Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Z-Beveiand Gebruik chemicaliën beperken door treffen preventieve maatregelen Erebo- Raad Vlü gesteld i In memoriam J. v. Heuckelom Disco-avond voor tieners te Koewacht DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 19 DECEMBER 1964 ss- MIDDELBURG Instrumentale" concerteerde in eigen huis Kerstfeest in „Trefpunt" VLISSINGEN Dagblad De Sten GOES Kerstfeest G.M.Y.Y. Winkels langer open AXEL J. C. Francke veertig jaar bij overheid SAS VAN GENT Kersttocht r.-k. Instuif Kanaalzone BEKENDMAKING Landbouwvoorlichtingsdag in Terneuzen HULST Bepalingen Negatief Veilingdagen in Goes rond jaarwisseling N.V. SLAVENBURG'S BANK EXAMENS HOOGWATER Raad Vogelwaarde kan uitbreidingsplan vaststellen Doktersdiensten Dienst dierenartsen ÉftjSËPeni Vandaag Morgen Maandag Prijsschieti St.-Adelbe Vergadering Zeeuü Vlaamse Kringraa\ Naar aanleiding van vragen raad kon wethouder Ch. J. Gilliss chage enkele verheugende mee sen doen, die zoals hij meedeel verzicht van de situatie geven J perspublicaties werd scheefget s b.ekend zijn aan de negen vp die no°dgedwong9n zijn Vn ken» .de verhuiskosten v oor de inrichtingskosten van hu ve woningen zullen zij in r< hic„ n worden tegemoet gekom de gemeente en de bei nnt bouwvereniging. „Tot I °n«Viming van de flats", zo de. ovL uder mee, „zal nog niet kii3egaan» in afwachting van .nS^Senrapport dat eerdaags zi dprv!ne^" bewoonbaarheid var in ïayige woningen wordt nauw "et oog gehouden. Elke week steijj,, deskundigen een onderzoek De staande ovatie, die het publiek, vulde, aan solist, dirigent en leden van de „Instrumentale" gaf, mocht voor hen een bekroning zijn voor de vele inspan ningen, die zij zich hebben getroost om van dit welslagen een feit te maken. De „Instrumentale" speelde in „eigen huis". In de afgelopen week had men geconcerteerd te Vlissingen. Oostburg en in Terneuzen. Wij hebben het ge noegen gehad twee van deze concerten te mogen bijwonen en wel het eerste en het laatste. Hierbij kwamen duide lijke verschillen aan het licht. In de eerste plaats akoestische; terwijl men in Vlissingen ondanks het prachtige .Scheldekwartier"), meer kon spreken van een „droog" concert, kwam juist in de concertzaal alles veel beter tot uitdrukking. Ook wat de programmering betreft was er een verschil. In Vlissingen had men verzuimd, de onderdelen van de te spelen stukken te vermelden met het nare gevolg, dat men of helemaal niet klapte of het uist op het moment deed dat het helemaal niet mocht. De „Instrumentale" begon dit concert met Handel's Concerto grosso op. 6 no 9. Dit werk, in kleine bezetting gespeeld, gaf de strijlcersgrnep gelegenheid hun kunnen te tonen. En dit was niet ge ring Deze Concerto grossi bestaan uit een aantal licht en plezierig klinkende .dansmuziek" van feestelijk karakter. Het geheel lijkt op een soort Suite-vorm soms in afsluiting met een fuga. Het concertino bestaat uit een violistengroep b.v. zoals op deze avond he* geval was uit twee violen en cello. Jan Out en de zijnen maakten er een sprankelende vertolking van waarbij in niet geringe mate de solistengroep, bestaande uit de heren Adriaanse en Tavenier, viool, en de heer Wisse, cello, hun deel bij droegen. Ook de clavecimbelpartij mag men hier niet vergeten, die in deze concert- en gehoorzaal ook veel beter tot zijn recht kwam. Hiervoor tekende gevoerd, bleek er hard op gestudeerd mevrouw M Adriaaanse-Quint. Het gedeelte voor de pauze werd be sloten met de Symphonie no 2 in a klein van Ca mille Saint-Saëns. Tie „Instrumen tale" die dit wrk reeds meer heeft uit gevoerd bleek er hard op gestudeerd te hebben. De uitvoering va donder dagavond was van veel betere kwali teit dan tijdens het eerste concert Wel moet gezegd worden, dat hier het pla fond bereikt wordt van het „aankunnen" van werken op dit niveau. We moch ten met genoegen vaststellen dat diri gent Out alles tot in de kleinste details aangaf en mede door zijn inspirerende invloed werd dit werk voor het orkest dat zier ten volle gaf 'en ook wel moest geven) toch een succes. Het hoogtepunt was wederom het concert in b klein op 104 van Antonin Dvorak met als solist Tibor de Machula. We hebben van zijn spel wederom met volle teugen kun nen genieten. Het orkest begeleidde wel eens iets aan de te sterke kant, zodat de solist, die zich overigens ookniet onbetuigd liet niet altijd goed te horen waas. Tibor de Machula excelleerde in het zangerige middendeel.Speciaal willen we de blazersgroep hier noemen, di op accurate wijze hun aandeel bijdroe- gn in het welslagen van dit concert. De „Instrumentale" kan met voldoe ning op deze avond terugzien. A.L. In het „Trefpunt" aan de Lange Gist- straat organiseert de Stichting Sociaal Cultureel Opbouwwerk Middelburg op dinsdag 22 december een kerstbijeen komst De beide toneelgroepen zullen het kerstspel „Zij vonden het licht" opvoe ren. Hieraan zal mevrouw Wilmink haar medewerking verlenen. Het kerstverhaal zal worden verteld door mevrouw Brezet uit Nieuwvliet. De versieringen voor de zaal en de kerstboom worden door de kinderen van de handenarbeidgroepen zelf gemaakt. Kerstavonddienst. In de Evang. Lutherse kerk wordt donderdag 24 de cember om 19.'0 uur een kerstavond dienst gehouden. Voorganger is ds. W. F. ten Rouwelaa„. Gezangen worden uitge voerd door het kerkkoor organist Philip Fey. Stichting Sportbelangen. In het clubgebouw van Zeeland Sport werd de jaarvergadering gehouden van de Ad viesraad van de stichting sportbelangen. Bij acclamatie werden de aftredende Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, TelefooD 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252 GOES Eerste redacteur Exploitatie- bestuursleden herkozen t.w. de he en M. F. van Hijfte, voorzitter, namende !°etbal A. C Vos naméns handbal! en atletiek. Ook het tredend lid van het we/d herkozen?1"' heei' F' NaereboUt' In verband met de nieuwe wijze waar op men de sportuitwisseiingscommissie wil samenstellen moeten uit de sport verenigingen zelf in totaal drie kandi daten worden voorgedragen en aange zien dit tijdens de vergadering niet kon worden bereikt, werden de verenigingen verzocht zich hierover intern zo snel mogelijk te willen beraden. Gediscus sieerd werd nog over eventuele activi teiten van de Vlissingse sportverenigin gen ter gelegenheid van de aanstaande opening van het nieuwe stadhuis in maart 1961. Een en ander zal in overleg met de betrokken instanties nog nader worden besproken. Kerstconcert D.O.U. Het Vlissinggs mannenkoor D.O.U. geeft woensdag 23 december om 20.00 uur een kerstcon cert in de St Jacobskerk, die voor de gelegenheid ordt verwarmd. Dirigent is Jan Kuiler, het orgel wordt bespeeld door Piet Broerse. Op het programma staan o.a. kerst liederen van Franz Gruber.Ber n Dia mant, Gabriel Smit, A. van Delft A. Vording en Palestrina, alsmede orgel solo van J. S. Bach (Pastorale) en L. Vierne. Kerstviering Maandag en dinsdag 21 en 22 december wordt in de hal van de St.-Petrusschool een kerstavond gegeven verzorgd door de leerlingen van de school, aanvang half acht. Op het programma staan muziek door de Tuttie-frutti-band een kerstvoordracht door de kinderen van le en 2e klas, het kerstspel „Naar Bethle hem" door leerlingen van 3e en 4e klas en na de pauze een spel in 6 tafrelen ..Ishmed, de slaaf van koning Caspar", door 5e en 6e klas. De avond wordt beslo ten met kerstliederen. Kerstzangdienst De Open Deurgroep en de huisbezoek-commissie organiseren op zondag 20 december a.s. om 19.30 uur een open kerstzangdienst in de gerefor meerde kerk in de Kanaalstraat. Sprekers zijn ds. W. den Toom uit Vlissingen en ds. J. Bosman uit Vrou wenpolder. Medewerking wordt verleend door het Souburgs mannenkoor en het hervormd kerkkoor o.l.v. de heer A. Goedegebure. Organiste is mevr. T. C. den Boer-van Boven. Aardenburg inspect te Zeeland L K M DE JON(- tel. 2377 Hulst voor Zeeland: F. DE IJGT tel 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch- V laanderen J. PETIT, v Ostadestraat 41. Oostburg tel 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonheheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0.18 per mm 1 mm Ingezonden mededelingen mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes"; 3 regels of minder t 1.— elke regel meer t 0.25 Als ééD regel gelden 23 letters en/ot leestekens Bij plaatsing ook In de Brabantse oplage resp t 1.60 en f 0.60. Bi) 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing teger half geld. De Goese Middenstands Vrouwen Ver eniging vierde het kerstfeest om de kerstboom in de „Prins van Oranje" De presidente, mevrouw Dominicus-De Graaff verwelkomde met een gevoelvol le inleiding de leden met hun gasten. Het Kerstevangelie werd door de da mes bestuursleden beurtelings voor een gedeelte gelezen. Het programma be vatte declamatie door mevr. Luteijn- Nijssen van een door haar zelf gemaakt kerstgedicht, solozang door de dames Van de Graaf-Van. Steenis .en Molhoek- Van de Graaf, terwijl mevr. Verhulst- Van Loo een nocturne van Fr. Chopin ten gehore bracht en een Mazurka van Ed. Grieg. Deze nummers werden af gewisseld door samenzang In de daarop volgende 'pauze genoot men van een tractatie waarna een sou peetje volgde, hetgeen tussendoor werd onderbroken om te luisteren naar een kerstverhaal dat werd verteld door de heer M. Allewijn uit Middelburg. Bo ven de tafels was een mooie versiering aangebracht van mobieltjes die door de dames bestuursleden zelf waren ver vaardigd. Het was een geslaagde avond. Om de mensen in de gelegenheidte stellen ook na zessen hun kerstinkopen te doen zullen alle winkels in Goes va- af maandag 21 december tot donderdag 24 december pas sluiten om 9 uur 's a- vonds. 's-Heer Arendskerke 's HEERARENDSKERKE. Botsing Op de kruising Kerkweg- Rijksweg heeft een aanrijding plaats ge had tussen een auto en en bromfiets. Het ongelukmgebeurde toen de heer L.v.d. K. uit Wolphaartsdijk komende van het dorp 's Heerarendskerke met zijn bromfiets de Rijksweg wilde over steken. De heer v.d. K. merkte een aut komende uit de richting Middel burg, die werd bestuurd door J.S. uit Tilburg te laat op. S. wist door krachtig remmen en uit te wijken naarde lin kerkant van de weg te voorkomen, dat de bromfietser werd geschept. Het ge volg echter was, dat do auto in de sloot langs de Rijksweg terecht kwam. V.d. K. kreeg een duw van het rechtervoor- portier en kwam op het wegdek terecht. Ondanks deze manoeuvre werd v.d.K. slechts licht gewond. S. liep geen letsel op. Zowel bromfiets als auto werden zwaar beschadigd. Yerseke Kerstviering Voor de leden van het Vrouwenwilde werd door het bestuur een kerstmiddag georganiseerd welke buitengewoon geslaagd is. Mevr. Rijk- Begheijn opende de bijeenkomst en riep de aanwezigen en in het bijzonder pas toor Kerremans een hartelijk welkom toe. Pastoor Kerremans las het Kerst evangelie voor, waarna met begeleiding van een langspeelplaat Kerstliederen werden gezongen. Tussen de bijeenkomst door werden koffie met kerstkrans en wafels geconsumeerd. Nadat op het ein de pastoor Kerremans het kerstverhaal had voorgelezen en door de aanwezigen nog enkele kerstliederen waren gezon gen dankten zowel pastoor Kerremans als mevr. Rijk bestuur en alle aanwezi gen voor deze sfeervolle en prettige kerstwijding. Bejaardensociëteit De r.-k. bejaar densociëteit, welke wekelijks haar bij eenkomsten houdt in Maris Stella viert dinsdag 29 december aanstaande haar tienjarig bestaan. De dag wordt begon nen met een H Mis uit dankbaarheid in de parochiekerk om 10 uur, waarbij alle bejaarden worden uitgenodigd. Bij deze gelegenheid zal door pastoor Jos. Dierick een toepasselijk woord worden gesproken. Ook de bejaarden van Sint Kruis worden uitgenodigd. Na de H. Mis wordt in Maris Stella aan allen een kop koffie met gebak aangeboden. Des mid dags zal daar optreden de bekende Bel gische goochelaar Noël de Vlieger uit Balgerhoeke, terwijl na dit optreden om 4 uur de bejaarden zullen aanzitten aan een feestelijke koffietafel. Tijdens de middagvoorstelling, welke ook cabaret zal omvatten, worden de bejaarden nog getracteerd. De r.-k. bejaardensociëteit, die onder voorzitterschap van de heer E. Lansu, die de stimulerende kracht bij de op richting is geweest, een bloeiend bestaan kent, heeft naast de wekelijkse ont spanningsmiddag ook medegewerkt aan de ontwikkeling van de bejaarden. Be gonnen zonder dat iets in kas was, heeft men in de loop der jaren ook verschil lende bijeenkomsten georganiseerd waarbij diverse nuttige onderwerpen aan de orde kwamen, zoals het verkeer, de hygiëne, en andere maatschappelijke problemen. Zo hield de wijkzuster een paar lezingen en vertelde kapelaan de Kerf van zijn reizen, er werden Sint Nicolaasbijeenkomsten georganiseerd en zo meer. De meeste bejaarden, die geregeld op de bijeenkomsten komen, zijn verwoede kaarters en zij hechten er aan wekelijks hun kaartmiddag te hebben. Ook werden in samenwerking met het dameskoor Amicitia en het kin derkoor ,,De Krekels" speciale voor stellingen van de door deze verenigin gen uitgevoerde kinderoperettes gege ven voor de beejaarden Het dagelijks bestuur is thans als volgt samenge steld: E. Lansu, voorzitter, mejuffrouw Gerarda Buijsse secretarese en me vrouw J. de Rijck-van Rooié penning- meesteresse. Verder zijn een tiental dames in het bestuur opgenomen, die zorgen voor de bediening bij de wekelijkse bijeenkom sten en voor het ophalen der donatie- gelden. Schietwedstrijd In het sportpavil- joen wist de plaatselijke luchtbuksvere niging ,,De Missers" een verrassende overwinning te behalen op de luchtbuks club Breskens, met 812 tegen 804 punten. De Aardenburgers kwamen slechts met 10 man op tegen Breskens met 16 schutters. De 5 beste prestaties van ie dere vereniging telden mee. Ofschoon Brekens favoriet was wo' de thuisclub met gering verschil. De uitslagen waren: voor De Missers: 1 K. de Koeijer 169 pnt.; 2 J. Kloosterman 166 pnt.; 3 L. van Kruijssen 160 pnt.4 C. van Hermon 160 pnt; 5 Mevrouw M Klooté-de Bus- schere 157 pnt. voor Breskens: 1 O. de Witte 168 pnt.; 2 Iz. Verduijn 162 pnt.; 3 P. Morel 161 pnt.; 4 J. Reijnhoudt 159 pnt.; 5 J. Keijmel 155 pnt. Na afloop werd op de gelukskaart ge schoten. Winnaar werd J. Sigmond uit Breskens. Aan onze kwartaalabonnees De kwitanties voor het le kwartaal 1965 worden begin januari uitgezonden. Indien U de voorkeur geeft aan be taling per giro - U bespaart dan 25 cent incassokosten of 50 cent indien onze kwitantie per post moet worden aangeboden - wordt U verzocht het abonnementsgeld ad f 9.75 vóór 1 januari a.s. te storten of over te maken op onze giroreke ning 1114111. Voor abonnees die buiten ons ver spreidingsgebied wonen en die de krant per post ontvangen, is dit bedrag f 11.85. Administratie Dagblad De Stem Vrijdag was het veertig jaar geleden dat de heer J.C. Francke in dienst trad bij de overheid. Dertig jaar heeft hij doorgebracht in dienst van de gemeente Axel. Namens b. en w. werd de heer Francke gefêteerd door burgemeester M. K. van Dijke. Deze sprak zijn erkente lijkheid uit voor de wijze waarop deze ambtenaar steeds zijn plicht heeft ver vuld en overhandigde hem de gebruike lijke enveloppe met inhoud. Daar de heer Francke binnen een jaar wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd de dienst gaat verlaten zullen b. en w. bij die gelegenheid uitvoerig bij zijn persoon stilstaan. De heer Francke dank- ts voor de attentie en toonde zich ver heugd dat men de huldiging zo sober mogelijk had gehouden. Niettemin zal bij het afscheid van de heer Francke een grootse huldiging plaatsvinden. Kerstbeeeeiaardconcert Het beiaard concert, dat mevr. Moerdijk-Vanders- walm uit Zuiddorpe vanmiddag op het carillon in de toren van het sadhuis zal verzorgen, staat in het teken van het naderende kerstfeest. Behalve vele kerst liederen zullen nog twee sonatines van Pleyel, het Gavotte pastorale van Leon Henry, het Menuet van Jef van Hoof en het Andante Contalile van Jef de Nijn worden uitgevoerd. (Advertentie) kelom procuratiehouder bij de firma J. van Waesberghe. Hij ontving in de loop der jaren vele onderscheidingen en on derging vele huldgiingen. De heer Van Heuckelom was mede-op richter van HW '24 en heeft als secre taris de club door de moeilijke jaren heen geholpen. Hiervoor onderscheidde de KNVB hem met het ere-lidmaatschap van de bond. Bovendien is hij dertig jaar consul van de KNWU afdeling Zeeland geweest. Gedurende 20 jaar is hij pen ningmeester geweest van de VW te Hulst Voor zijn vele verdiensten voor de ge meente Hulst werd hem het ere-burger- schap aangeboden. De EHBO te Hulst kende hem als mede-oprichter. De St.- Vincentiusvereniging had dertig jaar een goede penningmeester aan hem en de Vereniging van Suikerzieken kende hem lang als voorzitter. Bovendien zat de heer Van Heuckelom in het bestuur van de Gezinszorg. De plechitge uitvaart zal plaatshebben op dinsdag a.s. om half tien in de basiliek te Hulst. seert de r.-k. instuif Kanaalzone een kersttocht. Nadat de deelnemers in Sas van Gent zijn aangekomen is er allereerst in het parochiehuis aldaar een korte in leiding door de aalmoezenier van de in stuif, kapelaan J. Adriaansen samen met pater G. Baart c.s.s.r. werkzaam als con tactpriester in het dekenaat Terneuzen. De inleiding zal handelen over het on derwerp „Kerk en vernieuwing". Na deze inleiding vanavond om 20.30 uur vertrekken de deelnemers in groep jes langs verschillende wegen. Tijdens deze voettocht wordt over het onderwerp van de inleiding gediscussieerd. Het eind punt van de voettocht is het kerkje van de H. Pastoor van Ars in de Zandstraat. In de kerk van de Zandstraat vieren de deelnemers na aankomst gezamenlijk de H. Mis. Na de H. Mis gebruiken de deelnemers weer gezamenlijk een koffie maaltijd, terwijl de avond besloten wordt met toepasselijke muziek en een dia vertoning. (Advertentie) Schoondijke Ooit en tuinbouw. De plaatselijke afdeling van de vereniging Ooft en Tuinbouw hield in zaal Wijffels een dia avond met causerieën. Nadat de heer P. Luteijn, voorzitter van de vereniging, de aanwezigen welkom had geheten, volgde een inleiding door de heer Maas uit Biervliet. De heer de Bospoort uit Terneuzen had een zeer interessante le zing getiteld „Ziektebestrijding van plan ten voor amateurs", welke lezing met dia's werd verduidelijkt. De heer Bouw man uit Middelburg behandelde de tuin aanleg in de le en 2e helft van het jaar terwijl de heer Nieuwenhuijze uit Cad- zand door middel van dia's de schijn werper zette op het gehele landje van Cadzand. Dhr. Bouwman gaf een verslag van de in de loop van het jaa,. gekeurde van Hoorn, 83 punten (wisselbeker); 2. J. Risseeuw-Becu 81 punten; 3. A. Ris- seeuw 79 punten; 4. P. Luteijn 74 pun ten; 6. P. Huigh 70 pnten; 7. P. de Wis- pelaere 66 punten; 8. J. de Vos 63 pun ten. 9. I. Hubregtse 61 punten. 10. S. Huigh-v. d. Walle 60 punten; 11. M. de Jonge 55 punten; 12. C. Serlé 54 punten; 13. H. Riemens 0 punten en G. Israël 49 punten. Vrachtauto's slipten Op de provin ciale weg Schoondijke-IJzendijke zijn twee zware vrachtauto's geslipt en in de sloot terecht gekomen. De ongelukken gebeurden even buiten de bebouwde kom. Volgens de chauffeurs gingen de wa gens de weg af tijdens het schakelen. Het wegdek was ter plaatse erg glad. Gelukkig gebeurden er geen persoonlijke ongelukken. St.-Jansteen Carnavalsfeesten Het pas opgerich te carnavalscomité, dat werd gekozen uit bestuursleden van de plaatselijke instuif, het NKV, de Middenstandsver eniging en de reisclub, ontwikkelt nu reeds een grote activiteit. De carna valsvereniging „De Blauwe Kiel" zoals deze werd gedoopt, zal op zaterdag 16 januari a.s. in het verenigingsgebouw een groot prinsenbal organiseren, waar de burgemeester van St Jansteen de Steense prins zal installeren. Verder zal op zaterdag 27 februari een grote car. navalsoptocht plaats hebben, waaraan zowel de buurtverenigingen als sport en andere verenigingen kunnen deelne men. terwijl deelname van reclame wagens eveneens is open gesteld. Naast deze optocht zal ook een kinderoptocht worden gehouden. Voo- de optochten zullen mooie prijzen worden beschik- GEMEENTE CLINGE Burgemeester en wethouders van Clinge maken bekend dat in verband met kerst dag en nieuwjaar: a. de badhuizen te Clinge en Nieuw-Namen op vrijdag 25 december 1964, zaterdag 26 december 1964 en vrijdag 1 januari 1965 gesloten zullen zijn en dat zij zullen worden opengesteld op donderdag 24 december 1964 van 1012 uur en van 19 uur n.m.: b. dat het huisvuil zal worden opgehaald op donderdag 24 december 1964 en op donderdag 31 december 1964 i.p.v. op vrijdag 25 december 1964 en vrijdag 1 januari 1965. CLINGE, 2 december 1964 Burgemeester en wethouders van Clinge, P. V. M. Vercauteren, wnd. burgemeester C. B. IJSEBAERT, secretaris (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vele Zeeuwsch-Vlaamse landbouwers hebben zich in het Luxortheater te Terneuzen laten voorlichten over „de gevolgen van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen in land- en tuinbouw". De vier verhandelin gen die werden gehouden waren byzonder interessant en belangwekkend en, wat zeer belangrijk was, bevattelijk voor iedereen. En natuurlijk verslapte de aandacht niet toen men „gruwelverhalen" moest beluisteren over de ernstige en schadelijke gevolgen bij onverantwoord gebruik. Om het in het kort samen te vatten heeft de voorlichtingsdag o.m. dit geleerd: het gebruik van chemische middelen is noodza kelijk. Men dient echter het aantal bespuitingen te beperken door het treffen van preventieve maatregelen, die, indien nodig, kunnen worden gecorrigeerd door het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen. Heeft u al KRUGER PILS gedronken? Clinge Semper gaudete De muziekschool Semper Gaudete" heeft van het ge- meentebestuu? va, Neerpelo (België) een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan het Internationale Jeugdfes-1 tival, dat zal gehoude worden op 1 en 2 mei 1965. Het bestuur van de mu ziekschool, die reeds meerdere malen mooie successen in Neerpelt heeft ge boekt, zal ook in 1965 aan dit Jeugd- festival deelnemen. Groede Raadszitting. Maandagavond verga dert de gemeenteraad. Voorgesteld wordt om een verzoek van het Wit-Gele Kruis om f 5.per lid te betalen in te willi gen voor gezinsleden en voor alleenwo- nenden f 3,00 bij te dragen. Dan wordt het dezelfde gedragslijn toegepast als voor het Groene Kruis. Aan de plaatse lijke E.H.B.O.—afdeling wil het college de gevraagde f 100 subsidie verstrek ken. Deze vergadering komt ook de ge meentebegroting aan de orde. Deze werd de vorige zitting reeds in concept aangeboden. (Van onze correspondent) In de nacht van donderdag op vrijdag is op 71-jarige leeftijd plotseling overle den de heer J. F. van Heuckelom. De overledene was pas ontslagen uit het zie kenhuis waar hy geruime tyd verpleegd is. De energie die de heer van Heuckelom in zijn leven tentoonspreidde beperkte zich niet alleen tot zijn dagelijkse werk kring, maar hij droeg het verenigingsle ven in Hulst e.o. een warm hart toe. Ge durende 48 jaar was de heer Van Heuc- Zo zei het ir. H. J. de Bruin, rijks- landbouwconsulent voor Plantenziekten te Wageningen. Hij was de laatste spre ker en hield een verhandeling over een verantwoorde toepassing van de chemi sche bestrijdingsmiddelen. Hij stelde, dat beperking van het gébruik tot het striks noodzakelijke een allereerste ver eiste is. Men dient de keuze van het middel dat men gebruikt zo nauwkeu rig mogelijk te bepalen en het middel op het juiste moment te gebruiken, zo-' dat een maximaal gunstig effect wordt verkregen. Alle maatregelen, die het ge bruik van chemische middelen overbo dig maken, verdienen aandacht. De heer De Bruin deed de landbouwers nog een aantal praktische tips aan de hand: massale acties zijn uit den boze om dat die meestal niet het gewenste re sultaat hebben, maar alleen maar ne venwerkingen losslaan, die in ernstige mate schadelijk kunnen zijn voor mens, dier en plant. Men mag, volgens de heer De Bruijn, werken met lang wer kende middelen, indien tenminste no-' dig, mits het gebruik ervan zeer nauw-' keurig wordt gedoseerd en afgewisseld met het gebruik van kortwerkende mid delen. Vóór he mhad ir. M. Heuver van het rijkslandbouwconsulentschap voor plan tenziekten gesproken, die een uiteen zetting gaf over de bepalingen in de nieuwe bestrijdingsmiddelenwet ten aan-' zien van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen. Hij vestigde er de aandacht op, dat het te gebruiken mid del goed voor het doel moet zijn, waar voor het is bestemd, dat er bij het ge bruik geen gevaar mag bestaan voor de veiligheid en gezondheid van mens en dier en dat door het gebruik van het middel de schade aan de grond niet onevenredig groot mag zijn in verhou ding tot de resultaten, die met het mid del kunnen worden geboekt. De keuring van de middelen door de overheid is bijzonder streng, terwijl de verkoop van de zeer giftige middelen is beperkt. Het opbergen van de bestrijdingsmiddelen in een afgesloten, lege ruimte, is ook een van de eerste vereisten. Ir. Heuver betoogde dat men bij het gebruik van chemicaliën gemakkelijk in conflict kan komen met de overheid. instituut voor Veldbiologisch Onderzoek ten behoev.e van het Natuurbehoud en drs. S. L. de Wit van het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid er tegen- van chemicaliën respectievelijk voor de schadelijke gevolgen van het gebruiken van chemicaliën respectievelijk voor de planten- en dierenwereld en de volks gezondheid. Geen van beiden betoogde overigens dat de chemische bestrijdings middelen overbodig zijn. De eerste vestigde er in een bijzonder knap betoog de aandacht op dat de in vloed van de bestrijdingsmiddelen op flora en fauna altijd verarmend is: „be halve alle cultuurgewassen zijn ook an dere planten en dieren van betekenis voor het natuurlijke produktievermogen van het land". Naar de mening van prof. dr. Morzer-Bruijns maakt men met de chemische bestrijdingsmiddelen veel meer dood dan alleen maar dat, waarop men het heeft gemunt. Hij be pleitte de ontwikkeling van zoveel mo gelijk „biologische" bestrijdingsmiddelen het gebruik van selectieve middelen, die snel afgebroken worden tot onschade lijke bestanddelen en lokale toepassing van de middelen. Persistente middelen moeten volgens de heer Morzer-Bruijns niet meer worden gebruikt. Drs. Wit stelde vast, dat het gebruik van chemische middelen de toepasser voor een grote verantwoordelijkheid stelt: de chemicaliën leveren gevaar op voor degenen, die ermee werken of der den, die ermee in aanraking komen en de consumenten van die gewassen die nog resten van een bespuiting be vatten De inleidingen werden gevolgd door een levendige discussie. De dag was ingeleid door voorzitter A. Ramondt uit Sluiskil van de Landbouwstudieclubs en ir. J. de Wit, rijkslandbouwconsulent. voor Zeeuws-Vlaanderen. Stonden de inleidingen van de heren De Bruijn ®n Heuver nog enigszins po sitief tegenover het gebruik van che micaliën, negatief stonden er prof. dr. Morzer-Bruyns, directeur van het Ryks- KAPELLE In de tijd rond de Kerst dagen en Nieuwjaar wordt in de V.V.Z.B. te Goes voor de laatste maal in 1964 fruit geveild op dinsdag 22 december. De eerste fruitveiling in 1965 wordt ge houden op dinsdag 5 januari. De groenteveilingen worden gehou den volgende week op maandag 21 en woensdag 23 december, in de week tus sen kerstmis en nieuwjaar op maandag 28 en woensdag 30 december. De eer ste groentenveiling in 1965 zal zijn op maandag 4 januari. (Advertentie) HYPOTHEEKBEMIDDELING Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150) - 3553 Hulst: Zitdag Steenstraat 20 baar gesteld, zowel voor individuelen- groepen en wagens. Ook zullen verschil lende bals worden gegeven. Sluis Duivenshow De postduivenhouders- vereniging „Recht voor Allen" houdt in haar clublokaal Lamminschiet de jaar lijkse tentoonstelling tijdens de beide kerstdagen. Zoals gebruikelijk is hier aan een grote loterij verbonden IJzendijke Bonteavond Het door de radio zo bekend geworden Zeeuwsch-Vlaamse Accordeon-orkest „Flandria" houdt zon dag 20 december om 8 uur in het Jeugd- gebouw zijn jaarlijkse bonte Avond. Het muzikale gedeelte ziet er aantrekkelijk uit. Behalve nummrs als „Die lustige Witwe" en „Dichter und Bauer" is ook het populaire genre niet vergeten- De verdere medewerken aan dezeavond zijn de bekende conferencier Renaat Ver- ween (alias Modest) de humorist Jo Vervooort en de Belgische goochelaar Sarkos. Kerstvoorbereiding Maandag 21 de cember om 7.30 's avonds heeft in het r.-k. kerkgebouw een interkerkelijke voorbereiding op het kerstfeest plaats, uitgaande van de r.-k. parochie en de ned. herv. gemeente van Yzendijke. Deze viering zal 's avonds om 7 uur met het beieren der klokken van beide kerken worden ingeluid en staat onder leiding van pastoor Th. Lanen en ds L. Spaans en kapelaan J Ververs. KOEWACHT Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe zaal bij A. de Schepper werd er een discobal ge houden dat werd opgenomen door een reportageploeg van de VARA. Het was niemand minder dan Herman Stok, die dit discobal presenteerde Uit heel het Zeeuwsch-Vlaamse land en ook uit Bel gië waren de tieners naar Koewacht gekomen om hun grote idool Herman Stok ook eens van dichtbij te kunnen aanschouwen. Deze had dan ook geen handen genoeg om handtekeningen uit te delen. Nadat de avond door burge meester Dienick was geopend werden er plaatjes gedraaid, werd er gedanst en werden er intervieuws afgenomen door Herman Stok. Speciaal het vraagge sprek met Leon de Caluwé, voorzitter van de in Koewacht gevestigde Johnny Cass Fanclub, was een klapstuk van de avond. Na de genoemde opname die a.s. zondag over de radio zal worden uitgezonden, had er nog een bal plaats met medewerking van het dansorkest van de B..R.T. Alles bijeen een zeer geslaagde avond met een overweldigende drukte van tieners. UNIVERSITIET UTRECHT Mej L.. W. Harmsen is aan de uni versiteit van .Utrecht geslaagd voor het propaedeutisch examen theologie. Morgen, zondag 20 december, gelden voor Zeeland de volgende hoogwater standen: Hansweert: 3.32 en 15-57 uur; Terneuzen: 2.49 en 15.15 uur; Vlissingen: 2.21 en 14.43 uur; Wemeldinge: 4.10 en 16.30 uur. Maandag, 21 december: Hansweert 4.21 en 16.48; Terneuzen: 3.36 en 16.06; Vlissingen: 3.09 en 15.33; Wemeldinge: 4. 9 en 17.19 uur. STOPPELDIcK De raad van de gemeente Vogelwaarde .zal tijdens de woensdagavond te houden openbare ver gadering een voorstel te verwerken krij gen om het uitbreidingsplan Vogelwaar de vast te stellen. Het plan heeft ge durende de vereiste tijd ter inzage ge legen. Er zijn geen bezwaarschriften ingediend. Voorts wordt de raad. ge-' vraagd een krediet beschikbaar te stel len voor het aanbrengen van een weg-' wijzer in de kom van Stoppeldijk, de burgemeester aan te wijzen als verte genwoordiger van Vogelwaarde in het bestuur van het Stichting Sociale Werk plaats Hulster Ambacht te Hulst, eer vol ontslag te verlenen aan de secre taris, de heer B. A. de Schepper, en de penningmeester, de heer A. J. Warrens van het op te heffen Burgerlijk Arm bestuur en een wijziging in de gemeen-' schappelijke regeling ophaaldienst huis- en tuin vuil, een spaarverordening voor de gemeente-ambtenaren en de rekening van het diestjaar 1963 vast te stelle. Tenslotte is er nog een voorstel tot aan koop van de watergang met zijkantweg langs de Lageweg, zulks ten behoeve van de reconstructie van de Lageweg. Van onze adverteerders J. GELJON TE GOES Na een ingrijpende verbouwing is de winkel van de heer J. Geljon en Zoon in de Lange Vorststraat te Goes her opend. Bijna dertig jaar nadat de heer Gerjon begon met deze zaak waar men doe-het-zelf-artiekelen, gereedschap pen, ijzerwaren, tuinbouwma chines en nog veel meer kan kopen, werd de ver nieuwde en vergrote winkel gisteren ge sierd met vele bloemen. De hele win kel heeft een grotere oppervlakte van 36 m2 gekregen. Veel van de verbouw ingswerkzaamheden werden door de heer Geljon en zijn schoonzoon zelf uitge voerd. En nog wil men verder gaan uitbreiden. De bedoeling is dat er een showroom bij gaat komen, maar men heeft hiervoor nog geen bouwvergunning. Dit weekeinde nemen waar: voor Axel dokter Schiltman; voor Kloosterzande dokter Buwalda; voor Terneuzen dokter Jiskoot, tel. 2303; voor Aardenburg en Oostburg dokter Etage uit Aardenburg, tel, 01177-366; voor Oosterland en Brui- nisse dokter De Putter uit Oosterland, tel. 01114-280; voor Cadzand. Retranche- ment, Sluis en Zuidzande dokter Beek uit Zuidzande. Voor Middelburg dokter Pel, tel. 2585 of 3543; voor Vlissingen dokter Van Dijk, tel. 3459; voor Goes dokter Bruynzeel, tel. 5462; voor Borssele en Nieuwdorp dokter Gelderblom, tel. 01193-262; voor Driewegen en 's-Heerenhoek dokter Gel dof, tel. 01195-275; voor 's-Heer Arends kerke, Wolphaartsdijk, Heinkenszand dr Allewijn, tel. 01130-566. APOTHEKERS Goes: Goese Apotheek, tel. 7104; Mid delburg: v. d. Boogert, tel. 2789; Terneu zen: Klaassen, tel. 2090; Vlissingen: van der Sande, tel. 2066. Elzerman, tel. 01100-5259. Voor Hulst en Nieuw-Namen, de heer De Nijs uit Hulst; voor Oostburg, Sluis en IJzendijke, de heer Kapsenberg uit Sluis, tel. 01178-225; voor Axel, Zaam- slag en Sas van Gent: de heer Haas uit Zaamslag. ïh'ilÉ WiWnilfmi knapaf R. Mahu Duivenkeuring DE KLINGE Cinema v. Dijck 19.30 uur Jozef ver kocht door zijn broeders TERNEUZEN Luxor 20 uur Dokters van de nieuwe lichting OOSTBURG Ledel 20 uur De Vikingen komen IJZENDIJKE Hofzicht 20 uur De dodenlijst van A.M. SAS VAN GENT Olympia 19.45 uur Die Sünderin. Door de poorten der hel KLOOSTERZANDE Het Witte Huis 19 uur Groot bal R. v. Kruijssen 15 uur Wildschieting HULST Bioscoopgebouw 20 uur Lemmy Caution incognito, 14 j. AXEL Het Centrum 20 uur Een verrukkelijke idiote CLINGE L. de Vilder 15 uur Palingschieting L. de Vos 18 uur Groot-biljartprijskamp KEMSEKE-PAAL Ad. de Bakker 15 uur Schieting BRESKENS Ned. Herv. Kerk 19.30 uur Zangavond VLISSINGEN Alhambra 19 en 21 uur De onbekende uit de Noord-Express, 18 j. Luxor 19 en 21 uur Eddy in de olie, 14 jaar GOES Grand 19 en 21 uur De volgelingen van Dracula, 18 j. MIDDELBURG Electro 19 en 21.15 uur Hellegebroed, 18 jaar City 20 uur D'r moet nu maar eens ge trouwd worden, a.l. Polderhuis 11 uur Alg. verg. polderbe stuur Walcheren Sporthal 10.45 uur Zeeuwse sportcon- tactdag WATERLANDKERKJE 9 uur Raadsvergadering In den Koning Prijskaarting IJZENDIJKE Lievens 19 uur Districtsbal RKJB KOEWACHT R. Clapdorp 15 uur Schieting KRUININGEN Dorpshuis 10.30 uur Internationaal Teenerfestival KNAPAF R. Mahu Duivenkeuring DE KLINGE Cinema v. Dyck 15 en 19.30 uur Jozef verkocht door zijn broeders TERNEUZEN Luxor 14.30 uur De scherpschutter; 17 en 20 uur Dokters van de nieuwe lich ting OOSTBURG Ledel 14 uur Met de drie Stooges de wereld rond; 16.30 en 20 uur We Vi kingen komen IJZENDIJKE Hofzicht 17 en 20 uur De dodenlijst van A.M. SAS VAN GENT Olympia 15 en 19.45 uur Die sünderin'. Door de poorten der hel STOPPELDIJK Het Wapen van Zeeland 19 uur Dansen HEIKANT Th. de Block 18 uur Topbiljaartprijs kamp L. Herwegh 18 uur Prijsbiljarten LAMSWAARDE Th. v. Driessche 15 uur schieting OVERSLAG E. v. Bambost 15 uur Schieting AXEL Het Centrum 20 uur Een verrukkelijke idiote KOEWACHT A. de Bock 15 uur Schieting V, J. Thijs 15 uur Schieting A. de Kind 9 uur Seriekaarting GRAAUW P. de Caluwé 15 uur Schieting liggenr de wip HULST De Graanbeurs 19.30 uur Groot bal Hotel van Oosterom 18.30 uur Prijs-, kaarting J. v. Helsland iO-14 uur Hoktcntoon* stelling Bioscoopgebouw 14.30 uur Lemmy in cognito, 14 j.; 17.15 en 20 uur Zo'n soort meisje, 18 j. J. Nijs 15 uur Schieting HANSWEERT Thalia 19.30 uur KVP-vergadering BIERVLIET G. Bracke 15 uur Schieting De Vriendschap 18 uur Biljartprijskamp WATERLANDKERKJE In den Koning Prijskaarten IJZENDIJKE Parochiehuis 20 uur Bonte avond FlaV dria GOES Grand 19 en 21 uur De volgelingen van Dracula, 18 j.15 uur Het duel bij Silver Creek, 14 j. MIDDELBURG City 14.30 en 20 uur D'r moet nu maai eens getrouwd worden, a.l. VLISSINGEN Luxor 15 en 20 u. Eddie in de olie, 14 j WESTDORPE Het Oude Raedhuys Wildkaarting BRESKENS 19.30 uur Raadsvergadering MIDDELBURG City 20 uur D'r moet maar eens ëe trouwd worden, a.l. TERNEUZEN Luxor 20 uur De scherpschutter DE KLINGE Cinema v. Dyck 19.30 uur Jozef vei' kocht door zijn broeders HULST Bioscoopgebouw 20 uur Zo'n tooi'* meisje, 18 j. 's-HEERENHOEK De aft den-Zeeland van de St.-Adel ging heeft in café-restauram te 's-Heerenhoek haar jaarlijks avond gehouden. Er werd ge| de liggende wip, zoals gebrui assistentie van enkele leden etrsverenigingen. Er namen dertig dames en heren aan d deel. Hetduurde nogal even v« getrainde gezelschap ingeschof Toen mevrouw A. Welten-Bo< eenmaal het eerste groene phi afgeschoten en de aanvankelij digheid voor een zekere bec had plaatsgemaakt, volgden m< volle schoten. De zeer zelfbew tende organisator van deze avo meester R. Waelput van 's-H haalde kort daarop zelfs de et prijs, een zijvogel, naar bened. In de laatste fase van de si de spijt over de alsmaar overeii de hoofdvogel naar een hoogtepi de slaagde mevrouw G. de Li er tenslotte in de hoofdprijs af t waarna zij door de geroutineerc vak spontaan op de schouders nomen. Eerder had mevrouw I een kleine prijsvogel afgeschot De andere scherpschutters heer J. van Laar (bovenkal), van 't Westende (prijsvogel vogel), mevrouw G. Koopman (prijsvogel), mevrouw R. Wc Geyt en de heer C. Pieters (groe en de heer L. Frantzen (witte beroepsschutters kwamen er n digerwijs niet aan te pas. Zij had weg pech. Een getergde Lou redde nog enigszins hun eer doo grote klap de eerste glep van jagen. De avond was voortreffelijk in een mosselmaaltijd. terneuzen Maandagmo elf uur zal in het gemeentel Terneuzen een vergadering Zeeuwsch-Vlaamse kringraad Zeeland-c) van de Besc Bevolking worden gehouden. Tij ze vergadering zullen een adjunc en een assistent-H.B.B. worden b Voorts is er een voorstel tot ling van het bedrag dat gc 1965 in rekening-courant zal wo genomen van de gemeente Te (Van een onzer verslaggev. VLISSINGEN In de raads^ ring van vrydagmiddag zijn de scheurende en verzakkende de Leeghwaterstraat en aan d< weg ter sprake gekomen. D kwam aan de orde naar aanleid een brief, die enkele huidige H< bewoners aan de raad hebben ven en waarin zy hun ongerusth sPreken over de vraag of no$ woningen ontruimd zullen moei den. De heer Gillissen Verschage v°lgens, dat de laatste zes vej &eziirnen volledig begrip hebben voOf de moeilyke situatie, waa wieente en woningbouwvereniging me» te verkeren. Alle zes v hieuw huis in het plan Paauv

de Stem | 1964 | | pagina 2