Hulst nne Zo weinig plichtsgevoel is onbegrijpelijk in Staatssecretaris SER gekritiseerd Weer vuurzee bii Y. en D. (nu Heerlen) schade 8 miljoen 4 I *-ggnt Frans treinverkeer ook vandaag lam Eerste vrouw in het aardgas Rij Juwelen verborgen in stadspark te Maastricht eten Samenhang tussen roken en belangstelling voor het andere geslacht Utrechtse rector-magnificus over frauderende studenten n Schelde- weer op lange baan BEWIJS VAN RODE HULP AAN SIMBA'S Wrn.1 Buit terug naar beroofde familie Door communistische actie: ert voor de mestdagen Vier studenten vrijuit gaan In België Albregts laakt uitlatingen over PBO U pi Twintig bejaarden in VS omgekomen bij brand Spion voor Russen krijgt 30 jaar Mariner 4 is weer gericht op ster Canopus Een dode en twee zwaar gewonden bij autobotsing Slachtoffer van politieschot in Boxtel begraven Schadeloosstelling voor VA. T- aandeelhouders VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN 24 O st. 2.25; sleep- arricots verts de :s lbl. 3,65, Coeur erder dan asper- bereiding. .EN las, grote fles 1.25 ■N vert. Aanbevolen Dp lbl. 1.65, Reine MALEN t 1.20 IGNONS i 55 ct. Chambertin 8.45;; IN; CHEVALIER KOFFIE ansjes, Droste rijs, van wat een u kost. COLLECTIE in: mconfectie overs rhcmden ils dschoenen jns enz. enz. 1ENSTRAAT 39 LST 2165 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 19 DECEMBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Precies negen dagen nadat de veelbesproken examen fraude in de diergeneeskundige faculteit der Utrechtse rijksuniversi teit onthuld werd heeft de rector-maginificus, prof. dr. L. J. Heijmans van den Bergh, de ernst van het gepleegde namens de senatus contrac tus toegegeven. Als gevolg van de toetsing van de door de hoogleraren Romijn, Swierstra, Van der Schaaf en Wagenaar ingediende klacht aan het universitair tuchtrecht, zijn drie studenten zoals wij eerde meld den voor de duur van vijf maanden geschorst. Deze termijn is dinsdag j.l. ingegaan. Deze drie studenten hebben zich volgens het verslag van de tuchtzitting „zeer ernstig misdragen". vijf uur in de middag gereed zijn. Om zeven uur kwamen de examinandi bij elkaar om als gebruikelijk ervaringen uit te wisselen. Twee studenten kwamen er toen achter dat zij fouten hadden ge maakt. Hond acht uur trad de man bin nen die later de hoofdpersoon in de af faire zou worden In verband met zijn co-assistentschap mocht hij te allen tijde het instituut voor bactereologie betreden. Een van de eerder genoemde studenten die een vriend van hem was kreeg toen het aanbod om met hem terug te gaan om de fout te herstellen De an dere niet bevriende student van de hoofdpersoon is toen ook meegegaan. Bij het instituut aangekomen bleek het gebouw open te zijn. Er was een on bekende in bezig die enkele bloedprepa- Een hunner treft de verantwooidelijk heid het zwaarst. Hij was geen exami nandus en behoefde dus niet in span ning te verkeren Een bezwarende om standigheid voor deze man is dat hij zich als co-assistent nooit had mogen le nen tot medewerking aan fraude. De senatus acht het .o.nbegrijpelijk" hoe deze „uitstekende student", die ge huwd en vader van* vier kinderen is en zich bovendien geassocieerd had met een dierenarts, zich zo weinig bewust was van zijn plicht en verantwoordelijkheid. In het geheel zijn zeven studenten bij de affaire betrokken. De vier die niet geschorst zijn, zullen afschriften van de uitspraak worden toegezonden. Het is de senaat gebleken dat zij niet positief iets verkeerds hebben gedaan. De vier moe ten echter het gedeelte infectieziekten van het examen opnieuw doen. De on regelmatigheden zijn op 26 en 27 no vember van dit jaar begaan. Op 11 de cember zijn de zeven studenten afzon derlijk in het universiteitsgebouw door het college van rector en assessoren (de senatus contractus) gehoord. Uit het on derzoek is komen vast te staan dat de fraude is gepleegd in het laatste ge deelte van het diergeneeskundige exa men. De proef nestond ten eerste uit het maken van preparaten en cultures op de juiste wijze en ten tweede uit het stellen van diagnosen op een tevoren geïnjecteerd kadaver. Onderdeel een werd op de 26e beproefd en moest om BRUSSEL De commissie var bui lenlandse zaken uit de Belgische senaat heeft besloten de verdere besprekingen van het verdrag voor de verbetering van de nieuwe verbinding tussen de Rijn en de Schelde uit te stellen tot 12, 13 en eventueel 14 januari. De senatoren willen niet tot een uit spraak komen alvorens nader door des kundigen te zijn voorgelicht. Een katholiek senator uit Vlaanderen noemde het Belgische aandeel in de kos ten, zoals in het verdrag met Nederland is geregeld te hoog. Met drie socialis tische leden van de senaat sprak hij voorts zijn bezorgdheid uit over de con sequenties van de Belgische verplich ting zoet water voor de nieuwe verbin ding te leveren. Het verdrag werd de vorige maand met grote meerderheid door de kamer van volksvertegenwoordigers goedgekeurd. raten in de koelkast plaatste. Toen de man weg was ging het drietal zijn ver gissingen in afzonderlijke ruimten her stellen. De vriend van de hoofdpersoon zag om de hoek van de gang de jas han gen van de wetenschappelijk hoofdamb tenaar. waarin zich een papier bevond waarop de resultaten van de examens vermoedelijk vermeld stonden. De vriend pakte het papier eruit, bezag het ge schrevene en stopte het weer terug in de jas. Na het beweerde herstel van de „vergissingen" is het drietal terugge gaan naar hun vier collega's, die waren achtergebleven. Eenmaal teruggekeerd naar plaats van samenkomst vertelde de vriend van de hoofdpersoon wat hij gelezen nad. De vier waren ten dele ge rustgesteld, omdat bleek dat hun diagno sen juist waren gebleken, ten dele ook verontrust door de handelwijze van het drietal, met name die van de vriend van de hoofdpersoon. De senatus contractus meent dat de op gelegde schorsing van vijf maanden ten aanzien van de drie studenten, die zich naar het instituut hebben begeven, ge rechtvaardigd en geboden is. Bij het op leggen van het vonnis is rekening ge houden met de persoonlijke omstandig heden van de studenten en de voortze ting van hun studie. De studenten zullen in de vijf volgen de maanden, juist voor de eerstk<>mend grote vakantie hun co-assistentscha kunnen hetrhalen en dit onderdeel vai het diergeneeskundige examen opniem afleggen. De bekendmaking ,ad valvas academi cavS" van dit door de senatus genomer besluit vloeit voort uit hetgeen in ar tikel 53 van de wet op het wetenschap pelijk onderwijs is bepaald. Generaal Joseph Moboetoe (tweede van rechts), opperbevelhebber van het Kongolese leger, toont een zware mitrailleur van rood-Chinees fabri kaat, welke op de rebellen in Stan- leystad is buitgemaakt. Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de openbare verga dering van de sociaal economischt raad heeft prof. dr. A. H. M. Albregts, als lid van de raad voorzitter van de or ganisatiecommissie en van de commis sie financiën bedrijfslichamen, fel ge reageerd op negatieve uitlatingen van staatssecretaris De Meijer over de PBO. De regering heeft de ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in haar programma opgenomen. Is er nu een nieuw regeringsstandpunt? Dan /.ouden wij dat toch moeten weten". Prof. Albregts haakte m op een in terview met de staatssecretaris in „Ruim Zicht", waarin de bewindsman o.m. zei dat de PBO voor hem niet alleen zaligmakend is en dat hij die niet als hoogste ideaal ziet. Tevens sprak hij twijfel uit over de doelmatigheid van de besteding der vele gelden. De staatsse cretaris heeft de juistheid van de tekst van het interview in de Kamer aange vochten. maar de SER weet, dat de bewindsman de tekst voor publikatie goedgekeurd heeft. Prof. Albregts zei, dat er eindelijk wat rust is ontstaan in de hetze rond de PBO. maar deze is nu door de uitlating van de staatssecretaris weei opgelaaid. De staatssecretaris gaf voedsel aan de twijfel over de toekomt van de PBO. Zo er al reden is tot twijfel, dan moet zij toch niet worden uitgesproken door sen staatssecretaris aan wie de PBO zaken zijn toevertrouwd. De staatssecre taris heeft volgens prof. Albregts bij zijn bewering, dat de PBO een dure zaak is, maar wat cijfers de lucht in- geslingerd en nooit getoond te twijfelen aan de doelmatigheid van de PBO. ,,Hoe moeten wij nu de uitlatingen van de staatssecretaris verstaan? We hebben van de bewindsman een adviesaanvra ge gehad over de PBO en haar ontwik keling. Wat moet nu ons uitgangspunt zijn? Als hij zegt, dat de SER en niet hij moet uitmaken, wat de toekomst zal zijn waarom deed hij aan suggesties in het interview? Daaraan kunner wij niet stilzwijgend voorbijgaan. De onzeker heid moet worden weggenomen." In de daaropvolgende discussie kreeg prof. Albregts bijval, zodat besloten werd, de regering om verduidelijking van haar standpunt te vragen. Voorzit ter drs. De Pous merkte in dit ver band nog op, dat in 1963 van de totale uitgaven van de PBO-organen slechts een kwart huishoudelijke waren de ove rige kwamen ten goede aan het be drijfsleven. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Ook de laatste ont brekende sieraden die maandag 7 de cember uit de villa "an Dr J Dassen te Heer werden gestolen, zijn terecht. De recherche te Maastricht en d._ rijks politie te Heer ondekten de juwelen, die f 10.000,- waard zijn na een nachte- lilke speurtocht in een kunstmatig» rots partij in het stadspark te Maastricht. De vorige week zaterdag achterhaalde de politie f 7000.- ran sierader bij de moeder van een der verdachten de 12 jarige G. D. Het was haar zoon. de 22-jange P.B. die na lange tijd hard nekkig te hebben ontkend de politie meedeelde waar de rest var di buit was verstopt. Achter he' behang van een woning in de Raamstraat had hij een gat gemaakt en daarin had hij een doos met de juwelen verborgen. Daarop had hij het gat dichtgemetseld Toen de politie meedeelde dat zij reeds op die plek had gezocht maar dat alle jüpwelen waren verdwenen, noemde hij zijn familielid C.B als degene, die van deze bergplaats op de hoogte was ge- FOUNTAINTOWN (V.S.) In het dorp Fountaintown, in de Amerikaanse staat Indiana zijn gisteren bij een brand in een herstellingsoord twintig bejaarden in dc vlammen omgekomen. Zestien van hen zaten opgesloten op de bovenste verdieping van het houten gebouw, omdat de trap al meteen was ingestort. NEWARK Een federale rechter heeft de Amerikaanse spion John Bu- tenko gisteren +ot 30 jaar gevangenis straf veroordeeld en zijn Russische medebeklaagde Igor Iwanov tot 20 jaar. Beide mannen, die de doodstraf had den kunnen krijgen zijn schuldig be vonden aan het overdragen van defen siegeheimen van de Amerikaanse lucht macht aan leden van de Russische V.N.- delegatie. Butenko en Iwanov hebben tot het eind hun onschuld volgehouden. PASADENA De Amerikaanse satel liet Mariner-4. die onderweg is naar de invloedssfeer van de planeet Mars. heeft zich weer gericht op de ster Canopus. De geleerden hebben tevens getracht te voorkomen dat de ruimtesonde opnieuw door een stofdeeltje uit haar koers zou raken. De mededeling, dat de Mariner-4 net „oog" weer op Canopus heeft gericht, werd donderdag gedaan door het labora torium voor straalvoorstuwing in Pas- dena. Californië. Dit betekent dat de stand van de Mariner-4. die op 28 november werd ge lanceerd vanaf kaap Kennedy, nu is ge corrigeerd. Men heeft eerst de „fix" op de ster „bamma vella" verbroken alvorens men de sonde heeft ingesteld op Canopus. Daarna heeft men het Marsschip langs elektronische weg minder gevoelig ge maakt voor de stofdeeltjes, die. naar men aanneemt, de sonde tot tweemaal toe in zijn stand hebben veranderd. Waneer verder alles naar wens ver loopt zal de Mariner-4 op 14 juli Mars passeren en foto's maken van de „rode planeet", hiermee wellicht een oplos sing gevend voor de geheimzinnigheid die door de eeuwen de planeet heeft omgeven. De tocht is ruim 500 miljoen kilometer lang, ofschoon de planeet maar 220 mil joen kilometer van de aarde verwijderd zal zijn, wanneer de Mariner binnen een straal van 13.000 kilometer van de pla neet komt. Ten opzichte van de aarde bedraagt dr snelheid momenteel ongeveer 11.500 km uur. De aarde draait zelf met een snel heid van ruim 100.000 km/u om de zon weest Toen de politie C.B aar de tand voelde vertelde deze, dat hii om P.B. een dienst te bewijzen de juwelen had laten weghalen. De Maastrichtse schil der H.L bekende dat hij de juwelen uit het gat in de muur had gehaald, maar beweerde dat hij de sieraden al aan een Belgische relatie had doorge geven. De juwelen zouden op een boer derij zijn verborgen. Toen dr politie op het punt stond om met H.L. voor een onderzoek naar België te vertrekken, vroeg de schilder ,,of men toch maar liever niet in Maastricht zou gaan zoe ken Zonder dralen bracht hij de poli tic naar het. stadspark. In het schijnsel van zaklantaarns gin gen de politiemannen op zoek naar de bergplaats en even later kwamen uit een gat een paar oude sokken te voorschijn die voor f 10.000,- aar juwelen bleken te bevatten. De familie Dassen was des te meer verheugd over het terugvinden van de gestolen juwelen, omdat er zich enkeh kostbare oude familiesieraden on der bevonden. Advertentie) NEW BRUNSWICK Dr. Ed ward Wellin, socioloog van de Rut gers universiteit van New Brunswick in de Amerikaanse staat New Jer sey heeft als zijn mening uitge sproken, dat het belang dat high school leerlingen stellen in de andere sexe, samenhangt met de hoeveel heid rookartikelen die ze gebruiken. Ongeveer 48 procent der leerlingen die twee of meer keer per week vrijen, aldus Wellin roken ook. Maar het percentage rokers onder de leerlingen die minder dar twee keer per week een afspraakje heb ben, bedraagt maar zeven. Wellin heeft zjjn studie verricht on der achtduizend high school leerling- gen in New Jersey. Hy is er achter gekr.men dat de rookgewoonten van ouders minder effect hebben op de high school leerlingen dan de rook gewoonten van vrienden. Als ouders bezwaar hadden tegen roken, maar vrienden dat lustig de den, aldus de socioloog, ,,dan rook te 54 procent van hun kinderen" Stonden ouders het daarentegen toe, maar deden vrienden het niet, dan gaf zich maar zestien nrocent der leerlingen aan het genot over. Er is ook verband, zo heeft Wellins studie hem geleerd tussen het on derwijs dat men wil genieten en de rookgewoonten. Van het aantal leer lingen dat na de higi1 school naar een college wilde gaan rookte maar zestien procent, tegen 38 procent dat het na high school welletjes vond. Tachtig procent van de leer lingen die het vermoedelijk na de high school opgeven, rookt. Wellins onderzoekingen naar de rookgewoonten van studenen en het waarom, zyii met 20000 dollar gefinancierd door het departement van gezondheid van de staat New Jer sey. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN In het centraal maga zijn van Vroom en Dreesmann in Heer len is 'n felle brand uitgebroken, waar- dooor het hele magazijn is uitgebrand en een schade van ongeveer 8 miljoen gulden is ontstaan. De brand zou zijn ontstaan door het achteloos weggooien van een sigaret in de buurt van de kantine, waar een kien-bijeenkomst ge\- houden zou zijn. Sinds mensenheugenis heeft Heerlen niet zo'n grote brand mee gemaakt. Een hele dag was de brand weer bezig met de nablussingswerkzaam- heden, terwijl het vuur steeds opnieuw weer oplaaide. c De Heerlense brandweer die normaal is berekend op het grootste gedeelte van de oostelijke mijnstreek, kon het tenslotte niet meer alleen af en moest collega's in Maastricht waarschuwen. Aangezien de magazijnen vlak bij een spoorlijn van de Nederl, Spoorw. lagen hebben deze onmiddellijk de hoogspan ningskabels laten deselectrificeren, om stroomstoring te voorkomen, omdat de vlammen ver over de kabels heensloe gen. Ook het treinverkeer tussen Heer len en Schaarsbergen werd gestagneerd door de over de spoorrails liggende slan gen. Ofschoon het er aanvankelijk naar uitzag, dat de brandweer het vuur snel meester zou worden, greep de brand verrassend snel om zich heen, daar de op de campingafdeling opgeslagen butagasflessen door de enorme hitte ont ploften. Omwonenden die door de vuur zee en de ontploffingen uit hun bed waren gehaald, verwachtten ieder mo ment, dat de brand op hun woning zou overslaan. De schade, die op het ogen blik naar schatting 8 miljoen beloopt, zal in werkelijkheid wellicht nog een stuk hoger liggen. In het magazijn stond juist de topvoorraad van het jaar opge slagen in verband met de komende kerstdagen. Het gebouw was van boven tot onder volgeladen met textiel, cam pinggoederen, speelgoed en meubelen. Een geluk bij een ongeluk was, dat het archief, waar alle waardevolle pa pieren waren opgeborgen, juist enkele weken tevoren was overgeplaatst naar een ander gebouw Overigen.-, scheelde het niet veel of ook de naast het maga zijn gelegen administratieruimten wer den door het vuur aangetast. Ook de twee onder het gebouw liggende olie tanks niet een inhoud van 12 tot 15.000 liter liepen een tijdlang gevaar. Mede in verband hiermee mocht niemand zich in de directe nabijheid van het gebouw begeven. Dit was mede gebaseerd op het feit, dat grote stukken beton uit de muur van het gebouw vielen en met donderend geraas naar beneden stortten. Particuliere wagens die in de nabijheid van het brandende gebouw stonden ge parkeerd, moesten in allerijl door de politie worden weggesleept met het oog op ontploffingsgevaar. Op het ogenblik is het grote gebouw, dat eens de trots van V en D was. volkomen in 'n ruine veranderd. Op de trottoirs liggen half verbrande meubelen en verwrongen ge deelten van gasovens en ijskasten dui den op de algehele vernietiging. Van de zijde van de V en D-directie die evenals het gemeentebestuur gedurende de hele brand aanwezig was, kon men gisteren nog niets definitiefs verne men over de toekomstige plannen. Wel hoorden wij, dat V en D sinds enige tijd voornemens is een nieuw magazijn te bouwen. Dit plan zal door de ge weldige brand nu wel vlug moeten wor den gerealiseerd. (Van een onzer verslaggevers) BAARN Bij een frontale botsing op Rijksweg I onder de gemeente Baarn is hedenmorgen de 21-jarige J Spilt uit Huizen, Noord-Holland om het leven gekomen Als chauffeur van een met 20 ton stenen geladen vrachtwagen kwam hij tijdens een inhaalmanoeuvre fron taal in botsing met 'n tegenligger, een met 10 ton eternietbuizen geladen vracht wagen uit Rijssen. De bestuurder van deze wagen werd ernstig gewond even als de bijrijder van de eerste vracht auto. Het verkeer over Rijksweg I is drie uur gestagneerd geveest. BOXTEL Gistermorgen is te Boxtel het stoffelijk overschot van de 31-jari- ge groentekvveker A. Olislagers, die in de nacht van maandag op dinsdag door een schot van een agent om het leven is gekocen bij het jagen op schadelyk wild op zijn terrein, ten grave gedra gen. De grote Maria Reginakerk kon alle be langstellenden, die de jongeman de laatste eer kwamen brengen, niet be vatten. Tot de duizenden behoorden de burgemeester van Boxtel, dr. M. A. M. van Heivoort, en de korpschef van de gemeentepolitie, inspecteur G. Wouters. Buiten de kerk trotseerden honderden mensen de gestaag neervallende regen om uiting te geven aan hun verslagen heid over dit gebeuren en hun deelne ming te betuigen met de jonge we duwe, mevrouw J. Olislagers - van Kronenburg. Aanwezig was ook de heer C. Voorboom, de vriend van de heer Olislagers, die getuige was van het tragische gebeuren. leden van de r.-k. Boeren- en Tuin- dersbond van de N.C.B. waren verte genwoordigd; met omfloerst vaandel gingen zij in de stoet mee. Op de be graafplaats volgde tenslotte een défilé langs de laatste rustplaats van de heer Olislagers. (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na de ..Slag om het R.E.M.-eilana" heerst momenteel gro te spanning onder de velen die zich destijds van een klein financieel aan deel in het R.E.M.-avontuur hebben verzekerd via de n.v. Volksaandelen Trust (V.A.T.). Het wordt mogelijk ge acht dat zij geheel of gedeeltelijk scha deloos gesteld worden uit de winst van 3.000.000, die de R.E.M. de afgelepen maanden heeft gemaakt. Het enthou siasme voor de „Televisie- en Radio- Omroep Stichting" (T.R.O.S.) van de R.E.M. blijkt inmiddels ongeblust. Het aantal T.R.O.S.-leden is de laatste tijd opgelopen van 200.000 tot 230.000. De Amsterdamse advocaat mr. Sluy- ter heeft ons gisteravond verklaard nog geen bijzonderheden te kunnen meedelen over zijn voorgenomen te genacties tegen de verzegeling van het voormalige R.E.M.-eiland. Hij zei met zijn cliënten nog overleg te plegen. Al gemeen wordt echter verwacht dat dit beraad toch binnen afzienbare tijd zal leiden tot hei indienen van een be zwaarschrift door mr. Sluyter bij dc Amsterdamse rechtbank, dat is gericlT tegen het optreden van de officier var justitie bij die rechtbank, mr. Hart suiker. ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Wie gedacht had dat het na de algemene staking van vorige week vrijdag voorlopig wel uit zou zijn met conflicten in Frankrijk, is bedrogen uitgekomen. Vrijdag e- waarschijnlijk ook vandaag bleek het treinverkeer in Frankrijk andermaal verlamd. Op de rails zal geen enkele goederentrein rij den. Ook liet passagiersverkeer zal gro te vertragingen ondervinden. De spoorwegstaking werd in het begin van deze week afgekondigd door de com munistische CGT overleg werd gepleegd met de twee andere vakcentralen, de socialistische FO en de nieuwe CFDT, het vroegere katholieke vakverbond, of zij aan de tweede spoorwegstaking wil de meedoen. Maar beide vakcentralen weigerden om niet het risico te lopen, dat voortgezette stakingen bij het pu bliek in-populair worder. Want zij we- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een blos van in spanning kruipt over haar gezicht. Mevrouw H. M. J. van den Broek- Mennen (23) concentreert zich op haar opdracht: de ombouw van een gastoestel. Zij is de eerste vrouw, die zich aan het aardgas waagt. Ruini 250 mannen zijn haai voorgegaan op de opleidingsscho len voor aardgasmonteurs ir Utrecht (1) en Rotterdam (2) var de N.V. Gascon. Mevrouw Van den Broek deed gis teren „examen", de afsluiting van de twee weken durende cursus Zij is nummer 12a van de groej: cursisten in de Domstad (de opleidingsschool is gehuisvest in het pand Frans Smul- voelt ze zich temidden van de tech niek en de mannen „Ik yind het erg leuk. Het werk is reuze interessant", zegt ze lachend. Mevrouw Van den Broek wordt geen aardgasombouwster. Ze volgt de cursus omdat ze de men sen gaat voorlichten over de talrijke facetten van het aardgas en de conse quenties die die omschakeling met zich meebrengt. De Gascon heeft een ten toonstelling laten inrichten over hei onderwerp aardgas. Die wordt 26 janua. ri in Hilversum geopend. Mevrouw Van den Broek zal wanneer ze slaag (en dat zit er wel in zeggen de instruc teurs) de bezoekers en bezoeksters al les weten te vertellen wat zij ovei dit vluchtige onderwerp willen weten Zij heeft hiervoor niet alleen de cur sus moeten volgen. ,,Ik ben verschil lende malen in Slochteren geweest en heb een kijkje genomen bij het leggen van de pijpleidingen". Hoe komt een vrouw aan zo'n aardgasbaan? Mevrouw school een VGLO gevolgd Door zelf studie heeft ze zich bekwaamd in di verse talen, steno en typen. Met die diploma's kwam ze op een kantooi terecht. „Ik ben er eigenlijk ingerold Het kwam door een kennis, die vroeg me of ik wat voor het voorlichtings- werk voelde. Ik was het eerst hele maal niet van plan. Wat wist ik var tardgas af? Ik heb het tenslotte tocl ,'edaan. Het bevalt me uitstekend.' Hoofd van de gascon-school in U recht instructeur A. Ravesteyn, vom iet eerst helemaal niet zo „leuk" da r een vrouw leerling was. Van da dee is hij echter teruggekomen. „He leeft zelfs een goede invloed hier. D< mannen zijn veel netter gekleed". Sa men met instructeur J. van Elk wijdi hij de cursisten in de geheimen vai het aardgas en de ombouw van dc toestellen in Mevrouw Van den Broek heeft een streepje voor op haar manne lijke collega's. De mannen zijr tijdens ders die onder het mes zijn. Hoe Van den Broek heeft na de lagere de praktijklessen geuld in een grijze overall. Zij, de vrouw, heeft de over al aan de kapstok laten hangen en is gekleed in een stofjas. „Die pijpen zijn veel te wijd, ze moeten omgesla gen worden. Ik vind er gewoon niets aan, zo'n overall". Een ander streep- ie is het nummer. Iedere cursist heeft (is) een nummer. Mevrouw Van den 3roek zou nummer 13 moeten zijn. \laar omdat zij het is is men hier- 'an afgestapt en staat zij onder 12a. Mevrouw Van den Broek woont in Tiddelrode, Bernardstraat 14. Een 'laats in de buurt van Den Bosch, 'ij reist iedere dag op en neer. Een vermoeiende dagtaak, maar zij heeft iet ervoor over. Het bevalt me heel oed zo, zegt ze ervan. De aardgas entoonstelling zal door heel Nederland eizen. De expositie kan door de ge- neenten worden gehuurd. „Wat gaat le jonge cursiste daarna doen? „De ombouw van gastoestellen zal in ons land zo'n vijf jaar in beslag nemen. Misschien ga ik ook nog in de om bouw. Dat lijkt me echt interessant". ten dat de regering daarop zit te wach ten. Voor de communistische CGT zat er toen niets anders op, dan aangeslo ten leden vrij te laten in hun keus: het werk tijdelijk te staken of de gehele vrij dag en zaterdag weg te blijven. De ba sis nam toen zelf het heft in handen en bleef vrijdagmorgen weg. De staking nam zulk een uitbreiding dat de leiding aan de top er zelf verbaasd over stond. Niet alleen de leiding bij de CGT. maar ook die bij de twee andere vakcentralen. Want 10.0Ö0-den leden van de FO en de CFDT legden eveneens het werk neer. Het resultaat is dat er vrijdagmorgen maay weinig treinen reden tussen Pa rijs en de voorsteden, lleen op het gare de l'est was de bedrijvigheid normaal, maar het grote station Saint Lazare lag volkomen verlaten. Op het gare de Lyon stond aangeplakt dat van de normale 52 treinen naar de provincie er maar 12 zouden rijden. Ook de autoriteiten waren door de omvang van de staking verrast. Vorige week vrijdag, bij de al gemene staking, reden in Parijs 300 militaire vrachtwagens die 15.000 per sonen in plaats van normaal 4 miljoen reizigers vervoerden. Vrijdagmorgen was er in heel Parijs geen militaire vrachtwagen te bekennen. Door de moeilijke omstandigheden waarin zich de automobielindustrie en de textielin dustrie bevinden, mag men constate ren, dat er bij de wisselinj van het jaar in Frankrijk een crisisstemming heerst. Eind vorig jaar telde Frankrijk 25.000 werklozen. Thans is dit aantal gestegen tot 100.000. Er wordt voor de kerstda gen in de grote magazijnen minder ge kocht dan verleden jaar. Bovendien zal bij de grote warenhuizen als gevolg van meningsverschillen over de arbeidsvoor waarden 't werk tijdelijk worden onder broken. gedurende de periode van 21 tot 24 december. Ook voor de ochtendbladen van vrijdag kwam de spoorwegstaking in deze om vang als een volkomen verrassing. De Paris Jour had als kop op de voorpa gina: coup de theatre. Sommige treinen van de voorsteden naar Parijs waren zo overvol, dat de controleurs zich geen raad wisten en hun wijk namen bij de bestuurders in de cabine. Simca liet om zes uur in de ochtend eigen vervoer aanrukken om de wachtende arbeiders van Saint Lazare naar de werkplaatsen te brengen.

de Stem | 1964 | | pagina 19