C.B.S. te Sas van Gent slootRaad van Hulst tegen de bietencampagne af'7" 66 schakekn\ straataanlegbelasting Kerstaanbiedingen KERSTTULBANDQfi ANANAS APPELSAP 158 98 SHERRY 65 59 65 89 DOPERWTEN JUSd' ORANGE APPELMOES DRUIVENSAP J0HANNISBEER Streven in Hulst naar stichting B.-werkplaats DE ETNA" N.V. Elektriciens zegels zegels Gevulde chocoladekransjes 150 gram Nieuw suikerhuis voldeed goed In 66 schakelen suikerfabrieken over op aardgas Bij standswet Ambtswoning KVP-dag over kernaanwijzing Zeeland in BIJ COMBO KOFFIE (met vruchten) van Jt2{rvoor^^^^ UNOX Weense worstjes, blik a 8 stuks van J-Q-9-voor UNOX Pick-ups, 11Q blik a 14 stuks van J48-voor I I *9 STUKJES LITERBLIK PERZIKEN, schijfjes, literblik, 139 ZALM, hele moot, per blik 124 GROTE FLES bij vanNELLE AFTERNOON ,nGRATIS en ASSAM THEE lilzegels GEMENGDE NOTEN per zak 89 10 gratis zegels bij aankoop van 00 AARDBEIEN o c gratis ZU; busje SLAGROOM zegels 1 c gratis t/2literblik^*#met lüzegels zeer fijn literblik IV# 40 gratis zegels bij per fles van .425 voor BIJ UW KIP vanj&2^voor 15 literblik Chocoladekransjes 100 gram Gesorteerde kransjes 150 gram Kerstbonbons de Luxe 100 gram met 15 met 10 met10 met 10 gratis gratis gratis zegels gratis zegels VOOR GEHANDICAPTE KINDEREN Noodzakelijk vervolg op b.lo.-opleiding (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT. De Eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek en Raffinaderij te Sas van Gent heeft vrijdag de suikerbietencampagne 1964 afgesloten. Evenals bij de C.S.M. te Sas van Gent, die haar campagne reeds vorige week beëindigde, heerst er bij de C.B.S. grote tevredenheid over het verloop van de campagne. Tijdens deze campagne werd in het geheel 31.500 ton 6uiker geproduceerd; dat is een even grote hoeveelheid als in die 1960 tot voor kort de best geslaagde campagne uit het bestaan van de C.B.S. toen meer bieten werden aangevoerd, die echter 'n minder groot suikergehalte hadden. In het geheel werd 210.000 ton bieten verwerkt. In 1960 werd 240.000 ton aan gevoerd. Het suikergehalte van de bl»- ten bedroeg toen echter „slechts" 15.7 tegen 16.9 in de gisteren afgesloten campagne. De C.B.S. vervaardigde bovendien 55.000 ton natte pulp en in samenwer king met de Coöperatieve Groenvoer- drogerij Zeeuwsch-Vlaanderen op het Sluiskils Eiland 6.700 ton gedroogde pulpsoorten. De campagne begon op 27 september. Gisteren gingen de laatste bieten de fabriek in terwijl zondag j.l. de laatste suiker werd opgeslagen in het magazijn. Behalve over de cyfers is er bij de di rectie van de C.B.S. ook alle mogelijke tevredenheid over het uitstekende func tioneren van het nieuwe, imposante sui kerhuis, dat by het begin van de nieu we campagne in gebruik werd genomen. „In het begin traden wel eens kleine moeilykheden op. Maar toen de kinder ziekten eenmaal waren verholpen heeft deze nieuwe afdeling meer kwaliteiten aan de dag gelegd dan we maar hadden durven denken", aldus C.B.S.-directeur ir. R. H. van Krevelen. Het nieuwe sui kerhuis heeft gezorgd voor een aanmer kelijke verbetering van het produktie- proces. Aan deze gelegenheid zal men trouwens ook in de komende jaren veel aandacht blijven besteden. „We gaan nu vooral letten op verbetering van kleine onderdelen in het produktiepro- ces. Dat is misschien minder spectacu lair maar we verwachten er in ieder ge val veel heil van", verklaarde ir. Van Krevelen die eraan toevoegde dat ook bij de C.B.S. rationalisatie een zeer be langrijk begrip is: „De arbeidsmarkt zal steeds krapper worden. Het feit dat wij steeds meer moeite moeten aanwenden om personeel aan te trekken voor de campagne, wijst in die richting. Misschien nog belangrijker is dat de lonen momen teel de hoogste kosten uitmaken", mo tiveerde ir. Van Krevelen. De C.B.S. heeft gedurende de campag ne ongeveer 350 werkkrachten in dienst gehad. Daarvan blijven er 150. Naar de mening van de heer Van Krevelen zal het aantal arbeidskrachten voor de vol gende campagne belangrijk minder kun- kunnen zijn. Ondanks het feit dat een strak schema was opgezet voor de bietenvervoerders zijn er in de afgelopen campagne nog veel wachttijden geweest. „Heel begrij pelijk omdat het rooien van de bieten dit jaar door het uitzonderlijk goede weer bijzonder gesmeerd is gelopen. De C.B.S. hoopt overigens over enkele ja ren te hebben afgerekend met de wacht tijden, wanneer men de beschikking zal hebben over een eigen vervoers dienst, die de bieten bij de leveranciers ophaalt. Men kan dan de frequentie van (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT. De Eerste Ne derlandse Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek Raffinaderij zal tij dens de campagne van 1966 voor het eerst gebruik gaan maken van aard gas. Dan zal namelijk de aardgas leiding doorgetrokken zijn tot Sas van Gent. 7ulks is medegedeeld door de directeur van de C.B.S., ir. R. H. van Krevelen. Naar verluidt zal dan de Centrale Suiker Maatschappij te Sas van Gent overschakelen op het gebruik van aardgas. De beide suikerfabrieken zullen waarschijn lijk de eerste „grote" potentiële af nemers van aardgas in Sas van Gent zijn. Naar de mening van ir. Van Krevelen is het gebruik van aardgas te prefereren boven 't gebruik van kolen en andere brandstoffen zoals bijvoorbeeld olie: de kosten zijn laag en het aardgas is bijzonder „schoon". De overschakeling op aardgas dooi de fabrieken zou betrekkelijk geruis loos kunnen geschieden, waar men tenminste de beschikking heeft over betrekkelijk nieuwe ketels. de aanvoer zelf regelen, met alle grote voordelen van dien. Deze eigen vervoersdienst is er overi gens al op beperkte schaal. De C. B. S heeft de eigen vervoersdienst nog niet volledig op poten willen zetten omdat vele landbouwers zich in het recente verleden belangrijke investeringen voor het vervoer van hun bieten naar de fa briek hebben getroost. ,Wij streven er echter naar onze ver voersdienst over enkele jaren alle aan voer van bieten naar de fabriek te doen verzorgen", aldus tenslotte ir. Van Kre velen. (Van een onzer verslaggevers) HULST De raad van Hulst heeft met negen stemmen tegen en twee (van de beide wethouders Brand en Martens) voor het voorstel tot vaststel ling van een verordening straataanlegf- belasting verworpen De algemene ge voelens van de vroede vaderen ten aan zien van deze straataanlegbelasting werden vertolkt door de heer B. Picavet, die betoogde dat er reeds een straatbe lasting bestaat, die onlangs tot het ma ximum is opgevoerd. ,,Een straataan legbelasting erbij is wel een beetje te veel van het goede", meende hij. Hij bepleitte incidentele toepassing van de baatbelasting. De mening van de heer Picavet werd onderstreept door de heren G. van der Voorde en D. van der Walle. De voor zitter, burgemeester P. J. P. Molthoff betoogde dat het niet aangaat dat grond eigenaren profiteren van waardestij gingen van hun grond, wanneer de ge meente voorzieningen treft door b.v. de aanleg van wegen, zonder dat zij de gemeente een redelijke vergoeding be talen. Hij zei dat de voorgestelde be lasting hoofdzakelijk weerslag zal vin den in de grondprijzen. De heer Picavet en zijn gevolg bleven echter een onge wijzigd standpunt innemen Er waren tijdens deze vergadering nog al veel verdeelde meningen b.v. over het voorstel van b. en w. de uit voering van de nieuwe algemene bij standswet voorlopig in handen te laten van het college en een enkele maanden geleden genomen raadsbesluit tot instel ling van een commissie van bijstand in te trekken. De heer van der Walle verklaarde zich ronduit tegen. De heer Picavet be toogde dat de raad enkele maanden ge leden reeds een te overijld besluit ge nomen heeft. Hij stemde in met de zienswijze van b. en w. dat de hoeveel heid werk, die uit de uitvoering van de algemene bijstandswet zal voortvloeien, nog niet te overzien is en dat over enige tijd, wanneer er behoefte mocht blijken te bestaan aan de instelling van een commissie van bijstand of een commis sie van advies, men daartoe alsnog zal kunnen besluiten. Datzelfde zei de heer Stolte. De heer Everaerd bleek tegen het voorstel evenals., wethouder Brand. De laatste motiveerde dat de uitvoe ring van deze wet op een bredere basis, dan die b. en w. vormen uitgevoerd moet worden. Hij zei te vrezen voor het gevaar dat b. en w. de hulpverlening zullen afwegen tegen de financiële po sitie van de gemeente (die slecht is). De mededeling van de heer Stolte, dat uitvoering van de wet aan stringente normen gebonden is neutraliseerde het betoog van de wethouder misschien enigszins. In ieder geval kreeg het voorstel zeven stemmen voor, drie, waaronder die van wethouder Brand, tegen. Wethouder Martens stemde tegen een ander voorstel, n.l. tegen dat tot stich ting van een ambtswoning voor de bur gemeester. Hij motiveerde dat de ge meente zich met een ambtswoning voor telkens nieuwe kosten geplaatst zal zien en dat ambtswoningen doorgaans te lu xueus zijn. De heer Stolte merkte daar op op dat de raad reeds een principieel besluit tot stichting van een ambtswo ning heeft genomen. Hij bleek het er niet mee eens dat men nog eens uitge- bieid over de zaak uitweidde. Die uitlating werd genegeerd door de heer Picavet die zei van mening te zijn dat de stichtingskosten aan de hoge kant zijn. vooral als men de zeer pre caire budgettaire positie van de gemeen te in aanmerking neemt. Burgemeester Molthoff deelde mede, dat het de be doeling is dat de ambtswoning een „extraatje" wordt en dat de stichting ervan nergens tot nadelige consequen ties voor het een of ander zal mogen leiden. Hij vestigde er de aandacht op dat G. S. het besluit niet zullen goed keuren wanneer het laatste toch het ge val mocht zijn of de financiering van de stichting niet verzekerd mocht zijn. De raad betuigde haar instemming met het voorstel toe te treden tot de N.V. Zeeuwse Gas Mij (Zegam) en het gemeentelijk gasbedrijf over te dragen aan deze nieuwe N.V. De heer Van der Walle verklaarde zich overigens enigs zins ontstemd over de „dreigementen van G.S.", bedrijven die niet zouden willen toetreden te zullen naasten. De heer Van Arenthals verklaarde zich tegen het voorstel. „Wij zijn altijd goed bediend door de Sluiskilse Cokes- fabriek die we nu ineens de rug toe keren". (Van een onzer verslaggevers) GOES. Het kringbestuur van de Zeeuwse KVP heeft besloten om begin volgend jaar een Zeeuwse KVP-dag te organiseren, die geheel aan de kernaan wijzingen zal zijn gewijd. Twee kamer leden zullen worden uitgenodigd hier over een inleiding te houden. Een forum zal daarna vragen beantwoorden. De KVP-dag zal waarschijnlijk op 27 fe bruari in Goes worden gehouden. literblik 1 C GRATIS lü ZEGELS bij fiH»l GRATIS 1 ZEGELS bij 1 c GRATIS IJ ZEGELS bij (Van onze correspondent) HULST In veel gezinnen met ge handicapte kinderen, drukt op de ouders een ere zware last. Het is te hopen, dat de plannen om zeer binnenkort te komen tot een oprichting van een B-werkplaats voor deze kinderen (boven achttien jaar) snel verwezenlijkt zullen worden, aldus mej. Baart, hoofdleidster van de afdeling zwaar gehandicapte kinderen aan de Ma- riaschool te Hulst. Met deze woorden, uitgesproken tijdens een druk beoclite bij eenkomst van de oudervereniging „Het Zorgenkind", raakte zy de kern van de vele problemen die tijdens deze byeenk- omst uitvoèrig besproken werden. Daar in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen nog geen B-werkplaats bestaat, eindigt de aan de ouders geboden hulp (door de B.L.O.- school) op het moment dat het kind acht tien jaar wordt. Uit het betoog van mej. Baart bleek, dat dan echter voor de ou ders de taak om het kind thuis op te van gen, erg zwaar wordt. Het bestuur van Hulster Ambacht (So ciale Werkplaatsen) heeft de noodzaak van een vervolg op de schoolopleiding van het geestelijk en/of lichamelijk ge handicapte kind aangevoeld. Men is toen begonnen met op school diverse proeven te nemen om de kinderen er toe te krij gen handenarbeid te verrichten. Dit met de bedoeling deze kinderen handvaardig heid by te brengen en ze zo in staat te stellen lichte werkzaamheden van ver schillende aard te laten uitvoeren. Dit was direct een groot succes. „De kinderen waren bovendien erg gelukkig dat ze dit mochten doen", aldus betoogde mej. Baart in haar toelichting op het werk onder de gehandicapte kinderen. Hierna is men er toe overgegaan het contact tussen de kinderen en de leiding van de sociale werkplaatsen wat inten siever te doen plaatsvinden. Met dit alles had men voor ogen, dat de mogelijkheid om een kind van acht tien jaar direct na het verlaten van de school in een zgn. B-werkplaats op te vangen, aanwezig zou moeten zijn. Want, zo stelde de heer L. Rammeloo, directeur van de Sociale Werkplaats te Hulst, het werk in de B-werkplaats beperkt zich niet alleen tot de training voor het-leren- werken, maar de B-werkplaats beoogt ook een „levensschool" te zijn. Daarom deze kinderen van evenveel belang als is het gelukkig-zijn in hun werk voor het leren werken zelf. De kinderen zullen in de B-werkplaats leren de diverse werkzaamheden die hen worden opgedragen, zodanig uit te voe ren dat zij uiteindelijk in staat zijn, één derde gedeelte van een redelijke werk prestatie in het normale bedrijfsleven te verrichten. Op dat moment zijn deze kin déren geschikt om toe te treden tot de A-werkplaats. Noodzakelijk om een juist klimaat voor de arbeidsgeschiktheid te ontwikkelen, noemde de heer Rammeloo o.a.: voor dit werk een speciale leider; een grote varië teit van werkzaamheden; een behoorlijke huisvesting en een goede bedrijfskundige en sociaal-pedagogische begeleiding. Voor dit alles is in Hulst een team ge vormd, dat bestaat uit mej. dra. Heme- laer, psychologe, dr. J. Muris, psychiater, dr. F. Wildering, bedrijfsarts, de heer A. van Beurden, pedagoog, de heer A. Veld kamp, arbeidsdeskundige en de heer L. Rammeloo, directeur van de Sociale Werkplaats in Hulst. Nadat mej. R. Baart, de heer L. Ram meloo en ook de voorzitter, de heer J. Vermeulen uit Sluiskil op bepaalde aspec- ingegaan, hield de heer A. Veldkamp nog ten van dit werk nog wat dieper waren een kort betoog, waarin tot uiting kwam, dat hij als arbeidsdeskundige ervan over tuigd was dat deze gehandicapte mensen kunnen werken door goede arbeidstrai- ning. via een analyseren van de hande lingen. Tenslotte werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld een forum, bestaan de uit mej. Memelaer, mej. Baart en de heren A. van Beurden, L. Marquinie (bij zonder bemiddelaar arbeidsbureau) en L. Rammeloo, onder voorzitterschap van de heer J. Vermeulen, vragen voor te leggen. In antwoord op vragen deelde de heer Rammeloo mede, dat nog niet bekend is wanneer men de beschikking zal heb ben over een B-werkplaats. „Liefst zo spoedig mogelijk", oordeelde hij. Het Hulster gemeentebestuur zal worden ge vraagd een spoedige start van de werk plaats te willen bevorderen, wx teFkschnogdw Koninklijke Ijzergieterijen en Emailleerfabrieken BREDA In ons bedrijf is plaats voor in 2-ploegendienst. Behalve en goede opleiding is V.E.V.-diploma en ervaring in krachtstroomwerk gewenst. Geboden wordt een interessante, afwisselende wrkkring in een mer dan 100 jaar bestaand bedrijf; een goed loon; uitstekende sociale voorzieningen; een aantrekkelijke winstdelings- regeling. Schrijft U, dan kunt U Uw brief die eigen handig en niet met ballpoint geschreven moet sijn richten aan de Directie van de Koninklij ke „DE ETNA" n.v., Pstbus 230 te Breda. Als U liever mondeling Uw sollicitatie toelicht, dan kan dit op woensdag van 8 tot 12 en van 13.30 tot 15.30 uur in de kantine van ons bedrijf, Tramsingel 17 te Breda, telefoon 01600- 24221. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 21 DECEMBER 1964

de Stem | 1964 | | pagina 11