Bezwaren Axelse raad tegen verhoging van belastingen ÈJ* Uw Supermarkt Uitvoer van appels is thans groter dan ooit Raad Nw. en St.-Joosland stelt vragen aan G.S. AFDELINGSONDERZOEK BEGROTINGEN In Vlissingse St.-Jacobskerk Aanvaardbare uitvoering Weihnachts-Oratorium Dienstjubileum bij de P.Z.E.M. te Vlissingen t éT- Ui Personeel van Tilburgs hotel ontslagen KWEKERIJ M. H. DEKKER voor Bloemen en Planten Kwaliteit ww- woningen laat te wensen over 11 Over herindeling Veel vraag naar goede kwaliteit KERSTBOMEN KERSTSTUKJES KERSTMARKTEN MODERN NIEUWBOUW HOEKHUIS DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) AXEL Twee afdelingen van de raad van Axel hebben onlangs de ontwerp-begrotingen voor 't dienst- jaai '65 onderzocht. Uit de rapporten kan men opmaken dat men vrede met het voorgenomen financiële be leid van b. en w. heeft, zij het dat ook enkele bezwaren naar voren zijn gebracht. Bezwaren met name tegen d^ door b. en w. gesuggereerde ver hoging van de plaatselijke belastin gen, zulks ter dekking van begro tingstekorten. Men wijst erop, dat binnenkort een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting haar be slag zal krijgen, maar dat daar te genover verhoging van de plaatse lijke belastingheffingen zal staan. Een lid bepleit het toepassen van bezuiniging in de gemeentelijke uit gaven. B. en w. antwoorden dat ook het college „belastingverhoging uiterma te onsympathiek" vindt, maar dat men wel gedwongen wordt tot aan passing van bepaalde heffingen door de te lage uitkeringen uit het ge meentefonds. B. en w. delen mede dat de belastingverhogingen niet van die aard zullen zijn dat zij het be grotingstekort volledig zullen ophef fen. Bezuinigingen wijzen b. en w. met grote beslistheid van de hand, omdat „het verzorgingspeil van de gemeente onder geen beding mag worden aangetast". Het college zegt nog niet te weten welke heffingen verhoogd zullen worden, maar wijst tegelijkertijd in de richting van le ges, kampeer- en marktgelden en rei nigingsrechten. B. en w. onderstrepen een opmer king van een van de raadsleden, dat Axel zijn functie als centrumgemeen te moet behouden en consolideren. Het dagelijks bestuur van de ge meente wijst er echter op dat men geenszins mag streven naar een „con currerende positie ten opzichte van andere gemeenten." Meerdere leden van een afdeling bepleiten uitbreiding van de public relations van de gemeente. In dat verband antwoordt het college, dat aan dat werk alle mogelijke aan dacht wordt besteed en zal blijven worden besteed. WONINGEN In een van de afdelingen zijn be denkingen geopperd tegen de kwali teit van de woningwetwoningen. Er zouden gegronde klachten zyn om trent de constructie en het doorslaan van regenwater. Intensiever toezicht kan heilzaam werken, oppert men van deze zijde. B. en w. merken op dat woningwetwoningen in verband met de lage curveprijs moeten wor den aangemerkt als „minimum-wo ningen". Het toezicht, op de bouw is zeër bevredigend te noemen. Intensi vering ervan zou geen betere resul taten opleveren. Om het doorslaan van regenwater door de gevels tegen te gaan zullen de gevels mogelijk worden bezet met een halfsteens muur. Plannen in die richting zijn momenteel in ontwikkeling, zo deelt het college mede. Een van de leden van de afdelin gen informeert of een gemeentelijke dienst voor bouw- en woningtoezicht en gemeentewerken of een kleine dienst van enkele gemeenten niet zou zijn te prefereren boven de centrale dienst voor oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Dat bestrijden b. en w. nadruk kelijk. „Een dergelijke dienst zou minder doelmatig werken en verhou dingsgewijs aanmerkelijk duurder zijn omdat voor diverse onderdelen telkens specialistische adviezen zou den moeten worden ingewonnen", al dus het college, dat voorts van me ning blijkt dat de kosten van de centrale dienst zeker niet hoger lig gen dan oorspronkelijk verwacht; de financiën die de gemeente moet spenderen aan de centrale dienst zijn enigszins in omvang toegeno men, enerzijds door het uittreden van de gemeente Terneuzen, anderzijds door de loonexplosie per 1 januari 1964. B.B. Een raadslid toont zich ietwat ver ontrust door het „steeds duurder worden van de dienst Bescherming Bevolking". B. en w. delen mede dat de verhoging van de raming voor deze dienst een gevolg is van de bij drage van 0,20 per inwoner in de kosten voor de aanleg van een Zeeuwsch-Vlaamse commandopost. De uitgaven voor de B.B, zijn ver plicht. „We hopen dat in de toe komst zal blijken dat de uitgaven he lemaal niet nodig zijn geweest", zeg gen b. en w. De andere vragen betreffen door gaans naar het inzicht van de raads leden te hoge of te lage ramingen. 55 Het was een goede gedachte van de Vlissingse Oratorium Vereniging, om het „Weihnachts-oratorium" weer eens op het programma te zetten. Dit ora torium is eigenlijk een reeks zelfstan dige kerstcantaten. Bach schreef deze cantaten indertijd in zijn functie van cantor te Leipzig. Van de2e zes zelf standige cantaten hoorden wij er twee geheel volledig, terwijl van de andere vier gedeelten werden uitgevoerd. De Oratoriumvereniging, die over een welkome aanvulling (uit Bergen op Zoom) van een aantal herenleden kon beschikken werd instrumentaal terzijde jestaan door de Vlissingse Orkestver eniging met versterking van enige leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Als we met de solisten mogen beginnen willen we in de eerste plaats de alt Watty Krap noemen. Zij was het, die haar partij op beheerste en over heersende wijze wist te brengen, met een warmte die ons de tocht in deze kerk deden vergeten. Gretha Krom, die de sopraanpartij voor haar rekening nam heeft een glas heldere stem, maar bleek voor deze ruimte toch een te klein volume te be zitten. Men kon haar (en dit vooral in het eerste gedeelte van het Weihnachts- oratorium) met moeite volgen. Ook waren er ritmische schommelingen, die niet geheel en al op rekening van het orkest gezet konden worden. We noemen hier de aria „Flosst mein Heiland", waarbij het misschien toch beter was geweest, dat een van de koorleden, of de alf de echo partij voor hun rekening hadden genomen. Ook in het duet „Herr dein Mitleid" (samen met Jan Hulsbos, bas, gezongen), ging de sopraan in het middendeel niet geheel vrijuit in het ook wel zeer moeilijke ritmische gebied, waarin Joh. Seb. Bach toch wel een meester is in het schrijven, terwijl bei den op een gegeven ogenblik een halve maat achterhet orkest aankwamen, maar buiten hun schuld. Jan Hulsbos bleek evenals Simon van der Geest zich niets aan te trekken van 3e wisselwerking in het orkest, zij zon gen op waardige en vaardige wijze de hun toebedeelde partijen. Het koor zong (en dit met name in de gedragen delen van dit oratorium) de partijen op alleszins aanvaardbare wijze. Men had, mede door de mede werking van een aantal herenleden, een beter verdeelde groepering van de zang partijen. Naast het met élan gezongen ..Jauchzet, frohlocket", vielen er ook weer minder goede dingen waar te ne men, o.a. in het Choral no. 23, wat in wezen niet moeilijk is, maar door de gepuncteerde instrumentale partij echt wel tot uitkijken dwingt. Het orkest heeft zich vol overgave ge weerd; dat alles er niet vlekkeloos uit kwam zij hun vergeven. Bach biedt de beroepsmusicus nog genoeg problemen. Mevrouw Maclaine Pont bespeelde op bescheiden, maar nauwgezette wijze het clavecimbel, terwijl met ere ook mag worden genoemd de twee vioolsoli, die op vakkundige wijze met een zeer fraaie toon werden uitgevoerd. Deze, uitvoering stond onder directie van Jan Kuiler. a.L. GOES Aan het kanaal naar het Goese Sas, bij de Westhavendijk, heerst een enorme bedrijvigheid. De arbeiders van de firma A. Otte en Zn. uit Nieuw- dorp zyn bezig" met het aanleggen van een brug over het kanaal. Een maand geleden startten zy met de onderbouw van de brug. Momenteel wordt de dam- wand van de bouwput geslagen (zie foto). De ophaalbrug, die een door- NIEUW- EN SINT-JOOSLAND De raad stond in haar vergadering langdurig stil bij een te zenden brief aan Gedeputeerde Staten met afschrift aan de minister van Binnenlandse Za ken inzake een brief ontvangen van G.S. i.v.m. een door hen gezonden ad vies aan de minister met betrekking tot de gemeentelijke herindeling van zuid- oost-Walcheren. De raad heeft het col lege van B. en W. opgedragen onder de aandacht van het college van G.S. te brengen, hetgeen geschreven staat in de artikelen 160, 161 en 162 der ge meentewet. De raad vraagt zich dus af, waarom G.S. in hun brief van 3 november 1964, de termijn genoemd in artikel 162, eerste lid, nl. twee maan den, heeft verminderd tot twintig da gen, en waarom aan de raad geen „ont- werp-regeling met kaart en toelichting" genoemd in artikel 160, doch alleen een brief met kaart werd toegezonden en waarom de openbare vergadering, ge noemd in artikel 162 niet door G.S. werd uitgeschreven. Het kwam de raad voor, dat hoe lang de herindelingspro cedure ook reeds geduurd heeft of nog duren zal, in ieder geval aan het ge stelde in de gemeentewet behoort te wor den voldaan. De raad wil daarom van G.S. vernemen, wanneer men de bur gemeester ingevolge de gemeentewet op dracht zal verlenen om de ontwerprege ling met kaart en toelichting op de se cretarie der gemeente ter inzage ge durende twee weken neder te leggen. Tevens wil de raad weten wanneer de openbare vergadering van GS., be doeld in artikel 162, der gemeentewet door G.S. zal worden uitgeschreven. Een afschrift van deze brief en van de brie ven van G.S van 3 en 30 november heeft de raad aan de minister van Bn- nenlandse Zaken gezonden ter kennis neming. De heer v. Nimwege hield in de raad in een uitvoerig betoog over de te zenden brief aan de minister en verzocht het college van B. en W. zo nodig in beroep te gaan bij de Kroon, met verzoek om annulering of terugzen ding van het uitgebrachte advies van G.S. De heer Polderdijk stelde voor een audiëntie aan te vragen bij de minister en G.S. om het standpunt van de raad toe te lichten. De geste van de heer Van Nimwegen werd grotendeels aan vaard, evenals het verzoek van de heer Polderdijk, inzake aanvrage van een audiëntie bij de minister. Een aanvra ge voor een onderhoud bij G.S. werd niet door de raad gewenst. De raad besloot voorts tot herbou wing over te gaan van de Openbare Lagere School, waarvan de begroting door de raad werd goedgekeurd. De begrotingswijzigingen hiervoor zullen worden aangevraagd en tevens een ur- gentieverklaring voor de bouw van een en ander. Uitvoerig werd door de raadsleden hierover gedebatteerd- De raad ging met het voorstel van B. en W. akkoord. De bouw van het nieu we gebouwtje voor de buspassagiers werd gegund aan de heer A. C Polder dijk voor de som van f 2.479,- te bou wen bij de oude begraafplaats op de Oude Rijksweg. DE ITALIAANSE journalisten hebben besloten tot een algehele staking, waar door het land waarschijnlijk verstoken zal blijven van gedrukt nieuws over de verkiezing van een nieuwe president. De journalisten willen o.a. een vijf daagse werkweek en salarisverhoging. vaartwijdte van 9.10 meter krijgt, zal worden verdeeld in een spoorbaan en een rybaan voor het verkeer. De spoor lijn zal de verbinding vormen tussen het station te Goes en het Goese in dustrieterrein. Om de nieuwe weg te kunnen aan leggen moeten de loodsen van de hout handel Van Riesen aan de oostkant van het kanaal worden afgebroken. Vol gende week zullen de slopers niet dit karwei gaan beginnen. Na de bouwakvakantie 1965 hoopt men de bovenbouw van de brug te monteren. Vermoedelijk aan het eind van het volgend jaar zullen de eerste vrachtwagens en goederenwagons over de nieuwe brug rijden. .Van onze correspondent) TILBURG Aan het voltallige per soneel (16) van het hotel Suisse" aan de Spoorlaan is per 15 januari van het volgende jaar ontslag aangezegd. De directeur van het hotel, de heer Tiggelaar, deelde mede, dat de reden van het ontslag de verkoop van het pand is. Koper is de Tilburger Nico Kuysters, die momenteel in Zwitser land woonachtig is. Over de nieuwe bestemming van het pand is nog niets naders bekend. (Van een medewerker) Al maanden achtereen gaan er dage lijks zeer grote hoeveelheden appels van uit ons land de grenzen over, in de eerste plaats naar West-Duitsland maar ook wel naar Frankrijk en in mindere mate naar België en enkele andere landen. De uitvoer van appels is nog nimmer tevoren zo groot geweest als dit jaar nu de telers een van de grootste oogsten van alle tijden mochten binnen halen. Het vorig jaar werden vanaf het begin van het seizoen tot eind november vol gens de gegevens van het Uitvoer Con trole Bureau voor Tuinbouwprodukten, ongeveer 13 miljoen kg appels geëx porteerd. Dit jaar bedroeg de export van appels in deze periode ongeveer 80 miljoen kg. Hiervan was ongeveer de helft industriefruit maar zelfs wanneer men dat er af trekt blijkt de export nog zeer sterk toegenomen te zijn. Op het ogenblik gaat het nog onver minderd voort want in de eerste week van december ging weer ruim 5,5 mil joen kg appels de grenzen over waar van 3.8 miljoen kg handappels. Het industriefruit dat wordt geëxpor teerd wordt los verladen maar de hand appels gaan in eenmalig fust de grenzen over. Onnodig te zeggen dat er enorm veel komt kijken om dit alles te ver wezenlijken. Ook op de binnenlandse markt kun nen zeer grote hoeveelheden appels worden verkocht en dit alles bij elkaar maakt dat de voorraden wekelijks een flinke vermindering ondergaan. Ze zijn echter ook wel zeer groot in dit over vloedige fruitjaar. Voldoende Voorlopig zal er nog voldoende fruit voor de binnenlandse markt en voor export beschikbaar zijn. De beste kwa liteiten van de meest gevraagde rassen brengen voor de telers bevredigende prijzen op. Duur zijn ze niet, de mooie Golden Delicious en Winston, maar het is toch niet onbevredigend en Cox's Orange Pippin brengt zelfs een hoge prijs op. Alleen kunnen hiervan niet veel telers meer profiteren omdat ze alles ge ruimd hebben. De prijs van de beste partijen goud- reinette is ook wat aangetrokken. Jona than blijft nog altijd vrij goedkoop en dat kan ook worden gezegd van de meeste andere variëteiten in de appel sector en zeker van de mindere kwali teiten. In dit overvloedige fruitjaar is het fruit waaraan wat mankeert vrij wel niet voor verse consumptie te ver kopen. Dat moet naar de fabrieken en dan krijgt de teler een prijs van 68 cent per kg. Er zijn zelfs wel variëteiten die ook niet geschikt zijn voor de fa briek (Jonathan) en hiervan vindt af en toe zelfs doordraai plaats. Dat gaat dan echter steeds om kwaliteiten waar de consument geen belangstelling voor heeft. Uit de bewaarplaatsen van de telers worden op het ogenblik nog steeds veel appels aangeboden en dat zal nog wel even voortgaan. Wel hopen de telers dat het dieptepunt in de prijzen thans bereikt zal zijn en dat het bewaarfruit het wat beter zal doen dan de laatste tijd. Zeker geldt dat voor hen die een wat minder goede kwaliteit hebben. Die groep van telers heeft zeker geen reden om enthousiast te zijn over de uitkom st enin dit overvloedige fruitjaar. Peren Het aanbod van peren is aanzienlijk minder groot dan van appels. Ook de voorraad hiervan is heel wat kleiner De vraag naar peren is groot, zowel voor de binnenlandse markt als voor ex port en de prijzen zijn de laatste tijd behoorlijk aangetrokken. Conference die het afgelopen najaar tussen 20 en 30 cent per kg noteerde wordt nu verkocht voor 4055 cent en Doyenné du Cornice komt voor de beste partijen zelfs aan 90 cent per kg. Ook de overige goede pererassen bren gen bevredigende prijzen op. Evenals van de appels is ook de kwaliteit van de peren dit jaar over het algemeen best Zon en warmte hebben het fruit niet alleen goed doen uitgroeien, maar ook de smaak er in gebracht en dit verklaart mede de willige vraag in binnen- en buitenland. VLISSINGEN De heer G. Koo- ger te Souburg, werkzaam als monteur in de centrale Zeeland van de Provin ciale Zeeuwsche Electriciteits-Maat- schappij te Vlissingen, herdacht de dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij het voormalige Vlissingse bedrijf In 1944 werd de heer Kooger benoemd tot districtsmonteur te Oudelande, welke werkzaamheden hij in 1956 om gezond redenenen moest verwisselen met een functie in de bisnendienst te Vlissingen. Op de morgen van de jubileumdag werd de heer Kooger, vergezeld door echt genote, zoon en verloofde, in de confe rentiezaal van de centrale toegesproken door de technisch adjunct-directeur ir. H. Broekhoff, die de levensloop van de jubilaris de revue liet passeren en de hoop uitsprak, dat de gezondheid van de heer Kooger hem zou toestaa ntot aan zijn pensioengerechtigde leeftijd zijn bevrediging in zijn huidig werk te vinden. Namens bestuur en directie bood spre ker de gebruikelijke gratificatie aon. De technisch ambtenaar, de heer T. Duym, sprak namens het electrotech- nisch personeel der centrale en dat van de nettendienst Vlissingen en Zuid-Beve land, waarvan vertegenwoordigers aan wezig waren, gelukwensen uit, wenste de heer Koogers en zijn familie nog vele goede jaren toe en overhandigde een blijvend aandeken Aan mevrouw Kooger offreerde hij een mooi bloem stuk. Namens de personeelsvereniging jbood de heer J. J. de Kok met zijn gelukwensen een boekenbon aan. DANKBETUIGING Mede namens onze kinderen en kleinkinderen zeggen wij U hartelijk dank voor de vele blijken van belangstel ling die wij mochten onder vinden bij ons 35-jarig hu welijksfeest. H. P. Claessens A. M. Claessens-de Kerf Lamswaarde, Dreef 6. Snel en gemakkelijk voor een extraatje sparen? VéGé gratis geldzegels sparen U hebt zo 'n boekje vol en een gulden bijéén RECTIFICATIE In overl. annonce d.d. 17 dec. j.l. werd abusievelijk vermeld, mevrouw de weduwe JOHANNA CORNELIA LOSHMANS weduwe van de heer Petrus Francies Lensen Dit moet zijn: mevrouw de weduwe JOHANNA CORNELIA LOCHMANS weduwe van de heer Petrus Franciscus Lemsen mts eerste kwaliteit tot 6 meter. - NIET duurder wel MOOIER dan voorgaande jaren. DENNEGROEN per bos en extra grote takken, los. PRIMA HULST met véél bes, mistletoe, dadels, eucaliptus etc. etc. bakjes en schaaltjes. Ruime keuze uit grote en kleine arrangementen in ALLE PRIJSKLASSEN Laat ook uw schaaltjes en mandjes door ons vullen of wilt u HET ZELF DOEN, dan hebben wij voor u LARIXTAKKEN (bemoste takken) SCADI (besneeuwde takken) GAGEL (verzilverde takken) Wilgekatjes, denneappels pepers, paddestoelen, rendier mos en vele soorten bloemistkaarsen GEOPEND IEDERE DAG Ook 's zaterdags de gehele ag Langevielesingel 34-38 - telefoon 011802661 MIDDELBURG CYCLAMEN grote en kleine planten vol bloemen en knop in alle kleuren! Verder hebben wij. naast onze mooie KERSTSTERREN, AZALEA'S, rijkbloeiende WINTER- BEGONIA'S. Iedere dag verse SNIJBLOEMEN en bloeien de TULPEN en HYACINTEN, afgesneden en met bollen voor bakjes en schalen. Vrijdag 18 december: SLUIS zaterdag 19 december: VLISSINGEN maandag 21 december: HULST dinsdag 22 december: GOES woensdag 23 december: OOSTBURG donderdag 24 december: M'BURG VLISSINGEN SLUIS Middelburg iedere dag markt vanaf donderdag 17 december SOUBURG: bloemenmagazijn „Margriet" Kanaalstraat 55 tel. (01183)—323 Aan onze zaak hebben we een goede en ruime parkeergelegenheid met 2 op- en afritten Heden overleed geheel onverwacht In volle overgave aan Gods H. Wil, voorzien van het H. Sacrament voor de Zieken, onze dierbare zuster, behuwdzuster en tante mejuffrouw ADRIANA CORNELIA MARIA VAN HOOIJDONK in de leeftijd van 60 jaar. Wij bevelen haar ziel in uw godvruchtige gebe den aan. Xeteringen: C. Anssems-v. Hooijdonk A. Anssems Curasao: Eerw. zuster Agnes-Maria v. Hooijdonk Den Hout: A. Rovers-v. Hooijdonk J. Rovers Breda: A. v. Hooijdonk M. v. Hooijdonk-Oomen Bavel: C. v. Hooijdonk A. v. Hooijdonk-Backx P. v. Hooijdonk Lage-Zwaluwe: A. v. Hooijdonk-Pastoor Breda: Eerw. Moeder Maria Ancilla Wilh. v. Hooijdonk neven en nichten Bavel, 16 dec. 1964 Dorstseweg 35. De gezongen uitvaart zal geschieden zaterdag 19 dec. a.s. om 10 uur in de parochiekerk te Bavel. Rozenkransgebed vrijdagavond om 19.30 uur in de kerk te Bavel. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden en de begra fenis van onze broeder JOSEPH DE BAKKER betuigen wij onze hartelijke dank. Tn het bijzonder aan H.H. Geestelijken, Doktoren Bu- walda en Hermans, Ver pleegsters van het St.-Lidui- na-ziekenhuis, Fa. Sanders en personeel en buren. Familie de Bakker Bosclikapelle, Schapershoekpad. DANKBETUIGING Langs deze weg zeggen wij hartelijk dank aan allen die blijk hebben gegeven van medeleven bij het overlij den van onze geliefde va der en grootvader C. JACOBS Fam. Jacobs kinderen en kleinkinderen Sluiskil, Kanaalzicht. Te koop van particulier in Bergen op Zoom Ind.: Grote Engelse kamer, Gr. keuken met koelkast, toilet; Boven, 3 gr. slaapka mers, balcon, zolder met ka mertje. Het geheel binnen kort vrij op te leveren. Vraagprijs f 38.000.Br. om- der nr. 1208 van Mackenzie's adv. bur. Naarderstr. 15, Hilversum. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling, bloemen en cadeaus, ter gelegenheid van ons 50 jarig huwelijksfeest op 12 december j.l., betuigen wij, ook namens de familie, onze hartelijke dank aan Edelachtbare Heer Burge meester en Mevrouw, Wet houder Blommaert, behan delend Geneesheer, feestco mité, kroonsters, buurtbe woners, Bejaardenbond, R.K. Muziekvereniging Heikant en allen die blijken van be langstelling hebben betoond. Namens de familie, A. Weerman K. Weerman-Sontacki kinderen, klein- en achterkleinkinderen Heikant, Vlasstraat 14. Bij beschikking van de Edel achtbare Heer Rechter-Com missaris in het faillissement van A. de Graaf, riethande laar, wonende te Lage-Zwa luwe aan de Nieuwlandse- dijk 37 is bepaald: le. dat de indiening der schuldvorderingen moet plaats hebben uiterlijk op 2 januari 1965; 2e. dat de verificatieverga dering zal worden ge houden op dinsdag 19 januari 1965, desvoormid- dags om 11.30 uur in het Gerechtsgebouw te Breda- De curator, Mr. R. Laret Bergen op Zoom, 17 december 1965 l

de Stem | 1964 | | pagina 6