L Ingrijpende m groenten- en wijzigingen op til fruitsector Officieren houden politici gevangen Iedereen maakt kans op financiële bijstand Bij na 400 kinderen vergiftigd in slechts 3 jaar e!) Prins ere-maarschalk van Britse luchtmacht lio lano foon Specialisme noodzakelijk Contractteelt bundelen Hard fruit naar de kust Veilingen samentrekken rti Keuze noodzakelijk Fruitsector Kardinaal droeg mis op op voor vermoorde Nederlanders in Kongo Mgr. J. Beran wil aftreden BB met vriend in Rio IN ZUID-VIETNAM KILLE JACHT Mogelijkheden Drie spionnen uit V.S. gedood Voorzitter Europarlement treedt af 48.- f 1498. Snel handelen Ruim f 8000 uit kantoor gestolen Belgische arts in softenon-proces geschorst Eerbetoon aan Nederlanders in de RAF Drie en vier jaar geëist voor moordpoging Geldomzet in middenstand blijft stijgen Juwelier voor f 25.000 bestolen PER 1 JANUARI GEMEENTELIJK „PHARMACEUTISCH WEEKBLAD" STELT VAST: Man dood door kolendamp Radio Havanna: Wegens partij-geschil igen? Omdat u iw buurman of Die kleurt bij tions zo zuiver net een radio- us-luidspreker, eft ontwikkeld. .tellen st van FM/Stereo- che indicatie bij olfgebieden. Twee Breedte 55 cm. 8.- st van FMJ Stereo- rote dubbelconus- koestische boxen, '.o-platenwisselaar 7 cm. rvaring. Bovendien Philips Technischs ,r van de Ponkas de trein stoppen dat zij dit niet kten. Op een redelijke af- d. steeg ik af en draaide gras een fakkel Hierna e ik mij neer en luisterde eek of de trein kwam aan- Van tijd tot tijd legde lijn oor op de rails DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 22 DECEMBER 1964 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De groenten- en fruitsector staat voor bjjna revolutionaire veranderingen. Op de binnenlandse markt voltrekt zich een ingrijpende structuur wijziging door de verkoop van verse groenten en fruit in de supermarkten tegen relatief lage kostprijs. De verwerkende industrie richt zich steeds meer op een breed assortiment voilegronds-groenten, die in de toekomst waarschijnlijk alleen geleverd kunnen worden door grote bedrijven. De glasteelt moet zich omwille van de rationele afzet in enkele grote centra samentrekken. De teelt van hard fruit kan het best plaatsvinden in de kuststreken vanwege de klimatologische omstan digheden. De export vraagt steeds meer naar een beperkt aantal produkten van hoogwaardige kwaliteit. Met ai deze verschijnselen worden de 80.000 groenten- en fruitbedrijven thans reeds geconfronteerd, terwijl ook de afzet van deze produkten voor een totale structuurwijziging staat. De groothandelsveilingen zullen zich daarom waarschijnlijk in de niet al te verre toekomst moeten concentreren, willen zü aan de toenemende vraag naar een massale afzet-ineen* kunnen voldoen. De valorisatiecommissie, sectie groen ten en fruit van het Landbouwschap, heeft met haar rapport over de enorme wijzigingen in de groenten- en fruit sector (waarin bovenstaande harde con clusies voorkomen), de betrokken telers, veilingen, groothandel en verwerkende industrieën met de neus op de feiten gedrukt. Het rapport komt op 6 januari tijdens de eerste openbai'e vergadering in 1965 van het Landbouwschap, in dis cussie. Er zullen zeer waarschijnlijk wel vele en harde woorden over gesproken worden. Maar iedereen de 80.000 be drijfsvoerders, de groot- en detailhandel de exporteurs en de veilingen zijn het er allen over eens geworden, dat er snel gehandeld moet worden. Het gaat er alleen maar om welke weg men dient in te slaan. De valorisatiecommissie heeft in haar rapport verschillende wegen aan gegeven. Zij wijzen echter allen naar 1. Een efficiëntere bedrijfsvoering. 2. Een structuurverandering in tal van bedrijven. 3. Het afvloeien van kleine bedrijven die zich niet kunnen concentreren. 4. Het specialiseren voor hetzij de export, hetzij de binnenlandse con- sumptiemarkt. hetzij de verwerkende industrie. 3. Het verplaatsen en samentrekken van een bepaald soort bedrijven in som mige streken van Nederland. 6. Een grotere samenwerking tussen de veilingen, liefst een sterke concentra tie van met name vooral de groot- handelsveilingen. 7. Het bemiddelen van de veilingen ook bij de contractteelt. Het komt volgens de commissie hier op neer: „De ontwikkelingen in de struc tuur van de distributie, de handel en de verwerking van groenten en fruit, stellen de telers en afzetorganisaties in deze sector voor de taak, de produktie en de wijze van afzet zo goed mogelijk aan te passen aan de wijzigingen, die zich in de verschillende afzetkanalen voor groenten en fruit voordoen". Dit geldt voor de binnenlandse en voor de exportmarkt. De binnenlandse markt vraagt naar een massa-distributie van verse groenten (supermarkten), maar ook naar hoogwaardige produkten in spe ciaalzaken, die hun verkoop gaan rich ten op een bepaald assortiment met een hijzonder karakter. De exportvraag loopt hieraan ten dele parallel. Het assortiment is echter verschillend. Op de binnenland se markt is en blijft er een behoefte naar een zo breed mogelijk assortiment tegen redelijke prijzen. De exportmarkt vraagt echter een beperkt aantal pro dukten van een hoogwaardige kwaliteit, waarvan de concurrentiepositie op de Westeuropese markt relatief het sterkste is. Alleen bij de contractteelt van groen ten houdt de teler rekening met de wen sen van de verwerkende industrie. Voor het overige is dit nauwelijks het geval aldus het rapport. Men richt zich nog teveel naar de markt van het ogenblik. Toch moet binnen afzienbare tijd ieder bedrijf rekeninghouden met de te ver wachten bestemming. De vraag naar spe cialisatie van instellingen buiten de be drijven wordt namelijk steeds groter. Ieder bedrijf zal dus een keuze moeten doen en hierop de teelt moeten richten. De groententeelt voor de verwerkende industrie gaat volgens het rapport naai de grotere bedrijfstypen. waar deze in grote oppervlakien machinaal kan plaats vinden. Binnen de bestaande vollegronds tuinbouwbedrijven liggen er voor dit bedrijfstype praktisch geen mogelijkhe den. Dit geldt ook voor de kleinere landbouwbedrijven. Een dergelijke teelt past in feite alleen maar op grote akker bouwbedrijven, die hiervoor voldoende grond beschikbaar hebben. Voor de groenten die nog niet machi- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een bedrag van 8650 is in Den Haag gestolen uit een kantoor aan de Marktweg, Beneden was een gat in een raam gesneden, waarna de spanjoletsluiting kon worden geopend. Op de eerste etage werd alles openge broken tot in een kftst het bedrag werd gevonden. (Advertentie) naai geoogst kunnen worden, is voorlopig het kleine gemengde bedrijf nog het beste, als men er tenminste beschikt over voldoende eigen gezinskrachten in de toptijden. Dit alles leidt ertoe dat een groot deel van de bestaande vollegrondsbe- drijven het werk moeten beëindigen of moeten omschakelen naar andere teelten (bloembollen, groenten onder glas enz.). Voor bedrijven van bijvoorbeeld 8 tot 10 ha ontstaan ook mogelijkheden voor massaproduktie van groenten (super markten e.d.) en voor wat kleinere be drijven voor de teelt van gespecialiseer de produkten van hoogwaardige kwali teit. Voor wat het hard fruit betreft moet de Nederlandse fruitteler het kunnen op nemen tegen de landen, die dezelfde ras sen en kwaliteiten kweken. De Neder landse teler bevidt zich hierbij dikwijls in het nadeel door de weersomstandig heden. Daarom moet het assortiment hard fruit beperkt blijven (althans vol gens het rapport) tot de rassen die ook onder minder gunstige weersomstandig heden goed worden. Het grote probleem vormt de versnip perde produktie. Er zijn volgens de of ficiële gegevens rond 30.000 bedrijven met minder dan 1 ha oppervlakte hard fruit. Uitgaande van de stelling dat minstens 5 ha rendabel is, dan voldoen slechts 2000 bedrijven aan deze norm. Binnen het raam van de bestaande be drijven is het vrijwel onmogelijk te ko men tot een verantwoorde fruitproduk- tie". aldus net rapport uw kind goed beschermd tegen winterkou wollen dubbel- ribsteek kleuter- ondergoed warmte-isolerend, ijzersterk, naadloos. Ook verkrijgbaar in katoen. BRUSSEL De uit rechters en ge neesheren bestaande gemengde raad van beroep heeft op een vergadering in Luik besloten de Belgische arts J Cas ters voor zes maanden te schorsen. Dr. Casters werd in november 1962 vrijgesproken in het beruchte „Softe non-proces". Hij was beschuldigd van medeplichtigheid aan de dood van het dochtertje van mevrouw Suzanne Van- deput, dat misvormd ter wereld was gekomen nadat zij gedurende de zwan gerschap kalmerende middelen had ge bruikt. Ook zij werd door de jury bij het hof van assisen in Luik vrijgespro ken. De Luikse orde van geneesheren had dr. Casters na het proces voor twee jaar geschorst. Hij was hiertegen in be roep gegaan. De schorsing begint in maart 1965. (Advertentie) 5J DEN HAAG In de dekenale kerk van St.-Jacob in Den Haag heeft kardi naal Alfrink gisteren een H. Mis opge dragen ter nagedachtenis aan de 8 Ne derlandse missionarissen, die tengevolge van de onlusten in Kongo de dood heb ben getonden. Deze plechtigheid werd bijgewoond door familieleden van de omgekomen missionarissen door de ruim 200 missionarissen die uit Kongo werden bevrijd en door tal van wereld lijke en geestelijke hoogwaardig heidsbekleders. De 8 missionarissen, 6 paters en 2 broeders, die tijdens de recente onlusten in de Kongo werden vermoord, zijn: Broeder Clemens Vennix uit Oirschot, pater W. van Wetten uit Eindhoven, pater A. Vervoort uit Uden. pater Frans ten Bosch uit Lichtenvoorde, pater Hen drik Verberne uit Asten, pater Hendrik van de Vegt uit Enschede eil broeder Damiaan Brabers uit Breda. Zij kwamen zoals wij destijds al meld den. om op de linkeroever van Stan- leystad, gelijk met 5 andere missiona rissen en 17 zusters en een tiental burgers van andere nationaliteiten. PRAAG Mgr. dr. J Beran aarts bisschop van Praag maar al vele jaren verhinderd zijn ambt uit te oefenen, heeft in een schrijven aan het pauselijk staatssecretariaat voorgesteld, dat mgr. dr. Skoupy van Brno zal worden be noemd tot zijn opvolger op de aarts bisschoppelijke zetel, 'jolas bekend is werd mgr. Beran begin dit jaar vrij gelaten uit de gevangenis, overgebracht naar Mukarov even buiten Praag, maar kort daarna naar het ver afgelegd Rad- vanov, waar bezoek wegens de moeilij ke verbindingen en schaarse toestem ming van de autoriteiten grote bezwaren °plevert. Mgr. Beran wordt 29 decem ber 76 jaar. Mgr. Skoupy bisschop van Brno, maar eveneens verhinderd dit ambt uit te oefenen, is 78 jaar oud. Het is niet bekend om welke reden mgr. Beran zijn verzoek heeft gedaan en of de paus op het verzoek van mgr. Beran zal kunnen ingaan. Er zijn tussen de Ts.iecholowaakse regering en de H. Stoel wel voorlopige bespiekingcn gevoerd, maar die zijn weer stop gezet. 155 l) EN HAAG De Britse ambassa deur in ons land, sir P. Garran, heeft gisteren in zijn ambtswoning aan prins Bernliard het certificaat waarin diens benoeming tot ereluchtmaarschalk van de Royal Air Force staat, aangeboden. In zijn toespraak herinnerde de Britse ambassadeur eraan, dat de prins in de Royal Air Force heeft leren vliegen. U kreeg uw „wings" in april 1941. Een van de bijzondere prestaties van de prins was de oprichting van een ge heel Nederlands squadron met de mede werking van de toenmalige luchtmaar- schalk, sir William Sholto Douglas. Het 322ste squadron werd ten slotte in juni 1943 gevormd. Het heeft bijzondere suc cessen geboekt in de strijd tegen de V-bommen. Het squadron nam even eens deel aan de landingen in Norman- diè en latere operaties. ,,U was ook verantwoordelijk voor het installeren van het Nederlands Oost-Indië Spitfire- fonds". aldus sir Garran ,,dat later op ging in het prins Bernhard-fonds". In deze twee fondsen namen Nederlanders van over de gehele wereld deel. Zij droe gen tezamen tot de oorlogsinspanning bij met onder andere een torpedoboot ja ger drie motortorpedoboten. 32 bom menwerpers en meer dan honderd ge vechtsvliegtuigen. De ambassadeur zei er zeer verheugd over te zijn dat drie oude vrienden van de prins uit de Royal Air Force aanwezig waren, namelijk de luchtmaarschalken Lord Douglas of Kirt- leside, sir John Slessor en sir Richard Atcherley In zijn dankwoord zei prins Bernhard onder meer, dat deze onderscheiding een eerbetoon betekent aan „onze mannen die tijdens de oorlog in het Nederlandse squadron van de R A.F. hebben gevoch ten". De plechtigheid werd voorts bij gewoond door de Britse minister van de fensie lord Shackleton, en het hoofd van de luchtmachtstaf, sir Charles El- worthy. Van de zijde van de Nederlandse luchtmacht waren aanwezig de heer W. de Toom, staatssecretaris van het mi litaire huis van H.M. de Koningin en luitenant-generaal H. P. Zielstra, chef van de luchtmachtstaf. ASSEN De officier van justitie bij de rechtbank te Assen, mr. C. W. B. Dedem, heeft 3 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 25-jarige rotan bewerker J. K. uit Noordwolde die op 1G augustus van dit jaar gepoogd heeft de 44-jarige fabrieksarbeider J. de V. door verdrinking in de Vledder AA van het leven te beroven Tegen de tweede verdachte in deze zaak de 32-jarige ro tanbewerker G. Toepoel eveneens uit Noordwolde, heeft de officier van ju stitie 1 jaar en 6 maanden met aftrek geëist. De 44-jarige echtgenote van J. de Vries, Johanna Verboom kreeg een eis van 4 jaar met aftrek van voor arrest te oren. Uit het rapport is ge bleken dat J. Klaverboer en G. Toe poel verminderd toerekeningsvatbaar zijn. In de stromende regen arriveerde Brigitte Bardot op het vliegveld van Rio de Janeiro, waar zij de kerst dagen zal doorbrengen. Zij wordt op de foto gevolgd (links achter de film ster) door haar verloofde Bob Zaguri (met baard), de in Marokko geboren playboy. Brigitte wordt beschermd door een ferme lijfwacht. DEN HAAG De geldomzetten in het midden- en kleinbedrijf blijven zich over het algemeen in een stijgende lijn begeven. Dit blijkt uit gegevens over 19 branches van de detailhandel. De procentuele toeneming van de geld omzetten in de eerste drie kwartalen van 1964 was bij 15 branches groter en bij slechts twee kleiner dan de procentu ele stijging in geheel 1963 ten opzichte van 1962. In het derde kwartaal 1964 week de procentuele toeneming overi gens niet belangrijk af van de gemid delde stijging in de zes maanden daar voor. Bij de voedingsmiddelenbranches la gen de geldomzetten in de eerste negen maanden 7 tot 13 procent boven die in hetzelfde tijdvak van 1963. Het geringst was de stijging in de detailhandel in aardappelen groente en fruit. De grootste omzetvermeerdering werd ge boekt in het slagersbedrijf. Deze moet geheel worden toegeschreven aan de sterk gestegen vleesprijzen. SAIGON De groep jonge militaire officieren, die een gedeeltelijke staats greep pleegden door de hoge nationale raad te ontbinden, hebben maandag een Amerikaans verzoek genegeerd om ten minste tweeëntwintig gearresteerde po litic» vrij te laten. Deze politici, ten dele leden van de ontb' nden raad, wer den bij de zonder bloedvergieten verlo pen acties, gevangen gezet. Ofschoon de officieren de „Jonge Tur ken", nog enige eisen hebben gesteld aan de door de Amerikanen gesteunde regering, hebben zij met nadruk ver klaard, nog steeds vertrouwen te heb ben in president Phan Khac Suu en pre mier Tran van Hoeong. Twaalf leden van de raad zijn in ar rest. Negen andere politici en tenminste een generaal bevinden zich eveneens in handen van de junta. Volgens onbeves tigde berichten zouden voorts nog 22 andere officieren onder toezicht zijn ge steld en zou hun huisarrest zijn opge- legd. In de regering zijn geen andere wij zigingen aangebracht. Zowel Suu als Hoeong worden gesteund door de Ver enigde Staten. De Amerikaanse rege ring is echter kennelijk aangeslagen door de wijze waarop de officieren het wet gevende lichaam, dat volgens de grond wet was ingesteld hebben geliquideerd. Op een persconferentie verklaarde bri gade-generaal Nguyen Chanh Thi, de commandant van het eerste Zuidviet- namese legerkorps, dat luitenant-gene raal Nguyen Khanh, nog steeds opper bevelhebber van de Zuidvietnamese strijdkrachten is. De leiders van de „Jonge Turken" verklaarden dat generaal Khanh zich (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor 25.000 aan hor loges en sieraden is gestolen uit een kleine juwelierszaak aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag. De hele etalage was leeg geplunderd. Voor de winkelruit hing een rolluik dat tijdens de inbraak werd verwijderd, waarna de ruit werd gebroken. De juwelier had geen alarminstallatie. momenteel buiten Saigon bevindt en het druk heeft met de strijd tegen de com munistische vietkong-rebellen. De jonge officieren voegden eraan toe dat de leden van de hoge nationale raad zich met zaken van het leger hebben be moeid en hebben gepoogd een aantal generaals om te kopen. Verder zou men hebben geprobeerd verdeeldheid te zaai en onder de hoge officieren. Het succes dat de parachutisten maandagmorgen vroeg hebben geboekt bij een aantal ac ties, wijst erop, dat de regering in Sai gon niets kan doen zonder de goedkeu ring van de jonge generaals die bijna alle gevechtseenheden in Zuid-Vietnam. in handen hebben. De „Jonge Turken" hebben beweerd de goedkeuring voor hun onverwachte stappen te hebben ge kregen van zowel het staatshoofd als van de minister-president. Tot dusver heeft geen enkele autoriteit zich echter in commentariërende zin uitgelaten. Bij het aanbreken van de dag had het normale leven in Saigon zich weer hersteld. Iedereen ging normaal naar z'n werk. zonder dat er van enige opwin ding sprake was. Er werden geen on gebruikelijke troepenbewegingen waar genomen. NIJMEGEN Wandelaars hebben in Nijmegen met belangstelling ge keken naar een achtervolging, waar bij een slechts in onderbroek geklede man en een kameraad jacht maakten op een haastige 25-jarige bouwvak arbeider. De man in onderbroek had even tevoren nog netjes aangekleed door de stad geflaneerd. Hij ontmoette daar de bouwvakker, aan wie hij ad vies vroeg voor nachtlogies. Deze zei 'n heel mooi adres te weten. Hij troon de de late wandelaar mee naar een leegstaand huis en eiste daar geld. Toen het slachtoffer verklaarde niets bij zich te hebben, eiste de bouwvak ker de kleding van de man. Hij maak te zich daarmee uit de voeten, achter nagezeten door de man in onder broek, die onderweg een beter geklede sprint'grage vriend ontmoette. Sa men kregen zij de berover te pakken. Zij leverden hem aan de politie over. 1* 4<» (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met ingang van 1 januari 1965 is de gemeentelijke overheid volgens de dan ingaande algemene bijstandswet verplicht iede re Nederlander financieel te helpen, wanneer hij zelf niet beschikt over de nodige middelen om te voorzien in de noodzakelijke kosten van zijn bestaan. Dit is de grondregel van de nieuwe wet, die iedere Nederlan der financiële bijstand wil garanderen. Daaronder vallen meerderja rigen en minderjarigen, Nederlanders in het buitenland en vreemde lingen, die hier gevestigd zijn. Zij kunnen hun aanvragen indienen in de gemeente waar zij verblijven. De algemene bijstandswet noemt geen bedragen waarop men recht heeft. De wet geeft ook niet in cijfers aan, wat pre cies verstaan wordt onder de noodzakelij ke kosten van het bestaan. De wetgever gaat er namelijk van uit, dat deze kosten DEN HAAG In een periode van ruim drie jaren werden 398 kinderen beneden de zes jaren vergiftigd. De oorzaak daarvan moet worden toe geschreven ,,aan de nonchalante wij ze waarop in vele gezinnen met ge neesmiddelen, bestrijdingsmiddelen huishoudelijke en doe-hetwzelf-arti- kelen wordt omgesprongen". Aldus het „Pharmaceutisch week blad", het wekelijks orgaan van de Kon. Ned. Maatschappij ter Bevor dering der Pharmacie". Hierin wordt gewag gemaakt van een onderzoek naar de hoeveelheid ingenomen (ver giftigde) stoffen, die in de periode 1961 tot 1 juli 1964 ter kennis van de documentatiecommissie voor tosci- cologie zijn gekomen. De gegevens waren voornamelijk afkomstig van enkele grote ziekenhuizen en van een aantal particuliere apotheken. ,,Het overzicht stemt tot nadenken," aldus de samenstelster mejuffrouw H. de Ru. Gebleken is, dat van het aantal van 403 aangemelde gevallen in slechts vijf gevallen het kind het slachtoffer is geweest van vergissin gen of fouten van anderen. In het overzicht wordt er o.m. op gewe zen dat 139 maal door een kind van een geneesmiddel werd gesnoept. Een ander gevaar in de woning, naast het niet afdoende opbergen van geneesmiddelen, is het goot steenkastje. „Dat er 150 vergiftigin gen bij kinderen zijn voorgekomen met artikelen, die in dit bewuste kastje plegen.te worden opgeborgen, is wel een pleidooi tegen de geschikt heid van deze en, wat bereikbaar heid betreft overeenkomstige berg plaatsen. De conclusie luidt, dat in dien in de woningen, vooral in die ge zinnen met jonge kinderen meer aandacht wordt besteed aan het op bergen van potentieel gevaarlijke stoffen (alle geneesmiddelen, de huismiddeltjes en alle poets- reini- gings- en wasmiddelen en doe-het- zelf-artikelen, het probleem van ver giftiging bij kinderen aanzienlijk klei ner zou worden. Uit het overzicht blijkt, dat de kleuters belangstelling hadden voor o.m. terpentijn, petroleum, benzine, aceton, inkten parathion, bleekwa- ter, en o.m. ook voor acetosaltablet- ten. M.b.t. dit laatste wordt er op gewezen dat aan deze tabletten dik wijls het aspect en de smaak van een snoepje" wordt gegeven. Ge steld wordt, dat uit het overzicht blijkt hoe funest een werkelijk goede smaakcorrectie voor geneesmidde len kan zijn. „Voor deze categorie geneesmiddelen produkten behoort een smaakverbetering niet verder te gaan dan tot neutraal Het genees middel behoeft niet onaangenaam te smaken, maar het werkelijk lekker maken moet scherp worden veroor deeld". niet voor iedereen dezelfde zijn. Er zijn bijvoorbeeld verschillende huren, kosten voor al of niet extra voeding, sanitaire kosten. Dit alles is ter beoordeling in handen gelegd van de gemeentelijke overheid, die rekening moet houden met de persoonlijke en gezinsomstandigheden. Onder kosten van het bestaan verstaat de wet niet alleen de noodzakelijke voe ding, kleding, verwarming en huur. Er zijn meer uitgaven, die bij het normale leven horen en door de wet noodzakelijk gedekt worden: bijvoorbeeld een dag bladabonnement, de noodzakelijke tram- en busgelden, enz. Het departement van Maatschappelijk Werk wijst op allerlei mogelijkheden, waarvoor bijstand nodig kan zijn: Een gezin heeft als gevolg van om standigheden (ziekte, invaliditeit enz.) tijdelijk of blijvend te weinig inkomsten- Een bejaard echtpaar komt niet uit met het pensioen of kan de pensionprijs van het bejaardentehuis zelf niet geheel be talen Een verlaten of gescheiden vrouw heeft, onvoldoende inkomsten en kan niet gaan werken Een gezin heeft ziektekosten, kosten van een gebit of een andere prothese, die niet vergoed worden door de verzekering en die het niet zelf kan betalen Een gezin kan de kosten niet betalen van verzorging en verpleging van een kind in een tehuis of inrichting Een bejaarde kan de kosten niet beta len van noodzakelijke hulp van de pedi cure Iemand kan de extra hoge stookkosten in een strenge winter niet langer beta len Uiteraard zijn nog meer voorbeelden denkbaar. De gemeente houdt bij het vaststellen van het bijstandsbedrag wel rekening met eigen bezit en inkomsten. Maar ten dele... Want de gemeente telt niet mee een be scheiden vermogen, een redelijk loondeel van de minderjarige kinderen en de ver diensten van meerderjarige kinderen. Dit blijft per se buiten beschouwing. Ook giften van kerkelijke of particuliere in stellingen of van personen tellen niet mee. De gemeente mag de kosten van bij stand niet terugvorderen van de meer derjarige kinderen, ook niet wanneer de zen nog in het ouderlijk huis wonen. Zij mag dit ook niet doen bij de ouders, wier kinderen bijstand ontvangen. Verhaal naar draagkracht op de ouders van minderjarige kinderen, die bijstand ontvangen is wel mogelijk. Ook op min derjarige kinderen, wier ouders bijstand genieten. Het terugvorderen bij de echt genoten en/of gescheiden echtgenoten van de gehele bijstand is ook mogelijk. Degenen, die voor bijstand in aanmer king willen komen, moeten wel aan som mige voorwaarden en wensen voldoen, voor zover dit voor hen mogelijk is. Valt een beslissing op zijn verzoek om bijstand voor hem verkeerd uit, dan kan de aanvrager in beroep gaan bij het be stuur van zijn provincie en zelfs bij de kroon. Een gewoon briefje over de kwes tie is daarbij al voldoende. ROTTERDAM Gisterochtend werd de Rotterdamse politie gewaarschuwd, omdat het ,,zo stil" was in de woning van een bejaard echtpaar in Rotterdam Zuid. Agenten, die een ruitje in de ach terdeur forceerden, troffen in de kamer het echtpaar, ogenschijnlijk bewusteloos, aan. De GGD constateerde dat de man. de 70-jarige A. J. Ringlever reeds was overleden door kolendampvergiftiging. Zijn vrouw, de 68-jarige S. Ringlever- van Stuivenberg werd in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis overge bracht. MIAMI Volgens radio Havanna zijn drie agenten van de Amerikaanse cen trale inlichtingendienst door een vuur peloton terechtgesteld Een aantal andere agenten werd ver oordeeld tot gevangenisstraffen, vari ërend van een tot dertig jaar. Volgens radio Havanna opereerde de betrokken groep spionnen in de provin cie Pinar del Rio, in het westen van het eiland. DEN HAAG De Belgische christen democratische senator Jean Duvieusart, voorzitter van het Europese parlement, zal wegens meningsverschillen met zijn partij (dc C.V.P.) geen kandidaat zijn bij de Belgische parlementsverkiezingen in het komende jaar. Aangezien de ont binding van het Belgische parlement in maart a.s. ongeveer gelijk wat met de voorzitterskeuze in het Europese parle ment verwacht, men in goed ingelichte kringen niet dat Duvieusart zich in Straatsburg kandidaat zal stellen voor verlenging van zijn Europese voorzitters- ambt met een jaar. Duvieusart heeft maandag in Charleroi verklaard, dat hij zijn besluit heeft genomen omdat hij zich niet kan verenigen met de politiek van zijn partij ten aanzien van de be trekkingen tussen Vlaanderen en Wal lonië. Hij is voorstander van hervor mingen die het afzonderlijke karakter van beide Belgische landsdelen erken nen, met een speciaal statuut voor Brus sel. Duvieusart werd in maart van dit jaar. als kandidaat van de Europese christen-democratische fractie, gekozen tot, voorzitter van he' Europese parle ment. Tegenkandidaat P. J. Kapteyn. De derlandse socialist P. J. Kapteyn. De voorzitter van het Europese parlement heeft een ambtstermijn van een jaar, doch gewoonlijk wordt hij zonder meer voor nog een jaar herkozen, voor nog een jaar herkozen.

de Stem | 1964 | | pagina 15