t GOESE RAAD beperkt voorstellen b. en w. KEUKENSTOEL VOOR f 300.- VERKOCHT Eerste klap meer dan een daalder waard VOttfje 'ware Geen sluitende begroting, te laag verzorgingspeil Uitstekende oogst maakt de tuinders ontevreden Geef meer vrijheid aan vrije sector-woningbouw Belasting- en legesverhogingen hoenen Rioolwater in toekomst naar Westerschelde Terugblik ZentrA Pausen moeten reizen Wapenfeit* SPINWIEL 0- I 5 ■D hu titels! Je wiet ltd dit w,n een itotexploratie j/rlumbml DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 Fiscus vereffent rekening met Ferneusense slager VLISSINGEN IN 1965: Dinsdagavond as.: Begrotings vergadering raad Axel Pater Fabianus vierde 60-jarig priesterfeest Vergadering Tuinbouwbond NCB Proeftuin Breda in Bloemenveiling in Tilburg Rooscndualse K. VP bepleit aftbUa le letn 0 0 Ware VRI.1MOED - SCHIEDAM We zijn maar amateurs'' I 12 lao1- Pullman Sanitized, irm, zwart en bruin* oen voor een heer. eide markten VAN DER STEEN (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN 's Rijks Belastingen hebben gistermiddag precies op het aangekondigde tijdstip om één uur dus een f 141,grote reke ning met de heer G. H. van Damme aan het Wilhelminaplantsoen veref fend. Zulks door een „verkoop bij executie" van een keukenstoel van „schitterende kwaliteit", zoals deur waarder L. P. de Mul voor de sla gerij van de heer Van Damme ver. kondigde. De keukenstoel van de heer Van Damme bracht f 300,- op. Het énige bod werd gedaan door de dochter van de heer Van Damme, de 23- jarige Georgette, dié meteen behaalde. De verkoop was een aardig lachertje. Om precies één uur verscheen de heer De Mul in de deuropening van de slagerij. Ten aan horen van 'n groot aantal, veelal zeer jeugdige belangstellenden las hij de verkoopbepalingen voor, om vervol gens de „prachtige keukenstoel" naar buiten te zeulen. Ondanks enig aan- De verkoop van „de stoel", die 300 opbracht. In de deurope ning de heer Van Damme, deur waarder De Mul en Georgette van Damme, die het bod deed. dringen van de zijde van de deur waarder bleek geen der jeugdige toe hoorders of kijkers bereid ook maar één cent meer dan f 300,- voor de' stoel te betalen. De heer Van Damme bleek overi gens niet bereid te vertellen waarom zijn dochter f 300,- voor de stoel bood, terwijl in- en outsiders de waar de van de stoel voor deze gelegenheid hadden getaxeerd op f 141,„en nog een beetje" (bijkomende kosten). „Georgette moet altijd op een kruk je zitten. Daarom moesten we er een stoel bij hebben", gekscheerde hij, terwijl deurwaarder De Mul lachend toehoorde. Van het gezicht van de heer Van Damme was overigens af te lezen dat, hoewel de rekening nu is ver effend, het meningsverschil tussen hem en de fiscus nog steeds niet uit de wereld is geholpen. Overigens: de rekening van f 141,dateerde, zoals wellicht bekend, uit 1962. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Ondanks de aanvaar ding van een te laag verzorgingspeil, heb ben b. en w. van Vlissingen de raad geen sluitende begroting 1965 kunnen aanbie den. Op de gewone dienst wordt een te kort geraamd van ruim drie ton, terwijl de kapitaalsdienst een nadelig saldo Iaat zien van ruim zes miljoen gulden. Ge zien de ontwikkelingskansen van Vlissin gen ziet het college van b. en w. de toe komst op langere termijn met vertrou wen tegemoet. (Van een onzer verslaggevers) SOUBURG De gemeenteraad heeft tjjdens de raadsvergadering een krediet van f 20.000,beschikbaar gesteld voor het uitvoeren van de voorbereidings werkzaamheden, verbonden aan het pers leidingproject waardoor in de toekomst het rioolwater afgevoerd gaat worden naar de Westerschelde. De kosten van het gehele project worden geraamd op 1 575.000,—. De verschillende fazen van het totale Plan, dat werd opgesteld door het tech nisch adviesbureau van de vereniging v&a Nederlandse gemeenten zijn: De verbouwing van het rioolgemaal op de bestaande zuiveringsinstallatie, o Het installeren van een snij rooster en het bouwen van een pompinstallatie dat geschkit is voor het wegpersen van het afvalwater van ongeveer 10.000 inwnoers. Deze installatie zal er tevens op berekend zijn om 't afval water te ïozen van ongeveer 15.000 in woners. Er is dus rekening gehouden met de toename van de bevolking. De aanleg van een persleiding vanal het rioolgemaal door particulier ter rein naar de Zuidersluis watergang Parallel aan deze watergang zal de leiding vervolgens gelegd gaan wor den naar de uitwateringsluis, van waaruit het rioolwater in de Wester schelde geloosd gaat worden. Drie maatregelen hebben het tekort van de gewone dienst met ruim f 100.000 verminderd. Een verhoging van de tarie ven van de reinigingsrechten en begra fenisrechten en een verlaging van het nadelig saldo van de gemeente sociale dienst, zorgden voor deze verlaging. Het totaal aan inkomsten en uitgaven van de gewone dienst bedraagt bijna f 27.250.000,met een post onvoorzien van ruim zestig mille. De huidige financiële verhouding tus sen rijk en gemeente speelt Vlissingen danig parten. In de beschrijvingsbrief ma ken b. en w. gewag van een paradox, om dat enkele ministeries de uitgaven willen beknotten en andere pressie uitoefenen om die te vermeerderen. Het college spreekt de vrees uit, dat, wanneer in 1965 geen vaste financieringsmiddelen worden toegewezen, Vlissingen moeilijk aan nieuwe kapitaalswerken zal kunnen beginnen. Voor de jaren 1965, 1966 en 1967 is een urgentieschema investeringen uitgebracht. Opgemerkt wprdt echter dat geen pre- ciese mededelingen gedaan kunnen wor den vanwege de voorhanden zijnde dek kingsmiddelen. Voor het volgend jaar is eep ton geraamd voor de vervanging van de straatgasverlichting in verband met het aardgas. De politie krijgt uitgesmeerd over drie jaar drie nieuwe surveillance wagens, mobilofoons en motoren, terwijl voor de bouw van het nieuwe bureau zowel voor het volgend jaar als voor 1966 vier ton is geraamd. De brandweer wordt twee achtereen volgende jaren bedacht met een tank autospuit van zestig mille per stuk. Veel geld zal worden besteed aan de onderwijssector. In plan Paauwenburg is voor volgend jaar de bouw van een gymnastieklokaal voorzien van f 225.000,-, terwijl in dezelfde wijk nog voor f 2.500.000,een industrie- en huishoud school zal worden verwezenlijkt. Paauwenburg krijgt voor een half mil joen ook nog een school, terwijl daar voor in 1966 nog eens twee ton wordt ge raamd. De uitbreiding van de technische school aan de Zaaihoekweg zal in 1966 en in 1967 een half miljoen gulden ver gen. Voor het volgend jaar wordt nog bijna drie ton begroot voor een sport veldencomplex aan de Koudekerkseweg. Tot slot wordt volgend jaar nog vijftig mille geraamd voor een speelplaats en een rolschaatsbaan in plan Paauwenburg. (Van een onzer verslaggevers) GOES. De voorstellen van burge meester en wethouders van Goes om de tarieven in de legesverordening en om de straat- en rioolbelasting te verhogen waren volgens de raad veel te ver gaand. In de voorgestelde tarieven van de legesverordening werden op aandrin gen van de raad belangrijke wijzigingen aangebracht. De voorgestelde verho ging van de straat- en rioolbelasting met ongeveer 30 procent werd op initiatief van de heer Roose (KVP) teruggebracht tot maximaal tien procent. Wat het laatste aaugaat, meldden wij gisteren reeds dat de raad het onjuist vindt, dat de hogere overheden de ge meenten ondre druk zetten om door mid del van een verhoging der plaatselijke belastingen de gaten in de gemeentebe- grotingn gevuld te krijgen. Zo vonden zelfs burgemeester Huber en de heer Roose het jammer, dat de door de oppo sitie ingediende motie voor verhoging van de uitkeringen uit het gemeente fonds door de Tweede Kamer naast zich is neergelegd. De PvdA-fractie, was het hiermee natuurlijk van harte eens. De heer Van Gorp (PvdA) had de indruk, dat de zaak op landelijk niveau vroeg of laat moet buigen of barsten. Als dat zo is laat de zaak, wat ons betreft, dan maar zo spoedig mogelijk barsten, aldus de heer Van Gorp. De raadsfractie van de PvdA kantte zich onverzettelijk tegen elke verhoging van de straat- en rioolbelasting. De he ren Roose (KVP) en Loeve (AR) acht ten verhoging aanvaardbaar voor zover zij een gevolg zou moeten zijn van de gestegen kosten. Zij verwierpen een ver hoging, wanneer daarvoor, zoals b. en w. hadden gedaan, de geldontwaarding als argument wordt gebruikt. Verschillende leden wezen er nog op, dat een verhoging van de straat- en rioolbelasting, door de slechte service op dit gebied, in de stad „psychologisch zeer slecht zal vallen". Ondanks een principiële afwijzing van het „systeem" dat achter de verhoging zit kwam de heer Roose om twee rede nen met zijn compromisvoorstel de ver hoging van de twee belastingen te be perken tot maximaal tien procent. Eni ge verhoging in verband met de kosten stijgingen achtte hij aanvaardbaar en op de tweede plaats was hij er met het col lege van overtuigd, dat afwijzing van él ke verhoging om begrotingstechnische redenen ernstig diende te worden afge raden. Nadat de vergadering voor enige tijd geschorst was om het college van b. en w. de gelegenheid te geven zich nader op de situatie te beraden, bracht de voor zitter het oorspronkelijke voorstel van b. en w. in stemming. Het werd van de tafel geveegd met 12 tegen 3 (de wet houders) stemmen. Het voorstel-Roose ''maximaal tien procent) werd met 9 tegen 6 stemmen aanvaard. Tegen stem den de PvdA-fractie in de raad en de heer Kegge (CH). De straatbelasting is nu gebracht van 10 op 11 procent voor de gebouwde en van 5 op 6 procent voor de ongebouwde eigendommen. De riool belasting is gestegen van 13 tot 14 pro cent van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Het bleek niet mogelijk de voorge stelde tariefsverhogingen in de legesver ordening „en bloc" aanvaard te krijgen Vooral de classificatie in het huwelijks tarief zat de raad niet lekker. De heer Roose verzette zich tegen de ongelimi teerde verhoging van de leges op de bouwvergunningen. Voor grote bedrij ven -werkt dit volgens hem sterk nivel lerend ten opzichte van de premietoe kenning voor industrievestiging. Enkele leden drongen aan op aanhou ding van het voorstel. Burgemeester mr, Huber stelde hierna een artikelsgewijze behandeling van het voorstel voor. Daar tegen werd geen bezwaar gemaakt. Na dat aan alle wensen was tegemoetge komen werd de nieuwe legesverordening zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De classificatie voor het sluiten van huwelijk op door-de-weekse dagen werd afgeschaft. Er werd een vast ta rief van f 50,vastgesteld. Het trouwen op zaterdag zal vanaf 1 januari a.s. 150 gulden kosten. De kosten van een jaar vergunning voor het maken van muziek in hotels, cafés en derglijke werden te ruggebracht van 50 naar 10 gulden. Voor inlichtingen uit het politierapport m.b.t. aanrijdingen zal f 1,50 worden ge vraagd (voorgesteld was f 5,De heer Roose kreeg zijn limiet voor de leges op bouwvergunningen. Die werd gesteld op 1500 gulden. De kijker van gisteravond zal bij het Spinoza-spel van Dimitri Frenkel Frank weinig moeite hebben gehad hierin zijn eigen tijd te herkennen. De strijd om de vrijheid, toen door de enkeling gevoerd, is pas nu voorgoed begonnen en daarom was dit spel in deze tijd, waarin allerlei waarden reddeloos ten onder gaan, van actuele en symbolische betekenis. Het stuk was volkomen geactualiseerd in de personen van Spinoza (Henk van Ulsen) en Rembrandt (Wim van de Brink). Voor al de Rembrandt-tekst lag volkomen in deze tijd, waarbij hij een man verbeeld de, die nog in twee werelden staat met tegenover zich Spinoza, die zichzelf tracht te bevrijden in zelfstandig denken. Naast deze acteurs mag nog met ere de prachtige rol genoemd worden van Johan Kaart als Rabbi Morteira. (Advertentie) ORLOGES MEESTERWERKEN VAN Z TOT A (Van een onzer verslaggevers) AXEL. Op dinsdagavond 22 decem ber zal de raad van de gemeente Axel in openbare vergadering bijeenkomen. Voornaamste punt op de agenda is het voorstel van b. en w. tot vaststelling van de begrotingen voor het dienstjaar 1965. Er komen echter nog enkele andere voor stellen aan de orde. De raad wordt bij voorbeeld gevraagd te besluiten tot aan koop van een perceel weiland aan de Zuidsingel van de heer J. Dieleman ten behoeve van de realisering van het uit breidingsplan West, van de woning Oudewijk 29, die onder het sanerings plan Oudewijk en omgeving valt, van een perceel van de heer J P. van Driel en een woning aan de Hospitaalstraat, eveneens ten behoeve van de verwezen lijking van het uitbreidingsplan West, van de woning Kanaalkade 4, nodig voor de verwezenlijking van het plan Oost en van een strook grond aan de Singelweg van dhr. A. de Visser, zulks in 'tkader van de reconstructie van de tweede tra verse. Daarnaast zijn er voorstellen tot het benoemen van leden in het bestuur van de Sportstichting. Axel, tot vaststel ling van een regeling inzake de dienst tijdenbevordering en tot verlenging van de rekening-courant - overeenkomsten met de Boerenleenbank Terneuzen en de Boerenleenbank Axel. De raad zal tenslotte enkele nieuwe namen voor straten in het uitbreidingsplan West en recreatieplan moeten vaststellen. B. en w. stellen de namen Savornin Lohman- laan, Keucheniuslaan en Boslaan voor. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Donderdag herda-cht pa ter Fabianus (83) zijn zestigjarig pries terfeest in het kapucijnenklooster aan de Korvelseweg alhier, 's Morgens om half tien droeg de jubilaris een H. Mis op in de kapel, die werd bijgewoond door tal van familieleden en vrienden. Pater Fabianus van de Ven werd op 5 april 1881 te Udenhout geboren. Reeds op 3 oktober 1897 trad hij in bij de ka pucijnen in het klooster te Babberich. In 1904 werd hij in Den Bosch door mgr. Van de Ven tot priester gewijd. Ruim 15 jaar was hij als zielzorger werkzaam te Amsterdam. Hij gaf sociale cursussen en schreef in dag- en weekbladen, als ook in diverse tijdschriften. Vervolgens was hij enige jaren over ste en pastoor in IJmuiden, later in Rot- terdam-Katendrecht. Nog later gaf hij tal van retraites voor priesters, religi euzen en leken. Ook was hij enige tijd werkzaam als rector bij de broeders van ,,Het Hooghuis" in Baarle-Nassau en bij de broeders van ,,De Lathmer" te Wilp bij Deventer. Toen zijn gezond heidstoestand verminderde werd hij overgeplaatst naar het klooster der ka pucijnen in Tilburg. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG. Door de buitengewoon gunstige groei-omstandigheden in prak tisch heel West-Europa is de produktie van tuinbouwprodukten in de vrije natuur en onder glas alsook de oogst van zacht zowel als van hard fruit bijzonder groot geweest. Dientengevolge is 1964 voor de tuinders over het algemeen een ongunstig jaar geweest. Deze schijnbare contradictie verkondigde donderdag voorzitter H. Biemans op de algemene vergadering van de Tuinbouwbond N.C.B. in de Scala te Tilburg. De tuinders zijn niet bijzonder geluk kig met de prachtige oogst, omdat de grote aanvoeren de prijzen hebben ge drukt, zozeer zelfs, dat de veilingen grote hoeveelheden groente en fruit heb ben moeten doordraaien. Speciaal in de tomaten-sector zijn lange tijd grote moeilijkheden geweest met de afzet. In de sector zacnt fruit waren de aardbeien goed van kwaliteit en waren de prijzen nogal redelijk, maar de hoge plukkosten hebben het financiële resultaat ongun stig beïnvloed. Zwarte en rode bessen gaven eveneens (Van onze correspondent) ROOSENDAAL In zijn brief aan het bestuur van de Rijkskieskring Til burg, die mede heefd geleid tot een voorstel van de Kring voor de Partij- raads/vergadering, die in februari va.n het volgend jaar wordt gehouden, stelt het bestuur van de afdeling Roosendaal van de K.V.P. allereerst, dat mogelijk heden voor uitbreiding van de bouw activiteiten, en dan voornamelijk in de z.g.n. vrije sector, aanwezig zijn. Vooral ten plattelande waar de be volking overwegend gaarne een eigen woning bezit, is dit het geval. Volgens het bestuur legt het goedkeuringsbeleid deze bouw nog teveel aan banden. Het bestuur schrijft verder, dat, wanneer de regering meent, dat de volkswoning bouw (woningwetwoningen) zoveel mo gelijk dient te worden gerealiseerd, ten einde een deel van de bevolking aan niet te dure woningen te helpen, dit ze ker niet onjuist gezien is- Dit behoeft echter geen belemmering te zijn. aldus het bestuur, om de vrije-sectorbouw uitbreiding te geven. Dit zou mogelijk zijn door aan de gemeentebesturen een grotere bevoegdheid te verlenen, door b.v. het afgeven van rijksgoedkeuringen voor woningbouw uit te breiden tot (to tale stichtingskosten) f 35.000 a f 40.000 Het K.V-P.-bestuur vreest bij een der gelijke wijziging niet, dat teveel grote en luxe bouw „gepleegd" zal worden, omdat dit tot de genoemde bedragen nu eenmaal niet mogelijk is. Bovendien kan de minister het afgeven van rijks goedkeuringen bóven de genoemde li miet in eigen hand houden. Het con tingent woningwetwoningen behoeft niet verlaagd te worden omdat er, naar de mening van het bestuur van de K.V.P., stellig nog wel enige ruimte is op de bouwmarkt, speciaal voor de kleinere aannemers. Dit kan plaatselijk goed be keken worden, terwijl de plaatselijke diensten van bouw- en woningtoezicht het onderzoek kunnen uitoefenen. Het bouwen van vrije-sectorwoningen is vol gens de brief, zeker in niet al te grote plaatsen, een mogelijkheid tot meerdere bouw en dus tot het tot stand komen van meer huizen. De volkswoningbouw en wellicht ook de premiebouw kan, al thans voor een gedeelte, in handen ge steld worden van grotere aannemings bedrijven. De vrije-sectorbouw, vooral in de kleinere plaatsen, is 'n soort van bouw, welke door plaatselijke aannemers kan geschieden omdat hier de aantal len over her algemeen niet heel hoog liggen. De brief besluit met de mening, dat, wanneer wat meer ruimte wordt toegestaan op het terrein van de woning bouw, er méér woningen kunnen komen, waarmee de gehele Nederlandse bevol king gediend is. KATS De eerste „klap" van de bas- culebrug in de Oosterschelde (voorgrond) is woensdagmiddag in de werkhaven te Kats aangekomen. De tweede „klap" zal spoedig volgen. De twee „klappen" sa men vormen het rijdek over de door vaart opening in de basculebrug. Deze brugde- een grote produktie. De prijzen bleven zeer laag, zodat hier en daar nogal wat bessen aan de struiken zijn blijven hangen, omdat het niet lonend was ze te plukken. Voorzitter Biemans waarschuwde de tuinders, die twee jaar achtereen slecht hebben geboerd er voor, te veel bes- senstruiken te gaan gooien, aangezien de Europese markt elk jaar een flink kwantum bessen vraagt. Mogen de fruittelers over de peren resultaten van dit jaar niet klagen, de enorme produktie van appelen in bijna geweest West-Europa geeft een prijs beleid te zien, dat op geen stukken na de kostprijs benadert, aldus spreker. Grote kwantums handappelen van goede kwaliteit vinden tegen zeer lage prijzen hun weg naar de verwerkende industrie en vele duizenden tonnen zullen onver kocht blijven. Veel belangstelling was er dit jaar voor de contractteelt van groente. Grote hoeveelheden van verschillende soorten zijn door bemiddeling van de veilingen met de conservenindustrie afgesloten. Het werkgebbied van de N.C.B. voor ziet de Nederlandse verwerkende in dustrie voor meer dan de helft van zijn grondstoffen. Ook de contractteelt op de landbouwbedrijven is groeiende. Vol gens spreker zullen in de toekomst door machinaal zaaien en oogsten en chemi- mische onkruidbestrijding veel tuin bouwprodukten naar de landbouwbedrij ven verschuiven. Gedacht wordt aan prinsessenbonen, tuinbonen, spinazie, wor teltjes en spruiten. In Amerika wor den zelfs al augurken machinaal ge oogst, terwijl men in ons land al aardige resultaten heeft behaald met het „af- trillen" van bessen. Toch meende de heer Biemans, dat de intensieve tuin bouw meer en beter perspectief biedt dan de contractteelt op de specifieke tuin bouwbedrijven. Spreker stond volledig achter de drie centrale landbouworganisaties, die willen komen tot de oprichting van één lande lijke contracttelsrsorganisatie. De bedoe ling hiervan is betere contractvoorwaar den te bedingen bij de verwerkende in dustrie. Naar aanleiding van een gunstig ad vies, uitgebracht door een commissie, die de mogelijkheid heeft onderzocht de op komende tuinders-bloementelers in het werkgebied van de N.C.B. vaktechnisch op te vangen in de bond, is men geko men tot het stichten van een sectie bloe menteelt van de Tuinbouwbond N.C.B. Er zijn thans vier kringen geformeerd: Baronie Breda, De Langstraat, Den Dun- gen en Asten-Someren. Overeengekomen is verder er naar te streven om die bloemen, die in gro tere omvang worden geteeld, op één plaats te veilen. Op dit moment is Tilburg daarvoor de meest aangewe zen veiling gebleken. Zodra het departement hieraan zijn goedkeuring heeft gegeven, naar ver wachting binnen één a twee maanden, zal in Breda begonnen worden met de „Proeftuin Noord-Brabant". In de loop van de zomer heeft het stichtingsbe stuur van de Tuinbouwbond NCB i hiertoe reeds 3,5 ha grond aangekocht I in de gemeente Breda. De grond is ge legen langs de spoorlijn Breda-Roosen- daal. Tijdens de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursleden allen met grote meerderheid van stem men herkozen. Het zijn de heren J. A. Somers (Bergen op Zoom), A. Verhagen (Vught), J. Kroef (Haps), J. van Ooy 'Deurne) en B. Pastors (Beuningen). De contributie werd verhoogd van f 2 tot f 4 per lid per jaar. Dit om de begrotingen voor de komende jaren sluitend te kunnen houden. Ir. C. A. J. van Schendel, directeur secretaris van de NCB, gaf een toelich ting op het ingewikkelde Ontwikkelings- en Saneringsfonds, waarvan naar schat ting 3g0 bedrijven in het land zullen kunnen profiteren. Verder srpak ir. C. P. Lambregts, hoofdingenieur-directeur van de Cultuurtechnische Dienst in Noord- Brabant, over de „Tuinbouw in de ruilverkaveling". LEEUWARDEN In Leeuwarden is donderdag de strijd om het Nederlands kampioenschap ereklasse 47/2 begonnen De uitslagen van de eerste ronde waren: Oosterscheldebrug zal kruisen. Vultink (Aalten) 400 14 78 28.57 Van Nijnatten (Bergen op Zoom) 198 14 79 14.14 Roodenburg (Den Haag) 395 22 98 17.95 Van de Pol (Rotterdam) 400 22 103 18.18 jer Jacobs (Amsterdam) 63 7 17 9 de Scholte (Eindhoven) 400 7 148 57.14 Van Leur (Oss) 237 8 166 35.87 Wijnen (Oss) 400 8 263 50.- Liet bezoek van de Paus aan India ligt al enkele weken achter ons. We hebben destijds al op de betekenis van deze reis gewezen. We geven echter nog gaarne het woord aan onze redacteur pater dr. Alfred v. d. Weijer, die zich aansluit bij het enthousiasme door deze reis gewekt. De meest voor de hand liggende re den is wel, dat de reis naar Bombay nog duidelijker dan die naar het Hei lig Land een contact op voet van gelijkheid is geweest tussen het katho licisme en een van de grote niet-chris- telijke wereldgodsdiensten. Paus Pau- lus heeft hier metterdaad getoond, dat hij aan de kant staat van hen, die de „vrijheid van godsdienst" willen pro clameren. Indien hij bezwaren heeft geuit tegen het desbetreffende conci liedecreet. dan kunnen deze alleen be trekking hebben gehad op de formule ring, niet op de inhoud. Wij zien de toekomst van dit decreet dan ook met een nieuw optimisme tegemoet. Een tweede winstpunt is gelegen in de bescheidenheid, die het bezoek aan Bombay heeft gekenmerkt. Pracht en praal werden zoveel mogelijk verme den, alles stond in het teken van een voud en evangelische armoede. Vooral het bezoek van de Paus aan het kin derweeshuis, waar hij net als ieder an der op een harde bank zat en een ka rig ontbijt tot zich nam. heeft een diepe indruk nagelaten. Ook op dit punt kunnen we dus gerust zijn, voor zover het aan de Paus ligt zal de Kerk werkelijk proberen, een „kerk der armen" te worden. Tenslotte is de Paus door zijn reis naar Bombay geconfronteerd met het probleem van de bevolkingsexplosie in de ontwikkelingsgebieden. Hij heeft nu met eigen ogen gezien, tot welk een maatschappelijke ellende die kan lei den en hoe onmogelijk het is, deze el lende uit de wereld te helpen, wan neer er niets aan de bevolkingsaanwas gedaan wordt. Hoe de Paus op deze ervaring gereageerd heeft, weten we niet. Maar wel mogen we verwachten, dat hij straks een eventueel concilie besluit op dit terrein met groot begrip tegemoet zal treden. En dat hij samen met de bisschoppen alles zal doen, om het bevolkingsprobleem dichter bij zijn oplossing te brengen. De conclusie ligt voor de hand. Pau sen van de twintigste eeuw moeten reizen. Ze kunnen niet langer vertrou wen op hun inlichtingendiensten, hoe perfect georganiseerd ook, ze moeten zich zelf ter plaatse begeven. Want niets is te vergelijken met de directe ervaring en het persoonlijk contact. Dat Paus Paulus dit begrepen heeft, stempelt hem tot een man van for maat: ook al heeft zijn optreden in concilieverband wel eens kritiek op geroepen. Per slot van rekening was ook Joannes niet in alle opzichten vol maakt, al willen velen hun ogen voor zijn beperktheden sluiten. En het zou niet eerlijk van ons zijn, om met twee maten te meten. Pen nieuw jaartal kan in onze ge- schiedboeken bij geschreven worden 1964. Politiemannen veroveren in een gedurfde aanval het Panamees-Engels- Nederlandse REM-eiland voor de kust bij Katwijk. Als de jongetjes en meisjes van de toekomst echter duidelijk gemaakt moet worden, hoe dat allemaal in elk aar zat, dan zal de meester, denken we, daar maar vlug overheen glijden. Anders immers moet hij omstandig gaan uitweiden over politieke verhou dingen in dit roemrijke jaar, over de begrippen „zuilen" en „openheid", o- ver internationaal recht en over een stijlvoile verdediger van mensen, aan wie guldens uit de zak waren geklopt voor een bij voorbaat verloren zaak. Misschien moet hij ook nog gewagen van jarenlange processen tegen de Staat der Nederlanden, waarin de juristerij haar hart heerlijk heeft kun nen ophalen. En wat zal er van het eiland, dat monument van stoere Hollandse durf, geworden zijn? Zal men daarin de borstbeelden kunnen bewonderen van Cornelis Verolme, Henk van der Meij- den en Jacques Gans? Of zal het geval len zijn onder de mokers en snijbran ders van zuilen-vrienden? Laten we niet te veel in de toekomst blikken. We staan nu voor het succes rijk voltooien van een wapenfeit. De regering heeft woord gehouden. Het rechtsvacuüm is verdwenen. De minis ters zullen echter gestalte moeten geven aan een omroepbestel met in gebouwde reclame, dat een meerder heid van het parlement behagen kan. Het is moeilijker dan het uitsturen van politiemannen naar een eiland met een sprekend paard. (Advertentie) Goese operette: GOES Tijdens de rondvraag in de vergadering van Goes heeft de heer Leugen (PvdA) protest aangetekend tegen wat gedepu teerde mr. dr. A.J.J.M. Mes tij dens de jongste Statenzitting heeft gezegd over de kwaliteit van de uitvoeringen van de Goese Operet te Vereniging. Niet om naar te luisteren, had de heer Mes gezegd. Nu zei de heer Leupen: „We (de GOVhebben geen pretenties. De heer Mes heeft, toen hij zich ver galoppeerde, vergeten dat we ama teurs zijn".

de Stem | 1964 | | pagina 5