NA „SLAG OM T.V.-NOORDZEE" R.E.M.-leiders straks voor de rechtbank Veronica nu ook voor de haaien Koffie voor eerste R.E.M.-bestormer Teleurstellend Kalmpjes aan Botlekgebied komt bij Rotterdam Revolte op til in Syrië? Daan heb je nu ook niets meer aan koUc*vlecMMf> DAGBLAD VOOR ZEELAND Noorse officier spioneerde voor Russen Prof. Kuin straks burgemeester van Rotterdam DWS tegen Yasas Rookpot-affaire Officieren niet schuldig aan dood soldaten Noordwestelijke wind „Niet eilandmaar apparatuur interesseert mijf' Paneel van Jan Steen brengt f 29.000.- op HET WAS EEN SENSATIE" Frankrijk mijdt a.s. kerndebat „duur" kostuum AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM Maak een proefrit bij de Official Ford Dealer! Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs! 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 te efoon 2893) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is èen wetsontwerp ingediend dat be oogt wijziging te brengen in de gren zen der gemeenten Rotterdam, Spijke- nisse, Geervliet, Heenvliet, Zwartewaal en Rozenburg. Hierdoor wordt het ge hele Botlekgebied binnen de grenzen van Rotterdam gebracht. Thans wordt door de huidige ge meentegrenzen dit één geheel vormen de haven- en industriegebied op wil lekeurige wijze doorsneden. De gemeenteraden van Spijkenisse, Zwartewaal, Geervliet, Heenvliet en Rozenburg hebben om uiteenlopende redenen bezwaren tegen deze plannen ingediend. 104e JAARGANG No. 24771 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 fel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 Foto links: Het betonningsvaartuig .Delfshaven", waarmee de substituut- officier van justitie van Amsterdam naar het R.E.M.-eiland voer, gefoto grafeerd tegen de staalconstructie van het kunstmatige eiland tjjdens de actie tegen de zender. Foto rechts: Een van de eerste rijks politiemannen zakt hangende aan een kabel uit een helikopter van de Ko ninklijke Marine op het platform neer. OSI,0 Een Noors dagblad heeft gisteren gemeld dat onlangs een officier van de Noorse luchtmacht is gearres teerd wegens spionage voor de Russen. Het hoofdkwartier van de luchtmacht bevestigde gisteren na enige aarzeling dit bericht. Het voegde daaraan toe dat de zaak niet van ernstige aard was, maar weigerde het land waarvoor werd gespioneerd, te noemen. Het krantebericht meldde voorts dat de arrestant al zou hebben bekend ge heime documenten te hebben verkocht aan de Russische militaire attaché, A. J. Jouk, die twee weken geleden is af gelost en naar Rusland is vertrokken. De arrestant, wiens naam niet wordt genoemd, zou echter verklaard hebben slechts een paar duizend kronen te heb ben gekregen voor zijn spionagewerk. Momenteel wordt onderzocht of de ka pitein door zijn activiteiten de Noorse verdediging of de NAVO in gevaar heeft gebracht ROTTERDAM In kringen van het be drijfsleven in Rotterdam is met stel ligheid vernomen dat prof. dr. P. Kuin, lid van de raden van bestuur van Uni lever n.v. en Unilever ltd., gepolst zou zijn voor de functie van burgemees ter van Rotterdam, als opvolger van mr. G. E. van Walsum. Prof. Kuin (56) ontkende zelf desge vraagd niet een gesprek met de com missaris van de koningin in Zuid-Hol land. mr. J. Klaasesz, te hebben ge voerd, maar weigerde op het bespro kene in te gaan. Prof. Kuin is lid van de Partij van de Arbeid. Hij promo veerde aan de universiteit van Am sterdam in de economische weten schappen. Van 1946 tot einde 1962 was hij daar buitengewoon hoogleraar in de faculteit der economische weten schappen. Van 1945—1948 trad hij op als secretaris generaal van het ministerie van Eco nomische Zaken. In 1948 werd hij be noemd tot economisch adviseur van Unilever n.v. en begin 1961 tot lid directie-Nederland van Unilever n.v. In november 1961 werd prof. Kuin be noemd tot lid van de raden van be stuur van Unilever. WENEN In Wenen heeft de loting plaatsgehad voor de kwartfinales in de strijd om de Europabeker. DWS krijgt Vasas Gyoer als tegenstander. (Zie sportpagina). FRANKRIJK en de V.S. gaan samen werken op kernniveau. Het overleg daarvoor zal in januari worden voort gezet. (Advertenties) BRUSSEL De hogere krijgsraad in Brussel heeft de twee militairen, een kapitein en een sergeant, die ervan waren beschuldigd door rookontwikke ling de dood van drie dienstplichtigen te hebben veroorzaakt, vrijgesproken. De hogere krijgsraad vindt dat de be schuldigden geen nalatigheid of gebrek aan voorzorgen kan worden verweten, omdat de meeste officieren van oordeel waren dat het gebruik van rookpotten geen gevaar opleverde. De drie miliciens kwamen om het leven bij een oefening, waarbij rook potten werden gebruikt. De rookont wikkeling veroorzaakte in een riool, waar de soldaten doorheen moesten kruipen, dodelijk letsel aan de adem halingsorganen. Tien militairen moes ten een langdurige geneeskundige ver zorging ondergaan. BEIROET Radio-Bagdad heeft gis teren bekendgemaakt dat enige eenhe den van het Syrische leger, die de af gezette luitenant-generaal Mohammed Omran steunen, oprukken in de rich ting van de Syrische hoofdstad Damas cus. Radio-Damascus gaf echter geen enkele aanwijzing van moeilijkheden in de Syrische hootdstad. Voorts deelde radio-Bagdad mee dat andere troepen een omtrekkende bewe ging maken rond de hoofdstad van Sy rië. Regeringsfunctionarissen zouden het bevel gegeven hebben tot het plaat sen van tanks bij kruispunten en an dere strategische posities. Onder de Syrische militaire eenhe den, die zich in het zuiden van het land bevinden, zou eveneens onrust heersen. EEN UIT 1853 daterende burgemees tersketting van de gemeente Arnhem, die sinds 1940 vermist werd, is ontdekt tussen antiquiteiten van een Amster damse juwelier. Het gemeentebestuur van Arnhem heeft de ketting inmiddels teruggekocht. VOLGENS EEN in Saigon verschijnend blad zouden nog dit jaar 40 Zuidviet- namese generaals, op aandringen van opperbevelhebber Ngoejen Khan, ge pensioneerd worden. NADAT LUTHER H. Hodges was af getreden als Amerikaans minister van handel, is de 50-jarige John T. Connor tot zijn opvolger benoemd. IN NIEUW-DELHI zijn zeven personen aangehouden onder verdenking van 'Pmnage. Geruchten als zouden het Pakistaanse spionnen zijn werden ca tegorisch tegengesproken. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Ik zal inzake de R.E.M.-kwestie zo spoedig mogelijk een vordering indienen fot een gerechtelijk vooronderzoek. Zodra dit is afgesloten worden de verdachten gedagvaard om voor de Amsterdamse rechtbank te verschijnen. De maximumstraf die ik kan eisen is zes maan den gevangenisstraf en 5000 boete. De eigenaar van de apparatuur kan bij de rechter een bezwaarschrift indienen. Ik weet niet of dit zal gebeu ren". Dit verklaarde gistermiddag de Amsterdamse officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, nadat hij in het paleis van justitie in Amsterdam was teruggekeerd van zijn veldtocht naar de vliegbasis Valkenburg, vanwaar hij radiotelefonisch de krijgsoperatie tegen het R.E.M.-eiland had geleid. (Zie hiervoor pagina 7). Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: eranderlijkc bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Mati ge noordwestelijke wind. Iets lagere niiddagtemperaturen dan gisteren, vandaag: zon onder 16.30 uur. Maan onder 7.48 uur. Morgen: zon op 8.44 uur. Maan op 10.50 uur. „Vanaf nu", aldus mr. Hartsuiker, „rust er justitieel beslag op de zend apparatuur voor radio en t.v. Wij heb ben er enkele essentiële onderdelen uit verwijderd en voorts zijn de zenders verzegeld als symbool van de inbeslag neming. Op verbreking van het zegel staat een maximumgevangenisstraf van twee jaar, maar ik verwacht niet dat dit zal gebeuren". Met de bebakening van het R.E.M.-eiland en met het on derhoud ervan heeft de justitie, aldus de heer Hartsuiker, geen enkele be moeienis. Daarvoor moeten de eige naar respectievelijk de exploitant zor gen. „Het eiland interesseert mij niet. Mij interesseert alleen de apparatuur'" Volgens mr. Hartsuiker is de eigenaar van het R.E.M.-eiland sinds vorige week vrijdagnacht twaalf uur de Pana> mese vennootschap Exploitacion de Construciones Maritimas Excomarsa, terwijl de exploitatie is opgedragen aan High Seas t.v. ltd. in Londen. De ne genkoppige bemanning van het eiland bleek in het bezit te zijn van papieren, waaruit bleek dat het arbeidscontract van de R.E.M. op de Londense firma was overgegaan. „We hebben met het volvoeren van de operatie gewacht tot het schrijven van de R.E.M.-raadsman mr. Sluijter binnen zou zijn. Dit wachten is de eni ge reden geweest, waarom wij niet eerder tot de overval zijn overgegaan. Ik wilde zwart-op-wit weten, hoe de houding van de R.E.M.-mensen zou zijn", aldus mr. Hartsuiker. Woensdagmorgen om negen uur (een uur later liep het door hem gestelde ultimatum af) kwam de bewuste brief binnen. „Het stelde me zeer teleur", aldus mr. Hartsuiker. „Met die over dracht is het een vreemde zaak ge weest. Het is allemaal zo snel en zo buiten de belanghebbende omgegaan, dat ik het eens duchtig ga uitzoeken. Daarom had ik gehoopt dat de R.E.M.- mensen zich tegenover de Nederlandse wet als loyale staatsburgers zouden gedragen. Helaas is dit niet gebeurd". Volgens de Amsterdamse officier is, door zich niet aan het bevel tot stop zetting van de uitzendingen te storen, in ieder geval de vijfkoppige techni sche bemanning van het eiland binnen de cirkel van het strafbare gekomen. Of ook leidende figuren uit de kort stondige, maar hevige R.E.M.-historie, zoals Brandei, Verolme en ir. Heere- ma vervolgd zullen worden, wist hij nog niet. „Ik ben tot dusver zo zwijgzaam ge weest, omdat een voorzichtig beleid ge volgd moest worden. Toen vrijdag 11 december zeker was dat de wet instal laties Noordzee om midaérnacht van kracht zou worden, heb ik onmiddellijk contact gezocht met de heren Minderop en Sluijter, respectievelijk gedelegeerd commissaris en raadsman van de R.E.M.", aldus vervolgde gisteren mr. Hartsuiker. „Tot mijn teleurstelling bleken beide heren aan enig justitieel optreden geen enkele medewerking te willen verlenen". Vervolgens heeft mr. Hartsuiker op maandag 14 december een brief ge schreven aan mr. Sluijter, waarin hij de advocaat wees op het illegale en deloyale in de houding van het R.E.M.- bestuur. Hij verzocht tevens vóór woensdagmorgen tien uur te mogen vernemen of er in die houding al dan niet verandering zou komen. Ondertus sen bereidde hij de operatie voor, die nodig zou worden wanneer het ant woord van mr. Sluijter wederom te leurstellend zou zijn. De R.E.M. is uit de lucht Een Amsterdamse radiohandelaar, die een goede tyd achter de rug heeft met de verkoop van R.E.M.-antennes, ge loofde het verder wel: het restant verdween in de vuilnisbak (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Ook Radio Veronica is zeer waar schijnlijk de langste tijd in de lucht geweest. Gisteren heeft namelijk het comité van ministers van de Raad van Europa in Straatsburg een akkoord inzake de be strijding van piratenzen ders goedgekeurd. Het akkoord zal in januari a.s. ter ondertekening worden opengesteld. De overeenkomst zal van kracht worden als zij door drie landen is bekrachtigd. Hiermede kan echter nog enige tijd gemoeid zijn. Het le ven van Radio Veronica kan daar door nog wel iets gerekt worden, maar in feite betekent dit slechts uitstel van executie. Het akkoord van Straatsburg heeft betrekking op radiostations die bui ten het nationale grondgebied zijn gevestigd, bv. aan boord van een schip, een luchtschip of eventueel zelfs op een kunstmatig eiland. De landen die het akkoord zullen onder tekenen en bekrachtigen verplichten zich om maatregelen te nemen tegen deze zenders. Niet alleen het vestigen en exploi teren ervan zal strafbaar worden ge steld, doch ook alle medewerking, zoals het leveren van materiaal, pro viand, transportmiddelen, reclame diensten en het bestellen en vervaar digen van produkties die uitgezon den zullen worden. Het was teleurstellend. „En dus", aldus mr. Hartsuiker, „trad woensdag morgen tien uur ons krijgsplan in wer king. De officier van justitiet vertelde voorts hoe de operatie in haar werk was gegaan. Hieraan wijden wij op pagina 7 uitvoerig aandacht. „Ik wil met nadruk zeggen dat we veel dank verschuldigd zijn aan de Koninklijke Marine", zo zei de heer Hartsuiker, die voorts vertelde op de vliegbasis Val kenburg te hebben gezeten, vanwaar hij via een speciale lijn rechtstreeks in verbinding stond met de helikopters en met de loodsboot. „De minister van Justitie hield ik via de normale tele foondienst op de hoogte". Uitvoerig ging mr. Hartsuiker (die in Amsterdam al de bijnaam „De Na poleon van het R.E.M.-eiland" heeft gekregen) in op de juridische omstan digheden, die hem naar zijn inzicht de bevoegdheid hebben gegeven om op het R.E.M.-eiland te landen en om de in stallatie onklaar te maken en in be slag te nemen. Op grond van de wet installatie Noordzee moet het vanaf 12 december 1964 als een misdrijf worden aange merkt wanneer men een zendinstallatie aanwezig heeft en/of gebruikt zonder machtiging van het bevoegde gezag. Het is algemeen bekend dat deze mach tiging aan de R.E.M. niet is verleend. De gebruikers, exploitanten en eige naars van het R.E.M.-eiland zijn dan ook vanaf 12 december 1964 als ver dachten te beschouwen van het mis drijf, genoemd in art. 20 van de tele graaf- en telefoon wet, of zij nu buiten landers zijn of niet. De exploitanten en eigenaars hebben zich tegenover de Nederlandse wet deloyaal gedragen, nu zij voort zijn gegaan met uitzenden. Wy hebben getracht gisteravond R.E.M.-raadsman mr. Sluijter te be naderen om van hem te horen hoe hy reageert op de overval van de justitie op het R.E.M.-eiland. Hij bleek on bereikbaar. Zijn echtgenote had van hem instructie gekregen om iedereen die opbelde mee te delen, dat hij ambtshalve niet in staat was enige verklaring af te leggen. Het ligt ech ter in de lyn der verwachting dat na mens het R.E.M.-bestuur zeer spoedig een bezwaarschrift by de Amsterdam se rechtbank zal worden ingediend. DEN HAAG Het duurste van de meer dan driehonderd stukken op de schilderijenveiling in Den Haag was het paneeltje „Interieur Met Figuren" van Jan Steen. Het werd gekocht door een particulier en blijft in Nederland. Het paneeltje, dat 25 bij 21 cm groot is, ging van de hand voor f 29.000, De prijzen waren niet laag. Voor een klein werkje van J. C. K. Klinken berg (Haagse school) werd f 4.700, betaald. Een Elias van de Velde bracht f 16.000,op, evenals een riviergezicht van Salomon van Ruijsdael. Een vis- stilleven van Abraham van Beyeren ging voor f 13.000,— in andere handen over. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De held van de R.E.M.-operatie, die de opgewekte uitzending van Radio-Noordzee in de pruttelgeluiden van een pan kokende snert deed ontaarden, was Erik Ger- ritse, 33 jaar oud, kapitein van de luchtvaartpolitie. Hij vertelde ons gis termiddag, dat hij zich al maanden lang heeft voorbereid op het (zegt hij) „twijfelachtige genoegen", om de eerste te zijn die op het R.E.M.-eiland zou landen. Al bijna drie maanden geleden heeft hij de R.E.M.-burcht te water en vanuit de lucht verkend. Aan een lier uit een helikopter neergelaten was hij nooit. „Het was absoluut de eerste keer. We hebben nooit gerepe teerd. Ik kan u wel aanraden om het ook eens te doen. Het is een enorme sensatie. Om kwart voor negen ste gen we gistermorgen op van de basis Valkenburg en kort na negen uur stapte ik aan de rechterkant uit de helikopter. Het was een vreselijke toer om mij op het platform te krij gen, want op de antenne die er dwars overheen liep, stand een spanning van 1500 volt. Dat wist ik. We hadden dat allemaal van tevoren zorgvuldig bestudeerd. Bij de heersende zuid westerbries kon ik alleen maar pre cies op het randje landen. Het lukte, dank zij de bekwaamheid van de pi loot en van de man die de lier be diende. Terwijl ik zo aan het touw bengelde, zag ik de mannen op het platform druk bezig met fotograferen, maar zodra ik mijn twee voeten op het platform had, schoten ze als ko nijnen in hun hol. Ik heb toen Van der Spek en Knobbe geholpen bij hun landingspogingen en met zijn drieën zijn we naar binnen gegaan. Ik heb mij geïdentificeerd tegenover de commandant van het eiland en ik heb hem verzocht of hij de radio zender buiten werking wilde stellen, zodat de antenne op het platform niet meer onder stroom zou staan en de rest zou kunnen landen. Hij weiger de. Toen heeft de heer Knobbe, hoe wel hij de zender niet kende, het knopje gevonden, dat hij moest be dienen. Daarna was het gemakkelijk, want de R.E.M.-bemanning had geen extra obstakels op het platform aan gebracht". Overigens hebben kapitein Gerritse en zijn manschappen koffie gekregen van de R.E.M.-kok. PARIJS Amerika, Engeland, West- Duitsland, Italië en Nederland treffen momenteel voorbereidingen voor een tegen 15 januari buiten het kader van de NAVO te houden bijeenkomst ter bevordering van de plannen op het stuk van een westelyke multinationale kernmacht. Frankrijk heeft al aange kondigd niet aan deze besprekingen te zullen deelnemen. Mogelijk zal Bel gië wel gesprekspartner zyn. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft zich gisteren na afloop van de NAVO-con- ferentie in Parijs nogal concreet uit gelaten over het aanstaande debat. „De geleidelijke groei van een aantal onafhankelijke kernmachten moet wor den voorkomen door een of andere ge- integreerde westelijke kernmacht. Dat kan niet anders", aldus Rusk. Intussen zijn de NAVO-ministers gis teren weer haar hun hoofdsteden terug gevlogen. Algemeen gelooft men, dat de besprekingen hebben bijgedragen tot een betere verhouding tussen Ame rika en Frankrijk, mede dank zij het gesprek Rusk-De Gaulle. De betrek kingen tussen Frankrijk en West-Duits- land zijn er niet beter op geworden als gevolg van een Duitse verklaring, waarin zou zijn gesuggereerd dat Frankrijk de stappen van de bondsre gering om tot een hereniging van Duitsland te komen, afremt. In het slotcommuniqué, dat gisteren na afloop van de vergadering werd uit gegeven, wordt onder meer gezegd dat het noodzakelijk is dat de alliantie haar eenheid versterkt en intensiever politiek overleg pleegt, dat de minis ters vastbesloten zijn zich te blijven beijveren voor de ontspanning tussen Oost en West en voor een Duitse her eniging en dat de ministers zich zullen blijven inzetten voor overeenkomsten inzake ontwapening en het tegengaan van de verspreiding van kernwapens. De secretaris-generaal van de NAVO, Brosio, is opgedragen zijn „waakhond missie" jegens Cyprus voort te zetten om de vrede tussen de Grieken en de Turken te handhaven. S E LEC TIE K LE DING- Stof en stijl zijn Engels: donker blauw of grijs met fijnbesnaarde Jkalkstreepjes". De Groninger Stijlgroep maakt ze. Daarom kan Hollenkamp ze voor deze prijs aan de modieuze man brengen.

de Stem | 1964 | | pagina 1