IN NEGENTIG DAGEN PARLEMENT GEëlST Officieren zetten nationale raad van Zuid-Vietnam af A Drie slachtoffers in verlofgangerstrein Meisje zonder rijbewijs rijdt bejaarde (71) dood Recht uit Madrid de cel in.. Derde revolte in jaar Schade ruim een miljoen Vijftig man gewond door paniek ZESTIENDE ARRESTATIE HAVENFRAUDE Leerstellingen kritiekloos de krant in Russen willen (nog) niet over Berlijn spreken Goedgekeurd Margarineprijs cent omhoog Dreigement SPOORWEGRAMP BIJ POMPEII DAGBLAD VOOR ZEELAND Soekarno onderwijst j Regen of sneeuw Negenentwintig zendelingen in Kongo vermist Brand Roosendaal Veel doden in V.S. en West-Duitsland In Turks stadion KERSTJAGERS OP SCHIPHOL Hu welij ksgeruchten Beatrix: „nonsens" Een-en-twintigste clode in Tilburg tvotlenleciMip kynoch... 195.- 104e JAARGANG No. 24773 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 21 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: Usbaanstraat 24 telefoon 2601OO^tBlAG. ineuwstiaat 41 t. etoon 2893) DJAKARTA De Indonesische re gering heeft alle persorganen in het land opgedragen bepaalde reden en schriftelijke verklaringen van president Soekarno zonder enige uitleg te publi ceren, onder de kop „De leerstellingen van de grote leider der revolutie Boeng Karno". Het bevel is afkomstig van het opper ste operationele commando en onderte kend door de commandant van het leger luitenant-generaal Achad Jani. Commentaar op deze leerstellingen is verboden. Volgens het persbureau Antara wordt in het bevel gezegd dat een deel van Soekarno's vroegere reden en verklarin gen, die zijn bijeengebracht in een boek „Onder de banier van de revolutie", vanaf jongstleden zaterdag in alle Indo nesische dagbladen zouden worden ge publiceerd. Het bevel vindt zijn oorsprong in de beroering die het opduiken van een beweging verwekte, welke zich verzet tegen de politieke macht van de Indo nesische communistische partij. De be weging noemt zich de „Soekarnoïsten". Een afdeling van de beweging, „de organisatie voor de bevordering van Soekarnoïsme", werd donderdag door Soekarno verboden. BONN De Russen hebben laten weten dat zij geen informeel contact met het westen over Berlijn willen op de basis die door de V.S., Frankrijk en Engeland is voorgesteld. Welingelichte kringen in Bonn menen echter, dat het antwoord van de Russen een voorlopig karakter heeft. Zoals bekend hebben de drie westelij ke mogendheden de Russische verbin dingsofficier in Oost-Berlijn meege deeld, dat zij bereid zijn tot informele contacten met de Russen over kwesties die geheel Berlijn aangaan. Panin heeft dit voorstel althans voorlopig ver worpen, zo werd zondag in Bonn mee gedeeld. De Russen beschouwen de viermo- gendhedenstatus in Berlijn een over blijfsel uit de bezettingstijd als van nul en gener waarde voor zover Oost- Berlijn hierbij is betrokken. Zij zeggen dat Oost-Berlijn een deel van Oost- Duitsland is. Enkele weken geleden lieten de Rus sen weten, dat informele besprekingen tussen vertegenwoordigers van de vier mogendheden Rusland, de V.S., En geland en Frankrijk op basis van we derkerigheid gehouden moesten wor den. Wat de reden van deze Russische suggestie is geweest, is niet bekend. Sommige diplomaten zien er echter een poging in om vaste voet in West-Berlijn te houden. Dr. WOLFGANG HARICH, een 43- jarige Oostduitse filosoof die een ge vangenisstraf van tien jaar uitzat om dat hij getracht zou hebben de Oost duitse regering omver te werpen, is plotseling" op vrije voeten gesteld. TIJDENS EEN bijeenkomst in Nancy hebben 500 Noordfranse artsen zater dag besloten nun stakingsactie te be ëindigen die was begonnen nadat een van hun collega's onder arrest was ge steld, nadat deze geweigerd had hulp te verlenen aan een gewonde jongen. KONSTANTIN FYSIN (54), een door cx-premier Nikita Kroestjev ontslagen Russische functionaris wordt nu eerste vice-premier van de Russische federa tie. DE OPPERSTE SOVJET heeft de over eenkomst tussen Egypte en de Sovjet- Unie geratificeerd, waarbij voor ontwikkelingsdoeleinden aan Egypte een lening van ruim een miljard gul den wordt verstrekt. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot vanavond. Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen enige regen, aan- 5 vankelijk mogelijk ook sneeuw. Tot matig en langs de kust tot krachtig toenemende wind tussen noord en noordoost. Maximum- 5 temperaturen enkele graden boven i het vriespunt. m SAIGON Jonge hoge officieren, die in Saigon bekend staan als de „Jonge Turken" hebben zondag de nationale raad ontbonden en de meesten van de vijftien leden, waarbij de voorzitter, in arrest gesteld. Volgens nog onbevestigde berichten is een der arrestanten een po liticus, die nauwe verbindingen heeft met de boeddhisten. Het snelle ingrijpen door de jonge officieren was de derde geslaagde revolte tegen de Zuidvietnamese regering in iets meer dan een jaar. In november '63 wierp een militaire junta president Ngo Dinh Diem omver en veroorzaakte zijn dood. De tegenwoordige militaire bevel hebber, generaal Nguyen Khanh, die door de „Jonge Turken" wordl gesteund, zette in januari '64 de junta opzij. Voor hij aftrad, richtte Khanh de thans afgezette nationale raad op. De jonge officieren eisen dat binnen negentig dagen een parlement wordt opgericht ter vervanging van de afgezette raad. De actie was uitsluitend tegen de na tionale raad gericht. Steun werd toe gezegd aan premier Huong en staats- chef Phan Khac Suu. Het is echter wel duidelijk dat de militairen nog steeds de scepter zwaaien, hoewel ongeveer zes weken geleden regeringsposten aan burgers werden overgedragen. De jonge officieren bepaalden dat Suu de legislatieve volmachten van de nationale raad zal overnemen tot onder de jonge Turken een parlement is ge vormd. Suu noch Huong bleek beschikbaar voor commentaar over de jongste ont wikkeling in dit door oorlog geteister de Zuidoostaziatische land. Maar een woordvoerder van de machtige boed dhistische organisatie zei, dat de actie zijn instemming had, daar er uit bleek dat het kabinet Huong zwakker is dan ooit tevoren. In politieke kringen wordt gezegd dat de ontbinding van de raad de rege- ring-Huong waarschijnlijk zal stroom lijnen. Men wijst erop, dat de raad steeds door een aantal leden is geboy cot en daardoor weinig kon uitrichten. Het was zondag rustig in Saigon. De radio zond de gehele dag marsmuziek uit. Extratroepen, waarbij mariniers, trokken zaterdagavond de buitenwij ken binnen als voorzorgsmaatregel maar ze verschenen niet op straat. Het LEOPOLDSTAD Drie vrouwelijke zendelingen hebben zondag in Leopold- stad verklaard, dat de Kongolese rebel len mogelijk nog 29 geestelijken, waar onder vermoedelijk acht Nederlandse paters, hebben vermoord. Blanke huur soldaten onder bevel van majoor Mike Hoaro hadden uit bepaalde aanwijzin gen kunnen opmaken, dat er te Banalia in noordoost-Kongo zestien zendelingen waren vermoord vlak voor zij er aan kwamen. Een zendelinge zei tegen de verslaggevers, dat zij schoten had ge hoord toen zij en verschillende anderen uit het huis in Bafwasende werden ge haald waar zij werden vastgehouden. Zij geloofde niet, dat haar echtgenoot en nog 12 zendelingen, die in Baf wasende werden vastgehouden, nog in leven zijn. De drie zendelingen hadden echter zelf „geen executies of lijken gezien." De zendelinge, mevrouw Burke, ver klaarde van rebellen-officieren, die la ter de zendelingen tegen hun militairen beschermden, vernomen te hebben, dat nog dertien zendelingen in het oerwoud verborgen werden gehouden. Een andere zendelinge, mej. Rimmer, die al sinds 1932 in Kongo werkt, on derschreef de woorden van mevr. Bur ke. Zij verklaarde dat de rebellen ook van plan waren geweest de zaterdag door de blanke vrijwilligers geredde zendelingen te vermoorden. Met ingang van maandag 21 decem ber wordt de margarine per pakje van 250 gram een cent duurder. De prijs verhoging houdt direct verband met de aanhoudende stijging van de prijs van margarinegrondstoffen. Het ministerie van Economische Zaken, waarmee het gebruikelijke vooroverleg werd ge pleegd, heeft toestemming verleend tot deze verhoging. Aldus de bond van Ne derlandse margarinefabrikanten. TOON HERMANS heeft van zijn specia list toestemming gekregen om vrijdag 25 december (eerste kerstdag) met zijn „one man show" le beginnen in theater Carré in Amsterdam. (Advertentie) zakenleven en de verbindingen fun geerden normaal. De jonge officieren hebben verklaard dat de militairen bereid zijn in alle geschillen te bemiddelen. De nationale raad was bekneld ge raakt tussen de regering van Huong en de boeddhisten. De houding der boeddhisten was, dat de regering te anti-revolutionair was om de oorlog te gen de communistische Vietcong te kunnen voeren Anderen verweten de raad dat deze te weinig haast maakte met oprichting van een parlement en het opstellen van een grondwet. De jonge officieren hadden al een raad der strijdkrachten opgericht. Ver klaard is dat deze raad tot handelend optreden had besloten daar de natio nale raad werd geremd door contra revolutionaire elementen die tegen de geest van nationale eenheid handelden tot nadeel van de hoogste belangen van de natie. De ontbinding van de raad volgde ook op een poging van generaal Khanh veertig generaals en andere hoge of ficieren uit het leger te verwijderen wegens steun aan het boeddhistisch verzet tegen de regering. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, generaal Maxwell Tay lor, heeft zondagmiddag een bespre king van een uur gehad met vier le den van de uit acht generaals en een admiraal bestaande opposanten. Vernomen is dat Taylor de generaals heeft gewaarschuwd dat Washington zich misschien op zijn hulpprogram voor Zuid-Vietnam zou bezinnen, ten zij de arrestanten zouden worden vrij gelaten. Later echter verschenen alle negen officieren op een persconferen tie, waar zij vertelden dat zij aan hun zuiveringsactie in de regering vasthiel den ondanks de Amerikaanse waar schuwing. Nog overeind staande muren moes ten omver worden getrokken om instortingsgevaar te voorkomen. (Van onze verslaggevers) ROOSENDAAL BREDA Ruim een miljoen schade veroorzaakte de fellé brand welkf het magazijn van de Roosendaalse koffiebranderij A. van den Biggelaar en Co in de nacht van vrijdag op zaterdag in de as heeft ge legd, en waarvan wy in een deel van onze oplage zaterdag nog melding heb ben gemaakt. Rond 25 ton koffie» 150 ton tabak en vijf ton thee gingen in de vlammen op of werden waardeloos door water en rook. De produktieruimten en het machi nepark werden door kordaat optreden van de brandweer gespaard zodat van daag het werk vrijwel normaal zal kun nen doorgaan. Nieuwe voorraden kun nen vanuit een entrepot worden aan gevoerd. De brand werd ontdekt rond half drie door een voorbijganger toen deze opkeek naar een passerend vlieg tuig. Hij zag rookwolken opstijgen uit het dak van het magazijn en sloeg di rect alarm. Aanvankelijk met vier, later met zes stralen werd bijna 900 liter water per minuut in de vuurzee gespo ten. In Nederland deden zich in het week einde nog meer branden voor maar slachtoffers zijn daarbij gelukkig niet gevallen. In het buitenland echter vie len door branden verschillende doden, vooral kinderen. In Ludwigshafen brandde een klein houten huis in korte tijd tot de grond toe af. Drie kleine kinderen kwamen daarbij om hef leven. Pe ouders dron ken koffie bij buren. In Palmyra in de Amerikaanse staat New York verbrandden een moeder en haar zes kinderen, tussen de twee en acht jaar oud in hun woning. De brand was zo hevig dat vier brandweerkorp sen zes uur nodig hadden om het vuur, dat ook nog oversloeg naar twee an dere huizen, te blussen. Bij tal van branden kwamen in de V.S. nog ze ventien kinderen en twee volwassenen om het leven. Bij een brand in Honkong warden 258 personen dakloos toen een gedeelte van een woonwijk in de as werd ge legd maar er deden zich. wonderlijk genoeg, geen persoonlijke ongelukken voor. Met de grootste moeite konden de eigenaar en zijn vijf gezinsleden hun brandende huis plus café in Buinen- Stadskanaal verlaten. Ook hier was groot gevaar voor overslaan. Met twee korpsen werd de laaiende vuurzee be streden. In Kerkrade brandde het grootste deel van een school af. De schade be draagt minstens een ton. POMPEII Een locomotief van tweeënzeventig ton is zondagmor gen ingereden op het achterste rijtuig van een trein, die vele reizigers, met kerstverlof op weg naar huis, vervoerde. Het onge luk gebeurde voor zonsopgang vlakbij het station van Pompeii. Drie personen werden gedood en talrijke andere passagiers lie pen verwondingen op. De aangereden reizigerstrein, de snel- trein van Milaan naar Sicilië, vervoer de een groot aantal Italiaanse arbei ders die in het buitenland werken en Kerstmis thuis zouden gaan doorbren gen. Zij waren voornamelijk afkomstig uit West-Duitsland en Noord-Italië. De sneltrein kwam juist op gang na voor een onveilig signaal gestopt te zijn. toen de botsing ontstond met de trein van Napels naar Reggio Calabria. Beide treinen reden op hetzelfde spoor. Door de botsing werd het achterste rijtuig van de expres in elkaar gedrukt en in de lucht geworpen. Reddings ploegen moesten gebruik maken van snijbranders om de passagiers te be vrijden die bekneld waren geraakt in de verwrongen rijtuigen die waren ISTANBOEL Bij een kleine brand in het gloednieuwe Ali Sami Ven voet balstadion in Istanboel zijn zondag on geveer vijftig personen gewond ge raakt, van wie sommigen ernstig. Op een tribune achter een van de doelen ontstond paniek toen het stalle tje van een drankverkoper in brand vloog. De mensen trachtten te ontko men en drukten een omheining omver, waardoor ruim veertig personen op de menigte beneden vielen. Meer dan vijf tig mensen konden aan de verstikkings dood ontkomen door over de rand van het stadion te springen. Sommigen lie ten zich langs geïmproviseerde touwen zakken. In het stadion, dat voor de eerste maal werd gebruikt, waren ruim 50.000 men sen samengestroomd om de wedstrijd Turkije-Bulgarije gade te slaan. De wedstrijd begon met 40 minuten vertra ging. Ziekenauto's en taxi's vervoerden de gewonden naar nabijgelegen ziekenhui zen. Radio-Istanboel onderbrak het pro gramma met het verzoek tot bloed donors zich te melden. veranderd in puinhopen van staal en hout. De politie deelde later mee, dat de slachtoffers drie mannen waren, die hun werkkring in West-Duitsland had den. Zij waren op weg naar huis om de kerstvakantie door te brengen. Tijdens de reddingsacties barstte een zware regenbui los die het reddings werk en het transport der gewonden naar de nabijgelegen ziekenhuizen be moeilijkte. Voor behandeling werden over de tachtig personen naar ziekenhuizen in Pompeii, Torre Annunziata en Castel- lamare vervoerd. Voor zesentwintig reizigers bleek het noodzakelijk hen op te nemen. De toestand van vier passa giers wordt kritiek genoemd. Anderen konden na ter plaatse verbonden te zijn hun reis vervolgen. Het personeel van de tweede trein heeft tegenover de politie verklaard dat er uit alle macht is geremd, maar dat het al te laat was om de zware locomo tief tot stilstand te brengen. Van de achteroprijdende trein werd niemand gewond. De politie zoekt naar de sta tionschef van Pompeii, die ten tijde van de ramp niet op post was. (Van onze correspondent) SCHIPHOL Op de luchthaven Schiphol zijn in de loop van zondag avond enkele jeugdige gasten aangeko men voor de kerstjacht, die prins Bernhard de komende dagen zal orga niseren. Onder hen bevond zich ook zoon Nicolas van de schatrijke Britse bierbrouwer Loid Tollemacher die. wil len hardnekkige geruchten in de Britse pers, een serieuze huwelijkskandidaat voor prinses Beatrix zou zijn. De an dere gasten, die allen onmiddellijk op het platform ;n hofauto's stapten, wa ren graaf William of Gloucester, de honorouble Brian Alexander, Viscount Shewton en lady Elizabeth Anson. Zij allen zijn tussen de 20 en 30 jaar oud, want de kerstjacht is er een voor jeug dige personen. Geen der aankomenden wilde op Schiphol de wachtende pers te woord staan. Bekend is overigens, dat althans lady Tollemacher, de moe der van Nicolas, tegenover Nederlandse verslaggevers de huwelijksgeruchten rond haar zoon ronduit nonsens heeft genoemd. Op de foto begroet de opper- stalmeester van het koninklijk huis, W. F. K. Bischoff van Heems- kerek (I.) Nicolas Tollemache en Viscount Chewton (midden). (Van onze correspondenten) BREDA In het afgelopen weekein de zijn weer tal van slachtoffers geval len in het verkeer. In Tilburg viel de 21ste verkeersdode van dit jaar. Bij Etten werd de links van de weg lopen de bejaarde heer Adriaan Verstraeten (71) van achter aangereden door een personenauto, bestuurd door de 19-ja- rige mejuffrouw Van H. uit Etten. De heer Vertstraeten was op slag dood. De bestuurster, die vermoedelijk als gevolg van het slechte zicht door de bevroren voorruit over de linker weghelft reed, had geen rijbewijs. Zij volgt nog rijles en is al eenmaal voor het examen ge zakt. In Tilburg kwam de 69-jarige F. Tuerlings om het leven toen de brom fiets, waarop hij als duopassagier zat, werd aangereden door een personenauto die van de bromfietsbestuurder feitelijk voorrang had moeten krijgen. De brom fietser kwam met de schrik vrij maar zijn passagier raakte bekneld tussen de auto en de muur van een langs de weg staand café. Door nog onbekende oorzaak raakte zaterdag bij Laren een lijnbus van de weg af, ramde een lantaarnpaal en bots te daarna tegen een boom. Vijfentwintig gewonden, waaronder de 28-jarige chauffeur W. M. (uit Amsterdam), wer den naar het ziekenhuis gebracht. De meesten konden na behandeld te zijn naar huis gaan. Van de zeven die in het ziekenhuis moesten blijven is een be jaarde dame ernstig gewond. De chauf feur kon zich niets herinneren dan dat hij was vertrokken bij het station en naar de stationschef had gewuifd. Hij moest uit de cabine worden gezaagd omdat door het binnendringen van de (Van onze correspondent) ROTTERDAM In de grote Rotterdamse havenfraudezaak zijn in het weekeinde opnieuw vier personen, waaronder drie bedrijfsdirecteuren, gearresteerd. Het totale aantal ingeslotenen be draagt nu zestien man, onder wie vtff directeuren. Het onder zoek naar de haast ongekend omvangrijke zwendel duurt nog voort. Recht uit het vliegtuig uit Madrid liepen zaterdag de gebroeders W (32) en G.B. (27), directeuren van het ex peditiebedrijf dat betrokken is bij de fraude, in de armen van wachtende marechaussee's. Overigens niet tot gro te verrassing van de broeders want ze hadden niet anders verwacht. De marechaussee leverde de beide heren over aan een rechercheur van de Rotterdamse verkeerspolitie die de bei de arrestanten naar het huis van bewa ring in de Maasstad bracht. De beide broers waren in november uitgeweken naar Madrid. Daar werden zij aangehouden. Het is onwaarschijn lijk dat hun terugkeer een gevolg is van een verzoek van de Nederlandse justi tie om uitlevering om dat een derge lijke procedure minstens drie maanden in beslag neemt, zo zei men zaterdag in Rotterdamse politiekringen. Aangeno men wordt dat beide directeuren be sloten hebben „door een zure appel" heen te bijten en naar Nederland terug te keren. Eerder op de dag werden de direc teuren van weer een ander expeditie bedrijf, de 43-jarige J.P.G. uit Berkel en een afdelingschef van een verladers- bedrijf in Vlaardingen, de 47-jarige P.A.G.O. in verzekerde bewaring ge steld. Ook deze vier arrestaties zijn het ge volg van de resultaten van het uitge breide onderzoek dat de recherche van de rivierpolitie verricht in de admini straties van de verschillende bij de fraude betrokken bedrijven. Het is nu wel duidelijk dat de zestien arrestanten allen in meer of mindere mate hebben geknoeid in de opgaven van maten en gewichten van te verschepen goederen. Voorts zijn er in de vier bedrijven herhaaldelijk onjuiste tarieven bere kend en hebben foutieve invullingen plaats gehad. De fraude beloopt voor zover thans is te overzien vele tienduizenden guldens. boom daar een enorme chaos van gebo gen en verkreukeld staal was ontstaan. WEERT De 22-jarige ongehuwde student L. W. van Grunsven uit Herpen kwam om het leven toen de auto, waar in hij met anderen op de weg van Weert naar Nederweert, in een flauwe bocht slipte, over de kop sloeg en tegen een boom botste. De student werd uit de auto geslingerd en raakte bekneld tussen auto en boom. ASTEN Op de Meyelseweg in As ten verongelukte de 18-jarige Duitser Karl Heinuz Wachner uit Leverküsen, toen de auto waarin hij met drie ande ren na een avondje uit in Eindhoven, naar huis reed tegen een boom botste. De chauffeur van de auto en de twee jongens, die achter in de auto zaten, brachten er het leven af. UTRECHT Op een met automati sche knipperlichten beveiligde overweg tussen Almelo en Borne is de trein, die onderweg was van Almelo naar Hen gelo, zondagmiddag in botsing geko men met een personenauto. De wagen kwam in een sloot terecht, de bestuur der, de 61-jarige heer A. Hilerink uit Eindhoven, werd eruit geslingerd en was op slag dood. De trein kreeg 23 minuten vertraging. Volgens de spoor wegen werkten de knipperlichten nor maal. BEEK (L.) Op de rijksweg te Beek in Limburg werd de 42-jarige mevrouw W E. Boesten-Wetzels uit Schinnen bij het oversteken aangereden en zo ern stig gewond, dat zij korte tijd later in èen ziekenhuis overleed. (Advertentie) SELECTIEKLEDING Als ooit voor een jas geldt „as Scotch as whisky", is r Kynoch de maker. Een wereldmerk dat zuinig is in prijs, maar solide en oer sterk in uitvoering. Hollenkamp heeft van Kynoch o.a. de ideale autojas in diverse modieuze modellen. AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN I ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1