijks bestuur gesugge reerde verhoging van de bijdrage van de industrieën. „Destijds is afgesproken dat industrie en gemeenten gelijkelijk behandeld zullen worden. Moeten de in dustrieën nu meer gaan betalen dan worden de verhoudingen scheef getrok ken", aldus de heer Van Krevelen. Voorzitter Van Waes, burgemeester M. K. van Dijke van Axel, die ook lid is van de raad van bestuur en de heer Huy brecht weerlegden eensgezind dat de afvalwaterleiding wordt aangelegd om nog een beter industrieel klimaat in de kanaalzone te scheppen en dat het dus niet aangaat de bijdragen van de in dustrieën dermate hoog vast te stellen dat het klimaat op slag een paar graden minder wordt. Die mededelingen konden ir. Van Krevelen niet gerust stellen. De voorzitter beloofde te zullen nagaan of in het verleden bindende afspraken over de „industriële" bijdragen zijn gemaakt. Burgemeester Van Dijke vestigde er nog de aandacht op dat de bijdragen van de gemeenten bijzonder groot zijn. Na ampele discussie werd de begro ting voor 1965 vastgesteld; de tijdnood had zich toen al in ernstige mate doen gevoelen. Voorts werd besloten de aan leg van een voetbrug over de Korte Blikstraat te Terneuzen aan te besteden aan de N.V. Visser en Smit's Aanne mings Maatschappij. De heer Huybrecht pleitte er bij die gelegenheid voor zoveel mogelijk werken in een bestek onder te brengen. „Aparte aanbestedingen werken kostenverhogingen in de hand", moti veerde hij. Voorts werd besloten tot verlening voor het jaar 1965 van de rekening courant-overeenkomsten met de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten en de N.V. Hondius te Terneuzen. De overeen komst met Hondius zal "wellicht bij een volgende gelegenheid worden overgehe veld naar de Bank voor Nederlandse Gemeenten omdat Hondius een debet rente bedingt, die 3/4 boven het pro messe-disconto van de Nederlandsche Bank n.v. ligt. Tenslotte werd de rekening 1963 voor lopig vastgesteld en werden nog enkele andere administratieve aangelegenheden afgehandeld. De Zwin-monding in de richting Knokke met prachtig duinlandschap en breed strand. worden weggewerkt. Ter vergadering waarschuwde notaris J. Mijs uit Oost burg voor een te hoge opvoering der las ten voor de boeren. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase recherche heeft zondagmorgen in alle vroegte een mooie slag geslagen. Door intelligent speurders- werk kon zij de daders van een overval op een café in de Belgische plaats Wuust wezel in hun woning in Breda arreste ren. De totale buit, ongeveer f 5000,-, werd teruggevonden. De twee verdachten, de broers M- en T. van R„ respectievelijk 39 en 31 jaar oud en beiden afkomstig uit Breda, wa ren in de Belgische plaats in een café binnengedrongen en hadden de kassa met Nederlands en Belgisch geld erin leeggeroofd. De rijkswacht ter plaatse had de twee Nederlanders, die goede bekenden zijn van de politie hier ter stede, gesignaleerd en dit doorgegeven aan de Bredase recherche. Deze had di rect een voorgevoel, dat genoemde twee broers in het spel waren en toog naar het huis van T. van R. Bij zijn woning aangekomen zag de politie, dat de wa gen van Van R., de enige was in een rij auto's, die niet beijzeld was Dit was was voldoende aanleiding om eens een kijkje te gaan nemen in de woning. Al snel werd een gedeelte van de buit te ruggevonden ter waarde van f 800,-. Hierna bracht de politie een bezoek bij de acht jaar oudere broer, waar het resterende bedrag werd aangetroffen. Ook een transistorradio, die de beide broers hadden meegenomen, kwam te voorschijn. ZIERIKZEE Uit liet feit, dat de begroting een tekort te zien geeft van niet minder dan 355.000,(vorig jaar 175.000,kan worden afgeleid, dat een restauratie van de gemeente-finan- ciën hard en hard nodig is. De nota van het gemeentebestuur is in mineur en bevat maar heel weinig lichtpuntjes. De ze laatste zyn evenwel toch het vermel den waard: daar is dan allereerst vreug de over de in 1963 aangevangen en in 1964 voortgezette groei van de bevolking. In 1963 een toename met 130; de eerste elf maanden van 1964 een toename van 200 inwoners, dank zy de verdergaande industralisatie en het gereed komen van een behoorlijk aantal woningen. Het gemeentebestuur heeft goede hoop dat de bevolking zal blijven toenemen als de bouw van woningen althans gelijke tred kan houden met de vestiging var nieuwe en de uitbreiding van bestaande industrieën. De vooruitzichten op het laatste zijn uitstekend: de grote scheeps- motorenfabriek die nog maar enkele ja ren draait, overweegt nu reeds een ver dubbeling van haar productie. Teneinde aan het verkleinen van het tekort het mogelijke te doen, stelt het gemeentebestuur verhoging van belas tingen in het vooruitzicht. In het afge lopen jaar keurde de raad reeds goed verhogingen van de reinigingsrechten, de precariorechten en de leges. Als gevolg van het tekort kunnen za ken, die dringend verbetering behoeven niet aan uitvoering toe komen. De ge meente kan voor slechts een bedrag van 3 ton kapitaalwerken -uitvoeren, waaron der dan begrepen zijn de reeds onder handen zijnde restauratiewerken aan de stadspoorten en aan het stadhuis. Aan de bouw van een nieuwe brandweerka zerne valt nog niet te denken. De belang rijkste werken die de gemeente in 1965 in uitvoering wil nemen zijn: de bouw van een nieuwe grafdelverswoning; ver betering van de jachtenaccomodatie in de haven; aanleg van parkeerplaatsen; aanleg van een nieuwe tuin voor dc plantsoendienst; vernieuwing van de be strating in de Manhuisstraat; restauraties van poorten en stadhuis (eenderde deel van het gehele kapitaalplan); voorzienin gen op het sportpark, waaronder de aan leg van 100 meter sintelbaan voor atle tiek, in de komende jaren nog uit te brei den. Het gemeentebestuur is ook met veel zorg vervuld over de steeds meer stij gende lasten op het vlak van de maat schappelijke zorg. In vergelijking met het vorig jaar namens de lasten op dit stuk met niet minder dan f 78.000. toe, voornamelijk als gevolg van prijs stijgingen voor verpleging van zieken, bejaarden en krankzinnigen. Verwacht wordt, dat na de invoering van de al- pan-ieno bijstnnriqwet de lasten nog ver der zullen stijgen. Aparte aandacht wordt ook besteed aan de verhoging van de aantrekkings kracht van Zierikzee voor de vreemde lingen. Het jaarlijkse visserijfeest wordt geroemd, terwijl in 1965 een groots ver lichtingsplan van de stichting Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen met steun van de gemeente tot uitvoering zal worden gebracht. Ook het kampeerterrein van de gemeente komt steeds meer in trek. De nota besluit met de verzuchting dat de begroting een mistroostig ma kend beeld vertoont. (Advertentie) (Advertentie) JXSW toont u een zeer groti collectie Ook in grote maten Perfecte coupe gegarandeerd VISMARKSTRAAT 19 BREDA l Eigen ateliers. (Van onze correspondent) BRESKENS De- vissersvloot alhier is uitgebreid met een nieuw vaartuig t.w. de Breskens 5, Dolfijn genaamd, van de heer A. Fenijn en Zn. Het vaartuig heeft een zeer geslaagde proefvaart gemaakt op de Westerschel- de. Er stond een stevige noordoosten wind maar het was zonnig weer. Na- (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De begroting van de gewone dienst van de ge meente Sas van Gent over het dienstjaar 1965 sluit met een batig saldo van f 55.000,Bovendien heeft men nog de beschikking over een post onvoorzien van 16.000, en een afzonderlijke post van f 4300,om een nieuwe verhoging van de salarissen te kunnen opvan gen. B. en w. wijzen er in hun be geleidingsbrief aan de raad op, dat het in de toekomst wel eens anders kan gaan worden: i.v.m. de finan ciële verhoudingswet zal de finan ciële positie van de gemeente met ingang van het jaar 1965 sterk wor den beïnvloed door het gedeelte lijk vervallen van de garantie-uit kering, waardoor in 1966 een min dere opbrengst zal voorkomen, die tot ongeveer 200.000,— zal kun nen zijn uitgegroeid in het jaar 1970. B. en w, zeggen het voorlopig nog niet nodig te vinden nieuwe belastingen in te voeren. Dier. moet er echter rekening mee houden, dat in het komende jaar. indien belangrijke kapitaalswerken tot uitvoering zouden worden gebracht, de gemeente gedwongen zou kunnen wor den tot het invoeren van een of meer belastingen over te gaan. In de primitieve begroting zijn geen bedragen geraamd voor eventueel uit te voeren kapitaalswerken. Zulks in ver band met de wet op de kapitaalsuitga ven pubüekre htelijke lichamen en het beleid van G.S. van Zeeland, die willen, dat eerst de voorbereiding van de wer ken en hun financiering geregeld dienen te zijn. In hun brief aan de raad geven b. en w. een uitgebreide opsomming van de kapitaalswerken, met de uitvoering waar van in 1965 of eventueel later zal wor den begonnen en de werken, die reeds in uitvoering zijn en in 1965 gecompleteerd zullen worden. Waarschijnlijk zal half 1965 het plan „Noord-West" bouwrijp worden opgeleverd. Naar het college mee deelt is de verwachting gerechtvaardigd dat spoedig de rijksgoedkeuring verleend zal worden voor de in eerste instantie woningen in dit geplande woningbouw 60 va-n het mynbeambtenfonds plan. B. en w. zeggen van mening te zijn, dat zowel de landelijke als pro vinciale woningbouw t.a.v. de ge meente Sas van Gent gewijzigd dient te worden: „Slechts bij een juiste be geleiding van de woningbouw kan de industriële ontwikkeling normaal doorgang vinden". Naar de mening van het college moet meer woning gelegenheid worden geschapen, om dat de industrie meer Nederlandse arbeiders van elders zal moeten aan trekken. De Belgische pendel naar Sas van Gent zal in de naaste toe komst zeer belangrijk afnemen, om dat er over enige tijd voldoende werk gelegenheid zal zijn in de zich bijzon der sterk industrieel ontwikkelende „Belgische" kanaalzone. Andere kapitaalswerken zijn de ont wikkeling van de industrieterreinen. De plannen dienaangaande zijn momenteel zover ontwikkeld, dat de gemeente bin nenkort zal beginnen met de verwer ving van de nodige gronden. Er bestaan voorts plannen tot voortzetting van de rationele woningbouw in de vrije sector, de premie-sector en de woningwetbouw. Men zal spoed betrachten ten aanzien van de aanleg van het nieuwe sportvel dencomplex, evenals met het ontwerpen van een nieuw partieel plan voor de aanleg van een verbindingsweg tussen de Westdam en het Bolwerk, die zal aansluiten op de weg naar de nieuwe brug. De Belgische gemeente Assenede heeft de gemeente Sas van Gent verzocht 450-000 Belgische franks te willen bijdra gen in de verbetering van de beruchte Vrijstraat. Het woonwagenkamp is mo menteel ondergebracht op een groen strook in het plan Noord-West. Het zal zo snel mogelijk worden verplaatst naar een stuk grond in de St.-Pieterspolder in afwachting van de verwezenlijking van een regionaal kamp. Verschillende stra ten in de oude kom van Sas van Gent hebben dringend enige verbetering nodig. Mogelijk zal in 1965 nog een zeker be drag op de emeentebegroting 1965 wor den geplaatst voor herstel of herbestra ting van deze straten. Er is, naar b. en w meedelen, nog maar weinig perspec tief ten aanzien van de verwezenlijking van een cultureel centrum in de vorm van een gemeenschapshuis. Mede i.v.m. eventuele subsidiemogelijkheden uit het zogenaamde ontwikkelingsfonds is con tact opgenomen met de stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Havenschap Het dagelyks bestuur van de gemeente deelt de raad tenslotte mee, dat de plan nen voor de vorming van het Haven schap Terneuzen-Kana-alzone momenteel bij de Raad van State zijn. Dat wijst er volgens b. en w. op, dat de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan deren, die nauw verband houdt met het in wording zijnde havenschap, spoedig zyn beslag zal krygen. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT B. en w. van Sas van Gent hebben maandag avond in de raadzaal van het stad huis de pers een toelichting ge geven op de begeleidingsbrief uit de begroting voor het dienstjaar 1965, die tijdens de vanavond te houden vergadering zal worden vastgesteld. Bij die gelegenheid vestigde men nog eens de aan dacht op de motie, die de raad en kele maanden geleden heeft aan genomen en waarin de provinciale en centrale overheid er nog eens op worden gewezen dat Sas van Gent, dat mettertijd met Terneu zen in het Havenschap Terneuzen- Kanaalzone zal worden opgeno men, dezelfde faciliteiten als Ter neuzen wenst. In dat verband wijst men er op, dat de kanaalzone een geheel dient uit te maken binnen het haven schap, en dat het niet aangaat, dat een bepaald gedeelte van het Ha venschap wordt bevoordeeld boven het andere. B. en w. zeiden voorts te hopen, dat G.S. spoedig goed keuring zullen hechten aan het plan Noord, dat ten noorden van het plan Noordwest, (dat het vol gend jaar bouwrijp zal worden af geleverd) is gesitueerd. Het plan Noordwest zal nl. eerder volge- bouvid zijn dan het zich aanvanke lijk heeft laten aanzien. In vroeger jaren hebben in de kringen van het provinciaal bestuur bezwaren bestaan tegen een uitbreidingsplan op die plaatsomdat de gemeente dan een eigenaardige vorm zou krijgen. „Het provinciaal bestuur is nu echter onder de indruk van de Sasse activiteiten gekomen", al dus burgemeester R. den Boer, die ook uitweidde over de nieuwe in dustrieterreinen (totale grootte 31 ha), die ten noorden van de C.B.S. en de Stijfsel- en glucose- fabrieken zijn gelegen. De nieuwe terreinen zijn bedoeld om de beide genoemde fabrieken de mogelijk heden tot uitbreiding te verschaf fen. Voorts is er een stuk van ge reserveerd voor de vestiging van zogenaamde kleine industrieën. mens het gemeenebestuur heeft wethou der P Zegers de tocht meegemaakt, terwijl' ook de heer J. de Koning, di recteur van de Amsterdamse Bank te Breskens aan boord was. Tijdens de proefvaart heeft de heer J. v.d. Sande woorden van dank ge sproken aan het adres van de heer Fenijn, omdat de Dolfijn het tweede schip is, dat in opdracht van de heer Fenijn bij de fa. v.d. Sande gebouwd is. De Breskens 5 is 19 meter lang en vijf breed. De voortstuwingsmotoi; heeft een kracht van 180 pk. Het schip kan een snelheid van 9 mijl halen. In de ruimen zijn geisoleerde ruimten aan gebracht, waardoor het mogelijk is de vis langer te bewaren. Het schip kan zowel voor de bokken- als voor de spanvisserij worden gebruikt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de raadzaal van het gemeentehuis te Terneuzen heeft de kringraad van de Zeeuwsch-Vlaamse B.B. een korte vergadering gehouden, tijdens welke men de heer Th. A. A. Wiggers uit Vught heeft benoemd tot adjunct-H.B.B. en dhr. XV. P. M. te Booy uit Rilland Bath tot assistent-H.B.B. Voorts werd het in rekening-courant bij de gemeente Terneuzen op te nemen bedrag voor 1965 bepaald op 30.000, Tijdens de rondvraag werd desgevraagd medegedeeld, dat de nieuwe B.B.-com- mandopost te Oostburg nagenoeg ge reed is. De verwachting is gerechtvaar digd. dat de post in april van het volgend jaar zal worden geopend. Burgemeester mr. J. I. M. Reuser in formeerde of er in het dagelijks bestuur ideeën zijn omtrent het bevorderen van de ..onderlinge binding tussen de Zeeuw sch-Vlaamse B.B.'ers". De voorzitter, burgemeester mr. H. Rijpstra van Ter neuzen zegde toe, dat dit punt op de agenda van een volgende vergadering geplaatst zal worden. ROTZO De Italiaanse mannen, die al rillen van afgrijzen bij de ge dachte aan een matriarchaat werpen thans onrustige blikken op het Noorditaliaanse dorp Rotzo. De geheel uit vrouwen bestaande dorpsraad heeft daar zo juist een nieuwe burgemeester gekozen, de lerares Carla Slaviero. De dames wa ren in de raad gekozen bij de verkie zingen van 22 november, in wat nu „de opstand van de echtgenoten", wordt genoemd. De mannen hadden voor de verkie zing besloten dat „niemand" zich kandidaat zou stellen voor enige functie uit protest tegen vertragin gen in de uitvoering van het pro gramma voor openbare werken van de regering. De vrouwen waren echter van me ning dat „niemand" dan alle man nen mocht betreffen, doch dat dit niets te maken had met de vrouwen. Zij stelden daarop een lijst met vrou welijke kandidaten op en kozen een vrouwelijke gemeenteraad. Als eerste resultaat zijn de raads- bijeenkomsten thans veel drukker bezocht dan ooit tevoren. iwiag het anti-militarisme, dat uit loopt op dienstweigering, in het leger gepropageerd worden? Als men de zaak zo scherp stelt, zal zeker een negatief antwoord moeten volgen. Men kan echter niet ontkomen aan het feit, dat in de wereld van heden de zaken van oorlog en vrede niet meer met de moraalregelen van vroegere eeuwen kunnen benaderd worden. Oorlog is zulk een alles en allen omvattende verschrikking geworden, dat het vraagstuk van de geoorloofdheid drin gend nadere bestudering vergt. Er is nog geen regering ter wereld geweest, ook geen door communisten of socia listen geleide regering, die de conclusie trok: We stoppen ermee, we schaffen alle bewapening af. Het Engeland on der Labourbewind verandert in prin cipe ook niets aan de bewapeningspo litiek. Men begrijpt, dat ontwapening een zaak is van algemeenheid en deugde lijke controle. Anders krijgen we een chaos in de internationale verhoudin gen. Wat niet wegneemt, dat door stu die en discussie het vraagstuk van oor log en vrede wel degelijk opnieuw on derzocht moet worden. Hierdoor kan ook het denken der staatslieden be- invioed worden, die over methoden en vormen van ontwapening te beslissen hebben. Van die studie en die discussie mag men leden van de krijgsmacht niet uitsluiten. Het schrijven van de Generale Sy node van de Hervormde Kerk riep ter zake vragen op. omdat het sterk ten deerde naar een aansporing tot dienst weigering in geval van een nucleaire oorlog. Als men die factor er echter buiten laat, dan behoort er geen be zwaar gemaakt te worden tegen het ter lezing leggen van lectuur, die de mens drukt op de ernst van dit vraagstuk. De commandant van de school voor reserve-officieren in Ermelo, die het blad G3 van de leestafel liet verwijde ren, omdat Den Doolaard daarin van leer trok tegen het atoomwapen, schoot dan ook mis. Zijn maatregel had bovendien een averechtse uitwerking. Zo werd immers speciaal de aandacht gevestigd op dit nummer van G3 en het zal nimmer zo druk gelezen zijn. Minister De Jong heeft nu verordend, dat het blad naar de leestafel terug moet. Hij is niet bang voor discussie in de krijgsmacht over vraagstukken van oorlog, vrede en atoombewape ning. Ook mensen in uniform moeten denkende wezens blijven. gtaatssecretaris De Meyer, die zater dag jl. op de vergadering van de Rijkskieskring Tilburg zou spreken, kon niet komen. Hij was verkouden. Het jaargetijde is er dan ook naar. Maar ook politiek is deze staatssecre taris van Sociale Zaken verkouden. Hij heeft zich op de tocht gewaagd met een uitspraak over de PBO, die van enig scepticisme ten aanzien van het ideaal getuigde en die tevens de mogelijkheid opperde, dat het nut van de schappen niet altijd evenredig was aan de kosten. Nu, dat was net iets voor befaamde schappen-schoppers als Koekoek en Jacques Gans. Die zijn sinds jaar en dag bezig al wat met de PBO te maken heeft voor rotte vis uit te maken. Zie je nu wel, roepen ze uit, de staatssecretaris speciaal belast met de zorg voor de PBO, geeft ons schoon gelijk. Nu is dat natuurlijk niet waar. Dr. De Meyer heeft zich genuanceerd uitgelaten. Hij wil het gebouw zeker niet slopen. Zelfs voelt hij voor uit breiding, liefst op basis van vrijwil ligheid. Doch de mogelijkheid, dat en kele bestaande vertrekken niet renda bel zijn, sluit hij niet uit. Dit alles is dan gezegd tegenover een journalist, die hem misschien wat onverhoeds overviel bij het afwerken van een se rie kleine interviews, waardoor bepaal de woorden misschien een zwaarder accent kregen dan was bedoeld. Een onhandigheid is het zeker geweest. Maar, wat ons betreft, hoeft het de staatssecretaris de politieke kop niet te kosten. LEOPOLDSTAD Inlichtingen nit verschillende delen van Kongo wyzen er op dat de Kongolese opstandelingen een tegenoffensief voorbereiden. Vol gens sommige in Leopoldstad ontvan gen berichten zouden de rebellen op enkele plaatsen reeds met succes in de aanval zijn gegaan. In Elisabethstad Is vernomen dat groepen opstandelingen op twee plaat sen worden samengetrokken, namelijk tussen Albertstad en Boudewijnstad en op de noordoostoever van het Tanga- njikameer. Een dergelijke concentratie zou een rechtstreekse aanval op Katan ga kunnen inhouden. Ook wordt ge meld dat in het gebied van Kindoe, op 400 kilometer van Stanleystad, opstan delingen worden samengetrokken. Het geen de regering echter het meest ver ontrust zijn de wapenleveranties aan de opstandelingen, die via Soedan zouden geschieden. De regering maakt zich voorts zorgen over de huursoldaten. De contracten van deze vrijwilligers lopen af en volgens Europese waarne mers zouden maar weinigen van hen geneigd zijn opnieuw te tekenen. In Leopoldslad zelf houden de ge ruchten over een ophanden zijnde op stand in de stad aan. ondanks de te genspraken van de regering. Volgens sommige geruchten zou een opstand omstreeks de jaarwisseling te ver wachten zijn Ondanks de voorstellen die hem in Brussel zijn gedaan om met de rebellen te onderhandelen, wil premier Tsjombe de strijd voortzetten. Hij heeft gezegd eerst te willen onderhandelen „als de rebellen hun wapens hebben neerge legd". Een B-26-bommenwerper van de Kon golese luchtmacht heeft zondag in Noord-Kongo. bij de Soedanese grens, een konvooi van de opstandelingen met manschappen en materiaal aangevallen, zo is van ingelichte zijde in Leopold stad vernomen. Het konvooi bestond uit 20 vrachtwagens, zo werd gezegd.

de Stem | 1964 | | pagina 3