Pratend de nacht in Nieuwe auto en spuit voor brandweer Vogelwaarde Mineur-begroting van Heinkenszand Walcheren Z.-Beveland Raad van Westdorpe stelt begroting van 1965 vast VLISSINGEN OOSTBURG SAS VAN GENT Yolkskerstzang in Goes had 6000 deelnemers l'ERNEUZEN Teenerfestival Kruiningen HOCRESKRINGRAAD STAAT OP STAPEL Dagblad De Sten Behandeling van gemeentebegroting Procuratiehouder „Terneuzen" te Axel jubileerde Subsidies Verbouwing ADVENTSTOCHT WALCHEREN: Kajot(s)ters samen in Kath. Werkende Jeugd Orgel ingezegend in Triniteitskerk Laatste vergadering Polder Walcheren Kostenverevening ziekenfonds s.-w. Nederland Vandaag Morg en DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 21 DECEMBER 1964 Bromfietser ernstig gewond. De hee M. H. raakte zeer ernstig gewond bij een botsing met een overstekende hond. De heer M. H. reed met zijn bromfiets in de Jacob van Campenstraat toen de hond, die eigendom is van de heer A. W. plotseling overstak. De heer H. bleef bewusteloos op straat liggen en werd per ambulance naar het St.-Jozefziekenhuis vervoerd. (Advertentie) op Toastjes Vanavond Hansweert Benoemingen Tijdens de Kruining- se raadsvergadering zijn verschillende personen in commissies herbenoemd. De benoemingen zijn a.v. In de com missie van advies als bedoeld in art. 8 van de woonruimtewet 1947 de heren M. J. Le Clercq A. P. Westdijk, A. Kievit, P. Bauer en zuster H. Burger, In de commissie van toezicht op het sportterrein C. J. v. Paasschen. In het bestuur Stichting Ons Dorpshuis- Burge meester A. Schipper. Kerstmiddag Woensdag 23 decem ber zal er in ,,Kaj Munk" door de plaatselijke afdeling van de Algemene Bond van Bejaarden een kerstmiddag worden georganiseerd. De sprekers zijn Ds. Lelie en pastoor Dieriek. Kapelle Om de damtitel Om het persoonlijk kampioenschap van de damclub Kapelle werden vorige week weer een aantal wedstrijden gespeeld met de volgende uitslagen; J, de NeefC. Blankenburgh 2-0, I. op 't HofC. Sulsters 2-0, A. v.d. SchraafC. Sulsters 2-0, I. op 't HofH. v.d. Vrie 2-0, C. v.d. Vliet—J. de Neef 0-2. AR-kiesvereniging Onder leiding van de heer M.C. Duynhouwer werd in de bijgebouwen van de geref. kerk een ver gadering gehouden van de AR-kiesver eniging. Na het welkomstwoord van de voorzitter, waarin deze wees op de bin nenlandse politieke situatie, sprak het be stuurslid C. Balkenende over „Indone sië 1964" zulks naar aanleiding van de ervaring op zijn reis die hij maakte naar land als lid van de ARJOS-organisa- tie. Vooral ging hij in op de politieke situatie in dit land. Prachtige kleuren dia's illustreerden zijn woorden. Voorts werd gesproken over hot gespreksgroe- penwerk waarmee in de komende maan den begonnen zal worden. Vooral de sarherrwerking in EuropeesVerbShd 2al dan de aandacht krijgen. Melksanering Met ingang van 4 ja nuari zal de melkbezorging in Kapelle- Biezelinge gesaneerd worden. De vijf melkhandelaren in deze gemeente heb ben hiertoe besloten in verband met de noodzaak te komen tot een efficiëntere bedrijfsvoering. Tot nu toe reed elk van hen de gehele gemeente rond om de melk te bezorgen maar dat gaat op 4 januari anders wor den. Alle wijken zijn ingedeeld en over lapping vindt niet meer plaats. Met in gang van 4 januari zullen alle melk handelaren ook statiegeld gaan bereke nen voor flessen en kratten. (Van een onzer verslaggevers) HULST De kring Zeeuwsch-Vlaan- deren van de Nederlandse katholieke bond van hotel-, café-, restauranthouders en slyters Hocres heeft onlangs de po gingen tot de vorming van een kring- bestuur, dat de kring nieuw leven zal moeten inblazen, bekroond gezien. Voorzitter is geworden de heer D. Bies- broeck uit Hulst', vice-voorzitter de heer W.J.E. de Milliano uit Oostburg, secre taris de heer P.A. Standaert uit Terneu zen, penningmeester de heer A.L.J. Cat- t'oii uit Hulst en leden zijn de heren D. A Pel uit Axel, G. Wiskerke uit Phi lippine en J.J. Valk uit Breskens. In een circulaire aan de leden stelt het nieuwe bestuur er de leden van op de hoogte dat momenteel pogingen in het werk worden gesteld om een kring raad te vormen. Deze kringraad, waar in alle Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten zullen moeten zijn vertegenwoordigd, zal in hoofdzaak een adviserende taak heb ben. De Zeeuwsch-Vlaamse kring van Hocres zal begin volgend jaar een leden vergadering houden. kerk ingezegend. Tevoren bracht de pas toor dank aan het comité dat een paar jaar geleden gelden inzamelde om dit orgel te kunnen aanschaffen. Ook bracht de pastoor dank aan de firma Pels te Alkmaar, die dit 5-registerorgel bouw de. De organist van de Maria Hemelvaart en de Petrus en Pauluskerk te Breda, de heer Tijn van Eijk, heeft dit fraaie „ko ninklijke instrument", zoals de pastoor het noemde ingespeeld met werken van Sweelinck (Toccata in a), d'Aquin 'Noël), F2-escobaldi (Kyrie - Christe - Kyrië), Walther (Koraal-patita: „Jesu meine Freude"), Bach Orgelsonate Distier («f Spielstüke) en Andriessen (Ricercare over „Veni Sancte Spiritus"). Degenen, die deze sobere plechtigheid bijwoonden hebben kunnen constateren, dat dit nieuwe orgel een aanwinst is voor de Triniteitskerk. Met Kerstmis zal het voor de eerste maal officieel dienst doen. Biervliet Auto geslipt. Tengevolge van de gladheid is op de provinciale weg een personenauto, bestuurd door de heer O. uit Terneuzen geslipt en van de weg geraakt. Hij kwam hierbij in de naast de weg gelegen sloot terecht, waarbij de auto schade opliep. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Groede Biljarten De B.V. B.C.G. bond de zer dagen Axel aan de zegekar, waar door de beschikbare beker in bezit kwam van B.C.G. Vandaag zal men Hulst be kampen i.v.m. het nederlaagtoernooi. Dagblad vooi Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. Telefoon 2377. Hulst voor Walcheren en Zuid-Bevelarid: Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur Exploitatte- insvectte Zeeland L K M DE JONG tel 2377 Hulst voor Zeeland. F. DE LIGT tel. 6252 Goe9 privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS te) 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeu wsch- V laanderen J. PETIT, v Ostadestraat 41 Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid- Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN tel 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zutd Bevelana en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemf voor de editie Zeeland t 0,18 oer lïin 1 mm lngezondeD mededelingen mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels ot minder t 1.— elke regel meer f 0.25 Als éên regel gelden 23 letters en/oi leestekens Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplag, resp 1.60 en t 0,60 Bi) 3 achtereenvolgende ongewijzigd, plaatsingen de derde plaatsing tegei hall geld. Aan onze kwartaalabonnees De kwitanties voor het le kwartaal 1965 worden begin januari uitgezonden Indien U de voorkeur geeft aan be taling per giro - U bespaart dan 25 cent incassokosten of 50 cenl indien onze kwitantie per post moet worden aangeboden - wordt U verzocht het abonnementsgeld ad f 9.75 vóór 1 januari a s te storten of over te maken op onze giroreke ning 1114111. Voor abonnees die buiten ons ver spreidingsgebied wonen en die de krant per post ontvangen, is dit bedrag f 11.85. Administratie Dagblad De Stem Koewacht De burgemeester van Koewacht maakt bekend dat in verband met de Kerst dagen en Nieuwjaar het badhuis als volgt zal geopend zijn: Op 24 dec. van 16 tot 20 uur. Op 2 jan. van 9 tot 21 uur. De Burgemeester, G. DIERCK. Tafeltennis ONA II-W. v. Zoelen II 7-3. J. Carpentier won een partij en J Boer jan twee. G. Carpentier bleef ongeslagen en won drie partijen. ONA II heeft nu op de helft van de compe titie zestien punten behaald en staat als eerste op de ranglijst. Bridge Uitslagen van de in hotel De Eenhoorn gespeelde promotie- en degradatiewedstrijden van de Bridge club Oostburg. Groep A: 1. HH. van Veen-P. de Smet 51 punten; 2. echtpaar de Vuyst 43; 3. HH. Ouweneel-Verstraeten 42; 4. HH Acke-Arkenbout 37; 5. echtpaar Ro- senkranz 30; 6. HH. Hoffman-Sieverding 29 degr.; 7. echtpaar Kamminga 20 degr. Groeep B1. HH. Brvet-van Hee 79 prom.2. HH. Karels-Neve 77 prom. 3. HH. Drenth-Pieterse 65; 4. HH. Bel- defok-de Snoo 61; 5. echtpaar Faas 59, 6. H. van Male-F. de Smet 55; 7. DD. Verstraefen-Rosseel 55 degr.; 8. echtpaar Oosterbaan 53 degr. Groep C: 1. echtpaar Risseeuw 75 prom; 2. echtpaar Luteijn 70 prom.; 3. echtpaar Klerks 68: 4. DD. Risseeuw- Risseeuw 64- 5. HH. ten Broeke-Sturm 60; 6. DD. Belderok-Brevet 59; 7. DD. Kareis Christiaansen 57; 8 DD. Siever- ding-Verstraeten 47. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Tydens de dins»- dagavond te houden vergadering zal de raad van Sas van Gent de begrotingen voor het dienstjaar 1965 vaststellen. Ove rigens bevat de agenda voor deze ver gadering nog enkele andere punten. De raad zal bijvoorbeeld worden gecon fronteerd met voorstellen tot voorlopige goedkeuring van de aanleg van nieuwe sportvelden en industrieterrein of uit breiding van bestaande industrieën. Ook is er een voorstel het aantal le den van de commissie van bijstand voor de uitvoering van de alfemene bijstands wet. die binnenkort in werking zal tre den, met één tot zeven uit te breiden. De raad zal zes commissieleden moe ten benoemen. Wethouder W. Colsen is inmiddels reeds benoemd tot voor zitter van het college voor de verlening van oij stand. Tenslotte zijn er voorstellen tot be noeming van een kleuterleidster aan de openbare kleuterschool, tot overname van het meubilair van de neutrale kleu terschool, tot het verlenen van de ge vraagde financiële medewerking aan de r.k kleuterschool en tot wijziging van de verordening op de heffing en invor dering van leges. n Carnavalsfilm Hedenavond zal er om uur in café De Oude Brug een carna valsfilms worden vertoond. Film van de grote optochten, van de activiteiten van diverse buurtverenigingen, van car navalsbals etc., zullen voor iedereen dering van leges. Teeneravond. Vanuit de zaal van de n.v. glasfabriek „Sas van Gent" wer den de 5 seconden v. Woef gepresenteerd door Herman Stok en Co de Cloet. Na eerst een kleine repetitie vooraf volgde om negen uur een rechtstreekse radio uitzending. Het hoogtepunt van de show avond was wel het optreden van de Belgische zanger Wil Tura, met z„n sex tet en het orkest „De Torero's". De teenagersshow werd door 350 personen bezocht. De verwachte heikopter, die Ria Valk en Bern Spier naar Sas van Gent moest brengen, is niet gekomen, daar deze ar tiesten elders in den lande moesten optreden. Na de uitzending werd de dansmuziek verzorgd door het orkest van Frans Bonne van de Belgische Radio en Televisie, die er in slaagde de aanwezi ge teeners tot 1.00 uur te vermaken. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Zaterdagmiddag heeft de heer C. J. Schieman in restaurant „Zomerlust" te Axel een korte huldiging ondergaan vanwege zijn veertigjarig dienstjubileum bij de coöperatieve Boerenleenbank „Terneuzen". De heer Schieman is mo menteel procuratiehouder van de Axelse vestiging van de Boerenleenbank „Ter neuzen". Hij werd toegesproken door de kassier van de Boerenleenbank, mr. C. C. Wabe- ke uit Terneuzen, die de heer Schieman kenschetste als een persoon, die zijn werk altijd bijzonder goed verricht heeft. De heer Schieman werd vervolgens toege sproken door de heer F. de Koeyer uit Zaamslag, de voorzitter van het bestuur. Hij bood een enveloppe met inhoud aan. Namens de raad van beheer werd de heer Schieman gefeliciteerd door de heer A. de Jonge. WESTDORPE. Bü de behandeling van het agendapunt, vaststelling van de begroting 1965, gaf de voorzitter de ge legenheid tot het houden van algemene beschouwingen. Geen der leden wenste hiervan gebruik te maken, waarna al lereerst aan de orde werd gesteld de toe te kennen en af te wijzen subsidie-aan vragen voor 1965. In de door b. en w. voorgelegde lijst werden enkele wijzigingen aangebracht aan de Westdorpse Tippelaars werd alsnog een subsidie toegekend van f 100 de A.N.W.B. werd i.p.v. f 30,gebracht op f 50,terwijl aan het r.-k. jeugd werk te Westdorpe aen subsidie zal worden toegekend van f 150,— i.v.p. f 600,—. Hierna werd de begroting artikelsge wijs behandeld: De heer de Hulsters informeerde bij post 36 op de uitgaven voor meubilering i.v.m. plannen tot verbouw van het meentehuis niet verhoogd dienden te worden. De voorzitter deelde bovendien mee, dat de kosten van representatie hoger werden gesteld dan vorig jaar, i.v.m. het in 1965 te vieren ambtsjubileum van de gemeentesecretaris. Eveneens hebben b. en w. gemeend aldus de voorzitter, om de presentie gelden voor de raadsleden te verhogen van f 15,tot f 20, De heer de Maertelaere (wethouder) wees hierna op de door b. en w. opge maakte plannen om de brandalarmering te wijzigen en te verteren, waardoor de kosten van f 50,zijn gebracht op f 300. De heer van Passel informeerde of ver hoging van de subsidie voor het Wit- Gele Kruis te Sluiskil mogelijk zou zijn. Hij wees hierbij op de slechte finan ciële toestand van genoemde vereniging. De voorzitter zei dat b. en w. uitge gaan is van de door het Wit-Gele Kruis ingediende begroting. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten alsnog een onderzoek in te stel len, naar het aantal- leden woonachtig in de gemeente Westdorpe, en het door hen betaalde bedrag aan contributie. Vah dit totale bedrag aan contributie, zal dan 50 pet. subsidie worden toege kend. De heer De Beleir had bezwaar tegen de subsidieverlening aan de contact commissie van de V.V.V. Hij vond f 351 veel voor de eerste keer. Besloten werd het voorgestelde subsidiebedrag toe te kennen, onder voorwaarde dat het vol gende jaar de aanvraag weer opnieuw zal worden bekeken. De heer Wille vroeg om in een vol gende wijziging op de begroting alsnog de cursus Franse taal op te nemen. Hij zei het zeer jamer te vinden hiervoor in de begroting 1965 geen post te zien. De voorzitter deelde mee, dat dit de nodige aandacht zal hebben van b. en w. Vervolgens wed de begroting, zonder op- en aanmerking over de kapitaal- dienst, zonder hoofdelijke stemming on gewijzigd vastgesteld. Het tekort van f 25000,op de ge wone dienst wordt gedekt uit de batige sloten van vorige dienstjaren, door een bijdrage van Hoofdstuk I van de kapi- taaldienst aan Hoofdst. XI van de gew. dst. De gewone dienst in ontvangsten en uitgaven met een totaalbedrag van f 841579,84, sluit met een bedrag aan onvoorzien van f 6509,90. De raad besloot tevens tot aanbeste ding van de Amstelveenstraat (in de kom) aan de fa. Visser en Koster voor een bedrag van f 20300— verhoogd met de levering van klinkers voor f 7750, In aansluiting hierop werd aan de orde gesteld het bouwrijpmaken van het uitbreidingsplan in de kom. De door de centrale dienst opgemaakte begroting van kosten voor aanleg van straten en riolering in het uitbreidings plan werd gesteld op f 650.000 Bouwrijpmaken van dit gedeelte zal nodig zijn aldus de voorzitte,,, op de ra- tiobouw mogelijk te maken en om de rio lering van geheel de nieuwe wijk te doen lozen in de nieuw te bouwen pomp- kelder door de afvalwaterleiding. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten de begroting in te zenden aan Ged. Staten, met verzoek goedkeuring te verlenen voor het aangaan van een geldlening, tot dekking van deze kosten. Eveneens zonder hoofdelijke stemming werd besloten het gemeentehuis te ver bouwen voor een totaalbedrag van f 10413,50. De raad stelde vervolgens vast de vergoeding ingv. art. 101 der l.o. over 1963, waarbij besloten werd het restant zijnde f 260,uit te betalen aan het r.-k. schoolbestuur. De vergoeding ingev. art. 101 der l.o. wet voor het jaar 1965 we,.d vastgesteld op f 75.en voor de vakleerkracht aan de lagere school werd een vergoeding toegekend van f 1500, (Van onze correspondent) GOES „Neemt met het derde Goese volkskerstzangprogramma deel aan Gods feestprogramma", aldus begroette de voorzitter van het comité „Volkskerst zang", dhr. J. H. v.d. Korpel in de Goese veilinghal bijna 6000 deelnemers aan dit programma. De heer Van de Korpel toon de zich verheugd, dat het ook nu weer mogelijk bleek om verschillende groepe ringen bijeen te brengen om te kunnen zingen. Tussen toespraken en schriftlezing door mr. F. G. A. Huber, burgemeester van Goes, zongen afwisselend een gemengd koor, samengesteld uit leden van ver schillende koren uit Goes en Kloetinge, onder leiding van de heer E. Heyblok, het Knapenkoor van de Zeeuwse Katho lieke Koorschool, eveneens onder leiding van de heer E. Heyblok, het Noord-Be- velands Mannenkoor, onder leiding van de heer F. Smit te Kortgene en de vele duizenden aanwezigen kertliederen. De samenzang stond onder leiding van de heer J. Tamminga uit Goes. De begelei ding geschiedde met een elektronisch orgel, bespeeld door de heer E. Heyblok. Het slotwoord werd gesproken door de plaatselijk bevelhebber van het Leger des Heils, majoor K. Bilder. Eveneens verleende muzikale medewerking het muziekkorps Euphonia onder leiding van de heer A. v. d. Cingel. v-iS-J&gevers) MIDDELBURG Meer dan vijftig jongens en meisjes hebben in de nacht van zaterdag op zondag onder auspiciën van het r.-k- Jongerencontact deelgeno men aan een adventsvoettocht op Wal cheren over een afstand van meer dan 20 kilometer. In het Katholiek Militair Tehuis kwa. men de jongeren omstreeks negen uur zaterdagavond bijeen om te luisteren naar de heer J. Quataal, directeur van de Levensschool te Etten, die een bij zonder concrete en op de actualiteit af gestemde inleiding hield op het thema van de tocht: de christen nu. Om half elf werd in groepjes van zes en zeven begonnen aan het loopwerk". De jongelui liepen er warmpjes bij in verband met de harde, winterse wind die zij tegen hadden. Onderweg werd er druk gediscussieerd over de vraag hoe de christen in deze snel veranderende, indi vidualistische wereld tóch kan uitgroeien boven de dominerende elementen als apathie en onverschilligheid. Een veelge hoorde conclusie was, dat zulks het best vanuit de beperkte kring van elk indivi du afzonderlijk kan geschieden. In een kampeerboerderij tussen Veere en Vrouwenpolder wachtte de al enigs zins vermoeide jongelui niet alleen een heerlijk open haardvuur, maar boven dien een flinke pan snert. In Vrouwen polder, in de houten strandkerk, werden de problemen van de geest even ver drongen door een grote ketel hete koffie. Het laatste stuk, via het strand en de bossen naar Oostkapelle, waartegen toch wel werd opgezien, bleek reuze mee te vallen. De lopers hadden niet alleen de wind in de rug, maar het strand was door het afgaand water bovendien goed begaanbaar. Tenslotte was het volle maan ?odat men nog wat kon zien ook. Na dit sfeervolle gedeelte werd in Oostkapel le de H. Mis bijgewoond. Deze werd omstreeks -vijf uur opgedragen door ka pelaan A. v. d. Heuvel, die evenals ka- EINDHOVEN De gezamenlijke ver- bondsbesturen van KAJ en VKAJ heb ben in hun verbondsbestuursvergade- ring, welke vrijdag en zaterdag gehou den is, besloten tot invoering van een nieuwe structuur. Deze structuursver andering houdt onder andere in het op gaan van de VKAJ en KAJ in een be weging, die de naam draagt van „Ka tholieke Werkende Jeugd", de ophef fing van de autonome diocesane bonden en een indeling naar districten. Door deze nieuwe structuur zullen de leden grotere medezeggenschap krijgen op al le bestuurlijke niveaus. De genomen be slissing zal in de loop van het volgend jaar voorgelegd worden aan de nationa le raadsvergaderingen welke in laatste instantie hun fiat aan de veranderingen zullen moeten geven. Pastoor-deken J. van Mechelen heeft het nieuwe pijporgel in de Triniteits- (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Het gemeentebe stuur van Vogelwaarde heeft de nieuwe trekker en manschappenwagen en de nieuwe lagedrukspuit voor het gemeen telijke vrijwillige brandweerkorps over gedragen aan de commandant van de Vogelwaardse brandweer, de heer A. Jonkheim. Dat geschiedde symbo». lisch tijdens een bijeenkomst in de raadzaal van het gemeentehuis, die, be halve door de raadsleden, werd bijge woond door alle brandweerlieden. Waar nemend burgemeester P. J. G. Molii- hoff sprak bij die gelegenheid de hoop uit, dat men bet nieuwe dure materiaal weinig of helemaal niet nodig zal heb ben. De nieuwe wagen en spuit vervangen de uit 1941 stammende autospuit, die nog als oefenwagen in gebruik zal blij ven. De nieuwe wagen is een Opel, die is geleverd door Garage Kerckhaert te Hulst en voor zijn doel geschikt werd gemaakt door de fa. Kronenburg te He- del, die ook de spuit leverde. De heer Molthoff bleek van mening, dat beide instanties uitstekend werk en een per fecte service" hebben geleverd. De heer Molthoff bleek ook de brandweerinspec tie dankbaar te zijn voor de gegeven adviezen. Hij sprak voorts de waarde ring van het gemeentebestuur uit voor het korps vrijwillige brandweerlieden, dat zonodig altijd klaar staat voor de gemeenschap. Hij sprak de hoop uit, 'dat de nu uitstekend uitgeruste brand weer alle nieuwe materiaal waaraan de gemeente ongeveer f 30.000,. heeft moeten uitgeven met uiterste zorg zal omringen. Brandweercommandant Jonkheim vertolkte -de dankbaarheid van het korps ten opzichte van het gemeentebestuur. Hij betoogde dat in de gelederfen van de brandweerlieden de weemoed om trent de oude spuit spoedig zal zijn ver dwenen wanneer men eenmaal ver trouwd in geraakt met het nieuwe ma teriaal met al zijn goede kwaliteiten. Na de bijeenkomst in de raadzaal werden de nieuwe auto en spuit voor gereden. De spuit werd op kwaliteit ge tast tijdens een demonstratie, die daar na werd gegeven in de nabijheid van de watergang bij Hoeve La Salette. Brandweerlieden vormden daar met zes krachtige stralen de leters v. en w. van Vogelwaarde. Links op de foto de nieuwe trekker- en manschappenwagen. peiaan G- xtosenoerg de neie cocnt nad meegelopen- Zelden zal daarna een ont bijt met zoveel smaak zijn genuttigd als daar in Oostkapelle Om een uur of acht zondagmorgen ging het grootste gedeelte van het gezelschap per bus naar Middel burg terug. Ongeveer tien jongens en meisjes wisten van geen ophouden en legden ook dit laatste traject te voet af. Conclusie achteraf: de tocht heeft veel meer aan het doel beantwoord dan vo rig jaar Dat was vooral te danken aan de concrete inleiding van de heer Quataal (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Polder Walche ren heeft voor het laatst vergaderd. De Polder Walcheren zal op 31 december a.s. in verband met de doorgevoerde concentratie van polders op Walcheren ophouden te bestaan. Jhr. mr. G. Rutgers van Rozenburg, dijkgraaf heeft uitvoerig stilgestaan bij het ruim honderd vijftigjarig bestaan van de Polder Walcheren en het polderbe- stel vóór die periode. Aan het slot van zijn rede heeft hij benadrukt, dat de waterschappen aanspraak kunnen ma ken op een jaarlijkse bijdrage uit de rijkskas. Hij baseerde deze verklaring op drie feiten: 1. de waterschaptaak reikt verder dan het belang van de ingelan den, 2. wat de rijkspolitiek aangaande salarissen, huren, pachten en prijzen be treft worden de waterschappen voor uit gaven gesteld, waarop zij praktisch geen invloed kunnen uitoefenen en 3. de pol- derlasten kunnen niet evenredig volgens het algemene indexcijfer worden ver hoogd. Er werd tijdens deze vergadering af scheid genomen van vier commissaris sen (mr. dr. R. Graaf van Linden, K. van Loo, A. de Buck en mr. P. Adri- aanse), van de ontvanger A, van de Kop en van het dagelijks bestuurslid C. Holthuijzen. Het bestaan van de Polder Wal cheren werd met een „galgenmaal" in hotel De Burg besloten. De aee.Jiem^rs aan de nachtwande ling krijgen in de kampeerboerderij te Veere een kopje snert aangeboden. waarover gemakkelijker en beter van ge dachten gewisseld kon worden dan over de wat theoretischer inleiding van het vorig jaar. (Van onze correspondent) KRUININGEN Het comit' Concert fonds te Kruiningen heeft in „Ons Dorps huis" een teenerfestival georganiseerd, waaraan niet minder dan 25 bands en solisten hebben deelgenomen. De Schel- deprijs van Kruiningen. uitgereikt door burgemeester A., Schipper, werd voor de tweede achtereenvolgende keer gewon nen door The Flying Electra's uit Goes. De teenertopprijs, toegekend door een teener-jury (C. Slabbekoorn Hansweert, H. Martens Kruingen, E. v. d. Abeel en A. van Boven, beiden uit Bergen op Zoom) gingen naar Jan Blok uit Krui ningen. De jury gaf openhartig commentaar op de geleverde prestaties. Punt' 1: het ont breken aan presentatie. De zaal (hele maal vol) werd niet „in beweging" ge bracht. Punt 2: de geluidsversterker stond meestal veel te hard en punt 3: de solisten werden bijna steeds overheerst door de begeleidende orksten. Phonogram heeft opnamen gemaakt en Jan Blok en Nauval van de Spil uit Hansweert voor proefopnamen uitge nodigd. De belangrijkste uitslag was: Instru mentaal: 1 The Flying Electra's Goes, 2. The Fly-catchers uit Hulst en 3. Peter en Rinie, Hoogerheide. Vocaal: 1 The Ship Twins (Prinsen beek), 2. Jan Blok (Kruiningen) en 3. Nauval van de Spil (Hansweert). Verder werden geklasseerd als 4. Joop Griep (Hansweert), 5. Johan de Haan (Yerseke), 6. Ria Luyks (Goes) 7. Carlo Bruno (Hulst) 8. Corrie de Rooy (Oud Gastel), 9. Elly Kegels (Bergen op Zoom) en 10 The Violets (Kruiningen). (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND De begroting 1965 van de gemeente Heinkenszand ziet er nog slechter uit dan die voor het lopen de jaar. Ondanks de verhoging van eni ge belastingen (straat-, riool- en honden belasting), de verhoging van uitkeringen uit het gemeentefonds en een beperking van de uitgaven „tot bet allernoodzake lijkste" was het burgemeester en wet houders niet mogelijk de raad en sluiten de begroting voor te leggen. Het tekort van f 16.000 is weggewerkt door dit be drag uit de saldireserve te nemen. Behalve door de stijging van salarissen kosten en rentevoet is de begroting bo vendien ongunstig beïnvloed door de voor (Van een onzer verslaggevers) GOES Tijdens de algemene verga dering van het algemeen ziekenfonds „Zuid-Noord-Beveland", die in de Prins van Oranje gehouden is, zijn verschil lende premieverhogingen voor 1965 be kendgemaakt. Zij zijn veroorzaakt door de in 1964 op getreden verhogingen van honoraria en kosten en de te verwachten voortzetting daarvan in 1965. Ook de hogere uitgaven van het fonds wegens verhoogde „consumptie" hebben tot de premieverhoging bijgedragen. Ver hoogd zijn de premies voor de verplichte verzekering, de bejaarden verzekering en de vrijwillige verzekering. Tegenover de laatste verhogiivg stelt het fonds een nieuwe bijdrage in de kosten van ver pleging in verpleegtehuizen voor chro nisch zieken. De vereniging besloot deel te nemen aan een kostenverevening met zes ande re ziekenfondsen in Zuidwest-Nederland. De kosten en premies in al deze fondsen zijn momenteel nog verschillend. Door het vormen van een groter draagvlak hopen de afzonderlijke fondsen de toenemen de risico's te kunnen opvangen. De ver zekerden in Zuidwest-Nederland zullen, bij gelijke rechten binnen een paar jaar geleidelijk ook een gelijke premie be talen. Er moge in dit verband aan herinnerd worden, "dat de Kamers de verevenings- voorstellen in de oorspronkelijke tekst van de door minister Veldkamp inge diende ziekenfondswet hebben geschrapt. Door regionaal tot vereniging van de pre mies te komen, wordt doelbewust in de zelfde richting gewerkt als door de mi nister is aangewezen: enerzijds omdat aan de trend- der ontwikkeling op dit gebied niet kan worden voorbijgegaan, anderzijds in de hoop door deze maatre gel zo lang mogelijk zelfstandig te kun nen blijven. rekening van de gemeente blijvende kos ten, die voortvloeien uit de bouw van de nieuwe r.-k. school. Dit is een gevolg van het feit, dat het rijk zijn bijdragen baseert op een afschrijfperiode van 60 jaar, terwijl de gemeente in veel korter tijd dient af te schrijven. De raad zal worden voorgesteld de mi nister te vragen een aanvullende bijdra ge uit het gemeentefonds aan Heinkens zand toe te kennen. B. en w. van Hein kenszand tekenen hierbij nog aan, dat naar hun mening de toegezegde voorlo pige uitkeringen onvoldoende gestegen zijn om vooral de kleine gemeenten in staat te stellen hun taak naar behoren te vervullen. De post Voor onvoorziene uitgaven be draagt nog geen 3000 gulden. Dit houdt volgens het vollege in, dat in 1965 zeer weinig zal kunnen worden ondernomen op het gebied van de algemene verzor ging van de gemeente. Het laat zich voorts nu reeds aanzien, dat voor de uitvoering van onrendabele kapitaalswerken in de begroting geen ruimte te vinden zal zijn. B. en w. zijn er evenwel van overtuigd dat op korte termijn in ieder geval po gingen aangewend zullen moeten wor den om de volgende kapitaalswerken uit gevoerd te krijgen: bouw kleedlokaal sportterrein, verbouw gemeentehuis, sane ring van een deel van de dorpskern, bouw van een nieuwe openbare lagere school, de stichting van een streekzwembad, ver bouw ambtswoning burgemeester en deel name aan een door de vier gemeenten te leggen persleiding voor afvoer van rioolwater naar de Weste* jhelde. Zal het laatste niet mogelijk zijn, dan achten b. en w. de stichting van een eigen zui veringsinstallatie noodzakelijk. BRESKENS 19.30 uur Raadsvergadering MIDDELBURG City 20 uur D'r moet maar eens ge trouwd worden, a.l. TERNEUZEN Luxor 20 uur De scherpschutter DE KLINGE Cinema v. Dijck 19.30 uur Jozef ver kocht door zijn broeders HULST Bioscoopgebouw 20 uur Zo'n soort meisje, 18 j. GOES Prins van Oranje 10 uur Alg. leden\ gadering G.B.T.B.M. TERNEUZEN Luxor 20 uur De scherpschutter* OOSTBURG Ledel 20 uur Met de drie Shooges dc wereld rond.

de Stem | 1964 | | pagina 2